Aktualizacja: Sierpień 2024

Termometry bezdotykowe to wygodna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych i – powiedzmy sobie szczerze – przestarzałych już urządzeń cieczowych. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to kolejny wynalazek dla gadżeciarzy, okazuje się, że jest to zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. Do tego jest bardzo prosty w użyciu, daje możliwość dokładnego zmierzenia temperatury nawet małemu dziecku, a także osobie śpiącej bez przerywania snu. W porównaniu do budowy tradycyjnych termometrów, bezdotykowy termometr jest dużo bardziej ergonomiczny. Również dużo łatwiej odczytać z nich pomiar temperatury – dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobry termometr bezdotykowy?

 

Jak działa termometr bezdotykowy? Medyczny pomiar na podczerwień

Wiele osób zastanawia się, jak działa bezdotykowy termometr elektryczny – już przybliżamy temat. Najczęściej, termometr zbliżeniowy mierzy temperaturę w oparciu o fale promieniowania podczerwonego. Wystarczy tylko skierować go na wybraną część ciała – przeważnie czoło, chociaż dostępny na rynku jest również termometr bezkontaktowy mierzący temperaturę z powierzchni powieki – i już po kilku sekundach mamy wynik na wyświetlaczu.

Taki pomiar jest możliwy, ponieważ w sytuacji, kiedy mamy podwyższoną temperaturę ciała, wytwarzamy większe promieniowanie podczerwone. Z pewnością większość z Was widziała już podobne rozwiązania w szpitalach. To zwłaszcza w nich kluczowy jest dokładny pomiar, a brak konieczności wybudzania pacjentów jest wielkim atutem dla personelu medycznego i samych chorych. Skoro więc tego rodzaju urządzenia stosowane są w profesjonalnych placówkach opieki medycznej, możemy być spokojni, że nie jest to tylko modny gadżet.

Wybór urządzeń na rynku jest obecnie bardzo szeroki i z pewnością nie ma co kupować „pierwszego z brzegu”, bo jest na przykład dostępny w osiedlowej aptece. Nie powinniśmy też sugerować się niską ceną – tani termometr niestety często wiąże się z niższą jakością. A na zdrowiu – jak wiadomo – nie ma co oszczędzać.

 

Termometry bezdotykowe dzielimy ze względu na różne sposoby działania

Termometr medyczny bezdotykowy nazywany jest inaczej pirometrem. Pomiar temperatury nie odbywa się tak, jak w termometrach stykowych – poprzez bezpośredni kontakt z ciałem. W przypadku pirometru wystarczy odczyt promieniowania cieplnego, które emitujemy. Bezdotykowy termometr mierzy natężenie promieniowania cieplnego, które wysyła nasze ciało. Ze względu na sposób pomiaru dzielimy je na:

  • Termometry radiacyjne wykorzystujące w całości promieniowanie cieplne emitowane przez ciało,
  • Termometry pasmowe wykorzystujące tylko wybrane pasma emitowanego promieniowania cieplnego,
  • Termometry barwowe – monochromatyczne, dwubarwowe, trójbarwowe oraz wielobarwowe wykorzystujące określoną długość fal promieniowania.

Elektryczny termometr bezdotykowy, a przynajmniej większość dostępnych modeli, składa się z systemu optycznego skupiającego promieniowanie cieplne wytwarzane przez ciało – detektora przetwarzającego promieniowanie na sygnał elektryczny oraz układu pomiarowego i wyświetlacza, który przetwarza sygnał elektryczny tak, aby urządzenie wskazało temperaturę. Dobre termometry bezdotykowe umożliwiają detekcję ciepła podczerwieni emitowanego poprzez przepływ krwi tętniczej. Po włączeniu wystarczy nim wycelować w czoło w pobliżu tętnicy skroniowej, trzymając – jak w przypadku termometru Xiaomi bezdotykowego iHealth – 3 cm od twarzy. Te lepsze modele wyświetlają wynik pomiaru już po 1 sekundzie! Przykładem tego może być termometr Tech-Med TM-F03BB.

Chociaż proces mierzenia temperatury i opis działania termometrów bezdotykowych może wydawać się nieco skomplikowany, obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. Najczęściej operujemy jednym lub dwoma przyciskami. Dlatego nie ma obaw, że zrobimy coś źle. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich i potrzebnych nam funkcji dodatkowych termometru bezkontaktowego. Pamiętajmy, że od właściwego pomiaru niejednokrotnie może zależeć czyjeś zdrowie, a nawet życie. Dlatego warto dokonać przemyślanego zakupu. Jaki termometr kupić? Powyżej podpowiadamy, nad którymi produktami warto się nieco bardziej pochylić

 

Dokładność pomiaru. Czy bezdotykowy termometr laserowy jest wiarygodny? 

W kwestii wad – nawet jeżeli kupujemy termometr bezdotykowy z atestem medycznym – bardzo często pojawia się dokładność pomiaru. Niektórym termometrom po prostu brakuje precyzji… i być może producenci rzeczywiście muszą udoskonalić swoje produkty. Chociaż z większością nowych modeli, problem ten zdaje się być coraz lepiej rozwiązywany.

Ważną informacją przy dokonywaniu pomiaru, nawet jeżeli jest to termometr bezdotykowy medyczny, jest to jak mierzyć, aby było to wiarygodne. Najważniejsze to, aby pomiar wykonywać na czole pozbawionym potu i zabrudzenia. Innym powodem „niedokładności” pomiaru może być nieprawidłowe stosowanie instrukcji i to, że zbyt szybko odsuwamy termometr bezdotykowy na podczerwień sprzed czoła. Wadliwość pomiarów często również leży w zbyt szybkich powtórzeniach, kiedy wykonujemy go jeden po drugim lub nie zachowujemy odpowiedniej odległości od ciała czy obiektu.

Jednak mimo wszystko, termometry są coraz precyzyjniejsze, a najdokładniejszy termometr nie powinien mieć większego błędu pomiarowego niż 0,2 °C. Takie też promujemy! 

 

Precyzja, atest i zakres temperatur. Więcej niż jeden wymóg jaki termometr bezdotykowy powinien spełniać

Termometr elektroniczny bezdotykowy to bardzo wygodna i dużo bardziej zaawansowana technologicznie alternatywa dla miernika tradycyjnego. Aby mieć pewność, że kupujemy precyzyjny sprzęt, któremu można zaufać, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych funkcji.

  1. Dokładność – dobry producent informuje, jak precyzyjne pomiary wykonuje jego bezdotykowy termometr na podczerwień. Powinniśmy szukać tej informacji w opisie wybieranego modelu lub w jego specyfikacji. Oczywiście żaden sprzęt nie da nam 100% precyzji. W naszym zestawieniu jako najdokładniejszy termometr bezdotykowy figuruje termometr elektroniczny bezdotykowy Beurer FT 90, Geratherm Termometr NonContact oraz Microlife NC200, których dokładność oscyluje w granicy 0,2 °C.

  2. Atesty, certyfikaty, badania kliniczne – termometr bezdotykowy z atestem medycznym i szpitalnym certyfikatem da nam gwarancję niezawodności. W tym celu powinniśmy szukać urządzeń zatwierdzonych do użytku w jednostkach służby zdrowia, takich jak przychodnie czy szpitale. Takie termometry są też trwalsze. W naszym rankingu znajdziemy więc m.in termometr zbliżeniowy Geratherm Non Contact, Beurer FT 90 oraz Microlife NC200, które pozytywnie przeszły badania kliniczne oraz zdobyły międzynarodowe certyfikaty.

  3. Szeroki zakres pomiaru temperatury – przed zakupem termometru bezdotykowego warto sprawdzić, w jakim zakresie temperatur pracuje dany model. Zwróćmy uwagę, że dobry termometr bezdotykowy pozwala na zmierzenie temperatury ciała w szerokim zakresie – i tu wygrywa zdecydowanie termometr elektroniczny Tech-Med TM-F03BB. Pozwala również na pomiar powietrza, a nawet cieczy! Jeżeli ta opcja jest dla Ciebie szczególnie ważna, rozważ również Microlife termometr elektroniczny bezdotykowy NC200 oraz Geratherm Termometr NonContact

 

Dodatkowe parametry, które podniosą komfort stosowania każdego modelu

Oprócz wyżej wymienionych cech, kupując bezdotykowy termometr na podczerwień, warto przyjrzeć się funkcjom dodatkowym. Chcąc, żeby wybrany przez nas model był jak najbardziej dla nas praktyczny, warto wziąć rozważyć:

  • Pamięć pomiarów, czyli ilość zapamiętywanych wyników. Różni się ona w poszczególnych modelach. Warto wybrać taki, który umożliwia zapisanie jak największej ich liczby. Daje to możliwość monitorowania zmian u chorego, jak również reakcję na leki. Najlepsze termometry bezdotykowe – takie jak model FT 90 marki Beurer – mają możliwość zapisu nawet 60 pomiarów!

  • Powiadomienie o podwyższonej temperaturze. Termometr lekarski bezdotykowy może sygnalizować zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. Najczęściej jest to sygnał dźwiękowy lub świetlny. Tak rozbudowaną funkcję posiadają wszystkie termometry znajdujące w naszym zestawieniu.

  • Automatyczne wyłączanie. To dość istotna funkcja która sprawia, że bateria w naszym urządzeniu nie rozładuje się zbyt szybko, nawet jeżeli w wirze chorobowym zapomnimy o jego wyłączeniu. Choć wydaje się, że jest to absolutny standard, to podczas naszych poszukiwań natrafiliśmy na modele pozbawione tej funkcjonalności – absolutna pomyłka!

 

Dlaczego każdy rodzic powinien mieć termometr bezdotykowy dla dzieci w swojej apteczce?

Termometr laserowy dla dzieci to jedno z urządzeń, które rodzice wymieniają jako najbardziej przydatne i wygodne w stosowaniu. Kompletując wyprawkę dla malucha, zwykle nie myślimy o tym, żeby przygotować się na ewentualną chorobę. Pamiętajmy, jednak co mówi jedno z praw Murphy’ego: „Jeśli myślisz, że coś się nie stanie, to na pewno się stanie”. Właśnie dlatego lepiej być gotowym się na każdy scenariusz. Kilkumiesięczny niemowlak nie da sobie zmierzyć temperatury pod pachą. Wkładanie urządzenia do ucha czy buzi, również niepokoi maleństwo i nie pozwala na dokładny pomiar. Z tego właśnie powodu najlepiej od razu zaopatrzyć się w dokładny termometr bezdotykowy.

Oprócz precyzji pomiaru – co jest cechą obowiązkową, kiedy kupujemy urządzenie z myślą o naszych pociechach – ważne, żeby zwrócić uwagę również na to, czy termometr laserowy dla dzieci jest atestowany. Dzięki temu mamy wtedy gwarancję jakości, trwałości i bezpieczeństwa stosowania. Bardzo dobrze, żeby sprzęt posiadał funkcję zapisywania jak największej liczby pomiarów. Podczas często występującej u dzieci „trzydniówki”, lekarz zaleca wielokrotne mierzenie temperatury w ciągu dnia, dlatego pamięć termometru to ważny atut. Zastanawiając się nad tym, jaki najlepszy termometr bezdotykowy dla niemowlaka będzie, weź też pod uwagę możliwość mierzenia temperatury nie tylko ciała maleństwa. Przyda się także opcja pomiaru temperatury wody do kąpieli, mleka w butelce lub otoczenia. Dzieci są bardzo delikatne i wrażliwe, a ich układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Dlatego takie rzeczy mają ogromne znaczenie dla ich komfortu, a przede wszystkim zdrowia.

 

Czy warto kupić bezdotykowy termometr? Tylko jeżeli cenimy sobie bezpieczeństwo i wygodę!

Termometr bezdotykowy to z pewnością urządzenie, które warto posiadać w swojej domowej apteczce. Bez względu na to, czy mamy małe dziecko, czy chcemy sami zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej choroby – taki zakup prędzej czy później nam się przyda. Termometr zbliżeniowy to świetna alternatywa dla urządzeń „starej daty”. Nie musimy martwić się trującą rtęcią ani „gimnastykować”, żeby dobrze go ułożyć pod pachą. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni, możemy zmierzyć temperaturę choremu nie budząc go i nie dotykając, co oprócz wygody jest także higieniczne.

Na rynku istnieje wiele urządzeń laserowych tego typu. Przed zakupem warto więc zasięgnąć nieco informacji i kupić najczęściej polecany termometr bezdotykowy. Wybierając sprzęt z licznymi rekomendacjami mamy większą pewność, że również będziemy zadowoleni z jego działania. Warto także zastanowić się czego oczekujemy od urządzenia. Kiedy jesteśmy rodzicami i robimy zakup z myślą o dziecku, dobrze, aby termometr posiadał kilka innych funkcji, chociażby takich jak mierzenie temperatury cieczy i otoczenia. Bardzo przydatną opcją jest również możliwość zapisywania ostatnich wyników.

Wszystkie najważniejsze parametry zostały przez nas skrupulatnie przeanalizowane i zebrane w jeden gotowy ranking najlepszych modeli. Dlatego jeżeli już wiecie na co zwrócić uwagę przy zakupie, to czas, aby sprawdzić: RANKING termometrów bezdotykowych » Mamy nadzieję, że powyższe informacje i przedstawiony ranking termometrów elektronicznych, pomogą Wam w podjęciu decyzji. Oczywiście życzymy zdrowia jak najmniej okazji do korzystania.