Aktualizacja: Marzec 2024

Gorąca herbata na długą podróż, a może zimny koktajl w drodze do pracy? W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się termos. Chociaż nie wszyscy wiedzą, ale termos swoje przeznaczenie ma nie tylko w chłodniejszych porach, gdyż doskonale sprawdza się w utrzymaniu schłodzonych napojów. Jaki powinien być najlepszy termos? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Przeczytaj nasz poradnik dotyczący zakupu termosu.

 

Jaki termos na kawę kupić, szklany czy metalowy? Zwróć uwagę na izolację w termosie

Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonany jest termos. Butelka poza estetycznym wyglądem powinna asię wytrzymałością oraz doskonałymi możliwościami termicznymi. Na te aspekty ma wpływ w dużej mierze budowa termosu. Stąd najczęściej pojawia się pytanie, jaki termos wybrać – szklany czy metalowy? Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom.

Termos szklany – świetnie utrzymuje ciepło, jednak nie wrzucimy go luzem do plecaka

Pod pojęciem „szklany termos” kryje się przeważnie plastikowy termos ze szklanym wkładem. Użytkownicy cenią go sobie za doskonałe właściwości izolacyjne w porównaniu z plastikiem czy metalem. Co więcej, szkło jest tworzywem neutralnym, więc nie wpływa na właściwości oraz smak zawartości.

Zdecydowanym atutem dla osób, które przywiązują dużą wagę do strony wizualnej, jest fakt, że wersje szklane otrzymamy w różnorodnym wzornictwie i kolorystyce. Często jest to też opcja korzystniejsza finansowo, więc przy ograniczonym budżecie stanowi to ogromną zaletę.

Niemniej jednak szklane termosy wychodzą z użytku. Powodem tego jest, chociażby zwiększony ciężar termosu przy jednocześnie niskiej wytrzymałości. Jeśli termos wypadnie nam z ręki, to jest duże prawdopodobieństwo stłuczenia wkładu, tym samym produkt nie będzie się już nadawał do użytku.

Termos metalowy – przede wszystkim funkcjonalny, chociaż nieco droższy

Termosy wykonane z metalu znajdują się na drugim miejscu (tuż za szklanymi), jeśli chodzi o ich właściwości izolacyjne. Dlatego, gdy zależy nam by temperatura, została utrzymana jak najdłużej, warto wybierać modele o nieco grubszych ściankach.

Metalowe produkty cechują się dużą odpornością na uszkodzenia, a to dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej. Nie potrzebujemy też do niego dodatkowego wkładu, więc waga termosu jest zdecydowanie mniejsza. Sprawia to, że łatwiej też będzie nam termos przetransportować.

Wielu użytkowników obawia się o zmianę smaku napoju przez kontakt z metalem, jednak niepotrzebnie. Termosy metalowe są całkowicie bezpieczne w użytku. Często wewnętrzne ścianki są dodatkowo pokryte warstwą srebra, która ma działanie antybakteryjnie.

Niezależnie od tego, którą wersję wybierzmy, należy pamiętać, że oba rozwiązania skonstruowane są w taki sam sposób – z podwójnej warstwy (szkła lub metalu) oddzielonej próżniowo. Efektem czego jest zapobieganie wydostawaniu się zimna lub ciepła, ale też dostawianiu się powietrza o innej temperaturze do środka. Zwróćmy uwagę na to, by butelka z zewnątrz była pokryta materiałem odbijającym promieniowanie cieplne.

 

Zarówno profesjonalne termosy turystyczne, jak i te do pracy muszą mieć dobrej jakości zakrętki

Butelka to pierwsza kwestia, jednak równie ważna jest zakrętka. Termosy termiczne, aby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być wykonane w całości z najlepszych materiałów. Nawet ten mały, niepozorny element odgrywa istotną rolę, nie tylko pod względem utrzymania temperatury, ale również szczelności. Możemy wyróżnić dwa rodzaje korków:

  • Manualny, czyli aby się napić musimy odkręcić – szczelność tego rozwiązania jest jego największą zaletą. Niestety dla wielu może okazać się mniej wygodny w codziennym użytkowaniu. Termos zakręcany jest w stanie dłużej utrzymać temperaturę, o ile nie otwieramy go zbyt często, gdyż wtedy dochodzi do styczności zróżnicowanych temperatur. Najczęściej w tej kategorii znajdziemy termosy górskie.
  • Automatyczny, otwierany za pomocą kliknięcia – w podróży samochodem czy pociągiem, taki termos okaże się bardziej praktyczny, ponieważ możemy z niego pić bez konieczności odkręcania zakrętki. Natomiast trzeba uważać, jeżeli taki termos chcemy wrzucić np. do torebki, gdyż taki korek ma większą skłonność do przeciekania. Dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na solidne wykonanie (tzn. z twardego plastiku, bez luzów w konstrukcji), aby z czasem nie doszło do uszkodzenia uszczelki.

 

Jaki termos najdłużej trzyma ciepło? Zależy to nie tylko od termosu, ale też, w jaki sposób go używamy

Chcąc wybrać najlepszy termos długo trzymający ciepło oraz zimno, poza materiałem, z którego jest wykonany powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych elementów

  • Średnica termosu – wybierając termos do gorących napojów z cienkimi ściankami, pamiętajmy o tym, że będzie on posiadał słabsze właściwości izolacyjne. Standardowo termos jest w stanie utrzymać ciepło około 6 godzin. W przypadku zimna (np. termos na mleko) jest to około 10 godzin. Jednak nie przesadzajmy z grubością ścianek, gdyż odbije się to na ciężarze termosu, a ponadto takie ścianki podczas wlewania napoju mogą obniżać jego temperaturę.
  • Dopasowanie pojemności – termos 1l w momencie, gdy potrzebujemy go tylko do porannej kawy, będzie nietrafionym wyborem. Jeśli chcemy, aby temperatura utrzymała się jak najdłużej, to pojemność musimy dostosować do ilości napoju jaką będziemy wlewać. Całkowite wypełnienie termosu, pozwoli nam zachować pożądaną temperaturę.

Jak używać termosu, aby jak najdłużej utrzymał stałą temperaturę?

Sposób użytkowania termosu także jest znaczący. Postępowanie według kilku prostych zasad, pomoże nam maksymalnie wydłużyć czas utrzymania temperatury.

Oto najważniejsze 3 wskazówki

  1. Termos na kawę i herbatę przed zalaniem, wypełniamy na kilka minut wrzątkiem. W przypadku zimnych napoi, wypełniamy oczywiście zimną wodą. Takie działanie, wydłuży nam czas utrzymania pożądanej temperatury.
  2. Starajmy się zalać termos do pełna, gdyż tak jak wspomnieliśmy, wiąże się to również z podtrzymaniem ciepłej lub zimnej temperatury na dłużej.
  3. Nie otwierajmy bez potrzeby termosu, a gdy to robimy zakręcajmy go możliwe szybko, by nie wychładzać bądź ogrzewać zawartości.

 

Przeznaczenie – czym się różni termos dla dzieci do szkoły, pracy lub w góry?

Zastanawiając się, jaki termos kupić, musimy uwzględnić jego docelowe przeznaczenie. Wtedy będziemy wiedzieć, na których cechach termosu powinno zależeć nam najbardziej.

Termos do szkoły a termos w góry – gdzie go zabieramy?

Tutaj aspekt pojemności jest kluczowy podczas wyboru. Termos 500ml jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ dziecko w szkole w ciągu dnia, raczej nie spożyje więcej niż pół litra płynów. Uzupełnienie więc termosu w całości, zminimalizuje ryzyko szybszego spadku lub wzrostu temperatury napoju. Jednak to nie jedyny powód, dlaczego warto postawić na mały termos. Duży model będzie też zdecydowanie więcej ważył, więc rodzice rezygnują z niego, by nie dokładać dziecku zbędnego balastu.
Dodatkowym udogodnieniem jest termos z ustnikiem, który pozwoli na bezpośrednie spożycie napoju. Dla dziecka, które w szkole jest w ciągłym biegu, to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie.

Długie, górskie wędrówki z termosem ciepłej herbaty to najlepszy odpoczynek. W plecaku podróżnika często znajdują się liczne gadżety, które pomagają w takich wyprawach. Dlatego by nie dokładać sobie dodatkowego ciężaru, warto wybrać termosy stalowe, które będą lżejsze i a ich ewentualne upuszczenie z rąk nie spowoduje uszkodzenia. Wybierając się w większym gronie, możemy zdecydować się na termos z kubkami lub z dziubkiem ułatwiającym nalewanie.

Termos do yerby, do kawy – do jakich napojów potrzebujemy?

Jeżeli interesuje nas termos do herbaty, która podczas zaparzania wymaga odpowiedniej temperatury wody (w przypadku yerby jest to 70-80 stopni), to warto zainwestować w termos z termometrem. Jego dostępność szczególnie w sklepach stacjonarnych jest dość ograniczona, natomiast takie udogodnienie pozwoli zachować najlepsze właściwości naparu. Podobnie może być z kawą, jeśli lubimy parzyć na bieżąco, aby mieć świeżo zmielone ziarna, opcja z termometrem także okaże się przydatna.

Zostając przy temacie kawy, wielu ludzi zalewa ją mlekiem, w takim przypadku należy pamiętać, że mleko łatwo osadza się na metalowej powierzchni, dlatego trzeba czyścić na bieżąco. Z mlekiem lepiej poradzi sobie natomiast wkład szklany, łatwiej go umyć i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

 

Łatwość czyszczenia, bezpieczeństwo i inne ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry termos

Materiał wybrany, wiemy w jakich sytuacjach najczęściej termos będzie nam towarzyszył, jednak by ostatecznie produkt w jak największym stopniu spełnił nasze oczekiwania, skupmy się jeszcze na kilku detalach:

  • Mycie termosu – na ten aspekt duży wpływ ma budowa. Modele, które są otwierane poprzez wciśnięcie przycisku będzie trudniej dokładnie umyć. Dlatego możliwość rozłożenia zakrętki stanowi spore ułatwienie. Jeśli chcemy umyć termos szybko i łatwo, to zwróćmy uwagę czy produkt możemy włożyć do zmywarki bez obaw o powstanie ewentualnych szkód.
  • Użycie bezpiecznych materiałów – na poziomie produkcji, jak wspominaliśmy jest to bardzo istotne, by termos był pozbawiony bisfenolu i szkodliwych substancji. Butelka ma bezpośredni kontakt z żywnością, więc nie może w sposób negatywny wpływać na nasze zdrowie.
  • Odpowiednia izolacja zewnętrzna – termos do kawy czy innych gorących napoi musi mieć odpowiednią izolację, a tym samym nie powinien nagrzewać się na zewnątrz. Swobodne złapanie termosu bez obaw o poparzenie to podstawa w kwestii bezpiecznego użytkowania.
  • Antypoślizgowa warstwa – może zdarzyć się, że podczas upadku, termos utraci swoje właściwości utrzymania ciepła. Warstwa antypoślizgowa w postaci opaski lub warstwy na całości powierzchni zewnętrznej, pozwoli utrzymać stabilny uchwyt.

 

Podsumowanie

Jak widzimy, ładny wzór nie powinien przesądzać o wyborze termosu. Aby był użyteczny, musi spełnić wiele czynników. Po przeczytaniu poradnika wiesz już, jakie są podstawowe różnice między termosami. Znając zasady wybierania termosu pod konkretne przeznaczenie, możesz teraz dokonać świadomego zakupu.