Aktualizacja: Sierpień 2024
Problem nadprogramowych kilogramów dotyka wiele kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Wyczerpujące treningi oraz zbilansowana dieta to klucz do sukcesu, jednak dość czasochłonny. Leczenie farmakologiczne jest coraz częściej wybierane jako uzupełnienie, ale także wsparcie w walce o szczupłą sylwetkę.
Czy preparaty na odchudzanie są odpowiednim rozwiązaniem? Przy ich prawidłowym dobraniu oraz przyjmowaniu jak najbardziej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu, ale też, jakie zachować środki ostrożności, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić.
- Czy tabletki odchudzają?
- Skład tabletek
- Tabletki czy kapsułki?
- Cena tabletek na odchudzanie
- Czy tabletki OTC mają sens?
- Przeciwwskazania i skutki uboczne
- Podsumowanie
- Sprawdź polecane produkty: RANKING tabletek odchudzających »
Farmakoterapia w pigułce – czy tabletki na odchudzanie działają?
Zanim wybierzemy najlepsze tabletki na odchudzanie, warto zacząć od tego, jaka jest ich rola podczas zmagań z dodatkowymi kilogramami. Przede wszystkim mają zwalczyć przyczyny, które są największymi przeszkodami w wytrwaniu w diecie. Chęć podjadania jest często nie do przezwyciężenia, a środki odchudzające mają za zadanie pomóc się z tym uporać.
Kolejna funkcja to wspomaganie przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej, która odkłada się poprzez wchłanianie tłuszczów oraz węglowodanów. Odpowiednie składniki ułatwią ograniczyć ten proces, a dodatkowo oczyścić organizm z toksyn.
Uwzględniając wyżej wspomniane kryteria, suplementy na odchudzanie można podzielić na cztery grupy:
- Supresanty apetytu – te preparaty wspomagające odchudzanie, hamują uczucie głodu, co szczególnie pomaga osobom dopiero rozpoczynającym dietę. Działają poprzez oddziaływanie na ośrodek apetytu w mózgu lub pęczniejąc w żołądku na skutek wchłaniania wody. W ich składzie najczęściej znajdziemy: kofeinę, ocet jabłkowy, guaranę, ananasa bądź gorzką pomarańczę.
- Spalacze tłuszczu, czyli tzw. fat burnery – jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Te preparaty odchudzające dedykowane są osobom uprawiającym aktywność fizyczną. Zwiększają termogenezę lub pomagają w przemianie kwasów tłuszczowych w energię. Przeważnie w składzie zwierają: kwas linolowy, kofeinę oraz l-karnitynę.
- Tabletki przyspieszające przemianę materii – są to najczęściej spotykane na rynku tabletki, które składają się przeważnie z naturalnych składników takich jak ekstrakt z grejpfruta czy wyciąg z zielonej herbaty.
- Tabletki ograniczające wchłanianie się tłuszczów i węglowodanów – ich działanie polega na tym, aby wydalić z organizmu składniki pokarmów, które wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Te suplementy odchudzające są najrzadziej polecane, ponieważ ich długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do doboru witamin – szczególnie tych, które rozpuszczają się w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K.
Dobry skład to podstawa – czyli jakie tabletki na odchudzanie wybrać
Gdy pokrótce opisaliśmy rolę, jaką odrywają tabletki wspomagające odchudzanie, wiemy które składniki powinny przykuć naszą szczególną uwagę podczas ich zakupu. Jednak jaką funkcję pełni każdy z tych elementów osobno? Wybraliśmy kilka najczęściej spotykanych i krótko opisaliśmy:
- Kofeina – jest to składnik działający termogenicznie, który podczas aktywności fizycznej pomaga spalić większą ilość kalorii. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii. Środki na odchudzanie z kofeiną w składzie, nie są polecane osobom cierpiącym na schorzenia układu krążenia.
- Chrom – ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek, dzięki czemu zmniejsza się wydzielanie insuliny, a co za tym idzie, zmniejsza się ochota na podjadanie słodyczy. Podczas stosowania tabletek z chromem należy pamiętać, iż w nadmiernej ilości jest to składnik szkodliwy dla organizmu człowieka.
- Błonnik pokarmowy – środek bardzo popularny, który zapewnia uczucie sytości na długo poprzez proces pęcznienia w żołądku. Trzeba jednak pamiętać, by przyjmując tabletki z błonnikiem, wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie.
- Fasolamina – utrudnia przyswajanie skrobi, dzięki czemu obniża kaloryczność spożywanych posiłków.
- Guarana – poprawia pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim zawiera dużą dawkę kofeiny, co wpływa na jeszcze bardziej intensywne spalanie tkanki tłuszczowej.
- Gorzka pomarańcza – przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej poprzez podwyższenie metabolizmu i uwalnianie ciepła z organizmu.
- L-karnityna – jest to składnik przyspieszający metabolizm. Pomaga także w usunięciu z krwi cząsteczek mleczanu, które wskutek intensywnego treningu, zmniejszają produkcję energii.
- Wyciąg z zielonej herbaty – w trakcie aktywności fizycznej zwiększa spalanie tłuszczu nawet o 17%, a po treningu, dzięki obniżaniu poziomu lipidów, wspomaga regenerację. Ponadto, składniki zielonej herbaty zwalczają uczucie łaknienia.
- Ocet jabłkowy – reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza jego skoki, które następują przeważnie po jedzeniu. Wspomaga rozkład spożytych tłuszczy, ale także nasila uczucie sytości.
Tabletki czy kapsułki – wybieramy skuteczny środek na odchudzanie
Tabletki, saszetki, kapsułki, pastylki do rozpuszczania w wodzie, zioła – czy forma w jakiej przyjmujemy produkt, ma wpływ na efekt? Oczywiście, że nie. Rezultat będzie widoczny zawsze, jeśli skład oraz jego proporcje są odpowiednie. A czy będzie to forma do połknięcia lub do picia, nie ma większego znaczenia. Jest to jedynie kwestia komfortu przyjmowania leku, co dla wielu konsumentów ma znaczenie, dlatego nawet w aptece często słyszymy pytanie: „W tabletkach czy kapsułkach?”. Wyjaśniamy, więc odwieczny dylemat, czym tak naprawdę się różnią.
Tabletki to forma powstała w wyniku sprasowania pod dużym ciśnieniem proszku, który jest mieszaniną dwóch lub więcej substancji. Często powlekane są specjalnymi otoczkami, aby ułatwić połykanie, zwiększyć odporność tabletki na czynniki atmosferyczne bądź zamaskować nieprzyjemny smak substancji. Jednak priorytetowym zadaniem osłonki jest opóźnienie uwolnienia substancji. Gdy powłoczka rozpadnie się dopiero w jelitach, a nie w żołądku, to jej czas działania jest dłuższy nawet o kilka godzin. Należy również pamiętać, że jeśli tabletka nie posiada wyraźnej kreski, to nie wolno jej dzielić. Naruszenie otoczki spowoduje utratę właściwości tabletki.
Druga najczęściej spotykana forma to kapsułki. Tutaj substancja aktywna nie jest w formie sprasowanej, tylko jako proszek, granulat, płyn, pasta lub mikrodrażeki – wypełniające środek kapsułki, przez co są łatwiejsze do połknięcia. Co więcej, niektóre kapsułki możemy otworzyć i zażyć wyłącznie jej zawartość. Ich specjalna powłoka chroni przed rozpadem w kwaśnym środowisku żołądka.
Tabletki na szybkie odchudzanie – czy cena ma wpływ na skuteczność?
Tanie i skuteczne tabletki na odchudzanie, tego najczęściej oczekuje się od tego typu środków. Jednak czy warto oszczędzać na swoim samopoczuciu, a przede wszystkim zdrowiu? Jeśli powiemy farmaceucie, że potrzebujemy „coś na odchudzanie”, to jak najbardziej otrzymamy opakowanie 60 tabletek już za 14 złotych. Przedział cenowy jest bardzo szeroki – kwota może oscylować w okolicach nawet 200 złotych, ale tutaj ani cena, ani firma nie jest najważniejsza, tylko skład.
Przyjmując środki, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, nie można kierować się kolorem opakowania, znanym logiem czy tym, że dany środek jest 20 złotych tańszy. Wybór powinien być dobrze przemyślany, aby była to inwestycja w lepszą sylwetkę, a nie strata pieniędzy.
A kiedy można oczekiwać pierwszych efektów? Skuteczne i dobre tabletki na odchudzanie, to przede wszystkim (ponownie) dobry skład. Zanim rozpocznie się suplementację, należy wcześniej poznać właściwości danego preparatu. Podczas odchudzania bardzo ważne są zasoby energii, których dostarczamy dla organizmu, a w tym okresie jest ich mniej. Dlatego warto wybrać tabletki, które w bezpieczny i naturalny sposób nas pobudzą. Zaliczymy do nich te zawierające, chociażby ekstrakt z zielonej herbaty lub guaranę. A rezultaty? Przyjdą z czasem!
Należy oczywiście pamiętać, że suplementy diety na odchudzanie, jak wspominaliśmy, będą doskonałym uzupełnieniem racjonalnego odżywiania oraz wysiłku fizycznego. Jeśli mimo upływu czasu, nie stwierdzimy spadku wagi, należy udać się do lekarza i zrobić dodatkowe badania, aby wyeliminować obecność choroby, która utrudnia skuteczność działania tabletek (np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy itp.).
Tabletki na odchudzanie bez recepty – czy ich przyjmowanie ma sens?
Najczęstsza różnica pomiędzy tabletkami na receptę i bez? Te pierwsze zawsze zaliczamy do kategorii leków, natomiast tabletki bez recepty to często tzw. leki OTC lub suplementy diety. Ich sposób działania również cechuje się odmiennymi właściwościami. W Polsce istnieje lista, na której znajdują się dwa preparaty zarejestrowane jako skuteczne tabletki odchudzające, dostępne wyłącznie na receptę. Lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanem pacjenta, może przepisać je osobie borykającej się z nadwagą oraz otyłością (gdy wskaźnik BMI przekracza 30 kg/m2).
Pierwsza z tych substancji to orlistat – zmniejsza ilość dostarczanych organizmowi kalorii, a odpowiednio dobrana dawka obniża poziom wchłaniania tłuszczów o ok. 30%. Kolejny lek to specyfik złożony z chlorowodorku bupropionu i chlorowodorku naltreksonu. Te aktywne substancje oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając uczucie głodu. Dodatkowo zwiększają wydatkowanie energii oraz przyspieszają termogenezę.
Druga kategoria, czyli suplementy wspomagające odchudzanie do kupienia bez recepty, bazują głównie na naturalnych składnikach (na przykład wcześniej wspomnianej zielonej herbacie czy gorzkiej pomarańczy). Przy stosowaniu trzeba pamiętać, że ich zadaniem jest wspomagać proces odchudzania, a nie nas w nim wyręczyć. Aby przyjmowanie suplementów przyniosło efekty w postaci utraty wagi, należy dołączyć do tego zdrową dietę i aktywność fizyczną.
Przepis na zdrowie – kilka słów o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych
Niewłaściwe przyjmowanie tabletek odchudzających może nieść za sobą szereg negatywnych dla organizmu skutków. Są grupy osób, które powinny kategorycznie omijać niektórych z wyżej wspomnianych grup suplementów. Osoby z chorobami serca, nadciśnieniem lub cukrzycą nie powinny przyjmować tzw. termogeników, czyli preparatów przyspieszających spalanie tłuszczu, poprzez podwyższenie temperatury ciała. Natomiast supresanty są zbędne w przypadku osób, które nie mają problemu z trzymaniem diety.
Przed zażyciem jakiegokolwiek środka, choćby tabletki na przyspieszenie metabolizmu, najlepiej zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze informacje i wskazówki, które zaraz po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, są głównymi wytycznymi. To znaczy w jakiej ilości, dawce lub jak długo możemy przyjmować dany preparat. Na pewno będzie też tam wzmianka o możliwych skutkach ubocznych. Wśród nich może się znaleźć np.: przyspieszenie pulsu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, nadpobudliwość czy bezsenność. Są one mało prawdopodobne, jeśli nie posiadamy przeciwwskazań zdrowotnych, tabletki stosujemy zgodnie z zaleceniami, a przede wszystkim zakupiliśmy je ze sprawdzonego źródła.
Jakie suplementy diety na odchudzanie? Podsumowanie
Podsumowując, nie istnieją “tabletki cud”, ale istnieją środki, które mogą pomóc nam osiągnąć wymarzoną figurę. W połączeniu ze wzmożonym ruchem oraz odpowiednią dietą, efekty mogą być piorunujące. Nie można jednak w tym wszystkim zapomnieć o zdrowym rozsądku, to on jest kluczowym elementem. Bez motywacji, dobrego samopoczucia oraz podstawowej wiedzy o przyjmowanym preparacie, żadna tabletka nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.