Jaki irygator do zębów wybrać? Ranking irygatorów dentystycznych

Aktualizacja: Czerwiec 2020

Dbanie o higienę jamy ustnej nie jest prostym zadaniem szczególnie w przypadku osób, które borykają się z krwawiącymi dziąsłami, posiadają ciasne przestrzenie międzyzębowe albo implanty. Często zwykła pasta do zębów czy nić dentystyczna nie gwarantują 100% skuteczności w walce z próchnicą i resztkami pokarmu. Wtedy z pomocą przychodzi irygator dentystyczny. To urządzenie, dzięki wytwarzanemu strumieniowi wody pod ciśnieniem, doskonale poradzi sobie z usunięciem płytki nazębnej oraz bakterii.
Jaki najlepiej wybrać irygator do zębów? Ranking oraz poradnik, który przygotowaliśmy, pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

Zastanawiając się, jaki irygator kupić, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na kilka aspektów technicznych tj.:

 • maksymalne ciśnienie,
 • ilość dyszy,
 • pojemność pojemnika na wodę,
 • zasilanie.

Tak więc, jeśli chcecie znaleźć najlepsze irygatory, ranking znajdujący się poniżej wyszczególnia produkty, które spełniają wspomniane wymagania na najwyższym poziomie.

 1. SEYSSO Oxygen Travel
 2. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional
 3. Panasonic EW1411H
 4. Braun Oral-B OxyJet MD20
 5. Philips AirFloss HX8331/01
 6. Poradnik wyboru irygatora

Porównanie najlepszych irygatorów do zębów:

ModelCenaRodzajMaks. Ciśnienie [bar]Ilość stopni regulacji ciśnieniaIlość dyszyTryby pracyPojemność zbiornika na wodę [ml]ZasilanieCzas pracy [dni]Czas ładowania [min]
SEYSSO Oxygen Travel Sprawdź cenę »bezprzewodowy6,2nie dotyczy33150akumulatorowe1415
Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional Sprawdź cenę »stacjonarny6,91072600sieciowenie dotyczynie dotyczy
Panasonic EW1411H Sprawdź cenę »bezprzewodowy5,9nie dotyczy23130akumulatorowe1215
Braun Oral-B OxyJet MD20 Sprawdź cenę »stacjonarny3,8542600sieciowenie dotyczynie dotyczy
Philips AirFloss HX8331/01 Sprawdź cenę »bezprzewodowybrak danychnie dotyczy1330akumulatorowe148

Najlepsze irygatory – Ranking irygatorów 2020

 

1. SEYSSO Oxygen Travel Kliknij aby kupić »

SEYSSO-Oxygen-TravelCzas na pierwszy wariant bezprzewodowy, a jest nim irygator SEYSSO Oxygen Travel. Urządzenie jest dziełem polskiego przedsiębiorstwa, które szturmem weszło na rynek sprzętu do higieny jamy ustnej i świetnie sobie tam radzi. Sprawdźmy więc czy te wszystkie – niemal same – pozytywne opinie użytkowników wynikają rzeczywiście z jakości i funkcjonalności irygatora, czy może jest to efekt to zabiegu marketingowego?

Irygator bezprzewodowy, czy irygator turystyczny – jakkolwiek nie nazwiemy tego typu sprzęt, najważniejszym jest, by działał długo bez potrzeby kolejnego ładowania. W tym przypadku producent szczyci się, że jego urządzenie jest jednym z najdłużej działających irygatorów bezprzewodowych na rynku. I rzeczywiście, czas pracy w pełni naładowanego irygatora, który wynosi aż 70 minut upoważnia go do dzierżenia takiego miana. Przekładając ten czas na stosowanie urządzenia dwa razy dziennie po 2,5 minuty otrzymujemy wynik 14 dni korzystania z irygatora bez potrzeby jego ładowania – to świetny rezultat! 

Prędzej czy później jednak (choć w tym przypadku później) akumulator się wyczerpie i konieczne będzie jego naładowanie. Tutaj z pomocą przychodzi wygodna indukcyjna ładowarka w formie stacji ładującej, która nie zajmuje wiele miejsca i możemy ją umieścić na dowolnej powierzchni. Niestety producent nie podaje jak długi jest czas ładowania.

A jak sprawa się ma, jeśli chodzi o skuteczność samej irygacji sprzętem od SEYSSO? Irygator cechuje się bardzo dużym, jak na wariant przenośny, maksymalnym ciśnieniem roboczym, które wynosi aż 6,2 bara. Taka wartość jest gwarantem pozbycia się nawet uporczywych zanieczyszczeń pomiędzy ciasnymi szczelinami międzyzębowymi. Ciśnienie nie jest jednak regulowane w dowolny sposób, tak jak w poprzednim produkcie, a jest przypisane do poszczególnych programów, a są nimi:

 • program normalny (6,2 bar) – dzięki wysokiemu ciśnieniu z duża skutecznością oczyszcza nawet najbardziej ciasne przestrzenie międzyzębowe oraz świetnie radzi sobie także ze złożoną konstrukcją aparatu ortodontycznego
 • program delikatny (2,7 bar) – idealnie rozwiązanie dla dzieci, osób starszych i użytkowników z nadwrażliwością zębów i zapaleniem dziąseł. Łagodny strumień o odpowiednio niskim ciśnieniu skutecznie oczyści szczeliny międzyzębowe i dziąsła
 • program pulsacyjny (2,7 – 6,2 bar) – program o zmiennym ciśnieniu, którego pulsujący strumień wody zagwarantuje delikatny masaż dziąseł poprawiając tym samym ich ukrwienie i kondycję

Będąc jeszcze przy temacie strumienia wody, należy zauważyć, że ten jest bardzo precyzyjny, przez co nie musimy się gimnastykować, by umyć te powierzchnie jamy ustnej, które rzeczywiście tego wymagają. Ową precyzję zapewnia innowacyjna końcówka do irygatora, której średnica wynosi zaledwie 0,6 mm, przez strumień wody jest idealny skupiony i precyzyjnie ukierunkowany. 

Cechą, która stawia irygatory stacjonarne nad te bezprzewodowe jest zbiornik na wodę, który w irygatorach turystycznych jest z wiadomych przyczyn dużo mniejszy, przez co trzeba go zdecydowanie częściej uzupełniać. Jednak w prezentowanym urządzenia od Seysso różnica nie jest aż tak wyraźna, by stanowiło to ograniczenie w kwestii wygody z jego korzystania. Zbiornik o pojemności 150 ml w zupełności wystarczy na pojedynczy zabieg irygacji.

Czy sprzęt od polskiej firmy ma w ogóle jakieś wady? Na pewno jedną z bardziej istotnych jest fakt, że w zestawie nie znajdziemy etui do przechowywania irygatora, co w kwestii nazywania urządzenia “turystycznym” jest sporym niedopatrzeniem. Niektórzy użytkownicy skarżą się również, że irygator pracuje stosunkowo głośno, a na pewno głośniej aniżeli szczoteczki elektryczne, co może być pewną przeszkodą jeśli nasza poranna toaleta ma miejsce wtedy, kiedy inni domownicy jeszcze smacznie śpią. I tak na prawdę na tym kończy się lista mankamentów. Jak widać, jest ich zdecydowanie mniej w stosunku do licznych zalet.

I być może w zestawie nie znajdziemy żadnego etui, ale za to znajdziemy aż 3 wymienne końcówki, a każda z nich przeznaczona jest do innego typu irygacji:

 • Seysso Oxygen Standard – do codziennej pielęgnacji
 • Seysso Oxygen Pocket – do kieszonek dziąsłowych
 • Seysso Oxygen Orthodontic – do aparatów ortodontycznych

Jak widać, nabywając sprzęt polskiego producenta otrzymujemy niemal idealne narzędzie do codziennej higieny jamy ustnej. Wytrzymała bateria, wysokie ciśnienie, dobrze dobrane programy czyszczenia i wymienne końcówki to przepis na zadowolenie każdego użytkownika.

SEYSSO Oxygen Travel

Zalety

Zalety
 • Technologia bezprzewodowa
 • Bardzo długi czas pracy na pełnym akumulatorze (14 dni)
 • Indukcyjna ładowarka w formie stacji ładującej
 • Bardzo wysokie maksymalne ciśnienie robocze (6,2 bar)
 • 3 programy irygacji (normalny, delikatny, pulsacyjny)
 • Precyzyjny strumień płynu dzięki niewielkiej średnicy końcówki irygatora (0,6 mm)
 • Dość duży pojemnik na płyn (150 ml), jak na irygatory bezprzewodowe
 • 3 różne końcówki w zestawie
 • LED-owy wyświetlacz

Wady

Wady
 • Według użytkowników pracuje dość głośno
 • Brak etui w zestawie

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

2. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional Kliknij aby kupić »

Waterpik-WP-660-E2-Ultra-ProfessionalKrwawiące dziąsła to Wasz odwieczny problem, z którym nie możecie się uporać? Poznajcie irygator Waterpik! Najlepszy irygator aktualnie dostępny na rynku według opinii stomatologów. Dlaczego przypadł mu ten zaszczytny tytuł? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Irygator do zębów Waterpik to ulepszona wersja klasycznego modelu WP-100. Tam, gdzie czyszczenie szczoteczką nie daje rezultatów, wkracza Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional! Usuwa on do 99,9% płytki nazębnej i jest bezpieczniejszy dla higieny jamy ustnej od tradycyjnych metod. Jak to możliwe? Między innymi dzięki dwóm dostępnym trybom pracy.

 • Pierwszy z nich to Floss – podstawowy tryb przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Za pomocą wygodnego pokrętła możemy regulować w nim ciśnienie nawet do 6,9 bara.
 • Massage to druga opcja, którą oferuje irygator dentystyczny Waterpik. Tryb ten pozwala delikatnemu strumieniowi wody masować i stymulować dziąsła. Zabieg nazywany jest masażem hydropulsowym i sprawia, że krążenie ulega zdecydowanej poprawie i tym samym dziąsła stają się zdrowsze, a przede wszystkim odporniejsze na wszelkie choroby czy infekcje.

Nie są to słowa rzucone na wiatr, ponieważ producent postanowił przeprowadzić badania naukowe w tym zakresie. Pokazały one, iż osoby, które zdecydowały się na przetestowanie irygatora Waterpik, już po 28 dniach zauważyły znaczącą poprawę stanu dziąseł. Od 40% do nawet 93% ustąpiło ich krwawienie oraz stany zapalne. Plasuje to irygator stomatologiczny Waterpik w czołówce w swojej kategorii! Jednak to nieostatnia rzecz, którą Was zaskoczy.

Choć rzeczywiście cena za irygator wodny Waterpik jest stosunkowo wysoka w porównaniu do jego powyższych konkurentów, to decydując się na jego zakup w zestawie otrzymujemy aż 7 końcówek!

 • Classic Jet Tip – do użytku ogólnego – 3 szt.
 • Plaque Seeker Tip – przeznaczona do czyszczenia implantów, koron, mostów, licówek – 1 szt.
 • Orthodontic Tip – to doskonały wybór dla osób noszących aparaty ortodontyczne (trzykrotnie zwiększa efektywność czyszczenia stałych aparatów ortodontycznych) – 1 szt.
 • Pik Pocket Tip – przeznaczona do irygacji otwartych kieszonek i ogólnej irygacji poddziąsłowej – 1 szt.
 • Toothbrush Tip – szczoteczka do użytku ogólnego – 1 szt.

Optymalną irygację jamy ustnej zapewniają nie tylko końcówki, ale także jednominutowy timer z 30-sekundowymi interwałami. Jeśli mielibyście wątpliwości, który tryb pracy jest aktualnie używany, to pomoże Wam to zidentyfikować panel informacji LED. I to nie koniec bogatego wyposażenia. W odróżnieniu od poprzednika Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional posiada zbiornik na wodę o pojemności 600 ml. Jest to największy pojemnik w zestawieniu, który, co więcej, możemy wyjąć w celu wygodniejszego napełnienia i umycia. Pozwala to, na utrzymanie go w idealnej czystości.

Dołącz więc do szczęśliwych posiadaczy irygatora Waterpik i pożegnaj się z problemem nadwrażliwych dziąseł!

Waterpik WP-660 Ultra irygator stacjonarny | czyste zęby

Irygator Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to najczęściej wybierany irygator do zębów wśród użytkowników

Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional

Zalety

Zalety
 • Usuwanie 99,9% płytki nazębnej potwierdzone badaniami
 • Dwa tryby pracy (Floss i Massage) do codziennej pielęgnacji oraz stymulacji dziąseł
 • Naukowo udowodniona poprawa stanu dziąseł już po 28 dniach
 • Aż 7 różnych końcówek w zestawieniu
 • Jednominutowy timer z 30-sekundowymi interwałami
 • Panel informacyjny LED
 • Bardzo duży i wyjmowalny pojemnik na płyn (600 ml)
 • Wiele pozytywnych opinii użytkowników

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy irygator w zestawieniu

Kup na Allegro

 

3. Panasonic EW1411H Kliknij aby kupić »

Panasonic-EW1411HCzym charakteryzuje się najnowszy kolejny produkt w naszym rankingu, którym jest irygator Panasonic EW1411H? Opinie użytkowników sugerują, że jest to zdecydowanie coś więcej niż tylko elegancki i nowoczesny desing, któremu nie można się oprzeć. Dlatego chcemy mu się przyjrzeć bliżej oraz przekonać, dlaczego irygator do zębów Panasonic cieszy się rosnącą popularnością.

Panasonic to czołowa marka japońskiego koncernu, która przede wszystkim stawia na jakość i funkcjonalność. Ich model EW1411H jest jednym z najlepszych dostępnych irygatorów na rynku. Niewątpliwy wpływ na to ma specjalnie opracowana na potrzeby tego produktu – technologia pompy wodnej. Przestrzeń między zębami czy dookoła koron dentystycznych to trudno dostępne miejsca dla tradycyjnej szczoteczki. Panasonic wykorzystuje strumień o ciśnieniu ok. 590 kPa (5,9 bar), który sprawia, że irygator nie tylko skutecznie wypłukuje resztki jedzenia, ale również usuwa bakterie z jamy ustnej. Nie bez powodu rękojeść posiada gumowe elementy. Zapewniają one stabilny uchwyt podczas irygacji silnym strumieniem wody.

Jednak co w przypadku wrażliwych dziąseł? Irygator Panasonic EW1411H zadbał także o to! Stąd tryb AIR IN, czyli kolejna technologia, mająca zapewnić najwyższy komfort użytkowania. Polega ona na kontroli przepływu wody, która w połączeniu z drobnymi bąbelkami powietrza dba o prawidłową oraz bezpieczną higienę dziąseł. Strumień przystosowano specjalnie do czyszczenia kieszonek dziąsłowych, dlatego ciśnienie wody można ustawić na dwa tryby mocy:

 • 390 kPa (Air In Regular – do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i pielęgnacji dziąseł)
 • 200 kPa (Air In Soft – dedykowany dla osób z nadwrażliwością czy paradontozą).

Osobom, które nie lubią marnotrawstwa wody na pewno spodoba się ostatni, czwarty tryb tzw. Interdental Panasonic. Irygator podczas ruchu dyszy przerywa strumień, dzięki czemu minimalizuje zużycie wody ze zbiornika. Umożliwia to skuteczne czyszczenie już przy ¼ zużytej wody. A dla jeszcze bardziej oszczędnych, mamy kolejną dobrą wiadomość. Zbiornik można czyścić w zmywarce w temperaturze do 50 stopni. Czy produkt może mieć jeszcze więcej zalet? Oczywiście!

Akumulator pozwala na pracę urządzenia aż do 12 dni przy pełnym naładowaniu baterii. Nie jest to najdłuższy czas pracy w tym zestawieniu, natomiast zdecydowanie nadrabia to kolejna cecha “na plus” którą jest  ładowarka, posiadająca uchwyty na dwie dysze, dzięki czemu możemy je bezpiecznie i dyskretnie przechowywać.

Tak więc czy jest jakiś haczyk? Z opinii użytkowników wynika, że pojemnik na płyn mógłby być nieco większy. Obecny o pojemności 130 ml umożliwia pracę od 35 sekund w trybie Air in Regular do 120 sekund w trybie Interdental, co pozwoli na wykonanie pełnej irygacji dopiero przy nabraniu odpowiedniej wprawy. Jednak z uwagi na pozostałe atuty urządzenia do higieny jamy ustnej jesteśmy w stanie mu to wybaczyć. Co więcej, Panasonic oferuje nam na ten irygator do zębów dwuletnią gwarancję, z usługą bezpłatnej dostawy kurierskiej do serwisu w przypadku postępowania reklamacyjnego. Choć po wystawionych recenzjach sądzimy, iż raczej nie będziecie zmuszeni z tego udogodnienia skorzystać.

Panasonic EW1411H

Zalety

Zalety
 • Stosunkowo wysokie maksymalne ciśnienie robocze (5,9 bar)
 • Rękojeść wyposażona w gumowe elementy
 • Tryb Air In o dwóch poziomach mocy (3,9 i 2,0 bar)
 • Tryb Interdental minimalizuje zużycie wody
 • Możliwość mycia zbiornika na płyn w zmywarce
 • 12 dni pracy na naładowanym akumulatorze
 • Wiele pozytywnych opinii użytkowników
 • Gwarancja door-to-door

Wady

Wady
 • Drugi najmniejszy pojemnik na płyn w zestawieniu (120 ml)

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Braun Oral-B OxyJet MD20 Kliknij aby kupić »

Braun-Oral-B-OxyJet-MD20Pierwszym opisywanym irygatorem do zębów w naszym zestawieniu jest sprzęt od amerykańskiego producenta produktów do higieny i pielęgnacji jamy ustnej Braun Oral-B. Irygator z serii OxyJet oznaczony symbolem MD20 to model stacjonarny zasilany sieciowo. Jakie są jego zalety oraz wady i czy sprawdzi się zarówno dobrze jako domowy, ale też jako profesjonalny sprzęt do irygacji jamy ustnej? Przekonajmy się!

Tym, czym na pierwszy rzut oka wyróżnia się irygator Oral-B OxyJet to bardzo duży pojemnik, do którego możemy wlać nawet 600 ml wody lub specjalnego płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki temu pozbywamy się problemu częstego jego dopełniania, a także umożliwia to korzystanie z urządzenia przez większą ilość domowników/pacjentów. Co więcej, producent załącza do zestawu specjalny uchwyt do zamocowania irygatora na ścianie, przez co korzystanie z niego jest jest bardziej wygodne. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie irygatora, należy zwrócić uwagę, w jakiej odległości znajduje się najbliższe gniazdko elektryczne, ponieważ jest model MD20 jest irygatorem zasilanym sieciowo, a długość przewodu zasilającego wynosi 128 cm.

Jakimi funkcjonalnościami wyróżnia się irygator Braun OxyJet?

 • 5-stopniowa regulacja ciśnienia – pozwala na jego dopasowanie względem indywidualnych potrzeb użytkownika. Większe ciśnienie przekłada się na większą intensywność czyszczenia, natomiast niższe wartości są odpowiednie dla delikatnych dziąseł dzieci i osób starszych.
 • 2 tryby działania irygatora:
 • strumień prosty – przeznaczony do czyszczenia punktowego i wypłukiwania resztek jedzenia
 • strumień spiralny z technologią Mini-Turbine –  wykonując 8000 mini obrotów na minutę wnika poniżej linii dziąseł dokładnie je czyszcząc i masując

Będąc przy strumieniu, które wydobywa się z irygatora, należy zaznaczyć, iż w rzeczywistości są to miliony trwałych mikro-bąbelek, które powstają na skutek mieszania powietrza z wodą i sprężenia takiej mieszaniny. Mikro-bąbelki, czy inaczej zwane mikro-perełki jeszcze skutecznej masują i pozwalają zmniejszyć krwawienie z dziąseł, aniżeli zwykły strumień składający się tylko z wody.

Czy irygator do zębów Oral-B OxyJet wykazuje jakieś wady? Przyrównując to urządzenie do innych, podobnych irygatorów na rynku, należy w tym przypadku wskazać dość niskie maksymalne ciśnienie, które wynosi 3,8 bara, a jak wspomnieliśmy wyżej – wyższe ciśnienie przekłada się zazwyczaj na lepszą efektywność irygacji. Nie można też pominąć wskazania producenta, które de facto jest dość ograniczające, jeśli chodzi o profesjonalny użytek, a mianowicie czas ciągłej pracy irygatora wynosi 15 min, po czym powinien nastąpić okres stygnięcia sprzętu, który trwa aż 2 godziny. Co prawda ograniczenie nie ma większego znaczenia, jeśli kupujemy irygator do domu – na własny użytek, ponieważ czas irygacji dla jednej osoby wynosi 2 minuty, aczkolwiek jeśli chcielibyśmy proces irygacji przeprowadzać na kolejnych pacjentach w gabinecie stomatologicznym może to stanowić spory problem.

Podsumowując, irygator OxyJet MD20 to świetne rozwiązanie, by zadbać o swoje dziąsła i przestrzenie międzyzębowe. Spory pojemnik na wodę lub płyn oraz 4 wymienne końcówki sprawiają, że urządzenie to będzie się idealny spisywać w wieloosobowej rodzinie, której higiena jamy ustnej to priorytet.

Braun Oral-B OxyJet MD20

Zalety

Zalety
 • Największy pojemnik na wodę/płyn w zestawieniu (600 ml)
 • Specjalny uchwyt do zamontowania irygatora na ścianie
 • 5-stopniowa regulacja ciśnienia
 • 2 tryby pracy irygatora (prosty, spiralny)
 • Technologia mikro-perełek pomaga zmniejszyć krwawienie z dziąseł
 • 4 wymienne końcówki w zestawie

Wady

Wady
 • Najniższe ciśnienie maksymalne w zestawieniu (3,8 bar)
 • Po 15 minutach ciągłej pracy sprzęt wymaga aż 2-godzinnego czasu stygnięcia

Kup w Media Markt Kup na Allegro

 

5. Philips AirFloss HX8331/01 Kliknij aby kupić »

Philips-AirFloss-HX8331-01Czysta i zdrowa jama ustna w mniej niż 60 sekund dziennie? Tak, dobrze widzicie! Poznajcie irygator bezprzewodowy Philips Sonicare Airfloss Ultra – eksperta w zakresie czyszczenia oraz ochrony jamy ustnej. Jaki sekret kryje w sobie ten lekki oraz elegancki pogromca płytki nazębnej? Postanowiliśmy zrobić mały research i przekonać się, jak oceniają go inni użytkownicy.

Irygator stomatologiczny Philips to kolejne fenomenalne urządzenie, za którym kryje się rewolucyjna technologia! Jest ona efektem licznych badań klinicznych i polega na tak zwanych mikrowybuchach. Podczas nich emitowane są szybkie powiewy wody oraz powietrza, które pod wpływem odpowiedniego ciśnienia, czyszczą przestrzenie międzyzębowe oraz wzdłuż linii dziąseł z resztek jedzenia, ale także z bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Co więcej, Urządzenie Philips Sonicare AirFloss Ultra delikatnie rozbija i wypłukuje płytkę nazębną (aż do 99,9%), której szczoteczka mogła nie usunąć, tym samym zapobiegając powstawaniu próchnicy. Poprawę można zauważyć już po 2 tygodniach!

Nowa dysza, którą oferuje irygator Philips Airfloss, zapewnia wysoką wydajność i wzmacnia rezultaty powyższej technologii. Wystarczy wybrać tryb pracy strumienia (pojedynczy, podwójny, potrójny) i przytrzymać przycisk aktywacyjny. W ten sposób uzyskuje się ciągłe strumienie w trybie automatycznym. Możliwa jest także opcja ręcznego aktywowania strumienia. Trzeba jedynie każdorazowo nacisnąć przycisk. Efekt? Wyjątkowa skuteczność, którą możecie cieszyć się każdego dnia w zaciszu własnego domu!

Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, zbiornik na rączce można napełnić wodą lub płynem do płukania jamy ustnej. Irygator Airfloss Ultra został wyposażony w o 50% większy otwór niż poprzednie modele, co znacząco poprawia komfort jego napełniania, jednak jego pojemność to jedynie 30 ml. Jest to najmniejszy płyn na pojemnik w całym zestawieniu. Niestety pojemność ta może okazać się niewystarczająca, by przeprowadzić pełen cykl irygacji bez konieczności dolewania wody, co dla wielu osób może być znaczącą wadą urządzenia. Kolejnym małym minusem jest fakt, że w informacjach od producenta brakuje wzmianki o ciśnieniu roboczym.

Natomiast na pewno na plus można wyróżnić czas pracy oraz ładowania urządzenia. Irygator do zębów Philips ma mocny akumulator litowo-jonowy, dzięki czemu możemy cieszyć się jego pracą nawet do 2 tygodni przy zaledwie 8 godzinach ładowania produktu. Wybierając ten nieco droższy model, powinniśmy mieć na względzie jeszcze jeden mankament. W zestawie otrzymamy tylko jedną końcówkę, co na tle konkurencyjnych modeli wypada nieco gorzej. Jednak koniec końców, ilość zalet zdecydowanie przewyższa tych kilka niewielkich wad, a więc każdy potencjalny nabywca irygatora marki Philips powinien być zadowolony z jego zakupu.

Philips AirFloss HX8331/01

Zalety

Zalety
 • Elegancki i stylowy design
 • Technologia mikrowybuchów delikatnie rozbijająca i wypłukująca płytkę nazębną
 • Wysokiej jakości dysza irygatora
 • 3 tryby pracy strumienia (pojedynczy, podwójny, potrójny)
 • Większy otwór na uzupełnienie płynu
 • Bardzo długi czas pracy urządzenia (14 dni)
 • Zaledwie 8-godzinny czas ładowania

Wady

Wady
 • Najmniejszy pojemnik na płyn w zestawieniu (30 ml)
 • Tylko jedna końcówka irygatora w zestawie
 • Drugi najdroższy produkt z zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki irygator do zębów kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie irygatora?

Właściwa higiena jamy ustnej nie polega wyłącznie na regularnym szczotkowaniu zębów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy i innych schorzeń, należy też zadbać o usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i z pozostałych trudnodostępnych obszarów. Właśnie po to został stworzony irygator do zębów.

Irygator dentystyczny nie jest żadną nowością, jednak jeszcze nie tak dawno temu, tego typu urządzenia można było spotkać przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych – znaczne rozmiary w istotny sposób ograniczały możliwość użycia irygatora w domu. Obecnie, irygator do jamy ustnej jest na tyle kompaktowym urządzeniem, że bez problemu można ustawić go w większości łazienek, mało tego – niektóre modele można zabrać ze sobą w podróż.

 

Irygatory stomatologiczne – jak działają tego typu urządzenia?

Irygator stomatologiczny wykorzystuje specjalną pompkę, która generuje wąski strumień wody, charakteryzujący się odpowiednio wysokim ciśnieniem. Dalej, poprzez specjalne dysze woda jest kierowana na odpowiedni obszar. Dzięki temu irygator do czyszczenia zębów skutecznie rozbija płytkę nazębną i wypłukuje resztki pokarmów, zalegające w miejscach niedostępnych dla włosia szczoteczki. Mimo że urządzenie generuje wysokie ciśnienie, to producenci dbają o to, żeby korzystanie z irygatora było bezpieczne dla delikatnych dziąseł i szkliwa zębów. Jeżeli do bezpieczeństwa dodamy też wygodę użytkowania, otrzymamy bardzo interesującą alternatywę dla nici dentystycznej, która pełni identyczną funkcję, jednak zakres jej działania jest ograniczony wyłącznie do przestrzeni międzyzębowych. Z pomocą irygatora można natomiast dokładnie wyczyścić także przyzębie i język.

 

Irygator wodny – kto powinien korzystać z takiego urządzenia?

Irygator wodny do zębów to urządzenie, z którego może korzystać każdy, bez względu na wiek czy występujące choroby jamy ustnej (pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu). Istnieją jednak sytuacje, w których korzystanie z irygatora jest szczególnie zalecane. Irygatory stomatologiczne są przede wszystkim polecane osobom, które korzystają ze stałych aparatów ortodontycznych, które to znacząco utrudniają utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej (pod elementami aparatu gromadzą się resztki jedzenia, których nie usuniemy szczoteczką). To samo dotyczy osób z implantami i mostami protetycznymi. Z irygatorów powinny też korzystać osoby, u których występuje mała przestrzeń międzyzębowa. Wskazaniem do używania takiego urządzenia są też krwawiące dziąsła – natrysk pod niewielkim ciśnieniem działa jak masaż, który wzmacnia ich strukturę.

 

Jaki irygator kupić? Stacjonarny czy przenośny?

Irygatory można podzielić na modele stacjonarne i przenośne. Poszczególne urządzenia różnią się przede wszystkim rozmiarem i mobilnością, jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że między oboma grupami występuje więcej różnic.

 • Irygator stacjonarny
  Irygator stacjonarny najczęściej charakteryzuje się wyższą ceną niż jego przenośny odpowiednik, co wynika przede wszystkim z większej funkcjonalności. Tego typu urządzenia są wyposażone w pojemny zbiornik na wodę (zwykle 500-600 ml, co stanowi wystarczającą wartość dla kilkuosobowej rodziny), dzięki czemu nie zachodzi konieczność uzupełniania poziomu płynu w trakcie czyszczenia. Tego typu irygatory cechują się też wyższym ciśnieniem roboczym i większą ilością funkcji dodatkowych (ten temat rozwiniemy w dalszej części tekstu). Modele stacjonarne składają się z bazy ze zbiornikiem, wężyka i z rączki z końcówką, za pomocą której przeprowadzana jest irygacja. Przed zakupem takiego modelu warto upewnić się, czy mamy do dyspozycji odpowiednią ilość miejsca w łazience i czy w pobliżu umywalki znajduje się gniazdko elektryczne (irygatory stacjonarne są zasilane z sieci). Jeżeli nie ma problemu ze spełnieniem tych warunków, model stacjonarny będzie bardzo dobrym wyborem – z urządzenia może korzystać cała rodzina, a bardzo dobre parametry pracy sprawiają, że proces irygacji jest realizowany niezwykle skutecznie.

 • Irygator przenośny
  Irygator przenośny jest doskonałym wyborem dla osób, które zamierzają kupić urządzenie wyłącznie dla siebie (ewentualnie z myślą o dwóch osobach) i które często podróżują. Należy jednak pamiętać, że duża mobilność oznacza pewne kompromisy. Najbardziej zauważalnym jest pojemność zasobnika na wodę. W tym przypadku zbiornik może zmieścić 200-210 ml, choć na rynku są też modele, w których pojemność zasobnika jest ograniczona do 30-35 ml. Oznacza to, że w trakcie irygacji, trzeba będzie uzupełnić poziom wody, może nawet kilka razy. W przypadku modeli przenośnych zbiornik jest zintegrowany z rączką, co przekłada się na wyższą wagę. Gwoli doprecyzowania – w ujęciu całościowym, modele stacjonarne są cięższe, jednak element, który trzymamy w dłoni, jest wyraźnie lżejszy niż cały irygator przenośny. Należy też podkreślić, że ze względu na kompaktowe rozmiary, modele bezprzewodowe nie oferują tak wielu funkcji, co irygatory stacjonarne, jednak dla osoby często przebywającej poza domem, jest to najlepsza opcja.

 

Jaki irygator do zębów? Zwróć uwagę na ciśnienie

Kolejna cecha, która odróżnia modele bezprzewodowe od przewodowych, to możliwe do wygenerowania ciśnienie wody. Te pierwsze najczęściej charakteryzują się niższą wartością tego parametru, choć nie jest to regułą – najlepszy irygator bezprzewodowy może osiągnąć ciśnienie zbliżone do tego, jakie wytwarza całkiem dobry model stacjonarny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tańsze urządzenie, wartość ciśnienia raczej nie przekroczy 3 barów. Jeżeli jednak nabywca jest gotowy na nieco większy wydatek, bez problemu znajdzie model generujący więcej niż 6 barów. Najbardziej zaawansowane modele stacjonarne mogą osiągnąć nawet 8 barów, choć częściej spotyka się ciśnienie od 6 do 6,5 bara.

Ciśnienie wody jest jednym z najistotniejszych parametrów irygatora, który decyduje o jego skuteczności. Wyższe ciśnienie pozwala dotrzeć do najbardziej niedostępnych zakamarków i wypłukuje nawet najmniejsze drobinki pokarmów, jednak uwaga – używanie wysokiego ciśnienia nie jest wskazane w każdym przypadku. Dzieci, osoby z chorobami dziąseł i osoby starsze, powinny używać urządzeń o mniejszym ciśnieniu roboczym. Dlatego, dobre irygatory są wyposażone w funkcję regulacji ciśnienia.

 

Jaki irygator wybrać? Ważne są dostępne funkcje

Im bardziej zaawansowany model wybierzemy, tym bogatsza będzie jego funkcjonalność. Już podstawowy irygator do zębów może dać bardzo dobre efekty, jeżeli jednak ważna jest dla nas kompleksowa higiena jamy ustnej, warto zwrócić uwagę na wymienione niżej opcje.

 • Regulowane ciśnienie wody
  Jak zostało już wspomniane, regulacja ciśnienia wody pozwala dostosować parametry pracy do potrzeb różnych użytkowników. Modele stacjonarne zwykle charakteryzują się płynnym zakresem regulacji, 10-stopniowym lub większym. W przypadku irygatorów przenośnych regulacja najczęściej ma postać kilku predefiniowanych programów.

 • Regulowana częstotliwość pracy
  Częstotliwość pracy to ilość uderzeń strumienia wody po aktywacji urządzenia. Niektóre modele umożliwiają regulację tego parametru, co należy uznać za bardzo przydatny dodatek – w sytuacji, w której chcemy tylko odświeżyć zęby, nie ma potrzeby przeprowadzania pełnej irygacji.

 • Tryb pulsacyjny
  Tryb pulsacyjny sprawia, że strumień wody jest generowany naprzemiennie z wyższym i niższym ciśnieniem. Takie rozwiązanie dodatkowo poprawia skuteczność irygacji – w pierwszej kolejności usuwane są największe, płytko osadzone drobinki, a następnie – woda dociera do dalszych zakamarków i wypłukuje najmniejsze cząstki.

 • Mikroperełki
  Niektóre modele mogą wytwarzać tzw. mikroperełki, łącząc płyn z powietrzem. Jest to zatem nic innego jak obecne w wodzie “bąble” powietrza. Funkcja ta jest polecana przede wszystkim osobom, które cierpią na choroby dziąseł i przyzębia. Mikroperełki wykonują subtelny masaż i czynią irygację bardziej delikatną.

 

Irygator – jaki wybrać? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Najlepsze irygatory różnią się między sobą nie tylko oferowanymi funkcjami, ale także akcesoriami i wyposażeniem. Zatem, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując irygator?

 • Akcesoria
  Niektórzy producenci dodają do zestawu sprzedażowego końcówki, umożliwiające wykonanie różnego rodzaju irygacji. Podstawowa końcówka pozwala wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, jednak jeżeli zestaw zawiera też zakończenie do irygacji przyzębia, implantów, koron, mostów i aparatów ortodontycznych, jego możliwości będą większe. Warto zwrócić uwagę, czy producent dodaje do zestawu pojemniki do przechowywania końcówek. To spore udogodnienie, które pomaga utrzymać czystość akcesoriów. Alternatywą dla pojemników jest uchwyt magnetyczny, stosowany w dobrych irygatorach stacjonarnych. Takie rozwiązanie pozwala przyczepić końcówki do obudowy bazy, dzięki czemu są zawsze pod ręką. Niektórzy producenci oferują specjalne zakończenia, umożliwiające szczotkowanie zębów. Szczoteczka z irygatorem to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewnia kompleksową higienę jamy ustnej, a przy okazji, łącząc irygację ze szczotkowaniem, pozwala zaoszczędzić czas.

 • Obrotowa końcówka
  Na rynku można natrafić na irygatory, których końcówka wykonuje ruch obrotowy w określonym zakresie, w niektórych przypadkach wynoszącym nawet 360 stopni. Dzięki temu, strumień wody może trafić nawet w najbardziej niedostępne obszary, a manewrowanie jest bardzo łatwe.

 • Czas pracy na jednym ładowaniu
  W przypadku irygatorów przenośnych, bardzo istotnym parametrem jest czas pracy na jednym ładowaniu. Wiele modeli działa do 15 minut, jednak urządzenia wyposażone w pojemniejszy akumulator, mogą być używane bez ładowania nawet przez 70-80 minut. Dłuższy czas pracy to większa wygoda, zwłaszcza gdy znajdujemy się poza domem, w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazdka.

 • Długość kabla
  W przypadku modeli stacjonarnych, niezwykle istotnym parametrem jest długość kabla zasilającego. Oczywiście, można zastosować przedłużacz, jednak nie jest to wskazane w pomieszczeniu, w którym panuje wilgoć i w którym występuje ryzyko zachlapania gniazdek (często niezabezpieczonych pod tym kątem), a takim jest łazienka. Przed zakupem warto zatem upewnić się, czy przewód bez problemu dosięgnie do źródła prądu.

 

Irygator do zębów – jaki wybrać?

Kupując irygator jamy ustnej, w pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby, bo o ile modele stacjonarne charakteryzują się świetnymi parametrami i rozbudowaną funkcjonalnością, to w niektórych przypadkach, możliwość ich zastosowania będzie mocno ograniczona. Kupując irygator do mycia zębów, na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo użytkowania. Modele sygnowane przez uznanych producentów zostały dokładnie przebadane pod tym kątem i właśnie takie urządzenia warto brać pod uwagę.