Aktualizacja: Sierpień 2022

Po latach niebytu, do łask osób spragnionych rozrywki wracają gry planszowe. Ranking przedstawia tytuły, które wśród graczy zdobyły największe uznanie. Każdy z nich zapewnia solidną porcję zabawy, a niektóre gwarantują wielogodzinną rozgrywkę. Najlepsza recepta na udany wieczór? Planszówki! Ranking powstał z myślą o osobach, którym zależy na najlepszych pozycjach na rynku. Jaka gra planszowa będzie odpowiednia dla młodszych i nieco starszych osób? Która nadaje się do szybkiej rozgrywki? Ranking gier planszowych zawiera odpowiedź na każde z postawionych pytań.

  1. Catan (Osadnicy z Catanu)
  2. 5 sekund
  3. Talisman Magia i Miecz
  4. Scythe
  5. Gra o Tron
  6. Poradnik wyboru gry planszowej

Porównanie gier planszowych:

ModelWiek
Czas rozgrywki [min]
Liczba graczy
Kategoria
ProducentRozszerzenia i dodatki
Catan (Osadnicy z Catanu)10+45-603-4EkonomicznaGalaktaTak
5 sekund8+15-303-6Towarzyska, FamilijnaTreflTak
Talisman Magia i Miecz
13+120-1802-6FabularnaGalaktaTak
Scythe14+90-1151-5StrategicznaPhalanxTak
Gra o Tron14+120-1803-6StrategicznaGalaktaTak

Najlepsze gry planszowe – Ranking gier planszowych

1. Catan (Osadnicy z Catanu) Kliknij aby kupić »

Catan-Osadnicy- z-CatanuGra planszowa Catan opiera się na historii osadników, którzy jako pierwsi pojawili się na wyspie Catan. Po początkowym błyskawicznym rozwoju gospodarczym nastały czasy, gdy wyspa zaczyna robić się zbyt mała dla wszystkich mieszkańców. Wtedy pojawia się rywalizacja i walka.

Każdy gracz rozbudowuje swoją własną kolonię i dba o jej prawidłowy rozwój. Uczestnicy gry zbierają różnego rodzaju dobra, dzięki którym możliwe jest zarządzanie kolonią. Gracze prowadzą również handel z rywalami i dążą do uzyskania 10 punktów, które zapewnią im zwycięstwo.

Osadnicy z Catanu to gra planszowa na każdą okazję oraz każdy rodzaj spotkania. Przeznaczona jest dla maksymalnie 4 graczy i producent deklaruje,że mogą już w nią grać dzieci od 10 roku życia. Sprawdzi się zarówno na rodzinnych spotkaniach, jak i na luźnych imprezach z rówieśnikami. Cena gry z Catan jest bardzo niska jak na jeden z najlepiej sprzedających się planszówek w Polsce. Dostaniemy ją już za mniej niż 100 zł, oprócz tego gra planszowa Catan jest bardzo łatwo dostępna i dostaniemy ją w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, gdzie zagwarantują nam błyskawiczną wysyłkę produktu do domu.

Ekonomiczne gry planszowe, do których należą Osadnicy z Catanu, mogą rozwinąć pewne umiejętności u najmniejszych graczy, ale również pobudzić wyobraźnię tych starszych. Czas jednej rozgrywki wynosi przeciętnie 45-60 minut, co sprawia, że gra nie staje się męcząca, a po pewnym czasie nużąca. Jest to ważne, ze względu na kategorię gry, która wymaga od graczy pewnego zaangażowania i przemyślenia swoich ruchów. Gra planszowa Catan posiada wielu użytkowników. Niektórzy z nich uważają, że polska wersja, odbiega nieco od tych zagranicznych, jeżeli chodzi o jakość wykonania. Na szczęście, nie jest to duża różnica, a polscy użytkownicy zawsze mają możliwość wykupienia wielu ciekawych dodatków, które z pewnością urozmaicą grę. Możemy kupić takie rozszerzenia jak „Żeglarze”, „Smoki i Odkrywcy” czy „Piraci” Każdy z tych dodatków z pewnością urozmaici naszą rozgrywkę.

Gra planszowa Catan to nie tylko gra dla osób w każdym wieku, ale również na każdym poziomie intelektualnym. Zasady są bardzo proste do zrozumienia dla każdego, a instrukcja jest bardzo czytelna i zrozumiała. Mimo tego, że ekonomiczna gra planszowa powinna wymagać od nas zaangażowania i myślenia, użytkownicy skarżyli się na znaczną losowość w trakcie gry. Może to niekiedy wydać się mało sprawiedliwe w stosunku do innych graczy i ich ruchów w grze.

Zawartość pudełka: 19 pól terenu, 6 części ramowych, 18 żetonów z liczbami, 95 kart surowców, 25 kart rozwoju, 6 kart pomocy, 96 pionków,1 “złodziej”, 2 podstawki na karty, 2 kostki, instrukcja, almanach

Catan (Osadnicy z Catanu) - recenzja i zasady (hexTV)

Gra planszowa Catan (Osadnicy z Catanu) to najczęściej wybierana planszówka wśród użytkowników

Zalety
Niska cena – poniżej 100 zł
Krótki czas rozgrywki (45-60 min)
Zasady łatwe do zrozumienia w krótkim czasie
Uniwersalna gra, dla szerokiego grona użytkowników
Możliwość rozszerzenia gry o dodatki
Wady
Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że w grze zbyt duże znaczenie ma losowość

Kup na Allegro

 

2. 5 sekund Kliknij aby kupić »

5-sekundGra 5 Sekund to jedna z najchętniej wybieranych i najlepiej sprzedających się gier towarzyskich w Polsce. Trudno się dziwić — jest prosta, rozgrywka trwa krótko, a autorzy przewidzieli różne jej edycje i wersje. Pięć Sekund to gra planszowa, która zmusza uczestników do intensywnego myślenia, i to pod presją czasu. Gracze muszą odpowiadać na pytania, które zaczynają się od „wymień trzy…”.

Wszystko dzieje się pod presją czasu — na odpowiedź jest przewidziane tylko 5 sekund, które odlicza charakterystyczny czasomierz (metalowe kulki spadające po spirali w dół). Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi gracz przesuwa pionek na planszy. Wygrywa ten, kto pierwszy dojdzie do mety. Gra 5 Sekund Trefl sprawdza się w gronie rodziny, na spotkaniu czy imprezie. Nie trzeba wiele, by dać się pochłonąć ciekawej rozgrywce. Komu podpasuje ta pozycja i jak jest z grywalnością?

Autor przewidział udział od 3 do 6 graczy, w wieku powyżej 8 lat. Pora na kilka słów o tak zwanej grywalności — czyli o tym, jak gra się w 5 Sekund i czy jest to przyjemna rozrywka. Przede wszystkim, gra Pięć Sekund to gra dla każdego. Sprawdza się zarówno na imprezie, jak i podczas familijnego wieczoru. Zasady są niezwykle proste — ich wyjaśnienie i zrozumienie nie zajmuje wiele czasu, co stanowi wyraźną przewagę gry nad skomplikowanymi planszówkami.

Gra towarzyska 5 Sekund to propozycja dla graczy w różnym wieku, także dla towarzystwa pod względem wieku mieszanego. Sama rozgrywka trwa około 30 minut, czasem krócej, przez co nie ma potrzeby rezerwowania całego wieczoru „na granie”. Choć zasady wydają się banalne, a sama gra niewymagająca, presja czasu sprawia, że gracze czują adrenalinę, walczą z pustką w głowie i w efekcie naprawdę dobrze się bawią. Nie sposób odmówić grze walorów edukacyjnych i tego, że prowokuje do intensywnego myślenia. Można też dostosować poziom trudności (dwie opcje, łatwiejsza i trudniejsza) do wieku graczy. Niestety, z czasem Trefl 5 Sekund potrafi się znudzić. Jeśli grono graczy jest cały czas te same lub podobne, nie sposób uniknąć zapamiętywania pytań i recytowania z pamięci gotowych odpowiedzi, co sprawia, że gra nie jest już tak ekscytująca. Trefl rozwiązuje ten problem, wypuszczając nowe edycje gry, rozszerzone i uzupełnione o nowe pytania. W edycji specjalnej znajduje się tez pula pustych kart, na których gracze mogą zapisać swoje własne pytania, czyniąc grę bardziej hermetyczną i niepowtarzalną.

Gry planszowe 5 Sekund są popularne ze względu na przejrzyste zasady, szybkość rozgrywki, a także stosunkowo niewysoką cenę, dzięki której można pozwolić sobie na nową edycję zaraz po „ograniu” starej. Pojawiają się głosy mówiące, że 5 Sekund gra jest zbyt trudna dla młodszych uczestników. Rzeczywiście, pytania takie jak „Wymień 3 znanych Janów” mogą stanowić nie lada wyzwanie dla ośmiolatka. Dlatego producent zdecydował się na wypuszczenie wersji Junior. Gra dla dzieci 5 Sekund zawiera karty z pytaniami prostszymi w odbiorze dla młodszego gracza. Czy warto wybrać 5 Sekund jako grę familijną i na wieczorne posiedzenia ze znajomymi? Z pewnością — jest niewymagająca, a przy tym dość ambitna i zabawna. Na jej korzyść działa także niewysoka cena.

Zawartość pudełka: 372 karty z pytaniami (łącznie 744 pytania), 12 kart specjalnych, planszę, 6 pionków, spiralny czasomierz, instrukcja.

5 sekund

Pros

Cons

[joomdev-wpc-pros]

Zalety
Najniższa cena w zestawieniu
Dostępna wersja Junior
Krótki czas rozgrywki (do 30 min)
Zasady łatwe do zrozumienia w krótkim czasie
Uniwersalna gra towarzyska, dla szerokiego grona użytkowników, pozwalając na wspólną zabawę graczom w różnym wieku
Wady
Nie jest to typowa planszówka o rozbudowanej mechanice gry
Po wielokrotnym graniu, może się nudzić ze względu na zapamiętywanie pytań
Niektórzy użytkownicy uważają, że pytania są za trudne dla młodszych graczy

Kup na Allegro

 

3. Talisman Magia i Miecz Kliknij aby kupić »

Talisman-Magia-i-MieczKultowa gra przygodowa Magia i Miecz przenosi graczy do świata fantasy w jego najlepszym, epickim wydaniu. Gracze wcielają się w jedną z licznych postaci — mogą zostać wojownikiem, czarnoksiężnikiem, kapłanem lub innym poszukiwaczem przygód. Podróżują po mapie obrazującej krainę pełną wyzwań i niebezpieczeństw. Po drodze podejmują trudne decyzje, rozwijają swoją postać, walczą, knują intrygi. Talisman Magia i Miecz to gra planszowa, która przypadnie do gustu także wielbicielom klasycznego RPG. Nowe wydanie gry jest też niezwykle estetyczne i dopracowane w każdym względzie.

Magia i Miecz gra mieści się w sporym pudełku — nic dziwnego, składa się na nią naprawdę sporo elementów. Aby wygodnie grać, trzeba przygotować dużo miejsca, na pewno stolik kawowy nie będzie wystarczający oraz przygotować spory zapas czasu. Nie tylko rozgrywka jest czasochłonna, ale i instrukcja która stanowi dość długą i wymagającą lekturę. Figurki, które dołączono do nowej edycji gry można samodzielnie pomalować, co stanowi nie lada gratkę dla fanów oryginalnych pionków.

Talisman Magia i Miecz dodatki kupuje się osobno, w oddzielnych pudełkach. Wśród nich można znaleźć takie tytuły jak: Żniwiarz, Podziemia, Królowa Lodu, Góry, Pani Jeziora, Smoki, Wilkołak, Miasto, Kraina Ognia, Las, Zwiastun, Kataklizm, Puszka Pandory i Krainy Odmętów. Nie trzeba więc zapewniać, że gracze uwielbiający świat Magii i Miecza nieprędko znudzą się rozgrywką. Niektóre z dodatków to zupełnie osobne kampanie, inne stanowią rozszerzenia do podstawy. Należy pamiętać, żeby przypadkiem nie kupić dodatku, który nie obejdzie się bez podstawowej wersji. Magia i Miecz gra planszowa została przewidziana na 2 – 6 graczy, w wieku powyżej 12 lat. Autorzy podają czas rozgrywki wahający się pomiędzy 120 a 180 minutami. To oznacza, że gra Magia i Miecz należy do tych, którym trzeba poświęcić cały wieczór. Według niektórych graczy jest to słaba strona produktu, z drugiej zaś strony znajdzie się wielu, którzy lubią długie i rozbudowane rozgrywki. Z pewnością warto być na to przygotowanym i liczyć się z faktem, że Magia i Miecz Talisman to mocno rozwinięta przygoda, w którą trzeba wpaść na dobre.

Podróż zaczyna się w Krainie Zewnętrznej, prowadzi przez bardziej niebepieczną Krainę Środkową, a następnie gracze trafią do Krainy Zewnętrznej, gdzie toczy się już bezpośredni bój o zwycięstwo. Każdy gracz wciela się w jedną z 14 dostępnych postaci. Celem jest zdobycie artefaktu o nazwie Korona Władzy. Po drodze nie brakuje niebezpieczeństw, potworów, pułapek. Talisman Magia i Miecz gra planszowa wymaga podejmowania decyzji od samego początku — gracze wybierają ekwipunek i startowe statystyki dla swoich postaci. W trakcie gry będą mieli zmieniać te parametry. Ważną rolę w grze Talizman Miecz i Magia pełnią rzuty kością. To za ich pomocą rozstrzyga się zasięg ruchu na planszy, wyniki pojedynków pomiędzy graczami czy walk z potworami. Według niektórych graczy losowość ma zbyt duży wpływ na to, jak potoczy się gra planszowa Talisman Magia i Miecz, nawet mimo możliwości modyfikowania wyników za pomocą statystyk postaci czy ich wyposażenia.

Warto też oczywiście zaznaczyć, że Talisman Gra Planszowa jest niezwykle estetyczna. Dopracowane grafiki zarówno na planszy, jak i na kartach czy żetonach sprawiają, że nietrudno jest wczuć się w klimat krainy, którą przemierzają gracze. Gra planszowa Magia i Miecz wymaga sporo wyobraźni, myślenia strategicznego, skłonności do ryzyka oraz umiejętności przewidywania. Talisman Magia i Miecz podstawa raczej nie sprawdzi się jako gra familijna (będzie zbyt trudna dla młodszych dzieci), a na pewno nie jako gra imprezowa (chyba że w gronie miłośników planszówek i fantastyki). Aby w pełni skorzystać z rozgrywki, trzeba wczytać się w instrukcję i poświęcić sporo czasu. Nie zmienia to w żaden sposób faktu, że gra planszowa Talisman jest propozycją kultową i od lat niezmiennie dobrze ocenianą przez graczy. A mnogość dodatków pozwala na urozmaicenie gry bez ponownego uczenia się zasad od podstaw.

Zawartość pudełka: plansza, 14 kart Poszukiwaczy, 104 karty Przygód, 24 karty Zaklęć, 28 kart Ekwipunku, 4 karty Talizmanów, 4 karty Ropuch, 4 karty Charakteru, 18 plastikowych figurek, 6 sześciościennych (klasycznych) kości, 40 żetonów Siły, 40 żetonów Mocy, 40 żetonów Życia, 30 sztuk złota, 36 żetonów Losu, instrukcja.

Zalety
Rozbudowana gra fabularna, o czasie rozgrywki przekraczającym 120 min
Dostępność wielu rozszerzeń gry
Mocno rozbudowana graficznie
Większe szanse, że inni gracze będą już znali zasady dzięki dużej popularności
Mimo wielu zasad, zdaniem użytkowników gra jest łatwa do zrozumienia nawet dla młodszych graczy
Wady
Bardzo długi czas rozgrywki może nie każdemu odpowiadać
Losowość w grze ma dosyć duże znaczenie

Kup na Allegro

 

4. Scythe Kliknij aby kupić »

Gra-planszowa-ScytheScythe to propozycja niezwykła, głównie ze względu na tło fabularne i pomysł na samą grę. Ta strategiczna gra planszowa przenosi graczy do lat 20. ubiegłego wieku, ale rzeczywistość nie zgadza się do końca z historyczną — jest alternatywna. Rozgrywka toczy się we Wschodniej Europie, w kraju który postanowił całkowicie odizolować się od państw z nim graniczących. Gracze podbijają terytoria, gromadzą bogactwo, rozwijają gospodarkę i prowadzą wojny. Nie brakuje tu fabuły i akcji, ale jest też silny element strategii. Scythe gra planszowa to jeden z bardziej oczekiwanych tytułów z roku 2016 – czy nie zawiódł odbiorców?

Sam zestaw elementów w pudełku jest bardzo rozbudowany (zawartość poniżej), tak jak i sama gra. Oprócz wielu elementów gry są także dwie instrukcje (jedna klasyczna i druga dla rozgrywki solo). Tak – Scythe planszówka może się stać prywatnym stołem do ćwiczenia strategii, dla tylko jednego gracza! Wykonanie można śmiało nazwać bardzo estetycznym — wszystko jest tu szczegółowo dopracowane, od planszy po figurki. Za oprawę graficzną gry odpowiada Jakub Różalski, polski ilustrator o niezwykłej wyobraźni, który stworzył także projekt świata gry.

Scythe gra planszowa jest dla maksymalnie 5 osób w wieku powyżej 14 lat, a czas rozgrywki określony jest na 90 – 115 minut. Warto dodać do tego czas niezbędny na rozstawienie planszy — jak to mają do siebie rozbudowane gry planszowe strategiczne, Scyte obfituje w elementy, które trzeba prawidłowo rozłożyć. Od premiery gry minęły 3 lata, a w tym czasie doczekała się ona kilku dodatków (między innymi Spotkania, Igrając z Wiatrem, Fenris powstaje, Najeźdźcy z Dalekich Krain). Wielbiciele tej ekonomicznej strategii mogą też zastąpić kartonowe monety, metalowymi w swojej wersji, dokupić realistyczne żetony surowców lub nabyć specjalne, piękne pudełko na grę z kompletem trzech dodatków.

Z pewnością wartą uwagi cechą gry jest jej wyjątkowa, oryginalna mechanika. Każdą z frakcji dostępnych dla graczy gra się nieco inaczej, a mnogość różnych wyborów, jakich mogą dokonać gracze, sprawia, że gra planszowa Scythe niemal się nie nudzi. Osoby, które uwielbiają gry strategiczne planszowe na pewno powinny zapoznać się z tym tytułem. Podczas gry można sprawdzić swoje umiejętności planowania, dbania o rozwój gospodarki, ale też podejmowania trudnych decyzji. W każdej kolejce gracz ma szeroki wybór dostępnych akcji. Dochodzenie do zwycięstwa w dużej mierze polega na podbijaniu i kontrolowaniu kolejnych obszarów, a co za tym idzie, znajdujących się na nich bogactw. Trzeba jednocześnie podbijać, ale też utrzymywać popularność swojego kraju. Jak przystało na dobre planszowe gry strategiczne, nic nie jest tu proste, a każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje. Scythe to gra strategiczna planszowa, która wymaga solidnego przyzwyczajenia się z zasadami, choć nie należy do najbardziej skomplikowanych. Oczywiście trzeba jednak poświęcić jej trochę czasu.

To także spora inwestycja — gra jest najdroższą spośród opisywanych w zestawieniu. Z pewnością warto kupić ją dla niezwykłego klimatu, oryginalnej mechaniki, zmieniającej się za każdym razem rozgrywki oraz oprawy graficznej, pozostającej na najwyższym poziomie. To dobra, wymagająca planszówka strategiczna, która raczej nie sprawdzi się na imprezach czy rodzinnych wieczorach. W innych okolicznościach ma jednak spore szanse zachwycić graczy.

Zawartość pudełka: główna plansza, arkusz osiągnięć, 5 plansz dla każdego z graczy, 80 monet z kartonu, 80 znaczników zasobów z drewna, 12 żetonów mnożników, 12 znaczników spotkań, 6 kart premii za budowle, 5 kart przeprawy, 5 kart szybkiego startu, 42 karty walki, 23 karty celów, 28 kart spotkań, 12 kart Fabryki, 2 wskaźniki siły, 5 kart przeprawy, 5 kart szybkiego startu, 31 kart Automy, 20 figurek mechów, 5 figurek postaci, 5 plansz frakcji, 5 znaczników akcji, 5 znaczników popularności, 5 drewnianych znaczników siły, 30 drewnianych znaczników gwiazdek, 20 drewnianych znaczników budowli, 20 drewnianych znaczników rekrutów, 40 drewnianych znaczników robotników, 30 drewnianych znaczników technologii.

Najbardziej oczekiwana gra planszowa 2016 roku. Produkcja została sfinansowana przez darczyńców w serwisie Kickstarter – projekt zebrał 1,8 mln dolarów

Zalety
Najbardziej rozbudowany zestaw elementów gry planszowej w zestawieniu
Bogata oprawa graficzna, za którą był odpowiedzialny Jakub Różalski (znany i doceniany artysta w środowisku grafiki i malarstwa)
Rozbudowana mechanika gry z niskim wpływem losowości gdzie liczą się głównie zdolności strategiczne i intuicyjne
Wady
Wysoka cena – najdroższa gra planszowa w zestawieniu
 

Kup na Allegro

5. Gra o Tron Kliknij aby kupić »

Gra-o-TronGra o Tron planszowa to jeden z najbardziej inspirujących produktów od Galakty. To rozbudowana, strategiczna planszówka, która wciągnie nie tylko fana popularnej serii książek i serialu. Oparta na Sadze Lodu i Ognia planszówka Gra o Tron umożliwia graczom wcielenie się w głowę jednego z wielkich rodów Westeros. Będą musieli zmierzyć się z intrygami, bitwami, a także zagrożeniem, które rośnie w siłę na północy, za Murem. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy kochają strategię i sagę George’a R. R. Martina. Autorem najnowszej, drugiej edycji, która łączy ze sobą zalety pierwszej wersji oraz dodatków, jest Jason Walden.

Gra planszowa Gra o Tron zawiera mnóstwo elementów, jak przystało na tak rozbudowaną grę. Autor przewidział grę na 3 do 6 osób, nie jest to więc propozycja dla dwojga. Aby grać, trzeba przygotować sporo miejsca — nie wystarczy niewielki stolik, bo Game of Thrones gra planszowa jest naprawdę rozbudowana. Gra strategiczna Gra o Tron wciąga na długie godziny — pojedyncza rozgrywka to minimum 3 godziny, a wraz z liczbą graczy czas się wydłuża. To propozycja dla graczy, którzy mają już nieco doświadczenia w planszówkach lub bardzo chcą wejść w świat rozbudowanej, nieco zawiłej strategii.

Nie brakuje tutaj tego, za co kochamy serię Gry o Tron — dyplomacji, ale i intryg, bitew, planowania i podstępów. Gra jest niezwykle klimatyczna, nie trzeba ponadprzeciętnej wyobraźni, by grając w nią całkowicie przenieść się do Siedmiu Królestw. To, z kim będzie walczył gracz, a z kim zawrze początkowy sojusz, zależy od tego, jaki ród wybierze – Lannisterów, Baratheonów, Greyjoy’ów, Starków, Tyrellów czy Martellów. Gracze muszą dbać o finanse swojej rodziny, jej władzę i wpływy, obronę siedzib rodowych, a także toczyć bitwy i dysponować armiami. Gra o Tron gra planszowa to na pewno nie opcja na imprezę, no chyba,że jest to spotkanie fanów planszówek.

Instrukcja jest długa i skomplikowana, gracze muszą przyswoić sporo zasad i nauczyć się rozgrywki. Warto być na to gotowym, wybierając tę grę. Początki wymagają poświęcenia, czasu i cierpliwości, co nie każdemu może przypasować. Autorzy gry przewidzieli ją dla graczy od 14 lat. Dla dzieci jest zdecydowanie zbyt zawiła i czasochłonna — z dużym prawdopodobieństwem szybko się nią znudzą lub nie będą w stanie nadążyć za zasadami. Mechanika gry wymaga pamiętania o wielu zasadach i niuansach, co może sprawić, że przez pierwsze kilka rozgrywek, pełny potencjał tej planszówki może nie do końca zostać wykorzystany. Magia zaczyna się, gdy ekipa grająca przyswoi zasady — wtedy dopiero gra stanie się naprawdę porywająca. Warta odnotowania jest także interakcja pomiędzy graczami. Planszowa Gra o Tron opiera się na intrygach, podstępach i zdradach dokonywanych w odpowiednim momencie. Interakcje są więc przeważnie negatywne, a niewiele opiera się tu na kooperacji.

Gra o Tron Galakta zostanie z pewnością doceniona przez wielbicieli mocnych wrażeń i emocji podczas rozgrywki. Nie ma tu miejsca na skrupuły i przyjaźnie — wiele akcji toczy się niejawnie, a gracze nie mogą być sobie zbyt przychylni. Rozgrywka wyczerpuje intelektualnie i emocjonalnie, a przy tym wywołuje poczucie wielkiej satysfakcji. Galakta Gra o Tron to jedna z planszówek, na które patrzy się z prawdziwą przyjemnością. Plansza przedstawiająca mapę Siedmiu Królestw jest niezwykle klimatyczna i graficznie dopracowana. Klimatu dodają też figurki i karty. To ważna cecha dla graczy, którzy cenią wizualną stronę gier. Z pewnością będą zaglądali do pudełka bardzo często, by nacieszyć oczy świetnym wykonaniem. To także gratka dla wielbicieli sagi Lodu i Ognia, jako że gracz znajduje tutaj wielu bohaterów znanych sobie z serialu czy książek.

Zawartość pudełka: plansza, 42 karty Rodów, 30 kart Westeros, 6 kart Dzikich, 24 karty Losów Bitwy, a także 6 zasłonek, 90 żetonów Rozkazów, 120 żetonów Władzy, 18 żetonów Wpływów, 6 żetonów Zaopatrzenia, 14 żetonów Wojsk Neutralnych, 6 żetonów Zwycięstwa, 6 żetonów Garnizonów, żeton Żelaznego Tronu, żeton Ostrza z valyriańskiej stali, żeton Kruka Posłańca, znacznik rundy, żeton Dzikich, nakładka na tor Królewskiego Dworu, instrukcja.

<

Zalety
Gra na motywie kultowego serialu Gra o Tron
Wiele interakcji pomiędzy graczami zarówno pozytywnych i negatywnych
Rozbudowana mechanika gry dająca długie rozgrywki
Starannie dopracowana szata graficzna
Wady
Zrozumienie zasad gry przez swoją złożoność jest dosyć czasochłonne

Kup na Allegro