Aktualizacja: Styczeń 2023

 1. Janpol Wenus
 2. Hilding Fandango
 3. Hilding Salsa
 4. Dakota Max
 5. Poradnik wyboru najlepszych materacy

Porównanie materaców do spania:

ModelRodzajWysokość materaca [cm]
Twardość
Antyalergiczny
Ilość stopni twardościElastyczny
Janpol Wenus
Sprężyny kieszeniowe17,5
H2, H3, H4Tak7Tak
Hilding Fandango
Sprężyny kieszeniowe21H3, H4Tak7Tak
Hilding Salsa
Pianka termoelastyczna21-22H2, H3Tak7Tak
Dakota MaxSprężyny kieszeniowe18-24H3, H4Tak9Tak

Najlepsze materace – Ranking materacy do spania 2021

 

1. Janpol Wenus Kliknij aby kupić »

Janpol-WenusOsoby, którym zależy na najwyższym komforcie i zdrowiu podczas snu, powinny rozważyć zakup produktów Janpol. Materace tej polskiej fabryki zlokalizowanej w Orzeszu są przeznaczone zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa.

Materace Janpol mogą być wykorzystywane w celach rehabilitacyjnych. Materac Wenus Janpol posiada aż siedem stref twardości w skali H2, H3 lub H4. Dzięki temu może zostać dopasowany z uwzględnieniem wskazań zdrowotnych oraz osobistych preferencji użytkownika. Mamy do wyboru następujące wersje rozmiaru – materac Janpol 160 × 200 cm, Janpol Wenus 140 × 200 cm, a także największy w ofercie materac Janpol 180 × 200 cm. Materace firmy Janpol są więc odpowiednie dla każdego, bez względu na wzrost. Materac Janpol Wenus został wyposażony w system wentylacyjny, co zauważalnie podnosi komfort snu. Jest kompatybilny ze stelażami regulowanymi oraz posiada sprężyny kieszeniowe. Każda z nich znajduje się w pracujących niezależnie kieszonkach. Dzięki temu ten materac posłaniowy Janpol zyskuje wysoką elastyczność punktową. Oznacza to, że ciało użytkownika jest w odpowiedni sposób podparte.

Jakie jeszcze zalety posiada ten produkt firmy Janpol? Materac rehabilitacyjny Wenus jest odwracalny na dwie strony. Każda z nich nadaje się do użytkowania – wystarczy w tym celu obrócić materac o 180 stopni. Częsta zamiana stron przekłada się na wzrost trwałości materaca, a także poprawę jego wentylacji. Niestety materac nawierzchniowy Janpol nie posiada właściwości antyalergicznych. Można je jednak zyskać, jeżeli zdecydujemy się na dodatkowy zakup pokrowca Silver Protect. Ochronę alergiczną zapewnia materiał wzbogacony o srebro o właściwościach zapobiegających rozwojowi alergenów, bakterii czy innych drobnoustrojów. Za sprawą dodanego do pokrowca srebra zapobiegamy również elektryzowaniu się materiału, dzięki czemu na powierzchni nie osadza się kurz, a zarazem nie powstaje przykry zapach. Pokrowiec jest łatwo zdejmowalny i odpowiedni do prania w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza.

Materace Janpol spełniają rygorystyczne normy europejskie pod kątem bezpieczeństwa. Model Wenus posiada atest PN-EN 597-1:1999, co oznacza, że jest produktem trudnopalnym. Nawet tlący się papieros nie spowoduje zapłonu. Warto jednak mieć na uwadze opinie części użytkowników tego materaca, którzy wskazują na jego ograniczoną trwałość. Ich zdaniem produkt ten po około 4-5 latach traci swoje właściwości. Po tym czasie konieczna może więc być wymiana materaca na nowy.

Zalety
Dostępne 3 skale twardości (H2, H3, H4)
Materac rehabilitacyjny
Sprężyny kieszeniowe
Materac trudnopalny
Materac odwracalny
Wentylowany
Możliwość wykupienia pokrowców antyalergicznych
Wady
Materac po 4-5 latach zaczyna tracić swoją trwałość

Kup na Allegro

 

2. Hilding Fandango Kliknij aby kupić »

Hilding-FandangoHilding Fandango to niezwykle wygodny materac, który został zakwalifikowany jako model medyczny. Jego liczne zalety docenią jednak nie tylko osoby ze schorzeniami narządu ruchu.

Materace Hilding słyną z doskonałej jakości, a opisywany model nie stanowi tu wyjątku. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu pozytywnych opiniach, wystawionych przez zadowolonych użytkowników. Wysoka jakość wykonania znajduje też odzwierciedlenie w odpowiednio długiej gwarancji – Hilding zabezpiecza swoich klientów przez okres 5 lat. Materac Hilding Fandango oferuje dwie skale twardości – H3 i H4. Jest to model dwustronny, co oznacza, że stopień twardości można łatwo dopasować do aktualnych potrzeb. Warto podkreślić, że opisywany model został wyposażony w 7 stref twardości. Oznacza to, że każda partia ciała użytkownika ma zapewnione odpowiednie podparcie. Materac Fandango charakteryzuje się także konstrukcją kieszeniową. Znaczy to tyle, że każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni i może pracować niezależnie od pozostałych. W praktyce, tego typu materace doskonale dostosowują się do kształtu ciała użytkownika, a w połączeniu z wydzielonymi strefami twardości, zapewnia to doskonałe podparcie i komfort na najwyższym poziomie.

Co jeszcze oferuje materac Fandango Hilding kieszeniowy? Opisywany model jest standardowo wyposażony w pokrowiec Medicott, wykonany ze specjalnie impregnowanej tkaniny. Materiał o którym mowa, wykazuje właściwości antyalergiczne. Co niezwykle istotne, likwiduje pokarm roztoczy, a co za tym idzie – hamuje ich rozwój bez zastosowania środków chemicznych, które mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko. Tkanina zapobiega rozwojowi pleśni, a przy tym nie zmienia swoich właściwości pod wpływem upływu czasu (użytkownik może liczyć na długą ochronę). Warto podkreślić, że pokrowiec może być prany w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co dodatkowo ułatwia utrzymanie go w czystości.

W jakich rozmiarach oferowany jest materac Hilding? Wymiar 160 × 200 to bardzo popularny wariant, jednak producent zadbał o to, żeby każdy mógł dobrać model odpowiedni dla swoich potrzeb. Oprócz wymienionego, oferta obejmuje warianty 80, 90, 100, 120, 140 i 180 × 200 cm.

Elastyczna konstrukcja sprawia, że Hilding Fandango może być stosowany w parze ze zginanym stelażem. Prozdrowotne właściwości opisywanego modelu sprawiły, że produkt ten został zakwalifikowany jako materac medyczny. Oznacza to, że może być używany przez osoby, których dotyczy ryzyko wystąpienia odleżyn i które są poddawane rehabilitacji wad postawy. Materac ten pomaga też zapobiegać rozwojowi wad narządu ruchu, zatem może pełnić funkcję profilaktyczną.

A co z wadami materaca Fandango? W tym miejscu należy wskazać na wysoką cenę. 1000 zł, które trzeba na niego przeznaczyć to sporo, jednak należy przyznać, że wysoki koszt zakupu jest uzasadniony właściwościami produktu. Jest jeszcze jeden minus, o którym należy wspomnieć – niektórzy użytkownicy donoszą, że tuż po zakupie, materac wydziela niezbyt przyjemny zapach, jednak problem ten znika po kilku dniach.

 

Materac kieszeniowy Fandango - HILDING

Materac Hilding Fandango o właściwościach medycznych cieszy się pozytywną opinią wśród wielu użytkowników

Zalety
Dwustronny materac o dwóch twardościach (H3, H4)
Sprężyny kieszeniowe
Wiele dostępnych rozmiarów
Materac prozdrowotny
Wspomaga proces rehabilitacji wad postawy
5 Lat gwarancji
Antyalergiczny pokrowiec
Wady
Stosunkowo wysoka cena (około 1000 zł)
Nieprzyjemny zapach utrzymujący się kilka dni po zakupie materaca

Kup na Allegro

 

3. Hilding Salsa Kliknij aby kupić »

Hilding-SalsaHilding Salsa to materiał wykonany w technologii piankowej, który charakteryzuje się właściwościami prozdrowotnymi. Zastosowana przez producenta technologia sprawia, że materac zapewnia nie tylko komfortowy, ale i zdrowy sen.

Materac Salsa został wykonany z pianki termoelastycznej. Ten niezwykle innowacyjny materiał reaguje na siłę nacisku, wynikającą z masy ciała, oraz na temperaturę, dostosowując swój kształt do anatomicznej budowy użytkownika. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałe podparcie każdego punktu i sprawia, że osoba śpiąca na materacu czuje się z każdej strony „otulona”. Właściwości materiału sprawiają też, że zapamiętuje on kształt. Co więcej, komfortowy sen zapewniają indywidualne strefy twardości. W opisywanym modelu jest ich aż 7. Takie rozwiązanie również sprawia, że każda część ciała ma doskonałe podparcie, charakteryzujące się indywidualnym dopasowaniem (innego podparcia wymaga głowa, a innego biodra).

Co jeszcze oferuje model Salsa? Hilding zadbał o to, żeby materac można było łatwo utrzymać w czystości. Odpowiada za to pokrowiec, dostosowany do prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto podkreślić, że materac Hilding Salsa może być wyposażony w jeden z dwóch pokrowców. Oba modele gwarantują właściwości antybakteryjne, choć proces hamowania rozwoju drobnoustrojów jest realizowany nieco inaczej.

 • Pokrowiec Velvet, o miękkiej i delikatnej strukturze, został wyposażony w technologię Purotex. Nazwa ta odnosi się do naturalnych probiotyków, zamkniętych w specjalnych kapsułkach. Pod wpływem nacisku, kapsułki pękają, a zawarty w nich środek jest stopniowo uwalniany. Substancja ta odpowiada za zwalczanie alergenów, zapewniając zdrowe środowisko snu.

 • Druga opcja, w jaką może być wyposażony materac Hilding Salsa, to pokrowiec Tencel. Ten wariant został wykonany z włókien wiskozowych, które naturalnie regulują poziom wilgotności materaca. Materiał ten wchłania wilgoć, którą wydziela ciało użytkownika, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii.


W obu opcjach użytkownik ma do dyspozycji praktyczne uchwyty. Dzięki temu, przenoszenie i obracanie materaca nie nastarcza zbyt wielu trudności, nawet w przypadku większego wariantu rozmiaru.

Skoro o rozmiarach mowa, producent zadbał o to, żeby oferta obejmowała wszystkie najpopularniejsze warianty. Dla pary nada się materac Hilding Salsa 140 × 200 cm, jeżeli jednak pozwala na to przestrzeń w sypialni, warto sięgnąć po większy model. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie materac Hilding Salsa 160 × 200 cm lub Hilding Salsa 180 × 200 cm. Dla singla odpowiedni będzie materac Hilding Salsa 90 × 200 cm, choć drobniejsze osoby wygodnie wyśpią się też na wariancie o szerokości 80 cm.

Dużą zaletą opisywanego modelu jest wentylacja. Materac „oddycha”, dzięki czemu zapewnia nieustanną wymianę powietrza. Właściwość ta sprawia, że użytkownik nie musi obawiać się rozwoju pleśni w materacu. Liczne testy potwierdziły prozdrowotne właściwości opisywanego modelu (materac medyczny). Hilding Salsa może być używany przez osoby, które ze względu na występujące schorzenie, większość czasu muszą spędzać w łóżku – opisywany model zapobiega powstawaniu odleżyn. Należy podkreślić, że materac Salsa Hilding piankowy charakteryzuje się wysoką odpornością na zużycie, co potwierdza 15-letnia gwarancja producenta. Dzięki elastycznej strukturze, model ten bardzo dobrze współpracuje ze stelażami z regulacją podgłówka lub podnóżka.

Z niektórych opinii wynika jednak, że nie jest to model dla każdego – część osób twierdzi, że materac okazuje się zbyt miękki dla użytkowników o masie ciała powyżej 80 kg. Po stronie minusów należy zapisać też cenę, wynoszącą 1500 zł.

Zalety
Pianka termoelastyczna
Zapobiega odleżynom
Zapamiętuje kształt
15 lat gwarancji
Antyalergiczny
Właściwości prozdrowotne potwierdzone atestami
Wentylacja
Wady
Najdroższy w zestawieniu
Dla osób powyżej 80 kg może być za miękki

Kup na Allegro

 

 

 

4. Dakota Max Kliknij aby kupić »

Materace Dakota to opcja ze średniej półki, niedrogie, ale też nie ponadprzeciętnie wykonane. Producent stosuje materiały jakości odpowiedniej, by spełnić oczekiwania przeciętnego klienta. Jedną z dostępnych na rynku opcji stanowi materac Dakota Max – model ciężki, skonstruowany dość tradycyjnie, z wykorzystaniem sprężyn kieszeniowych. Nie jest szczególnie elastyczny ani odpowiedni dla osób, które mają problemy ortopedyczne, jednak użytkownikowi ze standardowymi wymaganiami będzie wystarczający.

Dakota Max skonstruowany został na sprężynach kieszeniowych 18 cm, o specjalnej budowie. Sprężyny pracują niezależnie od siebie, przez co niwelują efekt nacisku na małą powierzchnię oraz wyginania się jednocześnie dużej powierzchni. Dzięki temu, gdy na materacu śpią dwie osoby i jedna z nich odwraca się czy układa, nie budzi drugiej ruchami materaca. Taka konstrukcja przekłada się też na możliwie ergonomiczną pozycję ciała podczas snu. Kolejną warstwą jest przekładka tapicerska, zwiększająca stabilność całej konstrukcji. Pianka poliuretanowa podnosi komfort użytkowania i zapobiega odkształceniom materaca. Kolejna warstwa, obecna tylko po jednej stronie (po tej, na której się leży), to mata kokosowa. Włókno kokosowe posiada naturalne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dzięki temu w materac wnika o wiele mniej roztoczy i grzybów. To z kolei sprawia, że materac Dakota jest antyalergiczny. Według wielu użytkowników naturalne pochodzenie materiału stanowi spory atut materaca. Wierzchnie warstwy materaca to włóknina puszysta wchłaniająca pot i zapewniająca prawidłową termoregulację śpiącej osobie, a także zdejmowany pokrowiec.

Materac kokos Dakota nie jest materacem ortopedycznym i nie sprawdzi się dla osób mających problemy z kręgosłupem. Jest też dość sztywny i mało elastyczny, przez co nie nadaje się do łóżek regulowanych i niezbyt wygodnie się go transportuje. Do wad modelu, które utrudniają przewożenie i przenoszenie, a także ściąganie i zakładanie pokrowca, zalicza się jego wagę – to aż 29 kg. Wygodne jest za to pranie i utrzymanie materaca w czystości, ze względu na ściągany materac. Według użytkowników spanie na nim również jest dość wygodne. Materac Dakota 140 × 200, a także inne opcje wymiarowe, pozwalają uzyskać dobrą jakość snu.

Materac Dakota Max 140 × 200 to jednak nie jedyny dostępny wymiar. Producent ma w swojej ofercie materace o wielu różnych wymiarach, a także w dwóch stopniach twardości – H3 oraz H4. Niektóre z nich charakteryzują się zmiennymi stopniami twardości w zależności od strony (wierzchniej lub spodniej). Materac Dakota to zakup stosunkowo niedrogi, dość ekonomiczny (najtańszy model w zestawieniu). Niestety, nie można powiedzieć, by był to wybór na długie lata. Jakość wykonania ze względu na niską cenę nie jest najlepsza, co przekłada się na znacznie krótszą żywotność. To wybór dla przeciętnego użytkownika o niezbyt wysokim budżecie, który chciałby kupić wygodny materac na kilka lat. W szerokiej ofercie materacy Dakota nietrudno jest znaleźć opcję idealną dla siebie.

Zalety
Niska cena – najtańszy materac w zestawieniu
Dostępne dwie skale twardości (H3, H4)
Sprężyny kieszeniowe
Możliwość zakupu wielu pokrowców z różnymi właściwościami
Antyalergiczny
Dostępny w wielu wymiarach
Wady
Ciężki (29 kg)
Nie nadaję się dla osób z problemami z kręgosłupem
Jakościowo w zestawieniu wypada najgorzej

Kup na Allegro

5. Jaki najlepszy materac kupić? Najlepsze materace

Najlepszy materac to model sprężynowy czy piankowy? Twardy czy miękki? Tak naprawdę, bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania, bowiem wybór odpowiedniego materaca to w dużej mierze kwestia subiektywnych odczuć. Każdy produkt ma jednak cechy, które świadczą o jego jakości. Jaki materac wybrać? Które parametry produktu należy mieć na uwadze? W dokonaniu trafnego wyboru pomoże ranking materacy.

Dobrze dobrany materac to gwarancja wygody i komfortu. Dla ludzkiego organizmu, sen jest niezwykle istotny. To właśnie podczas nocnego odpoczynku następuje regeneracja tkanek i ośrodkowego układu nerwowego. Funkcje receptorowe zostają odnowione, a gromadzone informacje – uporządkowane. Niedobór snu w istotny sposób pogarsza funkcje organizmu, jednak ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość nocnego wypoczynku. Można spać 8 godzin, lecz jeżeli nie zapewnimy sobie właściwego komfortu, faza głębokiego snu (to właśnie wtedy aktywowane zostają funkcje regeneracyjne) nie będzie wystarczająco długa. Efekt? Problemy z pamięcią i koncentracją, osłabienie siły mięśniowej, spadek wydolności organizmu i zaburzenie funkcji układu immunologicznego. Aby tego uniknąć, należy zadbać o to, żeby sen był maksymalnie komfortowy, a taki może zapewnić dobry materac do spania. Jaki wybrać materac? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek.

 

Jaki materac do spania? Kluczowy parametr to twardość

Jeżeli chodzi o twardość, materace zawsze powinny być dobierane stosownie indywidualnych upodobań. W tej kwestii, należy zaufać swojemu organizmowi. O tym, czy lepiej wyśpimy się na twardym czy na miękkim materacu, w największej mierze decydują cztery czynniki:

 • anatomiczna budowa ciała (wzrost, krzywizna kręgosłupa)
 • masa ciała
 • ewentualne schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu
 • pozycja, w której zazwyczaj śpimy

Wszystko to sprawia, że każdy z nas inaczej interpretuje twardość – materace do spania, które są twarde dla osób ważących 50 kg, mogą okazać się zbyt miękkie dla użytkowników o masie ciała przekraczającej 100 kg. Oczywiście, należy poznać skalę, w której oceniana jest twardość materaca (bez tego trudno jest wytypować odpowiedni model), jednak nic nie zastąpi testu organoleptycznego. Każdy producent stosuje indywidualne oznaczenia twardości, przy czym zachodzi tu wzajemna korelacja, więc każdy model można sprowadzić do skali H2, H3 i H4 – od miękkiego, przez średni po twardy.

Dlaczego twardość jest tak bardzo istotnym parametrem? Ponieważ zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy model, będzie miał negatywny wpływ na jakość snu. Jeżeli posłanie jest nadmiernie miękkie, kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia i zacznie się wyginać. Doprowadzi to do wystąpienia jednostronnego ucisku w przestrzeni między-dyskowej i w konsekwencji – do ograniczenia dopływu substancji maziowej, pełniącej funkcję odżywczą dla jądra miażdżystego. Zbyt twardy materac stworzy z kolei niepotrzebne punkty ucisku, doprowadzając w ten sposób do ograniczenia dopływu krwi. Tkanki nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu, czego objawem będzie drętwienie kończyn i ból w obszarze pleców. Polecane materace dostępne są w kilku stopniach twardości (szczegóły w rankingu), więc każdy będzie mógł dobrać model właściwy do swoich potrzeb.

 

Materac – jaki wybrać? Bardzo istotny parametr to ilość stref twardości

Poza ogólną twardością materaca, niezwykle istotne są strefy twardości. Pod tym pojęciem kryją się obszary o różnej twardości, które zapewniają podparcie właściwe dla danej partii ciała – podparcie właściwe dla głowy nie będzie odpowiednie dla bioder. Im więcej stref twardości, tym lepiej. Dobre materace do spania są wyposażone w siedem stref i właśnie taką specyfikacją legitymuje się większość modeli w zestawieniu. Większość, bo Dakota Max może pochwalić się aż dziewięcioma strefami twardości. Stwarza to dogodne warunki dla osób wysokich, które skorzystają z największej liczby stref.

 

Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?

Kolejny kluczowy parametr to rodzaj wkładu. Rynek oferuje wiele modeli, jednak największą popularnością cieszą się materace sprężynowe (kieszeniowe) i piankowe.

 • Materac kieszeniowy wykorzystuje sprężyny, z których każda jest umieszczona w oddzielnej kieszeni materiałowej. Taka konstrukcja sprawia, że każda sprężyna pracuje niezależnie (ugina się indywidualnie). Dzięki temu, materac sprężynowy kieszeniowy bardzo dobrze dopasowuje się do budowy ciała użytkownika. Wśród dobrych modeli kieszeniowych, na wyróżnienie zasługują następujące materace: Janpol Wenus, Hilding Fandango, Hovag Ikea i Dakota Max. 

 • Materac piankowy charakteryzuje się sporą miękkością, więc nie jest polecany osobom ważącym więcej niż 100 kg. Nie można jednak traktować tego jako reguły, bowiem nie brakuje modeli, które są wykonane z twardej pianki. W przypadku materacy piankowych, kluczowe znaczenie ma tworzywo. Klienci mogą wybierać spośród pianek lateksowych, wysokoelastycznych i termoelastycznych. Ostatnia pozycja wykazuje właściwości, które nie są dostępne w pozostałych modelach – materac termoaktywny, pod wpływem nacisku i ciepłoty ciała, dostosowuje się do kształtu sylwetki, dając efekt otulenia. Tego typu produkt wykazuje na tyle korzystne właściwości – że jest określany jako materac rehabilitacyjny. Wśród polecanych modeli termoaktywnych, należy wskazać na Hilding Salsa.

Na jaki materac warto się zdecydować? Poza indywidualnymi upodobaniami, pod uwagę należy wziąć także rodzaj stelaża. Materac piankowy nie jest dobrym wyborem, gdy dysponujemy sztywną ramą. W takim przypadku, pianka może stracić formę i szybko ulec wypaczeniu.

 

Jaki materac do sypialni? Pod uwagę należy wziąć rozmiar

Wybierając dobry materac do spania, należy określić, ilu osobom ma służyć. Jeden użytkownik wyśpi się na materacu o szerokości 80 cm, choć znacznie lepiej sprawdzą się modele, legitymujące się szerokością 100 lub 120 cm. Dla pary, absolutne minimum, gwarantujące komfortowy sen, to 140 cm. Właściwie każdy model materaca jest dostępny w kilku rozmiarach do wyboru. Przykładowo, Hovag Ikea jest dostępny jako materac 80 × 200, materac 90 × 200, materac 120 × 200, materac 140 × 200, materac 160 × 200 i jako materac 180 × 200. Z wyborem właściwego rozmiaru nie będzie zatem problemu. Modele Hilding Fandago i Hilding Salsa rozszerzają ten zakres o jeszcze jeden rozmiar – 100 × 200 cm.

 

Jaki materac wybrać do spania? Na jakie jeszcze cechy należy zwrócić uwagę?

Dobry materac do spania to model idealnie dobrany pod względem twardości i rozmiaru, ale nie tylko. O trafności wyboru decydują także inne cechy.

 • Pokrowiec – zdejmowany pokrowiec to ogromna zaleta, bowiem ułatwia utrzymanie idealnej czystości.
 • Materiał – pokrowiec lub poszycie materaca powinno być wykonane z materiału antyalergicznego. Takie tworzywo nie pochłania kurzu i nie dopuszcza do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów.
 • Wentylacja – włókna powinny “oddychać” zapewniając w ten sposób nieustanną wymianę powietrza.
 • Elastyczność – konstrukcja nowoczesnych stelaży umożliwia unoszenie i opuszczanie ich poszczególnych elementów. Z takich udogodnień można skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy wybierzemy elastyczny materac.

Dla zdrowia, niezwykle istotne są też właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, które zapewniają np. jony srebra

Jaki materac do spania na kręgosłup? Osoby, u których występują schorzenia narządu ruchu, powinny wykluczyć modele miękkie i bez wydzielonych stref twardości. W temacie doboru odpowiedniego modelu (pod względem twardości), warto zaczerpnąć porady ortopedy bądź fizjoterapeuty.

Jaki materac będzie najlepszy dla pary? Odpowiedź jest prosta – idealnie dopasowany, a to oznacza, że poszukiwanie kompromisu nie jest wskazane. Jeżeli nie ma zgodności co do stopnia twardości materaca, warto zadecydować się na dwa mniejsze modele, zamiast kupować jeden większy. Umieszczone w jednym stelażu, doskonale spełnią swoją funkcję.

 

Jaki materac najlepszy?

Powyżej wyszczególnione zostały cechy, które definiują dobry materac. Należy jednak pamiętać, że w kwestii wyboru właściwego modelu, największe znaczenie mają indywidualne upodobania. Nie jest przecież powiedziane, że osoba o znacznej masie ciała musi spać na twardym materacu. Przed zakupem, warto zatem wypróbować dany model. o ile sprzedawca dopuszcza taką możliwość.