Aktualizacja: Wrzesień 2023

Dzisiaj zegarek spełnia o wiele więcej funkcji niż wskazywanie godziny. Coraz więcej osób, szczególnie tych obracających się w świecie online, wybiera inteligentny zegarek, czyli smartwatch. Czym różni się on od tradycyjnego czasomierza oraz jaki smartwatch wybrać spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Zegarek, przez który można rozmawiać – czyli czym się różni smartwatch, od klasycznego zegarka

Smartwatch jest przeznaczony do noszenia na ręce jak tradycyjny zegarek. Jednak w zależności od konkretnego modelu, możliwości, jakie oferuje, są o wiele szersze. Najlepsze smartwatche mogą między innymi wyświetlać komunikaty pojawiające się na telefonie, mierzyć tętno, puls bądź liczbę pokonywanych kroków, a dodatkowo posiadać wbudowany kalkulator, termometr, GPS czy nawet aparat fotograficzny. Wszystko zależy od wybranego urządzenia, oczywiście musimy liczyć się z tym, że im lepszy design i im więcej funkcji, tym wyższa będzie jego cena. Udogodnienia te sprawiają, że nie tylko popularność tego typu zegarków wciąż rośnie, ale też dzięki nim dobry smartwatch jest w stanie zastąpić kilka sprzętów, łącząc ich funkcjonalności w jedną, niepozorną całość w formie zegarka.

 

 

Jaki wybrać smartwatch – sportowy, klasyczny?

Czy możemy zakupić dobry, tani smartwatch? Jak najbardziej. Jednak aby to zrobić, musimy przede wszystkim skupić się na tym, jakich funkcji od niego oczekujemy. Na rynku możemy wyodrębnić kilka kategorii smartwatch’y i zapoznanie się z nimi powinno być pierwszym krokiem w poszukiwaniach najodpowiedniejszego sprzętu:

 • Smartwatch hybrydowy – modele z tej kategorii wyglądają jak tradycyjne zegarki, natomiast wewnątrz nich kryją się funkcje smart,

 • Smartwatch sportowy – interesuje Cię smartwatch do biegania? Warto przyjrzeć się modelom z tej grupy. Sportowe smartwatche oferują osobom aktywnym fizycznie funkcje tj. ilość spalanych kalorii, monitorowanie oraz analiza snu, kontrola postępów w treningach czy opcję wirtualnego trenera.

Ponadto, w smartwatchach sportowych możemy wyróżnić jeszcze dwie podgrupy zegarków z uwzględnieniem ich sposobu działania:

 • Smartwatch jako uzupełnienie smartfona – często ta grupa zegarków jest najbardziej rozbudowana pod względem funkcjonalności. Ich głównym zadaniem jest jednak dostarczenie powiadomień ze sparowanego telefonu na ekran smartwatcha, instalacja różnorodnych aplikacji czy też obsługa komórki z poziomu zegarka. Ten rodzaj jest obecnie najpopularniejszym wyborem wśród użytkowników. Zastanawiając się, jaki smartwatch do iPhone wybrać, możemy być pewni, że z tej kategorii otrzymamy najszerszą gamę produktów,

 • Smartwatch z LTE – urządzenia ze wbudowanymi modułami 3G/LTE, projektowane są z myślą o tym, aby móc korzystać z licznych funkcjonalności zegarka bez potrzeby sparowania go z telefonem. Często modele te posiadają mikrofon oraz głośnik, można także zastosować w nich zestaw słuchawkowy na Bluetooth.

 

Czy spośród wszystkich wymienionych rodzajów smartwatchy, ma znaczenie jaki smartwatch dla kobiety wybierzemy, a jaki dla mężczyzny, czy są jakieś różnice?

 

W większości są to zegarki uniwersalne, choć coraz więcej firm stara się wyróżniać swoje produkty jako smartwatch damski i smartwatch męski. Na pierwszy rzut oka zazwyczaj różnią się one od siebie oczywiście kolorystycznie, aczkolwiek w budowie również można dostrzec pewne niewielkie różnice. Zegarek smartwatch damski często wzorowany jest na eleganckich, biżuteryjnych modelach. Ponadto, smartwatch damski sportowy posiada przeważnie mniejszą, delikatniejszą kopertę, aby jego użytkowanie było jeszcze bardziej komfortowe.

Smartwatch (damski oraz męski) najlepiej, aby był wykonany z miękkiej, hipoalergicznej gumy, która jest wytrzymała, ale można też ją łatwo wyczyścić. Jeśli chcemy mieć możliwość, dobrania designu zegarka do ubioru możemy wybrać model z wymiennymi częściami (silikonowy pasek bez problemu można wymienić na materiałowy lub skórzany).

Podstawa to dobry wyświetlacz

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów smartwatcha. Wpływa on zarówno na wygląd urządzenia, jak i jego pracę – a zwłaszcza, że najlepszy smartwatch jest przeważnie dostępny z opcją dotykowego ekranu. Do najpopularniejszych rodzajów wyświetlaczy należą: LCD, OLED, Amoled, Super Amoled oraz E-Ink.

Najlepszym rozwiązaniem są wyświetlacze LCD i OLED/AMOLED przez wzgląd na wysoką jakość oferowanych barw, głęboki kontrast, a także szczegółowość wyświetlanych obrazów i informacji.

Wyświetlacze E-Ink są wykonane w technologii elektronicznego papieru (stosuje się ją do produkcji czytników z e-booków). Z jego zalet można wymieć perfekcyjną czytelność w słońcu oraz dużą energooszczędność, co przekłada się na długi czas pracy na jednym ładowaniu. Niestety z drugiej strony wyświetlacze te są monochromatyczne i co najważniejsze nie obsługują zaawansowanych aplikacji.

Niezależnie od tego, który typ ekranu wybierzemy, przekątna wyświetlacza nie powinna przekraczać 1,2 cala.

 

Jaki smartwatch kupić? Zwróć uwagę na system operacyjny

Zastanawiając się zarówno nad tym jaki smartwatch do biegania, czy zwyczajni smartwatch dla pań lub panów wybrać, musimy zwrócić uwagę na system operacyjny. Zegarek może być wyposażony w konkretny system lub może pracować na wewnętrznym oprogramowaniu producenta. Aczkolwiek te najpopularniejsze firmy starają się wyposażać swoje produkty w znane systemy, aby znacząco zwiększyć ich funkcjonalność.

Jednym z najbardziej polecanych rozwiązań jest Android, który umożliwia nie tylko przesyłanie danych w technologii Bluetooth, Wi-Fi, LTE czy 3G, ale także zapewnia dostęp do wielu aplikacji Google Play. Smartwatch z androidem obsługuje ponadto Asystenta Google i płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay.

Co więcej, spotkać możemy się także z systemem Tizen (jest on oparty na Linuxie i ma go każdy smartwatch Samsung) oraz Watch OS (oferuje szeroką funkcjonalność oraz duży wybór aplikacji. Jest stosowany tylko w zegarkach Apple Watch).

Pozostałe istotne parametry techniczne

Aby zakupić nie tylko elegancki smartwatch, ale też solidny, należy zwrócić uwagę na kilka następujących parametrów technicznych:

 • pamięć RAM — decyduje o szybkości i płynności działania urządzenia. Polecane smartwatche powinny charakteryzować się pamięcią powyżej 500 MB,
 • czas pracy baterii – większa pojemność baterii zapewni nam dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Lepsze modele powinny oferować pracę od kilku dni do nawet dwóch tygodni,
 • procesor – ważne jest, aby wydajność była adekwatna do systemu operacyjnego. Dla płynnego i komfortowego użytkowania za dosyć pewne minimum można uznać 800 mHz.

 

Jaki smartwatch z EKG a jaki smartwatch z NFC – czyli funkcje smartwatch’y

Jak wspomnieliśmy smartwatch pełni znacznie więcej funkcji niż wskazywanie aktualnej godziny. Możliwości, jakimi jest w stanie dysponować, są coraz bardziej poszerzane przez producentów. Jednak do najczęściej spotykanych zaliczymy:

 • odbieranie połączeń – w niektórych modelach możemy odebrać lub odrzucić połączenie bezpośrednio przez zegarek. Natomiast są też zegarki ze wbudowanym mikrofonem oraz głośnikiem,co umożliwia przeprowadzanie rozmów za pomocą takiego sprzętu
 • odbieranie wiadomości i powiadomień – ta funkcja pozwala nam na odczytanie SMSa, maila czy powiadomień z portali społecznościowych,
 • odpisywanie na wiadomości – bardziej zaawansowane modele pozwalają na odpisanie na wiadomość za pomocą klawiatury ekranowej lub poprzez podyktowanie treści,
 • prognoza pogody – bez konieczności wchodzenia na stronę internetową, możemy sprawdzić aktualną oraz zbliżającą się pogodę. W wielu przypadkach możemy także natknąć się na smartwatch z ciśnieniomierzem, który pozwoli nam na kontrolę ciśnienia atmosferycznego,
 • kalendarz – obecność terminarza i przypomnień, które są za jego pomocą wyświetlane sprawią, że nie umknie nam żadna istotna data ani wydarzenie,
 • sterowanie aparatem – smartwatch może zastąpić nam samowyzwalacz, więc wykonanie zdjęcia może stać się jeszcze prostsze, zwłaszcza gdy chcemy sobie zrobić selfie,
 • GPS – pomoże w zmierzeniu przebytego dystansu, a w bardziej rozbudowanych modelach spełni swoją podstawową funkcję, czyli może wskazać trasę do miejsca docelowego. Często wraz z funkcją GPS, smartwatch oferuje dodatkowo kompas,
 • EKG – to badanie rejestruje rytm i siłę impulsów elektrycznych, które wywołują uderzenia serca. Jest to funkcja, które idealnie sprawdzi się w momencie, gdy kupujemy smartwatch dla seniora, ponieważ pomoże ona wykryć ewentualne nieprawidłowości w rytmie serca,
 • Pulsometr – to narzędzie pozwala na monitorowanie tętna. Funkcja ta przydać się może równie osobom aktywnym fizycznie, ale też starszym,
 • NFC – oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Dzięki obecności tej funkcji, za pomocą zegarka jesteśmy w stanie dokonać płatności zbliżeniowej.

Co więcej, warto zaopatrzyć się w smartwatch wodoszczelny. Będzie on dobrze służył nie tylko osobom trenującym (szczególnie pływanie), ale też w sytuacji, gdy zegarek zostanie narażony na działanie wody na przykład deszcz – wtedy możemy być pewni tego, że nie ucierpi na tym jego funkcjonalność.

 

Zegarek smartwatch dla dzieci – co powinien oferować

Najlepszy smartwatch dla dziecka to taki, który posiada wszelkie dostępne funkcje bezpieczeństwa. Dlaczego jest to tak istotne? Gdyż głównym zadaniem tego gadżetu jest sprawowanie kontroli rodzicielskiej – bez względu na to, gdzie w danej chwili znajduje się pociecha.

Dlatego też zegarek z GPS dla dziecka to absolutne minimum. Po pierwsze pozwala określić aktualną pozycję dziecka, a po drugie zapewnia prześledzenie przebytej przez nie trasy. Dzięki czemu rodzic ma wiedzę nie tylko o aktualnym miejscu pobytu dziecka, ale także o tym, gdzie był kilkanaście lub kilkadziesiąt minut temu. To jednak nie wszystko. Dodatkowe opcje, które może posiadać taki zegarek to:

 • przycisk SOS – umożliwia natychmiastowe wszczęcie alarmu na smartfonie rodzica,
 • zdalny podsłuch – pozwala na podsłuchanie tego, co się dzieje w otoczeniu dziecka
 • wyznaczenie strefy bezpieczeństwa – ich opuszczenie przez dziecko jest raportowane na smartfon rodzica alarmowanie o ściągnięciu zegarka z ręki,
 • opcja informowania o niskim stanie baterii – aby uniknąć sytuacji, gdy nie wiemy co dzieje się z dzieckiem, ponieważ smartwatch się rozładuje.

 

Podsumowanie. Który smartwatch wybrać?

Wielu potencjalnych kupców zastanawia się, jakie cechy musi mieć dobry smartwatch? Wybór nie jest prosty. Jednak przede wszystkim powinien to być sprzęt kompatybilny z naszym smartfonem i posiadający funkcje, które spełnią indywidualne oczekiwania.

Dlatego mamy nadzieję, że nasz poradnik, w którym staraliśmy się kompleksowo wszystkie te funkcjonalności opisać, pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.