Aktualizacja: Kwiecień 2024

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach cieszą się obecnie coraz większą popularnością i stanowią jedną z najchętniej wybieranych, aktywnych form spędzania wolnego czasu. Planując naukę jazdy na nartach lub decydując się na kolejny wyjazd w góry stoimy przed sporym wyzwaniem dotyczącym zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i strój. Dobranie odpowiedniego sprzętu narciarskiego jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu jazda na nartach będzie dla nas bezpieczna, a jednocześnie będzie sprawiała nam ogromną przyjemność. O czym warto pamiętać planując wyjazd na narty? Jak dobrać narty do stopnia naszych umiejętności, wieku i płci? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym poradniku. Zamieszczone w nim informacje powinny stanowić spore ułatwienie zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych w jeździe na nartach.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 11 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING nart »


Jakie są rodzaje nart?

Różnorodność dostępnych na rynku nart z pewnością nie ułatwia wyboru osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Początkujący narciarze powinni zwrócić szczególną uwagę na najbardziej uniwersalne modele nart, takie jak All Mountain czy All Round, natomiast osoby, które jeżdżą na nartach regularnie i w bardziej zaawansowanym stopniu powinny dostosować wybór do własnych predyspozycji dotyczących prędkości jazdy czy rodzaju wybieranych najczęściej tras.

a) Easycarver

Easycarver to idealne narty dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem, ale również dla wszystkich narciarzy, którzy preferują zjeżdżanie po stokach w wolnym lub średnim tempie. Narty easycarver nie wymagają dużej precyzji i dokładności w jeździe, dlatego świetnie sprawdzą się jako sprzęt do nauki oraz do doskonalenia swoich umiejętności.

b) All Round

All Round to rodzaj nart cechujących się większą zwrotnością, dzięki czemu ułatwiają one wykonywanie skrętów w trakcie jazdy. Można uznać je za uniwersalny wybór dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie na stabilnych powierzchniach i z umiarkowaną prędkością. Warto podkreślić, że narty All Round cieszą się największą popularnością wśród osób średniozaawansowanych, poszukujących pewnych i stabilnych nart w dobrej cenie.

c) All Mountain

Narty All Mountain można uznać za uniwersalny wybór dla osób, które planują jeździć niezależnie od rodzaju podłoża czy warunków atmosferycznych. Ten rodzaj nart cechuje się średnią szerokością płóz, dlatego zapewnia optymalną stabilność w trakcie jazdy niezależnie od tego, czy zjeżdżamy na twardym, oblodzonym podłożu czy miękkim i świeżym śniegu.

d) Race

Narty typu Race to dobry wybór dla osób, które preferują szybkie i dynamiczne zjazdy z wysokich i stromych stoków. Z tego względu będą one odpowiednie dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych narciarzy. Wśród nart typu Race można wyróżnić modele cechujące się małym lub dużym promieniem skrętu, a wybór konkretnego modelu powinien być w tym przypadku zależy od preferencji oraz umiejętności konkretnego narciarza.

e) Crosscarver

Narty Crosscarver to kolejny wybór dla bardziej doświadczonych osób, które preferują szybką jazdę z większych wysokości. Ich parametry są podobne do tych, które występują w modelach typu Race, natomiast jazda nartami Crosscarver jest nieco mniej wymagająca. Większy komfort w trakcie jazdy wynika w tym przypadku z nieco mniejszej twardości i sztywności nart Race.

f) Freeride

Freeride to szerokie narty, które umożliwiają sprawną i stabilną jazdę po różnorodnym podłożu. Dedykowane są narciarzom, którzy trenują manewry, takie jak wyskoki czy jazda tyłem. Optymalna budowa płóz w tym typie nart umożliwia bezproblemową jazdę nawet na świeżym i głębokim śniegu, który charakteryzuje się większą miękkością i puszystością, niż śnieg który występuje na większości oznaczonych i często uczęszczanych tras.

g) Twintip-freeride

Twintip-freeride to lekkie i krótkie narty, które przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Ich budowa umożliwia szybką jazdę oraz sprawne wykonywanie różnorodnych sztuczek i nagłych skrętów w trakcie zjeżdżania ze stoku. Narty Twintip-freeride wyróżniają się również mocno uniesionymi końcami, dzięki czemu świetnie nadają się do jazdy tyłem.

h) Skitour

Narty typu Skitour dedykowane są narciarzom, którzy decydują się na korzystanie z mniej uczęszczanych tras oraz dla tych, którzy rezygnują z korzystania z wyciągów czy orczyków. Modele Skitour cechują się lekkością i odpowiednią szerokością, dzięki czemu można w nich wejść pod górę bez obaw o nagłe ześlizgnięcie czy utknięcie w śniegu. Narty typu Skitour wyposażone są w wiązania, które nie blokują pięty, dzięki czemu podchodzenie w nich pod górę jest znacznie łatwiejsze.

i) Narty biegowe

Narty biegowe określane również jako biegówki dedykowane są osobom, które trenują lub chcą rozpocząć trenowanie biegu narciarskiego. W zależności od stopnia zaawansowania można wybrać pomiędzy biegówkami turystycznymi, przeznaczonymi dla osób początkujących, a biegówkami sportowymi czy wyczynowymi.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nart?

Odpowiednie dopasowanie nart pozwoli nam czerpać maksymalną przyjemność z jazdy oraz zniweluje ilość niekontrolowanych skrętów czy bolesnych upadków w trakcie zjeżdżania ze stoku. Przed wyborem sprzętu, warto poświęcić chwilę na dopasowanie rodzaju nart do stopnia naszych umiejętności, wzrostu czy płci.

1) Stopień zaawansowania narciarza

Kluczowym czynnikiem wpływającym na rodzaj wybieranych nart powinien być poziom zaawansowania naszej jazdy. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi potrzebują innego sprzętu niż osoby, które jeżdżą na nartach od wielu sezonów. Początkujący narciarze potrzebują sprzętu, który ułatwi im sprawną naukę i zapewni stabilną, bezpieczną jazdę, natomiast osoby, które są bardziej zaawansowane mogą potrzebować sprzętu umożliwiającego szybkie skręcanie czy wykonywanie skomplikowanych manewrów w trakcie jazdy.

2) Płeć

Kobiety i mężczyźni powinni zdecydować się na zakup nart o długości dostosowanej do ich płci. Uznaje się, że mężczyźni powinni korzystać z nart o długości około 20 cm mniejszej od ich całkowitego wzrostu, natomiast narty pań powinny być około 15 cm krótsze od ich wzrostu. Kobiety decydują się również zazwyczaj na modele lżejsze niż panowie, ponieważ takie narty wymagają użycia mniejszej ilości siły w trakcie jazdy. Warto podkreślić jednak, że te zasady są istotne zwłaszcza dla początkujących narciarzy, a osoby doświadczone modyfikują je, dostosowująć długość i ciężkość nart do własnych umiejętności i preferencji.

3) Długość nart

Długość nart powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Uznaje się, że dobrze dopasowana narta powinna sięgać do okolic naszej brody, a w przypadku osób o większej wadze nawet do czubka nosa. Dłuższe narty pozwalają utrzymać nam stabilność w trakcie jazdy, dlatego ich długość jest szczególnie istotna w przypadku osób początkujących. Bardziej zaawansowani narciarze często decydują się na krótsze narty, ze względu na to, że umożliwiają one szybkie i sprawne skręcanie w trakcie jazdy.

4) Twardość

Osoby początkujące powinny zdecydować się na wybór miękkich nart, które nie będą utrudniały im wykonywania manewrów, takich jak skręcanie czy wymijanie ewentualnych przeszkód na trasie. Z kolei twarde narty będa stanowiły doskonały wybór dla bardziej doświadczonych narciarzy oraz dla nieco cięższych osób, niezależnie od stopnia zaawansowania w jeździe na nartach.

5) Szerokość nart

Szerokość nart odpowiada za utrzymanie stabilnej pozycji w trakcie jazdy. Uznaje się, że im większa szerokość narty, tym jest ona stabilniejsza w trakcie zjazdu, dlatego wąskie narty nie są wskazane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Warto podkreślić, że szerokość nart wpływa również na dobór ich długości. Osoby, które preferują jazdę po mniej uczęszczanych i nieprzygotowanych trasach powinny zdecydować się na szeroki i krótszy model nart. Z kolei osoby, które planują jeździć na wyznaczonych i przygotowanych do jazdy trasach i stokach powinny zdecydować się na węższe modele, które są znacznie bardziej uniwersalne.

6) Rodzaj taliowania

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę dokonując zakupu nart jest rodzaj taliowania, jaki występuje w konkretnym modelu. Taliowanie wpływa na wartość promienia skrętu w trakcie zmiany kierunku jazdy. Uznaje się, że wraz ze wzrostem taliowania nart, maleje promień skrętu. Z tego względu osoby początkujące powinny zdecydować się na narty o mniejszym stopniu taliowania, ponieważ umożliwiają one łatwiejszą i mniej wymagającą jazdę. Z kolei bardziej zaawansowani narciarze mogą wybierać spośród modeli o większym stopniu taliowania.

7) Promień skrętu

Promień skrętu to inaczej stopień zwrotności nart, który odpowiada za ich zdolność do szybkiego zawracania i zmiany kierunku ruchu. Uznaje się, że modele nart posiadające większy promień skrętu, zmieniają kierunek ruchu w szerszy sposób, sprawiając, że jazda jest delikatniejsza i mniej agresywna. Z kolei narty, których promień skrętu ma mniejszą wartość skręcają znacznie bardziej dynamicznie, a jazda na takim sprzęcie jest precyzyjna, natomiast sprawdzi się szczególnie na mniejszych, bardziej wymagających trasach.

8) Rodzaj rockera

Obecność rockera w nartach wpływa na ich wyprofilowanie, dzięki czemu zarówno przednia, jak i tylna część narty są skierowane w górę i nie mają bezpośredniego kontaktu ze śniegiem. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy wybierać pomiędzy modelami nart z dłuższymi i krótszymi rockerami. Długi rocker ułatwia wykonywanie skrętów, co może okazać się przydatne zwłaszcza na trudniejszych i mniej uczęszczanych trasach. Z kolei osoby, które korzystają wyłącznie z wyznaczonych szlaków i stoków narciarskich powinny zdecydować się na model z uniwersalnym rozmiarem rockera.

9) Rodzaj i technologia wiązań

Wiązania narciarskie to element wyposażenia nart, który umożliwia przymocowanie do nich buta. Większość dostępnych w sklepach nart typu All Round czy All Mountain jest sprzedawanych od razu z wiązaniami, natomiast narty, takie jak Freeride czy Skitour wymagają dokupienia do nich wiązań dostosowanych do preferencji oraz stylu jazdy osoby, która będzie z nich korzystała. W zależności od potrzeb, zaawansowani narciarze mogą zdecydować się na wiązania telemark, alpejskie oraz touringowe.

10) Zdolność do tłumienia wstrząsów

Kolejnym parametrem, który warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu nart jest zdolność do amortyzacji drgań w trakcie jazdy. Modele, które sprawnie tłumią wstrząsy są znacznie bardziej komfortowe w użytku, co stanowi zdecydowaną zaletę, zarówno w przypadku początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Warto podkreślić jednak, że zdolność do tłumienia wstrząsów może okazać się szczególnie przydatna dla osób, które decydują się na szybkie zjeżdżanie po trudniejszych i bardziej wyboistych trasach.

Jak zbudowane są narty?

Specyficzna budowa nart sprawia, że dzięki nim możemy bez przeszkód i w szybkim tempie poruszać się po śniegu. Znajomość podstawowych elementów wchodzących w skład sprzętu narciarskiego może ułatwić nam naukę jazdy oraz wspomóc podjęcie trafnej decyzji zakupowej.

Za najistotniejsze elementy budowy narty można uznać wiązania, piętkę, dziób oraz talię. Wiązania to elementy, które umożliwiają przymocowanie buta narciarskiego w taki sposób, aby stabilnie utrzymywał się on na powierzchni narty. Dziób i piętka, czyli inaczej przód i tył narty, odpowiadają za sprawne poruszanie się do przodu lub do tyłu i zapobiegają ugrzęźnięciu w śniegu w trakcie jazdy. Z kolei talia jest środkowym elementem narty, a jej szerokość wpływa na ułatwienie lub utrudnienie wykonywania niektórych manewrów w trakcie jazdy. Uznaje się, że narty węższe w talii lepiej sprawdzają się dla początkujących narciarzy, natomiast osoby, których umiejętności narciarskie są na bardziej zaawansowanym etapie, powinny rozważyć zakup nart z szerszą talią.

Jak dobrać narty dla początkującego narciarza? Czyli jak nie przesadzić na starcie?

Osoby, które nie jeździły wcześniej na nartach powinny zdecydować się na zakup uniwersalnych, dobrze dopasowanych nart. W celu dokonania satysfakcjonującego zakupu, warto sięgnąć po modele, które są porządnie wykonane i nie będą wywoływały dyskomfortu w trakcie nauki jazdy. Zdecydowanie się na zakup najtańszych, źle wyprofilowanych nart mógłby przyczynić się do zniechęcenia i rezygnacji z dalszej nauki jazdy.

Oczywiście w trakcie zakupu sprzętu narciarskiego dla osoby, która nigdy wcześniej nie jeździła na nartach warto zachować zdrowy rozsądek. Początkujący narciarz nie musi decydować się na kupno najdroższych w sklepie nart, ponieważ może okazać się, że ten sport nie przypadnie mu do gustu i nie będzie chciał często z niego korzystać. W takiej sytuacji warto wybrać dobry produkt ze średniej półki cenowej. Dobrym pomysłem na ułatwienie podjęcia decyzji zakupowej jest szukanie recenzji na temat konkretnego modelu nart w internecie oraz zasięgnięcie opinii u bardziej doświadczonych narciarzy.

Kiedy narty dla średniozaawansowanych?

Po rozpoczęciu nauki jazdy na nartach, wiele osób chce jak najszybciej udowodnić wysoki poziom swoich umiejętności, planująć jednoczesnie zakup droższych i bardziej zaawansowanych nart. Warto pamiętać jednak, że w takich sytuacjach pośpiech nie jest najlepszym doradcą, a decyzja dotycząca wymiany sprzętu na bardziej zaawansowany powinna być odpowiednio przemyślana.

Jeżeli jednak czujemy się na nartach pewnie, coraz lepiej radzimy sobie przy skrętach i zmianach toru ruchu, a samo zjeżdżanie po ośnieżonych trasach sprawia nam dużo radości i satysfakcji, to warto przemyśleć zakup solidniejszego sprzętu narciarskiego. Z trwałymi i dobrze wykonanymi nartami można bez przeszkód kontynuować naukę różnorodnych manewrów narciarskich oraz zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w trakcie ich wykonywania.
Narty dla zaawansowanych narciarzy – czym się cechują?
Osoby, które regularnie jeżdżą na nartach i posiadają ponadprzeciętne umiejętności narciarskie powinny kierować się innymi względami przy wyborze sprzętu narciarskiego niż osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem zimowym.

Zaawansowani narciarze powinni dobrać narty w taki sposób, aby w jak największym stopniu odpowiadały one ich stylowi jazdy oraz najchętniej wybieranym trasom. Osoby, które wolą krótkie i dynamiczne zjazdy mogą rozważyć krótsze i lżejsze modele nart z mniejszym promieniem skrętu. Z kolei narciarze stawiający na długie i swobodne zjazdy po stoku powinni zdecydować się na dłuższy model nart. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań dotyczących sprzętu, zaawansowani narciarze mogą zdecydować się zarówno na zakup uniwersalnych nart typu All Round, jak i sprzętu przeznaczonego wyłącznie dla doświadczonych narciarzy, do których zaliczyć można między innymi narty typu Twintip-freeride czy Skitour.

Narty dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

W wyborze odpowiednich nart dla osób początkujących istotną rolę odgrywa płeć osoby, która będzie z nich korzystała. Za główne kryteria odróżniające narty dla kobiety i dla mężczyzn można uznać ich długość, wagę oraz walory estetyczne. Warto podkreślić jednak, że te różnice zacierają się u osób, których poziom jazdy jest na bardziej zaawansowanym poziomie. Doświadczeni narciarze mogą już dobierać sprzęt dostosowany do własnych umiejętności i preferencji i nie muszą brać pod uwagę uniwersalnych kryteriów dotyczących doboru nart, które powiązane są z płcią.

Jak dopasować narty do wzrostu?

Aby prawidłowo dopasować długość nart, trzeba wziąć pod uwagę wzrost oraz wagę osoby, która będzie z nich korzystała. Za uniwersalny i najczęściej stosowany przelicznik długości nart uznaje się odjęcie 20 cm od całkowitego wzrostu w przypadku mężczyzn i 15 cm w przypadku kobiet.

Przykładowo, mężczyzna o wzroście wynoszącym 185 cm powinien zdecydować się na zakup nart o długości 165 cm. Natomiast w przypadku kobiety o wzroście 170 cm, zalecana długość nart będzie wynosiła 155 cm. W przypadku wątpliwości można skorzystać również z dostępnych w internecie kalkulatorów rozmiaru nart, które na podstawie wzrostu, wagi i płci generują optymalną długość nart dla danej osoby.

Jak płeć wpływa na dopasowanie nart do wzrostu?

Dopasowanie długości nart zależne jest od wzrostu oraz płci osoby, która będzie z nich korzystała. Uznaje się, że narty dla mężczyzn powinny być około 20 cm krótsze od ich całkowitego wzrostu, natomiast narty kobiet o 15 cm krótsze. Podział ten wynika z różnic w budowie ciała, a także z innego rozkładu sił u kobiet i u mężczyzn. Warto dodać, że to kryterium sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą na nartach. Bardziej zaawansowani narciarze często celowo kupują narty krótsze lub dłuższe w zależności od posiadanych umiejętności, preferowanych tras lub rodzaju manewrów, które najczęściej trenują na stokach.

Czy waga ma znaczenie przy doborze nart?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na dopasowanie długości nart jest waga osoby, która będzie z nich korzystała. O ile osoby, których wynik BMI mieści się w granicach prawidłowej wagi nie muszą dostosowywać masy swojego ciała do długości nart, o tyle osoby, które zmagają się z niedowagą lub nadwagą muszą wziąć ten czynnik pod uwagę.

Uznaje się, że osoby z niedowagą powinny używać nart o około 5 cm krótszych, niż wskazywałby na to ich wzrost i płeć. Z kolei osoby o masie ciała, która jest większa od przeciętnej wagi dla ich wzrostu, powinny zaopatrzyć się w narty o 5 cm dłuższe niż wskazywałby na to ich wzrost i płeć.

Dopasowanie wiązań do nart

Planując zakup wiązań narciarskich musimy pamiętać, że muszą być one dopasowane do zakupionych przez nas butów, do najchętniej wybieranych przez nas tras, a także do naszych umiejętności narciarskich. Wiele osób, którym zależy na uniwersalnym sprzęcie decyduje się na zakup nart w komplecie z wiązaniami, jednak nawet w takiej sytuacji warto upewnić się czy będą one dla nas odpowiednie i czy będą pasowały do wybranych przez nas wcześniej butów narciarskich.

Z kolei osoby, których umiejętności narciarskie są na bardziej zaawansowanym poziomie często dobierają typ wiązań do swoich własnych preferencji oraz do rodzaju uprawianego przez nich narciarstwa. Przykładowo osoby, które jeżdżą szybko i dynamicznie powinny zdecydować się na wiązania z metalowymi elementami, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Innych wiązań będą potrzebowały osoby, które jeżdżą na niewyznaczonych i rzadko uczęszczanych trasach. W takich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie i elastyczne wiązania.

Jak dostosować wiązania do wagi i wzrostu i jakie ma to znaczenie?

Aby szybko i sprawnie dostosować wiązanie do swojej wagi i wzrostu, warto posłużyć się dostępnymi w internecie tabelkami, które w dokładny i prosty sposób określają jaką wartość powinny mieć wiązania przy naszych nartach. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie tej wartości do własnego wzrostu i wagi, ponieważ zbyt mocne lub zbyt słabe wiązania mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia. Przykładem może być sytuacja, gdy zjeżdżamy bardzo szybko ze stoku a zbyt słabe wiązanie odpina but od narty powodując bolesny wypadek lub poważną kontuzję.

Narty dla dzieci i młodzieży

Narty przeznaczone dla dzieci i młodzieży są z reguły lżejsze i krótsze od tych, które przeznaczone są dla dorosłych użytkowników. Wybierając model nart dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wzrost, wagę oraz poziom umiejętności.

Niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania, narty dla dziecka nie powinny być krótsze niż na wysokość pach. Jest to poziom, który doskonale sprawdzi się dla 4-6 letnich dzieci, które nie miały wcześniej styczności z narciarstwem. Starsze dzieci, które potrafią jeździć w podstawowym lub średnio zaawansowanym stopniu mogą śmiało korzystać z nart, których długość sięga im do ramion. Z kolei dobrze radząca sobie na nartach młodzież może używać nart dostosowanych do wzrostu i wagi, w takim samym stopniu jak w przypadku osób dorosłych.

O co chodzi z tłumieniem drgań w przypadku nart?

Tłumienie drgań to zdolność nart do amortyzacji wszelkich wibracji i trzęsień, które mogą wystąpić w trakcie jazdy. Sprzęt, który ma zdolność do tłumienia drgań jest znacznie bardziej komfortowy w użytku, zarówno dla osób, które dopiero uczą się jazdy na nartach, jak i dla bardziej zaawansowanych narciarzy, którzy chętniej poruszają się po trudniejszych, często nierównych i niewyznaczonych szlakach. Planując zakup nart, warto zorientować się czy konkretny model amortyzuje drgania oraz z jakich materiałów zostały wyprodukowane narty, ponieważ materiał i jakość wykonania nart mają znaczący wpływ na stopień tłumienia drgań, a także na nasz komfort w trakcie zjazdów.

Dlaczego tłumienie drgań jest ważne i dla kogo?

Narty, które skutecznie amortyzują drgania w trakcie zjazdów są znacznie bardziej komfortowe w użytku i lepsze dla naszego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Narażenie organizmu na częste i silne wibracje w trakcie jazdy na nartach może wywoływać u niektórych narciarzy dekoncentrację, nudności lub silne bóle głowy.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z ekspozycją organizmu na silne drgania, zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem, jak i zaawansowani narciarze powinni zwrócić uwagę na to, czy używane przez nich narty posiadają zdolność do tłumienia drgań. Oczywiście funkcja ta będzie znacznie bardziej zauważalna w przypadku osób, które preferują dynamiczną jazdę na nieoznaczonych trasach lub nierówny podłożu, w takich przypadkach tłumienie drgań jest wręcz niezbędnym elementem wyposażenia nart.

Jakie są najpopularniejsze marki nart?

Różnorodność dostępnych na rynku nart może utrudniać wybór nawet wtedy, gdy już wiemy jakie cechy i parametry powinien posiadać zakupiony przez nas sprzęt. W takich sytuacjach z pewnością warto sięgnąć po narty, które cieszą się największym zainteresowaniem i najlepszymi opiniami użytkowników. Do najpopularniejszych producentów nart z pewnością można zaliczyć marki, takie jak:

  • Volkl,
  • Fisher,
  • Head,
  • Rossignol,
  • Atomic,
  • Fischer,
  • Majesty

Jakie wyposażenie do nart będzie konieczne?

Podczas planowania zakupu nart, trzeba uwzględnić również zaopatrzenie się w pozostały sprzęt narciarski, który jest niezbędny do zachowania komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Do najistotniejszych elementów wchodzących w skład wyposażenia przyszłego narciarza można zaliczyć między innymi kask, google, kombinezon oraz dopasowane i odpowiednio wyprofilowane buty narciarskie.

  • Kask narciarski -Kask narciarski to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia, który w razie wypadku na stoku może uratować nam zdrowie lub życie. Dobrze dopasowany kask narciarski musi stabilnie trzymać się głowy i nie przesuwać w trakcie poruszania szyją. Warto pamiętać jednak, że noszenie kasku musi być dla nas wygodne i komfortowe. Nie może on uciskać głowy, wywoływać bólu czy hamować swobodne poruszanie.
  • Google narciarskie -Google narciarskie dobierane są do rozmiaru kasku, dlatego należy zakupić je w drugiej kolejności. W przeciwnym wypadku mogłyby okazać się niedopasowane i konieczna byłaby ich wymiana. Odpowiednio dopasowane google znacznie zwiększają nasze bezpieczeństwo w trakcie zjazdów, a także chronią nasze oczy przed śniegiem, dzięki czemu zapobiegają dekoncentrowaniu się w trakcie szybkich zjazdów po stokach.
  • Kurtka i spodnie narciarskie – Wybierając kurtkę i spodnie narciarskie, warto zdecydować się na modele, które wykonane są z trwałych i porządnych materiałów. Takie ubrania nie tylko posłużą nam na wiele sezonów, ale również ochronią nasz organizm przed nadmiernym wpływem niskich temperatur, wiatrem czy przemoczeniem. Przymierzając kurtkę i spodnie narciarskie, warto być ubranym w takim sam sposób, jak ubieramy się na stok, ponieważ ubrania narciarskie powinny być dobrze dopasowane do naszego rozmiaru, a jednocześnie muszą zapewniać nam wystarczającą swobodę ruchu.
  • Buty narciarskie – Odpowiednio dopasowane i wygodne buty narciarskie to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia przyszłego narciarza. Buty powinny być dokładnie dopasowane do kształtu stopy, zarówno do jej rozmiaru, jak i szerokości, natomiast nie mogą nas nigdzie uciskać, ponieważ w trakcie jazdy ten nacisk mógłby ulec nasileniu. Zanim zdecydujemy się na zakup butów narciarskich, warto pochodzić w nich wcześniej przynajmniej 10 minut i upewnić się czy jest to dla nas odpowiedni wybór.
  • Kije narciarskie -Długość kijków narciarskich dobieramy do naszego wzrostu. Zasada przy wyborze kijków jest taka, że gdy postawimy je na ziemi i złapiemy w odpowiednim miejscu to nasze ramiona i przedramiona powinny tworzyć kąt prosty. O dokładne wyregulowanie długości kijków warto zadbać przed wyjazdem na stok, ponieważ na zatłoczonym terenie może to być trudniejsze i mniej precyzyjnie przeprowadzone, a warto wspomnieć, że kijki często przydają się już na początkowych etapach trasy.
  • Rękawice narciarskie -W trakcie jazdy na nartach nasze dłonie są szczególnie narażone na działanie niskiej temperatury i częsty kontakt ze śniegiem. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia wrażliwej skóry dłoni, warto zaopatrzyć się w ciepłe i wodoodporne rękawice narciarskie. Z ich pomocą jazda będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale również znacznie bardziej komfortowa, ze względu na to, że w rękawicach łatwiej i wygodniej trzyma się kijki narciarskie.
  • Bielizna termiczna – Bielizna termiczna to niestety często pomijany element stroju narciarzy. Warto pamiętać jednak, że odpowiednio dobrana bielizna narciarska może ochronić nas przed całkowitym przemoczeniem, a w efekcie przed przeziębieniem czy grypą. Decydując się na zakup bielizny termicznej, warto wybierać modele z oddychającego materiału. Dzięki temu nasze ciało będzie w stanie zachować równowagę termiczną, a nasza skóra będzie miała stały dostęp do powietrza.

Jak bezpiecznie rozpocząć narciarską przygodę?

Osoby, które rozpoczynają narciarską przygodę powinny pamiętać, że nieumiejętna i zbyt szybka jazda na nartach może być przyczyną poważnego wypadku na stoku. Aby uniknąć niepowodzeń w trakcie pierwszych jazd, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na trasie i zachowaniu zdrowego rozsądku. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiele osób ignoruje swoją niewystarczającą umiejętność jazdy, zagrażając przy tym swojemu zdrowiu oraz bezpieczeństwu innych, poruszających się na stoku osób.

Rozsądek i zasady bezpieczeństwa

Przed rozpoczęciem nauki jazdy, warto zaznajomić się z zasadami oraz regułami bezpieczeństwa, które obowiązują na stoku narciarskim. Warto pamiętać również, że zaopatrzenie się w odpowiedni, dostosowany do naszych umiejętności sprzęt zwiększa nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo wszystkich innych osób, które razem z nami korzystają z wyciągu i stoku narciarskiego.

Początkujący narciarze powinni również zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać namowom innych osób na szybką i ryzykowną jazdę, jeśli nie czują się na siłach. Warto podejść do nauki jazdy na nartach w swoim indywidualnym tempie i cieszyć się z drobnych sukcesów, zamiast narażać swoje zdrowie.

Odpowiednie przygotowanie

Tak samo jak w przypadku rozpoczęcia przygody z każdym innym sportem, planując jazdę na nartach warto przygotować swój organizm do trenowania nowej aktywności fizycznej w niższych temperaturach. Osoby, które na co dzień nie uprawiają żadnego sportu i prowadzą siedzący tryb życia powinny stopniowo zwiększać ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia jeszcze przed wyjazdem w góry.

Regularne bieganie, rozciąganie, gimnastyka czy wchodzenie po schodach pomagają zwiększyć naszą motorykę oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu. Osoby, które są aktywne fizycznie są również znacznie mniej narażone na wystąpienie kontuzji w trakcie pierwszych zjazdów na nartach, a nauka narciarstwa idzie im zazwyczaj znacznie lepiej niż osobom, które w życiu codziennym nie uprawiają żadnego sportu.

Lekcje nauki jazdy i lekcje doszkalające jazdę w szkole narciarskiej

Aby bezpiecznie rozpocząć przygodę z narciarstwem, warto zadbać o porządne zaznajomienie się z podstawami jazdy na nartach. Wielkim ułatwieniem jest skorzystanie z indywidualnych lekcji dla początkujących narciarzy. W trakcie takich zajęć instruktor pokazuje jak powinno wyglądać ułożenie ciała w trakcie jazdy oraz jak bezpiecznie korzystać z orczyka i całego stoku narciarskiego.

Decydując się na skorzystanie z lekcji nauki jazdy, a następnie z leki doszkalających można znacznie szybciej opanować podstawy i skorygować ewentualne błędy już na samym początku przygody z narciarstwem. Takie zajęcia przygotowują do bezpiecznej i komfortowej jazdy na nartach, a także do efektywnego doskonalenia nabytych umiejętności.

Odpowiednio dobrany sprzęt dopasowany do umiejętności

Osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach powinny zdecydować się na zakupienie lub wypożyczenie uniwersalnego sprzętu. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej długości nart i dostosowanie ich rodzaju do posiadanych umiejętności. Uniwersalna długość nart, dostosowana do wagi, płci i wieku osoby, która będzie z nich korzystała może znacznie ułatwić naukę jazdy na nartach i zapewnić maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Często popełnianym błędem przez osoby początkujące jest chęć wypróbowania nart, które dedykowane są bardziej doświadczonym narciarzom. Niestety, w takim przypadku zjeżdżanie na zbyt krótkich, zbyt długich lub źle wyprofilowanych nartach może skutkować licznymi upadkami i na długi czas zniechęcić nas do dalszej nauki jazdy. W przypadku wątpliwości co do tego, jaki sprzęt wybrać warto skorzystać z wypożyczalni nart i poradzić się doświadczonych pracowników, którzy na co dzień doradzają początkującym narciarzom w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Narty własne czy z wypożyczalni? Czy wypożyczalnia to dobry pomysł?

Wielu początkujących narciarzy rozważa konieczność zakupienia całego sprzętu narciarskiego. Jednak ze względu na to, że zakup nart, jak i pozostałych akcesoriów narciarskich wiąże się ze sporymi wydatkami, wiele osób decyduje się na skorzystanie z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, które można znaleźć przy niemal wszystkich wyznaczonych stokach i trasach narciarskich.

Narty z wypożyczalni dla początkującego

Wypożyczanie nart to rozwiązanie szczególnie popularne wśród osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. I nic dziwnego, dobry sprzęt narciarski to spory wydatek, a osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach nie są w stanie określić na ile polubią ten sport, jakie trasy będą im najbardziej odpowiadały i z jaką częstotliwością będą korzystać z zakupionych nart.

Zdecydowaną zaletą wypożyczania sprzętu narciarskiego jest możliwość wypróbowania różnorodnego sprzętu i dostosowania rodzaju nart do własnych potrzeb i umiejętności. Wraz ze wzrostem kompetencji narciarskich można wymieniać sprzęt na bardziej zaawansowany i w razie potrzeby poprosić o pomoc doświadczoną w tym temacie obsługę wypożyczalni. Oczywiście warto decydować się na wypożyczanie sprzętu z wypożyczalni, które mają w swojej ofercie narty dobrej jakości. Korzystanie z uszkodzonych lub niewygodnych w użyciu nart może skutecznie zniechęcić nas do dalszego trenowania tego sportu, a przede wszystkim stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Narty z wypożyczalni dla zaawansowanych

Zaawansowani narciarze również mają możliwość wybrać dla siebie dobry jakościowo sprzęt w wypożyczalni. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą zakupić drogiego sprzętu narciarskiego, a zależy im na korzystaniu z solidnych i dobrych jakościowo nart. Wiele osób decyduje się na wypożyczanie nart ze względu na chęć przetestowania nowego sprzętu i zapoznania się z nowymi modelami, które w przyszłości planują zakupić.

Warto podkreślić jednak, że w przypadku osób, które często jeżdżą na nartach, ciągłe wypożyczanie i przymierzanie sprzętu w wypożyczalniach może być problematyczne. Wypożyczalnie z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów czują się niekomfortowo i niepewnie, korzystając z nieznanych i używanych przez wiele osób nart.

Jak wybrać narty? Podsumowanie

Planując zakup nart, warto zastanowić się jakie cechy powinien posiadać sprzęt narciarski, aby był w jak największym stopniu dostosowanych do naszych potrzeb i preferencji. Przed dokonaniem wyboru z pewnością należy wziąć pod uwagę poziom naszych umiejętności oraz preferowany sposób jazdy. Warto pamiętać, że do spokojnej i powolnej jazdy sprawdzi się zupełnie inny sprzęt niż do szybkiej jazdy połączonej z wykonywaniem bardziej skomplikowanych manewrów. Przeanalizowanie własnych potrzeb dotyczących sprzętu narciarskiego oraz zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w powyższym artykule powinno znacznie ułatwić wybór odpowiednich nart, niezależnie od potrzeb oraz stopnia umiejętności narciarza.