Aktualizacja: Kwiecień 2024

Ból głowy, osłabienie i ciepłe czoło? To jedne z pierwszych objawów, które skłaniają nas do sięgnięcia po termometr do mierzenia temperatury. Jednak czy to, jaki konkretnie wybierzemy, ma znaczenie? Okazuje się, że bardzo duże – zarówno na sposób użytkowania, ale i właściwy odczyt pomiaru. Dlatego w naszym poradniku przedstawimy, jak zaopatrzyć się w odpowiedni, elektryczny termometr, który obecnie jest jednym z chętniej wybieranych rozwiązań.

Jaki termometr do ciała będzie odpowiedni, czyli poznajmy termometr cyfrowy

Termometr lekarski to podstawowe wyposażenie każdej domowej apteczki, jednak obecna różnorodność dostępnych ofert sprawia, że jego wybór może nie być wcale taki prosty. Dziś już wiadomo, jak szkodliwy wpływ niesie ze sobą wykorzystanie popularnej niegdyś rtęci, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, starają się zaprojektować bezpieczne, łatwe w obsłudze termometry. Elektroniczne wersje są jedynymi z chętniej wybieranych. Z wyglądu przypominają klasyczne, rtęciowe, ale nie zawierają żadnej cieczy. Elektroniczna sonda dba o dokładność odczytu, który (oczywiście w zależności od modelu i sposobu mierzenia) jest na poziomie przeważnie do ± 0,3°C. Pomiar trwa zazwyczaj od kilku sekund do maksymalnie 5 minut, a następnie wynik (temperatura) wyświetlany jest na ekranie LCD. Elektroniczny termometr zasilany jest baterią, co dla niektórych może stanowić zarówno wadę, jak i zaletę.

 

Miejsce pomiaru ma znaczenie – jaki termometr jest najdokładniejszy?

Jeśli chodzi o termometr do mierzenia temperatury ciała w wersji cyfrowej, to możemy wyodrębnić dwie, główne grupy. Pierwsza to termometr bezrtęciowy klasyczny – do niej zaliczymy termometr elektroniczny pod pachę, termometr do ust oraz do mierzenia temperatury przez odbyt. Natomiast druga grupa to termometry douszne.

Choć zakres otrzymanej temperatury można nieznacznie się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj termometru wybierzemy, to trzeba pamiętać, że wszystkie one pokazują prawidłowy wynik. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich to wiedza, iż na wynik pomiaru na termometrze wpływa miejsce, do którego go przyłożymy. Nie musimy się martwić o nasz stan zdrowia, jeśli mieścimy się w następujących przedziałach:

  • 36,4⁰C-37⁰C podczas mierzenia temperatury pod pachą i na czole
  • 35,5⁰C-36,8⁰C mierząc temperaturę w ustach
  • 35,4⁰C-37,6⁰C używając termometru przeznaczonego do użytku w uchu, pochwie lub odbycie

Co więcej, warto wiedzieć, że temperatura mierzona w tym samym miejscu i tym samym termometrem może różnić się nawet do 0,5⁰C. Na ostateczny pomiar wpłynąć może wiele czynników tj.:

  • pora dnia (wieczorem temperatura zazwyczaj wyższa niż rano),
  • wiek osoby,
  • w przypadku kobiet – faza cyklu miesiączkowego,
  • warunki zewnętrzne np. stres, aktywność fizyczna, głód, zmęczenie, chłód czy upał,
  • zażyte leki

 

Jaki termometr owulacyjny wybrać i czym różni się on od tradycyjnego?

Jak wyżej wspomnieliśmy, pomiaru temperatury można dokonać także poprzez umieszczenie termometru w pochwie. Służy do tego tzw. termometr owulacyjny. Po co go w ogóle stosować? Dostarcza on kobiecie informacji, w jakiej fazie cyklu znajduje się jej ciało. Dlatego istotna jest każda zmiana, nawet o 0,15 stopnia. Niezwykle czuły termometr owulacyjny pozwala na wyłapanie tych różnic.

Natomiast tutaj również trzeba zachować kilka zasad, aby wynik nie był sfałszowany:

  • badanie należy przeprowadzić zawsze o tej samej porze (najlepiej zaraz po przebudzeniu),
  • pomiaru trzeba dokonać zawsze w tym samym miejscu na ciele – musi to być pomiar temperatury błony śluzowej, a nie skóry (w tym celu wybieramy: jamę ustną, odbyt lub pochwę),
  • wyniki warto zapisywać, by przeprowadzić lepszą obserwację – w fazie folikularnej występują najniższe wartości temperatury ok. 36 ºC, zaś w fazie owulacyjnej przez następne 24h, temperatura wzrasta o ok. 0,15 – 0,45 ºC. Nieznacznie podwyższona temperatura utrzymuje się przez następne 12 dni. Jeśli utrzyma się dłużej, może to oznaczać, że kobieta jest w ciąży.

 

Jaki termometr dla dziecka wybrać?

Kolejny trudny zakup to termometr dla niemowlaka. W tym przypadku głównym kryterium wyboru rodziców jest długość pomiaru. Często utrzymanie malucha z termometrem pod pachą dłużej niż minuta wymaga nie lada wysiłku. Dlatego producenci stworzyli, można rzec „produkt idealny”, czyli termometr umieszczony w smoczku — najlepszy termometr dla dziecka, które nie usiedzi za długo w jednym miejscu.

Jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, jeśli zostało wykonane z odpowiednich materiałów (końcówka do ssania na przykład z ciekłego silikonu, a część zewnętrzna z tworzywa odpornego na stłuczenia). Ponadto, zazwyczaj po 30 sekundach od otrzymania wyniku, smoczek wyłącza się automatycznie. Termometry smoczkowe to opcja prosta i łatwa, ale przede wszystkim bezstresowa dla dziecka.

 

Podczas odczytu pomiaru trzeba jedynie pamiętać, że „zakres normy” wygląda minimalnie inaczej niż u dorosłych:

Miejsce pomiaru

Dziecko

Dorosły

Czoło

36,4–37,5oC

35,6–37,2oC

Ucho

35,6–37,7oC

35,4–37,6oC

Pod pachą

35,6–37,2oC

36,4–37,0oC

W odbycie

36,6–38,0oC

35,4–37,6oC

W jamie ustnej

35,5–37,0oC

35,5–36,8oC

Jaki termometr kupić? Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje.

Dobry termometr elektroniczny poza swoją podstawową rolą może być wyposażony w dodatkowe funkcje oraz udogodnienia, które pozwolą na łatwiejsze użytkowanie zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Dlatego wybierając termometr medyczny, warto sprawdzić, czy ma dostępne specjalne udogodnienia, akcesoria tj:

  1. Hipoalergiczna końcówka – jest to element niezbędny dla osób uczulonych na nikiel, aby móc bezpiecznie użytkować termometr (bez wystąpienia reakcji alergicznych),
  2. Elastyczna końcówka – pomocna podczas mierzenia temperatury w ustach lub odbycie, ale także u ruchliwych dzieci,
  3. Wodoodporność – nie każdy termometr jest wodoodporny. Jeśli urządzenie ma być użytkowane chociażby podczas kąpieli albo do pomiaru temperatury wody, to warto zakupić model wodoodporny.
  4. Podświetlany wyświetlacz – przydatne udogodnienie, gdy nie chcemy zapalać światła, aby zobaczyć odczyt (funkcja doceniana zwłaszcza przez rodziców),
  5. Osłonki higieniczne – przeważnie dołączane do termometrów dousznych. Pozwalają zachować higienę, gdy termometr używa kilku członków rodziny,
  6. Pamięć pomiaru – dobry termometr do mierzenia gorączki może zapamiętać od 1 do nawet 30 ostatnich pomiarów, co ułatwia prześledzenie historii choroby oraz ostatnich zmian temperatury,
  7. Automatyczny wyłącznik – pozwala oszczędzić baterie,
  8. Wskaźnik niskiego poziomu baterii – dzięki czemu użytkownik nie zostanie zaskoczony wyczerpanym akumulatorem w potrzebie,
  9. Sygnał oznaczający koniec pomiaru – nie trzeba odmierzać czasu podczas pomiar
  10. Diody ułatwiające interpretację wyniku – dioda zielona oznacza temperaturę w normie, żółta lub pomarańczowa sygnalizuje stan podgorączkowy, a czerwona wskazuje gorączkę

 

Podsumowanie, czyli jaki termometr najlepszy do pomiaru temperatury ciała

Jaki termometr wybrać, aby był odpowiedni to kwestia bardzo indywidualna. Przede wszystkim zależy ona od tego, kto będzie z niego najczęściej korzystał – dorośli czy dzieci. Tak naprawdę każdy termometr do ciała zapewni odpowiedni poziom dokładności pomiaru pod warunkiem, że zostaną zachowane podstawowe zasady prawidłowego przeprowadzenia pomiaru. Nasz powyższy poradnik oraz ranking termometrów elektrycznych, skupił się na podstawowych elementach, którymi powinien się charakteryzować dobry produkt, ale także na dodatkowych funkcjach, w które termometr może zostać wyposażony, aby ułatwić codzienne użytkowanie.