Aktualizacja: Kwiecień 2024

Masz już dość utartych kawałków z radia, ale Twój samochodowy sprzęt nie jest w stanie odtworzyć nawet płyty CD, nie mówiąc o ulubionej playliście z telefonu? Transmiter FM to idealne rozwiązanie tych problemów. Sprawdź, czym tak naprawdę jest to niepozorne urządzenie i jak dokonać jego udanego zakupu.


Czas czytania to około 8 minut. Spieszysz się?
Od razu sprawdź polecane produkty: RANKING transmiterów FM »


Czy transmiter do samochodu jest potrzebny? Jak działa transmiter?

Transmiter do auta FM to małych rozmiarów nadajnik, który pozwala bezprzewodowo przesyłać muzykę z urządzeń zewnętrznych do radioodtwarzacza samochodowego. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu fal radiowych, a dokładniej identycznie ustawionej częstotliwości na obu sprzętach. Nadajnik FM to świetna alternatywa szczególnie dla osób, które posiadają starsze modele auta z odbiornikami bez portu USB.

Transmitery samochodowe czerpią energię z gniazda zapalniczki. Obsługują zasilanie 12 V oraz 24 V, tak więc sprawdzą się zarówno w pojazdach osobowych, jak i ciężarowych. Rzadko zdarzają się transmitery z własnymi akumulatorami, dlatego że w tak małych urządzeniach, są one przeważnie słabe i mało pojemne, przez co zakup takiego sprzętu jest średnio opłacalny.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, jaki zakres częstotliwości jest odbierany. Dobry transmiter FM zwykle posiada przedział od 87.5 do 108.0 MHz. Pozwala to dostroić urządzenie na licznych, wolnych kanałach (z pominięciem tych zarezerwowanych dla stacji radiowych). Często producenci sugerują, aby była to częstotliwość 108 MHz, ale mimo wszystko warto przetestować inne możliwości.

 

Transmiter bluetooth do auta – jakie daje możliwości. Jaki transmiter bluetooth wybrać?

Transmiter samochodowy bluetooth działa w sposób wyjątkowo prosty. Zdecydowanie najczęściej paruje się go ze smartfonem, ale mogą to być także z inne urządzenia mobilne np. tablet. Co więcej, telefon może znajdować się w dowolnym miejscu w aucie – schowku, na tylnym siedzeniu – by łączyć się z transmiterem bezprzewodowo. Słuchanie muzyki staje się więc jeszcze prostsze i wygodniejsze. Często można się spotkać także ze specjalnie dedykowaną aplikacją mobilną.

Zazwyczaj transmiter FM bluetooth umożliwia również odbiór muzyki z aplikacji takich jak Spotify czy YouTube, więc jeśli nie mamy swojej playlisty zapisanej w telefonie, to i tak możemy cieszyć się ulubionymi piosenkami w podróży.

Każdy transmiter z bluetooth, a dokładniej jego specyfikacja techniczna, będzie zawierała informację o standardzie. Możemy wyróżnić ich kilka. Odróżniają się od siebie szybkością przesyłania danych:

  • 1.0 – do 21 kb/s.
  • 1.1 – do 124 kb/s.
  • 1.2 – do 328 kb/s.
  • 2.0 + EDR (Enhanced Data Rate) – do 2,1 Mb/s.
  • 3.0 + HS (High Speed) – do 24 Mb/s.
  • 3.1 + HS (High Speed) – do 40 Mb/s.
  • 4.0 + LE (Low Energy) – prędkość w tym standardzie została obniżona, ale zmniejszono zużycie energii i zwiększono odległość, na jaką działa przesyłanie danych do 100 metrów.
  • 4.1 – wprowadzono możliwość łączenia się urządzeń w sieć
  • 4.2 – coraz szybszy transfer
  • 5.0 – w tej wersji zwiększono prędkość (do 50 Mb/s) oraz zasięg działania (do 300 metrów) wymiennie, a oznacza to, że zwiększenie odległości między urządzeniami zmniejsza transfer. Aczkolwiek nadal jest to najszybszy i najbardziej energooszczędny standard ze wszystkich dostępnych.

 

Jaki transmiter FM będzie lepszy – funkcja portu USB

USB, czyli Universal Serial Bus to rodzaj portu komunikacyjnego, który umożliwia połączenie różnych urządzeń elektronicznych. Jednak jeśli chodzi o transmiter USB, to jego możliwości są o wiele szersze. Podstawowa zaleta to możliwość podpięcia pendriva. Po podłączeniu wystarczy wybrać wolną częstotliwość, aby w głośnikach samochodu zabrzmiała ulubiona muzyka.

Jednak to nie jedyne możliwości, które płyną z obecności portu USB w tego typu urządzeniu. Transmiter do radia samochodowego często posiada nie jedno, a dwa lub nawet trzy gniazda USB. To drugie ma przeważnie wyższy amperaż, co pozwala na zastosowanie funkcji „fast charging”, czyli szybkiego ładowania. Jest to bardzo przydatna funkcja szczególnie w dłuższych trasach, która umożliwia podłączenie do ładowania nie tylko telefonu, ale też GPS czy kamerki samochodowej. Jeśli komuś zależy na takim wyposażeniu, to powinien zwrócić uwagę na oferowane przez producenta natężenie prądu. Im jest ono większe, tym szybciej dane urządzenie będzie naładowane.

Tak samo, jak w przypadku bluetooth, USB również posiada pewne standardy:

  • USB 2.0 (Hi-Speed) – mogą pracować z maksymalną szybkością 480 Mbit/s (60 MB/s).
  • USB 3.0 (Super Speed) – mogą pracować z szybkością 5 Gbit/s (640 MB/s). Jest w pełni kompatybilny ze starszymi urządzeniami.
  • USB 3.1 (Super Speed+) – prędkość maksymalna to 10 Gbit/s (1,25 GB/s). Również jest kompatybilny ze starszymi urządzeniami.

 

Transmiter FM, jaki wybrać – z czytnikiem kart czy portem AUX?

Transmiter FM do samochodu może być wyposażony w dwa dodatkowe porty. Mianowicie czytnik kart pamięci oraz gniazdo AUX. Najpierw przekonajmy się, jakie zalety ma transmiter AUX.

Złącze AUX to port, który umożliwia podłączenie odtwarzacza MP3 lub telefonu komórkowego, korzystając z kabla Mini-Jack 3,5 mm. Aby było do możliwie, wymagany jest jeden z dwóch kabli:

  • stereofoniczny z wtyczkami 3,5 mm na obu końcach,
  • stereofoniczny z dwiema wtyczkami RCA i wtyczką 3,5 mm.

Przewodowe połączenie zmniejsza ryzyko wystąpienia szumów lub innych zakłóceń, aczkolwiek nie każdy lubi mieć zwisające kable szczególnie w okolicy skrzyni biegów.

I właśnie z myślą o takich osobach powstało kolejne rozwiązanie, czyli transmitery z czytnikami kart pamięci. Nie potrzebne są żadne kable, urządzenia, ani inne elementy, a jedynie malutki kawałek plastiku, na którym możemy umieścić tysiące ulubionych utworów muzycznych. Jednak na rynku znajduje się kilka rodzajów kart pamięci, więc trzeba zwrócić uwagę, aby nasz transmiter MP3 obsługiwał tą posiadaną przez nas (np. Micro SD, Mini SD, SDHC, Mini SDHC, Micro SDXC, Memory Stick Pro, Micro) – choć czytniki przeważnie obsługują różne typy kart.

 

Najlepszy transmiter FM, jakie formaty obsługuje?

Większość transmiterów przeciętnej jakości obsługuje jedynie najbardziej popularny format, czyli MP3. Powód tego jest taki, iż rozmiary plików zapisanych w tym formacie są niewielkie, a ich kompatybilność z różnego rodzaju urządzeniami niemal nieograniczona. Warto jednak zainwestować w sprzęt, który będzie obsługiwał o wiele więcej niż tylko „normę”, gdyż są to formaty coraz częściej spotykane:

  • pliki WMA – jest to skrót od Windows Media Audio. Jest to podobny format pod kątem kompresji, ale zoptymalizowano go do wymagań Windows Media Player. Metoda kompresji odfiltrowuje określone zakresy częstotliwości niesłyszalne dla człowieka, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć rozmiar pliku.
  • pliki APE – bezstratny format kompresji audio Monkey. Są one stosowane w celu zmniejszenia przepustowości.
  • pliki FLAC – jest to sposób kompresji danych bez strat. Może ona być znacznie lepsza nawet od płyt CD.
  • pliki WAV – to bezstratny format, w którym można przechowywać nieskompresowane pliki audio. Zapewnia optymalną jakość dźwięku, nawet jeśli zajmuje najwięcej miejsca w pamięci w porównaniu z innymi formatami audio.

 

Transmiter audio bluetooth z wyświetlaczem – czy to ma sens?

Część producentów oferuje transmitery bez wyświetlacza. Jak najbardziej spełniają one swoją funkcję, jednak nawet niewielki wyświetlacz LCD może być bardzo dużym udogodnieniem. Zapewnia on łatwy i klarowny odczyt. Jest w stanie pokazać niski poziom stanu baterii, nazwę aktualnie odtwarzanego utworu, a nawet napięcie akumulatora samochodowego. Choć z pozoru mogą wydawać się to błahe rzeczy, w praktyce mają duże znaczenie dla komfortu użytkowania, szczególnie w drodze.

 

Bo dźwięk to podstawa – Jaką jakość oferuje transmiter FM USB?

Nie ma dokładnych parametrów, które mogłyby w sposób szczególny oddziaływać na jakość brzmienia. Ewentualnie możemy zaopatrzyć się w korektor dźwięku, który zredukuje pewne zniekształcenia oraz skutecznie skonwertuje muzykę na sygnał radiowy. Jest jednak kilka powodów, które mogą wpłynąć na „szumienie” w tle:

  • Problem z formatem pliku – dlatego warto, aby transmiter FM do telefonu obsługiwał więcej niż jeden format.
  • Problem z częstotliwością – jak wspominaliśmy należy poszukać odpowiedniego pasma, jednak najlepiej, aby było ono możliwie najdalej od wszelkich częstotliwości zarezerwowanych przez stacje radiowe.
  • Problemy z kondensatorem samochodowym – w tym przypadku zakłócenia występują najczęściej w momencie odpalenia silnika. Rozwiązaniem tego problemu jest wizyta u mechanika.
  • Transmiter bluetooth AUX do samochodu jest niskiej jakości – jeśli rzeczywiście chcemy mieć sprzęt przyzwoitej jakości, to warto dołożyć do niego 10-20 złotych, ale czerpać z jego użytku jak najwięcej przyjemności.

 

Jakie inne funkcje może pełnić transmiter bluetooth do samochodu?

Transmiter bluetooth USB może nam służyć nie tylko do odtwarzania muzyki. Jego funkcjonalność, dzięki kilku niepozornym gadżetom może być o wiele szersza:

  • Zestaw głośnomówiący – rozmawianie podczas prowadzenia pojazdu to wykroczenie drogowe, ale też przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i innych. Jednak nie, gdy posiadamy transmiter bluetooth samochodowy wyposażony we wbudowany mikrofon. Podczas połączenia przychodzącego wystarczy wcisnąć dedykowany przycisk na urządzeniu, a głos rozmówcy zabrzmi w głośnikach.
  • Oprogramowanie nawigacyjne – ten element umożliwia wydawanie komend głosowych w trakcie jazdy. Z taką pomocą możecie być pewni, że nie przegapicie najbliższego zjazdu z autostrady.
  • Wbudowana pamięć – można natknąć się na transmitery, które nie będą potrzebowały żadnego urządzenia zewnętrznego, aby móc cieszyć się swoją playlistą, ponieważ mają wbudowaną pamięć. Przeważnie ma ona wielkość od 2 do maksymalnie 4 GB.
  • Pilot do zdalnego sterowania lub pokrętło – nie jest to może stricte funkcja, a bardziej dodatkowe wyposażenie, które wpływa na komfort użytkowania. Częściej w zestawie z transmiterem możemy otrzymać wielofunkcyjne pokrętło. Pozwoli ono na odbieranie połączeń, regulację głośności lub przełączanie. Nieliczne modele będą oferowały pilot do zdalnego sterowania, który poza tymi możliwościami umożliwi przewijanie utworów oraz wybór konkretnego folderu np. z pendriv’a.

 

Jak podłączyć transmiter do auta?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, podłączenie transmitera do auta jest niezwykle proste. Po pierwsze wsadzamy transmiter do zapalniczki, a dokładniej do jej gniazdka. Następnie w zależności od złącza, jakie posiadamy, możemy: wsadzić w port USB pendriva, podpiąć telefon komórkowy bądź MP3 kablem Mini Jack 3,5 mm do złącza AUX lub wprowadzić kartę pamięci do czytnika. W dalszym etapie wybieramy wolną częstotliwość i dokładnie taką samą ustawiamy w radiu samochodowym. I tyle!

W przypadku, gdy mamy transmiter bluetooth USB do samochodu możemy połączyć się bezprzewodowo. Wystarczy sparować komórkę z urządzeniem (tylko przy pierwszym użyciu) i reszta „ustawia się” samoczynnie.

 

Podsumowanie. Najlepsze transmitery z najlepszych, jak je wybrać?

Wybór odpowiedniego transmitera samochodowego wiąże się w dużej mierze z tym, czego od niego wymagamy i na jakich funkcjach nam najbardziej zależy. Największy wpływ na zakup będzie miał także rodzaj sprzętu, jaki posiadamy – czy będzie to karta micro SD, czy odtwarzacz MP3. Natomiast zdecydowanie nie jest to urządzenie, na którym powinniśmy oszczędzać, ponieważ problem trzeszczenia w głośnikach czy z uruchomieniem plików, szczególnie przy większej ilości czasu spędzonego w samochodzie, stanie się dla nas uciążliwy. A przecież muzyka powinna być czystą przyjemnością.