Aktualizacja: Styczeń 2023

Zdarzało Ci się, że w porannym pośpiechu nie zdążyliście wziąć nawet łyka kawy? Zabierz ją ze sobą w drogę, zaopatrując się w dobry termos. Poniżej przedstawiamy ranking termosów, które idealnie się sprawdzą w każdej sytuacji. Jednak co najważniejsze, wszystkie zaprezentowane termosy na kawę i inne napoje, są wykonane z materiałów pozbawionych szkodliwych substancji m.in. takich jak bisfenol.

Najtańsza Alternatywa
Najtańszy solidny termos Quechua z firmy Decatlon
Termos Quechua

Rozwiń

Nasz Wybór
Nasz faworyt - termos Fjord Nansen Honer
Fjord Nansen Honer

Rozwiń

Najlepszy Zamiennik
Najlepsza alternatywa - termos Esbit Vacuum
Esbit Vacuum

Rozwiń


Najlepsze termosy – Ranking termosów do kawy i herbaty na sezon zimowy 2020 i 2021

Spośród ogromu przeróżnych produktów, które można znaleźć na rynku na przełomie 2020 i 2021 roku, wybraliśmy dla Was łącznie 5 produktów, które cechują się najlepszymi parametrami w bardzo dobrej cenie. Jednak, aby maksymalnie ułatwić Wam podjęcie decyzji, wyróżniliśmy 3 produkty, które doskonale sprawdzą się dla zdecydowanej większości szukających. Naszym faworytem wśród termosów, został produkt polskiej firmy Fjord Nansen Honer, który cechuje się najlepszym stosunek ceny do jakości. Jego bardzo dobrą alternatywą został Esbit Vacuum, który posiada nawet większą ilość możliwych pojemności. Natomiast dla osób, które używać termosu mają zamiar zupełnie sporadycznie lub na jednorazowy wyjazd, dedykujemy produkt z serii Quechua, który jest najtańszym rodzynkiem w całym zestawieniu. Jednak zachęcamy do zapoznania się z 2 pozostałymi produktami, ponieważ też mogą nieoczekiwanie zaskoczyć:

  1. Fjord Nansen Honer
  2. Esbit Vacuum
  3. Termos Quechua
  4. Tefal Senator
  5. Thermos Traditional Termos

Jeżeli nie do końca wiesz dlaczego wybraliśmy takie parametry i skąd biorą się poszczególne wnioski to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem wyboru termosu! Jeżeli już rozumiesz dlaczego niektóre właściwości są ważniejsze od innych, to zapraszamy do dokładnego opisu produtków:

1. Fjord Nansen Honer – nasz faworyt wśród termosów

Nasz faworyt - termos Fjord Nansen Honer
Zaczynamy od propozycji polskiego producenta – Fjord Nansen. Jak sami podkreślają, ich produkty inspirowane są licznymi podróżami, aby sprostać wszelkim oczekiwaniom użytkowników. Czy termos Fjord Nansen Honer jest tego dobrym przykładem? Sprawdźmy!

JAKOŚĆ

CENA

Ta propozycja to również termos metalowy wykonany ze stali nierdzewnej. Producent kładzie duży nacisk na materiały, których użyto, aby wyprodukować ten termos. Ranking jak wspomnieliśmy, składa się z produktów pozbawionych BPA i tak też jest w tym przypadku. Korek oraz kubek wykonano z polipropylenu, natomiast uszczelki z silikonu.

Zewnętrzna ścianka została pokryta specjalną czarną, gumową okładziną, która ma zapewnić stabilny uchwyt szczególnie zimą. Niestety zdarzały się opinie, że nie powinno wrzucać się termosu luzem do plecaka czy torby, gdyż poprzez kontakt z innymi przedmiotami, możemy uszkodzić zewnętrzną powłokę.

Kolejna kwestia, którą należy podkreślić to fakt, że jest to termos zakręcany. Specjalnie skonstruowany korek pozwala nam na nalewanie płynu przy niepełnym odkręceniu. Chroni to zawartość przed wychłodzeniem, ale też ogranicza ryzyko rozlania napoju.

Izolacja termiczna znajduje się na doskonałym poziomie. Producent zapewnia nas o utrzymaniu temperatury 79,2 stopni po 12 godzinach od przelania płynu. Jednak co ważniejsze, nie musimy wcześniej wygrzewać termosu. Jeśli mamy odpowiednio dobraną wielkość, to izolacja działa już od momentu nalania napoju. W zależności od potrzeb możemy wybrać jedną z trzech pojemności: 1 l, 0,7 l, 0,5 l.

Ten wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne model, jest dostępny w atrakcyjnej cenie, co stanowi jego dodatkowy atut. Gdyby zaś zdarzyło nam się podczas wyprawy zgubić jakiś element wyposażenia termosu np. korek, to bez problemu otrzymamy od producenta części zamienne. Tak więc chcąc zakupić najlepszy termos, odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, warto przyjrzeć się tej propozycji bliżej.

Zalety
Po 12 godzinach nadal utrzymuje wysoką temperaturę
Dostępny w trzech wariantach pojemności: 0,5 l, 0,7 l, 1 l
Pokryty antypoślizgowym gumowym materiałem
Producent oferuje części zamienny w razie zguby lub zniszczenia
Dosyć niska cena
Najlżejszy w zestawieniu (wersja 1 l – waży jedynie 500 g)
Wady
Jeżeli będziemy trzymać termos luzem np. w plecaku razem z różnymi rzeczami, po jakimś czasie może schodzić farba

Kup na Allegro

2. Esbit Vacuum – najlepsza alternatywa

Najlepszy zamiennik - termos Esbit Vacuum
Marka Esbit na rynku istnieje już od 1936 roku. Z czasem swoją ofertę zaczęli poszerzać o sprzęt biwakowy, natomiast obecnie są znani z niezawodnych naczyń, w tym termosów. Esbit Vacuum to jeden z modeli, który cieszy się największą popularnością. Sprawdźmy, za co pokochali go użytkownicy.

JAKOŚĆ

CENA

Rozpocząć należy od materiału, z jakiego wykonano produkt. Tutaj jest to termos metalowy, a dokładniej ze stali nierdzewnej, dzięki czemu możemy być pewni jego wytrzymałości. Co więcej, przed ewentualnym upuszczeniem termosu, chroni antypoślizgowa powłoka, która w całości pokrywa zewnętrzne ścianki.

Marka wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, model ten postanowiła wyprodukować w kilku wariantach pojemności – otrzymamy więc go niezależnie od tego, czy jest nam potrzebny duży, czy mały termos. W asortymencie zatem odnajdziemy termos Esbit 1l, 0,75 l, 0,5 l, 0,35 l.

Istotny jest fakt, że niezależnie od wybranej wielkości, średnica termosu się nie zmienia. Różnica polega na wysokości (np. termos Esbit 0,75l ma około 23 cm). Stanowi to duży atut, ponieważ niezależnie od pojemności, nadal mamy zapewniony ergonomiczny chwyt. Zbytnie poszerzenie średnicy termosu mogłoby skutkować jego nieporęcznością.

Jednak na tym nie koniec udogodnień, o które zadbała firma Esbit. Termos w zestawie posiada dwa korki (również te mniejsze modele jak termos Esbit 0,5l). Pierwszy z nich jest odkręcany, natomiast drugi to tzw. one touch, czyli automatyczny. Pozwala nam to na dostosowanie produktu do aktualnych potrzeb tzn. czy termos będzie nam służył w podróży autem, gdzie lepiej sprawdzi się wersja automatyczna, czy też podczas dłuższej, górskiej wędrówki, gdzie użyjemy zakrętki manualnej.

I przechodzimy do najistotniejszego dla wielu użytkowników punktu, czyli długości utrzymywania temperatury. Wypełniając całą pojemność termosu napojem o temperaturze 98 stopni, możemy liczyć, że po 6 godzinach, płyn utrzyma temperaturę na poziomie około 85 stopni, co stanowi bardzo dobry wynik. Jest to zasługa nie tylko nakrętki oraz odpowiednio dobranej pojemności, ale też wykończenia wewnętrznych ścianek warstwą srebra, która dodatkowo pełni funkcję antybakteryjną.

Esbit sprawdzi się także jako termos w góry, dzięki swojemu wyposażeniu. Pod nakrętką znajduje się dodatkowy kubek, więc śmiało będziemy mogli poczęstować naszego towarzysza ciepłą herbatą.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że termos Esbit Vacuum to produkt wielozadaniowy, który możemy dowolnie dopasowywać w zależności od sytuacji, co czyni go doskonałym kompanem na co dzień, jak i w podróży.

Zalety
Dwa rodzaje korków (manualny i automatyczny)
Ta sama średnica przy różnych pojemnościach, zapewnia to ergonomiczny chwyt niezależnie od wielkości termosu
Dostępny w 4 wariantach pojemności: 1l, 0,75 l, 0,5 l, 0,35 l
Antypoślizgowa powłoka
Świetnie utrzymuje wysoką temperaturę (po 6 godzinach temp. spada jedynie o kilkanaście stopni)
Wady
Zdarzały się opinie, że antypoślizgowa powłoka jest nieprzyjemna w dotyku

Kup na Allegro

 

3. Termos Quechua – najtańszy z solidnych termosów

Najtańszy solidny termos Quechua z firmy Decatlon
Dla wielu użytkowników kierunek jest zawsze jeden, gdy udajemy się po ekwipunek na wycieczkę, by kupić kurtkę, plecak czy termos – Decathlon. Znajdziemy tam szeroki asortyment w przystępnych cenach, a jednym z nich jest termos Quechua. Przekonajmy się, jakie atuty skrywa ten model!

JAKOŚĆ

CENA

Oczywiście zacznijmy od tego, że jest to termos metalowy. Solidne, podwójne ścianki z próżnią w środku, dbają o jak najdłuższe utrzymanie ciepła luz zimna. Testy wykonywane przez firmę pod tym kątem są bardzo dokładne, dzięki czemu możemy szczegółowo określić wysokość temperatury napoju po upływie danego czasu. Według deklaracji producenta wlewając do termosu 0,1 l płynu o temperaturze 95 stopni, po 6 godzinach temperatura utrzyma się na poziomie 82 stopni, po 12 godzinach – 73 stopni, natomiast po 24 godzinach – 60 stopni. Producent jednak przed wlaniem właściwego napoju zaleca wypełnić termos wrzątkiem na 5 minut, w celu zwiększenia skuteczności.

Termosy Decathlon z linii Quechua są dostępne w trzech pojemnościach: 1 l, 0.7 l, 0,4 l. Wersję 0.7 l i 0,4 l możemy ponadto zakupić w eleganckiej, matowej obudowie. Natomiast pojawiały się opinie użytkowników, że przy dłuższym użytkowaniu to matowe wykończenie może się zdzierać.

Często rozważając, jaki termos kupić, duży nacisk kładziemy na możliwości czyszczenia produktu. Ten możemy śmiało umieścić w zmywarce, jednak bez kubka oraz zakrętki – te elementy powinniśmy myć ręcznie. Będąc przy kwestii zakrętki, należy wspomnieć o tym, że istnieje możliwość jej częściowego odkręcenia. Ułatwi nam to nalewanie płynu bez konieczności otwierania korka w całości, więc ryzyko wylania zawartości jest znikome.

Na koniec warto podkreślić prokonsumenckie podejście firmy do klienta. Jest ono bardzo pomocne przy ewentualnej reklamacji, której okres gwarancji dla tego produktu wynosi 5 lat. Co więcej, punkty stacjonarne marki Decathlon są licznie dostępne na terenie całego kraju, więc bez trudności taką reklamację możemy złożyć. Bardzo często otrzymamy od razu wymianę produktu na nowy.

Klasyczny, funkcjonalny i praktyczny – w tych trzech słowach można opisać termos firmy Quechua. Bez wątpienia jakość idzie tutaj w parze z ceną, co stanowi świetną alternatywę przy ograniczonym budżecie.

Zalety
Długo utrzymuje wysoką temperaturę (po 12 godzinach napój nadal jest gorący)
Dostępny w różnych wariacjach kolorystycznych
Trzy warianty pojemności do wyboru: 0,4 l, 0,7 l, 1 l
5-letnia gwarancja
Wiele punktów Decathlon w Polsce oraz prokonsumenckie podejście do klienta powodują, że nie będzie trudności w razie potrzeby reklamacji
Wady
Zdarzały się opnie, że warstwa zewnętrzna (termosy z matowym wykończeniem) się zdziera po dłuższym użytkowaniu

Kup na Allegro

 

4. Tefal Senator

Termos Tefal Senator
Artykuły gospodarstwa domowego francuskiej marki Tefal zna niemal każdy. W ich ofercie znajdziemy produkty nie tylko do przygotowywania posiłków i napojów, ale także do ich przechowywania. Wśród nich znalazł się termos metalowy Senator. Przyjrzyjmy się jego właściwościom.

JAKOŚĆ

CENA

Do produkcji termosu została wykorzystana stal nierdzewna wysokiej jakości, aby zagwarantować użytkownikowi doskonały komfort użytkowania. Jako zapewnienie wytrzymałości Tefal Senator, możemy traktować wydłużony okres gwarancji do 5 lat.

Ponadto, model ten możemy otrzymać w dwóch wariantach: z silikonową osłoną i bez. Oczywiście bardziej praktyczna jest wersja z osłoną, ponieważ ma właściwości antypoślizgowe, tak więc zapewni nam stabilniejszy chwyt, minimalizując ryzyko przypadkowego upuszczenia termosu.

Jeżeli chodzi o pojemność, znajdziemy aż trzy opcje oferowane przez termos Tefal: 0,5l, 0,7 l, 1 l. Zarówno termos Tefal Senator 1l, jak i te o mniejszych pojemnościach, są w stanie utrzymać ciepłą temperaturę do 12 godzin, natomiast zimną do 24 godzin. Niestety nie otrzymujemy informacji od producenta, ile dokładnie będzie wynosiła temperatura napoju po tym czasie.

Produkt posiada nieco wyższą cenę, aczkolwiek jest wart tej inwestycji, jeśli zależy nam na termosie, który możemy bez obaw wrzucić do plecaka czy torby. Stuprocentową szczelność zapewnia zakrętka w formie podnoszonej klapki z systemem szybkiego zamykania.

Poza jakością termos Tefal ma do zaoferowania także szeroką gamę kolorystyczną swoich produktów. Sprawia to, że model jest nie tylko praktyczny, ale również wizualnie prezentuje się znakomicie.

Zalety
Dostępny w wariancie z silikonową antypoślizgową opaską, która poprawia chwyt
5-letni okres gwarancyjny
Wygodny sposób otwierania za pomocą klapki
Wiele pozytywnych opinii nt. trzymania ciepła (niestety brak sprecyzowanych danych – ile wynosi dokładnie temp. po określonym czasie)
Szeroka gama kolorystyczna
Dostępny w trzech wersjach pojemności: 0,5 l, 0,7 l, 1 l
Wady
Dosyć wysoka cena
Najcięższy w zestawieniu

Kup na Allegro

 

5. Thermos Traditional Termos – największa pojemność z zestawienia

Thermos Traditional Termos
Nadszedł czas na pioniera w produkcji termosów, czyli firmę Thermos, która zajmuje się tym już od 1904 roku. Co więcej, jest to jedyny termos szklany w naszym zestawieniu. Sprawdźmy więc, czym odróżnia się od swoich poprzedników.

JAKOŚĆ

CENA

Ten model to izolowany próżniowo termos z wkładem szklanym. Jest on umieszczony w obudowie wykonanej z wysokiej jakości plastiku ze specjalnym uchwytem ułatwiającym użytkowanie. Jednak nadal należy pamiętać, że termos musimy ostrożnie użytkować, ponieważ upadek będzie skutkował potłuczeniem wkładu, a tym samym produkt nie będzie się już nadawał do użytku.

Termos Thermos to idealny wybór na wyprawy przy większej ilości osób czy też dla rodziny. Otrzymamy go w trzech pojemnościach: 1.8 l, 1 l, 0,5 l. Miejmy natomiast na uwadze, że duży termos (już ten o litrowej pojemności) będzie wraz z wkładem ważył 745 gramów. Co przy pieszych wycieczkach, musimy uwzględnić w dodatkowym balaście. Natomiast co jest zaskoczeniem, przy pojemności 1,8 l waży już tylko 950 gramów.

Izolacja cieplna prezentuje się imponująco, gdyż producent zapewnia o utrzymaniu ciepła do 12 godzin, natomiast zimna do 24 godzin. Nie podaje jednak, jaką dokładnie temperaturą będzie się po tym czasie cechował się napój.

Wśród dodatkowego wyposażenia, które jest szczególnie cenione przez użytkowników, znajdziemy dwa bardzo praktyczne i funkcjonalne elementy. Pierwszy z nich to dwa kubki, dzięki czemu ciepłym napojem będziemy mogli poczęstować także naszego towarzysza. Druga kwestia to specjalny schowek w nakrętce, w którym możemy przechowywać cukier, kawę lub herbatę. Podczas podróży stanowić to będzie duże udogodnienie.

Jeśli chodzi o cenę tego termosu, to zważając na pojemność, jaką nam oferuje, nie jest ona wygórowana. Za to wybierając się większą ekipą w plener, na pewno docenimy jego zalety.

Zalety
Dostępny w trzech pojemnościach, w tym aż w wersji 1,8 l
Wkład szklany utrzymuje ciepło powyżej 12 godzin
Dwa kubki w zestawie, dzięki temu taki termos mogą używać dwie osoby
Termos zawiera oddzielny schowek na cukier lub inny sypki składnik
Dosyć niska cena
Wersja 1,8 l waży niecały kilogram
Ergonomicznych uchwyt
Wady
Szklany wkład jest delikatniejszy i łatwo może się uszkodzić

Kup na Allegro