Aktualizacja: Styczeń 2023

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa mianem epidemii XXI wieku. W przebiegu cukrzycy kluczowe staje się dla pacjenta kontrolowanie poziomu glikemii, na co pozwala aparat do mierzenia cukru – glukometr. Jakie są najlepsze glukometry? Ranking takich urządzeń plasuje je na poszczególne miejsca według precyzji dokonywania pomiarów. Jaki glukometr wybrać? Na to pytanie odpowie ranking glukometrów, jaki przygotowaliśmy dla osób chorujących na cukrzycę i tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Z naszą pomocą wybierzesz najlepszy glukometr.

  1. Contour Plus One
  2. Onetouch Select Plus
  3. Diagnosis Abra
  4. iXELL TD-4231
  5. Poradnik wyboru glukometru

Porównanie najlepszych glukometrów:

ModelObjętość próbki [μl]
Zakres pomiarowy [mg/dl]
Czas pomiaru [s]
Pamięć pomiaru
Zakres temperatury pomiarowej [°C]
Zakres wilgotności pomiarowej [%]
Zasilanie
Waga [g]
Contour Plus One
0,6
10 – 600
5
800
5 – 45
10 – 93
36
3 x CR2032
Onetouch Select Plus
1
20 – 600
5
500
10 – 44
10 – 90
53
2 x CR2032
Diagnosis Abra
0,5
20 – 600
5
300
10 – 40
10 – 90
60
1 x CR2032
iXELL TD-4231
0,7
20 – 600
7450
10 – 40
< 85
41
1 x CR2032

Najlepsze glukometry – Ranking glukometrów 2020

 

1. Contour Plus One Kliknij aby kupić »

Contour-Plus-OneContour Plus One to niezwykle funkcjonalny glukometr, który poza łatwością użytkowania, oferuje także wiele nowoczesnych rozwiązań. Jakie zalety przedstawia opisywany model? Jakie są jego słabe strony?

Glukometr Contour Plus One charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. Dzięki funkcji smartLIGHT, chory otrzymuje natychmiastową informację zwrotną, zawierającą wynik przedstawionego badania. Kolor zielony oznacza, że rezultat mieści się w granicach norm referencyjnych, żółty – że wynik kształtuje się powyżej zalecanych wartości referencyjnych, natomiast kolor czerwony informuje o wyniku poniżej normy.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Contour Plus One? Niezwykle przydatnym udogodnieniem jest tzw. pomiar “drugiej szansy”. Funkcja ta informuje użytkownika, że zaszła konieczność ponownego umieszczenia krwi na tym samym pasku (może do tego dojść m.in. w sytuacji, w której pierwsza próbka była niewystarczająca). Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może uniknąć kolejnego ukłucia, a paski nie są marnowane. W gronie najdokładniejszych przenośnych urządzeń do pomiaru glukozy we krwi bardzo wysoką pozycję zajmuje właśnie glukometr Contour Plus One. Opinie użytkowników potwierdzają deklaracje producenta, dotyczące dokładności wykonywanych pomiarów. Margines błędu to zaledwie ±15 mg/dl albo ±15 procent. Dokładność urządzenia to ±8,5 mg/dl lub ±8,5 procent w skali ogólnej.

Użytkownicy glukometru Contour Plus One mogą korzystać z rozbudowanej, a jednocześnie łatwej w obsłudze aplikacji Contour Diabetes. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z urządzeniem program jest w stanie pobierać rejestrowane wyniki pomiarów. Pozwala to na stworzenie indywidualnego schematu zachowań chorego, co daje możliwość oceny wpływu codziennych nawyków na poziom glukozy we krwi. Do każdego wyniku, można dodać zdarzenia, takie jak aktywność fizyczna, dieta lub przyjmowane leki. Istnieje też możliwość dodawania zdjęć, notatek tekstowych i głosowych, co w jeszcze większym stopniu ułatwia interpretację rezultatów. Niezwykle przydatną funkcją aplikacji Contour Diabetes jest możliwość udostępniania raportów lekarzowi. Użytkownik może zadecydować, czy wynik zostanie wysłany w umówionym dniu wizyty, czy wcześniej. Takie rozwiązanie sprawia, że specjalista dysponuje bardzo dokładnymi informacjami, więc wywiad lekarski może być skrócony, a wizyta – skupiona na najistotniejszych kwestiach. To ogromna zaleta glukometru Contour Plus One. Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują na dużą przydatność tej funkcji.

Kolejna zaleta opisywanego modelu to paski testowe firmy Ascensia Diabetes Care, wykorzystujące technologię poboru próbki Spin-in. Zastosowane rozwiązanie umożliwia pobór właściwej ilości krwi już przy pierwszej próbie. Wysoka czułość sprawia, że dokładne wyniki są uzyskiwane nawet przy niskich stężeniach glukozy, a substancje mogące zakłócić rezultat, jak choćby witamina C, paracetamol i metformina, nie wywierają wpływu na pomiar. Paski są wyposażone w automatyczną korektę hematokrytu, a dzięki zaawansowanemu algorytmowi, dokładny pomiar jest wykonywany w bardzo szerokim zakresie hematokrytu, zamykającym się w przedziale 0-70 procent. Producent wykorzystał tu opatentowana technologię, której zadaniem jest eliminowane błędów pomiarowych. W efekcie uzyskiwane są niezwykle dokładne wyniki poziomu glukozy we krwi.

Kolejne zalety opisywanego modelu to pamięć, mogąca zmieścić 800 wyników badań (najwięcej w zestawieniu), żywotność baterii (można wykonać nawet 1000 testów, co przy trzech pomiarach dziennie, przekłada się na rok użytkowania) i nakłuwacz Microlet, który stanowi element zestawu sprzedażowego. Contour Plus One glukometr charakteryzuje się też najszerszym zakresem pomiarowym (10-600 mg/gl), spośród wszystkich glukometrów, ujętych w zestawieniu.

A co z minusami, jakie przedstawia glukometr Contour Plus One? Cena jest dość istotną wadą, bowiem opisywany model kosztuje najwięcej spośród wszystkich modeli z rankingu. Należy też wspomnieć, że Contour Plus One jest zasilany trzema bateriami, które nie stanowią części zestawu.

Zalety
Pomiar „drugiej szansy”
Pomiary o bardzo wysokiej dokładności
Aplikacja Contour Diabetes
Możliwość dodawania zdarzeń z dnia, które mogą wpływać na poziom cukry we krwi
Możliwość udostępnienia wyników lekarzowi jeszcze przed wizytą
Paski Testowe CONTOUR PLUS firmy Ascensia Diabetes Care o wysokiej precyzji
Największa pamięć w zestawieniu (800 pomiarów)
Żywotność baterii pozwalająca na wykonanie 1000 testów
Najszerszy zakres pomiarowy w zestawieniu (10 – 600 mg/dl)
Nakłuwacz Microlet 2 w zestawie
Wady
Wysoka cena – najdroższy glukometr w zestawieniu
Urządzenie jest zasilane za pomocą aż 3 baterii, które nie znajdują się w zestawie

Kup na Allegro

 

2. Onetouch Select Plus Kliknij aby kupić »

Onetouch-Select-PlusOneTouch Select Plus to dyskretny i elegancki glukometr, który dokładność pomiarów łączy z niezwykle intuicyjną obsługą. Dzięki udoskonalonej technologii wartość hematokrytu nie wywiera wpływu na rezultat badania.

Glukometr OneTouch jest niezwykle łatwy w obsłudze, zarówno w kwestii wykonywania badania, jak i interpretacji wyników pomiaru stężenia glukozy we krwi. Z punktu widzenia chorego, ma to ogromne znaczenie, pozwala bowiem uniknąć ewentualnych pomyłek, które mogą okazać się fatalne w skutkach. Glukometr OneTouch Select Plus został wyposażony w niezwykle użyteczną funkcję, oznaczającą pomiary okołoposiłkowe. Dzięki temu użytkownik może dokładnie zrozumieć wpływ, jaki na wynik badania wywierają posiłki.

Co jeszcze potrafi OneTouch? Glukometr Select Plus, wraz z rezultatem, wyświetla także komunikat wskaźnika zakresu pomiaru (w formie kolorowego paska). Sprawia to, że chory ma dokładne informacje na temat ewentualnej konieczności podjęcia stosownych działań. Zastosowana technologia sprawia, że chory zawsze otrzymuje wiarygodny wynik badania. Dbają o to dwie dodatkowe elektrody, umieszczone na pasku testowym. Starszy system pomiaru stężenia glukozy – glukometr OneTouch Select – oferuje trzy elektrody, natomiast opisywany model – OneTouch Select Plus – aż pięć elektrod. Co to oznacza w praktyce? Glukometr OneTouch pozwala na uzyskanie wyniku, na który nie wpływa wartość hematokrytu (w zakresie między 30 procent a 55 procent). Zmodyfikowane paski testowe działają na zasadzie reakcji chemicznej z oksydazą glukozową – enzymem, który wykazuje wysoką swoistość w stosunku do D-glukozy.

Kolejne zalety, jakie przedstawia glukometr Select Plus, to niezwykle elegancki, dyskretny design. W połączeniu z niewielkimi wymiarami obudowy sprawia to, że urządzenie nie wzbudza ciekawości otoczenia. Warto podkreślić, że predefiniowany zakres pracy glukometru może zostać zmieniony, w celu dopasowania go do indywidualnego stanu pacjenta. Dzięki temu model Select Plus może być używany przez długi czas. Wbudowana pamięć zmieści 500 ostatnich wyników badań.

Po stronie plusów należy też zapisać zawartość zestawu sprzedażowego – w pudełku znajduje się nie tylko nakłuwacz, ale także niezbędne baterie. Sprawia to, że od razu po zakupie, urządzenie nadaje się do użycia.

Jakie wady przedstawia OneTouch Select Plus? Glukometr przeprowadza pomiar na próbce o dużej objętości. Aby badanie dało prawidłowy wynik, urządzenie potrzebuje 1μl krwi. To najgorszy wynik spośród wszystkich modeli, przedstawionych w zestawieniu.

Jak wykonać pomiar za pomocą glukometru One Touch Select Plus?

Glukometr Onetouch Select Plus to najczęściej wybierane urządzenie do pomiaru poziomu cukru wśród użytkowników

Zalety
Prosty w obsłudze
Funkcja oznaczania pomiarów okołoposiłkowych
Opisowy i wizualny komunikat pomiarowy
Bardzo dokładny wynik, na który nie wpływa wartość hematokrytu
Dyskretny dzięki niewielkim wymiarom
Precyzyjne paski testowe OneTouch Select Plus
Możliwość modyfikacji zakresu pracy glukometru
W zestawie znajdują się niezbędne baterie
Wbudowana pamięć pozwala przechować 500 ostatnich pomiarów
Nakłuwacz w zestawie
Wady
Glukometr wymaga największej objętości krwi do prawidłowego pomiaru spośród wszystkich w zestawieniu (1μl)

Kup na Allegro

3. Diagnosis Abra Kliknij aby kupić »

Diagnosis-AbraGlukometr Abra udowadnia, że godne zaufania urządzenie medyczne nie musi kosztować wiele. Opisywany model przyciąga uwagę niską ceną, jednak nie jest to jego jedyna zaleta. Urządzenie spełnia właściwie wszystkie wymagania, jakie może postawić przed nim przeciętny użytkownik.

Jakie zalety przedstawia Abra? Glukometr jest bardzo łatwy w obsłudze – wykonywanie pomiaru odbywa się całkowicie intuicyjnie, a wyniki wyświetlane są na dużym i czytelnym ekranie. Wszystko to sprawia, że w codziennym użytkowaniu, Diagnosis Abra jest bardzo przyjaznym urządzeniem.

W jakim jeszcze obszarze punktuje glukometr Abra? Cena to zdecydowanie mocna strona tego modelu. Spośród wszystkich aparatów do pomiaru stężenia glukozy, które znalazły się w naszym zestawieniu, to właśnie ten jest najtańszy. Warto podkreślić, że producent dołożył wszelkich starań, aby badanie stwarzało możliwie najmniejszy dyskomfort dla użytkownika glukometru. Aby urządzenie podało prawidłowy wynik, potrzebna jest bardzo mała próbka krwi. W tym przypadku, słowo “mała” oznacza 0,5 mikrolitra. Pod tym względem, Diagnosis Abra wyprzedza nawet droższe urządzenia – żaden glukometr z naszego rankingu nie może analizować tak małej próbki. Co bardzo ważne, pacjent stosujący glukometr Abra nie musi również martwić się o wiarygodność prezentowanych wyników badań. Opisywany aparat przedstawia wiarygodność zgodną ze standardem ISO 15197:2015.

Mogłoby się wydawać, że niska cena nie idzie w parze z wysoką jakością wykonania. W tym przypadku użytkownicy mogą być spokojni. Producent udziela wieczystą gwarancję na swój glukometr, co jednoznacznie wskazuje na solidność i niezawodność urządzenia. Niewiele do życzenia pozostawiają też funkcje statystyczne. Na podstawie danych historycznych, aparat może przedstawić uśrednione wyniki z ostatniego tygodnia, dwóch tygodni i z miesiąca.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Abra? Aparat do mierzenia cukru bardzo oszczędnie obchodzi się z baterią. W pełni naładowane ogniwo wystarczy aż na 1000 pomiarów. Można zatem założyć, że odpowiada to 12-miesięcznemu użytkowaniu. W sytuacji, w której naładowanie baterii osiągnie niski poziom, urządzenie zainicjuje alarm ostrzegawczy. Skoro o alarmach mowa, użytkownik ma możliwość ustawienia przypominania o konieczności wykonania badania.

A jak przedstawiają się wady opisywanego modelu Abra? Zestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi ma tylko jeden minus, a jest nim pojemność wbudowanej pamięci. Urządzenie daje możliwość zapisania tylko 300 wyników, co jest dość słabym rezultatem.

Zalety
Niska cena – najtańszy glukometr w zestawieniu
Prosta i intuicyjna obsługa
Duży i czytelny wyświetlacz ułatwia odczyt wyników
Najmniejsza objętość próbki krwi w zestawieniu potrzebna do badania (0,5 μl)
Glukometr ma wieczystą gwarancję producenta
Dokładność zgodna ze standardem ISO 15197:2015
Niezbędna do działania urządzenia bateria znajduje się w zestawie
Żywotność baterii to około 1000 testów
Funkcja średnich wyników – z 7/14/30 dni
Możliwość ustawienia alarmów przypominających
Sygnał ostrzegawczy przy niskim stanie baterii
Wady
Najmniej pojemna pamięć, która umożliwia zapisanie tylko 300 pomiarów

Kup na Allegro

 

4. iXELL TD-4231 Kliknij aby kupić »

iXELL-TD-4231Glukometr iXELL TD-4231 charakteryzuje się wysoką dokładnością i bardzo intuicyjną obsługą. Producent nie poskąpił w tym modelu rozwiązań, które chronią zdrowie użytkownika i dbają o jego bezpieczeństwo.

iXELL TD-4231 to aparat pomiarowy, który zapewnia bardzo dokładne oznaczenie stężenia glukozy we krwi. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane w zgodzie z rygorystycznymi wymogami, narzuconymi przez normę EN ISO 15197:2015. Zgodność opisywanego modelu z wymogami stawianymi przez organ nadzorczy została potwierdzona stosownym certyfikatem, więc użytkownicy nie muszą obawiać się o wiarygodność pomiaru.

Jakie jeszcze zalety przedstawia iXELL? Glukometr TD-4231 jest obsługiwany przy użyciu tylko jednego przycisku. Takie rozwiązanie, w istotny sposób zwiększa intuicyjność pomiaru, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza dla osób starszych, które na co dzień nie obcują z nowoczesnymi technologiami. Warto podkreślić, że w opisywanym modelu, producent nie zastosował kodowania. Dzięki temu, ryzyko pomyłki przy nowym opakowaniu pasków zostało całkowicie wyeliminowany – kolejny plus po stronie intuicyjności i łatwości obsługi. Skoro o paskach mowa, glukometr iXELL TD-4231 został wyposażony w specjalny system, który wyrzuca zużyty element po zakończonym badaniu. Takie rozwiązanie w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo użytkownika i osób przebywających w jego otoczeniu. Na dużą pochwałę zasługują rozbudowane funkcje statystyczne. Opisywany glukometr może podawać uśrednione wyniki badań glikemii z ostatnich 7, 14, 21, 28, 60 i 90 dni. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie HbA1c, co ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce powikłań cukrzycy. Tak bogatych funkcji statystycznych nie oferują niektóre znacznie droższe urządzenia. Wbudowany moduł pamięci pozwala na zapisanie wyników ostatnich 450 pomiarów, wraz z datą i godziną przeprowadzonego badania. Jest to dobry, jednak nie najlepszy rezultat.

Bogata funkcjonalność modelu iXELL TD-4231 obejmuje też alarm przypominający o regularnym wykonywaniu badania. Nie zabrakło też niezwykle praktycznej funkcji oszczędzania energii – po trzech minutach bezczynności, urządzenie wyłączy się samoczynnie. Bateria zasilająca stanowi element zestawu sprzedażowego, podobnie jak nakłuwacz Glucosense®/iXell®. W kontekście długiej listy plusów nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, jaką przedstawia glukometr iXELL. Cena opisywanego modelu predysponuje go do miana niedrogiego urządzenia medycznego, zatem wydając stosunkowo małą kwotę, użytkownik otrzymuje funkcjonalny, niezawodny i dokładny glukometr.

Nie jest to jednak aparat pozbawiony wad. iXELL TD-4231 rozczarowuje stosunkowo długim czasem wykonywania pomiaru – 7 sekund to najgorszy wynik w całym zestawieniu.

Zalety
Stosunkowo niska cena
Spełnia normy EN ISO 15197:2015
Obsługa za pomocą jednego przycisku
Średnie z glikemii z 7, 14, 21, 28, 60 i 90 dni
Pamięć 450 pomiarów wraz z datą i godziną
Alarm – przypomnienie o regularnej kontroli glikemii
Funkcja oszczędzania energii
Niezbędna do działania urządzenia bateria znajduje się w zestawie
Nakłuwacz Glucosense/iXell w zestawie
Wady
Najdłuższy czas pomiaru w zestawieniu (7 sekund)

Kup na Allegro