Aktualizacja: Kwiecień 2024

Rower to jeden z najbardziej lubianych sprzętów sportowych. I trudno się temu dziwić, jazda rowerowa daje wiele korzyści – zwiększenie siły i elastyczności mięśni, poprawa kondycji, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa krążenia, wzmocnienie odporności czy redukcja stresu. Dlatego warto uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej co najmniej kilka razy w tygodniu. Jednak gdy za oknem deszczowo i zimno, to wiele osób rezygnuje z codziennych przejażdżek. Zupełnie niepotrzebnie.

Rozwiązaniem jest rower treningowy stacjonarny (rowerek na siłowni lub rower do ćwiczeń w domu), który także przyniesie wiele korzyści. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Jednak nie każdy rowerek do ćwiczeń spełni swoje funkcje. Zatem jak wybrać najlepszy rower stacjonarny? Ranking prezentowany powyżej przedstawia polecane modele.

 

Jaki rower stacjonarny kupić? Zwróć uwagę na jego rodzaj

Jedna z podstawowych decyzji dotycząca zakupu roweru treningowego do domu powinna dotyczyć jego rodzaju. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma podstawowymi typami:

  • rower treningowy pionowy (sprzęt najbardziej przypominający rower tradycyjny, w którym pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana lub lekko pochylona do przodu – w zależności od indywidualnych ustawień i upodobań)
  • rower stacjonarny poziomy (w którym osoba ćwicząca znajduje się niemal w pozycji leżącej, z pedałami maksymalnie wysuniętymi do przodu)

Rower do ćwiczeń z pierwszej grupy to między innymi Kettler Giro C1, HMS MP6590 czy Domyos VM460 BCM. Ten typ sprzętu jest polecany niemal każdemu – z wyjątkiem osób borykających się z urazami lub bólem kręgosłupa. Natomiast drugi rodzaj sprzętu to doskonały rower stacjonarny dla osób starszych – rower treningowy poziomy (posiadający oparcie) poprawia kondycję bez obciążania pleców. Ciekawym rozwiązaniem jest rower treningowy pionowo – poziomy (w naszym zestawieniu jest to model Zipro Boost i Sapphire Ultimate 2) oraz mały rower stacjonarny składany (który po złożeniu zajmuje mało miejsca). Natomiast jeden z najbardziej profesjonalnych i zaawansowanych modeli to stacjonarny rower typu spinningowego, który jest przeznaczony do bardzo intensywnych ćwiczeń, wykonywanych w pozycji pochylonej. Zatem decydując się na konkretny rower treningowy do domu warto zwrócić uwagę na jego budowę – rower stacjonarny dla seniora powinien być zupełnie inny niż ten przeznaczony dla osoby młodej, zdrowej bądź dziecka.

 

Jaki rower stacjonarny wybrać? Liczy się mechanizm oporu

Innym kryterium decydującym o tym, jak wybrać dobry rower treningowy jest mechanizm oporu, który zostaje wytworzony na potrzebę ćwiczeń. Nasz ranking rowerów stacjonarnych 2021 przedstawia podstawowe typy rowerów:

  • rower stacjonarny magnetyczny (na przykład Domyos VM460 BCM, Kettler Giro C1 czy Zipro Boost), w którym regulacja oporu odbywa się poprzez hamulec magnetyczny (rowery stacjonarne magnetyczne charakteryzują się wysokim stopniem oporu oraz bezszelestną pracą)
  • rower stacjonarny elektromagnetyczny (na przykład Sapphire Ultimate 2) to najbardziej zaawansowany sprzęt, którego opór może być regulowany w pełni automatycznie (na przykład w zależności od obciążenia serca i stopnia zmęczenia); taki rowerek domowy charakteryzuje się wachlarzem różnorodnych opcji, co daje użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości treningowe
  • rower stacjonarny powietrzny (na przykład HMS MP6590), którego cechą charakterystyczną jest to, iż ćwiczący pokonuje jedynie opór powietrza; model składa się z dużego koła, pedałów oraz ruchomych uchwytów rąk, co czyni z niego sprzęt niezwykle uniwersalny – jest to rower do ćwiczeń rąk i nóg

Nasz ranking rowerów treningowych przedstawia modele z trzech wymienionych wyżej grup. Ale to nie jedyne rodzaje sprzętu do “przejażdżek” w warunkach domowych. Najprostszym (i jednocześnie najtańszym) sprzętem jest rower stacjonarny mechaniczny, którego regulacja oporu odbywa się poprzez fizyczne zwiększenie tarcia koła. Są to modele dedykowane mniej wymagającym użytkownikom.

 

Jaki rower treningowy wybrać? Maksymalna waga użytkownika to jeden z podstawowych parametrów

Dobry rower stacjonarny do domu (i to bez względu na to, czy jest to rower magnetyczny, mechaniczny, elektromagnetyczny, poziomy, pionowy, składany czy też nie) powinien uwzględniać cechy charakterystyczne użytkownika. Jedną z nich jest waga – tak różna w zależności od konkretnego ćwiczącego. I chociaż większość modeli (zwłaszcza wtedy, gdy jest to dobry rower treningowy) określa limit do około 130 – 150 kg (tak jest w przypadku roweru Kettler Giro C1, Domyos VM460 BCM i Sapphire Ultimate 2), to jednak niektóre charakteryzują się niższą wartością – na przykład maksymalna waga osoby ćwiczącej na rowerze Zipro Boost może wynosić 120 kg. A zupełnie lekką konstrukcją odznacza się rower powietrzny HMS MP6590, którego limit wynosi zaledwie 100 kg. Dlatego też przeglądając ranking rowerów stacjonarnych warto zwrócić uwagę właśnie na ten parametr.

 

Rower stacjonarny – jaki wybrać? Koło zamachowe ma znaczenie

Wiele osób planujących kupić dobry rower stacjonarny powinna sprawdzić jeden z podstawowych parametrów – a mianowicie masę koła zamachowego. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Otóż zasada jest prosta – im waga tego koła jest cięższa, to ćwiczenie przebiega bardziej stabilnie i płynnie. Standardowa masa koła zamachowego mieści się w przedziale od 7 do 12 kg. Rowery stacjonarne przedstawione w naszym rankingu mają ten parametr nieco zróżnicowany – od 4 kg w przypadku modelu Domyos VM460 BCM aż po 7 kg w rowerach Zipro Boost i Sapphire Ultimate 2. Zdecydowanie cięższe koła zamachowe są charakterystyczne dla rowerów spinningowych.

 

Rower stacjonarny – jaki kupić? Wielkość oraz masa urządzenia

Jedną z podstawowych cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru stacjonarnego jest jego wielkość oraz waga. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzętu domowego – wszak rower do treningu w domu najprawdopodobniej będzie przenoszony. I dlatego tak ważne są jego gabaryty. Nasz ranking rowerów stacjonarnych uwzględnia ten istotny parametr i przedstawia modele, których waga w większości przypadków nie przekracza 30 kg (najlżejszy w naszym zestawieniu jest model Zipro Boost, którego waga to zaledwie 23 kg). Wyjątkiem (ale niewiele odstępującym od normy) jest rower Kettler Giro C1, którego waga wynosi niespełna 32 kg. Takie rowery mogą być swobodnie przenoszone z miejsca na miejsce. Natomiast osoby posiadające niezbyt dużo wolnego miejsca mogą zdecydować się rower treningowy składany, który po skończonych ćwiczeniach może być schowany (na przykład do szafy).

 

Jaki rower treningowy wybrać? Dodatkowe funkcje i opcje umilające trening

Rower stacjonarny do domu powinien przede wszystkim umożliwić efektywny i skuteczny trening. Ale to nie wszystko. Najlepszy rower treningowy powinien także posiadać dodatkowe funkcje i opcje, które nie tylko umilą ćwiczenia, ale także pozwolą kontrolować indywidualne postępy. Zatem co powinien posiadać rower stacjonarny do ćwiczeń? Oto kilka dodatkowych funkcji:

  • regulacja siodełka oraz kierownicy (to warunek prawidłowej pozycji podczas treningu)
  • stopień obciążenia (im większy zakres jego regulacji, tym lepiej dla ćwiczącego)
  • komputer pokładowy (wykonujący pomiar czasu, prędkości, odległości, ilości spalonych kalorii, wysokości pulsu i tętna czy częstotliwości pedałowania)

Wymienione wyżej opcje to cechy, które posiada niemal każdy rower stacjonarny. Jednak to nie wszystkie dostępne udogodnienia treningowe. Stacjonarny rower treningowy może też posiadać uchwyt na tablet lub odtwarzacz MP3 oraz możliwość podłączenia do komputera (co pozwala na wyświetlanie trasy “przejazdu”). Dodatkowo istnieje opcja zakupu modelu z rolkami transportowymi, które w znaczący sposób ułatwiają przemieszczanie często ciężkiego sprzętu treningowego.

 

Najlepszy rower treningowy – jaki wybrać? Podsumowanie

Dobry rower stacjonarny to wydatek, który na pewno przyniesie szereg korzyści – od poprawy kondycji aż do ukształtowanie zgrabnej sylwetki. Jednak jego zakup powinien być przemyślany. Decydując się na zakup określonego modelu (bez względu na to, czy jest to rower treningowy magnetyczny czy elektromagnetyczny, składany rower stacjonarny czy też ten charakteryzujący się większymi gabarytami, rower stacjonarny mały czy też duży, poziomy czy pionowy) zawsze należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Rower stacjonarny treningowy powinien być dostosowany do wieku, stanu zdrowia, oczekiwanych efektów czy indywidualnych upodobań. Wybierając sprzęt na miarę własnych oczekiwań możemy mieć pewność, iż będziemy z niego korzystać. A jaki rower treningowy kupić? Warto skorzystać z naszego rankingu rowerów stacjonarnych, który na pewno odpowie na to pytanie.