Aktualizacja: Sierpień 2024
Glukometr jest urządzeniem przeznaczonym do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Jako że tego typu aparatura jest używana każdego dnia, warto poświęcić nieco uwagi wyborowi odpowiedniego modelu. Choć wszystkie spełniają identyczną funkcję, to pod względem konstrukcyjnym, poszczególne systemy wykazują sporo różnic. Właściwy wybór przełoży się na większy komfort wykonywanych badań i na intuicyjną obsługę. Jaki glukometr kupić? Na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę? Ranking glukometrów 2021 zawiera wszystkie informacje, które pozwolą wybrać odpowiedni aparat do mierzenia cukru.
- Jak działa glukometr?
- Ważne, aby był prosty w obsłudze
- Jeżeli zależy nam na wygodzie i dyskrecji
- Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
- Gdzie można kupić glukometr?
- Sprawdź polecane produkty: RANKING glukometrów »
Nowoczesne glukometry są zaprojektowane w sposób, który umożliwia wykonywanie względnie komfortowych, codziennych badań kontrolnych. Dla osób chorujących na cukrzycę, posiadanie takiej aparatury jest koniecznością. Ile kosztuje glukometr? Jeżeli ku używaniu takiego urządzenia zachodzą wskazania medyczne, wówczas chory otrzymuje glukometr za darmo, w poradni diabetologicznej lub w aptece. W pozostałych przypadkach aparat nie jest refundowany i trzeba zapłacić za niego pełną cenę rynkową. Ta zamyka się w przedziale kilkadziesiąt-kilkaset złotych.
Dobry glukometr – jak działa?
Aparaty do mierzenia cukru wykrywają poziom glukozy w badanej próbce. Krew do oznaczenia stężenia cukru jest pozyskiwana poprzez nakłucie skóry, najczęściej palca. Następnie, próbkę krwi należy przyłożyć do specjalnego paska umieszczonego w urządzeniu. Paski najczęściej nasączane są oksydazą glukozy – enzymem, który reaguje z cukrem. Na tej podstawie, wytwarzany jest impuls elektryczny, którego moc jest proporcjonalna do stężenia cukru. Glukometr przetwarza impuls na wynik. Na podstawie rezultatu badania, chory może podjąć odpowiednie działanie, np. dobrać właściwą ilość insuliny.
Urządzenia przeznaczone do samokontroli, które obejmuje prezentowany ranking glukometrów, pobierają próbkę przez nakłuwacz z dopasowanymi lancetami. W każdym przypadku zasada działania jest identyczna, gdzie zatem tkwią różnice? Jaki glukometr okaże się odpowiedni?
Glukometr – jaki wybrać? Najlepszy glukometr powinien być łatwy w obsłudze
Urządzenia, których używamy na co dzień, powinny być w możliwie największym stopniu przyjazne i łatwe w obsłudze. Dotyczy to także glukometrów. Najmniej uwagi wymaga glukometr bezpaskowy, jednak to rozwiązanie nie zostało jeszcze upowszechnione. W przypadku modeli paskowych, o wygodzie użytkowania, w dużej mierze decyduje kodowanie. W momencie, gdy użytkownik rozpoczyna pomiar z nowym opakowaniem pasków testowych, konieczne jest użycie właściwego klucza kodującego. Niektóre modele umożliwiają wybranie kodu za pomocą umieszczonego na obudowie przycisku, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.
Są jednak producenci, którzy idą o krok dalej i w swoich urządzeniach nie stosują kodowania (takie udogodnienie pojawia się m.in. w modelu iXELL TD-4231). Takie rozwiązanie nie tylko poprawia komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, bowiem eliminuje ryzyko wprowadzenia błędnego kodu i, co się z tym wiąże, wykonania nieprawidłowego pomiaru.
Na łatwość obsługi przekłada się też wykonanie urządzenia. Im mniej przycisków, tym lepiej. Przykładowo, wspomniany już iXELL TD-4231 jest obsługiwany za pomocą jednego klawisza, a przeprowadzenie badania jest niezwykle intuicyjne.
Jaki glukometr wybrać? Im mniejszy, tym lepiej
Chorujący na cukrzycę zawsze musi mieć przy sobie aparat do pomiaru cukru. Nie zawsze wychodzimy z domu z plecakiem lub z torebką, w związku z tym, glukometr powinien być na tyle kompaktowy, by bez problemu zmieścił się do kieszeni. Jeżeli obudowa urządzenia będzie przy tym dyskretna i nie będzie jednoznacznie wskazywać na przeznaczenie aparatu, należy to uznać za dodatkowy plus. Te założenia spełnia OneTouch Select Plus. Dzięki kompaktowej formie jest praktycznie niewyczuwalny w kieszeni, a elegancka stylistyka nie przyciąga uwagi otoczenia.
Aparat do mierzenia poziomu cukru – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Aparaty do mierzenia cukru są wyposażone w moduł pamięci wewnętrznej, w którym zapisywane są wyniki ostatnich pomiarów. Z punktu widzenia osoby, która wykonuje kilka badań dziennie, niezwykle istotna jest pojemność pamięci. Im więcej wyników można zapisać, tym dokładniejsza będzie ich analiza. Profesjonalny glukometr powinien umożliwiać rozdzielenie zapisu na rezultaty przed- i poposiłkowe, dzięki czemu, chory będzie mógł wyciągnąć wnioski co do wpływu posiłków na stężenie cukru we krwi.
Mówiąc o analizie, nie można pominąć kwestii komunikacji z komputerem lub ze smartfonem. Nowoczesny glukometr Bluetooth może przesłać dane do dedykowanej aplikacji, która umożliwi przegląd statystyk. Niektóre programy dają też możliwość przesłania wyników bezpośrednio do lekarza, dzięki czemu, specjalista może wstępnie ocenić stan pacjenta jeszcze przed umówioną wizytą. Tak rozbudowaną funkcjonalnością charakteryzuje się model Contour Plus One.
Kupując aparat do mierzenia cukru we krwi, warto mieć na uwadze objętość próbki, niezbędnej do przeprowadzenia badania. W większości przypadków, do uzyskania prawidłowego wyniku potrzebny jest 1 mikrolitr krwi, co należy uznać za dobry rezultat. Warto jednak zaznaczyć, że wiele nowoczesnych urządzeń może prawidłowo pracować ze znacznie mniejszą próbką, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza gdy glukometr ma być używany przez dziecko. Pod tym względem, najlepiej prezentuje się model Diagnosis Abra, który wymaga zaledwie 0,5 mikrolitra krwi.
Gdzie kupić glukometr?
Gdzie można kupić sprawdzone, wysokiej klasy glukometry? Ranking zawiera odnośniki do sklepów internetowych, w których sprzedawane są urządzenia najwyższej klasy, w atrakcyjnej cenie. Osoby, które preferują punkty fizyczne, powinny udać się do apteki lub sklepu medycznego.
Wyborowi glukometru warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Należy pamiętać, że taki aparat będzie używany każdego dnia, a badanie poziomu cukru ma charakter inwazyjny. W tym kontekście wygoda użytkowania jest bardzo istotna, prawie tak samo, jak niezawodność i dokładność pomiaru.