Jaki termometr bezdotykowy kupić? Ranking termometrów bezdotykowych

Aktualizacja: Luty 2020

Pomiar temperatury ciała noworodka stanowi spore wyzwanie. Aby ocenić stan zdrowia niespokojnego malca i nie pogłębić przy tym jego niepokoju, najlepiej wykorzystać termometry bezdotykowe. Ranking prezentuje urządzenia, które wykazują największą dokładność pomiaru, bowiem w trosce o zdrowie dziecka, termometr dla niemowlaka musi dawać bardzo dokładne odczyty. Warto pamiętać, że najlepszy termometr bezdotykowy powinien być certyfikowany jako urządzenie medyczne. Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Co warto wiedzieć, kupując termometr bezdotykowy? Ranking i poradnik pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

 1. Microlife NC200
 2. Beurer FT 90
 3. Geratherm Termometr NonContact
 4. Xiaomi Mi Home iHealth
 5. Tech-Med TM-F03BB
 6. Poradnik wyboru termometru bezdotykowego

Porównanie najlepszych termometrów bezdotykowych:

ModelTechnologia pomiaru
Zakres temp ciała [°C]
Dokładność [°C]
Zakres temp obiektu [°C]
Czas pomiaru [s]
Pamięć
Gwarancja [lata]
Microlife NC200
podczerwień
34,0 – 43,0
0,2
0 – 100
330 pomiarów
5
Beurer FT 90
podczerwień
34,0 – 42,2
0,2
-22 – 80260 pomiarów
3
Geratherm Termometr NonContact
podczerwień
34,0 – 42,2
0,2
0 – 100
130 pomiarów
5
Xiaomi Mi Home iHealth
podczerwień
32,0 – 42,9
0,3
32,0 – 42,9
1brak
5
Tech-Med TM-F03BB
podczerwień
22,0 – 42,9
0,3
0 – 100
132 pomiarów
3

Najlepsze termometry bezdotykowe – Ranking termometrów bezdotykowych 2019

 

1. Microlife NC200

Microlife-NC200Pierwszy prezentowany model, to termometr bezdotykowy Microlife NC200. Jest to urządzenie szczególnie polecane przez lekarzy. Dlaczego? Ponieważ przeszło pozytywnie wiele testów i badań klinicznych w Austrii, z których wynika, że jest to sprzęt najwyższej dokładności.

Pierwszą zaletą jest to, że termometr ten automatycznie zmierzy temperaturę ciała, kiedy znajdzie się 5 cm od czoła! Dodatkowo, wyróżnia się automatycznym samo sprawdzeniem przy każdorazowym włączeniu sprzętu – dzięki temu wychwyci wszelkie usterki. Funkcją, jaką termometr bezdotykowy Microlife NC 200 może pochwalić się na tle konkurencji, to sposób powiadamiania nas o podwyższonej temperaturze ciała. Ekspresowy sygnał dźwiękowy, a także świetlny dadzą nam znać, że coś jest nie tak. Alarm ten włącza się przy temperaturze równej lub wyższej niż 37,5 °C. Microlife termometr NC200 wyda z siebie 10 krótkich sygnałów dźwiękowych oraz zmieni podświetlenie z zielonego na czerwone. Zakres, w jakim możliwy jest pomiar, to 34 °C – 43 °C, co  jest standardowym wynikiem. Poza pomiarem ciepłoty ciała, ten bezdotykowy termometr na podczerwień Microlife pozwala zmierzyć także temperaturę pomieszczenia oraz innych obiektów, jak na przykład mleka w butelce lub wody przygotowanej do kąpieli naszego maluszka. W tym przypadku mamy dostępny zakres 0°C – 100°C.

Ważną informacją jest to, że termometr NC 200 umożliwia nam zapisanie 30 ostatnich pomiarów – jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku konieczności kontroli, czy temperatura ciała, szczególnie dziecka, ulega zmianie np. w trakcie przyjmowania leków. Termometr elektroniczny Microlife NC200 ma zaś dość standardową precyzję pomiaru, która wynosi 0,2°C – 0,4°C. Zależna jest to od tego, czy mierzymy temperaturę ciała, pomieszczenia, czy innego obiektu. Szybkość pomiaru czasu zaś można uznać za jego wadę, ponieważ czas ten jest najdłuższy w porównaniu z innymi termometrami z naszego zestawienia i wynosi 3 sekundy co może być utrudnieniem przy żywiołowym dziecku. Żywotność termometru Microlife NC 200 plasuje się pośrodku termometrów bezdotykowych z naszego rankingu, czyli na poziomie 2000 pomiarów. Termometr Microlife NC 200 waży 91,5 g, jego wymiary to 156,7 × 43,47 mm, a gwarancja, to aż 5 lat! Za urządzenie zapłacimy natomiast już od 115 zł, co pozwala na 3 miejsce pod względem ceny w naszym rankingu.

Na forach bardzo często możemy spotkać się z pytaniem: termometr Microlife NC 150, czy NC200 – który wybrać? Odpowiedź jest jednak banalnie prosta. O ile wiele z funkcji w obu urządzeniach jest podobnych, to można znaleźć różnicę. Przede wszystkim NC200 Microlife posiada fantastyczną funkcję powiadamiania nas o podwyższonej temperaturze ciała sygnałem dźwiękowym, jak i świetlnym. Jeżeli więc zależy Tobie na otrzymywaniu w bardzo szybki sposób ostrzeżenia o podwyższonej ciepłocie ciała – nie zdawaj sobie już więcej pytania o termometr Microlife „NC 150, czy 200”, tylko wybierz model prezentowany w naszym rankingu.

Microlife NC200

Zalety

Zalety
 • Pozytywnie przeszedł testy i badania kliniczne
 • Automatyczny pomiar temperatury z odległości 5 cm
 • Szeroki zakres pomiary zarówno temperatury ciała jak i innych obiektów
 • Alarm podwyższonej temperatury
 • Pamięć 30 ostatnich pomiarów
 • Podświetlany, dwukolorowy wyświetlacz LCD
 • 5-letnia gwarancja w systemie door-to-door

Wady

Wady
 • Najdłuższy czas potrzebny do wykonania pomiaru (3 s)
 • Bardzo jasna dioda może denerwować małe dzieci

 

2. Beurer FT 90

Beurer-FT-90Kolejną propozycją jest termometr bezdotykowy znanej firmy Beuer, który zarejestrowany jest jako produkt medyczny.

Termometr elektroniczny Beurer FT90 przede wszystkim wyróżnia się ogromnym zakresem pomiaru temperatury od -22 °C, aż do 80 °C! Dzięki temu za pomocą tego termometru zmierzymy nie tylko temperaturę ciała, a także – jak w przypadku poprzedniego modelu – pomieszczenia oraz innych obiektów, w tym cieczy. Tym, co może być imponujące, to pamięć pomiarów. Bezkontaktowy termometr Beuer FT90 zapamiętuje ich aż 60! Poza kontrolą zmiany temperatury ciała podczas choroby, taka ilość zapisanych pomiarów umożliwia także dokładne zbadanie i bardzo szybką reakcję na przykład na lek, który podaliśmy dziecku. Przy podwyższonej temperaturze również otrzymamy sygnał dźwiękowy pozwalający na odpowiednią reakcję.

Dodatkową zaletą, szczególnie dla zapominalskich, ale także przydatną w chorobowych zawirowaniach jest automatyczne wyłączanie się urządzenia już po 1 minucie bezczynności. Dzięki temu nie musimy się obawiać o to, że zostanie ono włączone przez kolejne – czasem nawet – kilka miesięcy, a baterie będą wciąż sprawne. Poza tym, Beurer termometr elektroniczny bezdotykowy FT 90 wysyła krótki sygnał dźwiękowy, kiedy jest gotowy do pomiaru, a także po jego zakończeniu. Jest to dość istotne, aby precyzyjnie dokonać sprawdzenia temperatury. Dokładność zaś oscyluje w granicach 0,2 °C – 0,3 °C. Jednak w przypadku pomiaru innych obiektów oraz pomieszczeń, margines błędu wynosi około 4%.

Termometr Beurer FT 90 bezkontaktowy pozwala na pomiar temperatury ciała z dużo mniejszej odległości w porównaniu do poprzednika, bo już z odległości 2 cm. Zdecydowanie ułatwia to operację „zmierzmy temperaturę małemu dziecku”. Szybkość pomiaru jest także na przyzwoitym poziomie – 2 sekund. Jego wymiary niestety nie są imponujące. Trzeba przyznać, że jest to największy, a zarazem najcięższy termometr bezkontaktowy w zestawieniu. Jego wymiary, to 188 × 47 × 29, a waga – 82 g. Nie ujmuje mu to jednak w kwestii ergonomiczności i wygody użytkowania. Posiada także bardzo przejrzysty, duży i podświetlany wyświetlacz LCD, z którego bez największych problemów odczytamy pomiar. Gwarancja na termometr bezdotykowy Beurer FT90 to zaledwie 3 lata. Cena od 140 zł.

Beurer FT 90

Zalety

Zalety
 • Najszerszy zakres pomiaru temperatury ciała, cieczy i otoczenia
 • Certyfikat produktu medycznego
 • Największa pamięć ostatnich pomiarów – 60
 • Mała odległość pomiarowa (2 cm)
 • Automatycznie wyłączanie po minucie bezczynności
 • Alarm dźwiękowy
 • Duży, podświetlany wyświetlacz LCD
 • Sygnał dźwiękowy po zakończonym pomiarze temperatury

Wady

Wady
 • Krótki okres gwarancji (3 lata) w stosunku do konkurencyjnych produktów
 • Czas pomiaru dłuższy niż u większości termometrów bezdotykowych w zestawieniu

 

3. Geratherm Termometr NonContact

Geratherm-Termometr-NonContactBezdotykowy termometr Geratherm Non Contact jest przede wszystkim polecany dla dzieci. Ten wysokiej jakości termometr odbył szereg międzynarodowych certyfikatów w oparciu o dyrektywy 193/42/EWG, EN ISO 13485, dzięki czemu może poszczycić się możliwością operowania znakiem CE0197.

Przechodząc do funkcjonalności – termometr bezdotykowy Garatherm pochwalić może się podobnym sposobem powiadomień przy podwyższonej temperaturze ciała – wizualnym i akustycznym. Tak jak w przypadku termometru bezdotykowego Microlife NC200 prowokuje to do szybszej reakcji na stan chorego –  głównie dziecka. Będąc przy szybkiej reakcji urządzenia, warto również wspomnieć o superszybkim pomiarze, który wynosi 1 sekundę! Możliwości pamięciowe tego urządzenia pomiarowego, to 30 ostatnich pomiarów, co daje mu 3 miejsce w naszym rankingu.

Termometr bezdotykowy Geratherm Non Contact może także zaplusować automatycznym wyłączeniem się urządzenia już po 3 minutach bezczynności – co oszczędza baterie i powoduje, że nie musimy pamiętać o tym, by go wyłączyć. Po zakończonej akcji pomiarowej chorego wystarczy schować go lub ostawić do dołączoną do zestawu podstawkę i przejść do ważniejszych czynności, jakimi może być próba zbicia gorączki. Zakres mierzenia temperatury ciała to 34 °C- 42,2 °C, a pozostałych powierzchni oraz powietrza, to aż 0 °C-100 °C! W przypadku termometru Geratherm Non Contact przełączenie funkcji z pomiaru ciała na inne obiekty jest banalnie proste. Służy do tego dodatkowy guzik, który wystarczy nacisnąć, a na wyświetlaczu pojawi się ikonka domu. Proste, prawda? Dokładność pomiarów termometru Geratherm bezdotykowego zaś określana jest na 0,2 °C. Czyż to nie imponujące możliwości?

Żeby nie było tak różowo, Geratherm termometr Non Contact potrzebuje aż 30 minut do dostosowania swoich czujników przed docelowym pomiarem. Wiąże się to z tym, że aby szybko zmierzyć temperaturę chorego, powinniśmy przechowywać to urządzenie w tym samym pokoju.

Na koniec – osłodźmy jednak trochę. Zwróćmy uwagę na to, że całość wykonana została według normy ASTM E1965. W termometr wbudowany został także duży i bardzo jasny wyświetlacz odczytu temperatury – wspiera on odczyt za dnia, jednak w nocy może być ciut drażniący. Za to gwarancja, jaką posiada termometr Non Contact Geratherm obejmuje okres aż 5 lat! Za te wszystkie wspaniałości zapłacimy około 140 zł.

Geratherm Termometr NonContact

Zalety

Zalety
 • Certyfikowany termometr
 • Sygnał dźwiękowy i wizualny przy podwyższonej temperaturze ciała
 • Pomiar temperatury ciała, cieczy i powietrza w bardzo szerokim zakresie
 • Bardzo szybki czas pomiaru – 1 sekunda
 • Automatyczne wyłączenie się urządzenia o 3 minutach bezczynności
 • Pamięć 30 ostatnich pomiarów
 • Duży i jasny wyświetlacz
 • Aż 5 lat gwarancji producenta

Wady

Wady
 • Długie dostosowanie się czujnika do temperatury panującej w pomieszczeniu
 • Zbyt intensywne światło podczas pomiaru

 

4. Xiaomi Mi Home iHealth

Xiaomi-Mi-Home-iHealthPrzyszedł czas na termometr marki Xiaomi. Termometr ten coraz śmielej podbija nasz rynek!

Rozpocznijmy od tego, że termometr Mi Home iHealth jest bardzo lekkim urządzeniem, ponieważ jego waga to zaledwie 90 g, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu pod względem wagi. Na dodatek zaprojektowany jest w bardzo ergonomiczny sposób, a sam miernik ustawiony jest pod kątem 15,5° w stosunku do rączki, by jak najłatwiej zmierzyć temperaturę ciała. Będąc już przy czujniku, warto nadmienić, że w termometrze Xiaomi Mi Home iHealth wykorzystano sondy renomowanej firmy Heimann Sensor. Są to jedne z najlepszych elementów pomiarowych na rynku wykorzystywanych we wszelkich urządzeniach medycznych i przemysłowych. Gwarantuje to bardzo wysoką celność oraz dokładność mierzenia temperatury, której zakres błędu wynosi 0,1 °C (taką precyzją odznacza się także termometr Xiaomi Mijia, który jest standardowym, elektronicznym i dotykowym termometrem). Sama prędkość pomiaru wynosi zaledwie 1 sekundę! Natomiast zakres temperatur, w jakim możemy zmierzyć temperaturę ciała, cieczy lub innego obiektu, to 32 °C – 42,9 °C.

Ciekawą funkcją jest to, że termometr nie wydaje żadnych sygnałów dźwiękowych. Dlaczego? Przy jego projektowaniu skupiono się na tym, abyśmy mogli zmierzyć temperaturę śpiącym osobom, bez ich przypadkowego obudzenia. Sprawdza się to szczególnie w przypadku dzieci, którym bardzo często śnią się sny, przy których w błyskawicznym tempie się wybudzają. Zamiast tego Xiaomi Mijia termometr zastosowano sygnał wibracyjny przy prawidłowym odczycie. Oznacza to, że mierząc temperaturę nawet po ciemku – poczujemy (i to dosłownie!), czy temperatura ciała chorego jest w normie, czy też nie. Odległość pomiarowa wynosząca zaledwie 3 centymetry sprzyja czynnościom pomiarowym przy dzieciach – które jak wiemy, często kręcą się bez opamiętania. Szczególnie w przypadku, kiedy próbujemy wykonać przy nich jakiś precyzyjny zabieg. Pomiar odstaje od konkurencji jednak precyzją pomiaru, która waha się od 0,2 °C do 0,3 °C.

Czego nie znajdziemy w bezdotykowym termometrze Xiaomi? Standardowego wyświetlacza. Został on ukryty w całości urządzenia, dzięki czemu wygląd termometru Xiaomi iHealts jest naprawdę zachwycający – co potwierdza nagroda dla zwycięzcy w IF Design Award 2017!

Tym, co można uznać za wadę jaką posiada termometr bezdotykowy Xiaomi jest brak pamięci ostatnich pomiarów. W przypadku chęci sprawdzenia zmian będziemy musieli je niestety zapamiętać lub zapisać na kartce. Termometr Xiaomi iHealth nie jest także najmniejszy – ma wymiary 137 × 34 × 39, lecz możemy go kupić już od 100 zł. A gwarancja producenta, to aż 5 lat.

Xiaomi Mi Home iHealth

Zalety

Zalety
 • Nowoczesny design z ukrytym wyświetlaczem
 • Gwarancja dokładności pomiaru dzięki zastosowanej sondzie firmy Heimann
 • Bardzo szybki czas pomiaru – 1 sekunda
 • Krótka odległość pomiarowa – 3 centymetry
 • Możliwość mierzenia zarówno temperatury ciała jak i otoczenia
 • Sygnał wibracyjny ostrzegający o podwyższonej temperaturze ciała
 • Wodoodporność
 • Aż 5 lat gwarancji producenta

Wady

Wady
 • Pomiar ciała z dokładnością ± 0,2°C jest mierzony w zakresie 35,0 – 42,0°C, przy większym zakresie dokładność zmniejsza się do ± 0,3°C
 • Brak szerokiego zakresu (tak jak u konkurencji) dla pomiarów obiektów czy pomieszczenia
 • Brak funkcji pamięci pomiarów
 • Niska dostępność produktu w sklepach internetowych

 

5. Tech-Med TM-F03BB

Tech-Med-TM-F03BBOstatnią propozycją w naszym rankingu jest termometr Tech Med F03BB. Jego główną zaletą, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych urządzeń, jest korekcja temperatury otoczenia względem ciała lub innej powierzchni.

Tech Med termometr bezdotykowy TM F03BB posiada wbudowaną pamięć ostatnich 32 pomiarów co jest drugim wynikiem w zestawieniu. Pozwala to np. na śledzenie skutków temperaturowych w trakcie przyjmowania leków. Tech Med F03BB zbudowany jest – tak jak Xiaomi Mi Home iHealth – na bazie czujnika firmy Heimann Sensor. Sprawia to, że jest on bardzo dokładny i celny. Będąc przy budowie samego urządzenia – jako jedyny z naszego zestawienia różni się tak naprawdę pod względem wyglądu. Wykonany z trwałego plastiku odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Zbliżony jest on do pistoletu, którym precyzyjnie jesteśmy w stanie zmierzyć temperaturę nawet najbardziej wiercącemu się dziecku.

Do tego ta imponująca szybkość pomiaru, która wynosi do 1 sekundy – to ogromny plus! A po przekroczeniu dopuszczalnej temperatury – termometr Tech Med powiadomi nas o tym sygnałem dźwiękowym. Za zaletę możemy także uważać wbudowany duży i podświetlany wyświetlacz LCD z łatwym w odczycie wynikiem pomiaru nawet w nocy. Istotny jest także tryb energooszczędny, który zadba o wyłączenie urządzenia w przypadku, w którym my o tym zapomnimy.

Dobrą wiadomością jest także niska cena, za jaką możemy nabyć termometr bezdotykowy Tech Med TM F03BB. Na rynku znajdziemy go już za niecałe 100 zł – a to daje mu pierwsze miejsce pod względem ceny w naszym rankingu! Wadą zaś może być ciężar. Prawdopodobnie ze względu na trochę inną budowę i wielkość samego sprzętu, waga to 120 g. Nie jest porażająco dużo, jednak jest to najcięższy termometr w rankingu. Zakres jego pracy to 22 °C – 42,9 °C w przypadku pomiaru temperatury ciała i 0 °C – 100 °C – przy pomiarze temperatury otoczenia. Gwarancja, którą producent daje na termometr elektroniczny Tech Med F03BB, to natomiast tylko 3 lata.

Termometr bezdotykowy TECHMED TM-F03BB - Prezentacja produktu - Helpik24.pl

Termometr bezdotykowy Tech-Med TM-F03BB to najczęściej wybierany termometr dla dzieci wśród użytkowników

Tech-Med TM-F03BB

Zalety

Zalety
 • Niska cena – najtańszy termometr bezdotykowy w zestawieniu
 • Bardzo szybki czas pomiaru – do 1 sekundy
 • Korekcja temperatury otoczenia
 • Wbudowana sonda firmy Heimann gwarantująca wysoką precyzję i stabilność pomiaru
 • Alarm w przypadku podwyższonej temperatury ciała
 • Możliwość mierzenia temperatury ciała, cieczy i otoczenia
 • Sygnał dźwiękowy ostrzegający o podwyższonej temperaturze ciała
 • Duża pamięć – do 32 pomiarów
 • Tryb energooszczędny
 • Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne

Wady

Wady
 • Jedna z najkrótszych gwarancji producenta na to urządzenie, która wynosi 3 lata
 • Opinie użytkowników wskazujące na częste różnice w poszczególnych, kolejnych pomiarach

 

6. Jaki termometr bezdotykowy kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie termometru bezdotykowego?

Termometry bezdotykowe to wygodna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych i – powiedzmy sobie szczerze – przestarzałych już urządzeń cieczowych. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to kolejny wynalazek dla gadżeciarzy, okazuje się, że jest to zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. Do tego jest bardzo prosty w użyciu, daje możliwość dokładnego zmierzenia temperatury nawet małemu dziecku, a także osobie śpiącej bez przerywania snu. W porównaniu do budowy tradycyjnych termometrów, bezdotykowy termometr jest dużo bardziej ergonomiczny. Również dużo łatwiej odczytać z nich pomiar temperatury – dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD.

 

Jaki termometr bezdotykowy wybrać i jak działa?

Wiele osób zastanawia się, jak działa bezdotykowy termometr elektryczny – już przybliżamy temat. Najczęściej, termometr zbliżeniowy mierzy temperaturę w oparciu o fale promieniowania podczerwonego. Wystarczy tylko skierować go na wybraną część ciała – przeważnie czoło, chociaż dostępny na rynku jest również termometr bezkontaktowy mierzący temperaturę z powierzchni powieki – i już po kilku sekundach mamy wynik na wyświetlaczu.

Taki pomiar jest możliwy, ponieważ w sytuacji, kiedy mamy podwyższoną temperaturę ciała, wytwarzamy większe promieniowanie podczerwone. Z pewnością większość z Was widziała już podobne rozwiązania w szpitalach. To zwłaszcza w nich kluczowy jest dokładny pomiar, a brak konieczności wybudzania pacjentów jest wielkim atutem dla personelu medycznego i samych chorych. Skoro więc tego rodzaju urządzenia stosowane są w profesjonalnych placówkach opieki medycznej, możemy być spokojni, że nie jest to tylko modny gadżet.

Wybór urządzeń na rynku jest obecnie bardzo szeroki i z pewnością nie ma co kupować „pierwszego z brzegu”, bo jest na przykład dostępny w osiedlowej aptece. Nie powinniśmy też sugerować się niską ceną – tani termometr niestety często wiąże się z niższą jakością. A na zdrowiu – jak wiadomo – nie ma co oszczędzać.

 

Jaki termometr wybrać? Rodzaje i sposób działania termometrów bezdotykowych

Termometr medyczny bezdotykowy nazywany jest inaczej pirometrem. Pomiar temperatury nie odbywa się tak, jak w termometrach stykowych – poprzez bezpośredni kontakt z ciałem. W przypadku pirometru wystarczy odczyt promieniowania cieplnego, które emitujemy. Bezdotykowy termometr mierzy natężenie promieniowania cieplnego, które wysyła nasze ciało. Ze względu na sposób pomiaru dzielimy je na:

 • Termometry radiacyjne wykorzystujące w całości promieniowanie cieplne emitowane przez ciało,
 • Termometry pasmowe wykorzystujące tylko wybrane pasma emitowanego promieniowania cieplnego,
 • Termometry barwowe – monochromatyczne, dwubarwowe, trójbarwowe oraz wielobarwowe wykorzystujące określoną długość fal promieniowania.

Elektryczny termometr bezdotykowy, a przynajmniej większość dostępnych modeli, składa się z systemu optycznego skupiającego promieniowanie cieplne wytwarzane przez ciało – detektora przetwarzającego promieniowanie na sygnał elektryczny oraz układu pomiarowego i wyświetlacza, który przetwarza sygnał elektryczny tak, aby urządzenie wskazało temperaturę. Dobre termometry bezdotykowe umożliwiają detekcję ciepła podczerwieni emitowanego poprzez przepływ krwi tętniczej. Po włączeniu wystarczy nim wycelować w czoło w pobliżu tętnicy skroniowej, trzymając – jak w przypadku termometru Xiaomi bezdotykowego iHealth – 3 cm od twarzy. Te lepsze modele wyświetlają wynik pomiaru już po 1 sekundzie! Przykładem tego może być termometr Tech-Med TM-F03BB.

Chociaż proces mierzenia temperatury i opis działania termometrów bezdotykowych może wydawać się nieco skomplikowany, obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. Najczęściej operujemy jednym lub dwoma przyciskami. Dlatego nie ma obaw, że zrobimy coś źle. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich i potrzebnych nam funkcji dodatkowych termometru bezkontaktowego. Pamiętajmy, że od właściwego pomiaru niejednokrotnie może zależeć czyjeś zdrowie, a nawet życie. Dlatego warto dokonać przemyślanego zakupu. Jaki termometr kupić? Powyżej podpowiadamy, nad którymi produktami warto się nieco bardziej pochylić

 

Termometry elektroniczne bezdotykowe – czy są dokładne?

W kwestii wad – bez względu na markę – bardzo często pojawia się dokładność pomiaru. Niektórym termometrom brakuje precyzji… i być może producenci rzeczywiście muszą udoskonalić swoje produkty. Ważną informacją przy dokonywaniu pomiaru, nawet jeżeli jest to termometr bezdotykowy medyczny, jest to, żeby wykonywać go na czole pozbawionym potu i zabrudzenia. Innym powodem „niedokładności” pomiaru może być to, że zbyt szybko odsuwamy termometr bezdotykowy na podczerwień sprzed czoła. A także dokonujemy pomiarów zbyt szybko, jeden po drugim lub nie zachowujemy odpowiedniej odległości od ciała czy obiektu.

 

Termometr bezdotykowy- jaki kupić? Co jest ważne?

Termometr elektroniczny bezdotykowy to bardzo wygodna i dużo bardziej zaawansowana technologicznie alternatywa dla miernika tradycyjnego. Aby mieć pewność, że kupujemy precyzyjny sprzęt, któremu można zaufać, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych funkcji.

 1. Dokładność
  Dobry producent informuje, jak precyzyjne pomiary wykonuje jego bezdotykowy termometr na podczerwień. Powinniśmy szukać tej informacji w opisie wybieranego modelu lub w jego specyfikacji. Oczywiście żaden sprzęt nie da nam 100% precyzji. W naszym zestawieniu jako najdokładniejszy termometr bezdotykowy figuruje termometr elektroniczny bezdotykowy Beurer FT 90, Geratherm Termometr NonContact oraz Microlife NC200, których dokładność oscyluje w granicy 0,2 °C.

 2. Atesty, certyfikaty, badania kliniczne
  Termometr bezdotykowy z atestem da nam gwarancję niezawodności. W tym celu powinniśmy szukać urządzeń zatwierdzonych do użytku w jednostkach służby zdrowia, takich jak przychodnie, czy szpitale. Takie termometry są też trwalsze. W naszym rankingu znajdziemy więc m.in termometr zbliżeniowy Geratherm Non Contact, Beurer FT 90 oraz Microlife NC200, które pozytywnie przeszły badania kliniczne oraz zdobyły międzynarodowe certyfikaty.

 3. Szeroki zakres pomiaru temperatury
  Przed zakupem termometru bezdotykowego warto sprawdzić, w jakim zakresie temperatur pracuje dany model. Zwróćmy uwagę, że dobry termometr bezdotykowy pozwala na zmierzenie temperatury ciała w szerokim zakresie – i tu wygrywa zdecydowanie termometr elektroniczny Tech-Med TM-F03BB. Pozwala również na pomiar powietrza, a nawet cieczy! Jeżeli ta opcja jest dla Ciebie szczególnie ważna, rozważ również Microlife termometr elektroniczny bezdotykowy NC200 oraz Geratherm Termometr NonContact

 

Bezdotykowy termometr jaki wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wyżej wymienionych cech, kupując bezdotykowy termometr na podczerwień, warto przyjrzeć się funkcjom dodatkowym. Chcąc, żeby wybrany przez nas model był jak najbardziej dla nas praktyczny, warto wziąć rozważyć:

 • Pamięć pomiarów, czyli ilość zapamiętywanych wyników. Różni się ona w poszczególnych modelach. Warto wybrać taki, który umożliwia zapisanie jak największej ich liczby. Daje to możliwość monitorowania zmian u chorego, jak również reakcję na leki. Najlepsze termometry bezdotykowe – takie jak model FT 90 marki Beurer – mają możliwość zapisu nawet 60 pomiarów!

 • Powiadomienie o podwyższonej temperaturze. Termometr lekarski bezdotykowy może sygnalizować zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. Najczęściej jest to sygnał dźwiękowy lub świetlny. Tak rozbudowaną funkcję posiadają wszystkie termometry znajdujące w naszym zestawieniu.

 • Automatyczne wyłączanie. To dość istotna funkcja która sprawia, że bateria w naszym urządzeniu nie rozładuje się zbyt szybko, nawet jeżeli w wirze chorobowym zapomnimy o jego wyłączeniu.

 

Jaki termometr bezdotykowy dla dziecka najlepiej wybrać?

Termometr laserowy dla dzieci to jedno z urządzeń, które rodzice wymieniają jako najbardziej przydatne i wygodne w stosowaniu. Kompletując wyprawkę dla malucha, zwykle nie myślimy o tym, żeby przygotować się na ewentualną chorobę. Pamiętajmy, jednak co mówi jedno z praw Murphy’ego: „Jeśli myślisz, że coś się nie stanie, to na pewno się stanie”. Właśnie dlatego lepiej być gotowym się na każdy scenariusz. Kilkumiesięczny niemowlak nie da sobie zmierzyć temperatury pod pachą. Wkładanie urządzenia do ucha czy buzi, również niepokoi maleństwo i nie pozwala na dokładny pomiar. Z tego właśnie powodu najlepiej od razu zaopatrzyć się w dokładny termometr bezdotykowy.

Oprócz precyzji pomiaru – co jest cechą obowiązkową, kiedy kupujemy urządzenie z myślą o naszych pociechach – ważne, żeby zwrócić uwagę również na to, czy termometr laserowy dla dzieci jest atestowany. Dzięki temu mamy wtedy gwarancję jakości, trwałości i bezpieczeństwa stosowania. Bardzo dobrze, żeby sprzęt posiadał funkcję zapisywania jak największej liczby pomiarów. Podczas często występującej u dzieci „trzydniówki”, lekarz zaleca wielokrotne mierzenie temperatury w ciągu dnia, dlatego pamięć termometru to ważny atut. Zastanawiając się nad tym, jaki najlepszy termometr bezdotykowy dla niemowlaka będzie, weź też pod uwagę możliwość mierzenia temperatury nie tylko ciała maleństwa. Przyda się także opcja pomiaru temperatury wody do kąpieli, mleka w butelce lub otoczenia. Dzieci są bardzo delikatne i wrażliwe, a ich układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Dlatego takie rzeczy mają ogromne znaczenie dla ich komfortu, a przede wszystkim zdrowia.

 

Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Podsumowanie

Termometr bezdotykowy to z pewnością urządzenie, które warto posiadać w swojej domowej apteczce. Bez względu na to, czy mamy małe dziecko, czy chcemy sami zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej choroby – taki zakup prędzej czy później nam się przyda. Termometr zbliżeniowy to świetna alternatywa dla urządzeń „starej daty”. Nie musimy martwić się trującą rtęcią ani „gimnastykować”, żeby dobrze go ułożyć pod pachą. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni, możemy zmierzyć temperaturę choremu nie budząc go i nie dotykając, co oprócz wygody jest także higieniczne.

Na rynku istnieje wiele urządzeń laserowych tego typu. Przed zakupem warto więc zasięgnąć nieco informacji i kupić najczęściej polecany termometr bezdotykowy. Wybierając sprzęt z licznymi rekomendacjami mamy większą pewność, że również będziemy zadowoleni z jego działania. Warto także zastanowić się czego oczekujemy od urządzenia. Kiedy jesteśmy rodzicami i robimy zakup z myślą o dziecku, dobrze, aby termometr posiadał kilka innych funkcji, chociażby takich jak mierzenie temperatury cieczy i otoczenia. Bardzo przydatną opcją jest również możliwość zapisywania ostatnich wyników. Mamy nadzieję, że powyższe informacje i przedstawiony ranking termometrów elektronicznych, pomogą Wam w podjęciu decyzji. Oczywiście życzymy zdrowia jak najmniej okazji do korzystania.