Aktualizacja: Sierpień 2024

Właściwa higiena jamy ustnej nie polega wyłącznie na regularnym szczotkowaniu zębów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy i innych schorzeń, należy też zadbać o usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i z pozostałych trudnodostępnych obszarów. Właśnie po to został stworzony irygator do zębów.

Irygator dentystyczny nie jest żadną nowością, jednak jeszcze nie tak dawno temu, tego typu urządzenia można było spotkać przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych – znaczne rozmiary w istotny sposób ograniczały możliwość użycia irygatora w domu. Obecnie, irygator do jamy ustnej jest na tyle kompaktowym urządzeniem, że bez problemu można ustawić go w większości łazienek, mało tego – niektóre modele można zabrać ze sobą w podróż.

 

 

Irygatory stomatologiczne – jak działają tego typu urządzenia?

Irygator stomatologiczny wykorzystuje specjalną pompkę, która generuje wąski strumień wody, charakteryzujący się odpowiednio wysokim ciśnieniem. Dalej, poprzez specjalne dysze woda jest kierowana na odpowiedni obszar. Dzięki temu irygator do czyszczenia zębów skutecznie rozbija płytkę nazębną i wypłukuje resztki pokarmów, zalegające w miejscach niedostępnych dla włosia szczoteczki. Mimo że urządzenie generuje wysokie ciśnienie, to producenci dbają o to, żeby korzystanie z irygatora było bezpieczne dla delikatnych dziąseł i szkliwa zębów. Jeżeli do bezpieczeństwa dodamy też wygodę użytkowania, otrzymamy bardzo interesującą alternatywę dla nici dentystycznej, która pełni identyczną funkcję, jednak zakres jej działania jest ograniczony wyłącznie do przestrzeni międzyzębowych. Z pomocą irygatora można natomiast dokładnie wyczyścić także przyzębie i język.

 

 

Irygator wodny – kto powinien korzystać z takiego urządzenia?

Irygator wodny do zębów to urządzenie, z którego może korzystać każdy, bez względu na wiek czy występujące choroby jamy ustnej (pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu). Istnieją jednak sytuacje, w których korzystanie z irygatora jest szczególnie zalecane. Irygatory stomatologiczne są przede wszystkim polecane osobom, które korzystają ze stałych aparatów ortodontycznych, które to znacząco utrudniają utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej (pod elementami aparatu gromadzą się resztki jedzenia, których nie usuniemy szczoteczką). To samo dotyczy osób z implantami i mostami protetycznymi. Z irygatorów powinny też korzystać osoby, u których występuje mała przestrzeń międzyzębowa. Wskazaniem do używania takiego urządzenia są też krwawiące dziąsła – natrysk pod niewielkim ciśnieniem działa jak masaż, który wzmacnia ich strukturę.

 

 

Jaki irygator kupić? Stacjonarny czy przenośny?

Irygatory można podzielić na modele stacjonarne i przenośne. Poszczególne urządzenia różnią się przede wszystkim rozmiarem i mobilnością, jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że między oboma grupami występuje więcej różnic.

  • Irygator stacjonarny
    Irygator stacjonarny najczęściej charakteryzuje się wyższą ceną niż jego przenośny odpowiednik, co wynika przede wszystkim z większej funkcjonalności. Tego typu urządzenia są wyposażone w pojemny zbiornik na wodę (zwykle 500-600 ml, co stanowi wystarczającą wartość dla kilkuosobowej rodziny), dzięki czemu nie zachodzi konieczność uzupełniania poziomu płynu w trakcie czyszczenia. Tego typu irygatory cechują się też wyższym ciśnieniem roboczym i większą ilością funkcji dodatkowych (ten temat rozwiniemy w dalszej części tekstu). Modele stacjonarne składają się z bazy ze zbiornikiem, wężyka i z rączki z końcówką, za pomocą której przeprowadzana jest irygacja. Przed zakupem takiego modelu warto upewnić się, czy mamy do dyspozycji odpowiednią ilość miejsca w łazience i czy w pobliżu umywalki znajduje się gniazdko elektryczne (irygatory stacjonarne są zasilane z sieci). Jeżeli nie ma problemu ze spełnieniem tych warunków, model stacjonarny będzie bardzo dobrym wyborem – z urządzenia może korzystać cała rodzina, a bardzo dobre parametry pracy sprawiają, że proces irygacji jest realizowany niezwykle skutecznie.

  • Irygator przenośny
    Irygator przenośny jest doskonałym wyborem dla osób, które zamierzają kupić urządzenie wyłącznie dla siebie (ewentualnie z myślą o dwóch osobach) i które często podróżują. Należy jednak pamiętać, że duża mobilność oznacza pewne kompromisy. Najbardziej zauważalnym jest pojemność zasobnika na wodę. W tym przypadku zbiornik może zmieścić 200-210 ml, choć na rynku są też modele, w których pojemność zasobnika jest ograniczona do 30-35 ml. Oznacza to, że w trakcie irygacji, trzeba będzie uzupełnić poziom wody, może nawet kilka razy. W przypadku modeli przenośnych zbiornik jest zintegrowany z rączką, co przekłada się na wyższą wagę. Gwoli doprecyzowania – w ujęciu całościowym, modele stacjonarne są cięższe, jednak element, który trzymamy w dłoni, jest wyraźnie lżejszy niż cały irygator przenośny. Należy też podkreślić, że ze względu na kompaktowe rozmiary, modele bezprzewodowe nie oferują tak wielu funkcji, co irygatory stacjonarne, jednak dla osoby często przebywającej poza domem, jest to najlepsza opcja.

 

 

Jaki irygator do zębów? Zwróć uwagę na ciśnienie

Kolejna cecha, która odróżnia modele bezprzewodowe od przewodowych, to możliwe do wygenerowania ciśnienie wody. Te pierwsze najczęściej charakteryzują się niższą wartością tego parametru, choć nie jest to regułą – najlepszy irygator bezprzewodowy może osiągnąć ciśnienie zbliżone do tego, jakie wytwarza całkiem dobry model stacjonarny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tańsze urządzenie, wartość ciśnienia raczej nie przekroczy 3 barów. Jeżeli jednak nabywca jest gotowy na nieco większy wydatek, bez problemu znajdzie model generujący więcej niż 6 barów. Najbardziej zaawansowane modele stacjonarne mogą osiągnąć nawet 8 barów, choć częściej spotyka się ciśnienie od 6 do 6,5 bara.

Ciśnienie wody jest jednym z najistotniejszych parametrów irygatora, który decyduje o jego skuteczności. Wyższe ciśnienie pozwala dotrzeć do najbardziej niedostępnych zakamarków i wypłukuje nawet najmniejsze drobinki pokarmów, jednak uwaga – używanie wysokiego ciśnienia nie jest wskazane w każdym przypadku. Dzieci, osoby z chorobami dziąseł i osoby starsze, powinny używać urządzeń o mniejszym ciśnieniu roboczym. Dlatego, dobre irygatory są wyposażone w funkcję regulacji ciśnienia.

 

 

Jaki irygator wybrać? Ważne są dostępne funkcje

Im bardziej zaawansowany model wybierzemy, tym bogatsza będzie jego funkcjonalność. Już podstawowy irygator do zębów może dać bardzo dobre efekty, jeżeli jednak ważna jest dla nas kompleksowa higiena jamy ustnej, warto zwrócić uwagę na wymienione niżej opcje.

  • Regulowane ciśnienie wody
    Jak zostało już wspomniane, regulacja ciśnienia wody pozwala dostosować parametry pracy do potrzeb różnych użytkowników. Modele stacjonarne zwykle charakteryzują się płynnym zakresem regulacji, 10-stopniowym lub większym. W przypadku irygatorów przenośnych regulacja najczęściej ma postać kilku predefiniowanych programów.

  • Regulowana częstotliwość pracy
    Częstotliwość pracy to ilość uderzeń strumienia wody po aktywacji urządzenia. Niektóre modele umożliwiają regulację tego parametru, co należy uznać za bardzo przydatny dodatek – w sytuacji, w której chcemy tylko odświeżyć zęby, nie ma potrzeby przeprowadzania pełnej irygacji.

  • Tryb pulsacyjny
    Tryb pulsacyjny sprawia, że strumień wody jest generowany naprzemiennie z wyższym i niższym ciśnieniem. Takie rozwiązanie dodatkowo poprawia skuteczność irygacji – w pierwszej kolejności usuwane są największe, płytko osadzone drobinki, a następnie – woda dociera do dalszych zakamarków i wypłukuje najmniejsze cząstki.

  • Mikroperełki
    Niektóre modele mogą wytwarzać tzw. mikroperełki, łącząc płyn z powietrzem. Jest to zatem nic innego jak obecne w wodzie “bąble” powietrza. Funkcja ta jest polecana przede wszystkim osobom, które cierpią na choroby dziąseł i przyzębia. Mikroperełki wykonują subtelny masaż i czynią irygację bardziej delikatną.

 

 

Irygator – jaki wybrać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Najlepsze irygatory różnią się między sobą nie tylko oferowanymi funkcjami, ale także akcesoriami i wyposażeniem. Zatem, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując irygator?

  • Akcesoria
    Niektórzy producenci dodają do zestawu sprzedażowego końcówki, umożliwiające wykonanie różnego rodzaju irygacji. Podstawowa końcówka pozwala wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, jednak jeżeli zestaw zawiera też zakończenie do irygacji przyzębia, implantów, koron, mostów i aparatów ortodontycznych, jego możliwości będą większe. Warto zwrócić uwagę, czy producent dodaje do zestawu pojemniki do przechowywania końcówek. To spore udogodnienie, które pomaga utrzymać czystość akcesoriów. Alternatywą dla pojemników jest uchwyt magnetyczny, stosowany w dobrych irygatorach stacjonarnych. Takie rozwiązanie pozwala przyczepić końcówki do obudowy bazy, dzięki czemu są zawsze pod ręką. Niektórzy producenci oferują specjalne zakończenia, umożliwiające szczotkowanie zębów. Szczoteczka z irygatorem to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewnia kompleksową higienę jamy ustnej, a przy okazji, łącząc irygację ze szczotkowaniem, pozwala zaoszczędzić czas.

  • Obrotowa końcówka
    Na rynku można natrafić na irygatory, których końcówka wykonuje ruch obrotowy w określonym zakresie, w niektórych przypadkach wynoszącym nawet 360 stopni. Dzięki temu, strumień wody może trafić nawet w najbardziej niedostępne obszary, a manewrowanie jest bardzo łatwe.

  • Czas pracy na jednym ładowaniu
    W przypadku irygatorów przenośnych, bardzo istotnym parametrem jest czas pracy na jednym ładowaniu. Wiele modeli działa do 15 minut, jednak urządzenia wyposażone w pojemniejszy akumulator, mogą być używane bez ładowania nawet przez 70-80 minut. Dłuższy czas pracy to większa wygoda, zwłaszcza gdy znajdujemy się poza domem, w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka.

  • Długość kabla
    W przypadku modeli stacjonarnych, niezwykle istotnym parametrem jest długość kabla zasilającego. Oczywiście, można zastosować przedłużacz, jednak nie jest to wskazane w pomieszczeniu, w którym panuje wilgoć i w którym występuje ryzyko zachlapania gniazdek (często niezabezpieczonych pod tym kątem), a takim jest łazienka. Przed zakupem warto zatem upewnić się, czy przewód bez problemu dosięgnie do źródła prądu.

 

 

Podsumowanie

Kupując irygator jamy ustnej, w pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby, bo o ile modele stacjonarne charakteryzują się świetnymi parametrami i rozbudowaną funkcjonalnością, to w niektórych przypadkach, możliwość ich zastosowania będzie mocno ograniczona. Kupując irygator do mycia zębów, na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo użytkowania. Modele sygnowane przez uznanych producentów zostały dokładnie przebadane pod tym kątem i właśnie takie urządzenia warto brać pod uwagę.