Aktualizacja: Sierpień 2022

Nasze dzieci dorastają w otoczeniu nowoczesnych technologii. Nie muszą jednak być one jedynym sposobem na rozrywkę. Warto wraz ze swoimi pociechami sięgnąć po planszówki dla dzieci. Ich szeroki wybór, sprawia, że zawsze można zaproponować najmłodszym ciekawą zabawę, dostosowaną do ich wieku czy zainteresowań. Jaka gra planszowa dla dzieci będzie odpowiednia dla przedszkolaka, a jaka dla ucznia szkoły podstawowej? Odpowiadamy poniżej, a ranking gier planszowych dla dzieci prezentujący ich specyfikę, przeznaczenie i cechy szczególne sprawi, że łatwiej będzie nam kupić grę, do której chętnie będziemy siadać wraz z pociechami. Jaka jest najciekawsza kategoria, jeśli chodzi o gry planszowe dla dzieci? Ranking obejmuje różne – warto je dopasować pod oczekiwania najmłodszych.

  1. Wsiąść do pociągu
  2. Grzybobranie
  3. Monopoly
  4. Carcassonne
  5. Dobble
  6. Poradnik wyboru gry planszowej

Porównanie gier planszowych:

ModelWiek
Czas rozgrywki [min]
Liczba graczy
Kategoria
Producent
Rozszerzenia i dodatki
Wsiąść do pociągu
8+602-5Familijna, Strategiczna
Rebel
Tak
Grzybobranie4+20-302-4Przygodowa
TreflTak
Monopoly8+120
2-6Ekonomiczna, Familijna
HasbroTak
Carcassonne7+30-452-5Familijna
BardTak
Dobble6+0-152-8Towarzyska
RebelTak

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – Ranking gier planszowych dla dzieci

1. Wsiąść do pociągu Kliknij aby kupić »

Gra-Planszowa-Wsiąść-Do-PociąguWsiąść do Pociągu to seria wspaniałych gier o tematyce kolejowej, które porwą nie tylko młodszych graczy, ale także ich rodziców. Autor serii, Alan R. Moon, tworzy ją już od kilkunastu lat, ciągle wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Gra Wsiąść do Pociągu polega na budowaniu tras kolejowych. Jednak nie byle jakich tras — to trasy ciągnące się przez całe państwa i kontynenty, a także tunele, promy, góry i doliny. Gracze mają za zadanie zdobywanie kart przedstawiających wagony i stopniowe kolonizowanie map własnymi trasami. Mogą skupić się na realizowaniu własnych planów lub na krzyżowaniu tras i planów innych graczy. To wspaniała rozrywka familijna, która zajmie długie wieczory.

Zawartość pudełka, w którym mieści się gra planszowa ulega zmianom w zależności od jej wersji. Mapy, na których gracze będą budowali swoją kolejową potęgę, mogą przedstawiać państwo lub cały kontynent, współcześnie lub w przeszłości. Gra planszowa Wsiąść do Pociągu występuje w licznych wersjach. To między innymi takie warianty, jak Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż, Wsiąść do Pociągu: Kraje Północy, Wsiąść do Pociągu: Afryka czy Wsiąść do Pociągu: USA. Gry wydawane są w seriach. Jedna z nich to wersje podstawowe, które stanowią osobną, kompletną grę (między innymi USA, Europa, Dookoła Świata). Można także kupić dodatek pod postacią kolekcji map (Azja, Afryka, Holandia, czy Wielka Brytania/Pensylwania, która dodatkowo urozmaicą mechanikę gry). Jest też grupa dodatków karcianych, pozwalających inaczej i jeszcze pełniej skorzystać z wersji podstawowych. Decydując się na pierwszą grę z tej serii, warto upewnić się, że upatrzona wersja jest jedną z podstawowych i zawiera wszystko, co konieczne do grania! W przeciwnym razie może okazać się, że konieczne jest dokupienie kolejnego pudełka.

Wsiąść do Pociągu Rebel gra przeznaczona dla 2-5 (lub, w niektórych wersjach, 2-3) graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka polega na wypełnianiu zadań z przydzielonych na początku graczom kart. Została przewidziana na około 60 minut, co oznacza, że można ją na spokojnie rozegrać wieczorem bez obawy, że skończymy ją w środku nocy. Zasady gry są bardzo proste i przejrzyste — można je łatwo zrozumieć, a w kolejnych wersjach i dodatkach nie zmieniają się znacząco. To wspaniała rozrywka dla starszych dzieci, pobudzająca taktyczne myślenie i planowanie, ale też mająca wyraźne walory edukacyjne (geografia, współczesna i historyczna, podczas godzin spędzonych nad planszą „uczy się sama”). Wśród wielkich fanów gry nie brakuje też dorosłych.

Wsiąść do Pociągu gra dla dzieci wciąga niezależnie od wieku i dostarcza sporo rozrywki także na spotkaniach towarzyskich. Uroku dodaje jej klimat minionych wieków i piękna grafika map. To gra niezwykle uniwersalna — jeśli się znudzi, można dokupić jedną z licznych wersji lub dodatków i znów doskonale się bawić.

Kto może nie polubić kultowej serii Wsiąść do Pociągu? To raczej nie opcja dla starszych dzieci, którzy lubią ostrą rywalizację czy błyskawiczne zwroty akcji. Wsiąść do Pociągu gra planszowa została stworzona jako prosta strategia dla dzieci, która pochłonie również rodziców. Od czasu do czasu pojawiają się jednak głosy, że szybko się nudzi. Plusem natomiast jest to, że zasady gry można szybko wytłumaczyć każdemu, niezależnie od wieku i wcześniejszych doświadczeń w graniu w planszówki. Dzięki temu stanowi ona doskonałą propozycję dla osób, które chcą pobawić się dobrze całą rodziną, nikogo nie wykluczając. Jeśli jedna mapa czy wersja się ogra, zawsze można kupić kolejną, wybierając z bardzo bogatej oferty. Ciągle powstają też kolejne wersje gry (ostatnio Niemcy oraz Francja i Dziki Zachód).

Zawartość pudełka wersji Wsiąść do Pociągu Europa: plansza z mapą Europy z okresu intensywnego rozwoju kolei (około roku 1900), 240 figurek wagonów, 15 figurek dworców, 110 kart pociągów, 46 kart biletów, 5 znaczników punktacji, instrukcja, numer dostępu do platformy internetowej oryginalnego wydawcy, Days of Wonder. 

Gra planszowa “Wsiąść do pociągu” to najczęściej wybierana gra planszowa dla dzieci wśród użytkowników

Zalety
Krótki czas rozgrywki ok. 60 min
Uniwersalna gra, do szerokiego grona użytkowników
Gra z walorami edukacyjnymi
Wiele dostępnych dodatków oraz map o różnym motywie przewodnim
Wady
Może być za trudna dla dzieci poniżej 8 roku życia

Kup na Allegro

 

2. Grzybobranie Kliknij aby kupić »

Gra-Planszowa-GrzybobranieGra Grzybobranie to ciekawa planszówka dla całej rodziny, która najbardziej przypadnie do gustu przede wszystkim najmłodszym domownikom. Nieskomplikowane zasady i jasna fabuła to cechy, które sprawiają, że dzieci bez większego problemu zainteresują się światem, stworzonym przez autorów gry.

Na czym polega Grzybobranie? Gra, jak wskazuje na to sama nazwa, przenosi nas do zielonego gaju, pełnego krętych tras, wzgórz pagórków. Zadaniem graczy jest zbieranie grzybów, na które natrafią podczas swojej planszowej wędrówki. Wygrywa ta osoba, w której koszyku znajdzie się najwięcej grzybów. Dla kogo dedykowane jest Grzybobranie?

Gra planszowa została stworzona z myślą o dzieciach już od 4. roku życia. Dzięki prostej fabule i łatwym zasadom opisywana planszówka nie stanowi dla nich wyzwania, któremu nie sprostają . Gry o długim czasie rozgrywki nie są odpowiednie dla najmłodszych dzieci. W przypadku opisywanego tytułu nie ma ryzyka, że malec znudzi się zabawą — gra planszowa Grzybobranie została zaprojektowana tak, żeby cała rozgrywka trwała maksymalnie 20-30 minut, czyli w sam raz dla żywiołowych maluchów, które nie potrafią jeszcze zbyt długo skupiać swojej uwagi na jednej zabawie.

Gra Grzybobranie Trefl jest dostępna w dwóch wersjach do wyboru. Poza standardowym wariantem, w ofercie producenta znajduje się jeszcze “Treflikowe Grzybobranie”, w którym wykorzystano elementy popularnej bajki “Rodzina Treflików”. Jeżeli malec jest fanem tej kreskówki, warto rozważyć zakup właśnie takiej wersji, tym bardziej że gra dla dzieci Grzybobranie nie należy do drogich — cena zestawu to mniej niż 40 zł.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Grzybobranie? Trefl bazuje na planszy o ciekawej szacie graficznej, która przyciąga wzrok dzieci, podobnie jak koszyczki i grzyby. Co istotne, rozgrywka nie polega wyłącznie na przeskakiwaniu pionkiem kolejnych pól planszy. Malec może wrzucać grzyby do koszyczka, co stanowi dla niego ciekawe urozmaicenie. A co z wadami opisywanego tytułu? W tym miejscu należy wspomnieć, że grzybobranie to gra o ograniczonym targecie wiekowym. O ile małe dzieci będą miały masę frajdy z rozgrywki, to nieco starsze dzieci dość szybko znudzą się prostą fabułą.

Zawartość pudełka wersji w Zielonym Gaju: 4 koszyczki na grzyby, instrukcja, kostka do gry, 21 grzybów z gatunku jadalnych , 5 niejadalnych muchomorów,

Zalety
Gra dostosowana już dla dzieci od 4 roku życia
Krótki czas rozgrywki, w sam raz dla małych dzieci (20-30 min)
Zasady łatwe do zrozumienia w krótkim czasie
Niska cena
Przyciągające uwagę dziecka elementy gry (plastikowe koszyczki do zbierania grzybów oraz plastikowe grzyby)
Wady
Gra raczej tylko dla młodszych dzieci, gdyż prosta mechanika może szybko się nudzić

Kup na Allegro

 

3. Monopoly Kliknij aby kupić »

Gra-Planszowa-MonopolyGra planszowa Monopoly to – według wielu zestawień – najbardziej znana gra na świecie. I trudno się z tym nie zgodzić, bo chociaż ma swoich zwolenników i przeciwników (jak każda rozrywka), to niewątpliwie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier. W czym tkwi jej fenomen? Otóż pozwala przenieść się w inny świat – wystarczy plansza, pionki, karty, banknoty i miniatury nieruchomości, aby poczuć się jak rasowy biznesmen realizujący finansowe podboje i tworzący ekonomiczne imperium. I chociaż na przestrzeni lat gra ulegała pewnym zmianom i modyfikacjom (chociażby powstanie kilkudziesięciu różnych wersji), to jej zasady i główne przesłanie jest wciąż takie samo. Monopoly Classic (jak i jej późniejsze odmiany) to wciąż gra ciesząca się bardzo dużą popularnością na całym świecie.

Początkowo funkcjonowała w dwóch wariantach – monopolowym  i podatkowym. W ten sposób Elizabeth Magie – twórczyni gry chciała pokazać graczom przewagę państwowego podatku nad prywatnym monopolem (który według Elizabeth tworzył ogromne dysproporcje pomiędzy członkami społeczeństwa). Jednak mimo wszystko  – zwyciężył “wariant monopolowy”, który okazał się znacznie bardziej ekscytujący. Od samego początku powstania gra Monopoly podbiła serca graczy na całej planecie, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 250 milionów. Jak się gra w Monopoly? Gra planszowa uwielbiana w każdym zakątku świata ma proste zasady.

Każdy gracz rozpoczyna swoją przygodę od pola START, a okrążając planszę kupuje, sprzedaje i buduje różnego rodzaju nieruchomości. Ważną regułą jest to, iż każdorazowe wejście na nieruchomość innego gracza wiąże się z zapłaceniem czynszu w określonej wysokości. Co warte podkreślenia – zwycięzca może być tylko jeden, zatem każdy z graczy próbuje doprowadzić innych do bankructwa i przejąć ich dobra. A końcowy sukces zależy od udanych inwestycji, mądrze przeprowadzonych transakcji i trafnych spekulacji. Dzięki temu gra nie tylko dostarcza rozrywki, ale także rozwija wiele cennych umiejętności (na przykład przedsiębiorczość, logiczne myślenie, umiejętność oszczędzania i zarządzania pieniędzmi). A rodzinne granie nie tylko pozwala na wspólne spędzanie czasu, ale także nawiązywanie pozytywnych interakcji z członkami rodziny.

Na punkcie klasycznej wersji gry oszalał cały świat. Ale gry planszowe Monopoly są obecnie dostępne w bardzo wielu wariantach (w wersji współczesnej – nawet Monopoly z terminalem, który pozwala sprawdzić stan konta poszczególnych graczy). Nie sposób wymienić ich wszystkich – jest ich po prostu zbyt dużo. Na uwagę zasługuje między innymi Monopoly Junior – gra dla najmłodszych, która poprzez zabawę zachęca do nauki liczenia. Inne wersje Monopoly dla dzieci to między innymi Monopoly Pokemon, Monopoly Dinsey czy Monopoly Dragon Ball). Natomiast dla nieco starszych graczy można polecić między innymi Monopoly Fornite, Monopoly Ultra Banking, Monopoly Gra o Tron czy Monopoly Przyjaciele. Wymienione wyżej wersje gry to tylko niektóre z przykładów – w rzeczywistości jest ich dużo więcej.

Gra Monopoly podbiła serca graczy na całym świecie. I chociaż zmieniają się jej warianty, to ekscytacja z gry wciąż pozostaje taka sama. To jednak nie wszystko. Do pozostałych plusów Monopoly można zaliczyć: dużą popularność (co w praktyce oznacza, iż prawie nikomu nie trzeba tłumaczyć zasad gry), wielość wariantów (co ułatwia dobranie gry do indywidualnych zainteresowań dziecka) i niewielką cenę (większość wersji kosztuje poniżej 100 zł). Nie bez znaczenia jest także fakt, iż uproszczona wersja Monopoly jest przeznaczona także dla najmłodszych – w grę mogą grać nawet pięciolatki. A wady? Niektórzy gracze narzekają na przedłużające się rozgrywki i często nużące partie. A jednak mimo wszystko – pomimo ery wszechogarniającej elektroniki – jest to gra, która nie wychodzi z mody.

Zawartość pudełka: plansza, 6 pionków, plik banknotów, 2 kostki do gry, karty (własność, szansa, kasa społeczna), miniatury nieruchomości (32 domki, 12 hoteli).

Zalety
Dzięki swojej popularności, zasady są znane dla większości fanów planszówek
Dostępna w wielu wersjach m.in na podstawie filmów, seriali, bajek
Dostępna również wersja dla dzieci od 5 roku życia
Stymuluje do ekonomicznego i strategicznego myślenia
Wady
Niektórzy użytkownicy twierdzą, że gra z czasem robi nudna, a szczególnie z powodu przedłużającego się czasu rozgrywki

Kup na Allegro

 

4. Carcassonne Kliknij aby kupić »

Gra-Planszowa-CarcassonneGra Carcassonne to jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która zdobyła serca rodzin na całym świecie. Jej historia — w porównaniu z innymi grami planszowymi — nie jest zbyt długa, bo sięga zaledwie 2000 roku. To właśnie wtedy Klaus – Jurgen Wrede (miłośnik średniowiecznych fortyfikacji we francuskim mieście Carcassonne) zaprojektował grę, która podoba się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom czy dziadkom. To prawdziwie familijna rozrywka, która pozwala nie tylko miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi, ale także poczuć dreszczyk rywalizacji (bez negatywnych interakcji). A dodatkową zaletą jest to, iż gry planszowe Carcassonne posiadają wiele dodatków, które urozmaicają rozrywkę i sprawiają, iż nie można się przy niej nudzić.

Planszówka Carcassonne jest grą uniwersalną oraz charakteryzuje się stosunkowo prostymi zasadami. W rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 6 graczy. Każdy z nich losuje i wykłada na stół karty zwane kafelkami (na których są umieszczone określone fragmenty terenu — na przykład łąk, dróg czy miast) i dokłada je do tych już wyłożonych. W ten sposób powstają różnorodne elementy krajobrazu – aż do jego ukończenia. Za każdy ukończony fragment terenu zdobywa się określoną ilość punktów, a gracz może przejąć nad nim kontrolę. Jednak aby nie było zbyt prosto, to uczestnik gry musi pilnować, aby jego znaczniki kontroli nie zostały rozstawione w miejscach nieukończonych obiektów — w takiej sytuacji nie ma możliwości zdobywania kolejnych punktów. Koniec gry następuje w momencie skończenia się żetonów, a zwycięzcą rozgrywki zostaje osoba, która może pochwalić się najwyższą punktacją.

Dlaczego tak wiele osób polubiło Carcassonne? Gra jest prosta, wciąga i uczy logicznego myślenia. Dodatkowo doskonale nadaje się na spędzanie wolnego czasu z rodziną bądź przyjaciółmi — i to bez względu na porę roku czy dnia. Jednocześnie warto podkreślić fakt, iż gra planszowa Carcassonne jest wykonana bardzo dokładnie i starannie, a jej najnowsza wersja charakteryzuje się odświeżoną instrukcją i nową grafiką. To wszystko sprawia, iż może być doskonałym prezentem, który spodoba się niemal każdemu. A to jeszcze nie wszystko, o co zadbali twórcy Carcassonne. Gra planszowa zawiera szereg dodatków, które urozmaicają rozgrywkę i sprawiają, iż jest ona bardziej atrakcyjna. Wśród dodatków do gry znajdują się: Karczmy i Katedry, Kupcy i Budowniczowie, Księżniczka i Smok, Wieża, Opactwo i Burmistrz, Hrabia, Król i Rzeka, Katapulta, Mosty, Zamki i Bazary, Owce i Wzgórza oraz Cyrk Objazdowy. Natomiast wśród małych dodatków można wymienić między innymi: Depesze, Promy, Kopalnie złota, Bandyci czy Maszyny latające. Każdy z nich dodaje nowe elementy, które rozbudowują grę i czynią ją ciekawszą. I co warte podkreślenia — dołożenie dodatków nie zmienia zasad gry. Rozrywka dla całej rodziny — o to zadbali twórcy Carcassonne.

Dodatki czy nowe wersje gry mają podnieść atrakcyjność planszówki. Oprócz wersji klasycznej istnieje wiele samodzielnych gier opartych na zasadach klasycznej wersji — na przykład Carcassonne: Łowcy i Zbieracze, Carcassonne: Zamek czy Carcassonne: Miasto. Warto też zwrócić uwagę na to, iż powstały wersje dla najmłodszych graczy, wśród których najbardziej popularne to Dzieci z Carcassonne i Carcassonne: Gorączka Złota. Tak duży wybór sprawia, iż każdy znajdzie coś na miarę własnych oczekiwań i upodobań. A Carcassonne dla dzieci to doskonały zamiennik rozrywek elektronicznych.

Gra planszowa Carcassonne to świetna rozrywka dla starszych i młodszych. Do jej największych zalet można zaliczyć uniwersalność (jest odpowiednia dla graczy w różnym wieku) oraz wielość dodatków i rozszerzeń. Nie baz znaczenia jest także fakt, iż gra nie tylko wzbudza zaangażowanie, ale także wprowadza element atrakcyjnej rywalizacji (bez negatywnych emocji). Natomiast za jej wadę można uznać zbyt dużą losowość. Jednak jest to tylko niewielki mankament, który nie ma wpływu na jej popularność. Dowodem jest fakt, iż Carcassonne zdobyła szereg nagród — między innymi Gra Roku w Niemczech. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie, nawet odbywają się oficjalne Mistrzostwa Świata w grze Carcassonne. I chociażby z tego powodu warto w nią zagrać.

Zawartość pudełka: tor punktacji, 72 żetony, 45 pionków w pięciu kolorach, instrukcja. 

Zalety
Uniwersalna gra rodzinna, odpowiednia dla graczy w różnym wieku
Gra z elementem rywalizacji (nie negatywnej), która zwiększa atrakcyjność
Proste i szybkie zasady do zrozumienia
Wady
Grając na zasadach przewidzianych przez producenta, duże znaczenie ma losowość gry

Kup na Allegro

 

5. Dobble Kliknij aby kupić »

Gra-Planszowa-DobbleDobble to łatwa gra, która zapewnia solidną porcję rozrywki. Zasady są niezwykle proste do zrozumienia, a dzięki elastycznemu charakterowi, można je modyfikować, stosownie do wieku i doświadczenia graczy. Gra Dobble nie jest typową “planszówką”, zdecydowanie bliżej jej do gier karcianych, choć nie można powiedzieć, że jest to klasyczny przedstawiciel tego gatunku. To ciekawa gra towarzyska, która zainteresuje osoby w różnym wieku.

Na czym polegają Dobble? Gra umożliwia prowadzenie rozgrywki aż na pięć sposobów (opisane w dołączonych do zestawu zasadach). Największą popularnością cieszy się wariant, w którym gracze otrzymują wszystkie karty, a jedna wędruje na stół. Na umówiony sygnał, każdy uczestnik patrzy na pierwszą kartę, którą trzyma w ręku, a następnie szuka na niej symbolu wspólnego z kartą, która leży na stole. W momencie, gdy wspólny symbol zostanie odnaleziony, trzeba go głośno nazwać, a następnie – przykryć kartą tą, która znajduje się na stole i w ten sposób zmusić pozostałych uczestników gry do szukania nowego symbolu. Zwycięża osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart. Karty Dobble to gra występująca w dwóch rodzajach – klasycznym i Dobble Kids, dedykowanym dla młodszych graczy.

Mocną stroną tego tytułu jest niezwykle angażująca rozgrywka – Rebel Dobble to szybka gra towarzyska, która wymusza rywalizację uczestników. Rozgrywka jest dynamiczna i pełna akcji. W odmianie Dobble dla dzieci (Kids) obowiązują te same zasady, mniejsza jest natomiast ilość kart. Odmiana klasyczna i dla dzieci jest oferowana w wielu wersjach, różniących się symbolami na kartach. W sprzedaży dostępna jest także gra Doble dla dorosłych. Kolejny plus, Dobble Rebel mieści się w niewielkim pudełku, dzięki temu, można zabrać ją wszędzie. Mało tego sama rozgrywka nie wymaga dużej wolnej przestrzeni do gry. Sporym atutem tego tytułu są bardzo łatwe zasady, których zrozumienie zajmuje najwyżej minutę. Nie znaczy to jednak, że gra planszowa Dobble jest dedykowana tylko dla najmłodszych. Rozgrywka z pewnością przypadnie też do gustu nieco starszym graczom – idealnie sprawdzi się podczas spotkań towarzyskich, tym bardziej, że “zrzucenie” wszystkich kart trwa tylko 15 minut – to gra stworzona dla miłośników szybkich rozgrywek. Dużą zaletą jest też cena – Dobble karty kosztuje mniej niż 40 zł.

Co do minusów, dla niektórych wadą może być krótki czas rozgrywki, który nie przekracza 15 minut. O ile w pewnych sytuacjach stanowi to sporą zaletę, to może okazać się też wadą, zwłaszcza gdy po grę sięgnie osoba przyzwyczajona do tytułów o złożonej mechanice. W przeciwieństwie do klasycznych planszówek, Dobble nie zapewni rozrywki na cały wieczór. Nie jest to też pozycja, do której gracze będą często wracać – wielokrotna rozgrywka sprawia, że gra może już zwyczajnie się nudzić.

Zawartość pudełka: 55 okrągłych kart, instrukcja.

Zalety
Szybkie rozgrywki
Przez swoją mechanikę, jest mocno angażująca
Zajmuje bardzo mało miejsca
Najniższa cena w zestawieniu
Dostępność kilku wersji gry
Bardzo proste zasady
Wady
Nie jest to standardowa gra z planszą
Po wielokrotnym graniu zaczyna się nudzić, nie jest to rozrywka na dłuższe spędzenie wolnego czasu

Kup na Allegro