Aktualizacja: Kwiecień 2024

Regularne złuszczanie naskórka jest jednym z najważniejszych kroków prowadzących do uzyskania pięknej i promiennej cery. Do najbardziej rozpowszechnionych zabiegów kosmetycznych złuszczających naskórek można zaliczyć peeling kawitacyjny, który może być obecnie wykonywany zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i w warunkach domowych. Na czym polega peeling kawitacyjny? Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia do peelingu kawitacyjnego? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym, a także w rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych obecnie urządzeń służących do przeprowadzania peelingu kawitacyjnego.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING urządzeń do peelingu kawitacyjnego »


Co to jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny to bezpieczny oraz nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, którego celem jest pozbycie się martwych komórek naskórka. Do osiągnięcia tego procesu wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które w naturalny sposób niszczą zalegający naskórek oraz umożliwiają pozbycie się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, stanowiących częstą przyczynę występowania różnorodnych problemów skórnych.

Peeling kawitacyjny może być traktowany jako pojedynczy zabieg kosmetyczny, natomiast często stosuje się go również w połączeniu z innymi zabiegami nawilżającymi, złuszczającymi lub regeneracyjnymi. Regularne przeprowadzanie peelingu kawitacyjnego może znacznie poprawić wygląd cery oraz umożliwić pozbycie się różnorodnych problemów skórnych, takich jak przebarwienia, trądzik, rozszerzone pory czy widoczne zaskórniki.

Peeling kawitacyjny w domu? Dlaczego nie!

Jeszcze jakiś czas temu peelingi kawitacyjne były przeprowadzane wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzenia służącego do samodzielnego przeprowadzania peelingu kawitacyjnego w warunkach domowych. Wśród licznych zalet takiego rozwiązania można wymienić między innymi znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, a także bezinwazyjność oraz krótki czas trwania samego zabiegu. 

Urządzenia służące do wykonywania tego zabiegu są bezpieczne dla naszej skóry, a stosowanie się do zaleceń producenta konkretnego produktu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Oczywiście w przypadku osób, które zmagają się z przewlekłymi problemami skórnymi, lepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Dobry specjalista powinien również trafnie ocenić, czy samodzielne przeprowadzanie zabiegu będzie dla nas korzystne i bezpieczne.

Jak działa peeling kawitacyjny?

Działanie urządzeń służących do przeprowadzania peelingu kawitacyjnego opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków. Sam zabieg powinien być wykonywany na lekko zwilżonej skórze. W trakcie trwania peelingu, rozpylona na skórze ciecz przybiera postać mikropęcherzyków, które stopniowo pękają, niszcząc przy tym zalegające komórki martwego naskórka. 

Efektem tego procesu jest dokładne oczyszczenie skóry, a także pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum, stanowiącego jedną z częstszych przyczyn występowania różnorodnych problemów skórnych. Dzięki temu peeling kawitacyjny bardzo często stosowany jest jako element przygotowania skóry do przeprowadzania innych, bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych.

Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego? Najważniejsze parametry

Planując zakup urządzenia do peelingu kawitacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą wpływały na nasz komfort w trakcie przeprowadzania zabiegu, a także na efektywność urządzenia.

Jednym z najbardziej praktycznych elementów występujących w większości tego typu urządzeń jest wyraźny, ledowy wyświetlacz, na którym widoczne są informacje dotyczące poziomu baterii, wybranych ustawień oraz czasu, jaki pozostał do zakończenia zabiegu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest kształt samego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest poręczny oraz czy jego wielkość będzie dopasowana do naszej dłoni. Wykonywanie 15-minutowego peelingu z użyciem zbyt dużego, nieporęcznego urządzenia mogłoby okazać się mało komfortowe i niezbyt przyjemne.

W przypadku urządzeń zasilanych prądem istotną rolę odgrywa również wielkość kabla zasilającego. Jego długość powinna umożliwiać nam swobodne poruszanie się w miejscu, w którym planujemy najczęściej wykonywać zabieg.

Urządzenie do peelingu kawitacyjnego – jakie funkcje może posiadać?

W zależności od rodzaju oraz ceny konkretnego modelu, urządzenia służące do wykonywania peelingu kawitacyjnego mogą być wyposażone w różnorodne, dodatkowe funkcje, które wpływają na wzmocnienie wydajności urządzenia oraz zwiększenie naszego komfortu w trakcie przeprowadzania zabiegu.

Wśród najczęściej występujących, dodatkowych funkcji można wyróżnić funkcje i udogodnienia, takie jak:

  • możliwość przeprowadzania zabiegu sonoforezy oraz jonoforezy,
  • różne tryby pracy do wyboru,
  • funkcja kojącego masażu,
  • elektrostymulacja mięśni twarzy,
  • wodoodporna obudowa,
  • wskaźnik poziomu baterii.

Czy warto stosować peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg kosmetyczny, który przy regularnym stosowaniu może znacznie poprawić jakość oraz wygląd naszej skóry. Pierwszym zauważalnym efektem przeprowadzonego peelingu jest promienna, dokładnie oczyszczona skóra. 

Warto dodać również, że systematyczne powtarzanie zabiegu może skutkować trwałą poprawą jędrności i kolorytu cery, a także wygładzeniem skóry oraz zmniejszeniem widoczności zmian trądzikowych.

Kto może stosować peeling kawitacyjny a kto nie powinien tego robić?

Peeling kawitacyjny może być stosowany przez osoby, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum lub zauważyły, że ich cera stała się poszarzała, pozbawiona blasku i mniej jędrna. Regularne stosowanie peelingu kawitacyjnego może przyczynić się do poprawy jakości naskórka, a w efekcie zmniejszyć widoczność problemów skórnych, takich jak zmiany trądzikowe, przebarwienia, płytkie zmarszczki czy widocznie rozszerzone pory.

Jednak tak jak wiele innych zabiegów kosmetycznych, peeling kawitacyjny nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, a także przez osoby, które zmagają się z aktywnymi zmianami ropnymi, wyraźnie rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi oraz jakimikolwiek otwartymi ranami w obrębie twarzy. W przypadku wątpliwości, czy przeprowadzenie peelingu kawitacyjnego będzie dla naszej skóry odpowiednie i bezpieczne, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem. Specjalista będzie w stanie ocenić czy stan naszej skóry nadaje się do przeprowadzania zabiegów złuszczających z wykorzystaniem ultradźwięków.

Jak używać urządzenia do peelingu kawitacyjnego? Krótka instrukcja

Urządzenia służące do przeprowadzania peelingu kawitacyjnego są z reguły bardzo łatwe w obsłudze. Natomiast tak jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych, samodzielne złuszczanie martwego naskórka powinno być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego urządzenia. Jednak niezależnie od modelu sprzętu, na jaki się zdecydujemy, peeling kawitacyjny musi być przeprowadzany na zwilżonej skórze. Należy pamiętać, że po każdym przejechaniu urządzeniem po twarzy, konieczne jest ponowne nawilżenie skóry. W przeciwnym wypadku, szpatułka, która wykorzystywana jest w trakcie zabiegu mogłaby podrażnić lub naruszyć nasz naskórek.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest długość trwania zabiegu. Średni czas trwania peelingu kawitacyjnego nie powinien przekraczać 15 minut. Natomiast w przypadku osób, które wykonują zabieg po raz pierwszy, zaleca się skrócenie tego czasu do 10 minut. Stosowanie się do tych zaleceń umożliwi nam obserwację reakcji skóry na przeprowadzony zabieg oraz ułatwi przerwanie peelingu, gdy pojawią się jakiekolwiek niepożądane następstwa, takie jak zaczerwienienie czy podrażnienie skóry.

Jaki peeling kawitacyjny do domu sprawdzi się najlepiej? Podsumowanie

Planując zakup urządzenia do wykonywania peelingu kawitacyjnego, warto zastanowić się, jaką kwotę chcemy na nie przeznaczyć oraz jakie parametry oraz dodatkowe funkcje powinno posiadać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb. Niektóre modele wyposażone wyłącznie w podstawowe funkcje cechują się bardzo prostą obsługą oraz niską ceną. Z kolei wielofunkcyjne urządzenia posiadające kilka różnych trybów pracy są z reguły droższe, ale wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz nadają się do przeprowadzania innych zabiegów kosmetycznych, takich jak sonoforeza.