Aktualizacja: Grudzień 2022

  1. Lavazza Qualita Oro
  2. Dallmayr Prodomo
  3. Kimbo Aroma Gold
  4. Segafredo Intermezzo
  5. Pellini Top
  6. Poradnik wyboru kawy ziarnistej

Porównanie najlepszych kaw ziarnistych:

Produkt
Gatunek
Pochodzenie
Aromat
Stopień wypalenia
Zawartość kofeiny
Dostępne opakowania [g]
Kwasowość
Goryczka
Body
Lavazza Qualita Oro
Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Owocowy, kwiatowy
Średni
Niska
250, 500, 1000
Średnia
Niska
Średnie
Dallmayr Prodomo
Arabica
Etiopia
Kwiatowy
Średni
Niska
250, 500, 1000
Średnia
Niska
Średnie
Kimbo Aroma Gold
Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Karmelowy, czekoladowy
Średni
Niska
250,500, 1000
Niska
Średnia
Ciężkie
Segafredo Intermezzo
Arabica – 60% Robusta 40%
Ameryka Południowa
Czekoladowy
Średni
Średnia
500,1000
Niska
Średnia
Ciężkie
Pellini Top
Arabica
Ameryka Środkowa i Południowa
Czekoladowy, orzechowy
Średni
Niska
500,1000Niska
NiskaŚrednie

Najlepsze kawy ziarniste do ekspresu – Ranking kaw ziarnistych 2021

 

 

1. Lavazza Qualita Oro Kliknij aby kupić »

Lavazza-Qualita-OroLavazza to marka światowej sławy, ale przede wszystkim rodzinna firma z ponad stuletnią tradycją. Obecnie jest to lider zarówno w dziedzinie produkcji aromatycznej, włoskiej kawy, jak i maszyn oraz akcesoriów do jej parzenia. Poszukując wyśmienitej kawy, warto przyjrzeć się Lavazza Qualità Oro.

„Kawa Lavazza, niebo w filiżance” – tak brzmiał pierwszy slogan reklamowy firmy z 1950 roku. I rzeczywiście wiele prawdy znajduje się w nim do dzisiaj. Chcąc najlepiej oddać smak oraz charakter kawy Lavazza Oro, trzeba rozpocząć od tego, jakiego gatunku to przedstawiciel. Jest to 100% Arabika, na którą składa się 6 rodzajów idealnie zmieszanych i starannie wyselekcjonowanych ziaren. Blendy (tak nazywamy mieszanki kawowe złożone z różnych gatunków oraz odmian) to był punkt przełomowy w rozwoju firmy oraz w smaku, jaki oferowali swoim klientom

Ziarna Arabiki wykorzystane do produkcji Lavazza Qualita Oro pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. W efekcie czego mieszanka ta charakteryzuje się owocowo-kwiatowo aromatem. Dlatego kawa Lavazza Oro będzie doskonałym wyborem dla osób, które nie lubią czuć po każdym łyku posmaku goryczy czy kwasowości. Ta równowaga została osiągnięta, dzięki wypaleniu kawy na poziomie średnim. Choć barwa ziaren pozostaje wyraźnie brązowa, to ich smak jest zdecydowanie bardziej wyważony, pozostawiając napar delikatnym. Kawa ziarnista Lavazza wypalana jest w Settimo Torinese we Włoszech.

Jak każda stuprocentowa Arabika, kawa Lavazza Qualita Oro posiada niski poziom kofeiny (1% – 1,5%). Można więc rozkoszować się nią zarówno o poranku, jak i podczas popołudniowej chwili relaksu. Sposób jej przygotowania nie ma, aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ nadaje się do każdego rodzaju parzenia. Aczkolwiek najlepiej smakuje, gdy przyrządza się ją w ekspresie automatycznym lub kolbowym.

Istnieją jednak jeszcze dwa kryteria, które dla doświadczonego kawosza odgrywają ogromną rolę podczas wyboru kawy. Pierwsza z nich to „body”. To określenie opisuje konsystencję oraz odczucie na języku, jakie pozostawia kawa. Body jest uzależnione od zawartości tłuszczów naturalnych — im ich więcej, tym napar będzie miał cięższe body. Kawa Oro ma je na poziomie średnim, co oznacza, że napar jest kremowy. Natomiast drugie kryterium to „crema”, czyli wyznacznik prawidłowo zaparzonej kawy. Jest to warstwa pianki powstająca na powierzchni naparu, w trakcie jego przyrządzania w ekspresie ciśnieniowym. Kawa ziarnista Lavazza Oro posiada cremę o złotym odcieniu oraz napar o ciepłej barwie. Sprawia to, że Lavazza będzie świetną podstawą do przyrządzenia cappuccino, latte czy innych kaw mlecznych. Kawa do ekspresu Lavazza jest dostępna w trzech wariantach do wyboru: Lavazza Oro 250 g oraz 500 gramowe opakowanie, a także paczki Lavazza Oro 1 kg dla smakoszy, którzy częściej po nią sięgają. Na popularność marki Lavazza niewątpliwie wpływa tradycja, profesjonalizm i nowoczesne rozwiązania stosowane do jej produkcji. Jeśli ktoś chce skosztować prawdziwej, włoskiej kawy, to ten wybór jest zdecydowanie dla niego.

Zalety
100% Arabika
Delikatna kawa o niskiej zawartości kofeiny
Wyczuwalne aromaty kwiatów i owoców
Świetnie sprawdza się w kawach mlecznych
Złota crema, czyli aromatycznie wyglądająca pianka o złotym odcieniu
Słodki, bez goryczkowy smak
Dostępny w trzech wielkościach opakowań (250, 500, 1000 g)
Wady
Niska zawartość kofeiny, nie wszystkim może odpowiadać

[/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

Kup na Allegro

 

2. Dallmayr Prodomo Kliknij aby kupić »

Dallmayr-ProdomoDallmayr to kolejna rodzinna marka, tym razem niemiecka, której historia liczy już ponad 300 lat. Ta nazwa niewątpliwie pierwsze skojarzenie, jakie przywołuje to jakość i smak. Czy dotyczy to również Dallmayr Prodomo? Sprawdźmy.

Kawa Dallmayr to wysokojakościowa, stuprocentowa Arabika. Ziarna, które składają się na tę mieszankę pochodzą z Etiopii, a dokładniej z południowych prowincji Sidamo i Harrar, czyli można rzec z kolebki kawy, ponieważ Etiopia była pierwszym państwem, które w XIV w. odkryło ten aromatyczny napój.

Ziarna do produkcji kawy Dallmayr pozyskuje się z najlepszych regionów uprawnych świata. Ponadto, podczas procesu palenia (w tym przypadku w stopniu średnim, czyli w 210 stopniach Celsjusza) odbywa się specjalne uszlachetnienie. Jego zadaniem jest pozbawienie goryczy i substancji drażniących, dlatego też kawa Dallmayr Prodomo nie zawiera gorzkiego posmaku, tylko subtelne korzenne oraz kwiatowe nuty – niektórzy twierdzą, że w dużej mierze jaśminowe. Tym samym kwasowość kawy Dallmayr możemy określić na umiarkowanym poziomie. Jednak to pojęcie nie ma nic wspólnego z kwaśnym posmakiem. Opisuje ono owocowe i orzeźwiające właściwości naparu.

Kawa ziarnista Dallmayr posiada od 1% do maksymalnie 1,5% kofeiny, tak więc jest to idealny wybór dla osób, które w ciągu dnia często sięgają po kawę (także w późnych godzinach popołudniowych). Metoda przelewowa, urządzenia ciśnieniowe, kolbowe — kawa Dallmayr, do ekspresu nadaje się znakomicie, choć w szczególności polecana jest do ekspresów automatycznych. Konsystencja tej kawy, czyli jej body jest na średnim poziomie. Pozwala to na osiągnięcie kremowej, pełnej pianki. Sprawia to, że kawa Dallmayr ziarnista jest często wykorzystywana do przygotowywania cappuccino, flat white czy latte. Jeśli chodzi o dostępność opakowań, to możemy otrzymać: Dallmayr Prodomo 500 g paczkę oraz mniejszą 200 g – obie w bardzo korzystnej cenie, zważając na wysoką jakość kawy. Dallmayr – kawa bliska ideałowi, przynajmniej dla niektórych. Ten subtelny aromat i głęboki, wyrafinowany smak to prawdziwa rozkosz dla podniebienia.

Zalety
Aromaty kawy oraz nut korzennych
100% Arabika
Słodki posmak kawy, dzięki etiopskim ziarnom oraz średniemu stopniu wypalenia
Dzięki pełnej piance, świetnie nadaje się do cappuccino
Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
Niska cena
Świetnie nadaje się do ekspresów automatycznych
Wady
Niektórzy użytkownicy uważają, że kawa jest trochę za kwaśna

Kup na Allegro

 

3. Kimbo Aroma Gold Kliknij aby kupić »

Kimbo-Aroma-GoldKimbo Aroma Gold jest to wytwór firmy, która podbiła serca milionów kawoszy na całym świecie — Cafe do Brasil. Ich działania i produkty, to nieustanne poszukiwanie jeszcze bardziej delikatnego smaku oraz dążenie do możliwie najwyższej jakości.

Kawa Kimbo to 100% Arabika, którą tworzy mieszanka najszlachetniejszych ziaren tego gatunku. Jak sama nazwa producenta wskazuje, ziarna pozyskuje się z głównie z rejonów Ameryki Środkowej oraz Południowej. Ich selekcja odbywa się na kilku etapach, aby zachować najwyższą jakość końcową produktu. Owoce kawowców pochodzące z tych regionów, wyróżniają się czekoladowym posmakiem. I taki też posiada kawa ziarnista Kimbo, a dokładniej czekoladowy z domieszką słodkiego karmelu.

Słusznie, więc można się spodziewać, że kwasowość tego naparu będzie niewielka. Przypomnijmy, że nie chodzi tu o kwaśny smak, a o orzeźwiające właściwości z owocową nutą. Natomiast wypalanie w stopniu średnim (czyli gdy ziarna osiągają temperaturę około 210 stopni Celsjusza) to element, który wpływa na idealną równowagę między goryczką a delikatnością kawy Kimbo. Tak jak standardowa Arabika, kawa do ekspresu Kimbo nie posiada zbyt dużej ilości kofeiny (zaledwie 1% – 1,5%), więc będzie to doskonały wybór dla osób, które nie mogą spożywać dużej ilości kofeiny, bądź sięgają po kawę również w godzinach popołudniowych.

Cappuccino, macchiato, flat white? Każda mleczna kawa wyjdzie perfekcyjnie, dzięki Kimbo. Kawa ziarnista tej firmy wyróżnia się pełnym body. Jest to oznaka wysokiej zawartości naturalnych tłuszczy, dzięki czemu napar będzie pozostawiał na podniebieniu bogatą i pełną aromatu teksturę. Istnieje jednak też drugi czynnik, który pozwoli cieszyć się na przykład perfekcyjnym latte – trwała crema, czyli warstwa pianki powstająca na powierzchni kawy w trakcie jej przyrządzania (w ekspresach ciśnieniowych). Pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia z kawy wytrącają się oleje oraz inne składniki odżywcze, a zawarty w niej cukier się karmelizuje. Co więcej, powstają malutkie pęcherzyki powietrza, które odpowiadają za utrzymanie pianki na powierzchni kawowego naparu. Stąd też kawa Kimbo ziarnista nadaje się do każdej metody zaparzania, ale w szczególności można ją polecić do użytku z ekspresami ciśnieniowymi oraz kolbowymi.

Opakowania kawy Kimbo możemy otrzymać w trzech rozmiarach do wyboru: 250 g, 500 g oraz 1 kg. Jeśli kawę pijemy stosunkowo rzadko, warto wybrać mniejszą paczkę, aby zapobiec wywietrzeniu się ziaren, czyli momentu, w którym stracą swój aromat. Kimbo to najsłynniejsza neapolitańska palarnia kawy, która w swoich wytworach stawia głównie na tradycję. Już w jednym łyku zamknięto jej delikatność, smak oraz iście królewski aromat, któremu nie można się oprzeć.

Zalety
100% Arabika
Świetnie nadaje się do różnych metod parzenia, a zwłaszcza do ekspresu automatycznego i kolbowego
Wyraźne aromaty czekolady i karmelu
Trwała Crema oraz pełne body, powoduje, że kawa wyśmienicie spiszę się do espresso
Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
Dostępny aż w 3 wariantach opakowaniowych: 250, 500, 1000 g
Wady
Niska zawartość kofeiny, niektórym może odpowiadać

Kup na Allegro

 

4. Segafredo Intermezzo Kliknij aby kupić »

Segafredo-IntermezzoGłównym celem firmy Segafredo jest rozpowszechnienie smaku oraz kultury prawdziwego, włoskiego espresso. Dlatego szczególna uwaga jest poświęcana dbałości o smak i jakość kawy – począwszy od ziaren, po ostateczny napar w filiżance. Poznajcie jeden z topowych produktów tej marki, czyli Segafredo Intermezzo.

Kawa Segafredo, jako jedyna w całym zestawieniu łączy ze sobą dwie odmiany Arabikę (60%) oraz Robustę (40%), czerpiąc z nich ich najlepsze właściwości. Zacznijmy więc od smaku, w którym dominującą rolę odgrywają czekoladowe nuty, charakterystyczne dla ziaren pochodzących z rejonu Ameryki Południowej. Dlatego też smak pozbawiony jest kwasowości, ale za to z wyczuwalną goryczką. Ten intensywny i wyrazisty charakter kawy Segafredo dla jednych może stanowić duży atut, dla innych niekoniecznie. To właśnie domieszka Robusty, wpływa na ten aspekt naparu.

Jednak dzięki temu połączeniu, kawa Segafredo Intermezzo posiada też największą ilość kofeiny ze wszystkich propozycji w zestawieniu. Jej wartość oscyluje w granicy od 2% do 2,5%. Jeśli więc ktoś potrzebuje porannego przebudzenia i dużej dawki energii, to ta kawa jest idealnym wyborem. Kawa Segafredo jest wypalana w stopniu średnim. Oznacza to, że napar cechuje niezwykła delikatność, balans smakowy oraz wyczuwalny, intensywny aromat. Palarnia znajduje się w Sesto di Rastignano we Włoszech.

Kawa ziarnista Segafredo wyróżnia się także ciężkim body, czyli pełną konsystencją oraz charakterystycznym odczuciem naparu na podniebieniu. Jest to efekt obecności dużej ilości tłuszczów naturalnych w kawie. Świetnym uzupełnieniem kawy przyrządzonej na bazie tej mieszanki, będzie aksamitnie spienione mleko. Tak więc kawa Intermezzo nadaje się do przygotowania latte, cappuccino lub innej kawy mlecznej. Dlatego też najlepszy smak tej mieszanki uzyskamy, przygotowując ją w ekspresie ciśnieniowym lub kolbowym (ale jak najbardziej można śmiało użyć jej, wykorzystując inne metody zaparzania).

Kawa Segafredo Ziarnista jest dostępna w paczkach 500 g oraz 1 kg. Jednak cena zarówno za tą mniejszą, jak i większą jest bardzo przystępna, biorąc pod uwagę jej wysoką jakość. Ciesz się prawdziwą, włoską kawą w zaciszu własnego domu, dzięki Segafredo Intermezzo. Jednak ostrzegamy, że ten intensywny smak i niezwykły aromat jest wręcz uzależniający.

Zalety
Wysoka zawartość kofeiny
Niska cena
Świetnie się nadaje do ekspresu automatycznego
Aromaty czekolady
Intensywny smak
Pełne body, daje dobrą podstawę pod espresso
Wady
Wyczuwalna goryczka, nie każdemu może odpowiadać

Kup na Allegro

 

5. Pellini Top Kliknij aby kupić »

Pellini-TopPalarnia, w której produkowana jest kawa Pellini, została założona w 1922 roku w Veronie. Ich wytwory cechuje niezwykła jakość, którą gwarantuje Kontrola Jakości Produktu (charakteryzuje się jednym z najwyższych standardów na rynku) przeprowadzana systematycznie.

Nie można rozpocząć opisu Pellini Top bez śmiałego twierdzenia wielu kawoszy, iż jest to najlepsza kawa na świecie. Na tę 100% Arabikę, składa się od 6 do 8 rodzajów górskich ziaren tej odmiany, pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Są one zbierane i poddawane szczegółowej selekcji. Ponadto, wypala się je na średnim poziomie, wolno, w małych porcjach oraz odpowiedniej temperaturze, czyli maksymalnie w 210 stopniach Celsjusza. Następnie ziarna są chłodzone w naturalny sposób tzn. powietrzem, aby uwolnić pełnię smaku oraz aromatu.

A kawa Pellini Top to rzeczywiście esencja niezwykłego, orzechowo-czekoladowego smaku. To charakterystyczna cecha, dla ziaren wywodzących się z wyżej wspomnianych rejonów. Ten słodki, zrównoważony posmak, eliminuje także goryczkę i kwasowość, którą Arabika często posiada. Kawa ziarnista Pellini będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują niezwykle delikatnego, a zarazem aromatycznego naparu.

Kawa włoska Pellini posiada niską zawartość kofeiny (1% – 1,5%), więc jeśli ktoś lubi pijać kawę kilka razy dziennie (również późnym popołudniem), to śmiało może zaopatrzyć się w ten produkt. Kolejny wyróżnik Top Pellini to gęsta i aksamitna crema. Jest to delikatnie złota warstwa pianki, która powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia, gdy z kawy wytrącają się oleje i inne składniki odżywcze a zawarty w niej cukier się karmelizuje. Jakie zaś body charakteryzuje Pellini Top espresso? Kremowe, czyli na zawartość tłuszczy naturalnych kawy znajduje się na średnim poziomie.

Połączenie tych dwóch elementów skutkuje tym, że kawa ziarnista Pellini Top jest doskonała do przygotowywania espresso oraz kaw mlecznych tj. cappuccino, latte czy flat white. Dlatego też mieszanka ta polecana jest zwłaszcza do ekspresów kolbowych oraz ciśnieniowych. Niemniej jednak stosując inne metody parzenia kawy, również można ją wykorzystać.

Kawa Pellini espresso jest najdroższą propozycją w zestawieniu, ale zdecydowanie wartą swojej ceny. Zakupić ją możemy w 500 g i 1 kg opakowaniach, więc każdy kawosz może cieszyć się jej smakiem jeszcze dłużej. Prawdziwy koneser kawy niewątpliwie sięgnie po Pellini. Kawa ta zachwyca swoim harmonijnym smakiem oraz bogatym i zmysłowym aromatem. Także osobom chcącym skosztować odrobiny doskonałości, możemy śmiało polecić tę mieszankę.

Zalety
Niska zawartość kofeiny, dobre dla osób, które nie mogą spożywać zbyt dużej ilości kofeiny
100% Arabika
Gęsta crema,  powoduje, że świetnie nadaje się do robienia espresso
Kawa świetnie nadaje się do ekspresu automatycznego i kolbowego
Wyczuwalne aromaty czekolady i orzechów
Słodki i delikatny posmak
Kawa zyskująca uznanie wśród znawców kawy
Wady
Najwyższa cena w zestawieniu

Kup na Allegro