Jaki inhalator dla dzieci kupić? Ranking nebulizatorów nie tylko dla dziecka

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Microlife NEB200
 2. Adamed Air Pro 360
 3. Philips Respironics Innospire Essence
 4. Omron C28p
 5. Medel Family Plus
 6. Poradnik wyboru nebulizatora

Porównanie najlepszych inhalatorów:

ModelCenaRodzaj
MMAD [μm]Maksymalny przepływ powietrza [l/min]Poziom hałasu [dB]
Frakcja respirabilna [%]
Wydajność inhalacji [ml/min]
Długość przewodu sieciowego [m]
Pozostałość osadu [ml]
Pojemność zbiornika [ml]
Microlife NEB200Sprawdź cenę »Tłokowy3,19155271,2
0,41,6
0,82-8
Adamed Air Pro 360
Sprawdź cenę »Membranowy1-5Nie dotyczy40-50Brak danych0,35Nie dotyczy0,110
Medel Family PlusSprawdź cenę »Tłokowy0,85,15292,6
0,31,40,452-8
Philips Respironics Innospire EssenceSprawdź cenę »Tłokowy2,9858770,3-0,420,52-8
Omron C28pSprawdź cenę »Tłokowy386070
0,520,22-7

Najlepsze nebulizatory – Ranking inhalatorów 2020

 

1. Nebulizator dla dzieci Microlife NEB200 Kliknij aby kupić »

Microlife-NEB200Inhalator Microlife NEB200 to wydajne urządzenie, które jest przeznaczone do użytku domowego dla całej rodziny. Jego dużą zaletą jest uniwersalność — może być stosowany zarówno do leczenia górnych, jak i dolnych dróg oddechowych, a jego konstrukcja umożliwia rozpylanie nie tylko płynów, ale także leków w postaci aerozoli. Dzięki temu może on być stosowany do wspomagania leczenia astmy, alergii, różnorodnych nieżytów gardła i nosa, przewlekłych stanów zapalnych zatok, chorób krtani oraz innych schorzeń układu oddechowego. Dodatkowo inhalatory Microlife charakteryzują się naprawdę dobrymi parametrami.

Odpowiednia jakość inhalacji — zwłaszcza w urządzeniu za niewygórowaną cenę — to cecha charakterystyczna urządzenia Microlife. Nebulizator NEB200 posiada dosyć wysokie tempo nebulizacji — w tym przypadku jest to 0,4 ml na minutę. Taka wartość pozwala w znaczący sposób skrócić czas inhalacji, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku małych dzieci (które są mniej cierpliwie i trudno im wytrzymać zbyt długi proces wdychania środków leczniczych).

Dodatkowo produkt marki Microlife posiada stabilną frakcję respirabilną (urządzenie wytwarza cząsteczki docierające do dolnych dróg oddechowych na poziomie 71,2%), odpowiednią wielkość cząsteczek MMAD (poziom 3,19 jest wartością zawierającą się w ogólnej normie) oraz wystarczającą prędkość przepływu powietrza (15 l/min), umożliwiającą rozbicie cząstek używanych leków. Te wszystkie parametry sprawiają, iż inhalator pneumatyczny Microlife nadaje się do rozpylania niemal wszystkich standardowych roztworów inhalacyjnych.

Przyzwoite parametry inhalatora Neb200 to nie jedyne jego zalety. Dodatkowo — o czym także warto wspomnieć — nebulizator Microlife charakteryzuje się cechami, które świadczą o jego funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Przede wszystkim należy podkreślić niski poziom hałasu — głośność na poziomie 52 dB umożliwia jednoczesne oglądanie telewizji bądź słuchanie radia. Istotną zaletą jest także szeroki pojemnik na lek, który gwarantuje jego efektywniejsze wykorzystywanie. Niektórzy cenią sobie także zmianowe tempo pracy — czyli 30 minut działania i 30 minut spoczynku. Do plusów należy też zaliczyć wyposażenie w odpowiednie akcesoria (w tym maskę dla dorosłych i dla dzieci, końcówkę do nosa, wymienne filtry powietrza oraz etui), wykonanie z bezpiecznych materiałów oraz łatwą obsługę. Jednocześnie producent oferuje długą gwarancję, która wynosi aż 5 lat. Na uwagę zasługuje też fakt, iż inhalator dla dziecka Microlife Neb200 jest urządzeniem lekkim, co bardzo ułatwia jego przenoszenie. Jednak nie jest on pozbawiony wad — jak podkreślają niektórzy użytkownicy szybkie tempo nebulizacji może powodować skraplanie się pary na twarzy, co zmniejsza ilość wdychanego leku. Za pewną wadę można uznać także dosyć krótki kabel (1,6 m), co w niektórych przypadkach może utrudnić korzystanie z urządzenia.

Podsumowując, nebulizator marki Microlife to kompaktowe i wygodne urządzenie, które charakteryzuje się całkiem przyzwoitymi parametrami. A połączenie dobrej jakości z niewygórowaną ceną sprawia, iż na pewno warto zwrócić na niego uwagę.

Microlife NEB200

Zalety

Zalety
 • Zbilansowana frakcja respirabilna na poziomie 71,2% powoduje, że lek dociera zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych
 • Dosyć wysokie tempo nebulizacji – 0,4
 • Wysoki maksymalny przepływ powietrza 15 l/min
 • Niska cena
 • 5 lat gwarancji
 • Niski poziom hałasu (52 dB)
 • W zestawie maska inhalacyjna dla dorosłych oraz maska dla dzieci

Wady

Wady
 • Zdarzały się opinie, nt. zbyt szybkiej nebulizacji, a przez to para skrapla się na twarzy użytkownika
 • Dosyć krótki kabel (1,6 m)

Kup na Allegro

 

2. Inhalator dla dziecka Adamed Air Pro 360 Kliknij aby kupić »

Adamed-Air-Pro-360Inhalator Adamed Air Pro 360 to jedyny w naszym zestawieniu nebulizator membranowo — siateczkowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż tytanowa membrana generuje siłę przepychającą lek przez mikroszczeliny — i tym samym zmienia jego postać. Jednocześnie inhalator membranowy — w odróżnieniu od tych pneumatycznych — nie zmienia właściwości molekularnych podawanego leku. I z tego wynika jego wysoka wydajność i skuteczność. Oczywiście to nie wszystko — nebulizator Adamed posiada wiele innych właściwości świadczących o jego wysokiej jakości.

Nebulizator siateczkowy Adamed Air Pro 360 charakteryzuje się bardzo istotną zaletą — jako jedyny w naszym rankingu ma możliwość regulacji wielkości cząsteczek (od 1 do 5 μm). Ta niezwykle przydatna cecha pozwala dopasować nebulizację do konkretnych potrzeb (możliwa jest inhalacja zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych). Ten wielki plus nie wyczerpuje wszystkich zalet urządzenia. Nebulizator Adamed Air Pro 360 charakteryzuje się

 • wysoką prędkością nebulizacji (0,35 ml/min),
 • wydajnym akumulatorem (jedno naładowanie pozwala na przeprowadzenie 10 sesji inhalacyjnych),
 • niezwykle wysoką skutecznością aplikowania leku (o czym świadczy minimalna pozostałość osadu w wysokości 0,1 ml),
 • dużą pojemnością zbiornika na lek (aż 10 ml)
 • wysoką jakością (która została potwierdzona przez certyfikat jakości).

Te wszystkie parametry sprawiają, iż nebulizator Air Pro 360 jest jednym z najbardziej wydajnych i skutecznych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.

Jedną z niewielu wad urządzenia jest stosunkowo niski wyrzut pary, który nie przekracza 20 g/min. Dodatkowo — co także bywa uważane za pewien minus — regularne używanie sprzętu wymaga corocznej wymiany membrany, co dodatkowo podnosi koszt użytkowania (a sam sprzęt należy do najdroższych w naszym zestawieniu).

Doskonałe parametry techniczne to nie jedyne plusy, jakie posiada urządzenie Adamed. Nebulizator siateczkowy Air Pro charakteryzuje się bardzo dużą praktycznością. Przede wszystkim warto podkreślić fakt, iż jest to produkt przenośny — zatem może być używany nie tylko w warunkach domowych, ale także w podróży. Dodatkowo sprzęt ten jest zasilany akumulatorem z funkcją szybkiego ładowania (potrzeba jedynie 35 minut, aby inhalator był gotowy do pracy). I dodatkowy bonus — urządzenie może być ładowane poprzez USB, co znacząco wpływa na jego funkcjonalność.

Co jeszcze decyduje o komforcie użytkowania nebulizatora firmy Adamed? Inhalator Air Pro 360 jest niezwykle cichy (około 40 – 50 dB), lekki (zaledwie 100 g razem z bateriami) i kompaktowy (jego wymiary to 37,6 mm/37,6 mm/97,7 mm). Jednocześnie posiada pełen zestaw akcesoriów w postaci ustnika oraz dwóch masek (dla dorosłych i dla dzieci). Na uwagę zasługuje także trwałe etui, które pozwala bezpiecznie przenosić urządzenie i zabezpiecza je przed uszkodzeniami i wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.

Nebulizator Air Pro Adamed to urządzenie, które na pewno zasługuje na uwagę. Jest to produkt nie tylko bardzo wydajny i skuteczny, ale także funkcjonalny i bardzo komfortowy w użytkowaniu. I chociaż nie należy do najtańszych, to jednak stosunek jakości do ceny jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Doceniają to zadowoleni użytkownicy, którzy polecają ten produkt i wystawiają mu bardzo wysokie noty.

Adamed Air Pro 360

Zalety

Zalety
 • Regulacja wielkości cząsteczek w zakresie 1-5μm, dzięki czemu można dopasować nebulizację do konkretnego zastosowania
 • Bezprzewodowy, co zwiększa wygodę użytkowania
 • Wysoka skuteczność wykorzystania leku – ilość osadu zostającego po nebulizacji sięga jedynie 0,1 ml
 • Etui w zestawie
 • Najcichsze urządzenie w zestawieniu, poziom hałasu na poziomie 40~50 dB pozwala na komfortowe użytkowanie
 • Największa pojemność zbiornika na lek w zestawieniu (10 ml)
 • Niewielkie rozmiary i niska waga
 • Ładowany przez USB
 • Zawiera maskę dla dorosłych i dla dzieci

Wady

Wady
 • Najdroższy w zestawieniu
 • Przy regularnym korzystaniu, zalecana wymiana membrany raz do roku

Kup na Allegro

 

3. Philips Respironics Innospire Essence Kliknij aby kupić »

Philips-Respironics-Innospire-EssenceInhalatory Philips powstały na bazie ponad 20-letniego doświadczenia tej marki w zakresie terapii aerozolowej. Tak długa aktywność w tej gałęzi produkcji jest swego rodzaju gwarancją wysokiej jakości. I tak jest w rzeczywistości. Inhalator Philips Respironics Innospire Essence (którego poprzednikiem był popularny nebulizator Philips Family) to urządzenie, które według zapewnień producenta zachowuje deklarowane parametry przez cały okres używania. A co warte podkreślenia — są one na naprawdę wysokim poziomie.

Nebulizator Philips charakteryzuje się takimi właściwościami, które pozwalają określić go skutecznym i efektywnym urządzeniem. Przede wszystkim wyróżnia się bardzo zbilansowaną frakcją respirabilną (na poziomie 77%), która gwarantuje dotarcie leku zarówno do górnych, jak i dolnych dróg oddechowych (co czyni ten produkt bardzo uniwersalnym). Owa uniwersalność przejawia się także w wielkości cząsteczki MMAD (na poziomie 2,9), która także decyduje o szerokim zastosowaniu urządzenia. Dodatkowo przepływ powietrza (na poziomie 8 l/min) oraz wydajność nebulizacji (od 0,3 do 0,4 ml/min) wpływa na szybsze podawanie leku, a tym samym — krótszy czas inhalowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku maluchów, które nie przepadają za tego typu terapiami. A jeżeli weźmiemy pod uwagę także fakt, iż nebulizator Philips Respironics pracuje na poziomie 58 dB (co jest jego wadą, gdyż jest to stosunkowo głośne urządzenie), to tym bardziej warto docenić stosunkowo krótki czas niezbędny do przyjęcia całej dawki leku.

Co jeszcze oferuje marka Philips? Nebulizator Respironics Innospire Essence jest modelem niezwykle wszechstronnym. Można go zastosować w bardzo wielu terapiach — i to zarówno z wykorzystaniem soli fizjologicznych, jak i najbardziej popularnych leków. Dodatkowo inhalator Philips współpracuje z nebulizatorami SideStream, które — opierając się na systemie Venturi — jeszcze bardziej skracają czas inhalacji. Sporym plusem jest także specjalna konstrukcja rozpylacza, która gwarantuje pracę ciągłą i nieprzerwane podawanie aerozolu o wysokiej jakości. A odpowiednia pojemność zbiornika (od 2 do 8 ml) zapewnia właściwą ilość leku.

Inhalator Philips Respironics Innospire Essence to nie tylko odpowiednie wyposażenie (składające się z ustnika i dwóch masek — dla dorosłych i dzieci), łatwość obsługi, nowoczesny design, kompaktowa konstrukcja czy niewielka waga, ale także stosunkowo długi przewód zasilający (jego długość dochodzi do 2 metrów), co znacząco ułatwia korzystanie z urządzenia w dużej odległości od gniazdka. Dodatkowo w zestawie znajduje się zapasowy filtr wlotu powietrza oraz stacja dokująca.

A wady? W tym przypadku producent oferuje jedynie 3 lata gwarancji (co przy innych inhalatorach jest okresem dosyć krótkim). Jednocześnie nie jest to model, który wyróżnia się najniższą ceną wśród inhalatorów tłokowych.

Koniec końców, inhalator marki Philips to dobry sprzęt, który wyróżnia się wysoką jakością, efektywnością i wydajnością. I chociaż posiada kilka mankamentów, to na pewno warto brać go pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego nebulizatora przeznaczonego do kuracji domowych.

Philips Respironics Innospire Essence

Zalety

Zalety
 • Zbilansowana frakcja respirabilna na poziomie 77% powoduje, że lek dociera zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych)
 • Wysoki maksymalny przepływ powietrza na poziomie 8 l/min, przyspiesza czas inhalacji
 • W zestawie 2 maski ( dla dzieci i dorosłych)
 • Długi przewód sieciowy – 2 metry
 • Wydajność inhalacji 0,3-0,4 ml/min

Wady

Wady
 • Stosunkowo głośna praca urządzenia (ok. 58 dB)
 • Tylko 3 letnia gwarancja

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Omron C28p Kliknij aby kupić »

Omron-C28pNebulizator tłokowy Omron C28P to urządzenie do domowego użytku, które charakteryzuje się nie tylko niezłymi parametrami, ale także niezawodnością (użytkownicy chwalą ten model przede wszystkim za bezawaryjność, która zdecydowanie wyróżnia go na tle innych produktów). A połączenie niezawodności ze skutecznością i niezłymi właściwościami daje sprzęt o wysokiej jakości, którym warto się zainteresować.

Czym wyróżnia się produkt marki Omron? Inhalator C28P posiada bardzo wysoką wydajność inhalacji — jest to 0,5 ml/min. Taka wartość zapewnia skuteczne dostarczanie składnika aktywnego, a jednocześnie skraca czas inhalowania. Na krótki okres nebulizacji wpływa też wysoki przepływ powietrza, który kształtuje się na poziomie 8 l/min. Całość uzupełnia przyzwoita frakcja respirabilna (dochodząca do 70%) oraz wielkość cząsteczek MMAD na poziomie 3, co sprawia, iż inhalator może być zastosowany zarówno do wspomagania terapii górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. A jeżeli dodamy do tego pozostałość osadu na niskim poziomie (0,2 ml), to nietrudno zauważyć, iż nebulizator Omron C28P jest urządzeniem wydajnym, charakteryzującym się dużą skutecznością w aplikowaniu substancji leczniczych.

Inhalatory Omron charakteryzują się dużą praktycznością. Podobnie jest w przypadku modelu C28P. Urządzenie składa się ze standardowego zestawu — czyli z ustnika, dwóch rodzajów masek (dla dorosłych i dla dzieci), końcówki do nosa i zapasowych filtrów. Dodatkowo producent wyposażył produkt w uchwyt na nebulizator oraz torbę służącą do przechowywania i przenoszenia urządzenia. Na uwagę zasługuje też specjalna podziałka (która ułatwia zaaplikowanie odpowiedniej dawki leku) oraz długi przewód zasilający, który umożliwia wykonanie inhalacji w odległości nawet 2 metrów od gniazdka.

Czym jeszcze charakteryzuje się produkt Omron? Nebulizator C28P jest prosty w montażu, łatwy w czyszczeniu, bardzo przyjazny w użytkowaniu (nie wymaga koordynacji z oddechem) i spełniający wszelkie normy higieniczne. Dodatkowo — co docenią rodzice maluchów — inhalator Omron dla dzieci nie posiada małych elementów (co minimalizuje ryzyko ich połknięcia lub zagubienia). Jest też urządzeniem lekkim (niecałe 2 kg), co znacząco ułatwia jego przenoszenie.

Jednak przy wszystkich wymienionych zaletach inhalator dla dzieci Omron posiada też sporą wadę. Jest dosyć głośny (60 dB), co czyni jego użytkowanie mało komfortowym jeżeli np. podczas inhalacji chcemy oglądać telewizję. Dodatkowo produkt charakteryzuje się dosyć wysoką ceną — co także może zniechęcić do zakupu.

Na koniec uczciwie trzeba jednak przyznać, że inhalator Omron C28P to urządzenie wydajne, praktyczne i charakteryzujące się wysoką bezawaryjnością. Dobre parametry, bogate wyposażenie, ciągła praca i łatwość obsługi — to podstawowe zalety tego urządzenia. I chociaż posiada kilka mankamentów, to jednak cieszy się dość dużą popularnością.

Omron C28p

Zalety

Zalety
 • Etui do przenoszenia w zestawie
 • Wysoki maksymalny przepływ powietrza na poziomie 8 l/min, przyspiesza czas inhalacji
 • Wysoka wydajność nebulizacji 0,5 ml/min (czyli dostarczenie składnika aktywnego)
 • Długi przewód zasilający – 2 m
 • Maska dla dorosłych i dla dzieci w zestawie
 • Chwalony za bezawaryjność

Wady

Wady
 • Stosunkowo głośna praca (ok. 60 dB)
 • Wysoka cena

Kup na Allegro

 

5. Inhalator dla dzieci Medel Family Plus Kliknij aby kupić »

Medel-Family-PlusInhalator Medel Family Plus to bardzo wydajne urządzenie, które jest dedykowane przede wszystkim do nebulizacji dolnych partii układu oddechowego (zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu płuc, ostrym zapaleniu oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc). Producent zastosował w nim wiele rozwiązań, które nie tylko w dużym stopniu minimalizują utratę leku, ale także podnoszą efektywność i skuteczność urządzenia.

Jedną z najbardziej wyróżniających cech, jaką charakteryzuje się nebulizator Medel jest bardzo wysoka frakcja respirabilna, która wynosi aż 92,6%. W praktyce oznacza to, iż przyswajalność mgiełki leku w drogach oddechowych (zwłaszcza tych dolnych) jest bardzo wysoka. Na dobrą wchłanialność leku w dolnych drogach oddechowych wpływa też wielkość cząsteczki MMAD, która kształtuje się na poziomie 0,8. A to jeszcze nie wszystko.

Nebulizator Medel Family Plus posiada podwójny system zaworów. Jak to działa? Otóż podczas brania wdechu przez użytkownika i wytwarzania mgiełki leku za pomocą kompresora jeden z zaworów jest otwarty i uwalnia lek. Natomiast po wydechu jeden z zaworów ulega zamknięciu, a drugi zapobiega samowolnemu ulatnianiu się mgiełki z urządzenia. Zastosowanie takiego systemu czyni nebulizator Family Plus jednym z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu. Dodatkowym bonusem jest niska pozostałość osadu (na poziomie 0,45 ml), co także świadczy o wysokiej wydajności przyjmowania leku. Warto też wspomnieć o odpowiedniej prędkości przepływu powietrza, która kształtuje się na poziomie 5,1 l/min.

Jednak pomimo tylu zalet inhalator nie jest pozbawiony pewnych mankamentów. Przede wszystkim może być mniej skuteczny podczas aplikowania leków dedykowanych do inhalacji górnych dróg oddechowych — co wynika z jego specyfikacji (tutaj sam producent podkreśla, iż urządzenie sprawdzi się przede wszystkim przy wspomaganiu leczenia dolnych dróg układu oddechowego). A dosyć powolne tempo nebulizacji (0,3 ml/min) może być w niektórych przypadkach dosyć kłopotliwe i uciążliwe.

Inhalatory Medel — oprócz wysokiej wydajności i efektywności — charakteryzują się także dużą funkcjonalnością. Podobnie jest w przypadku tego modelu. Nebulizator Medel Family Plus wyróżnia się dość niskim poziomem hałasu (52 dB), który nie przeszkadza zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednocześnie jest wyposażony nie tylko w ustnik, ale także w dwie maseczki (w tym jedną dla najmłodszych), które nie podrażniają delikatnej skóry twarzy (dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów) i są łatwe do utrzymanie w czystości.

Inne zalety tego modelu to między innymi łatwa obsługa, wymienne filtry powietrza, torba w zestawie do przechowywania i transportowania urządzenia, zintegrowana rączka ułatwiająca przenoszenie oraz stosunkowo długi wąż inhalacyjny. A dodatkowo producent oferuje 5-letnią gwarancję. Jednym z niewielu minusów zmniejszających funkcjonalność urządzenia, o którym należy wspomnieć, jest krótki przewód zasilający, którego długość to jedynie 1,4 m.

Inhalator Medel Family Plus to urządzenie charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami świadczącymi o jego wydajności i efektywności. Jednak ze względu na swoje cechy znacznie skuteczniej sprawdzi się przy inhalowaniu dolnych dróg oddechowych — co należy mieć na uwadze przy jego ewentualnym zakupie.

Inhalator Nebulizator MEDEL Family - Pierwsze Użycie

Nebulizator Medel Family Plus to najczęściej wybierany inhalator wśród użytkowników

Medel Family Plus

Zalety

Zalety
 • Bardzo dobry do nebulizacji z naciskiem na dolne partie układu oddechowego
 • Niski poziom hałasu (52 dB)
 • Wysoki poziom frakcji respirabilnej 92,6%
 • W zestawie 2 maski, 1 dla dorosłych, 1 dla dzieci
 • 5 letnia gwarancja producenta
 • Wysoka wydajność przyjmowania leku, pozostałość osadu to jedynie 0,45 ml
 • Uchwyt ułatwiający przenoszenie urządzenia
 • Długi wąż inhalacyjny od nebulizatora

Wady

Wady
 • Powolne tempo nebulizacji (0,3 ml/min)
 • Krótki przewód zasilający (1,4 m)
 • Może być mniej skuteczny przy lekach dedykowanych do inhalacji górnych dróg oddechowych

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki nebulizator kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie inhalatora?

Choroby układu oddechowego są nieprzyjemne, uciążliwe, a przy tym bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. I dlatego do ich leczenia potrzeba nie tylko cierpliwości, regularności i odpowiednio dobranej terapii, ale także zabiegów wspomagających, które ułatwią walkę z chorobą i pomogą przez nią przejść z jak najmniejszym uszczerbkiem na zdrowiu. Jednym z najbardziej znanych i zalecanych zabiegów przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych jest inhalacja, która jest nie tylko często polecana przez lekarzy, ale także chętnie stosowana przez wielu chorych — i to zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jednak aby zabieg inhalacji był skuteczny i przyniósł oczekiwane rezultaty, to powinien być wykonany we właściwy sposób. A do prawidłowej i skutecznej inhalacji niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

I tu pojawia się podstawowe pytanie — jaki inhalator wybrać, aby spełnił wszystkie swoje zadania? Szczególnie istotne jest zagadnienie dotyczące tego, jaki inhalator wybrać, kiedy jego użytkownikiem będzie dziecko (zwłaszcza to najmłodsze). A decyzja wcale nie jest łatwa, gdyż niemal każdy ranking inhalatorów przedstawia tak wiele modeli, iż trudno wybrać jeden z nich. Zatem na co zwracać uwagę przy zakupie takiego sprzętu? Oto kilka podstawowych informacji.

 

Nebulizator — co to jest i jak działa?

Czasy, kiedy inhalacje były kojarzone przede wszystkim z pochylaniem się nad miską z gorącą wodą już dawno należą do przeszłości. Dzisiaj dostępne są zdecydowanie bardziej nowoczesne metody, które umożliwiają przeprowadzenie bezproblemowej inhalacji nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci (w przypadku których wdychanie oparów z garnka nie jest możliwe). I chociaż sama istota zabiegu nie zmieniła się, to sposób jego przeprowadzania uległ rewolucji. Dzisiaj wykorzystuje się inhalatory (lub nebulizatory).

Jak działa takie urządzenie? Podstawową funkcją inhalatora jest generowanie aerozolu, roztworu lub zawiesiny, które zawierają w sobie określoną dawkę leku. Tak przygotowana substancja jest wdychana przez pacjenta i wprowadzana w miejsce, w którym toczy się proces chorobowy. Takie działanie jest bardzo skuteczne, gdyż lek dociera bezpośrednio w zainfekowane miejsce (w odróżnieniu od tabletek czy syropów). Dlatego też takie urządzenie do inhalacji (w tym także inhalator dla dzieci) charakteryzuje się dużą wszechstronnością. Najpopularniejsze inhalatory mogą być wykorzystywane do:

 • łagodzenia objawów alergii (poprzez zaaplikowanie odpowiednich leków rozkurczowych lub nawilżenie śluzówki)
 • nawilżania dróg oddechowych
 • podawania leków (na przykład przeciwalergicznych, na przeziębienie, katar lub kaszel)

Dodatkowo urządzenia tego typu mają sporo zalet – zapewniają łatwe podanie leku lub soli fizjologicznej, umożliwiają dobranie indywidualnej dawki i nie wymagają koordynacji wdechowo – wydechowej (zwłaszcza nebulizatory). Jednocześnie są świetnym rozwiązaniem w przypadku choroby maluchów – inhalator lub nebulizator dla dzieci to nieoceniona pomoc przy wszelkich schorzeniach układu oddechowego.

 

Inhalator czy nebulizator? Podstawowe różnice

Inhalowanie to jeden z najlepszych sposobów wspomagania terapii schorzeń układu oddechowego. A w tym celu doskonale sprawdzi się dobry inhalator lub nebulizator. I chociaż przyjęło się, iż oba pojęcia są tożsame, to jednak istnieją między nimi podstawowe różnice. Jakie? Otóż nebulizator zamienia ciekłą postać leku (roztworu) w aerozol (mgiełkę) – co nie jest wyznacznikiem każdego inhalatora (który może być ciśnieniowy lub proszkowy).

Co więcej — niektóre inhalatory wymagają skoordynowania oddechu z aplikacją środka leczniczego (czego nie ma w przypadku nebulizatorów, w którym na wyposażeniu jest ustnik lub specjalna maska). Natomiast wiele inhalatorów może posiadać w zestawie nebulizatory, które służą właśnie do podawania leku w postaci lekkiej mgiełki. Zatem mówiąc o różnicach pomiędzy dwoma urządzeniami należy podkreślić, iż każdy nebulizator jest inhalatorem, ale nie każdy inhalator jest nebulizatorem.

 

Inhalator — jaki wybrać? Podstawowe rodzaje

Rynek nebulizatorów pełen jest urządzeń różnego typu, które charakteryzują się różnymi właściwościami (i to bez względu na to, czy jest to inhalator dla dziecka, czy też dla osoby dorosłej). Dlatego też pierwszym kryterium podczas zakupu takiego urządzenia powinien być jego rodzaj. W tym przypadku inhalatory można podzielić na trzy podstawowe typy:

 • inhalator pneumatyczny (zwany też tłokowym), w którym aerozol powstaje pod wpływem sprężonego powietrza lub samego tlenu; jest to urządzenie proste, skuteczne i uniwersalne, które może być stosowane już u dzieci poniżej pierwszego roku życia
 • inhalator ultradźwiękowy, w którym aerozol powstaje dzięki fali akustycznej; jest to urządzenie nowoczesne, higieniczne i niemal bezgłośne
 • inhalator membranowy (siateczkowy), który generuje aerozol na skutek drgań o niskiej częstotliwości i przeciskania płynnego leku przez maleńkie otwory; urządzenie najbardziej wydajne, w którym strata leku jest najmniejsza

Każde z wymienionych wyżej urządzeń ma swoje zalety i wady. Dlatego też decydując się na zakup konkretnego typu warto przeanalizować jego cechy i indywidualne potrzeby. Szczególnie ważna jest kwestia dotycząca aplikowania konkretnych leków. W tym przypadku najbardziej uniwersalny jest nebulizator pneumatyczny, w którym istnieje możliwość zastosowania niemal każdego rodzaju leku (roztwory chlorku sodu, antybiotyki, sterydy, mukolityki, leki rozszerzające oskrzela, pentamidyny czy dornazy alfa).

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dwóch pozostałych rodzajów inhalatorów. Nebulizator membranowy i nebulizator ultradźwiękowy posiadają w tym zakresie spore ograniczenia – na przykład ten drugi służy do aplikowania jedynie leków mukolitycznych i roztworów chlorku sodu (zakazane jest stosowanie między innymi sterydów czy antybiotyków).

Równie istotny jest wiek użytkownika – nebulizator pneumatyczny to doskonały inhalator dla niemowląt, natomiast nebulizator ultradźwiękowy nie jest polecany dla maluchów poniżej pierwszego roku życia. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, iż modele ultradźwiękowe i membranowe są bardzo nowoczesne, ciche i charakteryzują się dobrą jakością oraz wysoką skutecznością.

Zatem jaki nebulizator kupić? W odniesieniu do rodzaju jest to kwestia indywidualna i w dużej mierze uzależniona od rodzaju aplikowanych leków. Nasz ranking nebulizatorów prezentuje cztery modele tłokowe (Microlife NEB200, Medel Family Plus, Philips Respironics Innospire Essence, Omron C28P) i tylko jeden membranowy (Adamed Air Pro 360).

 

Nebulizator — jaki wybrać? Najważniejszym parametry

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych, jakim powinien charakteryzować się inhalator elektryczny jest wielkość cząsteczek aerozolu. Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie cechy, które decydują o skuteczności danego inhalatora:

 • MMAD, czyli uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu (od tego parametru zależy skuteczność inhalacji — najlepszy przedział to 2 – 3 μm)
 • frakcja respirabilna, która określa procentową zawartość cząsteczek charakteryzujących się właściwym rozmiarem (o wielkości poniżej 5 μm, czyli takich, które docierają do dolnych dróg oddechowych)

Ranking przedstawiony powyżej prezentuje urządzenia, w których te dwa ważne parametry kształtują się na bardzo dobrym poziomie. Wszystkie wymienione modele tłokowe posiadają MMAD poniżej 5 μm (od 0,8 μm w modelu Medel Family Plus do 3,9 w nebulizatorze Microlife NEB200). Na szczególną uwagę zasługuje nebulizator siateczkowy (membranowy) Adamed Air Pro 360, który jako jedyny w naszym rankingu ma możliwość regulacji wielkości cząsteczek (od 1 do 5 μm), co pozwala dostosować nebulizację do konkretnych potrzeb.

Innym niezwykle ważnym parametrem technicznym jest frakcja respirabilna, która powinna wynosić około 70 – 80 %. W naszym zestawieniu inhalatorów ten parametr kształtuje się średnio na poziomie od 70 do 77 % (odpowiednio Omron C28P i Philips Respironics Innospire Essence). Wyjątkiem jest Medel Family Plus, którego frakcja respirabilna wynosi aż 92,6%. Tak wysoka wartość sprawia, iż jest to urządzenie przeznaczone do inhalowania zwłaszcza dolnych dróg oddechowych (i kupując ten model trzeba mieć to na uwadze).

Ważną kwestią przy zakupie odpowiedniego inhalatora jest prędkość nebulizacji. I o ile w przypadku osoby dorosłej nie ma to zbyt dużego znaczenia (taka osoba jest w stanie wytrzymać nawet kilkanaście minut inhalacji), o tyle w przypadku dziecka zbyt długi okres wdychania substancji leczniczych może być bardzo kłopotliwy. Dlatego też inhalator dla najmłodszych (a zwłaszcza inhalator dla niemowlaka) powinien charakteryzować się wysoką wydajnością inhalacji i stosunkowo szybkim przepływem powietrza (co skraca nebulizację i czyni ją bardziej komfortową). Zatem jaki inhalator dla dziecka? Ranking przedstawia różne modele, aby znaleźć najbardziej odpowiedni. Warto wybierać takie urządzenia, których szybość inhalacji wynosi około 0,4 – 0,5 ml/min (w naszym zestawieniu najszybszy pod tym względem jest Omron C28P i Microlife NEB200). Pozostałe modele też nie schodzą poniżej 0,3 ml/min (co nadal jest bardzo dobrym wynikiem).

O szybkości i komforcie inhalacji decyduje też odpowiednia prędkość przepływu powietrza, która odpowiada za właściwe rozbicie cząstek aplikowanych środków leczniczych. Tutaj zasada jest prosta — im jest ona większa, tym urządzenie jest bardziej wydajne. Najlepszy inhalator to taki, który ma tę wartość na poziomie minimum 10 l/min (w naszym rankingu model Microlife NEB200 charakteryzuje się przepływem na poziomie 15 l/min). Jednak wartości w graniach 8 l/min (na przykład Philips Respironics Innospire Essence czy Omron C28P) też należy uznać za bardzo przyzwoite.

 

Jaki nebulizator wybrać? Liczy się pozostałość leku w komorze nebulizującej

Pozostałość leku w komorze nebulizującej jest parametrem świadczącym o wydajności i skuteczności urządzenia. Dlaczego? Otóż im mniej leku zostaje w urządzeniu pod postacią osadu, tym większa jego ilość jest dostarczona do organizmu. Zatem tutaj warto szukać nebulizatorów, które te straty mają jak najniższe. Najlepszy inhalator pod tym względem to Adamed Air Pro 360, gdzie strata leku kształtuje się na minimalnym poziomie – 0,1 ml. Równie dobry wynik ma Omron C28P (0,2 ml straty) i Medel Family Plus (0,45 ml osadu).

 

Jaki inhalator kupić? Ważna jest funkcjonalność i wygoda użytkowania

Parametry techniczne to podstawowe, ale nie jedyne cechy, które świadczą o wysokiej jakości nebulizatora. Równie istotna jest funkcjonalność i wygoda użytkowania. W tym przypadku ważne są następujące cechy:

 • głośność (inhalator dla dzieci i dorosłych powinien pracować stosunkowo cicho — tak jak Adamed Air Pro 360, w którym głośność nie przekracza 40 – 50 dB lub Microlife NEB200 i Medel Family Plus, w których najgłośniejszy dźwięk to maksymalnie 52 dB)
 • mobilność (najwygodniejsze urządzenie to inhalator przenośny, który może być wykorzystywany także w podróży — taki inhalator bezprzewodowy to Adamed Air Pro 360)
 • długi przewód zasilający, który pozwala używać nebulizatora w znacznym oddaleniu od gniazdka (dwumetrowe kable posiada między innymi Philips Respironics Innospire Essence i Omron C28P)
 • ciągłość pracy, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku inhalatora dla całej rodziny (lub opcjonalnie — tryb przerywany w wymiarze 30 minut pracy i 30 minut przerwy)
 • odpowiednia pojemność zbiornika (standardem jest 2 – 8 ml, a na tym tle wyróżnia się Adamed Air Pro 360, który posiada zbiornik o pojemności 10 ml)
 • dodatkowe akcesoria (ustnik, maska dla dorosłych, maska dla dzieci, końcówka do nosa i etui na inhalator — jest to standardowe wyposażenie niemal każdego nebulizatora)

Dodatkową cechą podnoszącą funkcjonalność urządzenia jest prosta obsługa oraz łatwość czyszczenia i konserwacji. Nie bez znaczenia jest także rozmiar i waga urządzenia — im gabaryty są mniejsze, tym jego użytkowanie jest bardziej komfortowe. Sporo osób zauważa także, iż istotnym kryterium wyboru jest elegancki i ciekawy design. Jednak ta ostatnia cecha jest już kwestią bardzo indywidualną.

Wybór nebulizatorów dostępnych na polskim rynku jest bardzo duży — od urządzeń tłokowych, poprzez ultradźwiękowe aż do tych membranowych. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Zatem jaki nebulizator wybrać, aby jego użytkowanie przyniosło oczekiwane rezultaty? Tutaj warto zwracać uwagę przede wszystkim na parametry techniczne (i to bez względu na to, jakiego rodzaju jest konkretny inhalator). Równie istotne są pozostałe cechy, które świadczą o wydajności, skuteczności, funkcjonalności i praktyczności urządzenia. A ponieważ wybór jest duży, to i decyzje związane z zakupem nie należą do łatwych. Ale jedno jest pewne — dla skutecznej inhalacji warto kupić nebulizator. Ranking przedstawiony powyżej na pewno ułatwi odpowiedni wybór.