Aktualizacja: Listopad 2021

Nasz ranking pistoletów do masażu powstał, by ułatwić wybór, osobom poszukującym rozwiązania na obolałe mięśnie lub skuteczną regenerację po treningu. Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi, czy wyczynowymi sportowcami oraz jakim budżetem dysponujecie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ranking masażerów uwzględnia produkty, które są polecane nie tylko przez nas, ale i wielu użytkowników korzystających z nich na co dzień.

Tańsza alternatywa
Pistolet do masażu Malatec
Pistolet do masażu Malatec

Rozwiń

Nasz wybór
Pistolet do masażu Xiaomi Yunmai
Xiaomi Yunmai

Rozwiń

Najporęczniejszy
Pistolet do masażu Booster E
Booster E

Rozwiń

Zestawienie otwiera Xiaomi Yunmai, ma długi czas pracy, spory zakres regulacji prędkości i siły uderzeń, a także jest wygodny w użyciu. Te cechy oraz świetny stosunek ceny do jakości zadecydowały o umieszczeniu tego produktu na 1 miejscu.

Innym wyborem dla bardziej wymagających jest Booster E, nieco mniej dostępny  w sklepach, ale za to są mocne powody dlaczego warto go szukać. Mowa tu o świetnych parametrach mimo niewielkich rozmiarów, przede wszystkim 9-stopniowa regulacja intensywności pracy, oraz 6 nasadek masujących w zestawie, które rozszerzają funkcjonalność urządzenia.

Trzecim produktem jest model Malatec, to tańsza alternatywa, chociaż bateria pracuje krócej, to szeroki zakres regulacji oraz 6 głowic masujących w zestawie powodują, że mimo niskiej ceny urządzenie świetnie się spiszę na co dzień.

Ranking pistoletów do masażu zawiera również dwa inne modele Phoenix A2 i Bass. Pierwszy z nich to tanie i ciche urządzenie, natomiast drugi polskiej produkcji i najtańszy w zestawieniu, czyli w sam raz, kiedy nie chcemy przeznaczać zbyt dużego budżetu na nasze pierwsze urządzenie.

Ranking pistoletów do masażu – 2021:

 1. Xiaomi Yunmai – świetne parametry w dobrej cenie
 2. Booster E – potężna moc
 3. Masażer Malatec – tanie i funkcjonalne
 4. Phoenix A2 – z nietypową funkcją
 5. Pistolet do masażu Bass – polski produkt na każdą kieszeń

Nie masz pojęcia jakiego urządzenia potrzebujesz? Przeczytaj nasz poradnik zakupu pistoletu do masażu

1. Xiaomi Yunmai

Xiaomi Yunmai
Ta chińska marka choć przez wielu kojarzona wyłącznie z telefonami komórkowymi, w swojej ofercie posiada także elektronikę użytkową – mowa tutaj o Xiaomi. Masażer Yunmai dzięki 5 stopniom intensywności nadaje się zarówno do masażu relaksacyjnego, jak i głębokiego.

JAKOŚĆ

CENA

Pistolet do masażu Xiaomi stymuluje mięśnie poprzez wibracje o wysokiej częstotliwości. Do wyboru mamy aż 5 stopni w zakresie od 1800 do 3200 obrotów na minutę. Pozwala to na dostosowanie intensywności w zależności od tego, jakie aktualnie efekty chcemy osiągnąć, czyli np. rozluźnienie bądź aktywację mięśni.

Warto podkreślić, że prędkość maksymalna (tzn. 3200 obr/min), przeznaczona jest głównie dla osób trenujących wyczynowo. W przypadku osób, które mają z takim sprzętem do czynienia po raz pierwszy, na pewno przydatny będzie automatyczny regulator intensywności oraz częstotliwości obrotów.

Ponadto Xiaomi Yunmai Massage Gun umożliwia ustawienie dłuższych lub krótkich, wibracyjnych ruchów. Chociaż sam ich zakres jest dość krótki (10 mm), to wystarczy on do przeprowadzenia skutecznego masażu.

Wystarczy tylko wybrać odpowiednią głowicę, a w zestawie mamy ich aż 4: do dużych partii mięśniowych, relaksacyjną, do tkanek głębokich, do ramion. Możemy zatem wymasować tak naprawdę niemal każdą część ciała od mięśni szyi po ścięgna Achillesa. Dodatkowo masażer Xiaomi pomoże w redukcji cellulitu.

Wszystkie nasadki możemy przechowywać w otworze znajdującym się podstawce ładującej. Jeśli chodzi natomiast o kwestię samego ładowania, to bateria o pojemności 2900 mAh wystarczy na około 7 godzin nieprzerwanej pracy urządzenia. Jedynym minusem pistoletu dla niektórych użytkowników może być jego głośność, gdyż Xiaomi emituje hałas na poziomie 45 dB.

Jeśli jednak poszukujemy masażera, który będzie odgrywał rolę domowego fizjoterapeuty, to Xiaomi Yunmai doskonale się w niej sprawdzi.

Zalety
5 stopni intensywności uderzeń w zakresie 1800-3200 obr/min
Możliwość ustawienia krótkich ruchów wibracyjnych lub dłuższych perkusyjnych
W zestawie 4 głowice masujące
Wyposażony w podstawkę do wygodnego ładowania
Bateria o pojemności 2900 mAh wystarcza na 7 godzin pracy
Wady
Dosyć głośne urządzenie – 45 dB
Dosyć wysoka cena

2. Booster E

Pistolet do masażu Booster E
Masażer Booster E to model zaprojektowany z myślą o użytkowaniu w domowym zaciszu. Stąd też jest on mniejszy i poręczniejszy od innych pistoletów z oferty tej marki, jednak o równie wielkich możliwości. Świadczy o tym, chociażby wysoka prędkość uderzeń.

JAKOŚĆ

CENA

Wykorzystanie tego sposobu zasilania pozwoliło osiągnąć czas pracy urządzenia do 4-5 godzin na jednym ładowaniu. Nie trzeba obawiać się zatem szybkiego lub niespodziewanego rozładowania baterii.

Poza tym wszystkie informacje możemy monitorować na ekranie LCD. Dzięki temu, że jest on dotykowy, usprawni to także obsługę pistoletu Booster. Masażer bowiem posiada prosty system sterowania w formie przycisków „+” i „–”. Z kwestii technicznych nie można także pominąć chropowatej, antypoślizgowej rękojeści, której zadaniem jest zapewnienie pewnego chwytu.

Jednak przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli oferowanych prędkości. Urządzenie osiąga od 1800 do 3200 obrotów z możliwością regulacji w zakresie 9 stopni. Pistolet do masażu Booster może być zatem wykorzystywany przez osoby trenujące rekreacyjnie, jak i w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych.

Sam masaż możemy dostosowywać nie tylko poprzez regulację prędkości, ale również odpowiednio dobraną nasadkę. W zestawie otrzymujemy ich aż 6, aby móc dotrzeć do płytko i głęboko osadzonych mięśni niemal całego ciała.

Poza funkcjonalnościami Boostera czynnikiem zachęcającym do zakupu tego modelu jest także jego niska cena. Aczkolwiek należy mieć na uwadze, że w przypadku ewentualnej awarii sprzętu, serwis nie jest dostępny w Polsce. Niemniej jednak Booster E to bardzo dobry wybór, jeśli borykamy się z nawracającymi dolegliwościami napięciowymi mięśni, jak i chwilowymi kontuzjami.

3. Masażer Malatec

Piostolet do masażu Malatec
Pistolet do masażu Malatec może poszczycić się największą rozpiętością poziomów intensywności wibracji. Pozwala to na indywidualne dostosowanie pracy urządzenia w zależności od stopnia regeneracji potrzebnej naszym mięśniom.

JAKOŚĆ

CENA

Masażer Malatec dysponuje aż 20 rodzajami wibracji, co plasuje go pod tym względem w czołówce naszego zestawienia. Złagodzenie zakwasów, wyeliminowanie uczucia sztywności czy złagodzenie bóli mięśniowych to tylko niektóre z jego możliwości. Prędkość możemy w trakcie pracy płynnie zmieniać, posługując się panelem dotykowym. Zatem obsługa pistoletu nie będzie sprawiała problemu zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, szczególnie że aktualnie wybrany program jest widoczny na ekranie LCD.

Z pozostałych elementów, które ułatwią korzystanie z masażera, warto wymienić ledowy wskaźnik baterii. Pomoże on uniknąć niespodzianki w postaci rozładowanego urządzenia. Ponadto zakupując pistolet Malatec, otrzymujemy od producenta specjalne etui w formie walizki. Będzie przydatne nie tylko do przechowywania sprzętu, ale też jego transportu. Zwłaszcza że w zestawie poza pistoletem znajduje się 6 głowic (okrągła, półokrągła, płaska, stożek, łopatka oraz widełki), umożliwiających przeprowadzenie zabiegu na niemal każdej partii ciała.

Ogromną zaletą jest także zasilanie zaprojektowane przez markę Malatec. Pistolet do masażu posiada wymienne baterie o pojemności 2400 mAh, dzięki czemu nie musimy przerywać masażu w celu naładowania sprzętu. Próżno szukać minusów pistoletu, choć zdarzały się opinie, że po dłuższym stosowaniu, masażer staje się nieco głośniejszy, jednak nie odbijało się to na jego efektywności.

Malatec jest doskonałym przykładem na to, że niska cena może iść w parze z wysoką jakością. Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonalności urządzenia, śmiało możemy umieścić je na liście polecanych pistoletów.

Zalety
6 nasadek do różnych części ciała, zarówno do głęboko jak i płytko osadzonych mięśni
Bateria wystarcza od 3 do 6 godzin na jednym ładowaniu
Wygodny dotykowy ekran LCD
Antypoślizgowa rękojeść
9 regulacji prędkości, a maksymalna prędkość może sięgać aż 3200 obr./min
Wady
Brak serwisu w Polsce

4. Phoenix A2

Pistolet do masażu Phoenix A2
Użytkownicy najczęściej chcą otrzymać wielozadaniowy pistolet do masażu. Ranking uwzględniając te wymagania, nie mógł pominąć zatem produktu massage gun Phoenix. Dostępne w nim programy intensywności nie tylko pomagają przyspieszyć regenerację mięśni, ale też zmniejszają ryzyko powstania kontuzji.

JAKOŚĆ

CENA

Częstotliwość oferowana przez masażer Phoenix A2 wprowadza w drgania zarówno tkanki miękkie, jak i głębokie. Intensywność masażu zależy od wybranego stopnia: 1800 obr/min pozwala na aktywację mięśni, 2400 obr/min odpowiada za masaż relaksacyjny, zaś wykorzystując 3200 obr/min docieramy do mięśni głębokich.

Co ważne, zabieg taki przynosi pozytywne efekty nie tylko dla sportowców, ale też osób, które spędzają bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, gdyż pistolet do masażu Phoenix jest w stanie zneutralizować nadmierną sztywność oraz napięcie mięśni. Dołączone do zestawu 4 specjalne głowice pozwalają na przeprowadzenie masażu na całym ciele m.in. dłoniach, stopach, szyi, plecach, mięśniach długich czy głębokich.

Pojemność baterii wynosi 1500 mAh, co w praktyce oznacza, że 1 h ładowania zapewnia 2 h czasu pracy urządzenia Phoenix. Pistolet do masażu zapobiegając przypadkowemu rozładowaniu, po 10 minutach nieużywania wyłącza się automatycznie.

Warto również wspomnieć o cichym, bezszczotkowym silniku, w który został wyposażony masażer, ponieważ dzięki niemu możemy w trakcie zabiegu np. oglądać film.

Podsumowując, Phoenix A2 to sprzęt, który bezproblemowo obsłużymy w domowym zaciszu, przynosząc ulgę naszym obolałym mięśniom.

Zalety
Duży zakres regulacji prędkości od 1800 do 3200 obr/min
Masażer nieużywany, wyłącza się po 10 min, zapobiegając przypadkowemu rozładowaniu się baterii
Cichy bezszczotkowy silnik, który pozwoli go używać np. w trakcie oglądania filmu
W zestawie 4 głowice masujące
Wady
Mała pojemność akumulatora tylko 1500 mAh

5. Pistolet do masażu Bass

Pistolet do masażu Bass
Dobra jakość w rozsądnej cenie – tym hasłem kieruje się marka Bass Polska. Masażer ich autorstwa to idealny przykład potwierdzający, że jest to nie tylko pusty slogan. Model ten bowiem jest najtańszą propozycją w naszym zestawieniu, a jednocześnie równie funkcjonalną.

JAKOŚĆ

CENA

Spięte mięśnie, promieniujący ból czy głęboko położone tkanki nie stanowią dla tego urządzenia żadnego problemu. W zależności od aktualnie występującej dolegliwości należy wybrać jeden z trzech trybów pracy oferowanych przez masażer wibracyjny Bass. Niższa częstotliwość tzn. 1800 obr/min pozwoli złagodzić dolegliwości bólowe, natomiast na wyższą, czyli 3200 obr/min decydują się najczęściej zawodowi sportowcy.

Ponadto do wyboru mamy trzy moce uderzenia: 10 kg, 15 kg, 20 kg. Zdarzały się opinie użytkowników, że masażer jest dla nich nieco za mocny, jednak właśnie dla wielu osób jest to największa zaleta tego modelu.

Aby masaż mógł być jak najlepiej, a przede wszystkim skutecznie wykonany, do zestawu dołączono 6 głowic: widełki, pocisk, płaskie T i D, okrągłą oraz tłumik. Ich budowa oraz kształt został zaprojektowany w taki sposób, by móc dotrzeć do różnorodnych mięśni i partii ciała.

Pistolet do masażu Bass Polska możemy przechowywać w specjalnym etui w formie walizki, która jednocześnie będzie dużym ułatwieniem, gdybyśmy chcieli cały sprzęt przetransportować.

Pozostaje zatem tylko kwestia czasu pracy. W tym modelu wykorzystano baterię litowo-jonową 2400 mAh, co daje nam około 2 h stałej pracy masażera. Jednak cały czas możemy monitorować stan baterii, dzięki obecności wskaźników z diodami LED.

Marka Bass Polska udowadnia, że niższa cena nie musi skutkować spadkiem jakości sprzętu. Możemy więc zadbać o regenerację swoich mięśni bez nadwyrężania domowego budżetu.

Zalety
Najniższa cena w zestawieniu
Masażer polskiej firmy (dostępny serwis w Polsce)
6 końcówek do masażu, które poszerzają funkcje urządzenia
Etui w formie walizki do wygodnego transportu
Trzy tryby pracy: 1800, 2400, 3200 obr/min
Trzy stopniowa regulacja mocy uderzenia – 10/15/20 kg
Wady
Krótki czas pracy – 2h

Pistolet do masażu: do czego służy i jak wybrać najlepszy sprzęt? Poradnik zakupowy

Spięte oraz obolałe mięśnie to częsta przypadłość osób regularnie uprawiających sport. Oprócz rozciągania, rolowania, prawidłowej diety czy dbania o wystarczającą dla organizmu ilość snu warto zastanowić się nad wprowadzeniem do codziennego życia masażu, który może być wykonywany u fizjoterapeuty lub w samodzielnie w domu, z użyciem odpowiedniego sprzętu.
Świetnym wyborem może okazać się pistolet do masażu, który znacznie przyczyni się do zmniejszenia dokuczliwego napięcia mięśni. Jaki masażer do ciała wybrać oraz jakie cechy powinien spełniać?

Spis treści:

Czym jest pistolet do masażu?

Napięcie szyi, ramion czy okolic kręgosłupa towarzyszy zarówno sportowcom, jak i osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. W przypadku takich dolegliwości warto zainteresować się dostępnymi na rynku sprzętami, które mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Masażer do ciała może stanowić doskonałe uzupełnienie wizyt u fizjoterapeuty, a w przypadku niezbyt poważnych obrażeń stanowić główny element terapii w walce z bólami i napięciami w okolicach kręgosłupa oraz usprawniać przepływ krwi w organizmie. Kształtem przypominający pistolet, masażer posiada gumową piłkę, która poprzez uderzenia przyspiesza załagodzenie bólu. Efekt, który można uzyskać, używając tego sprzętu, jest przybliżony do działania popularnych rollerów fitness.

Zalety narzędzia, jakim jest pistolet do masowania to przede wszystkim szybkość i skuteczność działania, dzięki którym przewyższa on efekty uzyskane za pomocą klasycznych wałków do masażu.

W zależności od mocy działania można wyróżnić dwa rodzaje takich masażerów:

 • Perkusyjny, charakteryzujący się bardzo wysokim zakresem wibracji głowicy, przez co jego działanie jest silne i pozwala na szybką redukcję bólu oraz dyskomfortu związanego z napięciem mięśni.
 • Wibracyjny, o nieco delikatniejszym działaniu, przeznaczony do użytku domowego i dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tego typu sprzętem.

Masażer ręczny a odpowiednia moc i prędkość uderzenia

Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie sprzętu, warto wziąć między innymi pod uwagę, jaką ma moc oraz regulację prędkości. Są to czynniki, które mogą znacznie przyczynić się do skuteczności masażera do ciała.

Nasz pierwszy pistolet wibracyjny do masażu powinien mieć optymalną prędkość uderzeń, tak aby mógł odpowiednio rozluźnić tkankę powięziową i jednocześnie nie wyrządzić krzywdy. Moc wyrażona w ilości uderzeń powinna wynosić około 40 obrotów na sekundę, co daje 2400 obrotów na minutę. Jest to wartość optymalna, natomiast warto dostosować ją do indywidualnych preferencji.

Zapoznając się z dostępnymi na rynku narzędziami rehabilitacyjnymi, do których zalicza się pistolet wibracyjny do masażu, warto wziąć pod uwagę sprzęty posiadające różne stopnie mocy działania, pozwalające regulować pracę oraz według potrzeb zmniejszać lub zwiększać ilość uderzeń na sekundę w trakcie stosowania urządzenia.

Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę to materiał, z którego wykonany jest masażer. Pistolet powinien być antypoślizgowy, aby używanie go było w pełni komfortowe i bezpieczne. Produkty wykonane z odpowiednich surowców będą działały skuteczniej i posłużą na długie lata.

Masażer pistoletowy — pojemność baterii i czas pracy

Spośród dostępnych na rynku masażerów ciała najczęściej spotykane są te zasilane poprzez akumulator. Gwarantuje to dłuższy możliwy czas użytkowania sprzętu. Przed zakupem warto zastanowić się jaka pojemność baterii będzie dla nas odpowiednia, uwzględniając między innymi obszar ciała, na którym będzie stosowany pistolet do masażu.

W przypadku osób regularnie trenujących oraz potrzebujących regeneracji całego ciała narzędzie, które jest aktywne przez około 15 minut, okaże się niewystarczające. Tańsze urządzenia, które są zasilane na baterie i działają przez krótki czas, sprawdzą się u osób potrzebujących masażu raz na jakiś czas, niewymagających mocnego rozluźnienia włókien mięśniowych.

Osoby zamierzające korzystać z tego narzędzia regularnie powinny zdecydować się na masażer pistoletowy zasilany akumulatorem. Sprzęty najwyższej jakości potrafią działać bez ładowania do 8 godzin, dzięki czemu można zabrać je bez obaw na wyjazd lub pozwolić na korzystanie z nich większej ilości osób.

Masażer pneumatyczny: zakres wibracji

Amplituda w urządzeniach takich jak pistolet do masażu jest zakresem wibracji głowicy, który w zależności od rodzaju sprzętu może być niski lub bardzo wysoki, docierając dzięki temu do głębszych partii mięśni.

Profesjonalny pistolet do masażu pozwala silnie zregenerować napięte mięśnie i pozbyć się zgromadzonego w nich kwasu mlekowego. Osoby wykonujące prace fizyczne lub zawodowo uprawiające sport mogą być bardzo zadowolone z użytkowania sprzętu, jakim jest masażer perkusyjny. Najlepsze pistolety do masażu posiadają amplitudę wynoszącą 16 mm, im mniejsza jej wartość, tym delikatniejsze jest działanie sprzętu. Dla osób wymagających delikatniejszej regeneracji doskonałym wyborem będzie pistolet wibracyjny do masażu o amplitudzie 10-12 mm.

Pistolet do masażu: czy warto inwestować w dodatki?

W zależności od indywidualnych potrzeb można zakupić podstawową lub znacznie rozbudowaną wersję sprzętu. W sklepach dostępne są różne rodzaje zestawów, w jakich można zakupić masażer wibracyjny. Pistolet może zawierać różnorodne, dopasowane końcówki i nasadki, które sprawią, że sprzęt może okazać się odpowiedni dla większej ilości osób o różnych potrzebach. Najbardziej powszechnie występujące rodzaje dodatkowych nakładek to:

 • niewielkie głowice w kształcie stożka, które najczęściej służą do mniejszych obszarów ciała, takich jak dłonie, stopy oraz twarz,
 • nakładka w kształcie piłki, dzięki której można rozmasować większe partie mięśni, do których zaliczyć można klatkę piersiową lub mięśnie czworogłowe uda. Ten rodzaj końcówki dociera do najgłębszych partii, doskonale sprawdzi się u osób potrzebujących silnej regeneracji,
 • końcówka w kształcie małego pocisku, jest elementem pozwalającym na precyzyjny masaż konkretnych partii ciała. Sprawdzi się w przypadku promieniujących bólów mięśniowych,
 • nakładka w postaci widełek, docierająca wyłącznie do mięśni oraz chroniąca ścięgna.

Nakładki to elementy, w które warto zainwestować w przypadku częstego korzystania z pistoletu do masowania. Zaletą takiego rozwiązania jest również wielofunkcyjność urządzenia pozwalająca na skuteczny masaż różnych partii ciała lub na współdzielenie sprzętu z inną osobą.

Osoby regularnie uprawiające sport lub cierpiące na silniejsze bóle czy dyskomfort związany z napięciem mięśni po treningu, lub po pracy będą z pewnością zadowolone z nabycia pełnego zestawu, który może stanowić uzupełnienie lub zastąpienie wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Masażer pistoletowy: dodatkowe funkcje i parametry ułatwiające korzystanie ze sprzętu

Najlepsze pistolety do masażu posiadają szereg udogodnień, pozwalających na bardziej komfortowe korzystanie z narzędzia oraz zwiększających jego efektywność. Oprócz podstawowych elementów takich jak wyczerpująca instrukcja obsługi, zasilacz czy wspomniane wcześniej nakładki masujące w urządzeniach mogą pojawić się również:

 • Ekran dotykowy LCD, dzięki któremu błyskawicznie można sprawdzić tryb, w jakim aktualnie pracuje urządzenie, zarządzić jego zmianę lub dowiedzieć się, jaki jest poziom zużycia baterii i przygotować się na ewentualne podłączenie do akumulatora.
 • Możliwość połączenia sprzętu ze smartfonem coraz częściej występuje w najnowszych pistoletach do masażu. Funkcja ta pozwala na regulowanie pracy narzędzia oraz decydowanie o jego mocy, rozpoczęciu lub zakończeniu pracy, używając telefonu.

Elementy, na które również warto zwrócić uwagę to głośność pracy sprzętu oraz jego rozmiar i waga.

Jeżeli masażer do ciała pracuje zbyt głośno, może rozpraszać lub wręcz zniechęcić do używania sprzętu, który przecież powinien pomóc się zrelaksować. Głośność powyżej 30 dB może okazać się już nieco uciążliwa, dobrze jest zwrócić na to uwagę podczas zakupów i wybrać narzędzie o wartości około 15 dB. Można również wybrać pistolet do masażu zawierający funkcję redukcji hałasu, która doskonale sprawdzi się u osób wrażliwych na dźwięki i stawiających na relaksujący masaż ciała.

Rozmiar i waga pistoletu do masażu powinny być również dostosowane do indywidualnych preferencji, wagi oraz siły osoby, która będzie go używać. Zbyt ciężki sprzęt będzie po prostu uciążliwy w użyciu, przez co jego efektywność oraz zmniejszanie napięcia mięśni nie będą tak skuteczne, jak w przypadku lżejszych narzędzi tego typu.

Małe i lekkie urządzenia cechują się znacznie większą mobilnością i ergonomicznością niż te większe i cięższe. Jeśli jednak występuje potrzeba zakupienia pistoletu masującego o wyższym stopniu ciężkości, ze względu na moc jego działania warto pamiętać, aby sesje masażu nie były zbyt długie. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego bólu mięśni, którego nabywca sprzętu z pewnością stara się uniknąć.

Podsumowanie

Pistolet do masażu to narzędzie rehabilitacyjne, które prawidłowo używane może znacznie przyczynić się do zwiększenia jakości życia oraz codziennego funkcjonowania, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. W przypadku wątpliwości związanych z wyborem odpowiedniego sprzętu lub dotyczących jego wpływu na nabyte kontuzje i zdrowie fizyczne warto zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty lub skorzystać z porad sprzedawcy znającego się na tym sprzęcie. Stosowanie się do instrukcji obsługi oraz zaleceń producenta sprawią, że sprzęt będzie odgrywał swoją rolę i przyczyni się do poprawy jakości życia.