Aktualizacja: Kwiecień 2024

Śpiwór to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego podróżnika i turysty, który od spania w hotelach woli nocowanie w namiocie, schronisku, a nawet pod gołym niebem. Decydując się na zakup śpiwora, warto rozważyć w jakich miejscach i warunkach będzie najczęściej używany. Warto również zastanowić się,  jakie cechy powinien posiadać śpiwór, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby i wymagania. Czym powinien cechować się dobry śpiwór? Jakie rodzaje śpiworów możemy znaleźć w sklepach? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym, w którym dodatkowo omówione zostały wszystkie czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed planowanym zakupem śpiwora.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING śpiworów »

Śpiwór – dobry sen i ciepło w każdych warunkach to podstawa

Odpowiednio dobrany śpiwór może zagwarantować nam ciepłe i w pełni przespane noce niezależnie od panujących warunków. Z tego względu, przed zakupem warto dobrze zastanowić się, jaki rodzaj śpiwora będzie odpowiadał naszym potrzebom w największym stopniu. W zależności od tego, jak często podróżujemy i w jakich warunkach najczęściej śpimy w trakcie wycieczek, możemy dokonać wybor pomiędzy śpiworami dwusezonowymi, czterosezonowymi, schroniskowymi lub uniwersalnymi.

Nie bez znaczenia jest również wybranie odpowiedniego rozmiaru śpiwora oraz materiału, z jakiego został wyprodukowany. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które zostały wymienione w naszym artykule, można bez większego problemu wybrać dla siebie odpowiedni śpiwór i cieszyć się ciepłem oraz spokojnym snem w czasie podróży.

Jakie rodzaje śpiworów są dostępne w sprzedaży?

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje śpiworów. Niektóre z nich dostosowane są do pór roku, temperatury, a jeszcze inne do specyficznych warunków, w których powinny być użytkowane. W zależności od tego jak często podróżujemy i w jakich miejscach najczęściej nocujemy, możemy wybierać pomiędzy śpiworami letnimi, zimowymi, wojskowymi, uniwersalnymi oraz wieloma innymi rodzajami.

Śpiwór letni (dwusezonowy)

Śpiwory letnie, określane również jako dwusezonowe, przeznaczone są do użytku w sezonie wiosenno-letnim, gdy temperatura otoczenia wynosi więcej niż 8°C. Zdecydowaną zaletą śpiworów dwusezonowych jest ich niewielka waga oraz stosunkowo niska cena, wynikająca z syntetycznego wypełnienia, które jest znacznie tańsze od naturalnego wypełnienia puchowego.

Śpiwór zimowy (czterosezonowy)

Śpiwory zimowe, określane również jako czterosezonowe sprawdzają się doskonale w niższych, nawet ujemnych temperaturach. Wykonane są najczęściej z naturalnego puchu, który chroni ciało przed utratą ciepła. Warto podkreślić jednak, że ze względu na materiał wypełnienia, śpiwory zimowe są z reguły droższe od śpiworów letnich.

Śpiwór trzysezonowy

Śpiwory trzysezonowe przeznaczone są do użytku niemalże przez cały rok. Jednak w przeciwieństwie do śpiworów zimowych wypełnione są najczęściej ociepleniem syntetycznym, co wpływa na ich niższą, bardziej przystępną cenę.

Śpiwór schroniskowy

Śpiwory przeznaczone do użytkowania w schroniskach wykonane są najczęściej z tańszych syntetycznych materiałów. Ich zdecydowaną zaletą jest niewielka waga, która może mieć duże znaczenie w przypadku pieszych wycieczek górskich. Warto podkreślić jednak, że śpiwory schroniskowe są z reguły niewystarczające do użytkowania w namiotach czy pod gołym niebem, zwłaszcza poza sezonem letnim.

Śpiwór wojskowy

Śpiwory wojskowe przeznaczone są do użytku w ekstremalnych warunkach. Doskonale chronią przed wilgocią, utrzymują odpowiedni poziom ciepła, a także zachowują przepuszczalność pary wodnej na odpowiednim poziomie, co jest bardzo istotne w czasie wilgotnych i gorących nocy. Śpiwór wojskowy po złożeniu jest zazwyczaj bardzo mały i lekki, co znacznie ułatwia przenoszenie go w trudnych warunkach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze śpiwora? Poradnik zakupowy

Jest wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę, aby zakupiony przez nas śpiwór był odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu, wagi oraz skutecznie chronił nas przed zimnem. Przed zakupem, warto zastanowić się między innymi, jaki rodzaj, kształt oraz waga śpiwora będą dla nas najbardziej komfortowym i praktycznym rozwiązaniem w czasie podróży.

Rodzaj śpiwora

Pierwszym czynnikiem, który warto rozważyć przed planowanym zakupem śpiwora jest jego rodzaj, który powinien być uzależniony od warunków w jakich planujemy z niego korzystać. Warto pamiętać, że zupełnie inny śpiwór będzie nam potrzebny w przypadku letniego noclegu w schronisku, a inny podczas nocowania zimą w namiocie.

Wymiary i kształt

Odpowiednio dobrany śpiwór musi być dopasowany do wzrostu oraz wagi osoby, która będzie w nim spała. Śpiwory dla dzieci oraz osób dorosłych różnią się od siebie długością i szerokością. Tak samo różnić będą się od siebie śpiwory dla osób dorosłych o znacznej różnicy wzrostu. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybierać również pomiędzy śpiworami o standardowym kształcie oraz śpiworami typu mumia, które są szerokie u góry i zwężają się ku dołowi.

Zakres temperatur

Dostępne na rynku śpiwory różnią się od siebie grubością, rodzajem wypełnienia oraz właściwościami termoizolacyjnymi, które wpływają na optymalny zakres temperatur,w  których konkretny śpiwór może być używany. Aby upewnić się czy dany śpiwór będzie dla nas odpowiedni, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi temperatury maksymalnej, optymalnej oraz ekstremalnej, w których dany model powinien być użytkowany.

Struktura warstw i komór

Uznaje się, że im więcej warstw posiada dany śpiwór, tym lepiej chroni on przed utratą ciepła i zapewnia lepszą izolację. Oczywiście zalecana liczba warstw w danym śpiworze będzie zależna od warunków, w jakich planujemy nocować. Za uniwersalną liczbę uznaje się trzy warstwy, natomiast w przypadku nocowania w niskich temperaturach lub skrajnie ekstremalnych warunkach, warto rozważyć ich większą ilość.

Materiał wykonania poszycia oraz wypełnienie śpiwora

Dostępne na rynku śpiwory różnią się od siebie materiałem poszycia oraz rodzajem wypełnienia. Najczęściej spotykane są modele poszyte poliestrem oraz dodatkową powłoką chroniącą przed wilgocią. Z kolei jeśli chodzi o wypełnienie śpiwora, to można je podzielić na dwa główne rodzaje: wypełnienie syntetyczne oraz ocieplenie puchowe, wykonane z naturalnego puchu gęsiego lub kaczego.

Rodzaj zamka i sposób jego zapinania

Największą popularnością cieszą się obecnie dostępne na rynku śpiwory, wyposażone w dwustronne, zabezpieczone przed rozpinaniem zamki. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup śpiwora z zamkiem znajdującym się bezpośrednio z prawej lub lewej strony. Takie śpiwory przeznaczone są do spięcia z innym, w celu utworzenia wersji dwuosobowej.

Obecność i rodzaj kołnierza termicznego

Kołnierz termiczny to dodatkowy element wyposażenia śpiwora, który może okazać się niezbędny w przypadku nocowania w trudnych warunkach lub skrajnie niskich temperaturach. W zależności od własnych potrzeb można zdecydować się na zakup śpiwora z luźnym kołnierzem lub z możliwością regulowania jego wielkości np. przy pomocy ściągacza.

Waga śpiwora

Waga śpiwora może mieć istotne znaczenie w przypadku pieszych, górskich wycieczek oraz zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność ograniczenia wagi całkowitej bagażu. Na rynku dostępne są zarówno bardzo lekkie śpiwory syntetyczne oraz te cięższe, wypełnione najczęściej naturalnym puchem. Warto podkreślić jednak, że ciężkie, puchowe śpiwory mogą okazać się niezbędnym elementem wyposażenia w trakcie wycieczek w okresie jesienno-zimowym.

Jaki rodzaj śpiwora na jaką wyprawę?

Śpiwór powinien być dopasowany do warunków, w jakich będziemy spać oraz dostosowany do przypuszczalnej temperatury, która będzie występowała w miejscu naszej podróży. Jeżeli planujemy letnią wycieczkę z noclegiem w schronisku lub pod namiotem, to bez problemu możemy zdecydować się na uniwersalny, trzysezonowy lub dwusezonowy śpiwór.

Z kolei jeżeli planujemy wycieczkę w sezonie jesienno-zimowym, w trakcie której będziemy spać pod namiotem lub pod gołym niebem, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie solidny, gruby, czterosezonowy śpiwór z puchowym wypełnieniem. Jeszcze inny model może okazać się potrzebny w przypadku wypraw w skrajnych temperaturach lub ekstremalnych warunkach pogodowych. W takiej sytuacji konieczny może okazać się zakup lekkiego, wodoodpornego śpiwora wojskowego.

Zakres temperatur śpiworów – jak go interpretować?

Zakres temperatur to oznaczenie, które w dokładny sposób określa, do jakich temperatur przeznaczony jest dany model śpiwora. Zapoznanie się z poniższymi informacjami pozwoli uniknąć wybrania śpiwora niedostosowanego do warunków, które będą towarzyszyć nam w trakcie podróży.

Temperatura górnej granicy komfortu T-max

Temperatura górnej granicy komfortu, czyli T-max to parametr określający w jakiej temperaturze osoba dorosła o standardowej budowie ciała będzie spała komfortowo, bez odczuwania nadmiernego gorąca czy pocenia się. Ten parametr jest szczególnie istotny latem, gdy w nocy towarzyszą nam wyższe temperatury.

Temperatura komfortu T-comfort

Temperatura komfortu wskazuje na optymalną temperaturę otoczenia, w której dorosła osoba o standardowej budowie ciała powinna czuć się w pełni komfortowo. To oznaczenie warto wziąć pod uwagę niezależnie od pory roku, w jakiej planujemy wycieczkę lub podróż.

Temperatura graniczna T-limit

Temperatura graniczna T-limit to parametr określający średnią temperaturę, w jakiej dorosła osoba o standardowej budowie ciała czuje się komfortowo i nie marznie. Parametr T-limit warto wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wycieczkę w okresie jesienno-zimowym.

Temperatura ekstremalna T-extreme

Temperatura ekstremalna, czyli T-extreme to parametr określający maksymalnie niską temperaturę, w której dorosły człowiek o standardowej budowie ciała będzie w stanie przetrwać przez kilka godzin. Wszystkie wartości temperatury znajdujące się poniżej granicy T-extreme stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak dobrać kształt śpiwora i jakie ma to znaczenie w praktyce?

Odpowiednio dobrany kształt śpiwora może zwiększyć poczucie komfortu w trakcie snu oraz zapobiec nadmiernej utracie ciepła w nocy. Na rynku dostępne są dwa, najpopularniejsze typy śpiworów: uniwersalne, prostokątne oraz śpiwory typu mumia, które zwężają się na dole.

Śpiwór prostokątny typu kołdra

Standardowe, prostokątne śpiwory, określane również jako śpiwory kopertowe, to bez wątpienia najbardziej uniwersalny wybór. Zdecydowaną zaletą śpiworów kopertowych jest to, że w każdej chwili można je rozpiąć i używać jako kołdry. Warto podkreślić jednak, że są one z reguły cięższe i dość duże pod względem wymiarów, co może okazać się utrudnieniem w podróży.

Śpiwór typu mumia

Śpiwory w kształcie egipskich mumii są szerokie w ramionach i zwężają się ku dołowi, dzięki czemu dopasowują się do ciała i zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Taka konstrukcja sprawia, że do produkcji śpiwora wykorzystywana jest również mniejsza ilość materiału, co wpływa na jego niższą wagę. Na rynku dostępne są również dwa podtypy śpiworów w kształcie mumii:

  • Mumia poszerzona – śpiwór w kształcie standardowej mumii, wyróżniający się jednak większą szerokością w środkowej części, co ułatwia zmianę pozycji w trakcie snu.
  • Mumia elastyczna – śpiwór wyposażony w dodatkowe ściągacze, które umożliwiają maksymalne dopasowanie kształtu śpiwora do ciała. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest ograniczona utrata ciepła w trakcie snu oraz zwiększona swoboda ruchu.

Śpiwór z naturalnym wypełnieniem czy syntetycznym?

Rodzaj wypełnienia śpiwora wpływa na jego finalny rozmiar, wagę oraz zdolności termiczne. Dostępne na rynku śpiwory dzielą się na te wypełnione materiałami syntetycznymi oraz te, które wypełnione są naturalnym ociepleniem puchowym.

Śpiwór syntetyczny

Śpiwory z syntetycznym wypełnieniem sprawdzają się doskonale w okresie wiosenno-letnim, a także w przypadku nocowania w schronisku. Zdecydowaną zaletą śpiworów syntetycznych jest ich niska cena oraz niewielka waga, co stanowi spore ułatwienie zwłaszcza w przypadku pieszych wycieczek górskich. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach niska cena śpiwora może być powiązana ze słabą jakością wykonania, dlatego przed zakupem warto zastanowić się czy konkretny model będzie dostosowany do naszych potrzeb i wymagań.

Śpiwór puchowy

Śpiwory puchowe mają z reguły znacznie większe właściwości termoizolacyjne niż śpiwory syntetyczne, dlatego są szczególnie zalecane w przypadku nocowania w niskich temperaturach lub ekstremalnych warunkach. Warto podkreślić, że śpiwory wypełnione naturalnym pierzem są z reguły droższe i cięższe niż śpiwory syntetyczne, natomiast bardzo często wiąże się to z lepszą jakością wykonania oraz większą trwałością.

Jakie wypełnienie śpiwora do jakich warunków sprawdzi się najlepiej?

Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są lekkie i odporne na działanie wilgoci, dlatego świetnie sprawdzają się w okresie letnim, w miejscach o stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza, a także w przypadku nocowania w schroniskach, gdzie temperatura w nocy wynosi z reguły kilkanaście stopni.

Z kolei śpiwory wypełnione naturalnym puchem kaczym lub gęsim sprawdzają się w niższych temperaturach oraz ekstremalnych warunkach często towarzyszących zimowym wyprawom górskim. Warto pamiętać jednak, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiadało wszystkim, zwłaszcza alergikom uczulonym na naturalne pierze.

Czy materiał poszycia śpiwora również ma znaczenie?

Poszycie w śpiworach wykonane jest najczęściej z syntetycznych materiałów, takich jak poliester czy nylon. Zdecydowaną zaletą tego typu tkanin jest to, że bardzo łatwo je wyczyścić i są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Większość śpiworów posiada również dodatkową powłokę wodoodporną, która chroni materiał przed wilgocią oraz zabezpiecza śpiwór przed zabrudzeniami. Warto podkreślić jednak, że funkcjonalność konkretnej tkaniny będzie zależała od jej jakości, dlatego przed zakupem, warto zorientować się, jakie materiały wchodzą w skład śpiwora, jak się je czyści i czy są przyjemne w dotyku.

Waga śpiwora – które śpiwory są najlżejsze?

Powszechnie uznaje się, że najlżejsze na rynku są śpiwory syntetyczne. Warto podkreślić jednak, że nie wszystkie śpiwory puchowe są od nich cięższe, ponieważ wiele dostępnych w sklepach modeli wypełnionych naturalnym pierzem wyróżnia się niezwykle niską wagą. W tym przypadku jednak, często mniejsza waga wynika z większych kosztów produkcji, a więc cena lekkiego, puchowego śpiwora może być stosunkowo wysoka. 

Z kolei lekkie, syntetyczne śpiwory można zakupić już od 50 zł, natomiast często wiąże się to ze stosunkowo niską jakością wykonania. Z tego względu, niezależnie od tego, na jaki model śpiwora chcemy się zdecydować, to warto dokładnie zapoznać się z parametrami poszczególnych modeli, które z pewnością ułatwią dokonanie odpowiedniego wyboru.

Jakie są najbardziej znane marki produkujące śpiwory?

Obecnie wiele marek zajmuje się produkcją śpiworów turystycznych. Warto pamiętać jednak, że nie każda z nich oferuje jakość produktów w takim samym standardzie. Do najbardziej znanych i lubianych marek produkujących śpiwory, można zaliczyć między innymi:

  • Fjord Nansen,
  • Hi-Tec,
  • Pinguin,
  • Acamper,
  • Deuter.

Jaki śpiwór wybrać? Podsumowanie

Planując zakup śpiwora, warto przede wszystkim zastanowić się jak często i w jakich warunkach planujemy z niego korzystać. Zupełnie inny śpiwór będzie potrzebny nam w przypadku sporadycznego nocowania w schronisku, a inny w przypadku częstych wycieczek górskich oraz nocowania w namiocie w niższych temperaturach. Zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi w powyższym poradniku powinno znacznie ułatwić podjęcie satysfakcjonującej decyzji zakupowej. W przypadku wątpliwości, warto zapoznać się dodatkowo z poszczególnymi modelami śpiworów turystycznych, które zostały uwzględnione w naszym rankingu najlepszych śpiworów.