Aktualizacja: Grudzień 2022

    1. Alcofind PRO-X-5
    2. Promiler AL 8000 Plus
    3. Xblitz Alcontrol Mini
    4. Alkohit X60
    5. Poradnik wyboru alkomatu

Porównanie najlepszych alkomatów

ModelZakres pomiaru (‰)Typ sensoruUjście wydechuCzujnik przepływu powietrzaMożliwość kalibracjiZakres błędu (‰)
Alcofind PRO-X-50,0-5,0elektrochemicznyustnikoweTAKTAK0,01
Promiler AL 8000 Plus0,0-4,0elektrochemicznyustnikoweTAKTAK0,01
Xblitz Alcontrol Mini0,0-4,0elektrochemicznyustnikoweTAKTAK0,01
Alkohit X600,0-6,3elektrochemicznyustnikowe i bezustnikoweTAKTAK0,01

Najlepsze alkomaty – Ranking alkomatów 2020

 

1. Alcofind PRO-X-5 Kliknij aby kupić »

Alkomat-Alcofind-Pro-X-5Alcofind PRO-X-5 to wysokiej jakości alkomat, wyposażony w niezwykle dokładny czujnik elektrochemiczny. Urządzenie posiada ustnikowe ujście wydechu, a także czujnik przepływu powietrza.

Dzięki temu nie da się go oszukać. Sprzęt sam poinformuje, czy próba została przeprowadzona w należyty sposób. Gorsze modele, znajdujące się na rynku, nie wyłapują często podobnych nieścisłości, przez co wyniki mogą być zafałszowane. Alkomat Alcofind PRO-X-5 eliminuje błędy, wynikające z nieodpowiednio przeprowadzonego badania. Można więc mieć pewność jego poprawnej pracy i autetyczności uzyskiwanego wyniku. Alkomat PRO-X-5 plus posiada zakres pomiaru równy 0,0-5,0‰. Jego zaletą jest także możliwość kalibracji. Przez 12 miesięcy jest ona darmowa. Kalibracja jest procesem dopasowywania parametrów danego urządzenia do warunków jego pracy. W przypadku alkomatu oznacza to proces kontrolno-optymalizacyjny, który konfiguruje oprogramowanie sprzętu tak, by działał on prawidłowo. Sprzęt od Alcofind – alkomat X5 PRO – został wyposażony również w funkcję informowania właściciela, ile czasu pozostało jeszcze do kolejnej kalibracji. Dzięki temu nie przeoczy się terminu, co pozwoli zapewnić ścisłe, poprawne wyniki przez cały czas użytkowania sprzętu.

Prezentowany alkomat Alcofind X5 posiada jednak o wiele więcej zalet. Sygnalizuje niski poziom baterii, więc zawsze wiadomo kiedy należy ją załadować. Posiada także sygnalizację uszkodzonego czujnika. Został wyposażony również w pamięć ostatnich 10 pomiarów, więc zawsze można do nich wrócić po pewnym czasie, żeby się upewnić co do jakiegoś wyniku. Odczyt wskazuje także na czas jaki upłynął od tego konkretnego pomiaru. Alkomat PRO-X-5+ niestety posiada także i wady. Zakres błędu jest standardowy i wynosi 0,01‰. Mimo to niektórzy użytkownicy zauważyli, że pomiary dokonywane przez sprzęt są delikatnie rozbieżne z innymi alkomatami ( są tą naprawdę niewielkie wartości). Na szczęście takie opinie pojawiają się rzadko.

Urządzenie nie posiada jednak certyfikatu zgodności z obowiązującymi normami, w tym na przykład z normą EN-PN 16280. To spory minus, jako że wiele sprzętów może się pochwalić ich posiadaniem. Wspomniana wcześniej funkcja kalibracji także bywa dla niektórych uciążliwa. Dlaczego? Ponieważ po przekroczeniu daty ponownej kalibracji, urządzenie blokuje się po kilku dniach. Z jednej strony to dobrze, gdyż nie będzie wskazywało fałszywych wyników. Z drugiej jednak rodzi to konieczność kalibracji urządzenia we wskazanym czasie, a nie wszyscy znajdują na to akurat wolną chwilę. Mimo wszystko alkomat Alcofind PRO-X-5 jest uznawany za dobry jakościowo sprzęt, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu.

Zalety
Sygnalizacja uszkodzonego czujnika
Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii
Funkcja informowania ile czasu zostało do kalibracji
Kontrola przepływu powietrza
12 miesięcy darmowej kalibracji
Wady
Brak certyfikatu zgodności z normami np. EN-PN 16280

Kup na Allegro

 

2. Promiler AL 8000 Plus Kliknij aby kupić »

Promiler-AL-8000-PlusAlkomat Promiler AL 8000 PLUS to nowoczesny sprzęt, wyposażony w elektrochemiczny sensor QMol 2.0, dokonujący pomiarów w zakresie 0,0-4,0, z marginesem błędu wynoszącym standardowo 0,01‰. Alkomat Promiler posiada liczne zalety, w tym pamięć wyników ostatnich 10 pomiarów

System ten wskazuje również czas, jaki upłynął od konkretnego pomiaru i czas jaki upłynął od ostatniego pomiaru. Ten ostatni dodatek przydaje się w sytuacji, gdy trzeba wykonywać pomiar kilkukrotnie, zgodnie z zaleceniami co do odstępów czasowych między kolejnymi próbami. Prezentowany alkomat wyposażony został również w inne, pomocne systemy. Plusem jest ulepszony software. ACR System przypomina z wyprzedzeniem o konieczności kalibracji, czyli konfiguracji oprogramowania sprzętu, by pracował on bez zarzutu. Wyświetlana jest liczba dni oraz pomiarów, które pozostają do sugerowanego terminu kolejnej kalibracji. To spora pomoc, gdyż nie trzeba samemu o tym pamiętać. PSD System nie pozwala z kolei wykonać pomiaru, gdy wykryje nieprawidłową pracę sensora. To także spore ułatwienie, ponieważ nie trzeba obawiać się niepoprawnych wyników.

Alkomat Promiler AL 8000 PLUS spełnia wszystkie obowiązujące standardy. Gwarantuje to, że będzie pracował bez zarzutu. Był testowany i certyfikowany na zgodność z normą EN-PN 16280, która określa dokładność oraz powtarzalność wyników. Sprzęty mogące pochwalić się podobnymi wynikami są bardzo popularne, ponieważ są bezpieczne i rzetelne. Warto wiedzieć, że norma ta nakłada na urządzenie sporo ograniczeń, na przykład co do maksymalnego, wskazywanego wyniku pomiaru. Do zalet prezentowanego modelu można też dodać 12 miesięcy darmowej kalibracji. Sprzęt wskazuje ile dni pozostało do kolejnej kalibracji, dzięki czemu użytkownik nie musi o tym pamiętać. Można mieć zatem pewność, że użytkowany sprzęt będzie pracował poprawnie.

Alkomat posiada wbudowany ustnik, czyli w przypadku nieposiadania ustników jednorazowych, istnieje możliwość przeprowadzenia badania. Warto wspomnieć o znakomitym, eleganckim i bardzo estetycznym designie urządzenia. Alkomat posiada stonowaną kolorystykę, stalowy kolor i matowe wykończenie. Wręcz miło go zatem używać. Twórcy postawili nie tylko na skuteczność, ale i na jakość wykonania. Obudowa wykonana jest z trwałego tworzywa sztucznego, z nowoczesnym wyświetlaczem LCD i z wysuwanym ustnikiem w górnej części.Co więcej, alkomat AL 8000 PLUS marki Promiler nie posiada jakichś szczególnych wad, które zgłaszaliby użytkownicy. Niektórzy donoszą jedynie o dość głośnych komunikatach, wydawanych przez sprzęt, jednak dla innych będzie to zaleta. Jest to więc niewątpliwie sprzęt solidny, dobry jakościowo, estetyczny i wygodny w użytkowaniu, który pozwala na rzetelne sprawdzanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zalety
Alkomat jest certyfikowany na zgodność z normą EN-PN 16280
Alkomat z wyprzedzeniem przypomina o konieczności kalibracji
Blokada pomiaru w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy sensora
Pamięć wyników ostatnich 10 pomiarów
Informuje o odstępie czasowym od ostatniego pomiaru
Wbudowany ustnik
12 miesięcy darmowej kalibracji
Wady
Dotychczas użytkownicy nie zgłaszali żadnych istotnych uwag dotyczących urządzenia

Kup na Allegro

 

3. Xblitz Alcontrol Mini Kliknij aby kupić »

Xblitz-Alcontrol-MiniAlkomat Xblitz AlControl Mini to alkomat wyposażony w elektrochemiczny sensor, z zakresem pomiaru wynoszącym 0,0-4,0‰. To wysokiej jakości urządzenie, posiadające standardowy zakres błędu, czyli 0,01‰. Alkomat elektrochemiczny Xblitz AlControl wyróżnia się wyjątkową wygodą używania. Jest bardzo poręczny, posiada niewielkie wymiary, a także waży niewiele. Pozwala to na wygodne dokonywanie pomiarów gdziekolwiek się jest. W dodatku cena urządzenia jest niższa niż innych alkomatów elektrochemicznych, które trafiły do naszego rankingu. Nawet osoby, które chcą przeznaczyli niewielki budżet na zakup alkomatu, będą mogły na niego pozwolić.

Alkomat Xblitz AlControl Mini posiada czarny ekran, na którym świetnie widoczne są wszystkie pojawiające się odczyty. Interfejs jest bardzo przejrzysty – każdy sobie poradzi z obsługą sprzętu. Warto zwrócić uwagę na platynowe czujniki produkcji koreańskiej, które odpowiadają za niezawodność urządzenia. To one pozwalają na bardzo dokładne dokonywanie pomiarów – uzyskiwanym wynikom naprawdę można wierzyć. Prezentowany sprzęt jest wiarygodny i rzetelny. Nie trzeba mieć obaw, że jakieś dane zostaną zafałszowane. Wpływ na to ma również kalibracja, która w prezentowanym modelu jest jak najbardziej możliwa. W dodatku przez pierwsze 12 miesięcy można wykonywać kalibrację bez limitu za darmo u producenta. To gratis dodany do zakupu wszystkim właścicielom alkomatu.

Nieograniczona liczba kalibracji przez pierwsze 12 miesięcy to nie wszystko co posiada Xblitz. Alkomat posiada także 5-letnią gwarancję. W takim przypadku użytkownicy będą mogli cieszyć się urządzeniem przez kilka lat. W razie jakichkolwiek kłopotów można się zawsze zgłosić do serwisu. Oczywiście, alkomat Xblitz AlControl Mini posiada także pewne wady. Jest to przede wszystkim brak certyfikatu zgodności z normami jak na przykład EN-PN 16280. To spory minus, ponieważ niektóre urządzenia mogą się pochwalić takim certyfikatem, a to świadczy o spełnianiu wysokich standardów i obowiązujących wymogów.

Do tego dochodzą nie zawsze przychylne opinie użytkowników. Niektórzy twierdzą, że sprzęt posiada małe odchylenia co do wyników, jeśli porównuje się go z innymi urządzeniami. Różnice te są naprawdę niewielkie, jednak warto mieć to na uwadze przed zakupem. Zdarzają się też negatywne opinie co do obudowy urządzenia. Część osób twierdzi, że wykonana została z raczej niskiej jakości tworzywa, co może oczywiście wpływać na czas użytkowania alkomatu. Mimo tych drobnych niedociągnięć jest to sprzęt dobrej jakości, popularny i wygodny w użytkowaniu.

Zalety
12 miesięcy darmowej kalibracji bez limitu
Platynowe czujniki produkcji koreańskiej
Niewielkie wymiary urządzenia
Najniższa cena w zestawieniu
Wady
Słaba jakość obudowy
Zdarzały się niewielkie rozbieżności wyników ( w skali 0,01-0,05‰)

Kup na Allegro

4. Alkohit X60 Kliknij aby kupić »

Alkohit-X60Alkohit X60 jest wyposażony w elektrochemiczną komórkę pomiarową, technologię znaną z podręcznych policyjnych urządzeń. Zastosowano ekran, który wyświetla wyniki z dokładnością do jednej tysięcznej części.

Model z racji kompaktowych wymiarów oraz wysokiej dokładności sprawdzi się jako mobilne urządzenie, które może być wykorzystywane na przykład do rutynowej kontroli trzeźwości pracowników.Trzeba jednak przy tym pamiętać, że sprzęt nie ma certyfikatu zgodności z normami, w tym EN-PN 16280 potwierdzającą wiarygodność oraz wysoką jakość pomiarów alkomatów. Alkomat prócz aktywnego posiada również pasywny tryb pomiaru. Oznacza to, że pozwala wykonywać pomiary przy użyciu nasadki lejkowej bez ustnika. Dzięki temu istnieje możliwość przeprowadzenia większej ilości szybkich badań lub wykonanie pomiaru na osobie nieprzytomnej, a to z kolei obniża koszty eksploatacji. Ciekawym rozwiązaniem w tym modelu jest unikalne mocowanie ustnika, który może obracać się o 360°. Zwiększa to komfort wykonywania pomiarów, a dodatkowo także bezpieczeństwo osoby poddawanej badaniu. Nawet w sytuacji, gdy urządzenie w trakcie pomiaru zostanie poruszone, ustnik przekręci się, ale nie wyrządzi żadnej krzywdy badanej osobie. Alkomat Alkohit X60 wyróżnia się szybkością działania oraz pomiaru.

Urządzenie jest gotowe do pracy po włączeniu w 5 sekund, a wynik badania wyświetla się na ekranie w czasie od 1 do kilku sekund – nawet przy wyższych stężeniach alkoholu. Urządzenie jest kompaktowe – kształtem przypomina telefon komórkowy. Gwarantuje to wygodę użytkowania oraz ułatwia transport alkomatu. Dzięki niewielkim wymiarom zmieści się wszędzie i nie zajmie dużo przestrzeni. Uwiera tu jednak fakt, że do urządzenia dołączone jest niepraktyczne etui, które nieco obniża komfort transportowania alkomatu. Sprzęt można wygodnie ładować na dwa sposoby. Podstawowym jest oczywiście podłączenie pod gniazdko z sieci elektrycznej za pomocą klasycznego zasilacza. Dołączony do podstawowego zestawu kabel USB pozwala także na ładowanie bezpośrednio z komputera. Za pomocą kabla można również połączyć alkomat z PC, aby zgrać zapisane w pamięci pomiary na komputer.

Bezpłatny program umożliwia ponadto przeniesienie danych z alkomatu Alkohit do arkusza Excel, co sprawia, że analiza i przechowywanie danych i wyników badań jest proste oraz intuicyjne. Każdy alkomat powinien być co pewien czas kalibrowany. Adiustacja polega na ustawieniu urządzenia tak, by prezentował jak najdokładniejsze wyniki. W przypadku modelu X 60 w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu przysługuje nieograniczona liczba darmowych kalibracji. W okresie od 13 do 24 miesięcy możliwa jest natomiast jedna darmowa adiustacja alkomatu.

Zalety
Ustnik z możliwością obrotu o 360°
12 miesięcy darmowej kalibracji + 1 darmowa kalibracja w okresie od 13 do 24 miesięcy
Możliwość pasywnego trybu pomiaru przy użyciu nasadki lejkowej
Błyskawiczny czas badania
Ładowanie poprzez gniazdko sieciowe i USB
Wady
Brak certyfikatu zgodności z normami np. EN-PN 16280

Kup na Allegro