Jaki orbitrek wybrać? Ranking orbitreków domowych 🔝

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Zipro Hulk
 2. Kettler Axos Cross M
 3. Sapphire SG-920E Pulsar
 4. Hertz Run 3
 5. Spirit Fitness XE295
 6. Poradnik wyboru orbitreka

Porównanie najlepszych orbitreków:

ModelTyp hamowaniaNapędWaga koła zamachowego [kg]Maks.obciążenie [kg]Szerokość kroku [cm]Regulacja obciążeniaIlość poziomów oporu
Zipro HulkMagnetycznyTylny815022Manualna8
Kettler Axos Cross MMagnetycznyTylny12110Brak danychManualna8
Sapphire SG-920E PulsarMagnetycznyTylny7150Brak danychManualna8
Hertz Run 3MagnetycznyTylny1415022Manualna i elektroniczna8
Spirit Fitness XE295MagnetycznyPrzedni13,51505Elektroniczna20

Najlepsze orbitreki – Ranking orbitreków magnetycznych 2019

 

1. Zipro Hulk

Zipro-HulkOrbitrek Zipro Hulk to urządzenie, które przyda się w każdej domowej siłowni. Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom, urządzenie pozwala na przeprowadzenie efektywnego i co równie ważne, bezpiecznego treningu.

Model Zipro Hulk charakteryzuje się bardzo niską wagą. Urządzenie waży jedynie 42,2 kg, co, w przypadku sprzętu tej klasy, należy uznać za dobry wynik. Warto podkreślić, że z opisywanego orbitreka skorzystają wszyscy, bez względu na budowę ciała – platformę na stopy można regulować w aż trzech pozycjach, ułatwi to znalezienie optymalnego. Maksymalna waga użytkownika to aż 150 kg. Producent wyposażył model Hulk Zipro w rozbudowany komputer, monitorujący wszystkie kluczowe parametry treningu. Urządzenie dokonuje pomiaru czasu ćwiczeń, osiąganej prędkości, przebytego dystansu i spalonych kalorii. Dzięki funkcji Scan (co 6 sekund), najważniejsze dane są wyświetlane cyklicznie, dzięki czemu można łatwo analizować skuteczność i przebieg ćwiczeń. Istnieje też możliwość zaprogramowania konkretnego celu, np. w zakresie przebytego dystansu lub spalonych kalorii. Gdy ten zostanie osiągnięty, komputer poinformuje nas o tym.

Niezwykle istotnym udogodnieniem, jakie oferuje orbitrek Zipro, jest pulsometr. Dzięki monitorowaniu tętna, użytkownik bardzo łatwo utrzyma przedział fat burn, w którym następuje najintensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. To jednak jeszcze nie wszystko, pulsometr pozwala wykryć też moment, gdy trening staje się zbyt intensywny, a akcja serca przyspiesza do zbyt wysokiej wartości. Dzięki temu można mieć pewność, że wykonywane ćwiczenia są dla nas całkowicie bezpieczne. Wszystkie dane są prezentowane w czytelnej i intuicyjnej formie, na dużym wyświetlaczu LCD, wyposażonym w funkcję wykrywania dotyku. Przekłada się to na niezwykle łatwą obsługę, nawet dla osób, które na co dzień nie obcują z zaawansowanym sprzętem elektronicznym.

Kolejnym przydatnym udogodnieniem jest podstawka, służąca do przymocowania urządzenia mobilnego, np. smartfona. Ten dodatek docenią przede wszystkim osoby, które podczas treningu korzystają z aplikacji mobilnych do monitorowania aktywności – wszystkie niezbędne dane zawsze znajdują się w zasięgu wzroku. Podstawka daje też możliwość oglądania filmów bądź teledysków w trakcie treningu. Jakimi jeszcze zaletami może pochwalić się Zipro? Orbitrek magnetyczny Hulk pracuje bardzo cicho, dzięki czemu nie przeszkadza pozostałym domownikom. Ta zaleta zostanie też doceniona przez osoby, które lubią trenować ze słuchawkami na uszach – nie ma konieczności ustawiania maksymalnego poziomu głośności, by wyraźnie usłyszeć muzykę. Dużą zaletą opisywanego modelu jest też jego cena. Zależnie od sklepu, koszt zakupu modelu Zipro Hulk rozpoczyna się od pułapu około 850 zł. A co z wadami opisywanego modelu od Zipro? Orbitrek Hulk może ulec usterce po pewnym czasie, a przynajmniej tak wynika z wybiórczych opinii użytkowników. W większości przypadków, osoby, które zakupiły ten model, a które doświadczyły problemów z nim związanych, uskarżały się na niegroźne usterki, które można łatwo usunąć we własnym zakresie – najczęściej były to poluzowane śruby. Niektóre osoby uskarżają się też na dość słabą stabilność urządzenia w trakcie intensywnych treningów, co może wynikać z zastosowania dość krótkich podstawek.

ZIPRO Orbitrek magnetyczny Hulk

Orbitrek Zipro Hulk to najczęściej wybierany orbitrek wśród użytkowników

Zipro Hulk

Zalety

Zalety
 • 3 stopniowa regulacja długości kroku
 • Dotykowy ekran
 • Niska cena
 • Pulsometr, prędkościomierz, stoper
 • Niewielka waga (42,2 kg)

Wady

Wady
 • Słaba stabilność
 • Luzujące się śruby po dłuższym użytkowaniu

 

2. Kettler Axos Cross M

Kettler-Axos-Cross-MOrbitrek Kettler Axos Cross M to urządzenie, które spełni oczekiwania zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Rozbudowany komputer pomoże opanować właściwą technikę treningową, a gdy zajdzie taka potrzeba, można podnieść poprzeczkę, wymuszając zwiększenie intensywności ćwiczeń.

Orbitrek Kettler jest sygnowany logotypem uznanego producenta, co pozwala przypuszczać, że jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Znajduje to potwierdzenie w opiniach użytkowników, którzy chwalą wykonanie urządzenia, podkreślając korzystny stosunek w relacji cena-jakość. Na dużą pochwałę zasługuje dbałość producenta w kwestii detali – każdy użytkownik, który zakupi model Kettler Axos, otrzymuje rozbudowany zestaw do pielęgnacji urządzenia – ściereczki, preparaty czyszczące oraz środki antybakteryjne. Zaawansowany komputer treningowy dba o to, żeby treningi były efektywne i bezpieczne. Urządzenie współpracuje z pasem telemetrycznym, wyposażonym w czujniki mierzące skurcz mięśnia sercowego (opcja). Dane są przesyłane bezprzewodowo do komputera i uzupełniają pomiary realizowane przez standardowe czujniki tętna, umieszczone w uchwytach.

Czytelny sygnał wizualny informuje o zbliżaniu się do granicy tętna maksymalnego. Poza tym komputer realizuje wszystkie niezbędne pomiary, m.in. przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie. Nie zabrakło też możliwości ustanowienia odcinka treningowego i wyznaczenia celu. Gdy użytkownik osiągnie zamierzony rezultat, orbitrek Axos poinformuje go o tym stosownym sygnałem. Warto zaznaczyć, że elektromagnetyczny Kettler jest niezwykle przyjaznym urządzeniem – wyświetlacz LCD jest duży i czytelny, a obsługa wszystkich funkcji nie nastarcza żadnych trudności. Orbitrek magnetyczny Kettler oferuje osiem poziomów oporu (waga koła zamachowego to 8 kg). Takie rozwiązanie sprawia, że wraz z poprawą wydolności organizmu, użytkownik może zwiększać intensywność treningu i w ten sposób – dalej wzmacniać i rozwijać mięśnie. Konfiguracja modelu Kettler Axos Cross M wymusza krok o długości 32 cm. Rower eliptyczny Kettler został wyposażony w funkcjonalne rolki transportowe. Takie rozwiązanie sprawia, że po zakończonym treningu, orbitrek Kettler Cross M można łatwo przemieścić (np. do szafy lub do schowka), bez konieczności dźwigania ciężkiego urządzenia.

A co z wadami urządzenia sygnowanego logo Kettler? Orbitrek Axos Cross M nie nadaje się dla osób o znacznej masie ciała. Urządzenie legitymuje się udźwigiem na poziomie 110 kg, co stanowi najgorszy wynik w naszym zestawieniu.

Kettler Axos Cross M

Zalety

Zalety
 • Dołączony pas telemetryczny
 • Pomiar pulsu, prędkości, dystansu i czasu
 • Producent daje zestaw pielęgnacyjny w zestawie

Wady

Wady
 • Niski maksymalny udźwig (do 100 kg)

 

3. Sapphire SG-920E Pulsar

Sapphire-SG-920ESapphire SG-920E Pulsar doskonale nadaje się do wykonywania ćwiczeń aerobowych w zaciszu własnych czterech ścian. Należy jednak podkreślić, że opisywany model przypadnie do gustu przede wszystkim początkującym użytkownikom.

Wśród zalet, jakie przedstawia orbitrek Sapphire, należy wymienić przede wszystkim niewielkie wymiary. Sprawia to, że z urządzenia skorzystają także te osoby, które nie dysponują ogromną przestrzenią do zagospodarowania na potrzeby domowej siłowni. Kolejną zaletą jest też niska masa sprzętu – opisywany model waży jednie 31,5 kg, co jest bardzo dobrym wynikiem (jak na tego typu urządzenie). Po skończonym treningu, orbitrek łatwo można przemieścić w inne miejsce (np. w kąt pokoju lub do dużej szafy), a to dzięki zamontowanym w płozach rolkom transportowym. Same płozy są dość szerokie, co sprzyja równomiernemu rozkładowi masy i zapobiega niszczeniu podłogi. Filigranowa konstrukcja nie oznacza, że Sapphire Pulsar nie jest przeznaczony do użytkowania przez potężnie zbudowane osoby. Producent zapewnia, że maksymalna dopuszczalna waga użytkownika to aż 150 kg. Na wyposażeniu opisywanego modelu, nie mogło zabraknąć rozbudowanego komputera treningowego. Na czytelnym ekranie prezentowane są wszystkie kluczowe parametry ćwiczeń, w tym czas ich trwania, przebyty dystans i spalone kalorie.

Przed rozpoczęciem treningu, użytkownik może ustawić swoje indywidualne cele, a gdy zamierzony rezultat zostanie osiągnięty, komputer poinformuje o tym stosownym komunikatem. Tego typu urządzenia są projektowane przede wszystkim z myślą o treningach tlenowych, a orbitrek magnetyczny Sapphire Pulsar nie stanowi tu wyjątku. Wbudowane w uchwyty sensory, przez cały czas mierzą puls, co umożliwia utrzymanie tego parametru w przedziale, w którym następuje najintensywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Wbudowany pulsometr przekłada się także na większe bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń – użytkownik wie, w którym momencie przekracza granicę maksymalnego tętna i może szybko zareagować, przerywając trening lub zmniejszając jego intensywność. Należy także zaznaczyć, że orbitrek Sapphire Pulsar jest najtańszym modelem spośród wszystkich, które znalazły się w naszym zestawieniu. Niska cena predysponuje ten sprzęt jako idealny dla początkujących, jednak nie tylko to. Niestety, także największe wady opisywanego modelu sprawiają, że nie jest to rozwiązanie idealne dla zaawansowanych użytkowników. Jakie minusy przedstawia produkt od Sapphire? Orbitrek SG-920E Pulsar charakteryzuje się dość lekkim oporem, nawet gdy pokrętło jest ustawione na maksymalne obciążenie (dostępnych jest 8 stopni oporu). Poza tym konstrukcja urządzenie nie gwarantuje wybitnej stabilnościw trakcie intensywnego treningu można wyczuć, że urządzenie przechyla się na boki. Niektóre opinie wskazują też, że regularne użytkowanie opisywanego modelu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Pod tym względem, droższa konkurencja wypada znacznie lepiej.

Sapphire SG-920E Pulsar

Zalety

Zalety
 • Najniższa cena w zestawieniu
 • Niewielkie wymiary
 • Najlżejszy w zestawieniu (31,5 kg)
 • Pomiar pulsu, prędkości, dystansu i czasu

Wady

Wady
 • Lekki opór
 • Słaba stabilność

 

4. Hertz Run 3

Hertz-Run-3Hertz Run 3 to model, z którego bez problemu skorzystają nie tylko początkujący, ale i zaawansowani miłośnicy ćwiczeń aerobowych. Zastosowana technologia sprawia, że odczuwalny opór jest wyraźnie wyższy niż ma to miejsce w przypadku wielu konkurencyjnych modeli.

Orbitrek Hertz został wyposażony w koło zamachowe o masie, wynoszącej 14 kg. Już samo to świadczy o tym, że użytkownicy mogą spodziewać się silnego oporu, a co za tym idzie – intensywnego treningu. Projektanci z firmy Hertz poszli jednak o krok dalej – model Run 3 został wyposażony w system Magnetic Pro. Dzięki zastosowaniu większej ilości magnesów, urządzenie stawia dwukrotnie większy opór niż pozostałe modele, w których zostało zastosowane koło zamachowe o identycznej masie. Sprawia to, że najwyższe ustawienia (opisywany model oferuje 8 poziomów oporu, regulacja jest realizowana elektronicznie) stanowią wyzwanie nawet dla osób, które z treningami tlenowymi mają do czynienia od wielu lat. Z kolei niższe poziomy są właściwe także dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają dbać o aktywność fizyczną. Hertz Run 3 E został wyposażony w napęd paskowy. W połączeniu z wygłuszoną obudową, przekłada się to na niebywale cichą pracę, co stanowi ogromną zaletę – w trakcie ćwiczeń, bez przeszkód można oglądać telewizję lub delektować się ulubioną muzyką, bez konieczności zakładania słuchawek. Jak przystało na produkt wysokiej klasy, orbitrek Hertz Run 3 został wyposażony w rozbudowany komputer treningowy. W trakcie trwania ćwiczeń, użytkownik ma wgląd we wszystkie kluczowe parametry – czas, przebyty dystans, spalone kalorie, przebytą drogę, prędkość oraz puls (pomiar tętna jest realizowany przez sensory, umieszczone w uchwytach).

Producent zadbał też o wysoką jakość wykonania – nawet podczas wyjątkowo intensywnych ćwiczeń, orbitrek magnetyczny Hertz Run 3 przez cały czas pozostaje stabilny, w przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych urządzeń, które mają tendencję do przechylania się na boki (co skutkuje wrażeniem braku solidności). Nic do życzenia nie pozostawia także maksymalne, dopuszczone przez producenta obciążenie urządzenia – z opisywanego modelu skorzystają osoby o wadze wynoszącej nawet 150 kg, co jednoznacznie potwierdza solidną konstrukcję i wysoką jakość wykonania. A co z wadami urządzenia sygnowanego przez Hertz? Orbitrek magnetyczny Run 3 ma tylko jedną cechę, którą należy zapisać po stronie minusów – zabrakło precyzyjnych ustawień poziomu oporu, co nieco ogranicza wysoką użyteczność opisywanego modelu.

Hertz Run 3

Zalety

Zalety
 • Pomiar pulsu, prędkości, dystansu i czasu, kalorii
 • Duży możliwy opór koła zamachowego (14 kg)
 • Stabilna konstrukcja
 • Cicha praca
 • Regulacja elektroniczna i manualna

Wady

Wady
 • Mało szczegółowych ustawień

 

5. Spirit Fitness XE295

Spirit-Fitness-XE295Orbitreki sygnowane marką Spirit należą do jednych z najbardziej zaawansowanych, a model XE295 nie stanowi tu wyjątku. To niezwykle użyteczny sprzęt treningowy, który, dzięki mnogości zastosowanych funkcji i rozwiązań, czyni trening nie tylko bardziej efektywnym, ale i przyjemniejszym.

Model Spirit XE295 charakteryzuje się niezwykle przemyślaną konstrukcją, która wymusza na użytkowniku pozycję z wąsko rozstawionymi stopami (pod względem szerokości). Sprawia to, że pod względem anatomii, wykonywane ćwiczenia, przypominają naturalne ruchy, jakie towarzyszą chodzeniu. Większa naturalność przekłada się na większą efektywność. Bardzo ciekawą funkcją, która także wymusza wykonywanie naturalnych ruchów, angażujących szeroki wachlarz partii mięśniowych, jest zaimplementowany w uchwytach system MultiGrip. Sprawia to, że podczas treningu, rączki nie poruszają się wyłącznie w płaszczyźnie przód-tył, ale także do góry i do przodu. Orbitrek Spirit został wyposażony w siedem trybów treningowych, dzięki czemu, każdy użytkownik, bez względu na stopień zaawansowania, będzie mógł wykonywać ćwiczenia dostosowane do indywidualnych możliwości. Czytelny wyświetlacz graficzny pozwala w łatwy sposób monitorować wszystkie najważniejsze parametry treningu, łącznie z aktualnym tętnem. Czujniki pulsu tworzą też profil zaangażowania mięśnia sercowego, dzięki czemu użytkownik wie, w jakim stopniu wykorzystuje swoje indywidualne możliwości treningowe. Orbitrek Spirit XE295 współpracuje z aplikacją SpiritFit App, która znacząco poszerza możliwość analizowania aktualnego treningu i wyciągania statystyk z danych historycznych. Wystarczy tylko zainstalować program na smartfonie lub tablecie i nawiązać połączenie Bluetooth między urządzeniem mobilnym a maszyną eliptyczną. Na dużą pochwałę zasługuje także ergonomia. Spirit Fitness XE295.

 Platformy na stopy oferują pionową regulację, dzięki czemu możliwe jest obranie pozycji optymalnej dla wzorca chodu. Dwustopniowe nachylenie pedałów do wewnętrznej strony znacząco zwiększa komfort, podobnie jak miękka wykładzina, która wyczuwalnie redukuje nacisk na stopy. Pierwszorzędna jest też jakość wykonania. Orbitrek Spirit Fitness XE295 stabilnie opiera się o podłoże, a z równowagi nie wytrąca go nawet bardzo intensywny trening. Należy też podkreślić, że opinie użytkowników wskazują na ponadprzeciętną trwałość opisywanego modelu – nie szkodzi mu nawet długotrwała eksploatacja. Producent przewidział też kilka ciekawych dodatków, uprzyjemniających trening. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na wbudowane głośniki bezprzewodowe i wiatrak, kierujący na użytkownika strumień chłodnego powietrza. Czy opisywany model ma jakieś wady? Oczywiście, nawet kilka, a każda z nich wynika ze znacznego zaawansowania technicznego, z którego słynie firma Spirit. Orbitrek XE295, jak można było się spodziewać, jest najdroższą maszyną eliptyczną z naszego zestawienia. Urządzenie charakteryzuje się też znacznymi wymiarami i dużą wagą, co znacząco utrudnia jego przechowywanie.

Spirit Fitness XE295

Zalety

Zalety
 • Wąski rozstaw stóp w szerokości (bardziej naturalny)
 • Wbudowane głośniki
 • MultiGrip (ćwiczenia pod różnym kątem)
 • Wiele trybów treningu
 • Trwałość urządzenia
 • Duża stabilizacja do podłoża
 • Wbudowany wiatrak
 • Profil zaangażowania mięśnia sercowego

Wady

Wady
 • Wysoka cena, najdroższy orbitrek w zestawieniu
 • Zajmuje dużo miejsca
 • Najcięższy w zestawieniu (85 kg)

 

6. Jaki najlepszy orbitrek? Na co zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka magnetycznego?

Orbitrek, czyli rower eliptyczny, to maszyna treningowa, która, wśród miłośników zdrowego stylu życia, cieszy się stale rosnącą popularnością. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem tego typu urządzenia angażują do pracy wiele grup mięśniowych, a przy tym pozostają przyjazne dla stawów, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet starsze osoby. Jaki orbitrek wybrać? Który model okaże się najlepszy? Jakie cechy należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru? Ranking orbitreków odpowiada na wszystkie te pytania.

Orbitreki to urządzenia o bardzo charakterystycznej budowie. Konstrukcja tego typu maszyn wymusza wzorzec chodu, który łączy w sobie elementy ćwiczeń, wykonywanych na trzech różnych urządzeniach – na rowerku stacjonarnym, na bieżni mechanicznej i na stepperze. W rezultacie, orbitrek eliptyczny (trenażer eliptyczny) angażuje aż 80 procent mięśni, obecnych w ludzkim ciele. Należy jednak podkreślić, że tego typu maszyny, nie doprowadzają do nadmiernego obciążenia stawów. Ryzyko kontuzji jest zatem znikome, co znacząco poszerza grono osób, mogących aktywnie wykonywać ćwiczenia aerobowe. Poszczególne modele różnią się zastosowaną technologią i niektórymi funkcjami. Na jaki orbitrek treningowy warto się zdecydować? Aby ćwiczenia były maksymalnie efektywne, bezpieczne i przyjemne, należy dokonać świadomego wyboru. Prezentujemy ranking orbitreków domowych, które cieszą się największym uznaniem wśród użytkowników.

 

Orbitrek – jaki wybrać? Niezwykle istotna cecha to koło zamachowe

Orbitrek stacjonarny to bardzo ogólne określenie. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim zastosowanym kołem zamachowym, a konkretnie – jego wymiarami i wagą. Większe i cięższe koło zamachowe przekłada się na płynność pracy, co w istotny sposób uprzyjemnia trening. To jednak jeszcze nie wszystko, większe koło zamachowe umożliwia wymuszenie większego obciążenia w poszczególnych trybach pracy. Logiczne jest zatem, że orbitrek fitness z mniejszym kołem zamachowym nada się przede wszystkim dla początkującego użytkownika. Modele z dużym i ciężkim kołem zamachowym są właściwsze dla osób obytych z treningami kardio, choć nie tylko. Jeżeli maszyna umożliwia płynną regulację stopnia obciążenia, skorzystają z niej także mniej doświadczone osoby. Spośród wszystkich modeli ujętych w naszym zestawieniu, najcięższym kołem zamachowym może pochwalić się Hertz Run 3 (14 kg), choć model Spirit Fitness XE295 ustępuje mu tylko nieznacznie (13,5 kg).

 

Orbitrek – jaki kupić? Zwróć uwagę na system hamowania

Orbitrek magnetyczny, orbitrek elektryczny i orbitrek mechaniczny – co to wszystko znaczy? Powyższe określenia odnoszą się do zastosowanego w urządzeniu systemu hamowania. Najprostsze rowery eliptyczne to urządzenia z mechanicznym hamulcem, które powoli znikają już z rynku. Najlepszy orbitrek jest obecnie wyposażony w hamulec magnetyczny lub elektromagnetyczny. W pierwszym przypadku, wokół koła zamachowego rozłożone są magnesy, które wytwarzają opór. Zalety? Orbitreki magnetyczne charakteryzują się stosunkowo prostą i bezawaryjną konstrukcją, a przy tym zapewniają niebywale kulturalną (nie wytwarzają wibracji) i cichą pracę. Orbitreki elektromagnetyczne wykorzystują silnik elektryczny, który odpowiada za regulację stawianego przez magnesy oporu. Zastosowanie takiej technologii pozwala producentom na implementowanie programów treningowych, imitujących określone warunki, a użytkownikom – na tworzenie własnych programów. Polecane orbitreki są wyposażone w hamulce magnetyczne. Dlaczego? Ponieważ taka konstrukcja niewiele odstaje od najbardziej zaawansowanych modeli elektromagnetycznych, a przy tym jest znacznie tańsza i lżejsza.

 

Jaki orbitrek kupić? Weź pod uwagę dopuszczalne obciążenie

Podobnie jak buty, spodnie czy bluzę, orbitreki powinny być dobierane pod konkretnego użytkownika. Wynika to z prostego faktu – różne urządzenia charakteryzują się różnym dopuszczalnym obciążeniem, więc może się okazać, że dany model nie będzie właściwy dla bardzo ciężkiej osoby. Pod tym względem, niemal wszystkie modele z naszego zestawienia osiągają ten sam rezultat – udźwigną 150 kg. Wyjątkiem jest jedynie model Kettler Axos Cross M, który “udźwignie” 110 kg.

 

Jaki kupić orbitrek? Ergonomia stoi w pierwszym szeregu

Ćwiczenia aerobowe nie powinny być łatwe, ale przyjemne i bezpieczne – już tak. Właśnie dlatego, wybierając orbitrek, należy wziąć pod uwagę rozstaw platform, na których opierane są stopy. Idealna jest odległość, wynosząca ok. 4-6 cm. Wynika to z faktu, że wymusza to chód maksymalnie zbliżony do naturalnego. Zalecana górna granica właściwego rozstawu to około 20 cm. Jeżeli rower eliptyczny ma szerzej rozstawione platformy, efektem będzie tzw. kaczy chód. Najwęższym rozstawem charakteryzują się modele przednionapędowe (takie rozwiązanie oferuje Spirit Fitness XE295). Można je rozpoznać po umieszczeniu koła zamachowego i systemu hamującego przed płozami. Kolejna istotna cecha to długość i wysokość kroku. Każdy z tych parametrów musi być dostosowany do wzrostu osoby ćwiczącej, w przeciwnym wypadku można zapomnieć o komforcie. Kolejne cechy, które determinują udany zakup, to liczba ustawień treningowych (większy zakres daje większe możliwości w kwestii ustawienia siły oporu do własnych potrzeb), stabilność konstrukcji (to ważne, żeby orbitrek treningowy nie przechylał się na boki w trakcie intensywnych ćwiczeń) i jakość wykonania (orbitreki magnetyczne są dość kosztowne, ważne więc, żeby służyły swoim użytkownikom możliwie najdłużej).

 

Orbitrek magnetyczny – jaki wybrać?

Modele z hamulcem magnetycznym stanowią idealny kompromis między ceną a możliwościami treningowymi. Warto brać pod uwagę wyłącznie produkty renomowanych producentów,, które są nie tylko trwałe, ale i bezpieczne. Pozostałe parametry należy dostosować do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości.