Aktualizacja: Wrzesień 2021

Metoda spinningowa polega na aktywnym łowieniu, przede wszystkim tych drapieżnych ryb. Do wędziska spinningowego montujemy woblery, błystki, rippery i inne sztuczne przynęty, które zachęcą dużego szczupaka jak i inne równie wielkie ryby. Jest to jedna z bardziej wymagających form łowienia, gdyż opiera się na aktywnym zachęcaniu naszego celu do przynęty. Takie wędkowanie zapewnia wiele frajdy – przypomina nieco polowanie na rybę, a nie czuwanie, które dla wielu ludzi jest dosyć nużące. Nie oznacza jednak, że ta metoda nadaje się tylko dla zaawansowanych, wręcz przeciwnie zaczynając od dużych ryb i łowiąc w takiej aktywnej metodzie, możemy jeszcze bardziej zachęcić się do wędkowania. Co najważniejsze łowić spinningiem możemy zarówno z brzegu, jak i z łódki, dzięki temu możemy przeszukać całe jezioro. Dlatego w naszych rankingach nie mogło zabraknąć wędek spinningowych, które są jedne z najpopularniejszych i często stosowanych wędzisk np. na zawodach sportowych.

Dla początkujących – najniższa cena
Wędka spinningowa Jaxon Grey Stream
Jaxon Grey Stream

Rozwiń

Nasz wybór
Wędka spinningowa Dragon Black Rock II
Dragon Black Rock II

Rozwiń

Wybór premium
Wędka spinningowa Shimano Beastmaster FX Spinning
Shimano Beastmaster FX Spinning

Rozwiń

Tworząc ranking, zrobiliśmy szczegółowe rozeznanie, nie opieraliśmy się jedynie na opiniach tych zaawansowanych i zapalonych wędkarzy, ale również zwyczajnych pasjonatów. Dlatego, że polecanie jedynie profesjonalnego i przy tym drogiego sprzętu chwalonego przez zawodowców mogło by zniechęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z wędkarstwem. Także, jeżeli chodzi o wędki spinningowe, to według nas najlepszy stosunek ceny do jakości ma model Dragon Black Rock II. Natomias, jeżeli zależy nam na w pełni profesjonalnej wędce spinningowej, to wybór jest jeden — Shimano Beastmaster FX Spinning. Jak na pierwszą wędkę są dla ciebie za drogie? W niższej cenie powinna nas zainteresować wędka spinningowa Jaxon Grey Stream na nieco mniejsze ryby. Również świetnie się spisze i przy tym nie zapłacimy wiele. Oprócz tych modeli zamieściliśmy jeszcze 2 wędki, które również przykuły naszą uwagę i warto z nimi się zapoznać.

  1. Dragon Black Rock II
  2. Shimano Beastmaster FX Spinning
  3. Jaxon Grey Stream
  4. Mikado Bixlite Fast Spin
  5. Daiwa Ninja X Jigger

1. Dragon Black Rock II

Wędka spinningowa Dragon Black Rock II
Marka Dragon od 1995 roku jest w czołówce, jeśli chodzi o najlepsze wędki spinningowe na rynku. Osiągnęli to, wykorzystując wiele innowacyjnych technologii oraz doświadczenie prawdziwych pasjonatów i zawodowców. Naszą szczególną uwagę przykuła wędka spinningowa Dragon Black Rock 2. Poznajmy jej możliwości.

JAKOŚĆ

CENA

Wędki spinningowe Dragon cechują się doskonałą budową i wykończeniem. Wielomodułowe, japońskie włókno węglowe Toray gwarantuje wysoką wytrzymałość, co przy połowach ryb drapieżnych jest szczególnie istotne. Jednak to dopiero początek udoskonaleń wprowadzonych przez markę Dragon. Wędki posiadają dodatkowe zabezpieczenie blanku wykonane w technologii Matrix Shield. Polega ona na nawijaniu kilku, niezwykle cienkich oraz staranie wyszlifowanych warstw taśmy węglowej.

Trzeba również wspomnieć o dwóch, równie ważnych elementach, które znacząco poprawiają komfort użytkowania. Pierwszy z nich to przelotki klasy SIC. Ze względu na to, że opiera się na nich żyłka, wykonane są ze specjalnej, trwałej ceramiki, aby zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń. Natomiast druga kwestia to rękojeść. Wędkarze wyruszający na wielogodzinne łowy, docenią użytą do jej produkcji piankę EVA, która poprawi wygodę trzymania Dragon Black Rock II spinning.

Połączenie tych elementów sprawia, że jest to idealna wędka spinningowa na szczupaka, pstrąga czy sandacza. Ponadto rozpiętość pomiędzy minimalnym a maksymalnym ciężarem wyrzutu (5-25 g) jest na tyle duża, że pozwoli nam odpowiednio dostosować wędzisko do wielkości naszej potencjalnej zdobyczy.

Dobre wędki spinningowe powinny umożliwiać nam natychmiastowe zacinanie, czyli wbicie haczyka w rybę. W tym modelu mamy taką możliwość, dzięki szybkiej akcji szczytowej, umożliwiającej nam szybką zacięcie.

Na koniec warto wspomnieć o długości wędki, która wynosi 275 cm. Jeśli łowimy na niezbyt przystępnym brzegu lub musimy omijać trzciny, to Dragon Rock pomoże nam w tym zadaniu. Niestety nieco trudniejszy może okazać się transport, ponieważ wędzisko możemy złożyć jedynie do 141 cm.

Podsumowując, wędka Dragon doskonale sprawdzi się w przypadku wędkarzy mobilnych, którzy przywiązują dużą wagę do detali oraz jakości wykonania produktu.

Zalety
Szybka akcja (szczytowa) pozwala na natychmiastową reakcję
Uniwersalny zakres ciężary wyrzutu (5-25g)
Trwałe ceramiczne przelotki klasy SIC
Wygodna rękojeść z pianki EVA
Długość całkowita (275 cm) pozwala na łowienie w znacznej odległości od brzegu
Wady
Zajmuje sporo miejsca, gdyż po złożeniu ma 141 cm,

2. Shimano Beastmaster FX Spinning

Wędka spinningowa Shimano Beastmaster FX Spinning
Japońska firma Shimano początkowo zasłynęła jako jeden z największych producentów części rowerowych na świecie. Z czasem zaczęli poszerzać nie tylko swój asortyment, ale też obszar działań. Obecnie również wędkarze mogą poznać niezwykłą jakość ich sprzętu. Dobrym tego przykładem jest wędka Shimano Beastmaster.

JAKOŚĆ

CENA

Jeśli zastanawiacie się, jaka wędka spinningowa będzie odpowiednia na połowy sandacza czy szczupaka, to bez wahania możecie wybrać ten model, niezależnie od poziomu swoich wędkarskich umiejętności.

Konstrukcja wędziska została staranie przemyślana, zaczynając od blanka. Wykorzystano do niego węgiel XT60 z dodatkiem włókna Nano oraz uzbrojono w przelotki Fuji Stainless Steel K-Type Fazlite. Efektem czego jest doskonała ochrona żyłki przed uszkodzeniami oraz wyeliminowanie ryzyka nagłego zerwania linki.

Jeśli chodzi o kwestię ugięcia, to mamy tutaj do czynienia z akcją paraboliczną. Oznacza to, że wędka spinningowa Shimano wygina się od szczytówki aż po rękojeść. Ułatwia to wędkarzowi holowanie (wyciąganie ryby z wody) oraz pozwala zastosować nieco cięższe przynęty. W tym celu specjalnie też zaprojektowano ergonomiczny, korkowy uchwyt kołowrotka, który fenomenalnie przekazuje brania.

Na pewno jest to uniwersalna wędka spinningowa ze względu na swoją rozpiętość ciężaru wyrzutu tzn. od 7 g do 28 g. Pozwala to na połów większych oraz tych nieco mniejszych ryb.
Ta wędka dwusegmentowa posiada 210 cm długości całkowitej. Możemy ją jednak wydłużyć jeszcze bardziej, gdyż istnieje opcja wkręcenia dodatkowej rękojeści. Z transportem nie powinniśmy mieć większego problemu, gdyż możemy złożyć wędkę do 108 cm.

Podsumowując, wędki spinningowe Shimano będą dobrym wyborem zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, dzięki wachlarzowi możliwości, jakie oferują swoim użytkownikom. Decydując się jednak na jej zakup, musimy mieć na uwadze, że przez wzgląd na liczne funkcjonalności, wędzisko znajduje się na nieco wyższej półce cenowej.

Zalety
Wędka o szybkiej i jednocześnie parabolicznej akcji, która ułatwia zacinanie i holowanie
Długość transportowa wynosi jedynie 108 cm
Uniwersalny ciężar wyrzutowy (7-28g)
Przelotki wysokiej jakości Fuji
Korkowy uchwyt, zapewnia wygodniejszy chwyt
Wady
Najdroższa w zestawieniu

3. Jaxon Grey Stream

Wędka spinningowa Jaxon Grey Stream
Wędki spinningowe Jaxon to produkt pochodzący z naszego rodzimego rynku. Marka już od 1985 roku dostarcza różnorodne akcesoria wędkarskie, które cieszą się znakomitymi opiniami wśród użytkowników. Przekonajmy się, z czego to wynika.

JAKOŚĆ

CENA

Ten model jest szczególny, jeśli chodzi o nasz ranking wędek spinningowych, ponieważ jako jedyny stworzony został z myślą o połowach małych ryb drapieżnych tj. okoń. Spowodowane jest to oferowanym ciężarem wyrzutu, czyli 1-7 g.

Jednak swoją jakością, wędka Jaxon Grey Stream nie odbiega od innych modeli przedstawionych w zestawieniu. Blanki zbudowano z włókna węglowego C24T i uzbrojono w niezwykle wytrzymałe przelotki klasy SIC. W celu podkreślenia smukłości i niewielkiej średnicy blanku wykorzystano nowoczesny, minimalistyczny uchwyt.

Wędka spinningowa Jaxon posiada kij o akcji parabolicznej, a więc wygina się od szczytówki aż po rękojeść. Dzięki temu kontrolowanie wędziska podczas holowania jest o wiele łatwiejsze. Trzeba obowiązkowo wspomnieć o wymiarach wędki. Grey Stream ma 228 cm długości całkowitej oraz 113 cm długości transportowej.

Choć wędzisko składa się jedynie na dwa segmenty, to sama długość powoduje, że nie powinniśmy mieć problemu z jej transportem. Co więcej, wędka cechuje się bardzo niską wagą sprzętu, która wynosi zaledwie 99 g. Przy wielogodzinnych połowach stanowi to dla wędkarza bardzo duży komfort podczas trzymania wędki.

Zestaw spinningowy Jaxon bez wątpienia wpisuje się w motto firmy, które mówi nam o bezkompromisowej jakości w konkurencyjnej cenie. Niezależnie od tego, czy to nasze pierwsze wędzisko spinningowe, czy rozbudowujemy swoją kolekcję, model ten powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę podczas poszukiwań.

Zalety
Najtańsza wędka w zestawieniu
Akcja paraboliczna ułatwiająca holowanie ryby
Ciężar wyrzutowy od 1 g, pozwala na za zastosowanie niewielkich przynęt
Niezwykle lekka, waga nie przekracza 100 gramów
Wady
Długość transportowa wynosi 113 cm co przy jej długości całkowitej (228 cm) jest sporo
Nadaje się tylko na lekkie przynęty

4. Mikado Bixlite Fast Spin

Mikado to kolejna polska marka, która już od wielu lat zajmuje się produkcją, dystrybucją i importem sprzętu wędkarskiego. Liczy się dla nich przede wszystkim skuteczność oraz niezawodność, którą starają się oddać w każdym swoim produkcie. Sprawdźmy, czy wędka Mikado Bixlite Fast Spin jest tego odzwierciedleniem.

JAKOŚĆ

CENA

Wędki spinningowe Mikado charakteryzują się blankiem wykonanym z czystego karbonu, dzięki czemu konstrukcja jest mocna oraz wytrzymała, ale jednocześnie bardzo estetyczna. Ponadto wędka posiada piankową rękojeść, dzięki czemu mamy pewność pewnego, ergonomicznego chwytu.

Taka budowa oraz szeroka rozpiętość ciężaru wyrzutu (5-25 g) powoduje, że wędzisko sprawdzi się doskonale podczas połowu mniejszych oraz nieco większych, drapieżnych ryb takich jak sandacze czy szczupaki, których złowienie bez odpowiedniego sprzętu nie jest prostym zadaniem. W tym modelu nie musimy się o to martwić, szczególnie że oferuje on szybką akcję, umożliwiającą dobre zacięcia (czyli wbicie haczyka w rybę).

Długość wędziska mieści się w standardowym przedziale wędek spinningowych – wynosi ona 240 cm. Niestety Bixlite możemy złożyć jedynie na dwie części, uzyskując około 120 cm długości transportowej, co dla niektórych może stanowić mały mankament. Na plus jednak można zaliczyć wagę wędki, czyli 127 g – dłuższe połowy dzięki temu nie będą dla nas uciążliwe.
Wędki Mikado to sprzęt na każdą kieszeń. W tym przypadku niska cena idzie w parze z funkcjonalnością, co pozwala czerpać z wędkarstwa jeszcze więcej przyjemności.

Zalety
Wędka z niższego przedziału cenowego
Uniwersalny zakres ciężaru wyrzutowego (5-25 g)
Piankowa rękojeść zapewniająca miękki chwyt
Natychmiastowe zacinanie, dzięki szybkiej akcji
Wady
Sztywna akcja utrudnia holowanie ryby

5. Daiwa Ninja X Jigger

Tym razem propozycja japońskiego koncernu — Daiwa Ninja. Wędka ta wykonana została z wysokojakościowych materiałów, a jej możliwości doceni każdy zawodowy wędkarz. Śmiało można rzec, że ten model powinien znaleźć się w kolekcji prawdziwego pasjonata.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to najlepsza wędka spinningowa, jeśli wybieramy się na połowy zarówno mniejszych, jak i tych większych, drapieżniejszych ryb. Wędka Daiwa Ninja oferuje ciężar wyrzutu od 8 g do 35 g, więc możemy ją śmiało dostosowywać do naszej potencjalnej zdobyczy.

Na szczególną uwagę zasługuje budowa wędziska. Rozpocznijmy od blanku, który jest bardzo cienki, a jednocześnie doskonale wyważony. Jest to zasługa wykorzystania do produkcji kompozytu węglowego HVF. Ponadto pozwala on fantastycznie wyczuć przynętę, co docenią szczególnie osoby bardziej zaawansowane w połowach.

Jednak jest jeszcze jedna kwestia, którą zaskakuje wędka spinningowa Daiwa. Model ten podczas połowu gumowymi imitacjami umożliwia nam szczegółowe wybadanie struktury podłoża, a także pomaga wyczuć nawet najdelikatniejsze branie. Jest to swojego rodzaju innowacja, w którą nie każde wędzisko jest wyposażone.

Nie musimy obawiać się, że wędka nie poradzi sobie z holowaniem dużej ryby. Wytrzymałość zapewniają aluminiowe przelotki Titanum Oxide. Natomiast podczas całodniowych łowów o nasz komfort i wygodę zadba korkowa rękojeść.

Niestety transport wędki bez samochodu będzie raczej trudny, ponieważ długość transportowa Ninja X Jigger to aż 141 cm. Jednak przez wzgląd na całkowitą długość wędziska wynoszącą 270 cm oraz możliwość złożenia go na dwie sekcje, nie powinno stanowić to zaskoczenia. Warto natomiast dodać, że podczas zakupu otrzymujemy w zestawie futerał transportowy, który może nam nieco ułatwić to zadanie.

Wędki spinningowe Daiwa z pewnością uatrakcyjnią naszą kolekcję sprzętu pod względem wizualnym, ale też pozwolą odkryć nawet zawodowcom nowy komfort wędkowania.

Zalety
Wygodny korkowy uchwyt
Wędka o uniwersalnym zastosowaniu (ciężar wyrzutu 8-35 g)
Długość całkowita pozwala łowić daleko od brzegu
W zestawie futerał transportowy
Wady
Zajmuje sporo miejsca (około 140cm)