Jaki kubek termiczny wybrać? Praktyczny poradnik zakupu termokubka

Aktualizacja: Sierpień 2020

Kubek termiczny to modny gadżet należy jednak zaznaczyć, że takie naczynie nie jest wyłącznie lifestylowym dodatkiem, z którym dobrze prezentujemy się na ulicach miast lub na górskim szlaku. Stale rosnąca popularność kubków termicznych wynika przede wszystkim z ich użyteczności, tym bardziej że okazują się przydatne nie tylko zimą, ale i latem. W jakich sytuacjach przyda się kubek termiczny? Jaki najlepszy kubek termiczny wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując kubek termiczny na kawę?

Kubki termiczne to naczynia, które mogą posłużyć przez wiele lat, oczywiście o ile zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości. Są stylowe i wygodne, ale ich największym atutem są świetne właściwości termiczne. Dostępne są w wielu wariantach i kształtach, dzięki czemu, każdy znajdzie kubek idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Kubki termiczne – jak długo utrzymują temperaturę?

Dobry kubek termiczny to taki, który utrzyma temperaturę napoju przez wiele godzin. Należy przyjąć, że w przypadku kawy lub herbaty, temperatura powinna być zachowana przez minimum 4 godziny. Jeżeli mówimy o zimnej wodzie lub o innych schłodzonych napojach, od kubka termicznego można oczekiwać, że utrzyma temperaturę przez minimum 10 godzin.

Skąd biorą się takie właściwości? Najlepszy kubek termiczny to taki, który wykorzystuje zjawisko próżni technicznej — jego komora składa się z dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi występuje pusta przestrzeń, charakteryzująca się bardzo niskim ciśnieniem. Dzięki temu, przechowując substancję o temperaturze innej niż temperatura otoczenia, możliwe jest utrzymanie ciepła lub zimna przez długi czas.

 

Jaki kubek termiczny wybrać? Zastanów się, w jakich warunkach będzie używany twój nowy kubek

Jaki kupić kubek termiczny? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo o ile każde naczynie termiczne spełnia identyczną funkcję, to zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że nie każdy model spisze się idealnie w określonych warunkach. Pozornie, najlepsze kubki termiczne powinny sprawdzać się podczas spaceru miejskimi ulicami i w drodze do pracy, jak i w trakcie górskiej wyprawy i w samochodzie. Praktyka pokazuje jednak, że drobne różnice, występujące między poszczególnymi kubkami, predysponują je do określonych zastosowań — kubek, który idealnie sprawdzi się w roli modelu „stacjonarnego”, idealnie nada się dla osób pracujących w biurze, ale niekoniecznie nada się na długą wyprawę z plecakiem. Naczynie, które zabierzemy ze sobą w góry, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem w samochodzie, gdy przyjdzie nam pokonać długą trasę. Na co zatem warto zwrócić uwagę, kupując kubki termiczne? Jaki wybrać, żeby nie żałować?

 

Kubek termiczny – jaki wybrać? Na jakie cechy kubka należy zwrócić uwagę?

Indywidualną kwestią pozostaje estetyka. Niektórym nabywcom bardziej spodoba się kubek termiczny z nadrukiem, inni wybiorą kubek termiczny z grawerem. W tym poradniku, skupimy się na kwestiach technicznych, które warunkują udany zakup. Zatem, na co zwrócić uwagę, żeby kubek termiczny do kawy idealnie spełniał oczekiwania nabywcy?

 • Pojemność
  Pierwszym ważnym aspektem, jest pojemność. Kubki termiczne mogą zmieścić od 250 do 750 ml płynu. Która opcja będzie najlepsza? To zależy.
  Po pierwsze, należy zastanowić się, do czego naczynie ma nam służyć. Jeżeli najczęściej pijemy espresso, najlepiej sprawdzi się kubek termiczny 250 ml — jest mały, lekki, poręczny i wystarczająco pojemny, by zabrać ze sobą nawet potrójną porcję ulubionego naparu. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie dnia bez dużej latte, znacznie lepszym wyborem będzie kubek termiczny o co najmniej 300 ml pojemności.
  Po drugie, warto zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy używać kubka. Jeżeli czeka nas całodzienna jazda samochodem lub wielogodzinna wędrówka górskimi szlakami, kubek termiczny 500 ml będzie odpowiednim wyborem. Bez problemu zmieści się w kieszeni w drzwiach auta lub w dużym cup holderze i pozwoli zabrać ze sobą odpowiednio dużą ilość gorącego napoju.


 • Czas utrzymywania temperatury
  Kolejny ważny parametr, to czas utrzymywania temperatury. Jak wspomnieliśmy, napój powinien pozostać gorący przez minimum 4 godziny. To w zupełności wystarczy, by w drodze do biura i na początku dnia pracy cieszyć się gorącym napojem. Jeżeli jednak kubek ma nam służyć podczas wypraw, lepiej zdecydować się na model, który utrzyma temperaturę przez co najmniej 6 godzin, a jeśli zależy nam na utrzymaniu ciepła przez możliwie najdłuższy czas, warto zdecydować się na kubek termiczny ceramiczny (choć taki model niekoniecznie nada się do przenoszenia w plecaku, ale o tym później) lub stalowy.

  Z miejsca należy natomiast skreślić kubki szklane, które są bardzo estetyczne i idealnie nadają się do wielokrotnego wykorzystania, ale nie zapewniają korzystnych właściwości termicznych. Kiepsko pod tym względem wypadają też modele w całości wykonane z plastiku.

  Dobry kubek termiczny poradzi sobie z utrzymaniem temperatury gorącego napoju, ale jeszcze lepiej spisze się latem, gdy priorytetem jest utrzymanie niskiej temperatury wody lub każdego innego płynu. Kupując naczynie wysokiej jakości, można liczyć, że napój pozostanie przyjemnie chłodny przez 10, a nawet 12 godzin.


 • Materiał wykonania
  Materiał, z którego kubek został wykonany, nie decyduje wyłącznie o jego właściwościach termicznych, ale także — o wpływie naczynia na nasze zdrowie. Żeby mieć pewność, że kubek jest całkowicie neutralny dla naszego zdrowia, należy wybrać model, który nie zawiera ftalanów i BPA, czyli substancji chemicznych, mogących przyczynić się do rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym także — nowotworów. Teoretycznie, najczęściej neutralne są naczynia metalowe, ale uwaga — takie kubki też mogą zawierać BPA. Jeżeli naczynie jest wolne od szkodliwych związków, taka informacja z pewnością będzie umieszczona na opakowaniu.


 • Szczelność
  Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest szczelność kubka. Wcześniej wspomnieliśmy, że kubki ceramiczne niekoniecznie nadają się do przenoszenia w plecaku, a to dlatego, że większość tego typu naczyń, nie zapewnia 100-procentowej szczelności. Taki kubek doskonale sprawdzi się za to dla osób, które pracują w biurze. Nada się też do używania w samochodzie, pod warunkiem, że będzie umieszczony w cup holderze.

  Do plecaka, lepiej nada się kubek ze stali nierdzewnej. Wynika to z faktu, że o szczelności naczynia nie decydują wyłącznie zastosowane uszczelnienia, ale także właściwości termiczne materiału – metal rozszerza się pod wpływem działania wysokiej temperatury.


 • Wieko i ustnik
  Duży wpływ na szczelność ma także konstrukcja ustnika. Do najszczelniejszych należą kubki wyposażone w mechaniczne zamknięcie, zwalniane przyciskiem. Taki modele są też najwygodniejsze, dlatego świetnie sprawdzają się w samochodzie – aby otworzyć ustnik, kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

  W przypadku kubków, w których ustnik zamyka przesuwana zaślepka, ze szczelnością bywa różnie. Dobre modele nie sprawiają problemu, jednak nie są tak wygodne w użyciu, jak kubki z przyciskiem. W przypadku tańszych kubków, zaślepka zwykle jest punktem, w którym najczęściej dochodzi do wycieków. Takie naczynia można zatem polecić wyłącznie tym osobom, które kubek zawsze przenoszą w ręku.

  Kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę, to konstrukcja wieka. Element ten powinien umożliwiać łatwe odkręcanie i bezproblemowy demontaż uszczelnień. Daje to gwarancję, że kubek będzie można bezproblemowo wyczyścić.


 • Możliwość mycia w zmywarce
  Skoro o czyszczeniu mowa, jeżeli liczymy na maksymalną wygodę, warto zdecydować się na kubek ze stali nierdzewnej, który bez problemu umyjemy w zmywarce. Uwaga, w wielu przypadkach, wieko stanowi element, który należy myć ręcznie. Warto zwrócić na to uwagę, zanim umieścimy kubek w komorze zmywarki.


 • Izolacja termiczna
  Następna istotna cecha, to izolacja termiczna. Jeżeli kubek przenosimy w ręku (np. w drodze do pracy), gumowa powłoka, chroniąca przed gorącem, jest obowiązkowa. Takie modele zwykle są pozbawione uchwytu, więc zajmują mniej miejsca, a co za tym idzie – doskonale nadadzą się też do przenoszenia w plecaku.

  Kubki termiczne z uchwytem spiszą się lepiej w dwóch sytuacjach – gdy z naczynia korzystamy podczas wielogodzinnej pracy przy biurku i w samochodzie, jednak warto podkreślić, że w tym drugim przypadku, przydatność naczynia z „uchem” ma charakter warunkowy. Mianowicie, chodzi o konstrukcję uchwytu na kubek. Jeżeli cup holder ma formę elementu wysuwanego z konsoli centralnej, kubek termiczny z uchem to najlepsze rozwiązanie – takie naczynie łatwo wyjmiemy z dedykowanego na nie miejsca (brak gumowej izolacji sprawia, że kubek nie będzie stawiał oporu) i z całą pewnością nie poparzymy dłoni. Jeżeli jednak cup holder ma formę zagłębienia w tunelu centralnym, jedyną właściwą opcją jest kubek z izolacją – modelu z „uchem”, po prostu nie wsuniemy do uchwytu.


 • Ergonomia
  Kubki termiczne do kawy najczęściej spotykamy w dwóch formach – zwężającej się ku dołowi i o kształcie walca o stałym obwodzie. Pierwszy wariant gwarantuje najbardziej naturalny chwyt, zatem będzie najwygodniejszy, gdy kubek przenosimy w dłoni. Takie modele można też łatwo umieścić w samochodowym uchwycie. Modele o jednostajnym obwodzie są idealne podczas dalekich wypraw z plecakiem. Dlaczego? To proste – ich budowa sprawia, że naczynie można łatwo przenosić w zewnętrznym koszyku plecaka i skutecznie unieruchomić paskiem kompensacyjnym. Takie kubki są też idealne do przewożenia w rowerowym uchwycie na bidon.

Jak wybrać najlepszy kubek termiczny na kawę? Podsumowanie

Jak wynika z powyższego, termiczny kubek powinien być wybrany stosownie do przeznaczenia – inne cechy powinno wykazywać naczynie “wyprawowe”, a inne do auta lub biura. W każdym przypadku, należy jednak mieć na uwadze jakość wykonania. Zastosowane materiały mają bowiem przełożenie nie tylko na trwałość kubka, ale także na jego neutralność dla organizmu. Powyższy ranking oraz poradnik na pewno pomogą Państwu dokonać najlepszego wyboru.