Aktualizacja: Styczeń 2023

Puste kapsułki żelatynowe to niezawodne rozwiązanie dla osób, którym ze względów zdrowotnych lub dietetycznych zależy na wprowadzaniu do organizmu określonej dawki środków leczniczych, witamin, minerałów, olejków lub innych preparatów w stałej lub płynnej formie. Jakie są rodzaje pustych kapsułek żelatynowych? Czym należy kierować się przed zakupem i jaki rozmiar kapsułek wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym, a także w rankingu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych obecnie pustych kapsułek żelatynowych.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 5 minut.

Od razu zobacz: Puste kapsułki żelatynowe – Ranking»


Co to są kapsułki żelatynowe i jakie jest ich zastosowanie?

Kapsułki żelatynowe to puste, gotowe do napełnienia oraz w pełni przyswajalne przez organizm opakowania, które są powszechnie stosowane jako formy wprowadzania do organizmu różnorodnych substancji leczniczych oraz suplementów diety. Stosowanie pustych kapsułek ułatwia wprowadzenie do organizmu wybranych substancji w precyzyjnych, łatwych do połknięcia dawkach. 

Zakup pustych kapsułek żelatynowych może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które przyjmują odpychające w smaku lub zapachu leki lub inne formy środków leczniczych. Produkt cieszy się również niesłabnącą popularnością wśród sportowców, osób przebywających na diecie oraz wszystkich tych, którym ze względów zdrowotnych zależy na wprowadzeniu do organizmu precyzyjnej, łatwej do przyswojenia przez organizm dowolnej substancji w postaci stałej, płynnej lub w formie pasty.

Jakie są rodzaje kapsułek żelatynowych?

Puste kapsułki żelatynowe, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych różnią się od siebie budową, rodzajem otoczki oraz materiałami, z których zostały wykonane. Na podstawie wyżej wymienionych czynników możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów kapsułek żelatynowych: miękkich, twardych, typu pullulan, a także kapsułek przeznaczonych dla osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Kapsułki żelatynowe miękkie

Miękkie kapsułki żelatynowe przeznaczone są do przechowywania substancji suchych oraz sypkich, a sam proces rozpuszczania kapsułki w żołądku ma miejsce około kilka minut po jej połknięciu. Zdecydowaną zaletą miękkich kapsułek jest to, że bardzo łatwo się je połyka. Warto natomiast pamiętać, że ze względu na elastyczną budowę są one bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, a ewentualny kontakt z wodą może spowodować ich pęknięcie lub sklejenie się ze sobą.

Kapsułki żelatynowe twarde

Twarde kapsułki żelatynowe to zdecydowanie najpopularniejszy obecnie rodzaj kapsułek. Do najistotniejszych zalet produktu można zaliczyć ich łatwe napełnianie dowolną substancją suchą lub półpłynną, a także stosunkowo szerokie zastosowanie. Czas rozpuszczania twardej kapsułki w żołądku wynosi około 3 minut, jest więc porównywalny z czasem rozpuszczania kapsułek miękkich. Warto wspomnieć również o tym, że twarde kapsułki żelatynowe nadają się do napełniania z wykorzystaniem kapsułkarki, czyli prostego urządzenia służącego do automatycznego lub półautomatycznego napełniania kapsułek wybraną substancją.

Kapsułki pullulan

Pullulan to rodzaj kapsułek, które mogą być stosowane przez wegan oraz wegetarian. Ten rodzaj kapsułek wykonany jest z pullulanu, będącego w pełni bezpiecznym, przyswajalnym przez organizm, bezwonnym polimerem, który pozyskiwany jest między innymi z grzybów wyrastających na podłożu skrobiowym. Kapsułki pullulan pozbawione są szkodliwych barwników oraz konserwantów, dzięki czemu stanowią w pełni naturalny i bezpieczny produkt.

Kapsułki HPMC

Kapsułki zawierające w składzie hypromelozę to alternatywa dla standardowych kapsułek żelatynowych. Do produkcji kapsułek HPMC wykorzystywane są półsyntetyczne polimery, stanowiące chemiczną modyfikację celulozy, która jest powszechnie stosowana przy produkcji kapsułek wegetariańskich. Niektóre kapsułki HPMC rozpuszczają się w żołądku, a inne przeznaczone są do przedłużonego uwalniania substancji i rozpuszczają się dopiero w jelitach.

Kapsułki żelatynowe wegańskie

Żelatynowe kapsułki wegańskie wykonane są w 100% z celulozy roślinnej, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla stosowanych powszechnie kapsułek żelatynowych. Zdecydowaną zaletą kapsułek wegańskich jest ich stosunkowo duża dostępność. W przeciwieństwie do kapsułek pullulan, kapsułki wegańskie wykonane z celulozy roślinnej są możliwe do zakupu w większości sklepów internetowych oraz stacjonarnych, zajmujących się sprzedażą kapsułek.

Jak wybrać kapsułki żelatynowe? Poradnik zakupowy

Planując zakup kapsułek żelatynowych, warto zastanowić się, jakimi parametrami powinien cechować się produkt spełniający nasze oczekiwania oraz jaką wielkość powinny mieć kapsułki, które będą dostosowane do ilości substancji, którą chcemy w nich umieścić.

Rodzaj

Pierwszym czynnikiem, który należy rozważyć przed zakupem pustych kapsułek jest ich rodzaj. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy dokonać wyboru pomiędzy żelatynowymi kapsułkami miękkimi, twardymi, a także produktami dedykowanymi dla wegan i wegetarian. Wśród kapsułek wegetariańskich największą popularnością cieszą się kapsułki wykonane z celulozy lub hypromelozy, stanowiącej chemiczną modyfikację celulozy roślinnej.

Rozmiar

Puste kapsułki, które są obecnie dostępne w sklepach internetowych dzielą się na osiem rozmiarów. Najmniejsze kapsułki to te oznaczone cyfrą 5, a największe to te w rozmiarze 000. Każdy z rozmiarów ma swoją określoną długość i szerokość i to na tej podstawie warto dokonać wyboru odpowiednich dla nas kapsułek. Najchętniej wybieranymi produktami są kapsułki w rozmiarach 0 oraz 00, natomiast w przypadku osób mających problem z połykaniem większych kapsułek, a także w przypadku konieczności podawania środków leczniczych dzieciom i zwierzętom domowym, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup kapsułek w rozmiarach 3,4 lub 5.

Ilość w opakowaniu

Kapsułki żelatynowe, które są obecnie dostępne na rynku można zakupić w ilości 250 lub 1000 sztuk. Opakowanie mieszczące w sobie 250 pustych kapsułek może okazać się doskonałym wyborem dla osoby, która napełnia kapsułki środkami leczniczymi lub suplementami diety wyłącznie na własny użytek. Takie opakowanie może wystarczyć wtedy nawet na kilka miesięcy. Natomiast osoby, które decydują się na zakup kapsułek z zamiarem produkcji suplementów diety lub napełniają kapsułki z wykorzystaniem kapsułkarki, powinny rozważyć zakup większego opakowania, mieszczącego w sobie aż 1000 kapsułek. Takie rozwiązanie będzie znacznie bardziej praktyczne i ekonomiczne.

Jakie mogą być rozmiary kapsułek żelatynowych?

Obecnie na rynku dostępnych jest osiem różnych rozmiarów pustych kapsułek żelatynowych. Najmniejsze kapsułki to te w rozmiarze 5, natomiast największe mają rozmiar 000. Poniżej zamieszczone zostały szczegółowe informacje na temat parametrów oraz proponowanego przeznaczenia każdego z dostępnych rozmiarów kapsułek.

000

Kapsułki w rozmiarze 000 to największy, dostępny obecnie na rynku rodzaj pustych kapsułek żelatynowych. Maksymalna pojemność pojedynczej kapsułki w tym rozmiarze wynosi około 1000 mg, natomiast wartość ta może być zmienna w zależności od poziomu gęstości substancji, którą planujemy umieścić w kapsułce. Długość kapsułki w rozmiarze 000 wynosi około 2,5 cm, dlatego powinny być one stosowane przez osoby, które nie mają problemu z przełykaniem większych kapsułek. Kapsułki 000 mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku osób przyjmujących regularnie większe ilości wybranych środków leczniczych lub suplementów diety.

00

Puste kapsułki 00 to najchętniej kupowany obecnie rozmiar kapsułek żelatynowych. Popularność kapsułek 00 wynika z ich uniwersalnej pojemności oraz stosunkowo łatwych do przełknięcia rozmiarów. Pojemność pojedynczej kapsułki w rozmiarze 00 wynosi około 750 mg, a jej długość to w przybliżeniu 2,3 cm. Puste kapsułki 00 mogą okazać się doskonałym wyborem dla osób przyjmujących regularnie leki, witaminy lub suplementy diety w postaci suchej lub proszkowanej. Wielkość kapsułki powinna być stosunkowo łatwa do przełknięcia dla większości dorosłych osób, natomiast może okazać się zbyt duża dla dzieci, dlatego w ich przypadku warto sięgnąć po kapsułki w mniejszych rozmiarach.

0

Puste kapsułki w rozmiarze 0 to drugi najpopularniejszy obecnie rodzaj kapsułek. Pojemność pojedynczej kapsułki 0 wynosi około 500 mg, natomiast warto pamiętać, że wartość ta może różnić się nieco w zależności od stopnia gęstości substancji, które są w niej umieszczane. Długość kapsułki wynosi w tym przypadku około 2,1 cm i jest to rozmiar powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Z tego względu zakup kapsułek może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób produkujących własne suplementy diety.

1

Pojemność pustych kapsułek w rozmiarze 1 wynosi około 400 mg. Z tego względu produkt może okazać się doskonałym wyborem dla osób mających problem z przełykaniem większych leków. Mimo mniejszej pojemności, puste kapsułki w rozmiarze 1 są bardzo łatwe zarówno do napełnienia ręcznego, jak i z wykorzystaniem kapsułkarki. Tak jak w przypadku pozostałych rozmiarów, kapsułki żelatynowe 1 rozpuszczają się w żołądku już po kilku minutach, więc mogą okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim działaniu wprowadzonych do organizmu substancji.

2

Puste kapsułki żelatynowe w rozmiarze 2 charakteryzują się nieco mniejszą pojemnością, wynoszącą około 300 mg. Warto pamiętać jednak, że pojemność kapsułki zależna jest od gęstości substancji, którą w niej umieszczamy, dlatego wartość ta może być nieco mniejsza w przypadku leków lub suplementów o większej gęstości. Zakup kapsułek w rozmiarze 2 zalecany jest dla osób mających problem z przełykaniem większych leków, a także dla osób przyjmujących regularnie środki lecznicze o odrzucającym smaku lub zapachu. Powłoka kapsułki jest w stanie je zneutralizować, dzięki czemu zażywanie konkretnej substancji może okazać się znacznie mniej dokuczliwe.

3

Puste kapsułki żelatynowe w rozmiarze 3 cechują się pojemnością wynoszącą około 200 mg. Długość pojedynczej kapsułki w tym rozmiarze wynosi natomiast około 1,5 cm. Będzie to uniwersalny wybór w przypadku konieczności podawania leków dzieciom lub starszym osobom mającym problem z przełykaniem większych tabletek. Kapsułki żelatynowe wykonane są z bezpiecznego dla organizmu białka zwierzęcego, które cechuje się szybkim czasem rozpuszczania w żołądku. Dzięki temu zakup kapsułek może okazać się również dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim działaniu wprowadzonej do organizmu substancji.

4

Kapsułki żelatynowe oznaczone cyfrą 4 to jedne z częściej wybieranych rodzajów kapsułek w mniejszych rozmiarach. Pojemność pojedynczej kapsułki wynosi około 100 mg, dzięki czemu możemy umieścić w niej sproszkowane środki lecznicze lub witaminy w precyzyjnych ilościach. Długość kapsułki w rozmiarze 4 wynosi około 1,3 cm. Niewielkie wymiary kapsułki sprawiają, że może ona stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób mających problem z podawaniem leku małym dzieciom lub przewlekle chorującym zwierzętom domowym.

5

Puste kapsułki w rozmiarze 5 to najmniejsze spośród wszystkich, dostępnych obecnie na rynku kapsułek żelatynowych. Pojemność kapsułki w tym rozmiarze to około 75 mg, a jej długość wynosi około 1 cm. Wymiary produktu mogą okazać się odpowiednie dla osób, które ze względu na stan zdrowia potrzebują przyjmować niewielkie, precyzyjnie określone ilości wybranych leków. Tak mała, bezwonna kapsułka może stanowić również świetny sposób na podawanie środków leczniczych dzieciom oraz zwierzętom domowym, które mają problem z przyjmowaniem leków.

Jakie kapsułki żelatynowe wybrać? Podsumowanie

Puste kapsułki żelatynowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują tworzenie własnych suplementów diety lub regularnie zażywają leki, zioła czy witaminy, które ze względu na wielkość lub kształt są trudne do połknięcia. Zakup kapsułek może okazać się również świetną opcją dla osób, które mają problem z podawaniem środków leczniczych dzieciom oraz zwierzętom. Przed wyborem kapsułek, warto zastanowić się, jaki rodzaj oraz rozmiar produktu będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. W zależności od tego, jak często i na jaką skalę planujemy wykorzystywać kapsułki, możemy dokonać wyboru pomiędzy kapsułkami pakowanymi po 250 lub po 1000 sztuk.