Aktualizacja: Kwiecień 2024

Pasy chmur na Jowiszu, pierścienie Saturna czy niezwykłe fotografie układu słonecznego – wszystkie te zapierające dech w piersiach widoki możemy uzyskać, wykorzystując teleskopy astronomiczne. Ranking teleskopów, który znajduje się poniżej, zawiera propozycje zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podniebnymi obserwacjami. Idealny w teren Levenhuk Skyline Travel 70 Typ Refraktor Średnica soczewki 70 mm Ogniskowa 400 mm Maksymalne użyteczne powiększenie 149x Światłosiła f/5.7 Rozwiń
Pasy chmur na Jowiszu, pierścienie Saturna czy niezwykłe fotografie układu słonecznego – wszystkie te zapierające dech w piersiach widoki możemy uzyskać, wykorzystując teleskopy astronomiczne. Ranking teleskopów, który znajduje się poniżej, zawiera propozycje zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podniebnymi obserwacjami.

Ranking teleskopów astronomicznych otwiera Orion SkyQuest XT6, jest to wysokiej jakości reflektor w dość atrakcyjnej cenie. Jeżeli zależy nam na astrofotografii, to obraz wdziany przez soczewkę musi być jasny i dość wyraźny, dlatego warto wybrać w tym celu Sky Watcher Dobson. Dzięki dużej soczewce tego modelu możemy uwiecznić na zdjęciu więcej szczegółów. Wymienione wcześniej teleskopy są dosyć ciężkie i zajmują sporo miejsca, dlatego na piesze wypady polecamy Levenhuk Skyline Travel 70. Waży jedynie 3 kg, a po złożeniu zmieści się w niewielkim plecaku, dodatkowo może być stosowana jako luneta obserwacyjna. Na naszej liście znalazły się jeszcze dwa teleskopy, pierwszy — Bresser National Geographic 114/900 AZ jest najtańszy w zestawieniu, drugi Sky Watcher Synta BK909AZ3 jest najczęściej polecanym teleskopem w niskiej cenie.

  1. Orion SkyQuest XT6 - świetny stosunek ceny do jakości
  2. Sky Watcher Dobson - najlepsza jakość obrazu
  3. Sky Watcher Synta BK909AZ3 - dla początkujących
  4. Bresser National Geographic 114/900 AZ - najtańszy w zestawieniu
  5. Levenhuk Skyline Travel 70 - idealny w podróż

1. Sky Watcher Dobson

Sky Watcher Dobson
Teleskopy Sky Watcher są cenione przez użytkowników na całym świecie za jakość wykonania oraz szerokie możliwości. Nie inaczej jest z modelem Synta Dobson, który świetnie sprawdzi się w astrofotografii.

JAKOŚĆ

CENA

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli konstrukcji sprzętu. Jest to teleskop 12 cali, zatem średnica soczewki ma aż 305 mm. Wartość ta znacznie przekracza zalecaną średnicę dla teleskopów typu reflektor. Sprawia to, że obraz jest wyraźniejszy i łatwiej będzie nam dostrzec również niewielkie obiekty. Istotna jest również ogniskowa, która w tym modelu sięga 1500 mm. Ma ona bowiem wpływ na oferowane przez lunetę powiększenie. Dla Sky-Watcher Dobson znajduje się ono na poziomie aż 600x. Pozwoli to na obserwowanie planet, gwiazd, a nawet ciemniejszych obiektów tj. galaktyki i mgławice. Choć duża w tym zasługa światłosiły wynoszącej f/4,9, zapewniającej jasny obraz. Dzięki temu możemy też wykorzystać teleskop to astrofotografii. Szczególnie że umieszczenie okularu z boku sprzętu, ułatwi montaż zestawu do robienia zdjęć. Należy natomiast wziąć pod uwagę, że przemieszczanie się z lunetą może być nieco utrudnione, gdyż całość waży powyżej 30 kg, a wysokość tuby w pionie wynosi 157 cm. Nie trzeba jednak obawiać się o stabilność. Teleskopy Dobson, a więc wykorzystujące montaż Dobson, do których należy ten model, gwarantują bardzo dobrą stabilność dla tuby. Wysoka jakość produktu znajduje odzwierciedlenie w cenie, stąd też jest ona nieco wyższa. Jednak warto zainwestować w ten reflektor Newtona od Sky-Watcher, jeśli chcemy móc podziwiać każdy szczegół układu słonecznego.

Zalety
Maksymalne użyteczne powiększenie to aż 600x
Świetny do oglądania wszelkich układów i obiektów, zarówno planet, jak i galaktyk oraz mgławic
Teleskop lustrzany typu reflektor Newtona z bardzo jasną soczewką - widoczne szczegóły np. krater na księżycu
Soczewka o średnicy 305 mm
Wygpdny boczny okular
Prosty w użyciu montaż dobsona
Wady
Najdroższy w zestawieniu
Waży około 30 kg

2. Sky Watcher Synta BK909AZ3

Sky-Watcher Synta BK909AZ3
Marka Sky-Watcher tworząc kolejne projekty, nie zapomniała o miłośnikach astronomii o ograniczonych środkach, którym zależy na sprzęcie dobrej jakości. I tak też powstał Sky Watcher Synta BK909AZ3, czyli doskonały teleskop do 1000 zł.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to teleskop typu refraktor, a więc najlepiej sprawdzi się do obserwacji nieba, gwiazd oraz innych jasnych obiektów. Zwłaszcza w mieście, ponieważ charakteryzuje się mniejszą wrażliwością na zanieczyszczenia świetlne. Można zatem śmiało postawić teleskop na balkonie albo zabrać ze sobą na wyjazd. Waży jedynie 7 kg, więc nie będziemy mieli problemów z jego przeniesieniem. Nie ujrzymy jednak przy jego pomocy ciemnych obiektów np. galaktyk, ze względu na dość małą średnicę obiektywu – 90 mm. Choć przekracza to zalecaną minimalną średnicę, to w połączeniu z powiększeniem 180x, nie pozwoli nam dostrzec dokładnie wszystkich elementów układu słonecznego. Będzie to natomiast wystarczające do początkowych obserwacji zarówno na niebie, jak i na ziemi. Podsumowując, funkcjonalności sprzętu nie sprawdzą się do profesjonalnych obserwacji, ale jak najbardziej możemy ten model polecić jako teleskop dla początkujących. Ranking nie mógł bowiem pominąć astronomów amatorów, którzy pragną zagłębić się w tę dziedzinę nauki, ale jeszcze ich nie stać na sprzęt z wyższej półki.

Zalety
Dobry teleskop mieszczący się w cenie do 1000 zł
Teleskop świetnie nadaje się do oglądania w mieście, gdzie występuje zanieczyszczenie świetlne
Niewielkie wymiary ułatwiają przenoszenie, dodatkowo waży jedynie 7 kg
Może być używany jako luneta obserwacyjna
Wady
Maksymalne użyteczne powiększenie to jedynie 180x
Dość ciemna luneta, nie sprawdzi się w astrofotografii

3. Bresser National Geographic 114/900 AZ

Bresser National Geographic 114/900 AZ
Teleskop National Geographic to idealna propozycja dla osób poszukujących sprzętu prostego w obsłudze i łatwego w transporcie. Przekonajmy się, co jeszcze do zaoferowania ma model 114/900 AZ.

JAKOŚĆ

CENA

Do oglądania gwiazd z balkonu czy też z ogródka, luneta National Geographic jako klasyczny refraktor sprawdzi się doskonale. Jest ona bowiem odporna na zanieczyszczenia świetlne często występujące w mieście. Teleskop ułatwi nam podziwianie jasnych obiektów tj. planety lub gwiazdy, ale również umożliwi przeprowadzenie obserwacji naziemnych, gdyż na wyposażeniu znajduje się soczewka odwracająca. Warto również dodać, że soczewka ma średnicę 114 mm, co jest bardzo dobrym wynikiem, znacznie przekraczającym poza zalecaną wartość. Ponadto do dyspozycji mamy okulary o powiększeniu 36x, 100x, 225x, przy czym 228x to maksymalne rekomendowane powiększenie. Jednakże światłosiła teleskopu wynosi f/7. Oznacza to, że obiektyw jest ciemny, ograniczając tym samym możliwy zakres obiektów do obserwacji. Duży plus należy natomiast przyznać za obsługę, gdyż jest ona niezwykle prosta. Teleskop Bresser National Geographic wykorzystuje montaż azymutalny, co przypomina obsługę głowicy w statywach od aparatów. Jeśli zaś udajemy się na nierówny teren, to pomocny okaże się teleskopowy statyw, ułatwiający zachowanie stabilizacji. Model ten zatem to dobry wybór dla osób stawiających pierwsze kroki w astronomii, którzy poszukują jakościowego teleskopu w atrakcyjnej cenie.

Zalety
Lekki, a przy tym łatwy do transportu
Maksymalne rekomendowane powiększenie to 228x
W zestawie 3 okulary powiększające (36x, 100x, 225x)
Wygodny teleskopowy statyw
Niska cena
Wady
Dość ciemna soczewka

4. Levenhuk Skyline Travel 70

Levenhuk Skyline Travel 70
Przy częstych podróżach najlepszym rozwiązaniem byłby mobilny, mały teleskop astronomiczny. Ranking z myślą o zapalonych podróżnikach przedstawia Levenhuk Skyline Travel 70.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to zdecydowanie najmniejszy teleskop w naszym zestawieniu, gdyż waży niecałe 3 kg, a jego wymiary to 45x33,5x16 cm. Nie będzie więc potrzebny nam samochód do jego przetransportowania. Wystarczy jedynie plecak, który producent dołącza do zestawu podczas zakupu. Jednak jak można się spodziewać, jego możliwości nie będą aż tak szerokie, jak większych odpowiedników. Z uwagi na 70 mm średnicę obraz będzie dość ciemny, także uzyskanie dobrego zdjęcia może być problematyczne. Świetnie natomiast sprawdzi się jako luneta do obserwacji niektórych planet, galaktyk, mgławic oraz księżyca, ale też krajobrazów i innych dużych obiektów ze względu na maksymalne praktyczne powiększenie 140 mm. Dobrze sprawdzi się w przestrzeni miejskiej, ponieważ jest to teleskop typu refraktor, czyli lepiej zniesie zanieczyszczenia świetlne. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie, a mianowicie filtrze słonecznym, który ochroni nas przed przypadkowym spojrzeniem w słońce. Znajdziemy go w wyposażeniu podstawowym razem z lunetą i plecakiem. Jak więc widzimy, cały zestaw jest dość rozbudowany. Teleskop Levenhuk Travel 70 to kompaktowy sprzęt, który możemy mieć zawsze pod ręką, przez co jest doskonałą propozycją dla miłośników astronomii.

Zalety
Teleskop refrakcyjny nadaje się do oglądania gwiazd w przestrzeni miejskiej
Zajmuje najmniej miejsca w całym zestawieniu, dodatkowo waży jedynie 3 kilogramy
Jego kompaktowe wymiary powodują, że bez problemu można go transportować na piechotę
Filtr słoneczny w zestawie
Świetnie sprawdzi się również jako luneta obserwacyjna
Wady
Średnica soczewki wynosi jedynie 70 mm
Użyteczne powiększenie to jedynie 140x

Porównanie najlepszych teleskopów astronomicznych

Porównaj najważniejsze parametry teleskopów, zwróć przede wszystkim uwagę na średnicę, ogniskową i światłosiłę. To te dane wpływają na to, jak dobrej jakości obraz zobaczymy w okularze. [table id=243 responsive=collapse /]


Poradnik zakupu pierwszego teleskopu astronomicznego - na co zwrócić uwagę?

Chcąc ujrzeć Oriona czy Drogę Mleczną, nie trzeba być wcale astronomem, wystarczy jedynie zaopatrzyć się teleskop astronomiczny. Dla początkujących pasjonatów tej nauki przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, czy lepszym rozwiązaniem będzie luneta, czy teleskop oraz jaki kupić model, aby móc prowadzić obserwację nawet z balkonu.
  1. Nie marnuj pieniędzy - nie kupuj zbyt tanich teleskopów
  2. Refraktory i reflektory, czyli podstawowy podział teleskopów
  3. Zwróć uwagę na takie parametry jak: średnica soczewki, ogniskowa i światłosiła
  4. Duże powiększenie to nie wszystko
  5. Kilka słów o stabilizacji, dostępne montaże statywów w teleskopach
  6. Jakie akcesoria okażą się niezbędne w obserwacji nieba?

1. Dlaczego nie warto inwestować w tanie teleskopy astronomiczne?

W sieci znajdziemy wiele zapytań użytkowników o to, jaki teleskop do 500 zł wybrać, jednak trzeba podkreślić, że jakość takiego sprzętu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego niezależnie od tego, czy interesuje nas teleskop profesjonalny, czy też sprzęt do użytku amatorskiego, musimy liczyć się z tym, że czeka nas nieco większy wydatek. Dobry teleskop do obserwacji planet musi cechować się odpowiednią budową, która przekłada się bezpośrednio na cenę lunety. Inaczej na niebie dostrzeżemy jedynie szare plamy i niewyraźne obiekty. Warto zatem zwiększyć swój budżet do około 1000 zł, gdyż w tej kwocie możemy już znaleźć dobry teleskop do oglądania gwiazd, jak i do obserwacji naziemnych. Oczywiście im chcemy więcej zobaczyć, co jest w kosmosie, tym teleskop będzie musiał mieć lepsze parametry, a co za tym idzie, jego cena będzie wyższa.

2. Luneta a teleskop, czyli podział teleskopów

Z uwagi na budowę teleskopów możemy rozróżnić ich 3 rodzaje: refraktorowy, reflektorowy i katadioptryczny.

Teleskop refraktor – doskonały do obserwacji księżyca, krajobrazu oraz jako luneta dla dziecka

Teleskop soczewkowy lub luneta astronomiczna to określenia, które możemy stosować zamiennie do tego rodzaju teleskopu. Działa on w taki sposób, że światło przechodzi przez soczewkę, następnie skupia się w ognisku i przekazuje obraz na okular. Taki typ teleskopu wykorzystywany był przez samego Galileusza. Świetnie sprawdzi się on jako teleskop do obserwacji nieba, a szczególnie jasnych obiektów ze względu na ciemną optykę. Dzięki temu taki sprzęt jest doskonałym rozwiązaniem do domu czy na balkon, gdyż zbyt jasny teleskop w mieście, gdzie występują zanieczyszczenia świetlne, mógłby dać niewyraźny obraz. Co więcej, możemy go wykorzystać jako teleskop obserwacyjny do obiektów znajdujących się na ziemi. Ich jedynym minusem jest występowanie zjawiska aberracji chromatycznej, czyli pojawianie się kolorowych obwódek (wyjątkiem są refraktory apochromatyczne). Należy podkreślić, że refraktor to dobry teleskop dla dzieci, dzięki mniejszej wadze w porównaniu z reflektorami. Małych odkrywców mogłyby zmęczyć przenoszenie tak ciężkiego sprzętu, dlatego teleskop astronomiczny dla dzieci musi być dość lekki.

Reflektory – do podziwiania galaktyk i nie tylko

Teleskop Newtona czy też inaczej lustrzany nadaje się do nieco bardziej zaawansowanych obserwacji z dala od ulicznego światła np. mgławic lub galaktyk, aczkolwiek trzeba uwzględnić fakt, że ze względu na ich nieco większą wagę przemieszczanie się z nimi może być raczej problematyczne. Jego działanie polega na tym, że wpadające do teleskopu światło odbija się od lustra głównego o wklęsłym kształcie. Następnie światło jest odbite do mniejszego lustra wtórnego, a ono przekazuje obraz do okularu. Wspomniany wcześniej okular najczęściej znajduje się z boku, dlatego, jeżeli ktoś się zastanawia jaki teleskop do astrofotografii zakupić, to koniecznie musi być to teleskop typu reflektor. Jest on zdecydowanie wygodniejszy podczas montażu adaptera, a także zapewnia komfortowy dostęp do aparatu, gdy chcemy zobaczyć, co znajduje się na wizjerze lub ekranie. Należy też dodać, że reflektory są lepszym wyborem dla fotografów, bo są one jaśniejsze od refraktorów, przy których słabszy aparat mógłby mieć problem z wykonaniem jakościowego zdjęcia. Zbytnie podbijanie czułości ISO może powodować szumy, a przez to zdjęcie nie będzie już takie atrakcyjne, stąd warto wybierać teleskopy, które są jasne. Najpopularniejszą odmianą teleskopów reflektorowych są teleskopy Newtona. Zazwyczaj oferują one duże średnice za stosunkowo niską cenę, dlatego często polecane są jako teleskopy dla początkujących. Jeśli chcemy przy jego pomocy oglądać niebo w mieście, to najlepiej wybierać średnice powyżej 150 mm, inaczej obraz może być niewyraźny. Teleskop refraktor czy reflektor - porównanie

Katadioptryczny teleskop kosmiczny – hybrydowe połączenie

Teleskopy hybrydowe, a więc tzw. katadioptryczne łączą w sobie cechy reflektorów i refraktorów. Wykorzystują bowiem zarówno zwierciadła, jak i soczewki, aby skrócić drogę, jaką pokonuje wewnątrz tubusu (obudowy teleskopu) światło formujące obraz. Soczewki takiego sprzętu najczęściej przekraczają średnicę 12 cm, co gwarantuje szerokie pole widzenia. Niestety są to teleskopy z nieco wyższej półki cenowej. Ich najbardziej znaną odmianą jest teleskop Cassegraina, określany też jako teleskop Maksutowa-Cassegraina. Oferuje on nieco wyższą zdolność rozdzielczą, przez co nadaje się do obserwacji odległych obiektów o małej jasności. Ciekawym rozwiązaniem jest również teleskop Go-To, który po ustawieniu na dany obiekt, automatycznie zaczyna podążać za jego ruchem. Podsumujmy zatem te informacje, aby dowiedzieć się, jaki teleskop na początek kupić. Kluczowym elementem będzie tutaj miejsce, w którym najczęściej będziemy przeprowadzać obserwacje. W miejscach, gdzie światło mocniej rozjaśni niebo, a więc w mieście, w ogrodzie czy na balkonie sprawdzi się refraktor. Lunety astronomiczne będą też dobrym wyborem, jeśli zależy nam na mobilnym i niedrogim sprzęcie oraz w przypadku dylematów, jaki teleskop dla dziecka będzie odpowiedni. Reflektory zaś stworzone zostały z myślą o podziwianiu ciemnych obiektów tj. galaktyki i mgławice na obrzeżach miast bądź w innych słabiej oświetlonych miejscach. W celu lepszego zrozumienia opisywanych parametrów warto poznać budowę teleskopu i nazewnictwo jego poszczególnych elementów.  Budowa teleskopu

3. Średnica soczewki, ogniskowa i inne ważne parametry — jaki teleskop wybrać?

Gdy już wybierzemy odpowiedni dla nas rodzaj teleskopu, w dalszej kolejności należy skupić się na jego parametrach, które będą miały wpływ na działanie sprzętu. Mowa tu m.in. o:

  • Średnicy soczewki (apertura) - im większa średnica, tym więcej światła może pochłonąć soczewka, a co za tym idzie, obraz jest wyraźniejszy i łatwiej będzie dostrzec niewielkie obiekty. Teleskop optyczny typu reflektor powinien mieć soczewkę o większej średnicy niż 100 mm, a refraktory powyżej 60 mm,
  • Ogniskowa – informuje, w jakiej odległości od soczewki będzie się skupiać światło w teleskopie. W praktyce ma to wpływ na tubę oraz powiększenie teleskopu,
  • Światłosiła – trzeba mieć na uwadze, że sama średnica nie jest gwarancją wyraźnego, jasnego obrazu. Odpowiada za to także światłosiła, czyli stosunek ogniskowej do średnicy oznaczony symbolem f. W obiektywach do aparatu parametr ten odpowiada przysłonie. Im mniejsza światłosiła tzn. wartość po podzieleniu ogniskowej przez średnicę, tym teleskop będzie jaśniejszy. Powyżej 5 są to już modele ciemne, przez które ciężko będzie coś zobaczyć.

4. Luneta do obserwacji nieba i jej powiększenie – czy to ma znaczenie?

Wybierając powiększenie teleskopu, należy kierować się zasadą, że nie powinno być ono większe niż dwukrotność średnicy soczewki wyrażonej w milimetrach. Dlatego należy pamiętać, że w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej, gdyż zbyt duże powiększenie sprawi, że obiekty będą niewyraźne i ciemne. Śmiało możemy stwierdzić, że luneta do gwiazd o powiększeniu 200x będzie wystarczająca. Wyjątkiem są teleskopy reflektory apochromatyczne, gdyż tutaj powiększenie może sięgać nawet do 3x średnicy obiektywu.

5. Kilka słów o stabilizacji, montaż azymutalny i paralaktyczny

Niezwykle ważne jest, aby podczas dłuższego użytkowania, teleskop do obserwacji gwiazd posiadał prawidłową stabilizację. Za ten aspekt odpowiedzialny jest statyw, którego możemy wyróżnić 2 typy ze względu na montaż:

Azymutalny (horyzontalny) – dobry teleskop dla początkujących

Montaż takiego statywu jest bardzo prosty, a obsługa intuicyjna, dlatego warto zaopatrzyć się w niego, kupując pierwszy teleskop. Przypomina on bowiem głowicę w statywach od aparatów. Statyw azymutalny umożliwia kierowanie teleskopem w górę, dół i poziomo skręcając na boki. Trudności mogą pojawić się podczas podążania za obiektem, gdyż należy wtedy operować na dwóch osiach jednocześnie. Jednak problem ten można rozwiązać, wybierając elektryczne napędy sterowane cyfrowo. Choć montaż ten posiada kilka odmian, najbardziej popularną jest montaż Dobsona. Jest to obrotowe, poziome ramię, na którego jednym końcu znajduje się teleskop, zaś na drugim regulowana równoważąca go przeciwwaga. Montaż musi odbyć się na solidnym, sztywnym słupie lub geodezyjnym statywie.

Paralaktyczny (równikowy) – cechuje bardziej profesjonalny teleskop

Luneta ze statywem tego typu przeznaczona jest raczej dla osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z takim sprzętem. Korzystają z niego często osoby zajmujące się astrofotografią. Statyw należy bowiem ustawić zgodnie z kierunkami świata i osią obrotu Ziemi. W tym przypadku również istnieje alternatywa w postaci teleskopów z elektrycznym napędem, które ułatwią obserwację poprzez automatyczne podążanie za obiektem. Jednak z uwagi na budowę statywu, są ona przeznaczone raczej do lżejszego sprzętu. W celu zmniejszenia przeciążenia i podniesienia stabilności stosuje się przeciwwagi, zwiększające ciężar całego zestawu.

6. Akcesoria do teleskopu

Nie tylko profesjonalny sprzęt, ale też i teleskop dla amatora warto zaopatrzyć w dodatki, które nie są niezbędne, ale na pewno ułatwią przeprowadzanie obserwacji:

  • Średnica wyciągu okularów — im większa średnica wyciągu okularowego, tym możliwe większe pole widzenia. Najczęstszymi standardami są 1,25" i 2", które warto wybierać, gdyż później łatwiej będzie nam dokupić akcesoria do teleskopu,
  • Soczewki Barlowa — zwiększają ogniskową, a tym samym powiększenie teleskopu. Przydadzą się, jeśli nasza luneta do obserwacji gwiazd jest krótka,
  • Szukacz – to mała luneta celownicza o niewielkim przybliżeniu, dzięki której możemy namierzyć dany obiekt. Przybliżenie szukacza zwykle zawiera się w zakresie <12x,
  • Adaptery do aparatu – niezbędne wyposażenie dla osób zajmujących się astrofotografią, gdyż adapter pozwala na przyłączenie teleskopu do obiektywu lustrzanki czy nawet telefonu,
  • Filtr słoneczny – nigdy nie należy patrzeć przez teleskop w słońce. Taki filtr chroni nas przed przypadkowym spojrzeniem.

7. Podsumowanie. Jaki teleskop do obserwacji planet wybrać?

Ponownie należy podkreślić, że kwestią, która będzie miała priorytetowe znaczenie podczas zakupu teleskopu, to jego docelowe miejsce użytkowania. W warunkach miejskich najlepiej sprawdzą się parametry oferowane przez lunety typu refraktor. Zaś z myślą o podziwianiu pięknych mgławic lub innych ciemnych obiektów, lepiej zaopatrzyć się w teleskop typu reflektor, który dodatkowo zapewni wyższą jakość obrazu. Trzeba natomiast pamiętać, że w obu przypadkach powiększenie soczewki powinno być maksymalnie 2x większe od średnicy, jeśli chcemy, by uzyskany obraz był czysty i wyraźny.