Aktualizacja: Marzec 2024

Powerbank to bank energii, służący do wygodnego ładowania urządzeń mobilnych, kiedy rozładowuje im się bateria. Powerbank jest bardzo przydatny, gdy ktoś wybiera się w podróż, a nie może sobie pozwolić na rozładowanie telefonu czy tabletu. Co lepsze powerbanki, o pojemnej baterii, są w stanie nawet naładować laptop i pozwolić mu na długotrwałą, bezproblemową pracę. Coraz więcej osób korzysta więc z możliwości, jakie oferuje powerbank. Pojawia się jednak pytanie, jaki powerbank najlepiej kupić? Czym charakteryzują się najlepsze powerbanki? I jaką pojemność powinna mieć bateria do ładowania telefonu czy laptopa?

Najlepsze powerbanki – nasze zestawienie

Powerbank jest specjalnym, przenośnym urządzeniem, przeznaczonym do uzupełniania energii w mobilnych urządzeniach – jak smartfon, tablet czy laptop. Najczęściej powerbank jest używany do ładowania smartfona, który przecież wszyscy ze sobą nosimy, a rozładowanie się jego baterii mogłoby być kłopotliwe. Jednocześnie im więcej funkcji posiada jakieś urządzenie, tym więcej energii potrzebuje do bezproblemowego działania. Co za tym idzie, energia szybciej się zużywa.

Współczesne urządzenia są bardzo nowoczesne, ale przy tym potrzebują dużo energii – dobrze jest mieć więc przy sobie powerbank, by uzupełnić jej poziom na wszelki wypadek. Takie urządzenie zwane jest też zewnętrzną baterią, albo bankiem energii (co jest dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego). Sprzęt wyposażony jest w baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które można wielokrotnie ładować. Magazynują energię, którą oddają później do urządzeń mobilnych, gdy zostają do nich podpięte. W naszym zestawieniu znalazło się 5 banków energii, które cieszą się popularnością: Xiaomi 2C, Samsung P1100, Hama Power Pack Joy, Adata P20000D oraz Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0.

 

Powerbank – jaki najlepiej kupić i dlaczego?

Powerbank jest bardzo przydatnym urządzeniem, jednak trzeba go wybrać rozsądnie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność baterii – bo to od niej zależy ile razy można doładować inne sprzęty na jednym ładowaniu powerbanku. Najlepszą pojemnością w naszym zestawieniu wyróżnia się model Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0 (30000 mAh). Adata P20000D oraz Xiaomi 2C posiadają pojemność baterii 20000 mAh, Hama Power Pack Joy 10400 mAh, a najgorszy pod tym względem jest model Samsung P1100 z pojemnością 10000 mAh. Najbardziej pojemny z powerbanków podobno jest w stanie doładować telefon nawet do 9 razy, podczas gdy 10000 mAh pozwala na doładowanie go do pełna jedynie 2-3 razy.

Ważną kwestią jest też natężenie wyjściowe – od niego zależy w dużej mierze, jak wielka będzie szybkość ładowania. Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0 cechuje się najlepszym natężeniem wyjściowym (3 A). Najgorzej wypada pod tym względem model Samsung P1100 (2 A). Nasz poradnik powerbanków pozwala też znaleźć urządzenie lekkie – w końcu musi takie być, jeśli użytkownik ma je zabierać ze sobą na wszelki wypadek. Najlżejszym sprzętem w naszym zestawieniu jest model Samsung P1100 (waży tylko 220 gramów). Najcięższy jest z kolei powerbank Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0, który waży ponad pół kilo (dokładnie 570 gramów). To bardzo dobry powerbank, ale z pewnością użytkownicy odczują jego obecność w torebce czy plecaku.

 

Jaki dobry powerbank wybrać?

Dość istotny jest wygląd powerbanku, gdyż dla wielu osób estetyka ma kolosalne znaczenie. W tym wypadku jednak warto przede wszystkim pomyśleć o funkcjonalności. W tym przypadku należy skupić się między innymi na rodzaju wejścia USB oraz liczbie tych wejść. Każde urządzenie do ładowania telefonu posiada 2 wyjścia USB. Z kolei, jeśli chodzi o typ wejścia, Samsung P1100 i Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0 wyróżniają się typem C. USB tego typu jest coraz częściej stosowane w najnowszych urządzeniach elektronicznych. Takie wejście systematycznie wypiera microUSB, które jest zastosowane w pozostałych modelach z naszej listy. Najlepiej by ładowarka przenośna do telefonu posiadała jedno i drugie wejście – tak jak w modelu Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0.

Warto także przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, jakie posiada konkretny powerbank – jak wyświetlacz cyfrowy i latarka w modelu Adata P20000D czy Technologia Quick Charge 3.0 w modelu Green Cell. Takie dodatki usprawniają pracę i sprawiają, że powerbank staje się jeszcze bardziej pożyteczny.

 

Najlepszy power bank – podsumowanie

Często można więc znaleźć wiele zapytań: „Czy powerbank można ładować ładowarką od telefonu?”, „Jaki najlepszy powerbank polecacie?”, „Jaki powerbank do iphone?”, „Jaka najlepsza przenośna ładowarka do laptopa?”. Przede wszystkim każdy potencjalny klient chce wiedzieć, czy konkretny model będzie dobrze spełniał swoje podstawowe zadanie i ile będzie trzeba za niego zapłacić. W naszym rankingu jedyny powerbank o pojemności 30000 mAh to model Green Cell Qualcomm Quick Charge 3.0. Jednak za jakość trzeba płacić – jest to więc również sprzęt najdroższy w naszym zestawieniu.