Aktualizacja: Styczeń 2023

Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu oraz długie godziny spędzane codziennie przed komputerem stanowią częstą przyczynę występowania problemów z prawidłową postawą oraz dolegliwości bólowych w obrębie szyi i kręgosłupa. Aby temu zaradzić, coraz więcej osób decyduje się na zakup prozdrowotnych mat do akupresury, które znane są z właściwości niwelujących ból oraz rozluźnianiających napięcia w ciele. Jakie maty do akupresury są obecnie dostępne na rynku? Czym kierować się przy wyborze takiej maty? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym, a także w rankingu najchętniej kupowanych oraz najlepiej ocenianych mat do akupresury.


 • Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.

  Od razu zobacz: RANKING mat do akupresury»


  Co to jest mata do akupresury i jakie jest jej zastosowanie?

  Mata do akupresury kształtem może przypominać zwyczajną matę do jogi lub gimnastyki. Jednak podstawową różnicą odróżniającą modele służące do akupresury jest obecność około kilkuset rozetek, na których mieszczą się kolce odpowiedzialne za uciskanie wybranych partii ciała.

  Systematyczne stosowanie maty do akupresury może przyczynić się do rozluźnienia napiętych mięśni oraz zniwelowania dolegliwości bólowych w obrębie pleców, szyi, barków oraz innych części ciała, w których odczuwamy ból, napięcie lub dyskomfort. Warto dodać jednak, że nie są to jedyne możliwe opcje zastosowania maty do akupresury. Wiele osób decyduje się na zakup maty ze względu na potrzebę rozluźnienia ciała w codziennym życiu lub jako stały, końcowy element treningu cardio lub siłowego.

  Jakie są rodzaje mat do akupresury?

  Maty do akupresury, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych różnią się od siebie wielkością, materiałem wykonania oraz rodzajem kolców i wypustek. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, możemy wybierać pomiędzy standardowymi matami jednoczęściowymi, dwuczęściowymi, matami składającymi się z plastikowych lub metalowych kolców, a także modelami wykonanymi z ekologicznych materiałów.

  Mata do akupresury bez poduszki (jednoczęściowa)

  Uniwersalne, jednoczęściowe maty do akupresury nadają się do użytku na różnych partiach ciała i są dostępne w różnych rozmiarach, w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Jednak ze względu na ograniczone wymiary oraz płaską powierzchnię, mata składająca się z jednej części może okazać się niewystarczająca dla osób, którym zależy na uciskaniu partii ciała znajdujących się wokół szyi i głowy. Wynika to z faktu, że brak podparcia odcinka szyjnego mógłby być niewygodny w przypadku dłuższych sesji na macie.

  Mata do akupresury z poduszką (dwuczęściowa)

  Dwuczęściowe maty do akupresury składające się z maty oraz poduszki to świetny wybór dla osób, którym zależy na regeneracji całego ciała. Obecność poduszki podpierającej szyję i głowę sprawia, że korzystanie z maty jest znacznie bardziej wygodne i umożliwia przebywanie na niej przez dłuższy czas niż w przypadku mat jednoczęściowych. Jednak ze względu na wielkość zestawu, maty dwuczęściowe zajmują więcej miejsca od mat pozbawionych poduszek i zazwyczaj są od nich nieco droższe.

  Mata do akupresury z plastikowymi wypustkami

  Maty do akupresury, które składają się z rozet wypełnionych plastikowymi wypustkami zalecane są dla początkujących, a także dla osób o niskim progu bólu i wyższej wrażliwości sensorycznej. Dostępność takich mat jest bardzo duża. W sklepach można znaleźć maty z plastikowymi wypustkami o różnych wymiarach oraz w różnych przedziałach cenowych. Jednak warto wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla osób potrzebujących mocniejszego ucisku oraz silniejszej regeneracji.

  Mata do akupresury z metalowymi igłami

  Maty do akupresury, które składają się z kilkuset ostrych, metalowych igieł to świetny wybór dla osób, które korzystały wcześniej z akupresury i są odporne na niewielki ból oraz dyskomfort. Korzystanie z mat z metalowymi igłami gwarantuje dogłębną oraz bardzo intensywną stymulację tkanek w wybranych partiach ciała. Oczywiście warto pamiętać, że zakup takiej maty nie będzie dobrym pomysłem w przypadku osób o szczególnie wrażliwej skórze oraz dla osób o stosunkowo niskim progu bólu.

  Mata do akupresury ekologiczna

  Ekologiczne maty do akupresury wykonane są najczęściej z wytrzymałych oraz w pełni naturalnych materiałów. Środek mat ekologicznych wypełniony jest najczęściej wkładami z naturalnych włókien kokosowych, które cechują się ponadprzeciętną odpornością na działanie wilgoci. Pokrowce takich mat są najczęściej wykonane z przewiewnych, trwałych tkanin, takich jak len czy bawełna. Warto jednak wspomnieć, że wysoka jakość wykonania oraz obecność trwałych, ekologicznych materiałów mogą wpływać na wyższą cenę tego typu produktów.

  Jak wybrać matę do akupresury? Jakie parametry są istotne?

  Planując zakup sprzętu do akupresury, warto zastanowić się, jakie cechy i parametry powinna posiadać mata dostosowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Wśród najistotniejszych parametrów, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze maty do akupresury można wyróżnić między innymi jej wielkość, materiał wykonania, a także rodzaj i rozmiar kolców lub wypustek.

  Rodzaj maty

  Pierwszym czynnikiem, jaki warto rozważyć przed planowanym zakupem maty do akupresury jest jej rodzaj. W zależności od indywidualnych potrzeb, możemy wybierać pomiędzy standardowymi matami jednoczęściowymi a całymi zestawami składającymi się z maty oraz poduszki. Modele mat, które są obecnie dostępne na rynku różnią się od siebie również rodzajem kolców. Niektóre z nich posiadają delikatniejsze plastikowe wypustki, inne wyposażone są w ostre kolce, które zalecane są dla osób zaawansowanych oraz dla osób o wyższym progu bólu.

  Rozmiar maty do akupresury

  Kolejnym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem jest wielkość maty. W przypadku osób, którym zależy na złagodzeniu dolegliwości bólowych w konkretnej, wybranej partii ciała, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup mniejszej, jednoczęściowej maty do akupresury. Z kolei osoby, które potrzebują maty do rozluźnienia i zrelaksowania całego ciała powinny zdecydować się na wybór dużej maty jednoczęściowej lub zestawu składającego się z maty i poduszki.

  Materiał wykonania

  Dobra mata do akupresury powinna być wykonana z trwałych oraz bezpiecznych dla skóry materiałów. Kolejnym istotnym czynnikiem jest łatwość w czyszczeniu oraz dezynfekcji danego materiału. Najbardziej praktyczne będą maty, które są łatwe do wyczyszczenia i szybkoschnące. W zależności od własnych preferencji oraz możliwości finansowych możemy wybierać pomiędzy matami bawełnianymi, płóciennymi, a także specjalistycznymi modelami wykonanymi z tworzyw sztucznych.

  Ilość kolców

  Ilość pojedynczych kolców lub wypustek na standardowej macie do akupresury waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Oczywiście liczba ta jest z reguły zależna od wielkości całej maty, a także od jej ceny. Wybierając matę do akupresury, warto zastanowić się jaka ilość kolców będzie dla nas odpowiednia. W przypadku osób, którym zależy na delikatnym uciskaniu mniejszych partii ciała dobrym wyborem może okazać się mata o przeciętnej ilości kolców, natomiast osoby, którym zależy na intensywniejszym działaniu, powinny wybierać wśród modeli o większej ilości wypustek.

  Wielkość kolców

  Wielkość kolców na danej macie powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dla początkujących zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup maty o małych lub przeciętnych kolcach. Duże wypustki sprawdzą się w przypadku osób zaawansowanych, a także osób o stosunkowo wysokim progu bólu. Warto dodać, że wybór maty z dużymi kolcami powinien przynieść stosunkowo szybkie efekty, natomiast w przypadku mniejszych wypustek, działanie maty jest z reguły wolniejsze i mniej intensywne.

  Stopień ostrości kolców

  Stopień ostrości kolców wpływa na efektywność maty oraz intensywność jej działania. Osoby, które nie korzystały wcześniej z mat do akupresury powinny zdecydować się na modele z delikatniejszymi, plastikowymi wypustkami. Z kolei osoby, które stosowały wcześniej akupresurę i potrzebują intensywniejszego działania mogą rozważyć zakup maty z ostrymi, metalowymi kolcami. Warto dodać jednak, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla osób o delikatnej i wrażliwej skórze.

  Posiadane certyfikaty bezpieczeństwa

  Ze względu na to, że maty do akupresury mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem, to bardzo istotną rolę odgrywa to, czy konkretny produkt spełnia standardy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej oraz czy posiada niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że wybrana mata będzie w pełni bezpieczna dla naszej skóry, warto wybierać wśród modeli, które są uznane za wyroby medyczne oraz zostały zarejestrowane w urzędach zajmujących się rejestracją produktów medycznych i biobójczych.

  Jakie są aspekty zdrowotne stosowania maty do akupresury?

  Maty do akupresury to produkty o bardzo szerokim zastosowaniu. Systematyczne korzystanie z maty może przynieść ulgę w napięciach i dolegliwościach bólowych spowodowanych różnorodnymi schorzeniami oraz problemami zdrowotnymi. Wśród dolegliwości, które mogą być leczone poprzez stosowanie domowej akupresury można wyróżnić między innymi:

  • bóle kręgosłupa,
  • stres,
  • napięcia mięśniowe,
  • depresję,
  • zapalenie stawów,
  • napięciowe bóle głowy,
  • bóle barków i szyi.

  Kiedy i jak używać maty do akupresury?

  Korzystanie z maty do akupresury jest bardzo proste i może przynieść ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Aby rozpocząć domową akupresurę, należy rozłożyć matę na podłodze, kanapie lub innej płaskiej powierzchni, a następnie położyć się na niej w taki sposób, aby poszczególne kolce stykały się bezpośrednio z naszą skórą.

  Aby uniknąć podrażnień i dolegliwości bólowych, nie należy przesadzać z długością pojedynczych sesji na macie. W przypadku osób początkujących optymalny czas pojedynczej sesji powinien wynosi od 5 do 10 minut. Osoby średniozaawansowane powinny spędzać na macie około 20 minut, natomiast w przypadku osób zaawansowanych czas pojedynczej sesji może wynosić nawet 40-60 minut.

  Mata do akupresury – czy warto?

  Systematyczne korzystanie z maty do akupresury może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Domowa akupresura może okazać się doskonałym sposobem na zrelaksowanie oraz zregenerowanie ciała napiętego na skutek codziennego stresu, bezsenności oraz przewlekłych zaburzeń nastroju. Stosowanie maty stanowi również niezawodną pomoc w różnorodnych dolegliwościach bólowych w obrębie kręgosłupa, szyi oraz barków.

  Poza licznymi właściwościami prozdrowotnymi, warto wspomnieć również o szerokiej dostępności oraz różnorodności zestawów do akupresury. Maty są obecnie dostępne w różnorodnych rozmiarach i cenach, więc znalezienie odpowiedniego produktu w dowolnej półce cenowej nie powinno stanowić większego problemu.

  Jaką matę do akupresury wybrać? Podsumowanie

  Przed zakupem domowego sprzętu do akupresury, warto zastanowić się jakimi cechami oraz parametrami powinna odznaczać się mata dostosowana do naszych wymagań oraz możliwości finansowych. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybierać pomiędzy modelami jednoczęściowymi, a dużymi zestawami przeznaczonymi do kompleksowej regeneracji całego ciała. Kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę planując zakup maty, to jej wymiary oraz wielkość i stopień ostrości kolców służących do uciskania wybranych partii ciała. Aby ułatwić dokonanie trafnej decyzji zakupowej, stworzyliśmy powyższy poradnik oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku mat do akupresury.