Aktualizacja: Kwiecień 2024

Ławka do ćwiczeń to wielofunkcyjny sprzęt treningowy, który ułatwia wykonywanie ćwiczeń związanych z podnoszeniem ciężarów, budowaniem masy mięśniowej i wzmacnianiem mięśni w różnych partiach ciała. W sklepach można znaleźć wiele modeli ławek treningowych, różniących się od siebie wymiarami, dopuszczalnym obciążeniem, a także materiałem i jakością wykonania. Przy wyborze takiego sprzętu, warto wziąć pod uwagę również możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów, takich jak linki czy hantle. Jak wybrać najlepszą ławkę do ćwiczeń? Czym różnią się od siebie treningowe ławki proste i skośne? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i wybierz sprzęt najlepszej jakości!


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING ławek do ćwiczeń »


Ławka do ćwiczeń – czym jest i dlaczego warto rozważyć jej zakup?

Ławka do ćwiczeń to podstawowy sprzęt treningowy, wykorzystywany zarówno w domach, jak i profesjonalnych siłowniach. W sklepach sportowych można znaleźć wiele modeli ławek treningowych, różniących się od siebie wymiarami, dopuszczalnym obciążeniem, jakością wykonania, a także możliwością i zakresem regulacji.

Wybór odpowiedniej ławki może usprawnić wykonywanie ćwiczeń związanych z podnoszeniem ciężarów, pracą nad mięśniami brzucha czy wzmacnianiem mięśni rąk i nóg. Obecnie w sklepach można znaleźć zarówno proste ławki treningowe skośne lub składane , jak i znacznie bardziej rozbudowane modele grawitacyjne, stanowiące doskonały wybór dla osób zmagających się z przewlekłymi bólami kręgosłupa.

Rodzaje ławek do ćwiczeń dostępne na rynku

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele modeli ławek treningowych, różniących się od siebie wielkością, konstrukcją, ceną i jakością wykonania. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych, można dokonać wyboru pomiędzy standardowymi ławkami prostymi lub regulowanymi, a bardziej rozbudowanymi modelami grawitacyjnymi oraz popularnymi ławkami pod sztangę.

Ławka treningowa prosta

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią i chcą zaopatrzyć się w tańszy sprzęt o szerokim zastosowaniu, powinny zdecydować się na zakup standardowej, prostej ławki do ćwiczeń. Powierzchnia takich modeli jest równoległa do podłogi, a ich podstawa opiera się o podłoże. Warto podkreślić jednak, że proste ławki treningowe nie są regulowane i nie umożliwiają podwyższenia stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń.

Ławka skośna do ćwiczeń

Skośne ławki treningowe to świetny wybór dla osób, którym zależy na rozbudowie i wzmocnieniu mięśni brzucha. Takie modele umożliwiają wykonywanie różnorodnych ćwiczeń z wykorzystaniem obciążenia, a jednocześnie zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu stanowią uniwersalny wybór do każdej domowej siłowni.

Ławka regulowana do ćwiczeń

Regulowane ławki do ćwiczeń umożliwiają dostosowanie kąta nachylenia całej konstrukcji do indywidualnych potrzeb treningowych. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne dla osób zaawansowanych i średniozaawansowanych, którym zależy na zwiększaniu stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń. 

Ławka pod sztangę

Ławki pod sztangę, określane również jako ławki do wyciskania to uniwersalny wybór dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem. Planując zakup takiego modelu, należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalne obciążenie ławki, które powinno uwzględniać nie tylko naszą wagę, ale także ciężar sztangi, którą chcemy podnosić.

Ławka pod sztangę z wyciągiem i modlitewnikiem

Rozbudowane ławki pod sztangę, wyposażone w wyciąg i modlitewnik służący do intensywnego treningu mięśni ramion, to świetny wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić na zakupie dodatkowego wyposażenia treningowego. Ławki umożliwiające wykonywanie ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem są nieco droższe od modeli uniwersalnych, ale ze względu na szerokie zastosowanie stanowią bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Ławka grawitacyjna

Grawitacyjne ławki do ćwiczeń to doskonały wybór dla osób zmagających się z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Modele grawitacyjne nie są przeznaczone do intensywnych treningów siłowych, natomiast mogą być wykorzystywane do regularnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, dlatego bardzo często wykorzystywane są jako uzupełnienie terapii fizjoterapeutycznej. Ceny ławek grawitacyjnych są wyższe niż w przypadku większości standardowych modeli i z reguły wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jak wybrać ławkę do ćwiczeń? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ławka do ćwiczeń powinna być dostosowana do wagi, wzrostu oraz sprawności fizycznej osoby, która będzie z niej korzystać. Przy wyborze takiego sprzętu, warto wziąć pod uwagę również wymiary i dopuszczalne obciążenie ławki, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak dźwignie, modlitewnik, linki czy taśmy treningowe.

Rodzaj i przeznaczenie

Ławka do ćwiczeń powinna być dopasowana do potrzeb, możliwości i sprawności fizycznej osoby, która będzie z niej najczęściej korzystać. W zależności od indywidualnych preferencji można dokonać wyboru pomiędzy ławkami prostymi, skośnymi, regulowanymi, grawitacyjnymi i wielofunkcyjnymi ławkami pod sztangę, przeznaczonymi dla osób, które trenują z wykorzystaniem sztang, hantli lub innych obciążeń.

Gabaryty i przestrzeń w domu lub mieszkaniu

Większość domowych siłowni ma ograniczoną ilość wolnej przestrzeni, dlatego przed zakupem ławki, warto uwzględnić również jej dokładne wymiary i możliwość ewentualnego złożenia sprzętu po zakończonym treningu. W sklepach można znaleźć zarówno kompaktowe, składane modele, jak i duże, rozbudowane ławki z dodatkowym wyposażeniem.

Dopuszczalne obciążenie

Maksymalne obciążenie ławki to niewątpliwie jeden z najważniejszych parametrów, jakie warto uwzględnić przy wyborze nowego sprzętu treningowego. Warto podkreślić, że wartość tego parametru odnosi się nie tylko do wagi użytkownika ławki treningowej, ale również do ciężaru wykorzystywanych przez niego akcesoriów, takich jak sztangi, ekspandery czy hantle.

Zakres regulacji ławki treningowej

Możliwość regulacji ułożenia poszczególnych elementów ławki do ćwiczeń zwiększa funkcjonalność zakupionego sprzętu i pozwala zmniejszyć lub zwiększyć stopień trudności wykonywanych ćwiczeń. Niektóre modele ławek treningowych nie posiadają możliwości regulacji, natomiast bardziej zaawansowane modele są najczęściej wyposażone w kilkustopniową regulację siedziska i oparcia.

Jakość wykonania

Dobra ławka treningowa powinna wyróżniać się stabilnością i wysoką odpornością na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Z tego względu niezwykle istotną rolę pełni dopuszczalne obciążenie, odnoszące się do maksymalnego ciężaru, jaki może oddziaływać na ławkę w trakcie ćwiczeń. Przed zakupem, warto upewnić się również, czy wybrany model posiada atesty i certyfikaty, takie jak EN 957.

Materiał wykonania ławki treningowej

Jednym z ważniejszych czynników, jakie warto uwzględnić przy wyborze ławki treningowej jest materiał wykonania wybranego sprzętu. Obecnie największą popularnością cieszą się modele wykonane z solidnych profili stalowych, natomiast w sklepach można również  znaleźć ławki wykonane ze znacznie słabszych i mniej wytrzymałych materiałów. Takie modele są z reguły tańsze, natomiast ich niska jakość zwykle prowadzi do szybkiego uszkodzenia sprzętu.

Dodatkowe wyposażenie

W zależności od rodzaju i zaawansowania technicznego, ławki mogą posiadać wiele dodatkowych elementów i akcesoriów, takich jak linki, dźwignie, hantle, modlitewniki czy specjalne poręcze do tricepsów, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie górnych partii mięśniowych. Obecnie dużą popularnością cieszą się również modele wyposażone w stojaki na sztangę, stanowiące świetny wybór dla osób, którym zależy na intensywnych treningach siłowych z wykorzystaniem obciążenia.

Ławka do ćwiczeń – czy warto kupić własną ławkę treningową do domu lub mieszkania?

Regularne treningi na siłowni wymagają dużego nakładu czasu i energii. Z tego względu coraz więcej osób kupuje swój sprzęt treningowy i organizuje własną siłownię w domu lub mieszkaniu. Jednym z pierwszych, podstawowych elementów wyposażenia każdej domowej siłowni jest ławka treningowa, która umożliwia wykonywanie intensywnych ćwiczeń angażujących różne grupy mięśni bez konieczności wychodzenia z domu.

Odpowiednio zaplanowany trening na ławce do ćwiczeń może rozbudować i wzmocnić poszczególne partie mięśni, jednocześnie przyczyniając się do rozwinięcia naszej koordynacji ruchowej. Regularne ćwiczenia na ławce treningowej mogą stanowić wsparcie w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i wzmocnieniu ogólnej kondycji naszego kręgosłupa. Na koniec, warto wspomnieć o osobach, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Ćwiczenia na ławce mogą stanowić doskonałe uzupełnienie treningów cardio i aerobowych, w efekcie przyczyniając się do wyrzeźbienia i wysmuklenia naszej sylwetki.

Trening na ławce do ćwiczeń – co można ćwiczyć?

Ławka do ćwiczeń to uniwersalny sprzęt treningowy, angażujący i wzmacniający różne partie mięśni. Większość osób kojarzy ławeczki przede wszystkim z intensywnym treningiem ramion, barków i klatki piersiowej, natomiast można wykonywać na nich równie skuteczne ćwiczenia wzmacniające dolne partie ciała. Oczywiście największe możliwości dają nam wielofunkcyjne ławki pod sztangę, ale nawet najprostsze modele pozwalają wykonać pełny trening siłowy, wzmacniający zarówno dolne, jak i górne grupy mięśniowe.

Treningowe ławki do ćwiczeń mogą być wykorzystywane nie tylko do wzmacniania i rozbudowywania mięśni, ale również do poprawy kondycji kręgosłupa. W tym celu najlepiej sprawdzają się ergonomiczne ławki grawitacyjne, przeznaczone dla osób zmagających się z wadami postawy lub przewlekłymi bólami występującymi w obrębie szyi, pleców i kręgosłupa. Treningi na ławce są wskazane również dla osób, którym zależny na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się wielofunkcyjne ławki z możliwością zamocowania taśm, linek i innych akcesoriów, które mogą okazać się przydatne podczas stretchingu.

Ćwiczenia na ławce treningowej – przykłady ćwiczeń

Trening z wykorzystaniem domowej ławeczki do ćwiczeń pozwala wzmocnić i wyrzeźbić zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe, jednocześnie przyczyniając się do poprawy koordynacji ruchowej i usprawnienia funkcjonowania naszego układu krążenia. Przykładowe ćwiczenia, które można wykonać przy pomocy ławki treningowej, to:

  • Wiosłowanie – podnoszenie hantli w oparciu o ławeczkę.
  • Brzuszki – unoszenie tułowia w pozycji półleżącej na zgiętych nogach.
  • Wyciskanie – podnoszenie sztangi/hantli w pozycji siedzącej lub leżącej.
  • Uginanie ramion – wykonywanie ruchu opuszczania hantli w pozycji leżącej.
  • Rozpiętki – opuszczanie i podnoszenie obciążenia w pozycji leżącej.

Dodatkowe elementy w ławkach do ćwiczeń

Ławki do ćwiczeń, które są obecnie dostępne w sklepach mogą posiadać wiele dodatkowych elementów i akcesoriów, wpływających na zwiększenie funkcjonalności zakupionego sprzętu. Do najczęściej występujących dodatków można z pewnością zaliczyć dźwignię, rozpiętki, specjalne miejsce na przymocowanie hantli oraz modlitewnik, umożliwiający wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie mięśni ramion.

Wbudowany modlitewnik

Modlitewnik to element służący głównie do ćwiczenia i wzmacniania mięśni ramion, przy jednoczesnej izolacji mięśni dwugłowych. Ten prosty element występuje najczęściej w rozbudowanych ławkach pod sztangę i umożliwia wykonywanie ćwiczeń, takich jak uginanie ramion oburącz i jednorącz przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa.

Obecność dźwigni

Modele wyposażone w dźwignię umożliwiają wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, mających na celu wzmocnienie mięśni nóg. Większość ławek wyposażonych w dźwignię posiada również ekspandery, czyli niewielkie przyrządy gimnastyczne, wykorzystywane przy wykonywaniu ćwiczeń rozwijających mięśnie barków, pleców i klatki piersiowej.

Dedykowane miejsce na hantle

Ławki wyposażone w dodatkowe miejsce na hantle ułatwiają utrzymanie porządku w domowej siłowni i umożliwiają przechowywanie wszystkich dodatkowych akcesoriów w jednym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala wdrożyć do codziennych treningów ćwiczenia z obciążeniem wynoszącym od 0,5 do nawet 15 kg.

Linki do ćwiczeń

Modele ławek, wyposażone w dodatkowy zestaw linek umożliwiają przeprowadzanie treningu całego ciała. Obecność linek pozwala wykonywać ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni nóg, ramion i klatki piersiowej. Przy zakupie ławki z linkami, warto upewnić się, czy posiadają one ergonomiczne i antypoślizgowe uchwyty, które mogą ułatwiać wykonywanie poszczególnych ćwiczeń.

Ławka do ćwiczeń – jaką wybrać? Podsumowanie

Ławka treningowa to wielofunkcyjny sprzęt, umożliwiający wykonywanie różnorodnych ćwiczeń siłowych, mających na celu wzmocnienie mięśni w różnych partiach ciała. Obecnie największą popularnością cieszą się ławki regulowane, które pozwalają dostosować położenie poszczególnych części do wzrostu, wagi i sprawności fizycznej, natomiast w sklepach można znaleźć również modele proste, skośne i wielofunkcyjne ławki pod sztangę, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem. Przy wyborze ławki treningowej, warto wziąć pod uwagę jej wymiary, dopuszczalne obciążenie i zakres regulacji, a także obecność dodatkowego wyposażenia, do którego można zaliczyć modlitewniki, hantle, linki i dźwignie.