Aktualizacja: Marzec 2024

Kubek termiczny to modny gadżet, chociaż takie naczynie nie jest wyłącznie lifestylowym dodatkiem, z którym dobrze prezentujemy się na ulicach miast lub na górskim szlaku. Stale rosnąca popularność kubków termicznych wynika przede wszystkim z ich użyteczności, tym bardziej że okazują się przydatne nie tylko zimą, ale i latem. Po przejrzeniu dziesiątek recenzji i samodzielnym testowaniu wielu różnych popularnych modeli, będziemy w stanie rozjaśnić Tobie najważniejsze elementy związane z zakupem, wyjaśnimy znaczenia bezpieczeństwa, a także zdradzimy tajemnicę skąd się biorą różnice w długości trzymania ciepła i zimna. Po przeczytaniu tego poradnika będziesz dokładnie wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy kubek termiczny na kawę czy na dowolne ciepłe i zimne napoje! 

Na co zwrócić uwagę, aby kupić najlepszy kubek termiczny: 

Właściwości termiczne. Jak długo trzyma ciepło dobry kubek termiczny? 

Kubki termiczne to naczynia, które mogą posłużyć przez wiele lat, oczywiście o ile zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości. Są stylowe i wygodne, ale ich największym atutem są świetne właściwości termiczne. Dobry kubek termiczny to taki, który utrzyma temperaturę napoju przez wiele godzin. Należy przyjąć, że w przypadku kawy lub herbaty, temperatura powinna być zachowana przez minimum 4 godziny. Jeżeli mówimy o zimnej wodzie lub o innych schłodzonych napojach, od kubka termicznego można oczekiwać, że utrzyma temperaturę przez minimum 10 godzin.

Skąd biorą się takie właściwości? Najlepszy kubek termiczny to taki, który wykorzystuje zjawisko próżni technicznej – jego komora składa się z dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi występuje pusta przestrzeń, charakteryzująca się bardzo niskim ciśnieniem. Dzięki temu, przechowując substancję o temperaturze innej niż temperatura otoczenia, możliwe jest utrzymanie ciepła lub zimna przez długi czas.[1]


Przeznaczenie użytkowe. Jaki kubek termiczny dla dzieci do szkoły a jaki model do samochodu? 

Jedna z najważniejszych kwestii, która pozwoli określić jaki kupić kubek termiczny, zależy od jego podstawowego przeznaczenia. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na dylemat zakupowy, jeżeli sami nie będziemy potrafili postawić jasnych oczekiwań względem poszukiwanego modelu. 

Bądźmy tutaj szczerzy, mimo że prawie każde naczynie termiczne spełnia identyczną funkcję, to zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że nie każdy model kubka termicznego spisze się idealnie w skrajnie różnych warunkach. Pozornie, najlepsze kubki termiczne, które doskonale sprawdzą się dla dzieci do szkoły czy w drodze do pracy, mogą zupełnie nie poradzić sobie w przypadku bardziej dynamicznych warunków, które mogą nas dotknąć na górskiej wyprawie czy podczas podróży samochodem. Podczas naszych poszukiwań dobrych modeli, niejednokrotnie natknęliśmy się na opinie, które mogłyby wskazywać, że wybrane kubki wcale nie utrzymują ciepła przez czas, na który wskazuje producent. Jednak wystarczyło doczytać taką recenzję do końca, by zauważyć, że często takie osoby zabierały swoje kubki w góry czy na narty, kiedy producent wyraźnie zaznaczał, że modele te nie nadają się do skrajnych wahań temperatur. 

Jak najprościej określić przeznaczenie wybieranego modelu?

Już wiemy dlaczego tak ważne jest, aby już na samym początku chociaż mniej więcej określić, kto i gdzie będzie używać termicznego kubka. Dzięki temu będziemy w stanie spojrzeć na zakup z drugiej strony i zwrócić uwagę na kwestie, o których wcześniej zwyczajnie można zapomnieć. Najważniejsze elementy, które warto uwzględnić to:

  • kto będzie używać  kubka – jeżeli wybieramy kubek termiczny dla dzieci czy na trasę od domu do pracy, to powinniśmy zacząć od rozmiaru. Nie ma potrzeby kupować zbyt dużego modelu, aby plecak nie ważył zbyt dużo. Idealny będzie mały kubek termiczny o pojemności 350ml, który doskonale wystarczy do drugiego śniadania. Warto też zwrócić uwagę, aby zamknięcie było bardzo szczelne i nie doszło do zalania książek czy rzeczy znajdujących się w torbie lub torebce. Na drugi plan zrzucamy czas trzymania temperatury i rodzaj uchwytu, ponieważ dziecko czy osoby w pracy będą miały wystarczająco czasu, by spokojnie wypić swój ulubiony napój.
  • gdzie będzie używany kubek – wybierając dobry kubek termiczny do samochodu czy w dłuższą trasę, która odbiega od codziennego funkcjonowania, to powinniśmy skupić się na innych elementach. Dla kierowców wszystkich pojazdów, bardzo istotna będzie kwestia uchwytu i powierzchnia antypoślizgowa, dzięki której nie oblejemy się podczas popijania. Tutaj warto uwzględnić czy liczy się dla nas sposób popijania i warto wybrać kubek termiczny ze słomką czy też będziemy pić nasz napój jedynie na postojach. Dodatkowo uwzględnimy również poziom szczelności, czas trzymania ciepła i rodzaj wykorzystanej izolacji, aby nie doszło do niefortunnego poparzenia czy nagłego rozczarowania nieodpowiednią temperaturą napoju. Drugorzędną kwestią staje się natomiast sam wygląd i ewentualne parametry takie jak zaparzacz czy wbudowany termometr. 

Jakie parametry techniczne mają najlepsze kubki termiczne?

Zaznaczmy w pierwszej kolejności, że kwestia estetyki jest elementem bardzo indywidualnym. Niektórym nabywcom bardziej spodoba się model z nadrukiem czy naczynie z grawerem, a innym najbardziej do gustu przypadnie bambusowy kubek termiczny ze Starbucksa. Modele dostępne są w wielu wariantach i kształtach, dzięki czemu, każdy znajdzie kubek idealnie dopasowany do swoich potrzeb wizualnych.

W tym poradniku skupiamy się jednak na kwestiach technicznych, które warunkują udany zakup niezależnie od jego wyglądu. Zatem, na co zwrócić uwagę, żeby kubek termiczny do kawy idealnie spełniał oczekiwania nabywcy?

Pojemność – najmniejsze modele zaczynają się od 250 ml!

Pierwszym ważnym aspektem, jest pojemność. Kubki termiczne mogą zmieścić od 250 do 750 ml płynu. Która opcja będzie najlepsza? To zależy.

Na początku należy zastanowić się, do czego naczynie ma nam służyć. Jeżeli najczęściej pijemy espresso, najlepiej sprawdzi się kubek termiczny 250 ml — jest mały, lekki, poręczny i wystarczająco pojemny, by zabrać ze sobą nawet potrójną porcję ulubionego naparu. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie dnia bez dużej latte, znacznie lepszym wyborem będzie kubek termiczny zaczynający się od 300 ml pojemności.

Kolejnym elementem jest już wspomniane w poprzednim akapicie, przeznaczenie użytkowe. Warto zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy używać kubka. Jeżeli czeka nas całodzienna jazda samochodem lub wielogodzinna wędrówka górskimi szlakami, kubek termiczny 500 ml będzie odpowiednim wyborem. Bez problemu zmieści się w kieszeni w drzwiach auta lub w dużym cup holderze i pozwoli zabrać ze sobą odpowiednio dużą ilość gorącego napoju.

Czas utrzymywania temperatury – 4 godziny to minimum

Kolejny ważny parametr, to czas utrzymywania temperatury. Jak wspomnieliśmy, napój powinien pozostać gorący przez minimum 4 godziny. To w zupełności wystarczy, by w drodze do biura i na początku dnia pracy cieszyć się gorącym napojem. Jeżeli jednak kubek ma nam służyć podczas wypraw, lepiej zdecydować się na model, który utrzyma temperaturę przez co najmniej 6 godzin, a jeśli zależy nam na utrzymaniu ciepła przez możliwie najdłuższy czas, warto zdecydować się na kubek termiczny ceramiczny lub stalowy.

Dobry kubek termiczny poradzi sobie z utrzymaniem temperatury gorącego napoju, ale jeszcze lepiej spisze się latem, gdy priorytetem jest utrzymanie niskiej temperatury wody lub każdego innego płynu. Kupując naczynie wysokiej jakości, można liczyć, że napój pozostanie przyjemnie chłodny przez 10, a nawet 12 godzin.

Z miejsca należy natomiast skreślić kubki szklane, które są bardzo estetyczne i idealnie nadają się do wielokrotnego wykorzystania, ale nie zapewniają korzystnych właściwości termicznych. Kiepsko pod tym względem wypadają też modele w całości wykonane z plastiku.

Szczelność kubka – nikt nie lubi, kiedy coś przecieka

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest szczelność kubka. Kubki ceramiczne niekoniecznie nadają się do przenoszenia w plecaku czy w torebkach. Większość tego typu naczyń ze względu na konstrukcję nie zapewnia 100% szczelności, przez co bardzo łatwo może dojść do zalania ważnych rzeczy. Z drugiej strony taki kubek doskonale sprawdzi się za to dla osób, które pracują w biurze i lubią utrzymywać ciepło swojego napoju przez długi czas.

Do plecaka, lepiej nada się kubek ze stali nierdzewnej. Wynika to z faktu, że o szczelności naczynia nie decydują wyłącznie zastosowane uszczelnienia, ale także właściwości termiczne materiału – metal rozszerza się pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Ostatecznie wszystkie te parametry – rodzaj uszczelniacza, typ zamknięcia oraz materiał wykonania wpływają na to jak jest szczelny kubek termiczny. Do torebki czy dla dziecka do szkoły powinniśmy więc skierować się w modele o mocnym zamknięciu oraz stali nierdzewnej, aby pojemnik był bardzo szczelny i nie doszło do zalania książek czy dokumentów. Natomiast dla kierowców, dobry kubek termiczny do samochodu nie musi wykazywać aż tak dużej szczelności, ponieważ przez większość czasu i tak będzie umiejscowiony w specjalnym uchwycie. 

Wieko i ustnik – zamknięcie na klik vs zakrętka

Bardzo duży wpływ na szczelność kubka ma także konstrukcja ustnika i materiał, z którego został wykonany. Aby kubek termiczny był szczelny i nieprzeciekający, ustnik powinien zostać wykonany z mocnych, złączonych elementów, które dodatkowo wyścielane są dodatkową warstwą materiału. Do najszczelniejszych należą kubki wyposażone w mechaniczne zamknięcie z silikonową pokrywką, które zwalniane jest przyciskiem. W tego typu modelach ustnik dodatkowo jest odrobinę wydłużony dzięki czemu przypomina charakterystyczny dziubek. Takie kubki są zdecydowanie najwygodniejsze, dlatego świetnie sprawdzają się w samochodzie – aby otworzyć ustnik, kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

W przypadku kubków, w których ustnik zamyka przesuwana zaślepka, ze szczelnością bywa różnie. Dobre modele nie sprawiają problemu, jednak nie są tak wygodne w użyciu, jak kubki z przyciskiem. W przypadku tańszych kubków, zaślepka zwykle jest punktem, w którym najczęściej dochodzi do wycieków. Takie naczynia można zatem polecić wyłącznie tym osobom, które kubek zawsze przenoszą w ręku.

Kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę, to konstrukcja wieka i możliwość rozebrania korka. Element ten powinien umożliwiać łatwe odkręcanie i bezproblemowy demontaż uszczelnień. Daje to gwarancję, że kubek będzie można bezproblemowo wyczyścić. Jest to niezwykle ważne, bo na powierzchni kubka regularnie zbiera się kamień i osad z herbaty, które z czasem mogą powodować brzydki zapach i przesiąkanie posmakiem nowo nalanych napojów. 

Materiał wykonania – niektóre powierzchnie mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Materiał, z którego kubek został wykonany, nie decyduje wyłącznie o jego właściwościach termicznych, ale także — o wpływie naczynia na nasze zdrowie. Żeby mieć pewność, że kubek jest całkowicie neutralny dla naszego zdrowia, należy wybrać model, który nie zawiera ftalanów i BPA, czyli substancji chemicznych, mogących przyczynić się do rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym także — nowotworów. Teoretycznie, najczęściej neutralne są naczynia metalowe, ale uwaga — takie kubki też mogą zawierać BPA. Jeżeli naczynie jest wolne od szkodliwych związków, taka informacja z pewnością będzie umieszczona na opakowaniu.

Izolacja termiczna – dobre kubki nie pozwolą nam się poparzyć

Następna istotna cecha, to izolacja termiczna. Jeżeli kubek przenosimy w ręku (np. w drodze do pracy), gumowa powłoka, chroniąca przed gorącem, jest obowiązkowa. Takie modele zwykle są pozbawione uchwytu, więc zajmują mniej miejsca, a co za tym idzie – doskonale nadadzą się też do przenoszenia w plecaku.

Kubki termiczne z uchwytem spiszą się lepiej w dwóch sytuacjach – gdy z naczynia korzystamy podczas wielogodzinnej pracy przy biurku i w samochodzie, jednak warto podkreślić, że w tym drugim przypadku, przydatność naczynia z „uchem” ma charakter warunkowy. Mianowicie, chodzi o konstrukcję uchwytu na kubek. Jeżeli cup holder ma formę elementu wysuwanego z konsoli centralnej, kubek termiczny z uchem to najlepsze rozwiązanie – takie naczynie łatwo wyjmiemy z dedykowanego na nie miejsca (brak gumowej izolacji sprawia, że kubek nie będzie stawiał oporu) i z całą pewnością nie poparzymy dłoni. Jeżeli jednak cup holder ma formę zagłębienia w tunelu centralnym, jedyną właściwą opcją jest kubek z izolacją – modelu z „uchem”, po prostu nie wsuniemy do uchwytu.

Możliwości czyszczenia kubka termicznego – im trudniej go myć, tym gorzej się go używa 

Choć zazwyczaj jest to element pomijany, to trzeba go wyraźnie podkreślić. Łatwość czyszczenia kubka bez dwóch zdań wpłynie na nasze odczucia jego używania. Jeżeli liczymy na maksymalną wygodę, warto zdecydować się na kubek ze stali nierdzewnej, który bez problemu umyjemy w zmywarce. Choćby model posiadał najlepsze parametry na całym rynku, jeżeli jego każdorazowe mycie będzie dla nas udręką, nie szans, abyśmy po dłuższym czasie byli zadowoleni z takiego zakupu.

Uwaga, w wielu przypadkach, wieko stanowi element, który należy myć ręcznie. Warto zwrócić na to uwagę, zanim umieścimy kubek w komorze zmywarki.

Ergonomia – jeżeli planujemy często przenosić kubek

Kubki termiczne do kawy najczęściej spotykamy w dwóch formach – zwężającej się ku dołowi i o kształcie walca o stałym obwodzie. Pierwszy wariant gwarantuje najbardziej naturalny chwyt, zatem będzie najwygodniejszy, gdy kubek przenosimy w dłoni. Takie modele można też łatwo umieścić w samochodowym uchwycie. Modele o jednostajnym obwodzie są idealne podczas dalekich wypraw z plecakiem. Dlaczego? To proste – ich budowa sprawia, że naczynie można łatwo przenosić w zewnętrznym koszyku plecaka i skutecznie unieruchomić paskiem kompensacyjnym. Takie kubki są też idealne do przewożenia w rowerowym uchwycie na bidon.


Podsumowanie – czas wybrać najlepszy kubek termiczny z modeli dostępnych w 2020

Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę, to czas przejść do dalszej części, gdzie wybraliśmy najczęściej kupowane i rekomendowane modele, które doskonale sprawdzą się w nadchodzącej zimie: Najlepszy kubek termiczny – ranking modeli polecanych w 2020 » 

Jeżeli chociaż pobieżnie przeczytałeś powyższy poradnik, zdajesz sobie sprawę, że termiczny kubek powinien być wybrany stosownie do przeznaczenia – inne cechy powinno wykazywać naczynie na wyprawę, a inne do auta lub biura. W każdym przypadku, należy jednak mieć na uwadze jakość wykonania. Zastosowane materiały mają bowiem przełożenie nie tylko na trwałość kubka, ale także na jego neutralność dla organizmu.