Aktualizacja: Kwiecień 2024

Urządzenia elektryczne w tym także elektryczne środki transportu są coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Dzięki nim nie tylko bezproblemowo dotrzemy do celu, omijając uciążliwe korki, ale też możemy wesprzeć środowisko naturalne. Powyżej przedstawiliśmy ranking hulajnóg elektrycznych, natomiast w poradniku skupimy się na rozszerzeniu informacji, jakie elementy powinny zwrócić naszą uwagę podczas ich zakupu.

 

Szybka i bezpieczna, czyli jaką hulajnogę elektryczną kupić

Często użytkownicy uważają, że najlepsza hulajnoga elektryczna to ta najszybsza. Jednak czy na pewno bezpieczna? Wiele zależy od tego, w jakich warunkach będziemy się nią poruszać. Wybierając hulajnogę na ścieżki miejsce, musimy pamiętać o dostosowaniu prędkości, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Największy wpływ na ten czynnik ma budowa oraz moc akumulatora.

Elektryczna hulajnoga wyposażona jest w silnik o dużej mocy aktywowanej. Oznacza to, że po naciśnięciu manetki, pojazd natychmiastowo rusza z miejsca. Minimalna moc silnika użyta do budowy pojazdu elektrycznego jest narzucona prawnie i musi wynosić co najmniej 250 W. Aczkolwiek wielu producentów decyduje się również na mocniejsze silniki, aby otrzymać szybkie hulajnogi elektryczne.

Jednak większa moc silnika, nie zawsze musi być równoznaczna z możliwością osiągnięcia wyższej prędkości. Każdy producent oferuje inną prędkość maksymalną nawet przy zastosowaniu jednakowego silnika. Za pewne bezpieczne minimum, którym powinna się charakteryzować szybka hulajnoga elektryczna, uznaje się przedział od 20 do 30 km/h (użytkowanie w warunkach miejskich).

Najszybsza hulajnoga elektryczna może osiągać nawet do 70 km/h, jednak w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Zazwyczaj takimi parametrami mogą poszczycić się modele z opcją podłączenia dodatkowej baterii. Umieszcza się je w specjalnie wydzielonym miejscu, które przeważnie znajduje się przy kierownicy. Takie osiągi często oferuje hulajnoga elektryczna 2000 W.

 

 

Oferowany zasięg – jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Dobra hulajnoga elektryczna powinna nas zawieść do miejsca docelowego, a następnie umożliwić bezproblemowy powrót. Dlatego kolejny parametr, który powinien nas zainteresować to oferowany przez hulajnogę zasięg.

Im większy zasięg, tym dłużej możemy jeździć na hulajnodze bez konieczności doładowywania akumulatora. Co istotne, najszybsze hulajnogi elektryczne wcale nie muszą oferować największego zasięgu. Jeśli jest to elektryczna hulajnoga dla dzieci używana głównie do zabawy i rekreacji, to oczywiście możemy wybrać urządzenie o mniejszym zasięgu.

Natomiast wybierając model, którym będziemy poruszać się głównie na odcinkach miejskich (np. do pracy czy na uczelnię), warto zainwestować w produkt oferujący przynajmniej 20 km swobodnej jazdy.

 

 

Sposoby i czas ładowania – jaka hulajnoga elektryczna będzie bardziej praktyczna?

Jak długo ładuje się hulajnoga elektryczna? Terenowa wersja, tak samo jak i miejska, powinna osiągać maksymalne efekty i możliwie szybko uzyskiwać 100% baterii. Poruszając się tym dwukołowcem, chociażby do pracy, nie unikniemy codziennego ładowania. Warto więc, aby cały ten proces odbywał się stosunkowo krótko. Pozwoli to także na ewentualne podładowanie sprzętu w zakładzie pracy.

Czy najmocniejsza hulajnoga elektryczna będzie wymagała dłuższego ładowania? Niekoniecznie. Wszystkie te parametry to zazwyczaj indywidualne wytyczne producentów. Najlepsze hulajnogi elektryczne cechują się czasem ładowania około 5 godzin. Jeśli jednak przejażdżki są sporadyczne, to śmiało możemy pozwolić sobie na zakup modelu, który wymaga tego czasu nieco więcej.

Trzeba podkreślić, że hulajnoga na akumulator podłączona do prądu, to nie jedyna możliwość regenerowania baterii. Do wyboru mamy także produkty oferujące:

  • monitorowane przez inteligentny system BMS (System Zarządzania Baterią) – jego działanie polega na odzyskiwaniu energii w trakcie jazdy poprzez równoważenie ogniw oraz poprawianiu wydajności akumulatorów wydłużając ich żywotność,
  • system hamowania rekuperacyjnego – służy do odzyskiwania traconej podczas hamowania energii kinetycznej, a następnie zamiany jej na energię elektryczną.

 

 

Maksymalne obciążenie, a hulajnoga elektryczna – jaką wybrać, aby móc nią jeździć bez obaw?

W informacjach od producenta możemy często zauważyć adnotację „hulajnoga elektryczna do 100 kg”. Czy jeśli ważę 101 kg, to nie mogę się nią już poruszać? Jak najbardziej warto wybierać modele o obciążeniu przynajmniej o kilka kilogramów większym od naszej obecnej wagi. Aczkolwiek największy wpływ ta kwestia ma na prędkość, z jaką porusza się hulajnoga.

Dokładniej oznacza to, że jeśli producent gwarantuje prędkość 25 km/h oraz 25 km zasięgu przy obciążeniu maksymalnym 80 kg, to w sytuacji, gdy ważymy trochę więcej, powyższe parametry będą nieco niższe, czyli hulajnoga będzie poruszała się nie 25, a na przykład 20 km/h.

Dlatego, jeśli chcemy korzystać ze wszystkich uroków, jakie nam oferuje sprzęt, powinniśmy go jak najdokładniej dobrać do swojej osoby. Hulajnoga elektryczna do 120 kg jest często spotykanym modelem na rynku, więc nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem dopasowanego dwukołowca.

 

 

Uwaga, stop! – Kilka słów o hamulcach

Hulajnoga terenowa elektryczna potrafi błyskawicznie przemknąć po ścieżce. Trzeba jednak uważać na innych uczestników ruchu i ewentualne przeszkody, które mogą niespodziewanie wystąpić na naszej trasie. Dlatego solidne hamulce są podstawowym elementem bezpieczeństwa w każdym pojeździe. W hulajnogach mamy dwie możliwości do wyboru:

  • hamulce tarczowe – są to hulajnogi z manetką umieszczoną na kierownicy. Gwarantują one większe bezpieczeństwo szczególnie w hulajnogach, które osiągają większe prędkości oraz poruszają się po ruchliwych ścieżkach,
  • hamulce mechaniczne – te konstrukcje służą jednocześnie za błotnik tylnego koła, czyli aby się zatrzymać wystarczy nadepnąć na błotnik. To rozwiązanie jest dobre, jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne dla dzieci lub lekkie konstrukcje. Przy wyższych prędkościach mogą nie wystarczyć do sprawnej, szybkiej reakcji.

 

 

Budowa kół, a hulajnoga elektryczna – Jaka najlepsza do codziennej jazdy

Czy hulajnoga elektryczna na dużych kołach okaże się lepszym wyborem? Zdecydowanie trzeba przyznać, że odpowiednio dobrane opony poprawiają komfort jazdy, ponieważ sprawiają, że wstrząsy i wibracje są niemalże nieodczuwalne. A jest to szczególnie ważne, jeśli poruszamy się po mieście, gdzie występują kostki brukowe czy nierówne krawężniki.

Standardowy rozmiar kół powinien wynosić co najmniej 8 cali. Jest to wystarczający wymiar, który bez problemów upora się z miejskimi ścieżkami. Natomiast ważniejsze, jak te opony są wykonane. Tutaj możemy wyróżnić:

  • koła gumowe – są to mało wymagające koła pod względem konserwacji. Choć są niemal bezawaryjne (uszkodzeniu może ulec ewentualnie łożysko) to ich twardość i brak elastyczności sprawiają, że nie są dobrymi amortyzatorami,
  • koła pompowane – hulajnoga elektryczna z amortyzatorem to właśnie taka, która posiada pompowane opony. Takie koła świetnie amortyzują wstrząsy, a także poradzą sobie na nieutwardzonych drogach. Oczywiście jak to w przypadku takiego tworzywa bywa, jedynym ich minusem jest możliwość złapania gumy.

 

 

Parametry dodatkowe – co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę

Wszystkie wymienione wyżej dane można określić mianem podstawowych i najważniejszych, które powinny kierować naszym wyborem zakupowym. Aczkolwiek do tej grupy możemy dołączyć jeszcze kilka kwestii, których obecność może wpłynąć zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Należą do nich:

  • maksymalny kąt nachylenia terenu – jest to parametr określający poziom nachylenia terenu wyrażony w stopniach, pod który hulajnoga jest w stanie wjechać. Nawet duża hulajnoga elektryczna może mieć problem, aby dostać się pod strome wzniesienia. Najważniejszą rolę w tym przypadku odgrywa moc silnika. Przeciętna hulajnoga powinna bezproblemowo poradzić sobie z nachyleniem pod kątem 10 stopni,

  • wodoodporność – jest to funkcja przydatna w momencie, gdy złapie nas mżawka lub deszcz. Nie musimy obawiać się o awarię akumulatora lub innych elementów wyposażenia hulajnogi w przypadku jej kontaktu z wodą czy mokrą nawierzchnią,

  • oświetlenie – podstawą bezpiecznej jazdy zwłaszcza po zmroku jest odpowiednie oświetlenie hulajnogi. Powinna ona posiadać przednie oraz tylne oświetlenie LED, które gwarantuje znakomitą widoczność dla innych uczestników ruchu. Niektóre modele mogą być dodatkowo wyposażone w czerwone (informujące o naszym zatrzymywaniu się) lub białe (sygnalizują hamowanie) diody,

  • wyświetlacz – każda hulajnoga elektryczna jest wyposażona w czytelny wyświetlacz, jednak ważne co możemy na nim dostrzec – im więcej, tym lepiej. Do podstawowych danych, które powinniśmy móc wyczytać, należą: aktualna prędkość, wybrany tryb jazdy, poziom stanu baterii,

  • waga sprzętu – mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziemy musieli podnieść hulajnogę (np. natkniemy się na schody), więc warto by jej waga była na tyle odpowiednia, że bez problemu będziemy w stanie ją unieść. Oczywiście każdy te „maksimum” musi dopasować do swoich możliwości, natomiast sugerowany przedział wynosi do 17 kg,

  • możliwość złożenia hulajnogi – tutaj waga również ma pewne znaczenie. Zdarza się, że chcemy wnieść hulajnogę do domu czy spakować do bagażnika. Dużym ułatwieniem w tym momencie staje się możliwość złożenia sprzętu. Zazwyczaj można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą specjalnego przycisku (jedno kliknięcie i gotowe) lub odkręcić rączki i złożyć hulajnogę klamrą,

  • możliwość zamontowania siodełka – hulajnoga elektryczna z siedzeniem jest coraz częściej oferowanym przez producentów modelem. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że w każdej chwili możemy zdemontować siedzenie i hulajnoga elektryczna z siodełkiem zamienia się w klasyczną wersję.

 

 

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku i rosnąca popularność sprzętów z tej kategorii sprawia, że zakup hulajnogi elektrycznej nie musi się wiązać z ponoszeniem kolosalnych kosztów. Tanie hulajnogi elektryczne możemy otrzymać już za kilkaset złotych. Co najważniejsze, duża część z nich jest wykonana z solidnych materiałów oraz wyposażona w wiele udogodnień, które mają na celu zwiększenie komfortu jazdy.

Natomiast hulajnoga elektryczna do 2000 zł jest już modelem o naprawdę bardzo dobrej jakości i parametrach, które posłużą nam przez długi czas. Oczywiście dostaniemy również designerskie hulajnogi za kwotę kilku tysięcy, jednak przy ograniczonym budżecie, możemy śmiało znaleźć solidny sprzęt, który spełni nasze wymagania.

 

 

Podsumowanie. Jak ją wybrać dobrą hulajnogę elektryczną?

Choć przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej są dość niejednoznaczne i dopiero trwają prace nad umieszczeniem tego typu pojazdów w kodeksie drogowym, to nie zmienia to faktu, że te dwukołowce podbijają miejskie ulice.

Coraz częściej rowery i komunikację miejską zamieniamy na hulajnogę elektryczną, która świetnie sprawdza się jako alternatywny środek transportu. Szybko, wygodnie, bez korków i eko – to właśnie charakteryzuje te pojazdy. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Tak naprawdę wszędzie! Ścieżki, chodniki i lasy nie stanowią dla tego sprzętu żadnego problemu, co czyni z nich pojazd niemal doskonały.