Aktualizacja: Kwiecień 2024

Aktywny wypoczynek z dzieckiem nie musi być zadaniem niewykonalnym, co pokaże Wam nasz ranking fotelików rowerowych. Jakość i bezpieczeństwo to główne cechy, którymi charakteryzuje się każdy przedstawiony w naszym zestawieniu fotelik na rower. Ranking skupia wyłącznie krzesełka posiadające europejski certyfikat bezpieczeństwa EN 14344. W niskiej cenie Bobike Go Mini Mocowanie Na kierownicę Maks. obciążenie 15 kg Odchylane oparcie Nie Regulacja podnóżka 6-stopniowa Rozwiń
Aktywny wypoczynek z dzieckiem nie musi być zadaniem niewykonalnym, co pokaże Wam nasz ranking fotelików rowerowych. Jakość i bezpieczeństwo to główne cechy, którymi charakteryzuje się każdy przedstawiony w naszym zestawieniu fotelik na rower. Ranking skupia wyłącznie krzesełka posiadające europejski certyfikat bezpieczeństwa EN 14344.

Więc który wybrać fotelik rowerowy? Ranking otwiera Hamax Siesta, naszym zdaniem świetny stosunek ceny do jakości, model zapewnia najpotrzebniejsze udogodnienia. Dla tych, którym zależy na produkcie wysokiej jakości, polecamy Thule RideAlong, również jest siedzisko na tył, ale o nieco bardziej zaawansowanych funkcjach. Na nieco niższy budżet polecamy Bobike Go Mini, jest to fotelik na kierownice, który zapewnia nieustanny kontakt z dzieckiem. W naszym zestawieniu pojawiły się także Kross Wallaroo, Polisport Bilby, które również są warte uwagi. Sprawdź, jakie są ich wady i zalety, aby dokonać świadomego zakupu. Ranking fotelików rowerowych 2021

  1. Hamax Siesta
  2. Thule RideAlong
  3. Bobike Go Mini
  4. Kross Wallaroo
  5. Polisport Bilby

1. Hamax Siesta

Hamax Siesta
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć lidera w produkcji krzesełek oraz przyczepek rowerowych dla dzieci — Hamax. Fotelik Siesta to jeden z popularniejszych regulowanych siedzisk ich autorstwa, który cechuje się szybkim i prostym montażem.

JAKOŚĆ

CENA

Fotelik Hamax Siesta jest modelem przeznaczonym do montażu na tył roweru. Dzięki dołączonej do zestawu specjalnej ramie możemy przymocować go zarówno do bagażnika, jak i rury podsiodełkowej. Założenie oraz zdjęcie krzesełka jest bardzo łatwe, co stanowi duży atut, gdy chcemy je szybko zdemontować. Jednak co ważne, jeśli zostawiamy rower na klatce w bloku, to nie musimy za każdym razem zabierać fotelika do mieszkania, producent z myślą o takich sytuacjach wyposażył go w blokadę na kluczyk. Zatem nie ma obaw, że złodziej odepnie siedzisko od roweru. Na tym krzesełku możemy przewozić dzieci ważące do 22 kg. Najważniejsze jest jednak to, że fotelik rowerowy Hamax Siesta, dzięki szeregowi funkcjonalności, jest w stanie dopasować się do każdego dziecka. Pierwszą z nich są 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, które możemy dowolnie regulować za pomocą pokrętła. Prawidłowe przyleganie pasów do ciała dziecka to nie tylko komfort, ale i przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Kolejnym regulowanym elementem są podnóżki, które wraz ze wzrostem malucha możemy do niego dostosować. Każdy jednak wie, że nawet najwytrwalszego małego podróżnika, długa wycieczka może nieco zmęczyć. Dlatego fotelik posiada wyprofilowane oparcie, które nawet przy nałożonym kasku pozwala wygodnie się oprzeć, a co więcej możemy odchylić je o 20 stopni. Dziecko może więc spokojnie pozwolić sobie na drzemkę podczas podróży. Zwłaszcza że obecność doskonałej amortyzacji uchroni malucha przed nadmiernymi wstrząsami, które mogłyby go obudzić. Choć cena za fotelik Hamax jest dość wysoka, to dzięki niemu będziecie mogli wspólnie podbijać miejskie ścieżki czy też leśne szlaki bez obaw o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Zalety
Maksymalna waga dziecka do 22 kg
Fotelik z odchylanym oparciem o 20 stopni
Posiada regulowane podnóżki (7 stopni)
Wygodne dopasowywanie szelek za pomocą pokrętła
Fotelik jest montowany na tył, ale nie potrzebuje bagażnika
Rama fotelika świetnie amortyzuje nawet na wymagających trasach
Zabezpieczenie kluczkiem przed kradzieżą
Wady
Dość wysoka cena

2. Thule RideAlong

Thule RideAlong
Fotelik rowerowy Thule to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu, ale jednocześnie najbardziej rozbudowana pod kątem oferowanych funkcjonalności. Poza standardowymi elementami takimi jak regulowane pasy posiada wiele udogodnień w postaci, chociażby umieszczonych odblasków.

JAKOŚĆ

CENA

Najważniejsza kwestia, od której trzeba zacząć to montaż. Fotelik Thule Ridealong przeznaczony jest na tył roweru, a z uwagi na to, że jest mocowany do ramy, nie musimy obowiązkowo posiadać bagażnika. Dodatkowym atutem tej ramy jest doskonała amortyzacja wstrząsów. Zatem fotelik świetnie sprawdzi się podczas przejażdżki nie tylko po mieście, ale i pomoże odkrywać leśne szlaki. Thule fotelik rowerowy jest w stanie przewieźć każde dziecko ważące do 22 kg. Wystarczy skorzystać z regulowanego zapięcia stóp oraz podnóżków, a także 3-stopniowych pasów bezpieczeństwa. Możliwość indywidualnego dostosowania krzesełka do malucha pozwoli nam użytkować je przez lata. Wśród dodatkowego wyposażenia obowiązkowo trzeba wspomnieć o trzech elementach. Pierwszy z nich to klamra do szybkiego odpinania pasów. Kolejnym jest zabezpieczenie zamkiem przed kradzieżą, abyśmy mogli zostawić rower np. pod blokiem czy sklepem bez konieczności każdorazowego odpinania fotelika. Jeśli jednak będziemy chcieli przenieść siedzisko, to ułatwią nam to specjalne uchwyty. Ostatnia równie ważna rzecz to wbudowany odblask, dbający o naszą widoczność po zmroku. Gdy podczas wycieczki, nasz mały podróżnik zechce uciąć sobie drzemkę, nie musimy martwić się o jego pozycję. Wystarczy jedną ręką wyregulować oparcie – do wyboru mamy aż 5 pozycji półleżących, więc na pewno dziecko będzie mogło się wygodnie pospać. Jednak poza parametrami technicznymi, nie można zapomnieć o tych wizualnych. Dlatego Thule zaprojektował dwustronną wyściółkę. Jest ona wodoodporna i śmiało możemy ją prać w pralce, a co więcej posiada ona dwa motywy kolorystyczne. Podsumowując, fotelik tej marki to dobry wybór dla osób, które na równi z jakością i bezpieczeństwem, stawiają komfort oraz estetyczny wygląd.

Zalety
Maksymalna waga dziecka do 22 kg
Regulowane jedną ręką zapięcia stóp i podnóżki można dowolnie dopasowywać w miarę dorastania dziecka
Rama świetnie amortyzuje wstrząsy
Fotelik do mocowania z tyłu (mocowany bez bagażnika)
Wbudowany odblask poprawiający widoczność po zmroku
Klamra do szybkiego odpięcia pasów
Zabezpieczenie zamkiem przed kradzieżą
Zdejmowana, wodoodporna wyściółka o dwóch kolorach (można zamieniać), którą można prać w pralce
Funkcja odchylania fotelika o 20 stopni
Uchwyty do łatwiejszego przenoszenia foteliku
Wady
Najdroższy w zestawieniu

3. Bobike Go Mini

Bobike Go Mini
Bobike fotelik rowerowy to jedyny model w naszym zestawieniu, który jest przeznaczony na przód roweru. Model ten najczęściej wybierany jest przez użytkowników na krótsze, niewymagające trasy do jazdy z małym dzieckiem.

JAKOŚĆ

CENA

Fotelik Bobike Go Mini jest wersją montowaną na kierownicy roweru. Uchwyt dołączony do zestawu jest na tyle uniwersalny, że będzie pasował zarówno do grubszych, jak i cieńszych ram. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że mamy zapewniony stały kontakt z dzieckiem. Dlatego też szczególnie docenią to rodzice mniejszych dzieci lub takich, na które trzeba mieć cały czas oku. Natomiast jak większość krzesełek na kierownicę, fotelik rowerowy Bobike jest w stanie przewozić dzieci o maksymalnej wadze 15 kg. Niestety podczas przewozu nie zapewniamy dziecku ochrony przed podmuchami wiatru czy też rozpędzonymi owadami. Istnieje jednak opcja dokupienia nieco droższej wersji tego fotelika, która wyposażona jest dodatkowo w szybkę, której zadaniem jest ochrona malucha przed wspomnianymi czynnikami. Należy natomiast wziąć pod uwagę, że mając przed sobą fotelik z dzieckiem i do tego jeszcze szybkę, manewrowanie kierownicą może być utrudnione. Fotelik na rower Bobike zapewnia dziecku wygodę podczas przejazdu na kilka sposobów. Pierwszym z nich są regulowane podnóżki, a więc możemy je dopasowywać do nieustannie rosnącego ciała malucha. Ponadto do dyspozycji mamy podłokietniki, gwarantujące wygodne podparcie rączek. W tym wszystkim nie zapomniano oczywiście o kwestii bezpieczeństwa, dlatego krzesełko posiada klamrę easy-click, dzięki której jesteśmy w stanie w razie potrzeby odpiąć dziecko. Podsumowując, jeśli chcemy przez całą trasę widzieć dziecko, to wybór ten będzie strzałem w dziesiątkę. Trzeba natomiast pamiętać, że z uwagi na ograniczone manewrowanie kierownicą, najlepiej sprawdzi się na prostych, sprawdzonych ścieżkach.

Zalety
Fotelik montowany na kierownicy, zapewnia ciągły kontakt z dzieckiem
Regulowane podnóżki zwiększające wygodę dziecka
Uchwyt montażowy pasujący zarówno do cieńszych
Podłokietniki, które zapewniają wygodne podparcie dziecku
Dostępna w wersji z szybką (nieco droższa), która chroni przed wiatrem i rozpędzonymi owadam
Wady
Foteliki na kierownicy utrudniają manewrowanie kierownicą
Niższa maksymalna waga, jedynie 15 kg

4. Kross Wallaroo

Kross Wallaroo
Większość użytkowników ma określone wymagania, a mianowicie bezpieczny, wygodny i jednocześnie tani fotelik rowerowy. Ranking chcąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, proponuje produkt od marki Kross, który łączy w sobie wszystkie te elementy.

JAKOŚĆ

CENA

Poszukując krzesełka z możliwością zamocowania z tyłu, warto przyjrzeć się parametrom oferowanym przez fotelik rowerowy Kross Wallaroo. Model w bardzo szybki i prosty sposób nie tylko zamontujemy, ale i zdemontujemy. Duża w tym zasługa konstrukcji siedziska, mianowicie fotelik dzięki temu, że jest mocowany do ramy, będzie pasował do rowerów zarówno z bagażnikiem, jak i bez. Na fotelik Kross śmiało mogą decydować się rodzice dzieci, których waga nie przekracza 22 kg. Producent zadbał o to, aby komfort i bezpieczeństwo naszej pociechy podczas jazdy znajdowały się na wysokim poziomie. Stąd też krzesełko wyposażone zostało w 3-stopniowe pasy bezpieczeństwa z poduszeczkami, które mają chronić przed tarciem. Ponadto wykorzystano 6-stopniową regulację podpórek pod stopy, by móc dopasowywać je do rosnącego dziecka. Niektórzy użytkownicy za mały mankament tego modelu uznają oparcie. Jest słabo wyprofilowane pod kask, ani nie posada możliwości odchylenia. Natomiast, aby w razie ewentualnego upadku dziecko było maksymalnie zabezpieczone, zostało ono mocno zabudowane. Duży atut stanowi za to cena, gdyż fotelik na rower Kross jest jedną z tańszych propozycji w naszym zestawieniu. Zważając na oferowane funkcjonalności, zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Na koniec należy wspomnieć, o materiale użytym do produkcji siedziska. Jeśli zależy nam na zachowaniu fotelika w jak najlepszym stanie na dłużej, to możemy zdjąć z niego poduszeczki i wrzucić do pralki. To zdecydowanie lepszy sposób niż ciągłe przecieranie krzesełka wilgotną szmatką czy innymi detergentami. Chcąc zapewnić dziecku jak najlepszy komfort jazdy przy ograniczonym budżecie, śmiało możemy wybrać propozycję od marki Kross.

Zalety
Maksymalna waga dziecka do 22 kg
6-stopniowa regulacja podpórek pod stopy
Fotelik do mocowania z tyłu, nie jest wymagany bagażnik
3-stopniowe pasy bezpieczeństwa z poduszeczkami chroniącymi przed tarciem
Dość niska cena
Poduszki wykonane z materiały łatwo piorącego się
Łatwy montaż i demontaż
Wady
Oparcie nie jest odchylane
Oparcie jest słabo wyprofilowane pod kask

5. Polisport Bilby

Polisport Bilby
Polisport fotelik rowerowy to nie tylko niska cena, ale przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Wyprofilowane oparcie czy też wbudowane odblaski to tylko niektóre z zalet, które w sobie skrywa.

JAKOŚĆ

CENA

Do ramy męskiej i damskiej, na rower z bagażnikiem lub bez — fotelik Polisport Bilby możemy zamontować na każdym z nich bez najmniejszego problemu. Sprawia to, że model ten jest poniekąd uniwersalny, jeśli chodzi o kwestię montażu. Niestety niektórzy użytkownicy zauważają, że o ile amortyzacja jest wystarczająca w warunkach miejskich, to na nieutwardzanych ścieżkach wstrząsy są już bardziej odczuwalne. Jest jednak aspekt, którym fotelik rowerowy Polisport wyróżnia się na tle pozostałych produktów z naszego zestawienia, a są to 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z klamrą. Chronią one dziecko w najlepszy możliwy sposób, a ponadto dopasowują się bez problemu do jego ciała, dzięki opcji regulacji. Warto wspomnieć, że wśród elementów, które dodatkowo jesteśmy w stanie wyregulować, znajdują się również podnóżki, które odpowiednio dostosowane znacznie zwiększą komfort jazdy. Natomiast podstawą bezpiecznej jazdy na rowerze nadal pozostaje kask oraz odblaski. Dlatego producent wbudował w fotelik odblaski, których zadaniem jest zwiększenie naszej widoczności na drodze. Co więcej, wyprofilował oparcie, dzięki czemu uwzględnione zostało w nim miejsce na kask. Polisport podczas projektu tego krzesełka przewidział jeszcze jedną sytuację – nieplanowane drzemki. Opadająca główka podczas snu nie będzie stanowiła już więcej problemu, gdyż oparcie możemy odchylić o 20 stopni, ułatwiając dziecku krótką drzemkę. Jeśli poszukujemy fotelika, który dorówna naszemu aktywnemu trybowi życia i pozwoli go współdzielić z maluchem, to Polisport Bilby doskonale sprawdzi się w tej roli.

Zalety
Pasuje zarówno do roweru z ramą męską jak i damską
Niska cena
5-cio punktowe pasy bezpieczeństwa z klamrą
Fotelik odchylany o 20 stopni, dziecko bez przeszkód może zasnąć
Profilowane oparcie z miejscem na kask
Możliwość montażu zarówno na rowerze z bagażnikiem lub bez
Wyposażony w odblaski poprawiające widoczność
Wady
Niektórzy użytkownicy zaznaczali, że rama nieco słabiej amortyzuje niż w przypadku droższych modeli