Aktualizacja: Grudzień 2022

To, w jakim obuwiu trenujemy, ma znaczący wpływ na nasz komfort, ale często też zdrowie. W naszym poradniku zwrócimy szczególną uwagę, czym powinny charakteryzować się dobre, męskie buty do biegania.

Oczywiście pewne czynniki będą odgrywały największą rolę, a zaliczmy do nich np.:

 • warunki, w jakich będziemy wykonywać trening (rodzaj powierzchni, pokonywany dystans),
 • rodzaj stopy (neutralny, supinacyjny, pronacyjny),
 • wysokość spadku (drop).

Istnieją jeszcze inne cechy, które będą wyróżniały dane buty do biegania męskie. Ranking i poradnik, który poniżej przestawimy, zdecydowanie rozszerzy ten temat i pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

 1. Asics GEL-PULSE™ 11
 2. Brooks Ghost 12
 3. New Balance Fresh Foam
 4. Nike Air Zoom Pegasus 36 FlyEase
 5. Adidas Runfalcon
 6. Poradnik wyboru męskich butów do biegania:

Porównanie najlepszych butów do biegania dla mężczyzn:

ModelRodzajDrop [mm]Waga [g]WiązanieWersje kolorystyczneNawierzchnia
Asics GEL-PULSE™ 11neutralne/supinujące8308tradycyjne6twarda (asfalt, utwardzone ścieżki)
Brooks Ghost 12neutralne12284tradycyjne25twarda (asfalt, utwardzone ścieżki)
New Balance Fresh Foamneutralne/supinujące6258tradycyjne5twarda (asfalt, utwardzone ścieżki)
Nike Air Zoom Pegasus 36 FlyEaseneutralne10263ściągane + zamek2twarda (asfalt, utwardzone ścieżki)
Adidas Runfalconneutralne10269tradycyjne9twarda (asfalt, utwardzone ścieżki)

Najlepsze buty do biegania – Ranking męskich butów do biegania 2021

 

1. Asics GEL-PULSE™ 11 Kliknij aby kupić »

Asics-GEL-PULSE™-11ASICS Corporation to japoński producent sprzętu sportowego, który w szczególności specjalizuje się w produkcji profesjonalnego obuwia do różnych dziedzin sportowych – od biegania, piłki nożnej, po tenisa, golfa czy krykieta. Dziś sprawdzimy, czym buty do biegania Asics męskie, zasłużyły na liczne, pozytywne opinie.

Asics GEL-PULSE™ 11 to buty dość uniwersalne, ale polecane w szczególności do treningów w środowisku miejskim, gdzie nawierzchnia jest twarda np. asfalt lub utwardzone ścieżki. Ponadto, buty biegowe Asics nie są raczej odpowiednie na przygotowania do maratonu, za to na krótkich i średnich dystansach sprawdzą się idealnie.

Producent zaprojektował je z myślą o mężczyznach, którzy mają stopę tzw. neutralną lub supinującą. Co to oznacza? Buty u biegacza ze stopą neutralną mają standardowo zbudowane podbicie, a ciężar jest równomiernie rozprowadzony. Naturalne zamortyzowanie siły uderzenia, czyli lekkie odchylenie kostki do środka, minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Podeszwa z zewnętrznej części na pięcie i środkowej na śródstopiu delikatnie się ściera.

Supinacja natomiast polega na odchyleniu stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela, w efekcie czego biegacz ma skłonności do skręceń stawu skokowego oraz zmniejszone naturalne tłumienie wstrząsów. Dla takich osób but powinien mieć możliwie dużą amortyzację oraz dobrze stabilizującą cholewkę, o co zadbała firma Asics. Buty do biegania męskie wyposażono w wysokiej jakości cholewkę, która została wykonana z przewiewnej siatki. Taka konstrukcja pozwala na odprowadzenie wilgoci oraz nadmiaru ciepła na zewnątrz. Dodatkowo ten efekt wzmaga wkładka OrthoLite, produkowana na bazie pianki poliuretanowej o otwartej strukturze komórkowej. Posiada ona właściwości antygrzybicze oraz antybakteryjne, a także pełni funkcję pierwszej warstwy amortyzującej, która dba o wygodę użytkownika i bierze udział w odprowadzaniu wilgoci. Co więcej, cholewka ma specjalne wzmocnienia, które dopasowują się do stopy biegacza, a tym samym wzmacniają jej stabilizację w trakcie biegu. Za bezpieczne utrzymanie stopy w jednym miejscu odpowiada również system wiązania wraz z wtopionym wewnętrznym zapięciem.

O drugi element, czyli amortyzację butów Asics do biegania, dba opatentowany przez firmę legendarny system GEL™. Jego jednostki rozmieszczono w bucie w taki sposób, aby chronić aparat ruchu poprzez efektywne absorbowanie wszelkich wstrząsów. System nie traci swoich unikalnych właściwości nawet pod wpływem zmiany temperatury otoczenia. Jego użycie jest widoczne we fragmencie pod piętą, w formie żelowej poduszki. Pochłania ona energię zderzenia z podłożem, a następnie wykorzystuje ją do wzmocnienia sprężystości przetoczenia. Ponadto, buty Asics do biegania, a dokładniej ich środkowa podeszwa została wykonana w technologii AmpliFoam. Jest to gwarancja miękkiej amortyzacji i komfortu podczas biegania.

Buty do biegania męskie Asics wyróżnia nowoczesny desing, szeroki wybór rozmiarowy oraz kolorystyczny (6 wersji). Niestety jest to najcięższe obuwie w naszym zestawieniu, ważące 308 g. Wynagradza to jednak wytrzymała podeszwa, która została wykonana z przyczepnej, dmuchanej gumy. Choć specjalnie zaprojektowane strefy zgięcia podeszwy mają za zadanie zapewnić elastyczność, niektórzy użytkownicy twierdzą, że jest ona stosunkowo niska. Aczkolwiek buty Asics do biegania posiadają technologię Guidance Line, która ma pomóc zachować naturalny krok zwłaszcza na dłuższych dystansach. Jest to możliwe, dzięki specjalnie ukształtowanej podeszwie z rowkiem biegnącym wzdłuż niej, co wspomaga obszar w stopie, będący najbardziej narażony na nacisk.

Drop tego modelu wynosi 8 mm. Oznacza to, różnicę spadku wysokości, pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta. Im wyższy spadek, tym pięta jest wyżej od przedniej części buta. Ta część obuwia pozwala na minimalizowanie siły, z jaką uderzamy o podłoże, co podczas biegu jest niezwykle istotne.

Buty Asics to przystępna propozycja cenowa dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z joggingiem lub poszukują uniwersalnego obuwia wysokiej jakości. Podobno najtrudniejsze jest pierwsze pięć kilometrów, ale nie z Asics!

ASICS GEL-Pulse 11 | Techniczna minuta #39 | Sklep Biegacza

Buty do biegania Asics GEL-PULSE™ 11 to najczęściej wybierane buty do biegania wśród mężczyzn

Zalety
But odpowiedni dla stopy neutralne i supinującej
Antybakteryjna wkładka OrthoLite
Dobrze stabilizująca cholewka
System GEL zapewnia wyjątkowo dobrą amortyzację
Technologia środkowej podeszwy AmpliFoam zapewnia wysoki komfort podczas biegania
Nowoczesny design w 6 kolorach do wyboru
Podeszwa wyposażona w technologię Guidance Line
Wiele pozytywnych opinii biegaczy
Wady
Najcięższe męskie buty do biegania w zestawieniu (308 g)

Kup na Allegro

 

2. Brooks Ghost 12 Kliknij aby kupić »

Brooks-Ghost-12Buty biegowe Brooks to połączenie technologii, wygody i skuteczności, o którą dbają specjaliści z całego świata. Amerykańska marka stale poszukuje nowych udoskonaleń, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Przekonajmy się, jakie udogodnienia zawiera model Ghost 12.

Męskie buty do biegania Brooks Ghost 12 są przeznaczone dla osób, które w szczególności wybierają utwardzane ścieżki. Ponadto, zaprojektowano je z myślą o mężczyznach ze stopą neutralną tzn. którzy lekko odchylają kostkę do środka. Podbicie w takich butach musi być standardowo zbudowane, a ciężar rozprowadzony równomiernie. Siła uderzenia jest wtedy amortyzowana naturalnie.

W związku z tym do budowy podeszwy środkowej wykorzystano mieszankę pianek BioMoGo i DNA LOFT:

 • BioMoGo to pierwsza na świecie biodegradowalna pianka, którą wykorzystano w podeszwie, w celu uzyskania większej sprężystości buta. Jej rozkład na użyteczne związki organiczne trwa ok. 20 lat, a nie 1000 lat jak w przypadku standardowej pianki EVA.
 • DNA LOFT to miękka część w tylnej części buta, która odpowiada za pochłanianie uderzeń.

Firma Brooks, buty do biegania zaprojektowała z szeroką podeszwą zewnętrzną, która zawiera strefy zgięcia, poprawiające elastyczność obuwia. Przestrzeń na palce jest równie szeroka, co jest plusem zwłaszcza dla użytkowników o większym rozmiarze buta.

Nie można pominąć też kwestii cholewki. W 12. odsłonie modelu zastosowano nową cholewkę z elementami 3D Fit Print. Ta technologia to zaawansowany proces sitodruku, który pozwala na zastosowanie strategicznej rozciągliwości oraz struktury materiału. Dzięki temu but lepiej dostosowuje się do stopy. Choć w środku zastosowano większą ilość gąbek oraz wypełniaczy, to nie wpływa to negatywnie na możliwości wentylacyjne.

Buty Brooks Ghost 12 mają gładką, bezszwową siatkę, która zapewnia odpowiedni poziom przewiewności. Dodatkowo zapiętek wykończono miękkim kołnierzem, który zwiększa komfort w trakcie aktywności, a tradycyjny systemem wiązania, gwarantuje stabilne utrzymanie stopy oraz zapobiega tworzeniu się punktów nacisku.

Ostatnia kwestia to dość duży drop wynoszący 12 mm. Drop, czyli z języka angielskiego „spadek” to różnica spadku wysokości, pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta. Im spadek jest wyższy, tym pięta znajduje się wyżej od przedniej części buta. Ma to na celu zminimalizowanie siły, z jaką uderzamy o podłoże w trakcie biegu. Dla klasycznych butów biegowych spadek wynosi od 10 mm do 12 mm – i tyle właśnie posiada model Ghost 12 (12 mm). Taka budowa pozwala na mniejszą utratę siły, którą można wykorzystać na dłuższy, szybszy bieg.

Choć Brook Ghost 12 są stosunkowo drogim egzemplarzem, to zdecydowanie wartym inwestycji. Zastosowanie innowacyjnych technologii pozwoli odkryć nowy komfort biegania. Zaś osoby zwracające szczególną uwagę na stronę wizualną, zachwyci oferta dostępna aż w 25 wersjach kolorystycznych.

Zalety
Ekologiczna i biodegradowalna pianka BioMoGo dobrze amortyzuje stawy podczas biegu
Tylna część buta świetnie pochłania uderzenia dzięki technologii DNA LOFT
Szeroka podeszwa zewnętrzna z specjalnymi strefami zgięcia
Świetne dopasowanie obuwia do stopy dzięki cholewce 3D Fit Print
Bezszwowa konstrukcja siatki
Miękki kołnierzyk zapiętka poprawia komfort noszenia butów
Dość duży drop (12 mm) minimalizuje siły z jaką uderzamy o podłoże
Aż 25 wersji kolorystyczny do wyboru
Wady
Wysoka cena – najdroższe męskie buty do biegania w zestawieniu

 Kup na Allegro

 

3. New Balance Fresh Foam 1080v10 Kliknij aby kupić »

New-Balance-Fresh-FoamW naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednego z największych producentów akcesoriów sportowych, czyli New Balance. Buty do biegania to najczęściej wybierany przez użytkowników produkt tej firmy. Sprawdźmy, jakie zalety kryją w sobie buty z serii New Balance Fresh Foam.

1080v10 New Balance to najlepiej amortyzowany model tej firmy. Należy jednak zauważyć, że w tej edycji zastosowano również liczne innowacje począwszy od cholewki, aż po konstrukcję podeszwy, które wpływają na zwiększony komfort użytkowania oraz efektywność wizualną.

Aczkolwiek warto zacząć od tego, dla kogo w szczególności polecane są buty do biegania męskie New Balance. Stworzono je z myślą o biegaczach ze stopą neutralną lub supinującą. Stopa neutralna nie skręca nadmiernie do wewnętrznej strony ani nie przetacza się na zewnętrzną krawędź. Jej ruch odbywa się centralnie, począwszy od pięty aż po palce. Natomiast supinacja polega na wykonywaniu ruchu stopu do zewnątrz, tzn. spadając na piętę, zamiast zamortyzować wstrząs ruchem do wewnątrz, stopa leci na zewnątrz. Dlatego w butach dostosowanych do stopy supinującej, stosuje się różnorodne systemy amortyzujące. I tak też podeszwa środkowa została oparta na technologii Fresh Foam X. Cechuje ją duża sprężystość oraz wysoka odporność na odkształcenia, co stanowi idealną ochronę ścięgien i stawów podczas dłuższych dystansów. Co więcej, podeszwę zewnętrzną wykonano z mieszanki gumy, która ma zapewnić większą przyczepność. Specjalnie nacięcia w podeszwie w połączeniu z łudeczkowatym kształtem, zwiększają elastyczność oraz ułatwiają przetaczanie stopy.

Buty do biegania New Balance (męskie modele) posiadają także wysokiej jakości cholewkę, wykonaną w technologii Hypoknit 2.0. Polega to na wykorzystaniu bezszwowego, oddychającego materiału, który ma gwarantować elastyczność obuwia, a tym samym nie krępować ruchów stopy.

Nie umknie uwadze też nowoczesny design tego modelu. Jest to zasługa perforacji 3D. Ponadto, buty biegowe New Balance to także nowa konstrukcja zapiętki. Ma ona teraz o wiele bardziej ergonomiczny kształt, co pozwala na lepsze przyleganie do stopy oraz nieograniczanie ruchów ścięgna Achillesa. Zaś wydłużony kształt umożliwiający złapania zapiętka, ułatwia wkładanie butów.

We wnętrzu cholewki umieszczono antybakteryjną wkładkę Ortholite, która odpowiada za odprowadzanie wilgoci, wysoki poziom oddychalności i pomaga zachować neutralny zapach w środku. Ten model obuwia New Balance to najlżejsza opcja w naszym zestawieniu, która wynosi 258 g. Najlepiej sprawdzi się do użytkowania na utwardzonej powierzchni tj. asfalt. Otrzymać je możemy w 5 kolorach do wyboru, niestety ich cena jest dość wysoka. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że jest ona adekwatna w stosunku do technologii, w które buty są wyposażone.

Fresh Foam 1080v10 posiada najniższy drop (6 mm) w porównaniu do pozostałych modeli, co stanowi plus dla osób, które nie są przyzwyczajone do wyższych spadów w obuwiu. Drop jest to różnica spadku wysokości, pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta. W klasycznych butach do biegania wynosi on od 10 mm do 12 mm.

Buty New Balance do biegania niewątpliwie pozwolą Ci wyróżnić się na ścieżce podczas codziennego joggingu, ale też dzięki zastosowanym technologiom, odkryją przed Tobą nowy wymiar sportu.

Zalety
But odpowiedni dla stopy neutralne i supinującej Wyjątkowo skuteczna amortyzacja dzięki technologii Fresh Foam X
Duża przyczepność podeszwy
Łudeczkowaty kształt buta ułatwia przetaczanie się stopy
Zwiększona elastyczność dzięki specjalnym nacięciom w podeszwie
Bezszwowa cholewka wykonana w technologii Hypoknit 2.0
Ergonomiczny kształt zapiętki
Nowoczesny i wpadający w oko design dzięki perforacji 3D
Antybakteryjna wkładka Ortholine
Bardzo lekkie – 258 g
Wady
Wysoka cena
Bardzo niski drop (6 mm), do którego trzeba się przyzwyczaić

Kup na Allegro

 

4. Nike Air Zoom Pegasus 36 FlyEase Kliknij aby kupić »

Nike-Air-Zoom-Pegasus-36-FlyEaseTen charakterystyczny znaczek rozpozna chyba każdy. Pora przedstawić Nike – buty do biegania męskie, a dokładniej model Air Zoom Pegasus 36 FlyEase. Zachwytów nad nim nie ma końca, przekonajmy się dlaczego.

Buty do biegania Nike Pegasus (męskie) to uniwersalny egzemplarz, który najlepiej sprawdzi się podczas biegów na twardej powierzchni, aczkolwiek na ziemnych, ubitych drogach również świetnie sobie poradzi. Budowa obuwia sprawia, iż będzie to odpowiedni wybór dla osób ze stopą neutralną. To znaczy, że ruch stopy u takiej osoby odbywa się centralnie od pięty aż po palce, a stopa nie skręca nadmiernie do wewnętrznej lub zewnętrznej strony w trakcie treningu.

Producent oferuje buty do biegania Nike męskie z kilkoma zmianami w konstrukcji cholewki, w porównaniu do poprzedniej wersji. Jest ona wykonana z technologicznej siateczki uzupełnionej dodatkowymi perforacjami, co pozwala na zwiększenie przewiewności w jej strategicznych punktach. Ponadto, taki materiał gwarantuje skuteczne odprowadzenie ciepła oraz wilgoci.

Wykończenie jest bezszwowe, więc nie ma obaw o nieprzyjemne otarcia. O komfort użytkowania zadba wysmuklony język, kołnierz i zapiętka. Obejmują nogę w taki sposób, by zapewnić wygodę, choć niektórzy mogą przez to odnieść mylne wrażenie mniejszej stabilności. Buty Nike do biegania – męskie modele, a dokładniej wewnętrzna część cholewki, została zaprojektowana z zapięciem na zamek. System wiązania nie wymaga sznurowania, wskutek czego cholewka lepiej dopasowuje się do stopy, ale także nakładanie i zdejmowanie butów jest o wiele szybsze.

Buty Nike (męskie) do biegania posiadają słynną już poduszkę gazową Zoom Air na całej długości powierzchni. Wyposażona w nią środkowa podeszwa, skutecznie pochłania wstrząsy, a tym samym chroni stawy i kolana przed ewentualną kontuzją. Gazowa poduszka została osadzona wewnątrz pianki Cushlon ST, która pozwala osiągnąć sprężystą amortyzację. I wisienka na torcie, czyli rozpoznawalne wykończenie podeszwy pod zapiętkiem (Beveled Heel), odpowiada za przejęcie siły zderzenia z podłożem i ukierunkowanie naturalnego przetoczenia stopy.

Równie ważna jest podeszwa zewnętrzna z bieżnikiem, którą zaopatrzono w system Waffle Pistons. System poprawia trakcję i amortyzację, dzięki czemu buty do biegania męskie Nike nadają się na użytkowanie na suchych oraz mokrych nawierzchniach. Dodatkowo wyposażone zostały w Crashrail, czyli niezwykle trwałą i odporną gumę. Jej zadaniem jest zapewnienie płynnego przetoczenia, ale też ochrona najbardziej narażonych na ścieranie elementów podeszwy zewnętrznej. Ostatni istotny element, czyli drop – jest na poziomie 10 mm. Oznacza on różnicę pomiędzy wysokością tylnej oraz przedniej części buta biegowego. Drop odpowiada za podparcie pięty, w celu zminimalizowanie siły, z którą uderzamy o podłoże.

Nike Air Zoom Pegasus 36 FlyEase to lekka (263 g) konstrukcja, którą można zakupić w dwóch wersjach kolorystycznych, jako idealny prezent dla zapalonego biegacza. Każdy, kto chce zapewnić sobie jeszcze bardziej komfortowy trening, powinien mieć ten model w swojej szafie.

Zalety
Odpowiedni zarówno na asfalt, jak i ziemiste powierzchnie
Skuteczne odprowadzenie ciepła i wilgoci
Bezszwowe wykończenie eliminuje ryzyko otarć
Zapięcie na zamek umożliwia ich szybkie zakładanie i zdejmowanie
Poduszka gazowa Zoom Air skutecznie pochłania wstrząsy
Skuteczna i sprężysta amortyzacja dzięki pianki Cushlon ST
Naturalne przetoczenie stopy dzięki wykończeniu podeszwy Beveled Heel
Dobra trakcja podczas biegania dzięki bieżnikowi Waffle Pistons
Odporna na ścieranie guma Crashrail
Lekka konstrukcja (263 g)
Wady
Niewielki wybór kolorystyczny

Kup na Allegro

 

5. Adidas Runfalcon Kliknij aby kupić »

Adidas-RunfalconW tym przypadku można rzec, że „przez nogę do serca”, bo to właśnie między innymi dzięki modelowi Runfalcon, niemiecki gigant Adidas skradł serca swoich klientów. Jakie innowacje oraz udogodnienia zastosował, aby zwiększyć w nich komfort użytkowania?

Buty Runfalcon G28970 są idealnym wyborem dla początkujących lub krótkodystansowych biegaczy, którzy treningi wykonują na twardych nawierzchniach np. na asfaltowych ścieżkach. Co więcej, nadają się do użytkowania jedynie przez osoby z neutralnym typem stopy, czyli gdy stopa nie skręca nadmiernie do wewnętrznej strony, ani nie przetacza się na zewnętrzną. Ciężar jest rozprowadzony równomiernie od pięty po palce. Taki ruch minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji.

Buty do biegania Adidas męskie to klasyczny i lekki (269 g) design, którzy można dostać w bardzo przystępnej cenie. Jest to najtańszy model w naszym zestawieniu, ale funkcjonalnością nie odbiega od swoich rynkowych konkurentów. Cholewka została wykonana z przewiewnej siateczki, która sprawnie odprowadza wilgoć oraz ciepło z wnętrza buta. Ponadto, wzmocniono ją nakładkami ze skóry syntetycznej, których zadaniem jest wspierać stopę, poprawić jej dopasowanie oraz zapewnić stabilność. Natomiast pewnie trzymający zapiętek w połączeniu z tradycyjnym systemem wiązania, utrzyma stopę w odpowiedniej pozycji, a także zapobiegnie wysuwaniu się stopy z buta w trakcie treningu, o co szczególnie zadbała firma Adidas.

Buty do biegania męskie tej marki charakteryzuje również podeszwa wykonana z miękkiej pianki EVA. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego o wysokim poziomie elastyczności, dodatkowo pełniący funkcje ochronne i izolacyjne. Jednak co najważniejsze, podeszwa wykonana z pianki typu EVA to gwarancja odpowiedniej amortyzacji. Doskonale tłumi wszelkie uderzenia i obciążenia, przez co stanowi skuteczną ochronę stawu skokowego. Jest to niezwykle istotne w przypadku biegania po nawierzchniach twardych (do których są przeznaczone te buty), gdyż staw skokowy jest najbardziej narażony na obciążenie.

Buty do biegania Adidas Runfalcon męskie – zewnętrzną powierzchnię mają zabezpieczoną gumą, która jest niezwykle wytrzymała i odporna na ścieranie. Co więcej, zaprojektowano na niej specjalne strefy zgięcia, odpowiadające za płynne, naturalne przetoczenie stopy, a także za znakomitą przyczepność. Gdy biegamy z tak zwanej „pięty”, na nasze ciało oddziałuje siła około trzykrotnie przewyższająca naszą wagę ciała. Z tego powodu producenci obuwia sportowego duży nacisk kładą na odpowiednie zabezpieczenie okolic pięty. Dlatego właśnie powstał drop, czyli różnica spadku wysokości, pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta. Oznacza to, że im wyższy spadek, tym pięta znajduje się wyżej od przedniej części buta. Ma to na celu zminimalizowanie siły, z którą uderzamy o podłoże. Buty Adidas do biegania męskie mają drop na poziomie 10 mm. Dla klasycznych butów biegowych spadek powinien mieścić się w przedziale od 10 mm do 12 mm.

Jak zrobić pierwszy krok w stronę joggingowych treningów? Zaopatrując się w buty do biegania męskie Adidas i wybrać jedną z dziewięciu dostępnych wersji kolorystycznych i po prostu wyrusz przed siebie.

Zalety
Niska cena – najtańsze męskie buty do biegania w zestawieniu
Klasyczna i lekka konstrukcja (269 g)
Przewiewna siateczka skutecznie odprowadza ciepło i wilgoć
Podeszwa wykonana z miękkiej pianki EVA zapewnia odpowiednią amortyzację
Odporna na ścieranie guma podeszwy
Specjalne strefy zgięcia gwarantują dużą elastyczność podczas biegania
9 wersji kolorystycznych
Wady
Przeznaczone dla początkujących amatorów biegania na niedługich dystansach (do 10 km)

Kup na Allegro

 

6. Jakie męskie buty do biegania kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowia, urody i dobrego samopoczucia. Jednym z najbardziej polecanych sportów – i to bez względu na wiek czy ogólną kondycję fizyczną – jest bieganie. Jednak aby ten rodzaj aktywności przyniósł oczekiwane efekty, to musi być uprawiany w sposób komfortowy i bezpieczny.

Jednym z najważniejszych gwarantów efektywności i bezpieczeństwa jest w tym przypadku odpowiednie obuwie do biegania (i to zarówno buty do biegania damskie, jak i męskie), które powinno charakteryzować się ściśle określonymi cechami. Dlatego też nie dziwi tak częsty dylemat biegaczy, a mianowicie: jak wybrać buty do biegania? Ranking 2021 zamieszczony poniżej wychodzi naprzeciw tym pytaniom i przedstawia nie tylko podstawowe zasady przy wyborze takiego obuwia, ale także prezentuje kilka ciekawych modeli, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Zaprezentowane przez nas buty do biegania męskie charakteryzują się wysoką jakością, odpowiednimi parametrami, bezpieczeństwem oraz komfortem użytkowania. Spośród zaprezentowanych modeli każdy znajdzie coś na miarę własnych oczekiwań.

 

Jakie buty do biegania dla amatora, a jakie profesjonalisty?

Pierwszą istotną kwestią przy wyborze obuwia biegowego jest stopień zaawansowania biegacza. Buty do biegania dla początkujących nie muszą być bardzo specjalistyczne (a co za tym idzie – bardzo drogie). Ich głównym zadaniem jest z jednej strony umożliwienie wdrożenia w ten rodzaj sportu (i przekonanie się, czy jest to odpowiednia dla nas aktywność fizyczna), a z drugiej zapewnienie wygody, komfortu i bezpieczeństwa. Zatem buty sportowe do biegania na początek przygody z tym sportem powinny charakteryzować się dość uniwersalnym charakterem, dobrą amortyzacją i średnią elastycznością.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku profesjonalisty. Zakładając codzienną intensywność bardzo długich treningów, biegacz powinien skupić się na bardzo dobrej amortyzacji, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji oraz dobrać typ obuwia do typu stopy (neutralna, supinacyjna, pronująca). Co więcej, zapalony biegacz może zdecydować się na typowe buty startowe, które są przeznaczone dla doświadczonych zawodników. W tym przypadku są one dobierane indywidualnie podczas specjalnych testów.

 

Jak dobrać buty do biegania? Najważniejszy jest rozmiar

Dobre buty do biegania – tak jak każde inne obuwie – powinny charakteryzować się odpowiednim rozmiarem. W przypadku butów sportowych należy na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż błędy popełnione w tym zakresie mogą przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Zatem jakie są podstawowe zasady pod względem wyboru rozmiaru? Oto kilka z nich.

 1. Buty biegacza powinny być nieco większe niż standardowe obuwie, co wynika z tego, iż podczas wysiłku stopa puchnie i ulega powiększeniu o co najmniej jeden rozmiar. Zatem najlepszym momentem na wybór takiego obuwia jest wieczór lub późne popołudnie, kiedy to stopy są lekko nabrzmiałe.

 2. Stopa biegacza nie powinna się nadmiernie przesuwać, gdyż taki stan grozi kontuzją. Dlatego ten rodzaj obuwia należy mierzyć w skarpetce (i to najlepiej tej przeznaczonej do biegania). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby zapiętek przylegał do stopy (co gwarantuje nie tylko wygodę, ale także zabezpieczenie przed kontuzją).

 3. Przy wyborze obuwia biegowego należy zmierzyć obie stopy i dobrać buty do tej dłuższej.

Wybór butów o odpowiednim rozmiarze to podstawa komfortowego i bezpiecznego uprawiania sportu. Takiego zakupu można dokonać zarówno w sklepie stacjonarnym (w którym istnieje możliwość przymierzenia), jak i internetowym (który umożliwia zakup o dowolnej porze bez wychodzenia z domu). W tym drugim przypadku niezwykle ważny jest dokładny pomiar stopy. Jednak gdyby rozmiar lub typ buta okazał się nietrafiony, to każdy sklep internetowy umożliwia zwrot lub wymianę na inny model.

 

Jakie buty do biegania wybrać? Zwróć uwagę na typ stopy

Niezwykle istotną kwestią podczas zakupu butów do biegania jest typ stopy, który określa się na podstawie ułożenia kończyny w zetknięciu z podłożem. W tym przypadku wyróżnia się trzy podstawowe typy stopy:

 • neutral, czyli stopa o prawidłowym kształcie ze średnią wysokością podbicia – podczas biegania ciężar rozkłada się równomiernie,
 • pronacja, czyli układ stopy charakteryzujący się płaskostopiem – podczas chodzenia lub biegania stopa przesuwa się po podłożu niemal całą powierzchnią, a od wewnętrznej strony następuje nadmierne obciążenie; taka stopa posiada dosyć niskie podbicie i tym samym słabą zdolność do naturalnej amortyzacji wstrząsów
 • supinacja, czyli stopa o wysokim podłożu, która podczas chodzenia i biegania układa się na powierzchni niewielkim fragmentem po stronie zewnętrznej.

Każdy z wymienionych wyżej typów stopy wymaga innego obuwia sportowego. Osoba o stopie pronującej powinna wybierać buty biegowe motion control, czyli takie, które podtrzymują, stabilizują i kontrolują stopę podczas ruchu, a dodatkowo charakteryzują się sztywnością, wysokim poziomem amortyzacji, prostym kształtem i nieco większym ciężarem.

U biegaczy posiadających stopę o nadmiernej supinacji najlepiej sprawdzą się miękkie buty do biegania z dużą amortyzacją (tak zwane cushioned), które dodatkowo charakteryzują się elastyczną podeszwą i lekko zakrzywionym kształtem.

Natomiast posiadacze stopy neutral powinny wybierać buty męskie do biegania stability, które charakteryzują się systemami stabilizującymi, lekko zakrzywionym kształtem i podeszwą wykonaną z dwóch materiałów (czasem z wkładką usztywniającą). Takie buty to perfekcyjne połączenie amortyzacji z kontrolą stopy.

 

Jak kupić buty do biegania? Amortyzacja i drop – na to też trzeba zwrócić uwagę

Amortyzacja to jedna z najważniejszych cech butów do biegania. Dlaczego? Otóż to właśnie dzięki niej nawet po długim bieganiu nie boli nas kręgosłup lub stawy. W związku z tym mogłoby się wydawać, iż najlepsze buty do biegania powinny odznaczać się wysoką amortyzacją. Jednak nie zawsze tak jest, gdyż poziom amortyzacji powinien być dobierany indywidualnie. Od czego on zależy? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • waga biegacza – im jest ona większa, tym poziom amortyzacji powinien być wyższy,
 • doświadczenie biegacza – w początkowym okresie uprawiania sportu warto zainwestować w buty o stosunkowo wysokim poziomie amortyzacji,
 • miejsce biegania – buty do biegania po asfalcie (lub innych twardych powierzchniach) powinny posiadać więcej systemów amortyzacji, niż buty do biegania np. po lesie,
 • tempo biegu – na szybkich dystansach lepiej sprawdzą się buty o niższym poziomie amortyzacji (które są bardziej sprężyste i charakteryzują się lepszym wybiciem).

Parametrem ściśle powiązanym z amortyzacją jest tak zwany drop (zwany też spadkiem), czyli różnica wysokości pomiędzy piętą a palcami. Standardowo przyjmuje się, iż najlepszą wartością spadku jest około 10 – 12 mm (taki drop pojawia się w klasycznych butach, przy dobrze amortyzowanej pięcie). Mniejsze wartości są w butach przeznaczonych dla profesjonalistów, a ich używanie wymaga większego doświadczenia.

Istotnym kryterium przy wyborze wysokości spadku jest też sposób odbicia – z pięty bądź ze śródstopia. W przypadku pierwszego lepszą opcją jest wyższa amortyzacja z tyłu i większy drop, natomiast przy drugim typie wybicia lepiej zdecydować się na buty o mniejszej amortyzacji w tylnej części podeszwy i niższym spadkiem. Warto też tu podkreślić, iż bardziej polecanym sposobem biegania jest wybicie ze śródstopia, które przychodzi wraz z większymi umiejętnościami i nabywaniem doświadczenia.

 

Buty do biegania – jakie wybrać? Ważny jest rodzaj podłoża i preferowany dystans

Męskie buty do biegania – oprócz wyżej wymienionych cech – powinny też być dostosowane do rodzaju podłoża. Jednym z najpoważniejszych błędów początkujących amatorów tego sportu jest zakup jednych butów, których używa się w każdym terenie. Takie działanie może skutkować niewygodą, a w konsekwencji także kontuzjami. Zatem jakie powinny być buty do biegania po asfalcie, a jakie po lesie, górach czy innym terenie? Oto kilka wskazówek.

 1. Buty do biegania po asfalcie i innych twardych nawierzchniach powinny charakteryzować się silną amortyzacją, wysokim poziomem stabilizacji stopy, grubą podeszwą, małą wagą, sprężystą strukturą i dużą elastycznością.

 2. Buty trailowe (czyli buty do biegania w terenie – w górach, lesie, po parku) powinny mieć twardą podeszwę z wyraźnym bieżnikiem (zapewniającym przyczepność i chroniącym przed poślizgiem). Ten typ obuwia charakteryzuje się mniejszym poziomem amortyzacji, a jego głównym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi stabilizacji i ochrony podbicia.

Szczególnym rodzajem treningu jest bieganie na bieżni, do którego także należy dobrać odpowiednie buty (odmienne niż buty do biegania po lesie bądź asfalcie). Taki rodzaj obuwia powinien zapewnić stabilność stopy oraz dobrą przyczepność do podłoża. Dlatego też wiele takich modeli jest wyposażonych w ostry bieżnik lub specjalne kolce.

Drugim kryterium dotyczącym przeznaczenia jest dystans, który zamierza się pokonywać. W tym przypadku buty należy dobierać do długości biegu. Jak to wygląda w praktyce?

 • Osoby początkujące (i preferujące różne dystanse) powinny zdecydować się na typowe buty treningowe, które cechują się dużym poziomem uniwersalności (i dlatego będą pasować zarówno krótkodystansowcom, jak i tym preferującym dłuższe dystanse. Typowe buty treningowe charakteryzują się wysokim poziomem amortyzacji (aby chronić stopę przed kontuzjami) i dużym komfortem użytkowania.

 • Inny typ obuwia to buty treningowo – startowe, które sprawdzą się przede wszystkim przy długich dystansach – półmaratonach i dłuższych. Obuwie tego rodzaju to swego rodzaju kompromis pomiędzy amortyzacją a dynamiką (i jako takie charakteryzuje się mniejszą amortyzacją, sztywną podeszwą i stosunkowo sprężystą pianką).

 • Natomiast ostatni typ obuwia – buty startowe – charakteryzuje się mniejszą amortyzacją i stabilizacją, ale za to dużą dynamiką i lekkością. Taki typ obuwia to doskonały wybór na krótkie i szybkie dystanse.

 

Jakie najlepsze buty do biegania? Kilka dodatkowych cech, o których warto pamiętać

Buty biegowe męskie powinny być dobierane bardzo indywidualnie (w zależności od przeznaczenia, typu stopy czy jednostkowych cech biegacza). Jednak oprócz tego powinny charakteryzować się kilkoma uniwersalnymi cechami, które świadczą o ich jakości i komforcie użytkowania. Wśród takich cech trzeba wymienić:

 • dobra wentylacja i oddychająca membrana (zapobiegająca poceniu się stopy)
 • antypoślizgowa podeszwa (która sprawdzi się zarówno na oblodzonych powierzchniach zimą, jak i mokrym podszyciu leśnym, śliskich kamieniach czy wilgotnych mchach)
 • wodoodporność (umożliwiająca uprawianie sportu w każdych warunkach pogodowych)
 • wyposażenie w sznurówki (buty na rzep należy zostawić na inne okazje)
 • lekka waga (zapewniająca swobodę ruchu)
 • przylegający zapiętek (zapewniający odpowiednią stabilność)
 • wytrzymałość i trwałość

Nie bez znaczenia jest także wygląd butów do biegania, który może być dopasowywany do indywidualnych wymagań. Producenci obuwia sportowego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom biegaczy i co roku wypuszczają na rynek wiele nowych modeli, które mają zaspokoić bardzo zróżnicowane gusta. Amatorzy biegania mają dzisiaj do wyboru nie tylko modele jednolite, ale także kolorowe czy będące miksem różnych barw i wzorów. W takiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Jakie buty do biegania męskie wybrać? Podsumowanie

Odpowiednie buty do biegania to gwarancja komfortowego i bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej. Jakiekolwiek zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować nie tylko niewygodą i bólem, ale także różnego rodzaju kontuzjami, a w konsekwencji zaprzestaniem uprawiania sportu. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrać odpowiedni model obuwia. A nie jest to łatwe. Wychodząc naprzeciw wątpliwościom i dylematom przedstawiamy krótki poradnik wyboru obuwia biegowego. Dodatkowo prezentujemy ranking butów do biegania, który zawiera męskie modele o różnych cechach i różnym przeznaczeniu. Zestawienie rankingowe i kilka rad dotyczących wyboru odpowiednich butów na pewno ułatwi właściwy zakup.