Aktualizacja: Kwiecień 2024

Autka zdalnie sterowane to rozrywka, która posiada duże grono fanów nie tylko pośród najmłodszych, ale też i tych nieco starszych użytkowników. Od klasycznych zabawek po samochody RC off road – w coraz bogatszej ofercie producentów otrzymamy modele dla osób w każdym wieku. Jaki samochód RC na początek będzie najlepszy i czym kierować się podczas zakupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

Spis treści:

Sprawdź: Ranking samochodów zdalnie sterowanych

1. Spalinowy czy elektryczny samochód zdalnie sterowany — jaki wybrać?

Pierwsza kwestia, z jaką zetkniemy się, kupując zdalnie sterowane auto, będzie to rodzaj zasilania. Do wyboru mamy modele na baterie lub spalinowe samochody RC. Oba te rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. W kolejnych punktach przybliżymy najważniejsze cechy i parametry każdego z nich.

1.1. Samochody zdalnie sterowane elektryczne – prostsza obsługa i eksploatacja

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tej dziedzinie, śmiało możemy polecić samochody zdalnie sterowane elektryczne. Dla dorosłych użytkowników będą one zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze, szczególnie że nie wymagają regularnej eksploatacji jak auta RC spalinowe.

Ponadto konstrukcja elektrycznego auta na zdalne sterowanie pozwala na używanie go na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach niewentylowanych. Zaś ich cicha praca umożliwi świetną zabawę bez obaw o przeszkadzanie innym domownikom czy sąsiadom.

1.1.1. Rodzaj silnika i jego prędkość

Musimy liczyć się z tym, że auto zdalnie sterowane na akumulator będzie na pewno wolniejsze niż jego spalinowy odpowiednik. Większość modeli może osiągnąć maksymalnie do 45 km/h. Oczywiście znajdziemy też egzemplarze przekraczające tę wartość, aczkolwiek cena za nie będzie zdecydowanie wyższa. Stąd też dla osób początkujących takie auto na sterowanie będzie wystarczające.

 

silniki elektryczne

Jeśli natomiast chodzi o silnik, to rozwiązania mamy dwa:

Szczotkowy – o prostej konstrukcji gwarantującej łatwe użytkowanie. Auta zdalnie sterowane RC wyposażone w ten rodzaj silnika będą tańsze, ponieważ budowa i eksploatacja takiego silnika jest mniej kosztowna,

Bezszczotkowy – ich budowa jest bardziej zaawansowana. Silniki te są szybsze, ale też mniej podatne na awarie. Wytrzymałość bezszczotkowych silników gwarantuje samochodzikom dłuższą żywotność, w związku z tym modele w niego wyposażone będą nieco droższe.

1.1.2. Sposób zasilania, kilka słów o bateriach

Najczęściej samochody RC elektryczne zasilanie są:

  • paluszkami AAA lub AA o ogniwach nikolowo-metalowo-wodorkowych (Ni-Mh)
  • bateriami niklowo-kadmowych (Ni-Cd),
  • litowo-jonowych (Li-ion).

Cena za nie jest na pewno niższa, ale jednocześnie wydajność takich baterii będzie mniejsza. Dlatego, jeśli zależy nam, aby bateria wytrzymywała jak najdłużej, to polecamy modele zasilane bateriami typu Li-Po (litowo-polimerowe).

Jeśli nie chcemy, aby zaskoczyła nas rozładowana bateria, to warto mieć zapasową baterię zawsze pod ręką lub wybrać auta na akumulator, który dzięki specjalnej ładowarce będziemy mogli w dowolnym momencie podładować.

Natomiast w kwestii wydajności sprawdza się zasada, że im więcej, tym lepiej. W przypadku modeli rozpędzających się do prędkości powyżej 20 km/h 1000 mAh stanowi minimum, ponieważ taki samochodzik na pilot zużywa więcej energii.

1.2. Samochody zdalnie sterowane spalinowe – dla miłośników szybszej jazdy

Na pewno należy rozpocząć od tego, że zdalnie sterowany samochód spalinowy to hobby nieco bardziej kosztowne oraz czasochłonne. Wynika to z faktu, że wymaga on częstszej eksploatacji oraz wybór gotowych do jazdy samochodów jest ograniczony, ale o tym w następnej części poradnika.

Mając pełen bak, auto spalinowe na pilota jest w stanie przejechać mniej więcej taką samą ilość czasu, jak wersje elektryczne. Jednak znacząca różnica polega na tym, że samochód RC spalinowy napełnimy paliwem i może jechać dalej. Zaś w tym drugim przypadku musimy wymienić baterię, a ponadto mieć zapasowe zawsze pod ręką lub szybko ładować akumulator.

Pod tym względem samochody zdalnie sterowane na paliwo stanowią lepsze rozwiązanie, choć jednocześnie droższe, gdyż koszt paliwa znacznie przewyższa koszt ładowania akumulatora. Aczkolwiek jeśli na pierwszym miejscu stawiamy prędkość, to samochód spalinowy na pilota będzie najlepszym wyborem.

1.2.1. Gotowe do jazdy i składane, czyli różne rodzaje RC

Przeglądając oferty zdalnych aut spalinowych, na pewno natkniemy się na określenie „ready to go” lub „kity”. W pierwszym przypadku jak sama nazwa wskazuje, będą to modele gotowe do jazdy od razu. Zaś „kity” są to zestawy, które musimy poskładać lub ewentualnie zestawy bez kilku elementów np. sterownika radiowego, lub pilota.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że o ile już złożone auto zdalnie sterowane spalinowe dla wielu byłoby rozwiązaniem zdecydowanie lepszym, gdyż umożliwiłoby korzystanie z niego od razu po zakupie, to takich ofert nie znajdziemy dużo. Co więcej, będą one dostępne nie u producenta, ale u pośredników.

1.2.2. Istotne parametry silnika spalinowego

Zazwyczaj samochód na pilota spalinowy wyposażony jest w mniejszy silnik, choć zdarzają się modele o pojemności zbliżonej do tych stosowanych w skuterach czy też motorynkach. Moc silnika wyraża się natomiast w koniach mechanicznych (KM) lub koniach parowych (HP), gdzie tak naprawdę 1 KM jest niemal równy 1 HP.

Producenci zazwyczaj wykorzystują silniki, których moc oscyluje w zakresie 3-7 HP w zależności od wielkości auta. Silniki o mocy powyżej 5 HP są już zdecydowanie większe, a więc zamieszczenie ich samochodach o skali np. 1:10 (więcej o skali przeczytacie w kolejnych punktach) jest praktycznie niemożliwe.

Warto zwrócić uwagę także na RMP, czyli ilość obrotów na minutę. Profesjonalne samochody zdalnie sterowane cechują się RMP powyżej 5000, jednak dla osób początkujących wartość ta może być zdecydowanie niższa.

Jeśli zaś chodzi o kwestię „zasilania”, to jest to oczywiście paliwo. W większości modeli wykorzystywany jest silnik benzynowy, który napędzany jest mieszanką standardowej (95) benzyny ze specjalnym olejem przeznaczonym do pojazdów modelarskich.

2. Jaka wielkość pojazdu? Wybieramy skalę auta

Skala jest dość istotnym aspektem, gdyż informuje nas ona bowiem, w jakim stopniu zdalnie sterowany samochód odpowiada wielkością dla pełnowymiarowego auta.

Oferta producentów jest niezwykle szeroka, dlatego też znajdziemy w niej samochody zdalnie sterowane RC w skali 1:25, którymi będziemy mogli poruszać się w domu (w wersji elektrycznej), a nawet dać pojeździć dziecku, po 1:10 czy 1:5. Trzeba natomiast mieć świadomość, że im większy model, tym w przypadku kolizji może wyrządzić większą szkodę. Mowa tu nie tylko o uszkodzeniu doniczki czy wazonu, ale też możliwości zrobienia poważnej krzywdy dla zwierzęcia, a nawet człowieka. Wiąże się to z faktem, że większe auta mają bardziej zaawansowaną budowę, czyli np. mocniejszy silnik czy zawieszenie.

Przeważnie samochody zdalnie sterowane dla dorosłych do użytku profesjonalnego wykonywane są w skali nie mniejszej niż 1:15.

3. Moduły, kontrolery i parametry zasięgowe – czyli kilka słów o sterowaniu

Każdy samochód zarówno elektryczny, jak i spalinowy jest sterowany radiem poprzez moduł ECS, od którego są zależne takie aspekty jak czas reakcji, siła hamowania czy wrażliwość na przyspieszanie. Ponadto wykorzystuje się dodatkowo moduł PPM lub PCM. Lepszą efektywnością podczas sterowania charakteryzuje się moduł PCM, gdyż jest to nowszy system. Jednak szczegółowe informacje dotyczące ich działania, to zagadnienia, których znajomość jest niezbędna wyłącznie dla doświadczonych użytkowników.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym hobby, powinien interesować przede wszystkim zasięg. Oczywiście im jest on większy, tym lepiej. Zaleca się, aby do jazdy w pomieszczeniach samochód na sterowanie posiadał 10-15 m zasięgu, zaś na otwartych przestrzeniach minimum stanowi 30 m.

Równie ważny jest element, którym bezpośrednio sterujemy autkiem, czyli pilot. Jego kształt oraz rozmieszczenie przycisków wpływają nie tylko na wygodę, ale i poziom kontroli nad samochodem, co jest szczególnie ważne przy modelach przeznaczonych do driftu bądź jazdy w terenie.

Pilot w najbardziej klasycznej wersji posiada 2 drążki obok siebie – jeden służący do sterowania prędkością, a drugi do skręcania. Jednak samochód sterowany na pilota tego typu z uwagi na swoją budowę może skutkować wydłużonym czasem reakcji. Stąd też lepszym rozwiązaniem będą pistolety wyposażone w spust do przyspieszania oraz boczne koło do sterowania, które są bardziej zręczne.

Na koniec pozostaje jedynie kwestia częstotliwości transmisji pilota. W większości modeli będzie to 2,4 GHz, co jest w zupełności wystarczające, jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi użytkownikami.

4. Konstrukcja zawieszenia a zastosowanie autka

Zdalne samochody możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: on-road (przeznaczone do jazdy na równej powierzchni) i off-road (typowe terenówki zdalnie sterowane). Dodatkowo auta terenowe na pilota możemy pogrupować ze względu na wykorzystane w nich zawieszenie:

Buggy — nieduży skok zawieszenia, ale dobrze trzyma się w zakrętach. Są to auta szybsze niż typowe off-roadowe, jednak trochę gorzej radzą sobie w terenie,

Samochód zdalnie sterowany Buggy
Zaletą tego typu aut jest możliwość rozwinięcia dużych prędkości oraz dobra przyczepność na zakrętach. Off-road, tylko na dobrze ubitej ziemi.

Truggy – choć nieco wolniejszy, to nadal szybszy niż typowo off-roadowy samochód RC. Natomiast konstrukcja jest bardziej przystosowana do trudnego terenu, gdyż szeroko rozstawione koła i niższy środek ciężkości sprawiają, że autko jest mniej wywrotne,

Samochód zdalnie sterowany Truggy
Zawieszenie truggy radzi bardzo dobrze w terenie, ale jednocześnie jego budowa pozwala rozwinąć duże prędkości i zachować zwinność na zakrętach. Mają już znacznie większe koła od buggy, dlatego łatwiej prowadzi się je w terenie.

Monster Truck — typowe samochody terenowe zdalnie sterowane z dużym skokiem zawieszenia i wysokim środkiem ciężkości.

Monster truck zdalnie sterowany
Monster trucki mają podwyższone zawieszenie i monstrualne koła. Niestraszny mu jest nawet najbardziej wymagający teren, jednak jest najwolniejszy ze wszystkich off-roadowców.

Niezależnie jednak od tego, jaką konstrukcję postanowimy kupić warto, aby była ona zrobiona z metalu, gdyż znacznie wydłuży to jej żywotność. Należy natomiast uważać w przypadku producentów tanich samochodzików, którzy określają swoje modele mianem Buggy, Truggy, Monster truck lub ogólnie off-road tylko dlatego, że ich wygląd mógłby sugerować, że należą do takiej kategorii. W rzeczywistości jednak zarówno zawieszenie, jak i opony nie przetrwają długo w terenie.

4.1. Samochody zdalnie sterowane do driftu – jazda z poślizgiem

Kontrolowany poślizg, czyli tzw. drift to styl jazdy, do którego potrzebny jest samochód o określonej konstrukcji. Mianowicie opony muszą być gładkie, aby ten ślizg był możliwy do wykonania. Często stosuje się opony typu “slick”, czyli o gładkim bieżniku, dzięki którym lepiej wejdziemy w zakręt. Ponadto zdalnie sterowane auto do driftu powinno posiadać napęd na 4 koła, który pozwoli na łatwiejsze wyjście z tego zakrętu.

4.2. Auta na pilota terenowe – dla fanów mocniejszych wrażeń

W zależności od tego, na jak bardzo wymagającym terenie będziemy się poruszać, samochody zdalnie sterowane terenowe powinny posiadać metalowe zawieszenie typu truggy, buggy lub w monster truck. Zapewni to wytrzymałość konstrukcji w trakcie pokonywania trudnych szlaków np. górskich.

Duży nacisk powinniśmy postawić także na opony. Muszą one być mocne, a jednocześnie wykonane z miękkiej mieszanki materiału, aby lepiej trzymać się podłoża przy skrętach. W związku z tym warto, by miały również widoczne bieżniki. Jeśli chodzi zaś o napęd, to tak jak w przypadku modeli do driftu, powinny być to zdalnie sterowane samochody terenowe 4 × 4. Taki napęd pozwoli na swobodne przemieszczanie się po trudnym terenie.

Ostatnia kwestia to obecność amortyzatorów, która cechuje dobre terenowe auta na pilota. Do agresywnej jazdy najlepiej sprawdzą się amortyzatory olejowe, które po upadku z wysokości lepiej pochłoną energię.

5. Zabawa dla najmłodszych, czyli samochody zdalnie sterowane dla dzieci

Wśród top prezentów dla dzieci niezmiennie królują zabawki zdalnie sterowane. Zapewniają one wielogodzinną rozrywkę dla całej rodziny. Jednak wybierając samochód zdalnie sterowany dla 3-4 latka, a nawet starszego dziecka powinniśmy kierować się zupełnie innymi kryteriami niż w przypadku modelu dla osoby dorosłej.

Przede wszystkim auto zdalnie sterowane dla dzieci powinno posiadać napęd elektryczny. W słabo wentylowanym pomieszczeniu zabawa jest o wiele bezpieczniejsza, gdyż nie doprowadzi do zatrucia spowodowanego spalinami. Nie należy się o to obawiać, gdy rodzice zabawę kontrolują, jednak może zdarzyć się, że dziecko sięgnie po autko bez wiedzy osoby dorosłej.

Również sam sposób zasilania sprawia, że elektryczne samochody dla dzieci zdalnie sterowane są bezpieczniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie musimy wlewać do niego żadnych mieszanek paliwowych. Wystarczy mieć pod ręką zapasową baterię.

Jak wspomnieliśmy, modele elektryczne są wolniejsze, a więc w sytuacji ewentualnego uderzenia taki samochód sterowany dla dzieci nie wyrządzi innym szkody, a ewentualne straty będą raczej niewielkie. Oczywiście o ile skala autka jest mniejsza, gdyż większe egzemplarze mogą być bardziej szkodliwe.

Podsumowanie

Chociaż dla wielu zdalnie sterowany samochód może się wydawać zwykłą zabawką, to jak widać dla prawdziwych pasjonatów tego hobby, wybór wcale nie jest taki prosty. Do domu bowiem nadaje się wyłącznie model elektryczny, zaś do jazdy w terenie najlepiej sprawdzi się silnik spalinowy. Samochód terenowy powinien mieć napęd na 4 koła, a do driftu dodatkowo gładkie opony – wszystkie te elementy powinny być przede wszystkim dostosowane do warunków, w jakich będzie użytkowane zdalne auto. Dlatego mamy nadzieję, że po lekturze tego poradnika, wybory te będą znacznie łatwiejsze.