Aktualizacja: Styczeń 2023

Dobry telewizor to jedno, ale odpowiednie zaaranżowanie go to zupełnie inna sprawa. Jeśli masz problem z ustawieniem ekranu na szafce lub komodzie — potrzebujesz uchwytu do telewizora. Dobrze dobrany uchwyt sprawi, że nie musisz przemeblowywać całego mieszkania, bo możesz powiesić go na ścianie. Uchwyt ścienny do TV to nie jedyne dostępne rozwiązanie, dlatego z pewnością znajdziesz najlepszy wariant dla siebie i dla swojego telewizora. Jaki uchwyt do telewizora kupić? Poznaj poradnik zakupowy krok po kroku.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

Od razu zobacz: RANKING uchwytów do telewizora »


 

Uchwyt do telewizora — czy i dlaczego to dobre rozwiązanie?

Najwięcej uwagi poświęca się zawsze wyborowi odpowiedniego telewizora do pomieszczenia Jednak często okazuje się, że ustawienie nawet najdroższego modelu jest niełatwe. Co w takiej sytuacji? Tylko jedno rozwiązanie — odpowiedni uchwyt do telewizora.

Uchwyt na telewizor (inaczej: wieszak do telewizora) pozwala na bezpieczny, wygodny i wszechstronny montaż telewizora lub monitora. Najczęściej sięga się po nie, gdy zależy nam na montażu na ścianie. To świetne rozwiązanie, które pomaga w łatwy sposób zaaranżować pomieszczenie bez dokupowania dodatkowej komody pod TV.

Rodzaje uchwytów do telewizora — jakie są dostępne w sprzedaży?

Uchwyty do telewizora różnią się nie tylko technicznymi parametrami, ale także sposobem montażu. Znajdziesz uchwyty montowane na ścianie, na suficie oraz te bez montażu na stałe, czyli stojące uchwyty na biurko. W zależności od samej budowy uchwytu wyróżniamy uchwyt do telewizora obrotowy oraz najtańsze uchwyty, które nie dają możliwości żadnej regulacji. Czym się cechują poszczególne uchwyty i kiedy wybrać dany model? Sprawdź.

Uchwyt do telewizora ścienny

Uchwyt ścienny do TV, jak sama nazwa podpowiada, jest montowany bezpośrednio na ścianie. Służą do tego kołki oraz śruby, które z reguły znajdziesz w zestawie razem z uchwytem. Uchwyt montowany na ścianie ma dużą wytrzymałość — nawet do 45 kg obciążenia. Z tego powodu nie musisz martwić się o bezpieczeństwo telewizora.

Ścienny wieszak jest dostępny w dwóch wersjach: ze stałą głowicą lub z ruchomą głowicą. Uchwyt do telewizora ścienny obrotowy posiada regulowane ramię, za pomocą którego ustawisz odpowiednie nachylenie czy odległość telewizora od ściany. Dostępne są też uchwyty płaskie, czyli bez opcji dodatkowej regulacji.

Uchwyt do telewizora sufitowy

Sufitowy uchwyt do TV pozwala na montaż telewizora pod sufitem. To bardzo dobre rozwiązanie do pomieszczeń ze skosami (np. na poddaszu lub na antresoli) bądź gdy ściany są zbyt cienkie na montaż uchwytu wraz z dodatkowym obciążeniem w postaci dużego telewizora.

Uchwyt do telewizora biurkowy

Wieszak do telewizora biurkowy to nic innego jak stojący uchwyt TV. Możesz go postawić na komodzie, stole czy właśnie na biurku. Co więcej, ten model sprawdzi się nie tylko w przypadku telewizorów, ale także w przypadku innych ekranów np. monitorów. Dostępne są modele stojące, jak i montowane bezpośrednio do blatu.

Uchwyt do telewizora obrotowy

Czyli najwszechstronniejszy i najwygodniejszy wybór do telewizora. Uchwyt do TV obrotowy jest wyposażony w ruchomy wysięgnik, na którym montuje się telewizor. W zależności od potrzeb możesz ustawić kąt nachylenia ekranu, a także obrócić telewizor nawet o 180°. 

Uchwyt VESA

Uchwyt TV typu VESA to rodzaj wieszaka na telewizor, który spełnia standard o tej samej nazwie. VESA (eng. Video Electronics Standards Association) to ogólnoświatowa norma, określająca odległość rozstawu śrub montażowych na telewizorze. Innymi słowy — uchwyt VESA będzie uniwersalnym wyborem, pasującym do wszystkich nowych telewizorów z rozstawem śrub w tym samym przedziale.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora?

Jaki uchwyt do telewizora wybrać? Zwróć uwagę przede wszystkim na parametry. Jakie? Istotny jest sposób montażu, maksymalny udźwig, a także przekątna ekranu docelowego telewizora. Aby wieszak idealnie pasował, zwróć uwagę także na wspierane standardy montażu (np. VESA). Z kolei dodatkowe opcje regulacji wpływają na wygodę ustawienia ekranu na co dzień.

Sposób montażu

Uchwyty do telewizora są montowane na ścianie, na suficie lub nie wymagają montażu w ogóle. Pamiętaj, że modele mocowane na suficie lub na ścianie są najtrwalsze i najbezpieczniejsze dla telewizorów. Niestety zostawiają trwałe ślady w ścianie, dlatego musisz dobrze przemyśleć miejsce montażu.

Wspierany zakres wielkości ekranu

Przed zakupem wieszaka upewnij się, że wybierasz model odpowiedni do Twojego telewizora. Istotnym parametrem jest przekątna ekranu, do jakiej uchwyt ścienny do TV pasuje. Najlepszym wyborem jest model, który posiada regulowaną szerokość, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku telewizorów o różnej wielkości ekranu.

Maksymalna waga telewizora

Wszystkie uchwyty do telewizora mają określone maksymalne dopuszczalne obciążenie. W zależności od modeli wartość ta waha się od 20 do 45 kg. Współczesne telewizory są lekkie, jednak im większy model, tym większa waga. Zawsze warto sięgnąć po model o dużej wytrzymałości, dzięki czemu nawet po zmianie telewizora na większy, uchwyt TV w dalszym ciągu będzie przydatny.

Opcje regulacji kąta nachylenia

Wiele uchwytów pozwala na regulację kąta nachylenia, czyli stopnia przechylenia ekranu telewizora w orientacji pionowej. W zależności od modelu wieszak na telewizor pozwala na regulację od -15° do +15°. Kąt nachylenia przyda się, jeśli montujesz ekran wysoko względem linii wzroku, a także gdy telewizor znajduje się niedaleko od okna i często pada na niego światło. 

Opcja regulacji obrotu uchwytu

Uchwyty obrotowe umożliwiają zmianę ustawienia ekranu w orientacji poziomej. W zależności od modelu wieszak na telewizor pozwala na przekręcenie ekranu od 90° do 180°. Regulacja obrotu przyda się, jeśli montujesz wieszak w rogu pomieszczenia lub w pokoju ze skosami.

Opcje regulacji odległości od ściany

Regulacja odległości od ściany jest możliwa w modelach z regulowanym ramieniem. W zależności od typu wieszaka wartość ta waha się od 30 mm do 500 mm. Dostępne są także modele bez regulacji odległości, jednak wówczas nie możesz przybliżać ani oddalać ekranu od ściany.

Wspierane standardy

Najpopularniejszym standardem, jaki spełniają nowe telewizory jest VESA. To ogólnoświatowy standard kompatybilny z najpopularniejszymi telewizorami, a do tego — bardzo uniwersalny niezależnie od wielkości TV. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie wieszak na telewizor posiada otwory montażowe VESA oraz ma je Twój telewizor. Oprócz samego standardu istotny jest także rozstaw otworów montażowych, bo to on decyduje, czy telewizor można zamontować na danym uchwycie.

Specjalne wsparcie dla marki telewizorów

Wiele osób decyduje się na zakup uchwytu już w momencie zakupu telewizora. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli sięgasz od razu po model dedykowany dla marki danego telewizora. Jeśli jednak tak się nie stało — nic straconego. Większość uchwytów ma uniwersalne zastosowanie. Producenci zapewniają, że przeznaczone są do wielu najpopularniejszych modeli (np. Samsung, LG, Philips, Sony), jak i tych mniej popularnych (Hisense, TCL, Metz, Blaupunkt).

Jak zamocować uchwyt do telewizora?

Jeśli uchwyt do TV ma dobrze spełniać swoje zadanie, musisz odpowiednio go zamontować. Na szczęście wraz z uchwytem do telewizora otrzymasz instrukcję montażu i obsługi oraz zestaw uniwersalnych śrub i wkrętów do mocowania telewizora.

Miejsce montażu

Na początku przyjrzyjmy się, gdzie powinien znajdować się wieszak do telewizora. Miejsce montażu zależy od rozkładu pomieszczenia i jego aranżacji. W salonie uchwyt umieść naprzeciwko kanapy lub narożnika. W przypadku sypialni lub pokoju dziecięcego uchwyt również powinien być tak zamontowany, aby umożliwiał wygodne oglądanie na siedząco, czyli najlepiej umieść go naprzeciwko łóżka.

Na jakiej wysokości zamocować uchwyt do telewizora?

Na jakiej wysokości umieścić uchwyt? Przede wszystkim weź pod uwagę poziom wzroku podczas oglądania telewizji. Innymi słowy, wybierz taką wysokość, aby w trakcie oglądania na siedząco telewizor znajdował się na wysokości oczu w naturalnej dla Ciebie pozycji. Uchwyt zamontowany zbyt wysoko lub zbyt nisko może powodować bóle karku i szyi. 

W jakiej odległości od zamocowanego uchwytu powinno znajdywać się miejsce siedzące do oglądania telewizora?

Odległość uchwytu i miejsca siedzącego zależy od przekątnej telewizora. Najprostszy sposób na poznanie optymalnej odległości jest pomnożenie liczby cali razy 4 cm lub 5 cm. Przykładowo uchwyt do telewizora o przekątnej 40” powinien znajdować się w odległości ok. 4 m od miejsca siedzącego. 

Gdzie zamocować uchwyt na telewizor?

Uchwyty do telewizora są przeznaczone do montażu na ścianie lub na suficie. W przypadku modeli naściennych zwróć uwagę, z czego jest wykonana ściana. Dlaczego? Uchwyty naścienne muszą być zamontowane na ścianach trwałych i odpornych na dodatkowe obciążenie. 

Najlepszym wyborem jest zatem ściana nośna, z cegły lub z pustaków. Ściana z regipsu (karton-gipsowa) lub ściana działowa bez dodatkowych wzmocnień to zdecydowanie gorszy wybór, szczególnie w przypadku bardzo dużych telewizorów. Mniejsza wytrzymałość to większe ryzyko uszkodzenia ściany lub telewizora przy upadku.

Innym rozwiązaniem jest montaż uchwytu na suficie. Jeżeli chcesz umieścić uchwyt na poddaszu, w pomieszczeniu ze skosami lub nie masz do dyspozycji wytrzymałej ściany nośnej — montaż na suficie będzie świetną alternatywą. To rozwiązanie jednak ma też swoje wady. Zbyt wysokie zawieszenie uchwytu może przyczynić się do bólu szyi i karku od zadzierania głowy do góry.

Jaki uchwyt na telewizor wybrać? Podsumowanie

Jaki uchwyt TV wybrać? Istotna jest nie tylko jego wytrzymałość czy przekątna ekranu, ale także miejsce montażu telewizora. Pamiętaj, że w przypadku uchwytów na telewizory nie warto iść na skróty i oszczędzać na wysokiej jakości, wytrzymałości czy funkcjonalności. Wieszak na telewizor musi być praktyczny i wykonany z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu Twój telewizor będzie bezpieczny, a Ty zyskasz jeszcze lepsze wrażenia z oglądania ulubionych seriali.