Przedstawiamy najlepsze gry planszowe! Ranking gier planszowych

Po latach niebytu, do łask osób spragnionych rozrywki wracają gry planszowe. Ranking przedstawia tytuły, które wśród graczy zdobyły największe uznanie. Każdy z nich zapewnia solidną porcję zabawy, a niektóre gwarantują wielogodzinną rozgrywkę. Najlepsza recepta na udany wieczór? Planszówki! Ranking powstał z myślą o osobach, którym zależy na najlepszych pozycjach na rynku. Jaka gra planszowa będzie odpowiednia dla młodszych i nieco starszych osób? Która nadaje się do szybkiej rozgrywki? Ranking gier planszowych zawiera odpowiedź na każde z postawionych pytań.

 1. Catan (Osadnicy z Catanu)
 2. 5 sekund
 3. Talisman Magia i Miecz
 4. Scythe
 5. Gra o Tron
 6. Poradnik wyboru gry planszowej

Porównanie gier planszowych:

ModelWiek
Czas rozgrywki [min]
Liczba graczy
Kategoria
ProducentRozszerzenia i dodatki
Catan (Osadnicy z Catanu)10+45-603-4EkonomicznaGalaktaTak
5 sekund8+15-303-6Towarzyska, FamilijnaTreflTak
Talisman Magia i Miecz
13+120-1802-6FabularnaGalaktaTak
Scythe14+90-1151-5StrategicznaPhalanxTak
Gra o Tron14+120-1803-6StrategicznaGalaktaTak

Najlepsze gry planszowe – Ranking gier planszowych

1. Catan (Osadnicy z Catanu)

Catan-Osadnicy- z-CatanuGra planszowa Catan opiera się na historii osadników, którzy jako pierwsi pojawili się na wyspie Catan. Po początkowym błyskawicznym rozwoju gospodarczym nastały czasy, gdy wyspa zaczyna robić się zbyt mała dla wszystkich mieszkańców. Wtedy pojawia się rywalizacja i walka.

Każdy gracz rozbudowuje swoją własną kolonię i dba o jej prawidłowy rozwój. Uczestnicy gry zbierają różnego rodzaju dobra, dzięki którym możliwe jest zarządzanie kolonią. Gracze prowadzą również handel z rywalami i dążą do uzyskania 10 punktów, które zapewnią im zwycięstwo.

Osadnicy z Catanu to gra planszowa na każdą okazję oraz każdy rodzaj spotkania. Przeznaczona jest dla maksymalnie 4 graczy i producent deklaruje,że mogą już w nią grać dzieci od 10 roku życia. Sprawdzi się zarówno na rodzinnych spotkaniach, jak i na luźnych imprezach z rówieśnikami. Cena gry z Catan jest bardzo niska jak na jeden z najlepiej sprzedających się planszówek w Polsce. Dostaniemy ją już za mniej niż 100 zł, oprócz tego gra planszowa Catan jest bardzo łatwo dostępna i dostaniemy ją w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, gdzie zagwarantują nam błyskawiczną wysyłkę produktu do domu.

Ekonomiczne gry planszowe, do których należą Osadnicy z Catanu, mogą rozwinąć pewne umiejętności u najmniejszych graczy, ale również pobudzić wyobraźnię tych starszych. Czas jednej rozgrywki wynosi przeciętnie 45-60 minut, co sprawia, że gra nie staje się męcząca, a po pewnym czasie nużąca. Jest to ważne, ze względu na kategorię gry, która wymaga od graczy pewnego zaangażowania i przemyślenia swoich ruchów. Gra planszowa Catan posiada wielu użytkowników. Niektórzy z nich uważają, że polska wersja, odbiega nieco od tych zagranicznych, jeżeli chodzi o jakość wykonania. Na szczęście, nie jest to duża różnica, a polscy użytkownicy zawsze mają możliwość wykupienia wielu ciekawych dodatków, które z pewnością urozmaicą grę. Możemy kupić takie rozszerzenia jak „Żeglarze”, „Smoki i Odkrywcy” czy „Piraci” Każdy z tych dodatków z pewnością urozmaici naszą rozgrywkę.

Gra planszowa Catan to nie tylko gra dla osób w każdym wieku, ale również na każdym poziomie intelektualnym. Zasady są bardzo proste do zrozumienia dla każdego, a instrukcja jest bardzo czytelna i zrozumiała. Mimo tego, że ekonomiczna gra planszowa powinna wymagać od nas zaangażowania i myślenia, użytkownicy skarżyli się na znaczną losowość w trakcie gry. Może to niekiedy wydać się mało sprawiedliwe w stosunku do innych graczy i ich ruchów w grze.

Zawartość pudełka: 19 pól terenu, 6 części ramowych, 18 żetonów z liczbami, 95 kart surowców, 25 kart rozwoju, 6 kart pomocy, 96 pionków,1 “złodziej”, 2 podstawki na karty, 2 kostki, instrukcja, almanach

Catan (Osadnicy z Catanu) - recenzja i zasady (hexTV)

Gra planszowa Catan (Osadnicy z Catanu) to najczęściej wybierana planszówka wśród użytkowników

Catan (Osadnicy z Catanu)

Zalety

Zalety
 • Niska cena – poniżej 100 zł
 • Krótki czas rozgrywki (45-60 min)
 • Zasady łatwe do zrozumienia w krótkim czasie
 • Uniwersalna gra, dla szerokiego grona użytkowników
 • Możliwość rozszerzenia gry o dodatki

Wady

Wady
 • Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że w grze zbyt duże znaczenie ma losowość

 

2. 5 sekund

5-sekundGra 5 Sekund to jedna z najchętniej wybieranych i najlepiej sprzedających się gier towarzyskich w Polsce. Trudno się dziwić — jest prosta, rozgrywka trwa krótko, a autorzy przewidzieli różne jej edycje i wersje. Pięć Sekund to gra planszowa, która zmusza uczestników do intensywnego myślenia, i to pod presją czasu. Gracze muszą odpowiadać na pytania, które zaczynają się od „wymień trzy…”.

Wszystko dzieje się pod presją czasu — na odpowiedź jest przewidziane tylko 5 sekund, które odlicza charakterystyczny czasomierz (metalowe kulki spadające po spirali w dół). Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi gracz przesuwa pionek na planszy. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do mety. Gra 5 Sekund Trefl sprawdza się w gronie rodziny, na spotkaniu czy imprezie. Nie trzeba wiele, by dać się pochłonąć ciekawej rozgrywce. Komu podpasuje ta pozycja i jak jest z grywalnością?

Autor przewidział udział od 3 do 6 graczy, w wieku powyżej 8 lat. Pora na kilka słów o tak zwanej grywalności — czyli o tym, jak gra się w 5 Sekund i czy jest to przyjemna rozrywka. Przede wszystkim, gra Pięć Sekund to gra dla każdego. Sprawdza się zarówno na imprezie, jak i podczas familijnego wieczoru. Zasady są niezwykle proste — ich wyjaśnienie i zrozumienie nie zajmuje wiele czasu, co stanowi wyraźną przewagę gry nad skomplikowanymi planszówkami.

Gra towarzyska 5 Sekund to propozycja dla graczy w różnym wieku, także dla towarzystwa pod względem wieku mieszanego. Sama rozgrywka trwa około 30 minut, czasem krócej, przez co nie ma potrzeby rezerwowania całego wieczoru „na granie”. Choć zasady wydają się banalne, a sama gra niewymagająca, presja czasu sprawia, że gracze czują adrenalinę, walczą z pustką w głowie i w efekcie naprawdę dobrze się bawią. Nie sposób odmówić grze walorów edukacyjnych i tego, że prowokuje do intensywnego myślenia. Można też dostosować poziom trudności (dwie opcje, łatwiejsza i trudniejsza) do wieku graczy. Niestety, z czasem Trefl 5 Sekund potrafi się znudzić. Jeśli grono graczy jest cały czas te same lub podobne, nie sposób uniknąć zapamiętywania pytań i recytowania z pamięci gotowych odpowiedzi, co sprawia, że gra nie jest już tak ekscytująca. Trefl rozwiązuje ten problem, wypuszczając nowe edycje gry, rozszerzone i uzupełnione o nowe pytania. W edycji specjalnej znajduje się tez pula pustych kart, na których gracze mogą zapisać swoje własne pytania, czyniąc grę bardziej hermetyczną i niepowtarzalną.

Gry planszowe 5 Sekund są popularne ze względu na przejrzyste zasady, szybkość rozgrywki, a także stosunkowo niewysoką cenę, dzięki której można pozwolić sobie na nową edycję zaraz po „ograniu” starej. Pojawiają się głosy mówiące, że 5 Sekund gra jest zbyt trudna dla młodszych uczestników. Rzeczywiście, pytania takie jak „Wymień 3 znanych Janów” mogą stanowić nie lada wyzwanie dla ośmiolatka. Dlatego producent zdecydował się na wypuszczenie wersji Junior. Gra dla dzieci 5 Sekund zawiera karty z pytaniami prostszymi w odbiorze dla młodszego gracza. Czy warto wybrać 5 Sekund jako grę familijną i na wieczorne posiedzenia ze znajomymi? Z pewnością — jest niewymagająca, a przy tym dość ambitna i zabawna. Na jej korzyść działa także niewysoka cena.

Zawartość pudełka: 372 karty z pytaniami (łącznie 744 pytania), 12 kart specjalnych, planszę, 6 pionków, spiralny czasomierz, instrukcja.

5 sekund

Zalety

Zalety
 • Najniższa cena w zestawieniu
 • Dostępna wersja Junior
 • Krótki czas rozgrywki (do 30 min)
 • Zasady łatwe do zrozumienia w krótkim czasie
 • Uniwersalna gra towarzyska, dla szerokiego grona użytkowników, pozwalając na wspólną zabawę graczom w różnym wieku

Wady

Wady
 • Nie jest to typowa planszówka o rozbudowanej mechanice gry
 • Po wielokrotnym graniu, może się nudzić ze względu na zapamiętywanie pytań
 • Niektórzy użytkownicy uważają, że pytania są za trudne dla młodszych graczy

 

3. Talisman Magia i Miecz

Talisman-Magia-i-MieczKultowa gra przygodowa Magia i Miecz przenosi graczy do świata fantasy w jego najlepszym, epickim wydaniu. Gracze wcielają się w jedną z licznych postaci — mogą zostać wojownikiem, czarnoksiężnikiem, kapłanem lub innym poszukiwaczem przygód. Podróżują po mapie obrazującej krainę pełną wyzwań i niebezpieczeństw. Po drodze podejmują trudne decyzje, rozwijają swoją postać, walczą, knują intrygi. Talisman Magia i Miecz to gra planszowa, która przypadnie do gustu także wielbicielom klasycznego RPG. Nowe wydanie gry jest też niezwykle estetyczne i dopracowane w każdym względzie.

Magia i Miecz gra mieści się w sporym pudełku — nic dziwnego, składa się na nią naprawdę sporo elementów. Aby wygodnie grać, trzeba przygotować dużo miejsca, na pewno stolik kawowy nie będzie wystarczający oraz przygotować spory zapas czasu. Nie tylko rozgrywka jest czasochłonna, ale i instrukcja która stanowi dość długą i wymagającą lekturę. Figurki, które dołączono do nowej edycji gry można samodzielnie pomalować, co stanowi nie lada gratkę dla fanów oryginalnych pionków.

Talisman Magia i Miecz dodatki kupuje się osobno, w oddzielnych pudełkach. Wśród nich można znaleźć takie tytuły jak: Żniwiarz, Podziemia, Królowa Lodu, Góry, Pani Jeziora, Smoki, Wilkołak, Miasto, Kraina Ognia, Las, Zwiastun, Kataklizm, Puszka Pandory i Krainy Odmętów. Nie trzeba więc zapewniać, że gracze uwielbiający świat Magii i Miecza nieprędko znudzą się rozgrywką. Niektóre z dodatków to zupełnie osobne kampanie, inne stanowią rozszerzenia do podstawy. Należy pamiętać, żeby przypadkiem nie kupić dodatku, który nie obejdzie się bez podstawowej wersji. Magia i Miecz gra planszowa została przewidziana na 2 – 6 graczy, w wieku powyżej 12 lat. Autorzy podają czas rozgrywki wahający się pomiędzy 120 a 180 minutami. To oznacza, że gra Magia i Miecz należy do tych, którym trzeba poświęcić cały wieczór. Według niektórych graczy jest to słaba strona produktu, z drugiej zaś strony znajdzie się wielu, którzy lubią długie i rozbudowane rozgrywki. Z pewnością warto być na to przygotowanym i liczyć się z faktem, że Magia i Miecz Talisman to mocno rozwinięta przygoda, w którą trzeba wpaść na dobre.

Podróż zaczyna się w Krainie Zewnętrznej, prowadzi przez bardziej niebepieczną Krainę Środkową, a następnie gracze trafią do Krainy Zewnętrznej, gdzie toczy się już bezpośredni bój o zwycięstwo. Każdy gracz wciela się w jedną z 14 dostępnych postaci. Celem jest zdobycie artefaktu o nazwie Korona Władzy. Po drodze nie brakuje niebezpieczeństw, potworów, pułapek. Talisman Magia i Miecz gra planszowa wymaga podejmowania decyzji od samego początku — gracze wybierają ekwipunek i startowe statystyki dla swoich postaci. W trakcie gry będą mieli zmieniać te parametry. Ważną rolę w grze Talizman Miecz i Magia pełnią rzuty kością. To za ich pomocą rozstrzyga się zasięg ruchu na planszy, wyniki pojedynków pomiędzy graczami czy walk z potworami. Według niektórych graczy losowość ma zbyt duży wpływ na to, jak potoczy się gra planszowa Talisman Magia i Miecz, nawet mimo możliwości modyfikowania wyników za pomocą statystyk postaci czy ich wyposażenia.

Warto też oczywiście zaznaczyć, że Talisman Gra Planszowa jest niezwykle estetyczna. Dopracowane grafiki zarówno na planszy, jak i na kartach czy żetonach sprawiają, że nietrudno jest wczuć się w klimat krainy, którą przemierzają gracze. Gra planszowa Magia i Miecz wymaga sporo wyobraźni, myślenia strategicznego, skłonności do ryzyka oraz umiejętności przewidywania. Talisman Magia i Miecz podstawa raczej nie sprawdzi się jako gra familijna (będzie zbyt trudna dla młodszych dzieci), a na pewno nie jako gra imprezowa (chyba że w gronie miłośników planszówek i fantastyki). Aby w pełni skorzystać z rozgrywki, trzeba wczytać się w instrukcję i poświęcić sporo czasu. Nie zmienia to w żaden sposób faktu, że gra planszowa Talisman jest propozycją kultową i od lat niezmiennie dobrze ocenianą przez graczy. A mnogość dodatków pozwala na urozmaicenie gry bez ponownego uczenia się zasad od podstaw.

Zawartość pudełka: plansza, 14 kart Poszukiwaczy, 104 karty Przygód, 24 karty Zaklęć, 28 kart Ekwipunku, 4 karty Talizmanów, 4 karty Ropuch, 4 karty Charakteru, 18 plastikowych figurek, 6 sześciościennych (klasycznych) kości, 40 żetonów Siły, 40 żetonów Mocy, 40 żetonów Życia, 30 sztuk złota, 36 żetonów Losu, instrukcja.

Talisman Magia i Miecz

Zalety

Zalety
 • Rozbudowana gra fabularna, o czasie rozgrywki przekraczającym 120 min
 • Dostępność wielu rozszerzeń gry
 • Mocno rozbudowana graficznie
 • Większe szanse, że inni gracze będą już znali zasady dzięki dużej popularności
 • Mimo wielu zasad, zdaniem użytkowników gra jest łatwa do zrozumienia nawet dla młodszych graczy

Wady

Wady
 • Bardzo długi czas rozgrywki może nie każdemu odpowiadać
 • Losowość w grze ma dosyć duże znaczenie

 

4. Scythe

Gra-planszowa-ScytheScythe to propozycja niezwykła, głównie ze względu na tło fabularne i pomysł na samą grę. Ta strategiczna gra planszowa przenosi graczy do lat 20. ubiegłego wieku, ale rzeczywistość nie zgadza się do końca z historyczną — jest alternatywna. Rozgrywka toczy się we Wschodniej Europie, w kraju który postanowił całkowicie odizolować się od państw z nim graniczących. Gracze podbijają terytoria, gromadzą bogactwo, rozwijają gospodarkę i prowadzą wojny. Nie brakuje tu fabuły i akcji, ale jest też silny element strategii. Scythe gra planszowa to jeden z bardziej oczekiwanych tytułów z roku 2016 – czy nie zawiódł odbiorców?

Sam zestaw elementów w pudełku jest bardzo rozbudowany (zawartość poniżej), tak jak i sama gra. Oprócz wielu elementów gry są także dwie instrukcje (jedna klasyczna i druga dla rozgrywki solo). Tak – Scythe planszówka może się stać prywatnym stołem do ćwiczenia strategii, dla tylko jednego gracza! Wykonanie można śmiało nazwać bardzo estetycznym — wszystko jest tu szczegółowo dopracowane, od planszy po figurki. Za oprawę graficzną gry odpowiada Jakub Różalski, polski ilustrator o niezwykłej wyobraźni, który stworzył także projekt świata gry.

Scythe gra planszowa jest dla maksymalnie 5 osób w wieku powyżej 14 lat, a czas rozgrywki określony jest na 90 – 115 minut. Warto dodać do tego czas niezbędny na rozstawienie planszy — jak to mają do siebie rozbudowane gry planszowe strategiczne, Scyte obfituje w elementy, które trzeba prawidłowo rozłożyć. Od premiery gry minęły 3 lata, a w tym czasie doczekała się ona kilku dodatków (między innymi Spotkania, Igrając z Wiatrem, Fenris powstaje, Najeźdźcy z Dalekich Krain). Wielbiciele tej ekonomicznej strategii mogą też zastąpić kartonowe monety, metalowymi w swojej wersji, dokupić realistyczne żetony surowców lub nabyć specjalne, piękne pudełko na grę z kompletem trzech dodatków.

Z pewnością wartą uwagi cechą gry jest jej wyjątkowa, oryginalna mechanika. Każdą z frakcji dostępnych dla graczy gra się nieco inaczej, a mnogość różnych wyborów, jakich mogą dokonać gracze, sprawia, że gra planszowa Scythe niemal się nie nudzi. Osoby, które uwielbiają gry strategiczne planszowe na pewno powinny zapoznać się z tym tytułem. Podczas gry można sprawdzić swoje umiejętności planowania, dbania o rozwój gospodarki, ale też podejmowania trudnych decyzji. W każdej kolejce gracz ma szeroki wybór dostępnych akcji. Dochodzenie do zwycięstwa w dużej mierze polega na podbijaniu i kontrolowaniu kolejnych obszarów, a co za tym idzie, znajdujących się na nich bogactw. Trzeba jednocześnie podbijać, ale też utrzymywać popularność swojego kraju. Jak przystało na dobre planszowe gry strategiczne, nic nie jest tu proste, a każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje. Scythe to gra strategiczna planszowa, która wymaga solidnego przyzwyczajenia się z zasadami, choć nie należy do najbardziej skomplikowanych. Oczywiście trzeba jednak poświęcić jej trochę czasu.

To także spora inwestycja — gra jest najdroższą spośród opisywanych w zestawieniu. Z pewnością warto kupić ją dla niezwykłego klimatu, oryginalnej mechaniki, zmieniającej się za każdym razem rozgrywki oraz oprawy graficznej, pozostającej na najwyższym poziomie. To dobra, wymagająca planszówka strategiczna, która raczej nie sprawdzi się na imprezach czy rodzinnych wieczorach. W innych okolicznościach ma jednak spore szanse zachwycić graczy.

Zawartość pudełka: główna plansza, arkusz osiągnięć, 5 plansz dla każdego z graczy, 80 monet z kartonu, 80 znaczników zasobów z drewna, 12 żetonów mnożników, 12 znaczników spotkań, 6 kart premii za budowle, 5 kart przeprawy, 5 kart szybkiego startu, 42 karty walki, 23 karty celów, 28 kart spotkań, 12 kart Fabryki, 2 wskaźniki siły, 5 kart przeprawy, 5 kart szybkiego startu, 31 kart Automy, 20 figurek mechów, 5 figurek postaci, 5 plansz frakcji, 5 znaczników akcji, 5 znaczników popularności, 5 drewnianych znaczników siły, 30 drewnianych znaczników gwiazdek, 20 drewnianych znaczników budowli, 20 drewnianych znaczników rekrutów, 40 drewnianych znaczników robotników, 30 drewnianych znaczników technologii.

Najbardziej oczekiwana gra planszowa 2016 roku. Produkcja została sfinansowana przez darczyńców w serwisie Kickstarter – projekt zebrał 1,8 mln dolarów

Scythe

Zalety

Zalety
 • Najbardziej rozbudowany zestaw elementów gry planszowej w zestawieniu
 • Bogata oprawa graficzna, za którą był odpowiedzialny Jakub Różalski (znany i doceniany artysta w środowisku grafiki i malarstwa)
 • Rozbudowana mechanika gry z niskim wpływem losowości gdzie liczą się głównie zdolności strategiczne i intuicyjne

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższa gra planszowa w zestawieniu

 

5. Gra o Tron

Gra-o-TronGra o Tron planszowa to jeden z najbardziej inspirujących produktów od Galakty. To rozbudowana, strategiczna planszówka, która wciągnie nie tylko fana popularnej serii książek i serialu. Oparta na Sadze Lodu i Ognia planszówka Gra o Tron umożliwia graczom wcielenie się w głowę jednego z wielkich rodów Westeros. Będą musieli zmierzyć się z intrygami, bitwami, a także zagrożeniem, które rośnie w siłę na północy, za Murem. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy kochają strategię i sagę George’a R. R. Martina. Autorem najnowszej, drugiej edycji, która łączy ze sobą zalety pierwszej wersji oraz dodatków, jest Jason Walden.

Gra planszowa Gra o Tron zawiera mnóstwo elementów, jak przystało na tak rozbudowaną grę. Autor przewidział grę na 3 do 6 osób, nie jest to więc propozycja dla dwojga. Aby grać, trzeba przygotować sporo miejsca — nie wystarczy niewielki stolik, bo Game of Thrones gra planszowa jest naprawdę rozbudowana. Gra strategiczna Gra o Tron wciąga na długie godziny — pojedyncza rozgrywka to minimum 3 godziny, a wraz z liczbą graczy czas się wydłuża. To propozycja dla graczy, którzy mają już nieco doświadczenia w planszówkach lub bardzo chcą wejść w świat rozbudowanej, nieco zawiłej strategii.

Nie brakuje tutaj tego, za co kochamy serię Gry o Tron — dyplomacji, ale i intryg, bitew, planowania i podstępów. Gra jest niezwykle klimatyczna, nie trzeba ponadprzeciętnej wyobraźni, by grając w nią całkowicie przenieść się do Siedmiu Królestw. To, z kim będzie walczył gracz, a z kim zawrze początkowy sojusz, zależy od tego, jaki ród wybierze – Lannisterów, Baratheonów, Greyjoy’ów, Starków, Tyrellów czy Martellów. Gracze muszą dbać o finanse swojej rodziny, jej władzę i wpływy, obronę siedzib rodowych, a także toczyć bitwy i dysponować armiami. Gra o Tron gra planszowa to na pewno nie opcja na imprezę, no chyba,że jest to spotkanie fanów planszówek.

Instrukcja jest długa i skomplikowana, gracze muszą przyswoić sporo zasad i nauczyć się rozgrywki. Warto być na to gotowym, wybierając tę grę. Początki wymagają poświęcenia, czasu i cierpliwości, co nie każdemu może przypasować. Autorzy gry przewidzieli ją dla graczy od 14 lat. Dla dzieci jest zdecydowanie zbyt zawiła i czasochłonna — z dużym prawdopodobieństwem szybko się nią znudzą lub nie będą w stanie nadążyć za zasadami. Mechanika gry wymaga pamiętania o wielu zasadach i niuansach, co może sprawić, że przez pierwsze kilka rozgrywek, pełny potencjał tej planszówki może nie do końca zostać wykorzystany. Magia zaczyna się, gdy ekipa grająca przyswoi zasady — wtedy dopiero gra stanie się naprawdę porywająca. Warta odnotowania jest także interakcja pomiędzy graczami. Planszowa Gra o Tron opiera się na intrygach, podstępach i zdradach dokonywanych w odpowiednim momencie. Interakcje są więc przeważnie negatywne, a niewiele opiera się tu na kooperacji.

Gra o Tron Galakta zostanie z pewnością doceniona przez wielbicieli mocnych wrażeń i emocji podczas rozgrywki. Nie ma tu miejsca na skrupuły i przyjaźnie — wiele akcji toczy się niejawnie, a gracze nie mogą być sobie zbyt przychylni. Rozgrywka wyczerpuje intelektualnie i emocjonalnie, a przy tym wywołuje poczucie wielkiej satysfakcji. Galakta Gra o Tron to jedna z planszówek, na które patrzy się z prawdziwą przyjemnością. Plansza przedstawiająca mapę Siedmiu Królestw jest niezwykle klimatyczna i graficznie dopracowana. Klimatu dodają też figurki i karty. To ważna cecha dla graczy, którzy cenią wizualną stronę gier. Z pewnością będą zaglądali do pudełka bardzo często, by nacieszyć oczy świetnym wykonaniem. To także gratka dla wielbicieli sagi Lodu i Ognia, jako że gracz znajduje tutaj wielu bohaterów znanych sobie z serialu czy książek.

Zawartość pudełka: plansza, 42 karty Rodów, 30 kart Westeros, 6 kart Dzikich, 24 karty Losów Bitwy, a także 6 zasłonek, 90 żetonów Rozkazów, 120 żetonów Władzy, 18 żetonów Wpływów, 6 żetonów Zaopatrzenia, 14 żetonów Wojsk Neutralnych, 6 żetonów Zwycięstwa, 6 żetonów Garnizonów, żeton Żelaznego Tronu, żeton Ostrza z valyriańskiej stali, żeton Kruka Posłańca, znacznik rundy, żeton Dzikich, nakładka na tor Królewskiego Dworu, instrukcja.

Gra o Tron

Zalety

Zalety
 • Gra na motywie kultowego serialu Gra o Tron
 • Wiele interakcji pomiędzy graczami zarówno pozytywnych i negatywnych
 • Rozbudowana mechanika gry dająca długie rozgrywki
 • Dopracowana graficznie

Wady

Wady
 • Zrozumienie zasad gry przez swoją złożoność jest dosyć czasochłonne

 

6. Jaką grę planszową kupić? Najlepsze planszówki dla każdego

Najlepsze gry planszowe charakteryzują się tym, że można w nie grać godzinami. Cała reszta jest kwestią gustu i indywidualnych preferencji. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, kto najczęściej będzie grał, ile czasu możemy na to przeznaczyć i jakiego typu gry dają nam najwięcej radości — przygodowe, strategiczne, wymagające szybkości w działaniu, a może ekonomiczne? Oto nasz subiektywny ranking gier planszowych dedykowanych głównie nastolatkom i dorosłym graczom.

 

Jakie są gry planszowe? – na jakie aspekty zwrócić uwagę

 • Czas rozgrywki
  Wybierając idealną grę planszową, warto zastanowić się, ile będziemy mieć czasu na rozgrywkę.

  • Niektórzy preferują szybkie gry, które można rozegrać “na raz”‘, w ciągu maksymalnie pół godziny. Taką grą jest 5 Sekund. Ze względu na występującą w mechanice presję czasu, całość gry rzadko trwa dłużej niż 30 minut.

  • Z kolei fanów wielogodzinnych posiedzeń nad planszą zadowoli Talisman Magia i Miecz lub Gra o Tron. W przypadku obu tych gier czas rozgrywki przekracza dwie godziny, a należy liczyć się z tym, że może przekroczyć trzy.

  • Opcje pośrednie to Osadnicy z Catanu oraz Scythe — rozgrywka zajmuje od godziny do dwóch. Gry, które toczą się godzinami mogą dostarczyć wspaniałej zabawy, jednak z pewnością nie sprawdzą się dla rodzin z dziećmi czy na imprezach. Tu lepiej jest postawić na grę, która nie znuży i nie będzie wymagała skupiania się przez długie godziny.

 • Liczba graczy
  Warto również wziąć pod uwagę liczbę graczy, którzy zasiadają przy planszy. W przypadku Catanu, 5 Sekund oraz Gry o Tron potrzebujemy co najmniej 3 chętnych graczy. Najwięcej osób może zasiąść przy planszy Gry o Tron, Magii i Miecza oraz 5 Sekund – maksymalna liczba graczy wynosi 6 osób. W Scythe grać może jednocześnie 5 graczy, w przypadku Catanu jest to tylko 4 graczy. W zestawieniu znajdują się też dwa tytuły dla duetów – Magia i Miecz oraz Scythe. Warto wspomnieć, że w Scythe można grać również w pojedynkę. Umożliwia to specjalny tryb opisany w instrukcji – to wspaniała opcja dla osób, które lubią rozwijać swoje umiejętności strategiczne, a nie zawsze mają z kim pograć.

 • Rekomendowany wiek graczy
  Gry ujęte w zestawieniu różnią się też rekomendowanym wiekiem graczy. Czy to znaczy, że młodsi nie mogą grać? Absolutnie nie! Chodzi tutaj głównie o to, że niektóre gry planszowe mogą być za trudne do zrozumienia dla dzieci. Jeśli w rozgrywkach mają uczestniczyć też młodsze dzieci, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na grę 5 Sekund. To gra dla dzieci powyżej 8 lat, jednak niektórzy gracze twierdzą, że radzą sobie z nią także nieco młodsi gracze, zaś inny uważają, że pytania są za trudne dla dzieci. Natomiast trzeba pamięć, że Trefl oferuje również wersje gry 5 Sekund Junior – z pytaniami ułożonymi typowo dla dzieci.

  Stosunkowo prosty jest też Catan, który poleca się graczom powyżej 10 roku życia. Pozostałe gry z zestawienia mają już bardzo rozbudowaną mechanikę i dość zawiłe zasady. Magia i Miecz polecana jest graczom powyżej 13 lat, natomiast Scythe i Gra o Tron nawet powyżej 14 lat. W ostatnich trzech grach doskonale odnajdą się gracze dorośli, lubiący wyzwania intelektualne.

 

Jaką grę planszową kupić dla całej rodziny?

Jaka powinna być planszówka, w którą będzie grała cała rodzina, włącznie ze starszymi dziećmi? Gry planszowe rodzinne  z pewnością powinny być dosyć proste do zrozumienia i niewymagająca wielu godzin na rozgrywkę. Najlepsze najlepsze planszówki tego typu w niniejszym zestawieniu to 5 sekund oraz Osadnicy z Catanu. Obie pozycje charakteryzują się dość nieskomplikowana mechaniką i nadają się dla dzieci od 8 lub 10 lat.

Z kolei pozostałe trzy propozycje świetnie sprawdzą się jako gry planszowe dla dorosłych i nastolatków, szczególnie zafascynowanych fantastycznymi światami. Mimo,że to są fajne gry planszowe, to jednak dla młodszych raczej się nie sprawdzą, głównie ze względu na stopień skomplikowania zasad, które trzeba przyswoić, by cieszyć się rozgrywką.

Czy to oznacza, że 5 Sekund i Catan nie nadają się dla dorosłego gracza? Nic z tych rzeczy – są jedynie mniej wymagające i czasochłonne.

 

Jakie gry planszowe nie nudzą się zbyt szybko?

Wybierając grę planszową, warto pomyśleć też o tym, jak długo pozostanie atrakcyjna, zanim zacznie kurzyć się na półce. Tytuły takie jak Magia i Miecz czy Gra o Tron, Scythe mają to do siebie, że każda rozgrywka wygląda nieco inaczej. W przypadku 5 Sekund czy Osadników z Catanu trzeba liczyć się z ewentualnością, że gra w końcu się “ogra”. Tutaj z pomogą przychodzą dodatki.

Najbardziej narażoną na “znudzenie się” pozycją jest zdecydowanie 5 sekund. Autorzy zadbali o urozmaicenie gry za pomocą dodatków, które zawierają karty z całkiem nowymi pytaniami. Dostępna jest też wersja dla dzieci, z łatwiejszymi zadaniami.

Scythe posiada rozszerzenia, które nieco zmieniają charakter rozrywki i dodają do niej nowe możliwości. Z kolei fani Gry o Tron mogą dokupić dodatek rozszerzający planszę o wolne miasta Essos i wprowadzający do rozgrywki kolejny ród. Bardzo licznych dodatków doczekali się także Osadnicy z Catanu oraz Talisman. Omawiane tytuły to więc bardzo dobre gry planszowe, które cieszą się już silna pozycją na rynku i zostały wielokrotnie rozbudowane.

W tym miejscu należy jednak wspomnieć o cenach zarówno samych gier, jak i dodatków czy rozszerzeń. Jeśli chodzi o tanie gry planszowe, zdecydowanym numerem jeden jest 5 Sekund. Zarówno podstawowa gra, jak i jej różne wersje kosztują naprawdę niewiele. Pośrodku zestawienia plasują się zarówno podstawy, jak i rozszerzenia Talisman i Osadników z Catanu. Z dużym wydatkiem trzeba liczyć się stawiając na Scythe oraz Grę o Tron.

 

Gry planszowe strategiczne? – a może towarzyskie?

Trudno jest oceniać tak różne gry pod kątem grywalności – różnią się zasady ich mechaniki, a nawet zasadnicze przesłania. Warto jedynie wspomnieć, dla kogo przeznaczone są poszczególne tytuły.

 • 5 Sekund to hit, jeśli chodzi o imprezowe i rodzinne gry planszowe. Ma banalne zasady, które bardzo szybko zrozumie każdy gracz. Dostarcza odrobiny emocji, głównie o pozytywnym charakterze.

 • Dla fanów ekonomii bez zacięcia bitewnego godna polecenia jest gra Osadnicy z Catanu. Zdecydowanie wygrywa też, jeśli chodzi o planszowe gry dla początkujących graczy, którzy chcieliby nieco wdrożyć się w świat bardziej rozbudowanych planszówek.

 • Scythe oprócz gospodarki zakłada też wojnę oraz innego typu relacje między państwami. To gra planszowa dla młodzieży i dorosłych o dość skomplikowanych zasadach, nad którymi trzeba się nieco pochylić.

 • Z kolei Gra o Tron i Talisman Miecz i Magia to pozycja dla wytrwałych graczy (lub bardzo cierpliwych nowicjuszy). Aby w pełni korzystać z ich mistrzowskiej mechaniki i cieszyć się rozgrywką, trzeba przebrnąć przez skomplikowane instrukcje. Miecz i Magia spodoba się fanom epickiej fabuły, budowania postaci i zwrotów akcji, natomiast Gra o Tron to pozycja pełna intryg, idealna dla graczy lubiących negatywne interakcje i bardzo silne emocje.

Dla wielu graczy ważną cechą gry jest element losowości, czyli to, w jakim stopniu za powodzenie lub niepowodzenia gracza odpowiada przypadek (np. rzut kością). Udział losowości w 5 Sekundach oraz Grze o Tron jest naprawdę niewielki, podobnie jak w Scythe. O losowość bywa oskarżana Talisman Miecz i Magia oraz Catan.

 

Najlepsza gra planszowa – podsumowanie zestawienia

Gry towarzyskie planszowe ujęte w zestawieniu prezentują szeroką rozpiętość cech, zarówno jeśli chodzi o ich cenę czy łatwość rozgrywki, jak i w kwestii grupy docelowej, do której są kierowane. Każdemu, kto chciałby mieć w domu prostą, szybką grę, idealną na rodzinny wieczór lub do wyciągnięcia na imprezie, polecamy 5 Sekund. Z bardzo dobrym odbiorem wśród początkujących i doświadczonych spotykają się także kultowi Osadnicy z Catanu. Obie pozycje to świetne gry rodzinne planszowe. Z kolei gracze zaawansowani lub marzący o rozbudowanej, monumentalnej rozgrywce zdecydowanie powinni skierować wzrok w stronę Scythe, Gry o Tron lub Miecza i Magii. To wspaniałe planszowe gry strategiczne, które zajmą graczy na długie godziny. Także to indywidualne preferencje decydują, które będą dla nas najlepsze gry planszowe. Ranking dzięki zestawieni różnych rodzajów gier, powinien pomóc w wyborze każdemu.