Jaka jest najlepsza kawa ziarnista do ekspresu? Ranking kaw ziarnistych

Aktualizacja: Czerwiec 2020

 1. Lavazza Qualita Oro
 2. Dallmayr Prodomo
 3. Kimbo Aroma Gold
 4. Segafredo Intermezzo
 5. Pellini Top
 6. Poradnik wyboru kawy ziarnistej

Porównanie najlepszych kaw ziarnistych:

Produkt
CenaGatunek
Pochodzenie
Aromat
Stopień wypalenia
Zawartość kofeiny
Dostępne opakowania [g]
Kwasowość
Goryczka
Body
Lavazza Qualita Oro
Sprawdź cenę »Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Owocowy, kwiatowy
Średni
Niska
250, 500, 1000
Średnia
Niska
Średnie
Dallmayr Prodomo
Sprawdź cenę »Arabica
Etiopia
Kwiatowy
Średni
Niska
250, 500, 1000
Średnia
Niska
Średnie
Kimbo Aroma Gold
Sprawdź cenę »Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Karmelowy, czekoladowy
Średni
Niska
250,500, 1000
Niska
Średnia
Ciężkie
Segafredo Intermezzo
Sprawdź cenę »Arabica – 60% Robusta 40%
Ameryka Południowa
Czekoladowy
Średni
Średnia
500,1000
Niska
Średnia
Ciężkie
Pellini Top
Sprawdź cenę »Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Czekoladowy, orzechowy
Średni
Niska
500,1000Niska
NiskaŚrednie

Najlepsze kawy ziarniste do ekspresu – Ranking kaw ziarnistych 2020

 

 

1. Lavazza Qualita Oro Kliknij aby kupić »

Lavazza-Qualita-OroLavazza to marka światowej sławy, ale przede wszystkim rodzinna firma z ponad stuletnią tradycją. Obecnie jest to lider zarówno w dziedzinie produkcji aromatycznej, włoskiej kawy, jak i maszyn oraz akcesoriów do jej parzenia. Poszukując wyśmienitej kawy, warto przyjrzeć się Lavazza Qualità Oro.

„Kawa Lavazza, niebo w filiżance” – tak brzmiał pierwszy slogan reklamowy firmy z 1950 roku. I rzeczywiście wiele prawdy znajduje się w nim do dzisiaj. Chcąc najlepiej oddać smak oraz charakter kawy Lavazza Oro, trzeba rozpocząć od tego, jakiego gatunku to przedstawiciel. Jest to 100% Arabika, na którą składa się 6 rodzajów idealnie zmieszanych i starannie wyselekcjonowanych ziaren. Blendy (tak nazywamy mieszanki kawowe złożone z różnych gatunków oraz odmian) to był punkt przełomowy w rozwoju firmy oraz w smaku, jaki oferowali swoim klientom

Ziarna Arabiki wykorzystane do produkcji Lavazza Qualita Oro pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. W efekcie czego mieszanka ta charakteryzuje się owocowo-kwiatowo aromatem. Dlatego kawa Lavazza Oro będzie doskonałym wyborem dla osób, które nie lubią czuć po każdym łyku posmaku goryczy czy kwasowości. Ta równowaga została osiągnięta, dzięki wypaleniu kawy na poziomie średnim. Choć barwa ziaren pozostaje wyraźnie brązowa, to ich smak jest zdecydowanie bardziej wyważony, pozostawiając napar delikatnym. Kawa ziarnista Lavazza wypalana jest w Settimo Torinese we Włoszech.

Jak każda stuprocentowa Arabika, kawa Lavazza Qualita Oro posiada niski poziom kofeiny (1% – 1,5%). Można więc rozkoszować się nią zarówno o poranku, jak i podczas popołudniowej chwili relaksu. Sposób jej przygotowania nie ma, aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ nadaje się do każdego rodzaju parzenia. Aczkolwiek najlepiej smakuje, gdy przyrządza się ją w ekspresie automatycznym lub kolbowym.

Istnieją jednak jeszcze dwa kryteria, które dla doświadczonego kawosza odgrywają ogromną rolę podczas wyboru kawy. Pierwsza z nich to „body”. To określenie opisuje konsystencję oraz odczucie na języku, jakie pozostawia kawa. Body jest uzależnione od zawartości tłuszczów naturalnych — im ich więcej, tym napar będzie miał cięższe body. Kawa Oro ma je na poziomie średnim, co oznacza, że napar jest kremowy. Natomiast drugie kryterium to „crema”, czyli wyznacznik prawidłowo zaparzonej kawy. Jest to warstwa pianki powstająca na powierzchni naparu, w trakcie jego przyrządzania w ekspresie ciśnieniowym. Kawa ziarnista Lavazza Oro posiada cremę o złotym odcieniu oraz napar o ciepłej barwie. Sprawia to, że Lavazza będzie świetną podstawą do przyrządzenia cappuccino, latte czy innych kaw mlecznych. Kawa do ekspresu Lavazza jest dostępna w trzech wariantach do wyboru: Lavazza Oro 250 g oraz 500 gramowe opakowanie, a także paczki Lavazza Oro 1 kg dla smakoszy, którzy częściej po nią sięgają. Na popularność marki Lavazza niewątpliwie wpływa tradycja, profesjonalizm i nowoczesne rozwiązania stosowane do jej produkcji. Jeśli ktoś chce skosztować prawdziwej, włoskiej kawy, to ten wybór jest zdecydowanie dla niego.

Lavazza Qualita Oro

Zalety

Zalety
 • 100% Arabika
 • Delikatna kawa o niskiej zawartości kofeiny
 • Wyczuwalne aromaty kwiatów i owoców
 • Świetnie sprawdza się w kawach mlecznych
 • Złota crema
 • Słodki, bez goryczkowy smak
 • Dostępny w trzech wielkościach opakowań (250, 500, 1000 g)

Wady

Wady
 • Niska zawartość kofeiny, nie wszystkim może odpowiadać

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

2. Dallmayr Prodomo Kliknij aby kupić »

Dallmayr-ProdomoDallmayr to kolejna rodzinna marka, tym razem niemiecka, której historia liczy już ponad 300 lat. Ta nazwa niewątpliwie pierwsze skojarzenie, jakie przywołuje to jakość i smak. Czy dotyczy to również Dallmayr Prodomo? Sprawdźmy.

Kawa Dallmayr to wysokojakościowa, stuprocentowa Arabika. Ziarna, które składają się na tę mieszankę pochodzą z Etiopii, a dokładniej z południowych prowincji Sidamo i Harrar, czyli można rzec z kolebki kawy, ponieważ Etiopia była pierwszym państwem, które w XIV w. odkryło ten aromatyczny napój.

Ziarna do produkcji kawy Dallmayr pozyskuje się z najlepszych regionów uprawnych świata. Ponadto, podczas procesu palenia (w tym przypadku w stopniu średnim, czyli w 210 stopniach Celsjusza) odbywa się specjalne uszlachetnienie. Jego zadaniem jest pozbawienie goryczy i substancji drażniących, dlatego też kawa Dallmayr Prodomo nie zawiera gorzkiego posmaku, tylko subtelne korzenne oraz kwiatowe nuty – niektórzy twierdzą, że w dużej mierze jaśminowe. Tym samym kwasowość kawy Dallmayr możemy określić na umiarkowanym poziomie. Jednak to pojęcie nie ma nic wspólnego z kwaśnym posmakiem. Opisuje ono owocowe i orzeźwiające właściwości naparu.

Kawa ziarnista Dallmayr posiada od 1% do maksymalnie 1,5% kofeiny, tak więc jest to idealny wybór dla osób, które w ciągu dnia często sięgają po kawę (także w późnych godzinach popołudniowych). Metoda przelewowa, urządzenia ciśnieniowe, kolbowe — kawa Dallmayr, do ekspresu nadaje się znakomicie, choć w szczególności polecana jest do ekspresów automatycznych. Konsystencja tej kawy, czyli jej body jest na średnim poziomie. Pozwala to na osiągnięcie kremowej, pełnej pianki. Sprawia to, że kawa Dallmayr ziarnista jest często wykorzystywana do przygotowywania cappuccino, flat white czy latte. Jeśli chodzi o dostępność opakowań, to możemy otrzymać: Dallmayr Prodomo 500 g paczkę oraz mniejszą 200 g – obie w bardzo korzystnej cenie, zważając na wysoką jakość kawy. Dallmayr – kawa bliska ideałowi, przynajmniej dla niektórych. Ten subtelny aromat i głęboki, wyrafinowany smak to prawdziwa rozkosz dla podniebienia.

Dallmayr Prodomo

Zalety

Zalety
 • Aromaty kawy oraz nut korzennych
 • 100% Arabika
 • Słodki posmak kawy, dzięki etiopskim ziarnom oraz średniemu stopniu wypalenia
 • Dzięki pełnej piance, świetnie nadaje się do cappuccino
 • Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
 • Niska cena
 • Świetnie nadaje się do ekspresów automatycznych

Wady

Wady
 • Niektórzy użytkownicy uważają, że kawa jest trochę za kwaśna

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

 

3. Kimbo Aroma Gold Kliknij aby kupić »

Kimbo-Aroma-GoldKimbo Aroma Gold jest to wytwór firmy, która podbiła serca milionów kawoszy na całym świecie — Cafe do Brasil. Ich działania i produkty, to nieustanne poszukiwanie jeszcze bardziej delikatnego smaku oraz dążenie do możliwie najwyższej jakości.

Kawa Kimbo to 100% Arabika, którą tworzy mieszanka najszlachetniejszych ziaren tego gatunku. Jak sama nazwa producenta wskazuje, ziarna pozyskuje się z głównie z rejonów Ameryki Środkowej oraz Południowej. Ich selekcja odbywa się na kilku etapach, aby zachować najwyższą jakość końcową produktu. Owoce kawowców pochodzące z tych regionów, wyróżniają się czekoladowym posmakiem. I taki też posiada kawa ziarnista Kimbo, a dokładniej czekoladowy z domieszką słodkiego karmelu.

Słusznie, więc można się spodziewać, że kwasowość tego naparu będzie niewielka. Przypomnijmy, że nie chodzi tu o kwaśny smak, a o orzeźwiające właściwości z owocową nutą. Natomiast wypalanie w stopniu średnim (czyli gdy ziarna osiągają temperaturę około 210 stopni Celsjusza) to element, który wpływa na idealną równowagę między goryczką a delikatnością kawy Kimbo. Tak jak standardowa Arabika, kawa do ekspresu Kimbo nie posiada zbyt dużej ilości kofeiny (zaledwie 1% – 1,5%), więc będzie to doskonały wybór dla osób, które nie mogą spożywać dużej ilości kofeiny, bądź sięgają po kawę również w godzinach popołudniowych.

Cappuccino, macchiato, flat white? Każda mleczna kawa wyjdzie perfekcyjnie, dzięki Kimbo. Kawa ziarnista tej firmy wyróżnia się pełnym body. Jest to oznaka wysokiej zawartości naturalnych tłuszczy, dzięki czemu napar będzie pozostawiał na podniebieniu bogatą i pełną aromatu teksturę. Istnieje jednak też drugi czynnik, który pozwoli cieszyć się na przykład perfekcyjnym latte – trwała crema, czyli warstwa pianki powstająca na powierzchni kawy w trakcie jej przyrządzania (w ekspresach ciśnieniowych). Pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia z kawy wytrącają się oleje oraz inne składniki odżywcze, a zawarty w niej cukier się karmelizuje. Co więcej, powstają malutkie pęcherzyki powietrza, które odpowiadają za utrzymanie pianki na powierzchni kawowego naparu. Stąd też kawa Kimbo ziarnista nadaje się do każdej metody zaparzania, ale w szczególności można ją polecić do użytku z ekspresami ciśnieniowymi oraz kolbowymi.

Opakowania kawy Kimbo możemy otrzymać w trzech rozmiarach do wyboru: 250 g, 500 g oraz 1 kg. Jeśli kawę pijemy stosunkowo rzadko, warto wybrać mniejszą paczkę, aby zapobiec wywietrzeniu się ziaren, czyli momentu, w którym stracą swój aromat. Kimbo to najsłynniejsza neapolitańska palarnia kawy, która w swoich wytworach stawia głównie na tradycję. Już w jednym łyku zamknięto jej delikatność, smak oraz iście królewski aromat, któremu nie można się oprzeć.

Kimbo Aroma Gold

Zalety

Zalety
 • 100% Arabika
 • Świetnie nadaje się do różnych metod parzenia, a zwłaszcza do ekspresu automatycznego i kolbowego
 • Wyraźne aromaty czekolady i karmelu
 • Trwała Crema oraz pełne body, powoduje, że kawa wyśmienicie spiszę się do espresso
 • Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
 • Dostępny aż w 3 wariantach opakowaniowych: 250, 500, 1000 g

Wady

Wady
 • Niska zawartość kofeiny, niektórym może odpowiadać

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Segafredo Intermezzo Kliknij aby kupić »

Segafredo-IntermezzoGłównym celem firmy Segafredo jest rozpowszechnienie smaku oraz kultury prawdziwego, włoskiego espresso. Dlatego szczególna uwaga jest poświęcana dbałości o smak i jakość kawy – począwszy od ziaren, po ostateczny napar w filiżance. Poznajcie jeden z topowych produktów tej marki, czyli Segafredo Intermezzo.

Kawa Segafredo, jako jedyna w całym zestawieniu łączy ze sobą dwie odmiany Arabikę (60%) oraz Robustę (40%), czerpiąc z nich ich najlepsze właściwości. Zacznijmy więc od smaku, w którym dominującą rolę odgrywają czekoladowe nuty, charakterystyczne dla ziaren pochodzących z rejonu Ameryki Południowej. Dlatego też smak pozbawiony jest kwasowości, ale za to z wyczuwalną goryczką. Ten intensywny i wyrazisty charakter kawy Segafredo dla jednych może stanowić duży atut, dla innych niekoniecznie. To właśnie domieszka Robusty, wpływa na ten aspekt naparu.

Jednak dzięki temu połączeniu, kawa Segafredo Intermezzo posiada też największą ilość kofeiny ze wszystkich propozycji w zestawieniu. Jej wartość oscyluje w granicy od 2% do 2,5%. Jeśli więc ktoś potrzebuje porannego przebudzenia i dużej dawki energii, to ta kawa jest idealnym wyborem. Kawa Segafredo jest wypalana w stopniu średnim. Oznacza to, że napar cechuje niezwykła delikatność, balans smakowy oraz wyczuwalny, intensywny aromat. Palarnia znajduje się w Sesto di Rastignano we Włoszech.

Kawa ziarnista Segafredo wyróżnia się także ciężkim body, czyli pełną konsystencją oraz charakterystycznym odczuciem naparu na podniebieniu. Jest to efekt obecności dużej ilości tłuszczów naturalnych w kawie. Świetnym uzupełnieniem kawy przyrządzonej na bazie tej mieszanki, będzie aksamitnie spienione mleko. Tak więc kawa Intermezzo nadaje się do przygotowania latte, cappuccino lub innej kawy mlecznej. Dlatego też najlepszy smak tej mieszanki uzyskamy, przygotowując ją w ekspresie ciśnieniowym lub kolbowym (ale jak najbardziej można śmiało użyć jej, wykorzystując inne metody zaparzania).

Kawa Segafredo Ziarnista jest dostępna w paczkach 500 g oraz 1 kg. Jednak cena zarówno za tą mniejszą, jak i większą jest bardzo przystępna, biorąc pod uwagę jej wysoką jakość. Ciesz się prawdziwą, włoską kawą w zaciszu własnego domu, dzięki Segafredo Intermezzo. Jednak ostrzegamy, że ten intensywny smak i niezwykły aromat jest wręcz uzależniający.

Segafredo Intermezzo

Zalety

Zalety
 • Wysoka zawartość kofeiny
 • Niska cena
 • Świetnie się nadaje do ekspresu automatycznego
 • Aromaty czekolady
 • Intensywny smak
 • Pełne body, daje dobrą podstawę pod espresso

Wady

Wady
 • Wyczuwalna goryczka, nie każdemu może odpowiadać

Kup w Media Markt Kup na Allegro

 

5. Pellini Top Kliknij aby kupić »

Pellini-TopPalarnia, w której produkowana jest kawa Pellini, została założona w 1922 roku w Veronie. Ich wytwory cechuje niezwykła jakość, którą gwarantuje Kontrola Jakości Produktu (charakteryzuje się jednym z najwyższych standardów na rynku) przeprowadzana systematycznie.

Nie można rozpocząć opisu Pellini Top bez śmiałego twierdzenia wielu kawoszy, iż jest to najlepsza kawa na świecie. Na tę 100% Arabikę, składa się od 6 do 8 rodzajów górskich ziaren tej odmiany, pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Są one zbierane i poddawane szczegółowej selekcji. Ponadto, wypala się je na średnim poziomie, wolno, w małych porcjach oraz odpowiedniej temperaturze, czyli maksymalnie w 210 stopniach Celsjusza. Następnie ziarna są chłodzone w naturalny sposób tzn. powietrzem, aby uwolnić pełnię smaku oraz aromatu.

A kawa Pellini Top to rzeczywiście esencja niezwykłego, orzechowo-czekoladowego smaku. To charakterystyczna cecha, dla ziaren wywodzących się z wyżej wspomnianych rejonów. Ten słodki, zrównoważony posmak, eliminuje także goryczkę i kwasowość, którą Arabika często posiada. Kawa ziarnista Pellini będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują niezwykle delikatnego, a zarazem aromatycznego naparu.

Kawa włoska Pellini posiada niską zawartość kofeiny (1% – 1,5%), więc jeśli ktoś lubi pijać kawę kilka razy dziennie (również późnym popołudniem), to śmiało może zaopatrzyć się w ten produkt. Kolejny wyróżnik Top Pellini to gęsta i aksamitna crema. Jest to delikatnie złota warstwa pianki, która powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia, gdy z kawy wytrącają się oleje i inne składniki odżywcze a zawarty w niej cukier się karmelizuje. Jakie zaś body charakteryzuje Pellini Top espresso? Kremowe, czyli na zawartość tłuszczy naturalnych kawy znajduje się na średnim poziomie.

Połączenie tych dwóch elementów skutkuje tym, że kawa ziarnista Pellini Top jest doskonała do przygotowywania espresso oraz kaw mlecznych tj. cappuccino, latte czy flat white. Dlatego też mieszanka ta polecana jest zwłaszcza do ekspresów kolbowych oraz ciśnieniowych. Niemniej jednak stosując inne metody parzenia kawy, również można ją wykorzystać.

Kawa Pellini espresso jest najdroższą propozycją w zestawieniu, ale zdecydowanie wartą swojej ceny. Zakupić ją możemy w 500 g i 1 kg opakowaniach, więc każdy kawosz może cieszyć się jej smakiem jeszcze dłużej. Prawdziwy koneser kawy niewątpliwie sięgnie po Pellini. Kawa ta zachwyca swoim harmonijnym smakiem oraz bogatym i zmysłowym aromatem. Także osobom chcącym skosztować odrobiny doskonałości, możemy śmiało polecić tę mieszankę.

Pellini Top

Zalety

Zalety
 • Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
 • 100% Arabika
 • Gęsta crema,  powoduje, że świetnie nadaje się do robienia espresso
 • Kawa świetnie nadaje się do ekspresu automatycznego i kolbowego
 • Wyczuwalne aromaty czekolady i orzechów
 • Słodki i delikatny posmak
 • Kawa zyskująca uznanie wśród znawców kawy

Wady

Wady
 • Najwyższa cena w zestawieniu

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaką kawę ziarnistą kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kawy do ekspresu?

Coraz więcej konsumentów zaczyna korzystać z różnych urządzeń do parzenia kawy, a przy tym więcej oczekuje od naparu. Dzisiaj już coraz rzadziej pija się przepaloną kawę z fusami. Zauważa się, że napój może nie tylko dostarczać nam energii, ale także świetnie smakować. Jak więc wybrać odpowiednią kawę, której łyk nie będzie powodować grymasu? Która kawa sprawdzi się najlepiej do ekspresu oraz jakie informacje może nam przekazywać opakowanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziecie w poradniku.

 

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza – Arabica, Robusta czy Liberica?

Choć na świecie istnieje ponad 500 rodzajów kawowców, to uprawia się jedynie trzy z nich. Najpopularniejsze to Arabika, Robusta i Liberica, które są uznawane za najlepsze kawy ziarniste. Sprawdźmy, co je łączy, a co odróżnia.

Arabica
Ta odmiana kawy pochodzi z kawowca odkrytego pierwotnie Etiopii. Obecnie uprawia się ją w Brazylii, Kolumbii, na Jawie i w Afryce Równikowej, ponieważ gleba w tych rejonach zawiera niski poziom pH. W zależności od miejsca uprawy możemy wyróżnić kilka odmian Arabiki, które zostaną opisane w kolejnym punkcie. Krzewy tego kawowca są odporne na warunki pogodowe, ale lubią wyższe temperatury — najbardziej optymalny przedział to od 15 do 24 stopni Celsjusza. Kolejna istotna zasada to okoliczności uprawy. Mianowicie Arabikę możemy spotkać na terenach górzystych między wysokością 800 a 2000 metrów n.p.m. Im wyżej się ją uprawia, tym jej wartość wzrasta. Obecnie coffea arabica stanowi około 70% globalnej produkcji kawy. Drzewa Arabiki są dość kosztowne w utrzymaniu, gdyż wspomniany teren ich uprawy jest przeważnie stromy i trudno dostępny. Wizualnie ziarna są długie oraz płaskie, natomiast smak jest łagodny i aromatyczny z odrobiną kwasowości. Natomiast zawartość kofeiny wynosi 1-1,5%.

Robusta 
Większość upraw tego kawowca na świecie znajduje się w środkowej oraz zachodniej Afryce, ale można je spotkać także w Indonezji, Wietnamie czy Brazylii. Drzewka Robusty są większe niż Arabiki – mogą osiągać od 7 do nawet 13 metrów. Są to uprawy o wiele bardziej odporne i mniej wymagające przynajmniej pod względem terenu. Najlepiej rośną na wysokości 200-900 m n.p.m., w temperaturze od 24 do 30 stopni Celsjusza. Najlepsza włoska kawa ziarnista? To taka, która zawiera ziarna Robusty! W klasycznych mieszankach espresso, kawach typu instant tam właśnie w dużej mierze odpowiadają za goryczkę i moc (Robusta ma od 2 do 2,5% zawartości kofeiny).

Liberica
Jak sama wskazuje, kawa pochodzi z Liberii, ale obecnie uprawia się ją również na zachodnim wybrzeżu Afryki, w Malezji i na Filipinach. Jego światowa produkcja to jedynie około 1%. Kawowce tej odmiany hoduje się na terenach nizinnych, w temperaturze od 19 do 27 stopni Celsjusza. Bardziej wymagająca jest obróbka niż uprawa, a dokładniej pozbycie się twardej łupiny, do której potrzebujemy odpowiednich maszyn. Jeśli chodzi o posmak, to jest on gorzkawy, a wręcz mówi się, że ziemisty. Ziarna Liberiki dodaje się do mieszanek kaw, nie występuje ona jako samodzielna, 100% kawa. Jej zadaniem jest raczej przełamanie smaku Arabiki lub Robusty.

 

Jaką kawę wybrać, czyli kilka słów o odmianach Arabiki

Możemy wyróżnić kilka odmian Arabiki. Wyodrębnione zostały one poprzez kryteria tj. sposób przetwarzania ziaren czy miejsca uprawy. Przecież gdyby istniał tylko jeden wariant smakowy, na sklepowych regałach nie mielibyśmy tyle możliwości do wyboru. Dobra kawa ziarnista typu Arabica? To kwestia gustu, ale przekonajmy się, z czego możemy wybrać:

 • Mocca – bardzo popularna i lubiana kawa o wyraźnym posmaku czekolady. Bourbon – to jedna z najstarszych odmian o lekko kwaskowatym posmaku z orzechowym aromatem. Świetna do espresso i kawowych deserów.

 • Maragogype – tzw. kawa słoniowata posiada bardzo duże ziarna (nawet do 2,5 cm) o delikatnym smaku. Wykorzystuje się je często w produkcji koniaku.

 • Typica – jest to pierwotna odmiana Arabiki. Choć z początku znaleźć ją można było w Jemenie, obecnie najwięcej ziaren uzyskuje się z rejonów Jamajki. Typica najlepiej smakuje, gdy jest przyrządzana w ekspresie ciśnieniowym.

 • Mundo Novo – to mieszkanka odmian Typica’i oraz Bourbon. Smak ma dość intensywny i wyrazisty, przez co stanowi doskonałą podstawę do latte.

 • Charrier – to prawdopodobnie jedyna na świecie bezkofeinowa odmiana, którą niedawno odkryto w Kamerunie. Takich odmian i hybryd Arabiki możemy wyróżnić łącznie ok. 120, jednak te wymienione wyżej są najbardziej popularne wśród kawoszy.

 

Jaką kawę kupić – czy pochodzenie ma znaczenie?

Dokonanie wyboru jaka jest najlepsza kawa ziarnista na świecie, to nie lada wyzwanie. Każdy z regionów, w którym jest uprawiana, charakteryzują zupełnie inne warunki, historia, a przede wszystkim smak. Wybierzmy się w małą podróż po odległych zakątkach świata, by odnaleźć dobre kawy na każde podniebienie.

Kraj-pochodzenia-kawy

 

 

Stopień wypalenia, czyli jaka kawa najbardziej pobudza

Najlepsza kawa ziarnista do ekspresu to taka, która najlepiej odpowiada naszym smakowym preferencjom. Jak wybrać jednak jedną spośród dziesiątek dostępnych w sklepie? Może nam w tym pomóc stopień wypalenia kawy, który ma wpływ na jej smak, ale także moc. Ziarna początkowo są zielone. Aby zmieniły swoją barwę, wrzuca się je do specjalnego pieca na kilka lub kilkanaście minut (w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać). W tym piecu następuje odparowywanie wody, przez co ich waga się mniejsza, ale za to zwiększa rozmiar. Następnie na odpowiednich tacach następuje chłodzenie ziaren, aby dwutlenek węgla mógł w naturalny sposób się ulotnić.

Najbardziej popularnym sposobem oceny stopnia palenia kawy, jest opis koloru wypalonych ziaren. Oczywiście każde ziarno reaguje inaczej, ale jest to ogólnie przyjęta norma wskazująca na pewne właściwości danej kawy. Tak więc wyróżnić możemy:

 • Palenie jasne – podczas wypalania kawy na jasno, ziarna osiągają temperaturę około 180-205 stopni Celsjusza. Uzyskany kolor będzie jasnobrązowy (zbliżony do cynamonu). Natomiast smak będzie posiadał więcej charakterystycznych nut dla danej plantacji. Prościej ujmując, kawa często będzie trochę bardziej kwaskowata.

 • Palenie średnie – w trakcie palenia ziarno osiąga temperaturę około 210 stopni Celsjusza. Kawa wypalana na średnio będzie miała oczywiście nieco mocniejszą, brązową barwę. Smak jest o wiele bardziej zrównoważony – naturalna kwasowość jest nieco osłabiona, natomiast aromat wyczuwalny. Choć może występować posmak goryczki, to kawa pozostaje niezwykle delikatna.

 • Palenie średnio ciemne – ziarno kawy osiąga w piecu temperaturę około 225-230 stopni. Ta ciemna kawa ma mocne, nieco pikantne akcenty z domieszką posmaku czekolady. Jest to efekt skarmelizowania cukrów podczas wypalania ziaren.

 • Palenie ciemne – kawa wypalana na ciemno osiąga temperaturę do 240 stopni Celsjusza. Ich kolor jest ciemny niemal czarny. Ziarna bardzo mocno wypalane niemal całkowicie tracą naturalne nuty smakowe (charakterystyczne dla danej plantacji), zyskując w zamian posmak i aromat gorzkiej czekolady oraz orzecha.

Reasumując, im lżej (jaśniej) wypalone są ziarna kawy, tym bardziej możemy w nich odczuć kwaskowy, naturalny smak. Natomiast mocne wypalanie (ciemne) daje efekt orzechowo-czekoladowego posmaku. Jeśli zaś chodzi o moc kawy, czyli poziom kofeiny, maleje ona w miarę zwiększania stopnia wypalenia. Oznacza to, że kawa wypalana na jasno posiada najwięcej kofeiny.

 

Ziarnista czy mielona – jaka kawa do ekspresu będzie lepsza?

Często kawosze zastanawiają się, jaką kawę do ekspresu wybrać – mieloną czy ziarnistą. Oczywiście w dużej mierze zależy to od sprzętu do kawy, jaki posiadamy, ale czy odróżniają je jakieś inne właściwości?

Dobra kawa ziarnista do ekspresu charakteryzuje się silnym aromatem i wyraźniejszym smakiem. Wynika to z faktu, iż ziarna kawowca powinno się zmielić tuż przed parzeniem. Najlepiej zrobić to młynkiem żarnowym (sprawdź nasz ranking młynków do kaw), który nie przepala ziaren, a je rozdrabnia. Warto też pamiętać o tym, że im krótszy czas parzenia, tym ziarna powinny być drobniej zmielone.

Osobom, które nie posiadają akcesoriów do kawy tj. młynek, możemy polecić kawę mieloną. Choć aromat traci nieco szybciej niż kawa ziarnista, to w znacznej części zależy też to od tego, jak przechowujemy kawę. Przeważnie są one sprzedawane w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Po otwarciu powinniśmy więc trzymać ją szczelnym pojemniku. Wiele osób kawę mieloną zalewa wrzątkiem, co jest nieprawidłowym nawykiem. Najlepszym sposobem parzenia pozostaje ekspres.

 

Sprawdźmy jakie informacje możemy znaleźć na opakowaniu

Jeśli wahamy się nad tym, którą kawę wybrać, warto przyjrzeć się opakowaniu. Możemy się z niego dowiedzieć się więcej, niż mogłoby się wydawać. Które informacje odgrywają największą rolę?

 • Kraj i region – to podstawowa informacja, która powinna przykuć naszą uwagę. Pochodzenie ziaren ma znaczący wpływ na ich smak. Pozwoli to uniknąć zakupu kawy o posmaku, który nam nie odpowiada.

 • Plantacja – jest to istotny punkt szczególnie dla osób, które mają dużą wiedzę z zakresu uprawy kawowców. Sam region może być pojęciem bardzo szerokim, a konkretnie położenie plantacji dużo mówi o warunkach hodowli ziaren, a tym samym ich naturalnego smaku.

 • Odmiana – kawę możemy podzielić na więcej kategorii niż Arabika czy Robusta. Informacja o odmianie znacząco pokryje się z oznaczeniem kraju lub plantacji, ale dla niektórych nazwa odmiany powie więcej niż region jej uprawy.

 • Metoda obróbki – choć ten proces dla konkretnej odmiany ziarna jest niezmienny, to może rozwiać wątpliwości, jaki aromat posiada dana kawa. Do najpopularniejszych metod obróbki możemy zaliczyć:
  • natural – metoda na sucho (owocowe, słodkie nuty),
  • washed – metoda na mokro (czystość smaku, wyraźna kwasowość),
  • pulped natural – metoda pomiędzy suchą a mokrą (wysoka słodycz) 
  • honey (słodycz z przyjemną kwasowością).

 • Stopień wypalenia – czyli jeden z czterech wyżej wymienionych sposobów (na jasno, średnio, średnio ciemno i na ciemno). Ponownie sygnalizuje nam to właściwości smakowe, ale też przede wszystkim poziom zawartości kofeiny.

 • Data palenia – data palenia to nie to samo co data ważności. To bardzo istotna informacja świadcząca o jakości ziaren znajdujących się w paczce. Kawę najlepiej pić w czasie od 7 do 50 dni od jej palenia. Oczywiście nie każdy musi pamiętać i mieć wiedzę, czym charakteryzuje się jaka kawa bądź region, z którego pochodzi. Dlatego większość kaw zawiera wyraźny, szczegółowy opis wszystkich powyżej wymienionych elementów.

 

Jak i ile przechowywać kawę, aby zachować jej aromat?

Kawa jak każdy produkt spożywczy musi być prawidłowo przechowywany, aby zachować swoje właściwości. Większość producentów na opakowaniu zawiera termin przydatności do spożycia – 2 lata. Choć wspomnieliśmy, że najlepiej pić kawę od 7 do 50 dni od czasu palenia, to nic się nie stanie jak zaparzymy ją później. Po prostu jej aromat i smak już nie będzie tak wyrazisty, jak na początku.

Dlatego warto trzymać ją w odpowiednich warunkach, aby nawet po upływie tych 50 dni, móc ją wypić. Przede wszystkim pojemnik z kawą powinien być umieszczony w szafce, do której nie docierają promienie słoneczne, a temperatura jest pokojowa. Torebka, w której ją przechowujemy, powinna być papierowa od zewnątrz i metalizowana wewnątrz. Zagwarantuje to brak przepustowości. Dodatkowo może być umieszczony w niej zawór (wentyl), który pozwoli na ulatnianie się dwutlenku węgla i zablokowanie dopływu powietrza, co wydłuży świeżość kawy. Po otwarciu można również spiąć opakowanie klipsem, ale nie należy chować go do lodówki, ani przesypywać zawartości do słoika szczególnie szklanego, gdyż są one pozbawione możliwości wentylacji.

 

Specialty coffee, czyli jaka kawa ziarnista do ekspresu spełni oczekiwania kawosza

Na świecie tylko 5% uprawianej kawy można zaliczyć do segmentu specialty. Co to oznacza? Tym mianem określa się ziarna kawy, które pochodzą z małych plantacji. Przeważnie są one położone w miejscach o idealnym mikroklimacie do uprawy kawowców. Ziarna są zbierane oraz obierane ręcznie. Pojęcie „specialty coffee” powstało na przełomie lat 60. i ’70 XX wieku.

Specialty Coffee Association of America wprowadziło punktację, której zadaniem było wyłonienie kawy najlepszej z najlepszych. Każda uprawa, która zdobywała minimum 80 punktów (w 100 punktowej skali), nosiła miano „speciality”. Nazwa ta jest zastrzeżona dla kaw, które przeszły proces certyfikacji. Wszelkie określenia typu „premium” czy „gourment” często są jedynie chwytem marketingowym.

Jak wygląda proces certyfikacji? Kiperzy badają próbki ziaren niewypalonych, wypalonych, zmielonych oraz zaparzonych. Sprawdzają, czy wśród nich nie występują zanieczyszczenia np. kamyki. Następnie ocenia się wygląd i rozmiar ziaren. Ziarna wypalone, zmielone i zalane wodą, klasyfikuje się pod względem aromatu, smaku, kwasowości, słodyczy i czystości naparu.

 

Jak prawidłowo przygotować kawę? Sposoby parzenia kawy

Americano, espresso, cappuccino czy latte. Jak przygotować je w teorii wie pewnie każdy. Jednak jak zadbać, aby ich smak był naprawdę wyjątkowy także w zaciszu domowym? Na pewno pomoże dobranie odpowiedniego sprzętu do parzenia. Oto kilka z nich:

 • Kawiarka
  Jest dostępna w wersji tradycyjnej lub elektrycznej. W przypadku tych klasycznych warto sprawdzić, z jakiego tworzywa zostały wykonane, aby nadawały się na każdy typ kuchenki. Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza? Przy tej metodzie parzenia, możliwości wyboru są bardzo szerokie. Przeważnie są to mieszanki do espresso wypalane na ciemno. Nie zaleca się stosowania gotowej kawy mielonej.
 • Chemex
  Jest to prosty ekspres do zaparzania kawy metodą przelewową. Naczynie ma kształt klepsydry i wykonane jest z wysokiej jakości szkła żaroodpornego. Ilość kawy oraz wody potrzebnej do jej zaparzenia zależy od rodzaju ziaren kawy, stopnia ich zmielenia oraz od preferowanej intensywności napoju. Najlepiej użyć kawy ciemno palonej lub średnio ciemno palonej.
 • AeroPress
  Dzięki niemu przygotujemy napar kawy ręcznie. Składa się on z cylindra zaparzającego, sitka z filtrem i tłoka zakończonego uszczelką. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Jaka kawa do AeroPressu będzie najlepsza? Ta specjalnie przeznaczona do alternatywnych metod parzenia (palona na jasno), których ziarna są dość drobne.
 • French Press
  Jest to najczęściej szklany lub metalowy cylinder, z tłokiem wewnątrz, na którego końcu znajduje się sitko. Zaletą tego urządzenia jest łatwość w użytkowaniu oraz czyszczeniu. Ponadto, przygotowanie kawy zajmuje zaledwie kilka minut. Jaka kawa do French Press okaże się najlepsza? Mieszanki kawy wypalane do espresso oraz te z przeznaczeniem do metod przelewowych.
 • Syfon
  Metoda parzenia za pomocą syfonu jest najstarszym sposobem przygotowywania kawy. Syfon składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika. Kawa otrzymana z tego urządzenia charakteryzuje się słodkim, subtelnym smakiem, natomiast wyglądem przypomina mocną herbatę. Użycie rodzaju kawy do tego typu zaparzania to kwestia preferencji smakowych.
 • Drip
  To najbardziej klasyczna metoda przelewowa parzenia kawy. Jest to stożkowy filtr wykonany ze szkła, metalu, porcelany oraz plastiku. Żłobienia we wnętrzu gwarantują doskonały przepływ wody i wydobywają z kawy pełnię aromatów. Co więcej, uzyskany napar jest delikatny o lekko herbacianej konsystencji. Kawa ziarnista najlepsza do tego typu zaparzania, to ta o owocowym lub czekoladowo-orzechowym posmaku. Ich grubość po zmieleniu powinna być wielkości ziaren soli morskiej.
 • Ekspres kolbowy
  Osoby, które zetknęły się już z ekspresem ciśnieniowym i uwielbiają prawdziwe espresso, powinny się zaopatrzyć w ekspres kolbowy. Jaka kawa jeszcze powstanie z tego urządzenia? Pyszne cappuccino, latte czy flat white. Warto wiedzieć, jaką kawę do ekspresu ciśnieniowego musimy mieć, by uzyskać te kawowe cuda. Dobór smakowy ziaren jest całkowicie dowolny, natomiast muszą być one bardzo drobno zmielone. Dzięki temu woda przepuszczona przez kolbę napotka odpowiedni opór i powstanie ciśnienie, które umożliwi pozyskanie całego smaku i aromatu.
 • Ekspres automatyczny
  Czyli najprostszy sposób na przygotowanie aromatycznej kawy. Podstawowe funkcje tego typu urządzeń to espresso oraz kawa czarna, jednak przeważnie są wyposażone w dodatkowe systemy, które pozwalają na przygotowanie efektownych kaw mlecznych tj. latte czy cappuccino bez większego wysiłku – wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na ekspresie, a on zrobi wszystko za nas. Można do nich użyć dowolnego rodzaju ziaren, w zależności od preferencji smakowych.

 

Podsumowanie. Jaka jest najlepsza kawa ziarnista?

Dobra kawa do ekspresu to ta, która najlepiej nam smakuje! A jak ją wybrać? Na pewno warto poświęcić chwilę, aby posiąść podstawową wiedzę z zakresu uprawy kawy tj. znajomość regionu pochodzenia, stopienia wypalenia czy rodzaju odmiany. Każdy z tych czynników ma swoją historię, charakterystyczne elementy, które znacząco wpływają na efekt i najważniejszy, czyli smak. A przecież o gustach się nie dyskutuje. Więc, zamiast wykupować sklepowe półki w celu poszukiwania na oślep „tej jedynej”, można po prostu poznać ją bliżej i wybrać właściwą albo przynajmniej zbliżoną do ideału.