Aktualizacja: Sierpień 2022

Nadal najwięcej osób posługuje się przy myciu zębów zwykłymi, tradycyjnymi szczoteczkami. Duża grupa osób w tej chwili wybiera jednak szczoteczki elektryczne albo jeszcze nowszy wynalazek – szczoteczki soniczne. Szczoteczka soniczna posiada wbudowany akumulator, który po naładowaniu pozwala jej działać przez określony czas. Jest dokładna i pozwala dobrze zadbać o stan uzębienia, co w nowoczesnym świecie ma szczególne znaczenie. Jaka szczoteczka soniczna jest najlepsza? Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? I jakimi cechami powinna się wyróżniać dobra szczoteczka, by warto ją było kupić?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Często można znaleźć naprawdę wiele zapytań dotyczących pielęgnacji jamy ustnej i najwłaściwszych sprzętów, które pozwolą świetnie zadbać o stan zębów. Pojawiają się między innymi pytania czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy rotacyjna i jak używać szczoteczki sonicznej. Żeby odpowiedzieć na pytanie o poprawne posługiwanie się nią, trzeba jednak najpierw wyjaśnić, czym dokładnie jest. To rodzaj szczoteczki elektrycznej, wyposażonej w stację akumulatorową, która emituje drgania i fale dźwiękowe. Do takiej stacji przymocowuje się odpowiednią końcówkę, którą czyści się później zęby. Technologia soniczna cechuje się dużą częstotliwością ruchów wymiatających – uznawanych obecnie za najskuteczniejsze w walce z codziennymi zanieczyszczeniami, osadem czy kamieniem nazębnym. W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych szczoteczek sonicznych, których wady i zalety porównaliśmy. To następujące modele: Philips Sonicare HX6732/37, Seysso Basic, Oral-B Pulsonic Slim 1000, Xiaomi Soocas X3 oraz TeesaTSA8015.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Jeśli chodzi o to, czy lepsza jest szczoteczka elektryczna czy soniczna, warto wiedzieć, że tak naprawdę szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej. Prawdziwe szczoteczki elektryczne to wersje rotacyjne dlatego często pojawiają się także pytania „Lepsza szczoteczka soniczna czy rotacyjna?”. Rotacyjna jest obecnie uznawana za przestarzałą to soniczna wersja jest bardziej nowoczesna. Sprzęty różnią się przede wszystkim sposobem poruszania. Elektryczne, rotacyjne szczoteczki poruszają się najczęściej właśnie ruchem rotacyjnym. Z kolei szczoteczka soniczna ma ruchy wymiatające.

Szczoteczka soniczna – czy warto kupić i jaką?

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Nie jest to wcale trudne, ale jednak trzeba się nieco przyzwyczaić – dobrze więc, gdy sprzęt posiada specjalny program dla początkujących. Najważniejsze w przypadku takich szczoteczek jest to, jak długo trzeba je ładować i ile mogą pracować po pełnym naładowaniu baterii. W naszym zestawieniu najkrótszym czasem ładowania może się pochwalić szczoteczka SEYSSO Basic. Warto dodać, że model ten posiada też najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu – aż 42 dni! Najgorzej pod tym względem wypada Oral-B Pulsonic Slim 1000. Co więcej, ładowanie tej szczoteczki wynosi aż 24 godziny. To najgorszy wynik w naszym zestawieniu, przy czym tyle samo wynosi czas ładowania baterii w modelu Philips Sonicare HX6732/37. We wszystkich szczoteczkach zastosowano Timer. To funkcja, która odmierza czas mycia zębów, dzięki czemu można na to przeznaczyć odpowiednio dużo chwil. Cykl mycia w każdym przypadku wynosi 2 minuty, a do tego niektóre szczoteczki wskazują, że upłynęło już kolejne 30 sekund i trzeba przejść do mycia kolejnej ćwiartki jamy ustnej. Taki podział pozwala wyrobić w sobie dobre nawyki, przyczyniając się do lepszego zadbania o swoje zęby. W szczoteczce sonicznej Xiaomi możliwe jest też regulowanie czasu mycia. Jaka szczoteczka soniczna dla kogo będzie najlepsza? Czym jeszcze się kierować, wybierając ten sprzęt? Przede wszystkim trzeba ustalić jakim budżetem się dysponuje. Szczoteczki tego typu można znaleźć w naprawdę wielu różnych cenach. Każdy zatem musi zdecydować ile jest w stanie wydać i czy woli na przykład droższy, sprawny sprzęt marki Philips, czy też chce raczej zainwestować w tańszy produkt polski marki Teesa. Warto jeszcze przyjrzeć się dostępnym trybom pracy, pozwalającym wybrać oczekiwany poziom czyszczenia. W szczoteczce TEESA TSA8015 wyróżniamy ich najwięcej – aż 8!

Szczoteczka soniczna – podsumowanie

Mnóstwo osób zastanawia się w tej chwili nad wyborem idealnej szczoteczki dla siebie. Powinien to być sprzęt poręczny i skuteczny, a szczoteczki soniczne właśnie takie są. Wiele modeli posiada dodatkowe ułatwienia, na przykład możliwość połączenia się ze szczoteczką przy pomocy smartfona (Xiaomi Soocas X3 – C). Warto zakupić tego rodzaju urządzenie, ponieważ wyraźnie góruje nad wersją zwykłą, manualną. W dodatku nie ma żadnych zastrzeżeń do używania właśnie szczoteczki tego typu. Jest to sprzęt bezpieczny również dla osób posiadających implanty, aparat stały i plomby w zębach.