Aktualizacja: Marzec 2024

Odpowiedzialność to cecha, która powinna charakteryzować każdego kierowcę. niestety, dane statystyczne dowodzą, że jazda w stanie po spożyciu alkoholu i nietrzeźwości, nadal stanowi ogromny problem na polskich drogach. Właśnie dlatego, dobry alkomat zawsze powinien znajdować się pod ręką każdego użytkownika dróg. Na jakie cechy urządzenia należy zwrócić uwagę? Prezentujemy ranking najlepszych alkomatów, z wyszczególnieniem kluczowych parametrów.

Wydaje się, ze wiele osób wciąż zapomina, jak wielkie niebezpieczeństwo stwarza jazda po alkoholu. Konsekwencje prawne, które mogą nas czekać w następstwie przeprowadzonej przez policję rutynowej kontroli, to jedno. Jazda w stanie nietrzeźwym to przede wszystkim realne zagrożenie dla zdrowia i życia, kierującego, jego pasażerów i innych użytkowników dróg. Nawet gdy po zakrapianej nocy czujemy się na siłach, żeby usiąść za kółkiem, warto upewnić się, że rzeczywiście możemy prowadzić, ale do tego będzie potrzebny najlepszy alkomat. Dlaczego najlepszy? Bo w tym przypadku, wynik musi być dokładny. Jaki wybrać alkomat? Poniżej udzielamy kilku praktycznych wskazówek.

 

Jaki alkomat wybrać? – alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Dobre alkomaty to takie, które dadzą wynik możliwie najbliższy wskazaniom policyjnych urządzeń i które zapewnią powtarzalność pomiarów. Na rynku funkcjonują przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń – półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Z przedstawionej grupy, tańsze są modele półprzewodnikowe, jednak, jak to zwykle bywa, niższa cena okupiona jest pewnymi wadami. Alkomaty półprzewodnikowe są wyposażone w elektrodę, której powierzchnia ulega utlenieniu pod wpływem kontaktu z cząsteczkami alkoholu. W takim przypadku, zawartość alkoholu jest odpowiednio skalowana i podawana jako wynik badania. Zasada działania jest w tym przypadku stosunkowo prosta, dlatego niesie z sobą pewne wady. Tego typu urządzenia często dają przekłamane wyniki. Wystarczy, że osoba używająca alkomatu półprzewodnikowego, przed badaniem zapali papierosa lub będzie żuć gumę, urządzenia wykorzystujące tę technologię, mogą podać nieprawidłowy wynik badania.

Znacznie większą dokładnością charakteryzują się urządzenia z czujnikiem elektrochemicznym. Dobry alkomat elektrochemiczny wykazuje bardzo dobrą odporność na działanie wszelkich czynników, które mogą doprowadzić do zafałszowania wyniku pomiaru. W praktyce, nie ma znaczenia to, czy badany kilka chwil wcześniej palił papierosa. tego typu mierniki są wyposażone w sensor ze specjalistycznymi związkami chemicznymi. W następstwie ich kontaktu z cząsteczkami alkoholu, zachodzi reakcja chemiczna, której produktem jest kwas octowy, wytwarzający prąd elektryczny. O dokładności tego typu urządzeń najlepiej świadczy fakt, że alkomaty elektrochemiczne są wykorzystywane w codziennej pracy służb mundurowych, w tym także Policji.

Zatem jaki model warto brać pod uwagę – alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny? W tym przypadku, nie ma miejsca na błędy. Ze względu na praktycznie 100-procentową dokładność, wszystkie polecane alkomaty zostały wyposażone w sensor elektrochemiczny. Chociaż są droższe to jednak spełniają swoje zadanie o wiele lepiej niż półprzewodnikowe. Aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji, warto przeznaczyć trochę większą kwotę na zakup alkomatu, w zamian za pewność co do pomiaru.

 

Jak wybrać dobry alkomat? Ważny jest tryb pracy

Alkomaty mogą pracować w dwóch trybach – aktywnym i pasywnym. W pierwszym przypadku, proces pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, przebiega z udziałem badanego. Oznacza to, że żeby możliwe było przeprowadzenie badania, konieczne jest nabranie powietrza i mocne dmuchnięcie w ustnik. Metoda pasywna umożliwia przeprowadzenie badania poprzez zbliżenie urządzenia do ust. Z dwóch przedstawionych, to właśnie metoda aktywna charakteryzuje się większą dokładnością.

Czemu służy więc metoda pasywna? Może się przydać, gdy chcemy przebadać większą liczbę osób, a nie dysponujemy odpowiednim zapasem ustników. Jest też przydatna w sytuacji, gdy zachodzi konieczność stwierdzenia, czy dana ciecz zawiera alkohol, więc możliwość wprowadzenia alkomatu w pasywny tryb pracy, należy uznać za spory atut. Takie udogodnienie oferuje m.in. Amii Alcoblow i ALKOHIT X60 . Co ciekawe, pierwszy model z wymienionych, umożliwia przeprowadzenie badania aktywnego bez kontaktu z ustami. To urządzenie działa na zasadzie “zdmuchiwania świeczki” i zna je bardzo dobrze każdy, kto był poddawany drogowej kontroli trzeźwości (ten alkomat stanowi standardowe wyposażenie Policji).

 

Jaki najlepszy alkomat wybrać – oferujący tryb aktywny czy obie metody?

Ta decyzja powinna być podjęta w oparciu o okoliczności, w których urządzenie najczęściej będzie używane. Najczęściej wybierane są alkomaty z trybem aktywnym. Wymagają jednak większego zaangażowania osoby, której pomiar dotyczy. Wiąże się to też z zakupem ustników, no chyba,że alkomat będzie używany tylko przez jedną osobę. W sytuacjach kiedy chcemy przebadać jak największą grupę w jak najkrótszym czasie ( np. kontrola trzeźwości pracowników w zakładzie pracy), dobrą opcją będzie Promiler AL 8000 Plus. 

 

Alkomat – jaki kupić? Zwróć uwagę na certyfikację

Skąd jednak możemy mieć pewność, że wskazania urządzenia będą zgodne ze stanem faktycznym? Świadczy o tym atest, potwierdzający zgodność urządzenia z przewidzianymi dla niego normami. Z punktu widzenia użytkownika, najistotniejsza jest norma EN-PN 16280. Obejmuje ona aż 33 kategorie parametrów, istotnych dla tego typu urządzeń, a spełniają ją wyłącznie najlepsze alkomaty. Kolejna istotna norma to EN 15964, która została opracowana także z myślą o służbach mundurowych. Warto tez zwrócić uwagę na oznaczenie CE, które potwierdza zgodność danego modelu z unijnymi dyrektywami. Certyfikatem EN-PN 16280 mogą się pochwalić alkomaty Amii Alcoblow oraz Promiler AL 8000 Plus.

 

Alkomat – jaki wybrać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Spośród wszystkich urządzeń, które muszą działać niezawodnie, na jednym z pierwszych miejsc należy wymienić właśnie alkomat. Najlepszy model powinien zapewniać błąd pomiaru, który nie przekracza 0,1 promila. Uwaga, niektórzy producenci podają ten parametr w procentach – warto o tym pamiętać. Istotnym parametrem jest też liczba badań, które można wykonać od kalibracji do kalibracji. Ważne jest też wskazanie, ile czasu pozostało do najbliższych czynności serwisowych. Przydatna może okazać się też pamięć ostatnich pomiarów i wskazanie czasu, jaki upłynął od ostatniego badania. Sporą zaletą jest oferowanie darmowej kalibracji przez producentów, najczęściej obejmują one okres 12 miesięcy. Alkohit X60 jako jedyny oferuje 1 darmową kalibrację po okresie 12 miesięcy.

 

Jaki dobry alkomat wybrać? – podsumowanie

Ranking alkomatów elektrochemicznych obejmuje wyłącznie urządzenia wysokiej klasy, które dają pewne wyniki pomiaru. To, który model warto brać pod uwagę, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup takiego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy alkomat nie zastąpi zdrowego rozsądku.