Aktualizacja: Styczeń 2023

Jeśli spędzasz za kółkiem sporo czasu, ale i obowiązki wymagają od Ciebie ciągłej łączności telefonicznej, warto pomyśleć nad bezpieczeństwem swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W końcu każde zajrzenie do nawigacji, czy odebranie połączenia może być tym ułamkiem sekundy, kiedy to brak uwagi doprowadzi do nieszczęścia. Nie wspominając już o tym, że każdy kierowca wie, że za jazdę z telefonem przy uchu grożą naprawdę dotkliwe kary. Czasami jednak charakter naszej pracy wymaga od nas pełnej dostępności na łączach, a miejsce uniemożliwia nam zatrzymanie się na poboczu. Jak poradzić sobie w tak uciążliwych sytuacjach? Z pomocą nadchodzi zestaw słuchawkowy do telefonu.

Menu:

  1. Czy słuchawka bluetooth jest tylko dla kierowcy?
  2. Parametry, na które należy zwrócić uwagę
  3. Jaka słuchawka Bluetooth do iPhone?
  4. Ile kosztuje słuchawka bezprzewodowa Bluetooth?
  5. Jak połączyć słuchawkę Bluetooth z telefonem?

Przeczytanie tego artykułu zajmie około 9 minut
Spieszysz się? Od razu sprawdź RANKING słuchawek Bluetooth »


Czym jest ów urządzenie? To nic innego, jak mini słuchawka do ucha, lub dwie połączone kabelkiem ze sobą, które możemy sparować ze swoim telefonem za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. W zależności od modelu i producenta, słuchawki te mogą łączyć się na różne dystanse, a jakość sygnału jest tym mocniejsza, im bliżej znajdujemy się urządzenia-matki, czyli telefonu. Ile kosztuje takie komfortowe rozwiązanie? Jaki zestaw wybrać? I czy jazda za kółkiem to jedyna sytuacja, gdzie taki zestaw głośnomówiący do ucha może się przydać? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej!

 

Do czego jest mi potrzebna słuchawka bezprzewodowa do telefonu? Czy jest to produkt przeznaczony tylko dla kierowców?

U osób niemobilnych zapewne zaczyna rodzić się w głowie pytanie – no dobrze, ale po co mi taki sprzęt, skoro nie jeżdżę autem? Zestaw Bluetooth do samochodu to tylko jedno z zastosowań tych urządzeń. Czy nigdy nie jechałeś zatłoczonym autobusem, kiedy ktoś do Ciebie zadzwonił i usłyszał tylko „wiesz, oddzwonię do Ciebie, jadę w dużym tłoku”? Czyż taka słuchawka Bluetooth z mikrofonem nie przydałaby się w takich momentach, aby móc swobodnie rozmawiać bez ściskania telefonu przy uchu? Sprzęt ten gwarantuje również dyskrecję – masz pewność, iż nikt stojący obok nie słyszy Twoich prywatnych, lub służbowych rozmów. Dzięki dobrej redukcji szumów możesz skupić się nawet na ruchliwej ulicy na rozmowach zarówno prywatnych, jak i załatwianiu transakcji biznesowych.

Jeśli ta hipotetyczna sytuacja do Ciebie nie przemawia, pomyśl o wygodzie wolnych rąk podczas pracy w kuchni, garażu, czy innych czynnościach codziennych. Rozmawiając z przyjaciółką, czy na dłuższych pogawędkach ze stęsknionym rodzicem zazwyczaj uwiązani jesteśmy przy telefonie. A po 20 minutach rozmowy zaczynają nam drętwieć obie kończyny i szyja, którą staramy się odciążyć ręce. Nic tak dobrze się nie sprawdzi w takich sytuacjach, jak właśnie mikrosłuchawka Bluetooth, której możemy używać w prawie każdych okolicznościach życia.

Temat słuchawek bezprzewodowych powinien również zainteresować sportowców. Kable podłączone do telefonu czy odtwarzacza muzyki nie są zbyt wygodnym rozwiązaniem podczas biegania lub jazdy na rowerze. Obijające się kable i wypadające nauszniki podczas ćwiczeń lub zawadzające przy gwałtownych ruchach są utrapieniem każdego użytkownika klasycznych słuchawek. Problem ten znika w przypadku użycia zestawów Bluetooth.

 

Jaka słuchawka Bluetooth dla kierowcy jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mimo mnogości zastosowania słuchawek bezprzewodowych skupimy się dziś na tych, które są najlepsze przede wszystkim dla kierowców. Są oni bowiem grupą o największym zapotrzebowaniu na tego typu urządzenia, a i nie każdy model nadaje się do użytku za kółkiem. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego zestawu dla kierowcy? Czy długość baterii jest jedynym wyznacznikiem, jaki powinien nas interesować? Czy każdy zestaw słuchawkowy z mikrofonem będzie dobry dla kierowcy? Przekonaj się sam i sam dopasuj funkcjonalności do swoich potrzeb, aby znaleźć swój idealny sprzęt!

   • Rodzaj słuchawek i parowanie z urządzeniami (na jakie systemy i z iloma na raz)
    Na rynku jest kilka rodzajów zestawów. Głównym kryterium rozróżniającym jest to, czy w zestawie znajduje się jedna słuchawka samochodowa, czy dwie. Opcja dwu-słuchawkowa zazwyczaj posiada dwa małe, douszne urządzenia połączone ze sobą kablem lub sztywnym pałąkiem. Jest to dobre rozwiązanie na jogging czy też wycieczki rowerowe, ze względu na większą stabilność i mocniejsze usadzenie na głowie podczas ruchu. Niestety w przypadku prowadzenia pojazdu, zwracają one na siebie uwagę, przez co może to zostać łatwiej zauważone przez mijający nas radiowóz, a Policja może nas ukarać mandatem za jazdę w słuchawkach. Dlatego to właśnie pojedyncza słuchawka Bluetooth najlepsza będzie w przypadku kierowców.

    Przy wyborze naszego małego pomocnika koniecznie musimy sprawdzić, z jakimi systemami można je sparować. Kiedy jesteśmy użytkownikami telefonu na systemie Android, nie musimy się martwić. Większość dostępnych na rynku słuchawek bez problemu łączy się z tym systemem. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczem produktów firmy Apple lub nasz telefon działa na Windowsie, warto zwrócić uwagę przed zakupem, czy dana słuchawka do samochodu jest kompatybilna z naszym sprzętem. Poza samą zgodnością systemową, ważnym aspektem jest możliwość zsynchronizowania naszego zestawu z więcej niż jednym urządzeniem. Wiele lepszych urządzeń na rynku, jak na przykład słuchawka Bluetooth na dwa telefony Baseus Magnetic NGCX-01 posiada wbudowaną opcję parowania właśnie, z co najmniej dwoma urządzeniami. Opcja ta bardzo pomaga ludziom, którzy na przykład posiadają zarówno numer prywatny, jak i osobną komórkę służbową. Jeśli więc jesteś osobą, która nosi przy sobie więcej niż jeden telefon – takie rozwiązanie bardzo ułatwi codzienne funkcjonowanie.

 

   • Żywotność baterii
    Kolejną, bardzo ważną kwestią jest żywotność baterii. Nikt przecież nie chce kupować słuchawki – z założenia ułatwiającej życie – aby mieć dodatkowy sprzęt do codziennego ładowania. W dobie smartfonów, które drażnią potrzebą ciągłego pilnowania poziomu baterii, chcemy uniknąć takich urządzeń użytkowych z innym przeznaczeniem. Pod względem żywotności, nasz ranking zestawów słuchawkowych pokazuje, iż rozbieżności między firmami i modelami są w tej dziedzinie naprawdę spore. Czas aktywnej rozmowy może wynosić między 4, a nawet 11 godzin, a sprzęt w stanie czuwania wytrzymuje w niektórych przypadkach nawet 13 dni! Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb i częstotliwości użytkowania. Jeśli jesteśmy zawodowymi kierowcami lub osobami, które za kółkiem spędzają większość swojego czasu, to żywotność baterii będzie naszym priorytetem.

    Do modeli polecanych przez nas w takim przypadku należą Plantronics Explorer 55, którego czas rozmowy ciągłej to nawet 11 godzin a czuwania 12 dni, czy Samsung Essential, dzięki któremu możemy cieszyć się 13-dniowym brakiem doładowywania urządzenia, a także 7-godzinnym czasem rozmów. Ładowanie takiego sprzętu również nie powinno sprawić kłopotu. Przy większości z nich zrobimy to za pomocą kabla micro USB, a czas do napełnienia baterii to około 2 godzin. Wyjątkiem jest słuchawka Bluetooth ze stacją dokującą, która dzięki dedykowanemu osprzętowaniu jest w pełni gotowa do pracy w ciągu nawet 90 minut. Jeśli to właśnie czas naładowania gra dla Ciebie najważniejszą rolę, polecamy sprawdzić model firmy Baseus, szerzej opisany w naszym zestawieniu poniżej.

 

   • Jakość dźwięku i zasięg
    Jeśli już znaleźliśmy sprzęt, który będzie odpowiedni do naszego telefonu, a także czas, jaki wytrzymuje na jednym naładowaniu, w pełni nas zadowala, trzeba pomyśleć także nad jakością samego połączenia podczas rozmowy. Nie zapominajmy, iż słuchawka ta nie ma mikrofonu bezpośrednio przy naszych ustach, a jest jedynie urządzeniem mierzącym kilka centymetrów od ucha. Dlatego też dobra słuchawka Bluetooth powinna przede wszystkim mieć jakikolwiek system redukcji szumu z otoczenia.

    Dla przykładu, w słuchawce Jabra TALK 45 możemy przeczytać zapewnienie producenta, o jakości dźwięku HD, jak i inteligentnemu dostosowaniu poziomu głośności do otoczenia, w jakim się znajdujemy. Natomiast firma Plantronics zastosowała w swoim modelu Explorer 55 mikrofon z systemem DSP, który skutecznie redukuje zakłócenia i hałas, przesyłając dźwięk na najwyższym poziomie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy sprzęt, który sobie upatrzyliśmy, ma nowsze wersje technologii Bluetooth na poziomie przynajmniej 3.0. Czemu to takie istotne? Ponieważ to od tego zależy jakość połączenia, a co za tym idzie – jakość i głośność dźwięku odbieranego i wysyłanego. Od tego też systemu zależy, jak daleko możemy odejść od telefonu, aby jakość sygnału była zachowana. Dla kierowców sam zasięg może nie mieć tak dużego znaczenia, jednakże szukając urządzenia bardziej wielofunkcyjnego – do użytku również poza naszym autem – warto sprawdzić ten aspekt. Nasz bezprzewodowy zestaw słuchawkowy może bowiem odbierać sygnał z 5-6 metrów, ale może również bez problemu pracować nawet do 30 metrów od telefonu, jak to ma miejsce w przypadku słuchawki Jabra TALK 45!

 

   • Kształt
    Nie zapominajmy też o tym, że ważny jest kształt wkładek dousznych. I bynajmniej nie działają tu motywy wizualne. To właśnie odpowiednio dopasowany kształt decyduje o wygodzie w użytkowaniu naszego sprzętu. W przypadku sporadycznego korzystania może to być aspekt traktowany z przymrużeniem oka, jednak w przypadku osób, które za kółkiem przebywają dłużej lub nawet zawodowo – nie da się go pominąć. Złe dobranie słuchawki pod kątem kształtu skutkować może bólem ucha, a nawet bólami głowy po dłuższym czasie.

    Zestawy dostępne na rynku dzielą się na takie, gdzie mini słuchawka douszna Bluetooth posiada pałąk obejmujący płatek ucha, ale są i takie, gdzie wkładka jest dopasowana w taki sposób, aby urządzenie nie wypadło podczas użytkowania. Dzięki temu te ostatnie są mniej zauważalne, ale i wygodniejsze, jak ma to miejsce na przykład w przypadku słuchawki marki Xiaomi Mi Bluetooth Headset Basic. Wyżej wspomniany producent zaznacza również, iż przy projektowaniu samej wkładki pracowano na 2000 form uszu, co ma zapewnić uniwersalne dopasowanie i gwarancję wygody. Natomiast słuchawki z pałąkiem nausznym, takie jak Samsung MG920 Essential, zapewniają większą stabilizację, poprzez dodatkową część trzymającą.

    Który z modeli jest lepszy? To zależy od budowy naszego ucha, ale i przyzwyczajenia do danego rodzaju sprzętu. Prawda jest taka, iż obie grupy produktów znajdą swoich fanów. To, co powinno nas interesować najbardziej, to czy słuchawka Bluetooth do samochodu, którą sobie upatrzyliśmy, posiada w zestawie kilka rozmiarów wkładek silikonowych. Pozwoli to dopasować kształt i wielkość akcesorium do naszej budowy ciała.

 

   • Dodatkowe funkcje
    Podstawową funkcją zestawów słuchawkowych jest oczywiście prowadzenie rozmów, a co za tym idzie – słuchawka ta powinna posiadać przycisk do kontroli głośności połączenia, ale i możliwość odebrania, jak i rozłączenia rozmowy. Bardziej rozbudowane modele posiadają jednak opcje dodatkowe, które mogą nam umilić lub ułatwić korzystanie z tego typu sprzętu. Funkcją bardziej rozrywkową zdecydowanie jest możliwość podłączenia naszej słuchawki do odtwarzacza muzyki, a także słuchanie podcastów. Podczas dłuższych tras i tych nocnych przejażdżek wiemy, jak ciężko wytrzymać w ciszy, kiedy reszta pasażerów śpi. Nie chcąc budzić innych, jednocześnie zostając w pełnym poziomie energetycznym – słuchawka do ucha do telefonu ratuje czasami życie.

    Poza funkcją słuchania muzyki, istotna jest możliwość połączenia z nawigacją w telefonie. Dzięki temu nie musimy rozpraszać się zerkając na smartfona, a jedynie słuchać wskazówek, jakie dyktuje nam lektor do ucha. Tu warto nadmienić, iż na rynku są również modele gwarantujące pełną synchronizację z wirtualnymi asystentami w telefonie, takimi jak Siri, Google Now czy Cortana, jak w modelu Plantronics Explorer 55. Są również modele idące krok dalej, takie jak Jabra TALK 45, które posiadają własnego asystenta, w tym przypadku aplikacja ta nazywa się Jabra Asist. Pomaga ona w przypadku wiadomości pisanych – odczytuje ona dla nas głosem zaprogramowanego lektora treść wiadomości. Jest to kolejne udogodnienie, dzięki któremu nie rozproszymy się na drodze i kto wie – tym najbardziej niecierpliwym może uratować nawet zdrowie lub życie!

 

Jaka słuchawka Bluetooth do iPhone?

Zmora wszystkich fanów marki Apple to kompatybilność najróżniejszych nowinek technologicznych i akcesoriów do systemu iOS. Taki sam dylemat pojawia się u użytkowników, kiedy na tapecie jest słuchawka Bluetooth kompatybilna z iPhone ‘m. Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszej części tekstu, najwięcej modeli obsługuje przede wszystkim system Android. Jednak w kwestii słuchawek kompatybilnych z marką Apple sytuacja nie wygląda aż tak źle! Bez problemu użytkownicy iPhone’ ów znajdą coś dla siebie, a jeśli nie wiesz, od czego zacząć – polecamy pozycje z naszego zestawienia!


Pierwszym proponowanym przez nas modelem jest Baseus Magnetic, który gwarantuje pełną synchronizację zarówno z Androidem, iOS, jak i nawet systemem Windows. Jeśli interesuje Cię jeden z najbardziej popularnych modeli – Plantronics Explorer 55, również nie musisz martwić się o synchronizację. Zestaw ten wraz z pełną, jasną instrukcją parowania zadowoli każdego użytkownika. Jeśli jednak chcemy postawić na coś z wyższej półki – polecamy słuchawkę douszną marki Jabra, model TALK 45. Nie dosyć, iż będzie ona w pełni kompatybilna z Twoim iPhone ’m, to jeszcze posiada aplikację z osobistym asystentem dedykowaną również na sprzęty marki Apple.

 

Ile kosztuje słuchawka bezprzewodowa Bluetooth? Jaka słuchawka Bluetooth do 100 zł będzie najlepsza?

Wiemy już, jakie zastosowania posiada taki sprzęt. Wiemy też, które funkcjonalności interesują nas najbardziej. Zostaje więc ostatnie pytanie – ile? Ceny zestawów słuchawkowych Bluetooth mają tak szerokie spectrum, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wchodząc na strony popularnych sklepów ze sprzętem RTV, możemy zauważyć, iż przedział ten zaczyna się od około 30 złotych, a kończy nawet na kwotach bliskich 700 złotych.

Czy jednak warto inwestować w aż tak drogie zestawy? Niekoniecznie! Jeśli system taki nie ma nam służyć za jedyny środek komunikacyjny zamiast głośnika telefonu lub nie przeprowadzamy za jego pośrednictwem wybitnie wymagających rozmów biznesowych w bardzo ciężkich warunkach, to słuchawka za 700 złotych może zdecydowanie przewyższać nasze wymagania. No tak, ale między 100 złotych, a 700 jest ogromna przepaść.

Czy faktycznie w tak niskiej cenie możemy znaleźć coś sensownego? W naszym zestawieniu znajdziesz aż 4 z 5 pozycji mieszczących się w przedziale 100 złotych. Każdy z tych zestawów posiada funkcje redukcji szumów czy odtwarzania muzyki z naszego telefonu, a także pozwala na kilkugodzinne rozmowy telefoniczne. Każdy z nich ma w sobie jakieś specyficzne atuty, które zadowolą poszczególnych użytkowników. Dla przykładu model Plantronics Explorer 55 oferuje aż 11-godzinny czas ciągłych rozmów za niewiele ponad 80 złotych. A najtańszy na liście Samsung Essential aż 13-dniowy okres czuwania na jednym naładowaniu i to za niecałe 50 złotych! Natomiast model Baseus Magnetic, który kosztuje niecałe 60 złotych to zaledwie 5-gramowa słuchawka, którą naładujesz już w 90 minut.

Jak widzisz, prawie każda z naszych propozycji w rankingu może zaoferować Ci świetną jakość w atrakcyjnej cenie poniżej 100 złotych!

 

Jak połączyć słuchawkę Bluetooth z telefonem? Czyli szybki kurs obsługi zestawów słuchawkowych

Korzystanie z bezprzewodowych systemów nie jest rzeczą skomplikowaną. Jeśli jednak nigdy nie korzystaliśmy z tego typu sprzętów, mogą nam przysporzyć trochę kłopotu na samym początku. Aby trochę pomóc w oswojeniu się z tym akcesorium, mamy garść porad dla początkujących!

Jak uruchomić słuchawkę Bluetooth? Czyli pierwsze zderzenie ze sprzętem. Samo uruchomienie słuchawki nie powinno sprawić wiele trudności i należy wykonać je zaraz po zakupie lub naładowaniu, aby zweryfikować, czy sprzęt na pewno działa. Oczywiście polecamy dokładnie przeczytać instruktaż producenta, a następnie działać, nie na odwrót. Zazwyczaj słuchawki bezprzewodowe posiadają przyciski funkcyjne lub panele reagujące na dotyk, dzięki którym w szybki i bezwysiłkowy sposób włączymy urządzenie, jak i odbierzemy połączenie, czy zmienimy głośność.

Jak połączyć zestaw Bluetooth z telefonem? Samo włączenie sprzętu to jedno, ale sparowanie go z naszym telefonem lub tabletem, to chyba jedyny krok, przy którym możemy napotkać jakiekolwiek trudności. Niestety, nie ma uniwersalnej instrukcji, jak parowanie takie wykonać, gdyż zależy to od systemu, na jakim pracuje Twój telefon, a także od specyficznych cech samego produktu, jakim jest mini słuchawka Bluetooth. Najważniejsze i niezmienne w każdym przypadku jest to, iż zaczynamy od włączenia słuchawki w tryb parowania. Oznaczenie pracy w tym trybie możemy zobaczyć w instrukcji konkretnego modelu. Następnie szukamy modułu Bluetooth w naszym smartfonie i włączamy, aby był on również widoczny dla innych urządzeń. Po włączeniu tegoż systemu w telefonie – powinniśmy zobaczyć na ekranie dostępne urządzenia w pobliżu. Wśród nich widoczny będzie również i nasz bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Wystarczy go wybrać i połączenie powinno nawiązać się automatycznie. Czasami należy wykonać tu jeszcze jedne krok, jakim jest podanie kodu producenta. Jeśli widzisz wymóg wpisania hasła, oznacza to, iż kod ten znajduje się w instrukcji z zestawu. I voilà! Nasza mała słuchawka Bluetooth jest podłączona i gotowa do użytku.

Jak zresetować słuchawkę Bluetooth do samochodu? W przypadku zawieszenia urządzenia należy je zrestartować. Zazwyczaj są dedykowane ku temu przyciski, jak na przykład przycisk wyłączenia, który wystarczy przytrzymać dłużej do mechanicznego resetu. Jeśli jednak nasz sprzęt wymaga takich działań jeszcze w okresie gwarancyjnym – warto zgłosić reklamację do producenta, gdyż słuchawka do ucha Bluetooth nie powinna wymagać resetowania. Nawet w sytuacji utraty połączenia z urządzeniem czy podczas dłuższej rozmowy telefonicznej.

Jeśli już wiesz, na co zwrócić uwagę i jaka będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie słuchawka Bluetooth – ranking 2021 który przygotowaliśmy, może pomóc Ci z doborem konkretnego modelu do Twoich potrzeb.