Jaki rower stacjonarny kupić? Ranking rowerów treningowych 🔝

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Kettler Giro C1
 2. Zipro Boost
 3. Sapphire Ultimate 2
 4. HMS MP6590
 5. Domyos VM460 BCM
 6. Poradnik wyboru roweru stacjonarnego

Porównanie najlepszych rowerów stacjonarnych:

ModelPrzeznaczenieRodzajMechanizm oporuKoło zamachowe [kg]Maksymalna waga użytkownika [kg]
Waga urządzenia [kg]
Kettler Giro C1

domowepionowemagnetyczny613031,9
Zipro Boost

domowepionowo - poziomemagnetyczny712023
Sapphire Ultimate 2

domowepionowo - poziomeelektromagnetyczny715023,5
HMS MP6590

domowepionowepowietrznynie dotyczy10027
Domyos VM460 BCM

domowepionowemagnetyczny413025

Najlepsze rowery stacjonarne – Ranking rowerów stacjonarnych 2019

 

1. Kettler Giro C1

Kettler-Giro-C1Kettler Giro C1 to znakomity rower stacjonarny, przeznaczony do użytku domowego. Rower stacjonarny Kettler Giro C1 jest produktem pionowym, który posiada na podstawie specjalne stopki poziomujące. Nie ma więc obawy, że zarysuje powierzchnię, na której stoi, ani że będzie niestabilny i się przewróci. Nie tylko świetnie i estetycznie wygląda, ale i wyposażony został w regulację kierownicy oraz siodełka. Dzięki temu rower treningowy Kettler może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, Zapewnia to większą wygodę w czasie ćwiczeń. Siodełko może być ustawiane na różnej wysokości, a w kierownicy można regulować kąt jej nachylenia.

Kettler rower stacjonarny to świetna propozycja dla wszystkich zainteresowanych uprawianiem sportu w domu. Możliwe jest dopasowywanie treningów do stopnia swojego zaawansowania – zmieniając z czasem ustawienia, w miarę jak mięśnie będą coraz bardziej wyćwiczone. Dostępna jest między innymi 8-stopniowa skala obciążenia, pozwalająca dopasować trening zarówno do potrzeb osób początkujących, jak i tych zaawansowanych w ćwiczeniach. Można też zdecydować się na któryś z programów treningowych. Pozwoli to zróżnicować ćwiczenia i osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Rower magnetyczny Kettler pozwala ustalić czas jazdy, określony dystans do pokonania, a także konkretną liczbę kalorii do spalenia. Pozytywnie na wolę trenowania może też wpłynąć możliwość podbijania swoich własnych rekordów. To wszystko jest bardzo istotne, jeśli chce się trenować przez długi czas – regularnie. Nuda i monotonia, pojawiające się przy ćwiczeniach domowych po pewnym czasie, mogłyby zlikwidować motywację do ćwiczeń. Różnorodność ustawień, obecna w modelu Giro C1 Kettler, skutecznie temu przeciwdziała.

Rower Kettler stacjonarny posiada czytelny wyświetlacz LCD, zwiększający wygodę korzystania z niego. Jest duży i został umieszczony na kierownicy, dzięki czemu w czasie jazdy osoba trenująca ma możliwość wglądu do uzyskiwanych wyników. Nie tylko może kontrolować czas treningu czy pokonywany dystans, ale i tętno. Jest to istotne ze względów zdrowotnych – zwłaszcza u tych osób, które muszą ćwiczyć, a na coś chorują. Podsumowując, na monitorze będą się wyświetlać następujące wyniki: czas, pokonana odległość, prędkość jazdy, częstotliwość obrotów, zużycie energii, a nawet pomiar pulsu. Kettler rower magnetyczny posiada specjalne sensory dotykowe, przeznaczone do pomiaru tętna. Wystarczy trzymać dłonie na uchwytach roweru, by sprzęt mógł dokonać pomiaru. Osoby, które chcą zarówno efektywnie trenować, jak i dokładnie kontrolować pracę swojego serca w czasie treningu, na pewno będą zadowolone z dodatku – pasa telemetrycznego. W tym modelu istnieje możliwość jego użycia, co pozwoli uzyskiwać jeszcze bardziej precyzyjne wyniki.

Rower stacjonarny magnetyczny Kettler pozwala też wykonać po skończonym treningu test sprawności. Dzięki temu można szybko określić, jakie robi się postępy. Jak widać, rower magnetyczny Giro Kettler jest urządzeniem nowoczesnym i dokładnym – bardzo pomocnym osobom trenującym. Rower stacjonarny został wyposażony w magnetyczny mechanizm oporu. Niestety, waga urządzenia jest dosyć duża, gdyż wynosi aż 31,5 kg. To zdecydowanie najcięższe urządzenie w naszym zestawieniu rowerów stacjonarnych, jednak przekłada się to na większą stabilność tego modelu. Rower Kettler Giro znosi za to obciążenie do 130 kg – tyle może maksymalnie ważyć jego użytkownik. Kettler rower treningowy ma jednak jedną wielką wadę, związaną z regulacją obciążenia. Jest ona dosyć kłopotliwa, ponieważ wykorzystuje się do tego specjalne pokrętło. Niektórzy użytkownicy wskazują, że nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pojawia się problem z precyzyjnym ustawieniem tej opcji.

 

Kettler Giro C1

Zalety

Zalety
 • Czytelny wyświetlacz LCD umieszczony na kierownicy
 • Duża stabilność urządzenia
 • 8-stopniowa skala obciążenia
 • Urozmaicone treningi dzięki wbudowanym programom treningowym
 • Sensory dotykowe mierzące m.in puls podczas treningu
 • Pas telemetryczny w zestawie
 • Wysokiej jakości dźwięk
 • Mikrofon z możliwością ustawienia czułości

Wady

Wady
 • Kłopotliwa regulacja obciążenia

 

2. Zipro Boost

Zipro-BoostRower magnetyczny Zipro Boost to nowoczesne urządzenie, które pozwala na komfortowy trening w zamkniętym pomieszczeniu. Urządzenie to zostało wyposażone w system komputerowy, który umożliwia ustawienie pożądanych efektów treningu, takich jak liczba spalonych kalorii, pokonany w kilometrach dystans czy czas treningu.

Rower Zipro po rozpoczęciu jazdy przez użytkownika odlicza poziom realizacji zdefiniowanych parametrów. Dzięki temu możliwe staje się ich bieżące kontrolowanie, co wpływa pozytywnie na motywację ćwiczącej osoby. Rower stacjonarny Zipro Boost pozwala również na ustawienie docelowego poziomu tętna, którego przekroczenie jest sygnalizowane przez komputer za pomocą alarmu dźwiękowego. Informacje na temat aktualnego pulsu, prędkości, liczby spalonych kalorii, dystansu czy czasu treningu są widoczne na czytelnym wyświetlaczu LCD, co pozwala na bieżąco kontrolować intensywność ćwiczeń. W jaki sposób jest mierzony puls w tym urządzeniu marki Zipro? Rower stacjonarny magnetyczny jest wyposażony w czujniki dotykowe, znajdujące się na uchwytach kierownicy. Użytkownik może uruchomić tryb scan, dzięki czemu poszczególne parametry będą wyświetlać się w sposób cykliczny. W trakcie treningu można wygodnie używać smartfona, na co pozwala dołączona podstawka przy konsoli komputera.

Rower treningowy Zipro Boost można bez trudu przemieszczać po pomieszczeniu w czasie treningu, a także transportować go w inne miejsce. Ułatwiają to dołączone w zestawie kółka transportowe, dzięki którym można zarazem uniknąć ryzyka zarysowania podłogi. Rowerek Zipro wyróżnia się jednocześnie dużym poziomem stabilności, co jest zwłaszcza zasługą zastosowania szerokich podstaw. Wyprodukowany przez firmę Zipro rower magnetyczny Boost nie jest niestety przystosowany do osób o dużym ciężarze ciała – producent przyjął relatywnie niedużą w porównaniu do konkurencyjnych modeli maksymalną dopuszczalną wagę osoby ćwiczącej wynoszącą 120 kg. Rower magnetyczny poziomy Zipro został wyposażony w samopoziomujące pedały z paskami, których długość może być łatwo regulowana. Dzięki temu użytkownik ma zapewnioną wysoką stabilizację stopu podczas treningu.

Poza tym po stronie zalet można zapisać komfortowy tryb regulacji stopnia oporu w tym urządzeniu marki Zipro. Rowerek za sprawą solidnego mechanizmu oporu magnetycznego zapewnia niezawodną płynność jazdy, która jest zachowana w przypadku każdego z ośmiu poziomów obciążenia. W celu regulacji należy posłużyć się pokrętłem. Nie każdy użytkownik jest sobie niestety w stanie samodzielne poradzić z obsługą tego modelu firmy Zipro. Rower treningowy magnetyczny poziomy posiada bowiem nieczytelną w opinii niektórych osób instrukcję obsługi.

Zipro Rower magnetyczny Boost

Rower stacjonarny Zipro Boost to najczęściej wybierany rower treningowy wśród użytkowników

 

Zipro Boost

Zalety

Zalety
 • Kółka transportowe ułatwiające przestawianie sprzętu
 • Czytelny wyświetlacz LCD
 • Szeroki zakres pomiarów w trakcie treningu
 • Podstawka na urządzenia mobilne przy konsoli
 • Szerokie podstawy – zapewniają stabilność roweru w trakcie ćwiczeń
 • Wygodna regulacja poziomu oporu (8 do poziomów do wyboru)
 • Samopoziomujące pedały z regulowanymi paskami na stopy

Wady

Wady
 • Stosunkowo małe maksymalne obciążenie (120 kg)
 • Nieczytelna instrukcja obsługi

 

3. Sapphire Ultimate 2

Sapphire-Ultimate-2Sapphire Ultimate II SG922B to rower elektromagnetyczny przeznaczony do trenowania w pomieszczeniach. Sprawdza się zarówno jako podstawa programu treningowego, jak i urządzenie wspierające treningi w konkretnej dziedzinie (np. zapewniające łatwą i skuteczną rozgrzewkę). Rower mechaniczny Sapphire znajduje także zastosowanie jako element planu rehabilitacji po chorobach i kontuzjach.

Wysoka jakość wykonania i dość dobrze zaplanowane funkcjonalności czynią z niego model godny uwagi w poszukiwaniach. Rower magnetyczny Sapphire posiada wbudowany komputer, który zbiera wprowadzone przez użytkownika oraz zmierzone dane, a następnie przygotowuje program zgodny z konkretnymi celami i preferencjami. Dzięki temu rower stacjonarny Sapphire Ultimate stanowi wsparcie w procesie utraty nadwagi czy wyrabiania formy. Program oparty jest między innymi o pomiar tętna, którego dokonują wbudowane czujniki. Użytkownik może korzystać z jednego z 23 programów (między innymi symulujących wchodzenie po schodach, wspinaczkę, jazdę po falistym terenie czy różnego rodzaju treningi interwałowe). Za dopasowanie intensywności wysiłku odpowiada elektromagnetyczna regulacja oporu. Sapphire rower magnetyczny świetnie dostosowuje się do użytkownika. Rower magnetyczny Sapphire Ultimate II SG922B został zaprojektowany, by czynić trening wygodniejszym. Maksymalna waga ćwiczącej osoby jest dość wysoka, wynosi 150 kg, niestety maksymalny przewidziany wzrost to jedynie 175 cm, co może utrudniać trening wyższym użytkownikom. Szerokie, wypełnione pianką siodełko nie gniecie i zapewnia optymalny komfort – ćwiczący nie zapada się w nim, siedzi wygodnie podczas treningu.

Trening można odbywać o każdej porze dnia i nocy bez ryzyka obudzenia sąsiadów i domowników, ponieważ rower magnetyczny Sapphire posiada dodatkowe wyciszenie pokrywy koła. Dzięki temu pracy urządzenia niemal nie słychać. Sapphire Ultimate II posiada też wbudowany uchwyt na urządzenia mobilne, dzięki któremu można korzystać ze smartfona w trakcie treningu. Rower treningowy Sapphire zapewnia bezpieczeństwo ćwiczącemu, co potwierdza kilka przyznanych temu modelowi certyfikatów. Konstrukcja urządzenia jest bardzo stabilna, rower treningowy Sapphire Ultimate nie przemieszcza się nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Pedały, na których spoczywają stopy podczas treningu, są pokryte antypoślizgową powłoką. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią paski stabilizujące. Rower magnetyczny Sapphire Ultimate II waży 27,5 kg, dzięki wbudowanym kółkom można go stosunkowo łatwo przestawiać. Pewne niedociągnięcie konstrukcyjne stanowi fakt, że rower stacjonarny Sapphire posiada nieco poluzowaną kierownicę. Montując urządzenie, trzeba uważać na dokładne dokręcenie jej.

Sapphire Ultimate 2 to także możliwość regulowania elementów. Regulacji w sporym zakresie ulega siodełko (w pionie i poziomie), dzięki czemu ćwiczący może wybrać najwygodniejsze dla siebie położenie. Niestety, trzeba tu przypomnieć o maksymalnym ustawieniu do 175 cm wzrostu. To sprawia, że Sapphire rower treningowy nie będzie stanowił dobrego wyboru dla osób wysokich. Regulacji podlega także kierownica, co pozwala dodatkowo dopasować kształt urządzenia do preferencji konkretnego ćwiczącego. Niezbyt przemyślaną decyzję stanowi za to miejsce, w którym zamontowano pulsometry w Sapphire Ultimate. Ich lokalizacja utrudnia wygodne korzystanie.

 

Sapphire Ultimate 2

Zalety

Zalety
 • Wyjątkowo wygodne siodełko
 • Bezpieczeństwo korzystania z urządzenia zapewniają liczne certyfikaty bezpieczeństwa
 • Stabilna konstrukcja sprzętu
 • 24 wbudowane programy treningowe do wyboru
 • Dobrze wyciszone koła
 • Wysokie maksymalne obciążenie (150 kg)

Wady

Wady
 • Sensory pulsu zamontowane w niewygodnych miejscach
 • Ustawienie stawienie siodełka do wzrostu zaledwie 175 cm

 

4. HMS MP6590

HMS-MP6590Rower treningowy HMS MP6590 to model stworzony do ambitnej rekreacji sportowej lub treningu uzupełniającego. Wyróżnia go nowoczesna konstrukcja oraz solidne materiały.

Rower typu Air Bike pozwala ćwiczyć w każdych warunkach, zachowując formę i dobre samopoczucie niezależnie do pogody. Dzięki ćwiczeniom na rowerze stacjonarnym HMS uaktywnieniu ulegają mięśnie czworogłowe uda, dwugłowe uda, pośladki, łydki. Podczas treningu porusza się niemal całe ciało. Air Bike umożliwia szerokie dostosowanie parametrów i intensywności wysiłku do potrzeb konkretnej osoby. Użytkownik nie musi przerywać treningu, by wyregulować intensywność pracy – wystarczy mocniej pedałować, by opór powietrza stał się większy i skutkował cięższym treningiem. Wykorzystanie oporu powietrza skutkuje bezpieczeństwem i mniejszym obciążeniem dla stawów ćwiczącego. Rower powietrzny HMS zapewnia efektywną rozgrzewkę przed właściwym treningiem lub możliwość przeprowadzenia wartościowego, efektywnego treningu w pomieszczeniu. Dzięki bardzo intuicyjnej obsłudze i szerokiemu zakresowi możliwości użytkownik może przeprowadzić trening siłowy lub wydolnościowy (cardio). Zaangażowanie całego ciała w trening pozwala bardzo szybko i skutecznie rozgrzać mięśnie, przygotować się do dalszych wyzwań, a następnie wzmocnić ciało i spalić mnóstwo kalorii. Rower powietrzny wspiera cele treningowe niezależnie od ich rodzaju. Obsługa urządzenia jest intuicyjna i prosta. Na monochromatycznym wyświetlaczu pojawia się w czasie rzeczywistym prędkość, spalone kalorie, przebyty dystans. Możliwe jest także odczytywanie na bieżąco tętna ćwiczącej osoby, dzięki sensorom wbudowanym w uchwyty. Niewielki, zasilany bateriami AAA komputer pokładowy umożliwia korzystanie z takich funkcji, jak prędkość, czas, kalorie, dystans, puls, dystans całkowity.

Rower treningowy HMS wyróżnia także trwałość konstrukcji i łatwość transportu. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że rower jest bardzo stabilny i bezpieczny, nawet przy dużej intensywności treningu. Konstrukcja zapewnia użytkownikowi komfort. HMS MP6590 posiada także kółka transportowe, dzięki którym przestawianie go w pomieszczeniu i pomiędzy pomieszczeniami jest naprawdę łatwe. Niestety, ze sprzętu nie skorzystają osoby o nieco wyższej wadze – limit wagowy to jedynie 100 kg. Rower stacjonarny HMS MP6590 jest bardzo wygodnym sprzętem. Posiada ergonomiczne, wyprofilowane siedzisko z możliwością dostosowania wysokości pod wzrost użytkownika i jego wygodę. Aby zwiększyć opór, nie trzeba przerywać treningu ani rozpraszać się szukaniem pokrętła czy guzika – wystarczy zacząć pedałować mocniej i szybciej. Rower magnetyczny HMS spełnia też oczekiwania osób zabieganych, które nie mają czasu na trening w ciągu dnia. Płynna, bardzo cicha praca umożliwia ćwiczenia nawet w nocy, bez budzenia domowników i przeszkadzania sąsiadom.

 

HMS MP6590

Zalety

Zalety
 • Możliwość jednoczesnej pracy nóg i rąk wraz z całym tułowiem i brzuchem
 • Naturalny opór powietrzny, który zwiększa się w momencie szybszego i mocniejszego pedałowania.
 • Czytelny wyświetlacz LCD
 • Szeroki zakres pomiarów w trakcie treningu
 • Sensory dotykowe mierzące m.in puls podczas treningu
 • Kółka transportowe ułatwiające przestawianie sprzętu
 • Stabilna i bezpieczna dla użytkownika konstrukcja
 • Wysokiej jakości, trwałe materiały
 • Niezwykle cicha i płynna praca
 • Ergonomiczne siedzisko z regulacją wysokości
 • Uchwyt na smartfon – powyżej wyświetlacza

Wady

Wady
 • Bardzo niska maksymalna dopuszczalna waga użytkownika – tylko 100 kg

 

5. Domyos VM460 BCM

Domyos-VM460-BCMRower stacjonarny VM460 BCM marki Domyos pozwala na komfortowy i bezpieczny trening w zamkniętym pomieszczeniu. Jego niewątpliwą zaletę stanowi atrakcyjny design oraz solidny sposób wykonania.

Przyrząd ten wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością oraz stabilnością, dzięki czemu nie przewróci się nawet pod wyjątkowo dużym ciężarem. Mogą z niego bez obaw korzystać osoby o wadze nawet do 130 kilogramów – jest to maksymalna waga użytkownika, którą dopuszcza producent tego urządzenia. Rower stacjonarny Domyos jest tak stabilny m.in. za sprawą jego wyposażenia w dwa stabilizatory, które zostały umieszczone na tylnej nóżce. Tym samym ograniczone zostało do minimum ryzyko jego przesuwania się po podłodze w czasie treningu – bez względu na jej rodzaj. Poziom stabilności może zostać dodatkowo zwiększony za sprawą ustawienia roweru na piankowych płytkach. Odpowiadają one jednocześnie za redukcję hałasu i wibracji, a także zabezpieczają podłogę przed uszkodzeniami. Wysoka stabilność i solidność wiąże się jednak z tym, że rower treningowy Domyos 460 jest stosunkowo ciężki. Dlatego jego samodzielne przesuwanie po pomieszczeniu czy transportowanie w inne miejsce może stanowić nie lada wyzwanie.

Rower ten został zaprojektowany w ten sposób, aby jak najbardziej ułatwić planowanie treningów i bieżące kontrolowanie efektów. Został wyposażony w pięć przydatnych funkcji, takich jak pomiar pulsu, pokonanego dystansu, kalorii czy czasu ćwiczeń. Dane te są wyświetlane na czytelnym wyświetlaczu. Do pomiaru tętna służy dołączony w zestawie pas. Możliwe jest ustawienie czterech profili, dzięki czemu z urządzenia może korzystać cała rodzina i porównywać pomiędzy sobą uzyskiwane wyniki.

To jednak nie wszystko, co oferuje firma Domyos. Rower stacjonarny VM460 posiada również dziesięć programów treningowych, które zostały stworzone z udziałem profesjonalnych trenerów personalnych. Korzystanie z nich pozwala dostosować czas, intensywność i przebieg ćwiczeń do swoich możliwości kondycyjnych oraz celów, takich jak np. redukcja wagi, zwiększenie osiągów czy powrót do pełni sprawności po dłuższej przerwie. Niestety problematyczne może być wykonywanie bardzo intensywnego treningu, co mocno utrudnia słaby mechanizm oporu w modelu Domyos. Rower treningowy został również wyposażony w specjalne koło zamachowe, które odpowiada za niezakłóconą płynność pedałowania. Poziom płynności jest uzależniony proporcjonalnie od siły zamachowej. Większa płynność idzie w parze ze wzrostem komfortu treningu.

 

Domyos VM460 BCM

Zalety

Zalety
 • 10 programów treningowych do wyboru
 • Czytelny wyświetlacz przedstawiający najważniejsze parametry treningu
 • 4 profile użytkowników dla użytku rodzinnego
 • 8 zaprogramowanych kołysanek
 • Wysoka maksymalna dopuszczalna waga użytkownika (130 kg)
 • Szerokie możliwości dostosowania idealnej stabilności urządzenia

Wady

Wady
 • Słaby mechanizm oporu – brak możliwości wykonania cięższego treningu
 • Stosunkowo duża waga produktu – może być przeszkodą w transportowaniu lub przesuwaniu urządzenia.

 

6. Jaki rower stacjonarny kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru stacjonarnego?

Rower to jeden z najbardziej lubianych sprzętów sportowych. I trudno się temu dziwić, jazda rowerowa daje wiele korzyści – zwiększenie siły i elastyczności mięśni, poprawa kondycji, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa krążenia, wzmocnienie odporności czy redukcja stresu. Dlatego warto uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej co najmniej kilka razy w tygodniu. Jednak gdy za oknem deszczowo i zimno, to wiele osób rezygnuje z codziennych przejażdżek. Zupełnie niepotrzebnie.

Rozwiązaniem jest rower treningowy stacjonarny (rowerek na siłowni lub rower do ćwiczeń w domu), który także przyniesie wiele korzyści. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Jednak nie każdy rowerek do ćwiczeń spełni swoje funkcje. Zatem jak wybrać najlepszy rower stacjonarny? Ranking prezentowany powyżej przedstawia polecane modele.

 

Jaki rower stacjonarny kupić? Zwróć uwagę na jego rodzaj

Jedna z podstawowych decyzji dotycząca zakupu roweru treningowego do domu powinna dotyczyć jego rodzaju. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma podstawowymi typami:

 • rower treningowy pionowy (sprzęt najbardziej przypominający rower tradycyjny, w którym pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana lub lekko pochylona do przodu – w zależności od indywidualnych ustawień i upodobań)
 • rower stacjonarny poziomy (w którym osoba ćwicząca znajduje się niemal w pozycji leżącej, z pedałami maksymalnie wysuniętymi do przodu)

Rower do ćwiczeń z pierwszej grupy to między innymi Kettler Giro C1, HMS MP6590 czy Domyos VM460 BCM. Ten typ sprzętu jest polecany niemal każdemu – z wyjątkiem osób borykających się z urazami lub bólem kręgosłupa. Natomiast drugi rodzaj sprzętu to doskonały rower stacjonarny dla osób starszych – rower treningowy poziomy (posiadający oparcie) poprawia kondycję bez obciążania pleców. Ciekawym rozwiązaniem jest rower treningowy pionowo – poziomy (w naszym zestawieniu jest to model Zipro Boost i Sapphire Ultimate 2) oraz mały rower stacjonarny składany (który po złożeniu zajmuje mało miejsca). Natomiast jeden z najbardziej profesjonalnych i zaawansowanych modeli to stacjonarny rower typu spinningowego, który jest przeznaczony do bardzo intensywnych ćwiczeń, wykonywanych w pozycji pochylonej. Zatem decydując się na konkretny rower treningowy do domu warto zwrócić uwagę na jego budowę – rower stacjonarny dla seniora powinien być zupełnie inny niż ten przeznaczony dla osoby młodej, zdrowej bądź dziecka.

 

Jaki rower stacjonarny wybrać? Liczy się mechanizm oporu

Innym kryterium decydującym o tym, jak wybrać dobry rower treningowy jest mechanizm oporu, który zostaje wytworzony na potrzebę ćwiczeń. Nasz ranking rowerów stacjonarnych 2019 przedstawia podstawowe typy rowerów:

 • rower stacjonarny magnetyczny (na przykład Domyos VM460 BCM, Kettler Giro C1 czy Zipro Boost), w którym regulacja oporu odbywa się poprzez hamulec magnetyczny (rowery stacjonarne magnetyczne charakteryzują się wysokim stopniem oporu oraz bezszelestną pracą)
 • rower stacjonarny elektromagnetyczny (na przykład Sapphire Ultimate 2) to najbardziej zaawansowany sprzęt, którego opór może być regulowany w pełni automatycznie (na przykład w zależności od obciążenia serca i stopnia zmęczenia); taki rowerek domowy charakteryzuje się wachlarzem różnorodnych opcji, co daje użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości treningowe
 • rower stacjonarny powietrzny (na przykład HMS MP6590), którego cechą charakterystyczną jest to, iż ćwiczący pokonuje jedynie opór powietrza; model składa się z dużego koła, pedałów oraz ruchomych uchwytów rąk, co czyni z niego sprzęt niezwykle uniwersalny – jest to rower do ćwiczeń rąk i nóg

Nasz ranking rowerów treningowych przedstawia modele z trzech wymienionych wyżej grup. Ale to nie jedyne rodzaje sprzętu do “przejażdżek” w warunkach domowych. Najprostszym (i jednocześnie najtańszym) sprzętem jest rower stacjonarny mechaniczny, którego regulacja oporu odbywa się poprzez fizyczne zwiększenie tarcia koła. Są to modele dedykowane mniej wymagającym użytkownikom.

 

Jaki rower treningowy wybrać? Maksymalna waga użytkownika to jeden z podstawowych parametrów

Dobry rower stacjonarny do domu (i to bez względu na to, czy jest to rower magnetyczny, mechaniczny, elektromagnetyczny, poziomy, pionowy, składany czy też nie) powinien uwzględniać cechy charakterystyczne użytkownika. Jedną z nich jest waga – tak różna w zależności od konkretnego ćwiczącego. I chociaż większość modeli (zwłaszcza wtedy, gdy jest to dobry rower treningowy) określa limit do około 130 – 150 kg (tak jest w przypadku roweru Kettler Giro C1, Domyos VM460 BCM i Sapphire Ultimate 2), to jednak niektóre charakteryzują się niższą wartością – na przykład maksymalna waga osoby ćwiczącej na rowerze Zipro Boost może wynosić 120 kg. A zupełnie lekką konstrukcją odznacza się rower powietrzny HMS MP6590, którego limit wynosi zaledwie 100 kg. Dlatego też przeglądając ranking rowerów stacjonarnych warto zwrócić uwagę właśnie na ten parametr.

 

Rower stacjonarny – jaki wybrać? Koło zamachowe ma znaczenie

Wiele osób planujących kupić dobry rower stacjonarny powinna sprawdzić jeden z podstawowych parametrów – a mianowicie masę koła zamachowego. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Otóż zasada jest prosta – im waga tego koła jest cięższa, to ćwiczenie przebiega bardziej stabilnie i płynnie. Standardowa masa koła zamachowego mieści się w przedziale od 7 do 12 kg. Rowery stacjonarne przedstawione w naszym rankingu mają ten parametr nieco zróżnicowany – od 4 kg w przypadku modelu Domyos VM460 BCM aż po 7 kg w rowerach Zipro Boost i Sapphire Ultimate 2. Zdecydowanie cięższe koła zamachowe są charakterystyczne dla rowerów spinningowych.

 

Rower stacjonarny – jaki kupić? Wielkość oraz masa urządzenia

Jedną z podstawowych cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru stacjonarnego jest jego wielkość oraz waga. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzętu domowego – wszak rower do treningu w domu najprawdopodobniej będzie przenoszony. I dlatego tak ważne są jego gabaryty. Nasz ranking rowerów stacjonarnych uwzględnia ten istotny parametr i przedstawia modele, których waga w większości przypadków nie przekracza 30 kg (najlżejszy w naszym zestawieniu jest model Zipro Boost, którego waga to zaledwie 23 kg). Wyjątkiem (ale niewiele odstępującym od normy) jest rower Kettler Giro C1, którego waga wynosi niespełna 32 kg. Takie rowery mogą być swobodnie przenoszone z miejsca na miejsce. Natomiast osoby posiadające niezbyt dużo wolnego miejsca mogą zdecydować się rower treningowy składany, który po skończonych ćwiczeniach może być schowany (na przykład do szafy).

 

Jaki rower treningowy wybrać? Dodatkowe funkcje i opcje umilające trening

Rower stacjonarny do domu powinien przede wszystkim umożliwić efektywny i skuteczny trening. Ale to nie wszystko. Najlepszy rower treningowy powinien także posiadać dodatkowe funkcje i opcje, które nie tylko umilą ćwiczenia, ale także pozwolą kontrolować indywidualne postępy. Zatem co powinien posiadać rower stacjonarny do ćwiczeń? Oto kilka dodatkowych funkcji:

 • regulacja siodełka oraz kierownicy (to warunek prawidłowej pozycji podczas treningu)
 • stopień obciążenia (im większy zakres jego regulacji, tym lepiej dla ćwiczącego)
 • komputer pokładowy (wykonujący pomiar czasu, prędkości, odległości, ilości spalonych kalorii, wysokości pulsu i tętna czy częstotliwości pedałowania)

Wymienione wyżej opcje to cechy, które posiada niemal każdy rower stacjonarny. Ranking 2019 przedstawiony powyżej opisuje modele wyposażone we wszystkie niezbędne parametry. Jednak to nie wszystkie dostępne udogodnienia treningowe. Stacjonarny rower treningowy może też posiadać uchwyt na tablet lub odtwarzacz MP3 oraz możliwość podłączenia do komputera (co pozwala na wyświetlanie trasy “przejazdu”). Dodatkowo istnieje opcja zakupu modelu z rolkami transportowymi, które w znaczący sposób ułatwiają przemieszczanie często ciężkiego sprzętu treningowego.

 

Najlepszy rower treningowy – jaki wybrać? Podsumowanie

Dobry rower stacjonarny to wydatek, który na pewno przyniesie szereg korzyści – od poprawy kondycji aż do ukształtowanie zgrabnej sylwetki. Jednak jego zakup powinien być przemyślany. Decydując się na zakup określonego modelu (bez względu na to, czy jest to rower treningowy magnetyczny czy elektromagnetyczny, składany rower stacjonarny czy też ten charakteryzujący się większymi gabarytami, rower stacjonarny mały czy też duży, poziomy czy pionowy) zawsze należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Rower stacjonarny treningowy powinien być dostosowany do wieku, stanu zdrowia, oczekiwanych efektów czy indywidualnych upodobań. Wybierając sprzęt na miarę własnych oczekiwań możemy mieć pewność, iż będziemy z niego korzystać. A jaki rower treningowy kupić? Warto skorzystać z naszego rankingu rowerów stacjonarnych, który na pewno odpowie na to pytanie.