Aktualizacja: Sierpień 2022

Jeżeli chcesz spełnić swoje marzenie związane ze znajdowaniem historycznych skarbów i pozostałości, to powinieneś wybrać odpowiedni wykrywacz metalu. Ranking produktów, który dla Ciebie przygotowaliśmy uwzględnia najlepsze modele, które wyróżniają się pod kątem jakości i funkcjonalności, podbijając półki większości poszukiwaczy w roku 2021. Poniżej wytypowaliśmy 3 modele, które doskonale sprawdzą się zarówno na start przygody z wykrywaczami metalu, jak i bardziej zaawansowaną przygodę. Naszym faworytem został wykrywacz Rutus Alter 71, który prezentuje najlepszy stosunek ceny do jakości i pozwoli za nieduże pieniądze cieszyć się całą przygodą. Przedstawiliśmy również najczęściej kupowany model wśród początkujących użytkowników – Garrett ACE 250 oraz dla najbardziej wymagających, produkt z półki premium – Minelab Equinox 800.


Najczęściej Kupowany Model
Najczęściej wybierany wykrywacz - Garrett ACE 250
Garrett ACE 250

Rozwiń

Nasz Wybór
Nasz faworyt - wykrywacz Rutus Alter 71
Rutus Alter 71

Rozwiń

Produkt Premium
Model z półki premium - wykrywacz Minelab Equinox 800
Minelab Equinox 800

Rozwiń


Najlepsze wykrywacze metali – Ranking wykrywaczy metali 2021

Wyżej wymienione wykrywacze metalu to produkty, które zdecydowanie spełnią oczekiwania większości osób poszukujących porządnego i przystępnego urządzenia. Jednak rozumiemy, że nie każdy lubi opierać się jedynie na takich porównaniach, dlatego w poniższych opisach znajdziecie również dwa dodatkowe produkty, które odrobinę różnią się od wybranych produktów, ale jednocześnie mogą całkowicie zaskoczyć:
  1. Garrett ACE 250 – najczęściej polecany wykrywacz dla początkujących
  2. Minelab Equinox 800 – produkt z półki premium, prawdziwa bestia
  3. Fisher F22 11 – alternatywa dla osób, które chcą wydać mniej
  4. Rutus Alter 71 – nasz faworyt wśród wykrywaczy
  5. Teknetics Eurotek PRO 11 – najlżejszy ze wszystkich modeli
  6. Poradnik wyboru najlepszych wykrywaczy metali

1. Garrett ACE 250

Wykrywacz Garrett ACE 250
Garrett ACE 250 to nowoczesny wykrywacz metali dla amatorów i profesjonalistów. Warto zdecydować się na niego od początku swojej przygody z poszukiwaniem skarbów. Dzięki wykrywaczowi Garrett nawet amatorskie łowy mogą być bardzo owocne.

JAKOŚĆ

CENA

Urządzenie posiada funkcję identyfikowania 12 różnych metali. Wykrywacz metali Garrett ACE 250 pokazuje też, na jakiej głębokości znajduje się poszukiwany obiekt. Pracuje z częstotliwością 6,5 kHz na sterowaniu mikroprocesorowym. Wykrywacz Garrett udostępnia użytkownikowi pracę na kilku zindywidualizowanych trybach (All-metal, Jewelry, Coins, Custom, Relics). Każdy z nich zwiększa czułość urządzenia na konkretne przedmioty i zmniejsza na inne. Bardziej zaawansowani poszukiwacze mogą także pracować na ustawieniach własnych.

Pewną wadę stanowi niższa selektywność urządzenia, podczas gdy pracuje ustawione na poszukiwanie konkretnego obiektu. Wykrywacz ACE 250 wykorzystuje technologię Pinpointing, by na wyraźnym, dużym ekranie LCD precyzyjnie obrazować położenie i wielkość znaleziska. Jest także wyposażony w techologie Visual Target ID oraz Graphic Target Analyzer (GTA) dla lepszej wizualizacji właściwości wykrytego obiektu. Automatyczny balans gruntu podnosi dokładność. Zasięg wykrywania wynosi do 2 metrów – w obrębie tego zasięgu wykrywacz informuje o detekcji, emitując trzy tony dźwięków. W zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania użytkownika wykrywacz może pracować na 8 poziomach czułości. Bardzo sprawnie pracuje w zróżnicowanym terenie, dzięki sprawdzonym technologiom Garrett.

Wykrywacz metali ACE 250 posiada wodoodporną cewkę RHINO TOUGH PRO-formance, oraz wymienne sondy z serii ACE. Garrett wykrywacz zasilają 4 baterie AA. Urządzenie posiada głośnik oraz gniazdo na słuchawki. Regulowany wysięgnik (1,06 – 1,29 m) pozwala dostosować detektor Garrett ACE 250 do wzrostu użytkownika. Waga detektora wynosi 1,2 kg, co w połączeniu z trójelementową konstrukcją, łatwym montażem i demontażem ułatwia transport i przenoszenie. Wykrywacz ACE 250 to urządzenie ergonomiczne, zaprojektowane z myślą o wielogodzinnych marszach w różnym terenie i o wygodzie użytkownika.

Wykrywacz Garrett ACE 250 jest często określany jako najlepsza, najbardziej elastyczna opcja w swoim przedziale cenowym. Jego możliwości dostosowują się i zwiększają wraz z zaawansowaniem użytkownika. Początki ułatwiają dobrze skonfigurowane, fabryczne ustawienia (np. poziom sygnału wiodącego i automatyczny powrót do tego sygnału po detekcji). W miarę wzrostu sprawności i oczekiwań wykrywacz metali Garrett 250 z urządzenia prostego w obsłudze, o intuicyjnym panelu, staje się narzędziem zaawansowanej pracy. Korzystają z niech nie tylko pasjonaci polowania na skarby, ale też służby mundurowe w wielu państwach. Producent umożliwia dokupienie dodatkowego wyposażenia, z którym wykrywacz metali Garrett jest w pełni kompletny – pokrowca, cewki 4,5 Sniper, osłonki na cewkę, słuchawek.

Wykrywacz metali Garrett ACE 250 to najczęściej wybierany wykrywacz wśród użytkowników

Zalety
Wodoodporna cewka
Prosta, intuicyjna obsługa
Funkcja na ekranie do określania na jakiej głębokości znajduje się obiekt
Zasięg wykrywania do około 2 metrów
Wymienne sondy serii ACE
Wykrywacz używany przez niektóre służby mundurowe na całym świecie
12 identyfikacji typów metali
Wady
Zdarzały się opinie o słabej selektywności wykrywanych obiektów

Kup na Allegro

 

2. Minelab Equinox 800

Wykrywacz Minelab Equinox 800
Wykrywacz metali Minelab Equinox 800 to produkt z najwyższej półki. Urządzenie jest stosunkowo drogie, jednak warte swojej ceny, mając na uwagę jego ponadprzeciętne możliwości.

JAKOŚĆ

CENA

Model ten wyróżnia się poręcznością oraz prostotą w użytkowaniu. W celu jego obsługi nie trzeba posiadać żadnego wcześniejszego doświadczenia z tego typu konstrukcjami. Wszystko dzięki temu, że producent wyposażył urządzenie w system automatycznego strojenia gruntu. Można więc korzystać z gotowych ustawień fabrycznych, które pozwalają poszukiwać metale na wszystkich najpopularniejszych gruntach, takich jak np. plaża, pole, las czy park. Bardziej zaawansowani użytkownicy mają natomiast możliwość korzystania z funkcji manualnego strojenia gruntu. Skonstruowany przez firmę Minelab wykrywacz metali pozwala poza tym dostosowywać rodzaj dźwięków do własnych preferencji oraz rodzaju poszukiwań. Osoba korzystająca z tego produktu może samodzielnie wskazać, jakie przedmioty będą sygnalizowane. Urządzenie jest wyposażone w aż osiem trybów wykrywania. Można za jego pomocą poszukiwać różnego rodzaju metale, w tym takie szlachetne jak złoto. Wykrywacz potrafi zidentyfikować nawet najmniejsze drobinki tego szlachetnego minerału. Dzięki temu koszty zakupu mogą się błyskawicznie zwrócić.

Czym jeszcze wyróżnia się model Equinox? Wykrywacz ten został wyposażony w aż 50 segmentów dyskryminacji. Oznacza to, że urządzenie jest w stanie zignorować większość bezwartościowych metali – nie będzie więc informował użytkownika o ich odnalezieniu. Do zalet tego wykrywacza metali można zarazem zaliczyć duży, wyjątkowo czytelny wyświetlacz o przekątnej wynoszącej 86 mm (60×63 mm). Warto mieć również na uwadze to, że wyświetlacz posiada 3 tryby podświetlania, dzięki czemu z urządzenia mogą swobodnie korzystać osoby ze słabym wzrokiem.

W komplecie znajduje się ochraniacz na ekran, który pozwala uniknąć ryzyka zarysowania szybki. Equinox 800 został wyposażony w technologię Multi-IQ, która odpowiada za wieloczęstotliwościowe wykrywanie metali. Częstotliwość mieści się w ogromnym przedziale, bo aż od 5 kHz do 40 kHz. Nie sposób znaleźć na rynku drugiego urządzenia o tak sporym zakresie tego parametru. W porównaniu do modeli działających z pojedynczą częstotliwością możliwe jest wykrywanie metali nawet na dużych głębokościach. Duży zakres częstotliwości zapewnia ponadprzeciętną czułość wykrywania, bez względu na to, jak wielki jest napotykany obiekt, czy z jakim jego rodzajem użytkownik ma do czynienia. Nie trzeba się również obawiać negatywnego wpływu zakłóceń pochodzących z ziemi.

Maksymalna wodoszczelność modelu Equinox jest szacowana na 3 metry. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie ku temu, aby używać go pod wodą w jeziorze, morzu, stawie czy rzece. Wykrywacz może zostać całkowicie zanurzony, bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów typu zatyczka czy osłona. Głębokość może być na bieżąco kontrolowana – informuje o niej wskaźnik wyświetlany na ekranie. Urządzenie to posiada poza tym wbudowany akumulator, który można ładować przy pomocy USB. W każdej chwili użytkownik ma również możliwość podglądu poziomu naładowania. Model ten wykorzystuje łączność Bluetooth. Wykrywacz metali może być sparowany z maksymalnie czterema urządzeniami. W komplecie znajdują się bezprzewodowe słuchawki.

Zalety
Częstotliwość od 5 kHz do 40 kHz
Wodoszczelność do 3 m
Łączność Bluetooth
Wskaźnik głębokości wyświetlany na ekranie
50 segmentów dyskryminacji
Wbudowany akumulator, ładowanie za pomocą USB
Automatyczne i manualne strojenie gruntu
Wady
Najdroższy w zestawieniu

Kup na Allegro

 

3. Fisher F22 11″

Wykrywacz Fisher F22 11 cali
Fisher F22 udowadnia, że pojęcia “dobry wykrywacz metali” i “tani wykrywacz metali” nie muszą wzajemnie się wykluczać. Opisywany model doskonale nada się do zastosowania amatorskiego, ale będzie też przydatny dla profesjonalistów.

JAKOŚĆ

CENA

Wykrywacz metali Fisher to zaawansowane urządzenie, które może pochwalić się aż dziewięcioma segmentami identyfikacji. Warto też podkreślić, że identyfikacja odnalezionego metalu jest realizowana zarówno drogą cyfrową, jak i dźwiękową. Dzięki odpowiedniemu złączu, użytkownik może skorzystać ze słuchawek. Daje to pewność, że nawet w warunkach znacznego hałasu, odnaleziony przedmiot nie umknie uwadze poszukiwacza. Kolejna zaleta – wykrywacz Fisher może pracować w czterech trybach. Zależnie od celu poszukiwań, użytkownik może wprowadzić urządzenie w tryb poszukiwania monet, biżuterii i reliktów. Z kolei tryb “dowolny” wyczula wykrywacz Fisher na każdy przedmiot, wykonany z metalu.

Sporym udogodnieniem jest pamięć ostatnich ustawień. Dzięki temu, nie trzeba każdorazowo dostosowywać urządzenia do konkretnego zakresu poszukiwań. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, a wykrywacz Fisher samoczynnie przejdzie do odpowiedniego trybu pracy. Wielogodzinna praca w terenie jest tym łatwiejsza, im lżejszym sprzętem dysponuje poszukiwacz. Pod tym względem, wykrywacz metali Fisher F22 wyraźnie dystansuje konkurencję – opisywany model jest najlżejszy spośród wszystkich, które można znaleźć w przygotowanym zestawieniu.

Każdy, kto jest nastawiony na poszukiwanie konkretnych przedmiotów, z całą pewnością doceni 10-stopniową regulację czułości, w jaką wyposażony jest Fisher. Wykrywacz, po wybraniu odpowiedniego ustawienia, może ignorować przedmioty znajdujące się na ziemi lub na niewielkiej głębokości, albo odwrotnie – pozostanie obojętne na głęboko zakopany metal. Ta opcja jest dodatkowo wspomagana przez tzw. wybiórczą detekcję – aktywacja tej opcji sprawi, że wykrywacz zignoruje określone przedmioty. Wszystko to sprawia, że czas pracy w terenie można skrócić do absolutnego minimum.

A jak w trudnych warunkach sprawdzi się Fisher? Wykrywacz metali F22 charakteryzuje się całkowicie wodoodporną konstrukcją, dzięki czemu, bez żadnego problemu poradzi sobie z pracą przy niesprzyjającej pogodzie. Lista zalet jest długa, można zatem przypuszczać, że opisywany model pozostaje poza zasięgiem użytkownika-amatora. Nic bardziej mylnego. Fisher F22 jest najtańszym detektorem w naszym rankingu. Oczywiście, nie jest to urządzenie pozbawione wad. Gdzie zawiódł Fisher? Wykrywacz nie umożliwia strojenia urządzenia do konkretnego rodzaju gruntu. Niewielka część użytkowników skarżyła się na utrudnienia związane z serwisowaniem sprzętu.

Zalety
Najlżejszy z całego zestawienia (1,04 kg)
Niska cena – najtańszy wykrywacz metali w zestawieniu
Wskaźnik głębokości
9 segmentów identyfikacji
10 poziomów czułości
Gwarancja producenta 5 lat
Wady
Brak strojenia do gruntu
Nieliczne opinie o problemach w komunikacji z serwisem

Kup na Bron.pl Kup na Allegro

 

4. Rutus Alter 71

wykrywacz Rutus Alter 71
Rutus alter 71 to polski wykrywacz metali, który doceniają profesjonalni poszukiwacze. Jego specyfikacja pozwala na zaawansowaną pracę.

JAKOŚĆ

CENA

Umożliwia korzystanie z 7 programów fabrycznych i 4 osobnych programów użytkownika. Precyzję zwiększa automatyczne strojenie do gruntu, a także wysyłana na bieżąco informacja o poprawności tego strojenia. Zakres częstotliwości, w jakich pracuje wykrywacz Alter wynosi 4.4 kHz – 18.4 KHz, co stanowi bardzo dobry parametr. Użytkownik może wybrać pomiędzy 71 częstotliwościami zmieniającymi się w rastrze 2,2 kHz. Użytkownik może też korzystać z trzech trybów pracy (all metal, jednoczesny, dynamiczny z dyskryminacją). Czułość sięga 90 poziomów. Bardzo dużą zaletą jest to, że Rutus 71 pracuje wydajnie zarówno w statyce, jak i w dynamice.

Wykrywacz metali Rutus Alter 71 pracuje w zakresie dyskryminacji 0 – 120 lub -90 – +90, a także dyskryminacji wybiórczej 120 punktów. Posiada korektę kamieni magnetycznych oraz regulację szybkości reakcji (filtry gruntowe) na 8 poziomach. Emitowane przez Alter 71 Rutus tony ulegają szerokiej regulacji – od dostosowania poziomu i tonu sygnału wiodącego, aż do ustawień 6 profili dźwiękowych oraz 3 profili użytkownika. Duża sonda zwiększa znacznie zasięg wykrywacza, a gdy użytkownik oddala się od miejsca, w którym spoczywa znalezisko, wspomaga go sygnalizator przesterowania. Sygnał uruchamia się, gdy sygnał jest zbyt mocny, by można było poddać go prawidłowej obróbce. Informacja ma postać terkoczącego dźwięku oraz komunikatu pojawiającego się na wyświetlaczu LCD. Problem pojawia się podczas pracy na ustawieniach manualnych.

Wykrywacz metali Rutus jest zasilany przez 6 baterii AA. Jego całkowita waga wynosi 1630 g. Użytkownicy, którzy wypróbowali ten model chwalą jego energooszczędność i długi czas pracy bez konieczności wymiany baterii. Rutus wykrywacz metali, choć nie należy do najlżejszych, jest wygodny w użytkowaniu. Moduł Bluetooth pozwala na używanie słuchawek bezprzewodowych, co pozwala nie przejmować się plączącymi się kablami w trakcie marszu. Rutus wykrywacz został stworzony z myślą o osobach doświadczonych w obsłudze podobnych urządzeń, choć producent deklaruje, że model 71 jest przyjazny dla początkujących. Niektórzy mniej zaawansowani użytkownicy twierdzą jednak, że ustawienia wykrywacza Rutus Alter 71 są skomplikowane i przez to niełatwo jest prawidłowo się nim posługiwać. Niemniej, jest to sprzęt dedykowany raczej zaawansowanym poszukiwaczom, którzy potrzebują dużej precyzji i bardzo szerokich możliwości.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że polski wykrywacz metali Rutus został zaprojektowany i stworzony na rodzimym gruncie – to spora zaleta dla tych, którzy swoimi wyborami chcą wspierać polskie marki. Podstawowy zestaw dostępny u producenta i dystrybutorów to Rutus Alter z sondą DD 28 cm, dopasowane pokrowce, naszywka oraz saszetka na biodra, idealna do przechowywania drobiazgów. Producent przewidział także nieco droższy Alter71 Plus Pack – z dodatkową sondą, odbiornikiem bezprzewodowym, a także firmową czapką z daszkiem.

Zalety
71 częstotliwości do wyboru
Możliwość wyboru filtra gruntu
Długi czas żywotności na jednym komplecie baterii
Łączność Bluetooth
Dyskryminacja wybiórcza – 120 punktów
Wady
Niektórzy użytkownicy uważali, że panel ustawień jest zbyt skomplikowany dla początkujących

Kup na Allegro

 

5. Teknetics Eurotek PRO 11

Wykrywacz Teknetics Eurotek Pro 11
Teknetics Eurotek PRO to wysokiej klasy wykrywacz metali, który może działać w dwóch trybach: dynamicznym i statycznym. Opisywany model zapewnia wiele przydatnych funkcji, które zwiększają dokładność poszukiwań i skracają czas ich trwania.

JAKOŚĆ

CENA

Już na wstępie warto zaznaczyć, że Teknetics Eurotek jest niezwykle lekki – waga urządzenia to 1,15 kg, co należy uznać za świetny wynik. Jest to niezwykle istotna cecha, ponieważ wielogodzinne poszukiwania, realizowane na dystansie wielu kilometrów, wiążą się ze znacznym wysiłkiem. W tym kontekście, niska waga detektora stanowi ogromną zaletę. Kolejną istotną cechą opisywanego urządzenia jest wskaźnik głębokości, na jakiej znajduje się znalezisko.

Wykrywacz metali Teknetics rozróżnia aż 5 segmentów. Nie zabrakło też niezwykle przydatnej opcji dyskryminacji, która pozwala na pomijanie przedmiotów, niestanowiących celu poszukiwań. Dyskryminacja nastawna jest realizowana w skali od 0 do 39. Wykrywacz metali Teknetics Eurotek PRO został też wyposażony w funkcję V-Break, czyli w dyskryminację tonową. Aby zwiększyć efektywność poszukiwań, producent wyposażył swoje urządzenie w cyfrową regulację czułości. Użytkownik może wybrać jeden z 10 poziomów, precyzyjnie dostosowując ten parametr do celu poszukiwań. To, wraz z zaawansowaną funkcją dyskryminacji, pozwala skupić uwagę wyłącznie na tych przedmiotach, które mogą mieć realną wartość. Niezwykle przydatnym udogodnieniem jest funkcja FeTone. Odpowiada ona za aktywację sygnału, gdy w polu działania urządzenia znajdą się obiekty ferromagnetyczne.

Wykrywacz Teknetics może pracować w jednym z dwóch trybów – w statycznym i w dynamicznym. W pierwszym przypadku urządzenie zasygnalizuje obecność metalowego obiektu nawet wtedy, gdy nie znajduje się w ruchu, jednak nie obejdzie się bez częstej korekty ustawień. W trybie dynamicznym nie ma potrzeby wprowadzania poprawek, jednak sygnał pojawia się wyłącznie w sytuacji, gdy wykrywacz Eurotek znajduje się w ruchu. Co bardzo istotne, po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu urządzenia, nie ma konieczności ponownego wprowadzania parametrów pracy – wykrywacz Teknetics Eurotek PRO zapamięta wszystkie ustawienia. Warto też wspomnieć, że producent nie zapomniał o wskaźniku poziomu naładowania baterii (opisywany wykrywacz metali jest zasilany baterią lub akumulatorem 9V). Jakie wady przedstawia Teknetics Eurotek? Wykrywacz metali PRO 11 to bardzo dobre urządzenie, jednak jak wynika z opinii niektórych użytkowników, panel kontrolny może zaciąć się po dłuższym czasie użytkowa. Na szczęście, wymiana tego elementu jest bardzo łatwa i kosztuje niewiele.

Zalety
Niewielka waga (1,15 kg)
Dyskryminacja bezwartościowych przedmiotów żelaznych
10 poziomów cyfrowej regulacji czułości
Sygnalizacja obiektów ferromagnetycznych)
Dyskryminacja tonowa
Dobrej jakości system aktywnego tłumienia
Gwarancja producenta 5 lat
Wady
Panel kontrolny po dłuższym czasie użytkowania zaczyna się psuć, ale wymiana jest niedroga i prosta

Kup na Morele.net Kup na Allegro