Jaki waporyzator przenośny kupić? Ranking vaporizerów przenośnych

 1. Fenix Mini
 2. VapCap M 2019
 3. X-max Starry 3.0
 4. Pax 3
 5. Mighty Vaporizer
 6. Poradnik wyboru waporyzatora przenośnego

Porównanie najlepszych waporyzatorów przenośnych:

ModelSystem grzewczy
Zasilanie
Tryb sesji inhalacyjnej
Ustawienie temperatury
Materiał do inhalowania
Fenix Mini
Hybrydowy
BateriaSesyjny
Tak
Susz,koncentrat
VapCap M 2019
Kondukcja
ManualneOn-demand
NieSusz
X-max Starry 3.0Hybrydowy
BateriaSesyjny
TakSusz,koncentrat
Pax 3Kondukcja
BateriaSesyjny
TakSusz,koncentrat
Mighty VaporizerHybrydowy
BateriaSesyjnyTak

Susz,koncentrat

Najlepsze waporyzatory przenośne- Ranking vaporizerów przenośnych 2019

 

1. Fenix Mini

Fenix-MiniFenix Mini udowadnia, że dobry waporyzator przenośny nie musi kosztować zbyt wiele. Opisywany model charakteryzuje się niską ceną, jednak zapewnia bardzo wysoką funkcjonalność i co najważniejsze, doskonałe doznania smakowe.

Waporyzator Fenix Mini to jeden z najtańszych modeli sesyjnych o przenośnej konstrukcji i najlepszy przykład na to, że można dostać wiele za niewiele, w tym przypadku — wiele funkcji, wiele smaku i wiele pary. Producent wyposażył vaporizer Fenix Mini w funkcję regulacji temperatury, realizowaną w szerokim zakresie. Użytkownik może ustawić wartość w przedziale 160 – 221 stopni Celsjusza. Jak na tego typu urządzenie, jest to bardzo dobry wynik. Co bardzo istotne, waporyzator przenośny Fenix Mini bardzo szybko osiąga temperaturę roboczą. Proces nagrzewania trwa zaledwie 30 sekund. Wiele konkurencyjnych modeli sesyjnych działa znacznie wolniej.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Fenix Mini? Vaporizer zapewnia bardzo dobrą jakość pary — obłok jest odpowiednio schłodzony, zachowuje wszystkie walory smakowe suszu i nie działa drażniąco na drogi oddechowe. Docenią to przede wszystkim te osoby, które wcześniej korzystały z niskiej jakości waporyzatorów, czy palenia standardowego w przypadku których, każde zaciągnięcie kończyło się atakiem kaszlu. Nie ma to miejsca w przypadku modelu Fenix Mini. Waporyzator całkowicie eliminuje niepożądane zjawisko drażnienia gardła i płuc. Duża w tym zasługa zastosowanego systemu grzewczego. Fenix Mini do suszu to model hybrydowy. Oznacza to, że producent zastosował dwie techniki podgrzewania – kondukcyjny (wykorzystujący rozgrzane do wysokiej temperatury metalowe elementy) i konwekcyjny (wykorzystujący do podgrzania strumień gorącego powietrza). W przypadku opisywanego modelu przeważa system kondukcyjny. Dzięki temu, para charakteryzuje się bardzo łagodnym i niezwykle bogatym smakiem. To jedna z największych zalet, jakie przedstawia waporyzator sesyjny Fenix Mini.

Vaporizer przenośny Fenix Mini jest niezwykle dyskretnym modelem. Urządzenie bez żadnego problemu mieści się w dłoni, dzięki czemu nie przyciąga niepotrzebnie uwagi podczas sesji inhalacyjnej poza domem. Warto podkreślić, że Fenix Mini hybrydowy jest bardzo łatwy w czyszczeniu. To bardzo ważna cecha — w urządzeniu, które służy do terapeutycznej waporyzacji ziół, nie ma miejsca na osad, w którym mogą rozwijać się bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Czy vaproizer sesyjny Fenix Mini ma jakieś wady? Oczywiście, nawet dwie. Jak donoszą użytkownicy, wkład do inhalacji koncentratów według użytkowników kompletnie nie nadaje się do waporyzacji olejków. Dla niektórych osób może to być spory minus. Kolejna wada, vaporizer hybrydowy Fenix Mini nie został wyposażony w wymienną baterię. Biorąc pod uwagę sesyjny charakter opisywanego modelu, należy to uznać za spore niedopatrzenie.

Fenix Mini Vaporizer (Waporyzator) Video-Recenzja PL - VapoManiak [1080p]

Waporyzator stacjonarny Fenix Mini to najczęściej wybierany vaporizer stacjonarny wśród użytkowników

Fenix Mini

Zalety

Zalety
 • Regulacja temperatury w zakresie 160 – 221 °C
 • Urządzenie jest gotowe do waporyzacji w 30 sekund
 • Najtańszy waporyzator elektroniczny w zestawieniu
 • Dzięki wymiarom swobodnie mieszczącym się w dłoni zapewnia lepszą dyskrecję
 • System grzewczy hybrydowy z przewagą konwekcji
 • Bardzo dobra jakość pary
 • Łatwy do utrzymania w czystości

Wady

Wady
 • Brak wymiennej baterii
 • Mimo dołączonej podkładki, nie nadaje się do używania koncentratu

 

2. VapCap M 2019

VapCap-M-2019VapCap M 2019 to waporyzator dedykowany dla osób, które cenią sobie tradycyjne, nieskomplikowane rozwiązania. Mocne strony opisywanego modelu to niezawodność i atrakcyjny design, wyraźnie odbiegający od tego, co prezentują jego elektroniczni konkurenci.

Waporyzator VapCap M 2019, na tle pozostałych urządzeń z rankingu, wyróżnia się bardzo atrakcyjną ceną. Waporyzator manualny VapCap jest najtańszy w całym zestawieniu, co należy uznać za jego niewątpliwą zaletę. Atrakcyjna cena nie oznacza jednak, że producent zaoszczędził na jakości wykonania. Vaporizer VapCap M 2019 to bardzo dobre urządzenie, a niski koszt zakupu wynika z faktu, że w jego konstrukcji nie zastosowano skomplikowanej elektroniki. Dzięki temu, waporyzator do suszu VapCap M 2019 jest prosty w obsłudze i wytrzymały. Czym właściwie jest VapCap? Vaporizer M to model manualny, co oznacza, że wymaga zastosowania zewnętrznego źródła ciepła, np. zapalniczki żarowej. Wyznaczony obszar należy podgrzać i w ten sposób następuje proces odparowania suszu.

Waporyzator przenośny VapCap M 2019 to bardzo prosta, a zarazem ciekawa koncepcja. W rezultacie, Vaporizer manualny VapCap jest banalny w obsłudze, a przy tym — całkowicie niezawodny. Prosta konstrukcja nie jest jednak jedyną zaletą, jaką przedstawia VapCap M. Vaporizer daje możliwość nabicia minimalnej ilości suszu, dzięki czemu doskonale nadaje się dla miłośników pojedynczych inhalacji. Vaporizer przenośny VapCap M maksymalnie zmieści w komorze susz o masie 0,1 g. Koresponduje to ze stylem inhalacji, jaki wymusza opisywany model – jest modelem on-demond (przeznaczonym do krótkiej inhalacji), niesesyjnym.

Jak zatem działa VapCap? Waporyzator M 2019 już po kilku sekundach może być gotowy do pracy, a inhalację można przerwać w dowolnym momencie, bez obawy, że znajdujący się w komorze susz zostanie zmarnowany. Vaporizer do suszu VapCap M 2019 jest zatem ekonomicznym rozwiązaniem. Kolejną zaletą tego modelu jest to,że waporyzator jest w stanie wygenerować duży i gęsty obłok pary, co znajduje potwierdzenie w wielu pozytywnych opiniach, wyrażanych przez użytkowników tego modelu. To ważna informacja dlatego, że brak możliwości regulacji temperatury może sugerować, że pod tym względem, urządzenie nie wypada zbyt dobrze, tymczasem jest odwrotnie. Gotowość urządzenia do inhalacji jest sygnalizowana przez dźwięk kliknięcia. Po obniżeniu się temperatury z optymalnej wartości do inhalacji, urządzenie wydaje dźwięk kliknięcia sygnalizujący potrzebę ponownego nagrzania.

Waporyzator do suszu VapCap M 2019 nie jest jednak urządzeniem idealnym. Sama obudowa charakteryzuje się dość dyskretnym wzornictwem, jednak konieczność używania zewnętrznego źródła ognia sprawia, że plenerowa waporyzacja może przyciągnąć wiele nachalnych spojrzeń. Waporyzator kondukcyjny VapCap nie jest to zatem modelem polecany dla użytkowników, którzy cenią sobie przede wszystkim dyskrecję. Należy także wspomnieć, że vaporizer do suszu VapCap M 2019 niezbyt dobrze radzi sobie z ukrywaniem zapachu podgrzewanego materiału.

VapCap M 2019

Zalety

Zalety
 • Najniższa cena w zestawieniu
 • Brak elektryki, zasilane źródłem ognia
 • Nadaje się do krótkich inhalacji dzięki niewielkiej ładowności suszu
 • Waporyzator on-demand pozwala na oszczędne użycie materiału
 • Prosty w obsłudze
 • Chwalony przez wielu użytkowników za dobrą jakość pary

Wady

Wady
 • Sposób użycia zmniejsza dyskrecję
 • Słabo maskuje zapach podczas inhalacji
 • Dłuższy czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy

 

3. X-max Starry 3.0

Xmas-Starry-3.0X-max Starry 3.0 został zaprojektowany w sposób, który zapewnia użytkownikowi maksymalnie łatwą obsługę urządzenia. Jak przystało na waporyzator sesyjny z prawdziwego zdarzenia, komora jest odpowiednio pojemna, co przekłada się na długą inhalację.

Producent wyposażył waporyzator X-max Starry 3.0 w układ, który umożliwia płynną regulację temperatury w zakresie od 100 do 200 stopni Celsjusza. Jak na model przenośny, jest to całkiem dobry wynik. Ustawiając temperaturę na żądaną wartość, użytkownik może kontrolować doznania smakowe, a także gęstość i objętość obłoku pary. Ta funkcja przekłada się na jeszcze jedną istotną zaletę — parametry pracy urządzenia można łatwo dostosować do konkretnego rodzaju materiału, który ma być inhalowany. To bardzo ważne, bowiem vaporizer X-max Starry 3.0 jest przystosowany nie tylko do podgrzewania suszu, ale także ziołowego koncentratu, w postaci gęstego olejku.

Niektóre waporyzatory sesyjne cierpią na dość poważną wadę — mija sporo czasu, zanim urządzenie osiągnie temperaturę roboczą, umożliwiającą odparowanie materiału. Nie dotyczy to modelu sygnowanego przez X-max. Vaporizer Starry 3.0 osiąga gotowość do pracy w czasie nieprzekraczającym 30 sekund. Jakie jeszcze zalety przedstawia X-max Starry? Vaporizer jest niezwykle dyskretnym urządzeniem — obudowa bez problemu mieści się w dłoni, a jej wygląd nie daje jednoznacznie do zrozumienia, do czego służy ten sprzęt. Docenią to wszystkie osoby, które lubią przeprowadzać sesje na powietrzu, ale niekoniecznie chcą przyciągać spojrzenia przechodniów. Po stronie plusów należy też zapisać funkcjonalność modelu X-max Starry.

Waporyzator został wyposażony w czytelny ekran, na którym wyświetlane są informacje o stanie naładowania baterii, aktualnej temperaturze i o czasie, jaki pozostał do końca bieżącej sesji. O kończącej się inhalacji i o gotowości do rozpoczęcia sesji informują także wyraźnie wyczuwalne wibracje. A skoro o czasie mowa, waporyzator przenośny X-max Starry jest modelem sesyjnym, zatem powinien zapewniać odpowiednio długi czas inhalacji. Pod tym względem, urządzenie nie powinno rozczarować nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Vaporizer przenośny X-max Starry został wyposażony w pojemną komorę grzewczą, która zmieści od 0,2 do 0,3 g suszu (zależnie od siły ubicia oraz stopnia wysuszenia i rozdrobnienia materiału). Przekłada się to na 10-minutową inhalację. Z pojemnością komory koresponduje także pojemność baterii. Waporyzator sesyjny X-max Starry 3.0 został wyposażony w wymienne ogniwo, które gwarantuje 80 minut nieprzerwanej pracy. W razie konieczności akumulator można łatwo i szybko wymienić. Nie można nie wspomnieć, że vaporizer sesyjny X-max Starry generuje parę o bardzo dobrej jakości. Obłok jest obfity i gęsty, a smak — wyrazisty i naturalny. Waporyzator elektryczny X-max Starry 3.0 ma tylko jedną nieznaczną wadę o której wspominają użytkownicy — proces podgrzewania jest inicjowany jednym naciśnięciem przycisku. Ułatwia to obsługę, jednak stwarza też spore ryzyko przypadkowego uruchomienia urządzenia, np. gdy znajduje się ono w kieszeni.

X-max Starry 3.0

Zalety

Zalety
 • Szeroki zakres temperaturowy 100 – 200 °C
 • Urządzenie jest gotowe do waporyzacji w 30 sekund
 • Dyskretna obudowa
 • Wyświetlacz informuje o stanie baterii, aktualnej temperaturze oraz czasie do końca sesji
 • Komora grzewcza mieści 0,2 – 0,3 g
 • Długi czas pracy baterii (do 80 min)
 • Wymienna bateria
 • Dostosowany zarówno do suszu jak i koncentratu
 • Urządzenie za pomocą wibracji informuję o gotowości urządzenia do rozpoczęcia sesji jak i o jej zbliżającym się końcu

Wady

Wady
 • Niektórzy użytkownicy twierdzą, że możliwość włączenia urządzenia za pomocą jednego kliknięcia może doprowadzić do niecelowego uruchomienia urządzenia

 

4. Pax 3

Pax-3Pax 3 to jeden z najbardziej zaawansowanych waporyzatorów. W przypadku tego modelu, producent nie poskąpił nowoczesnych rozwiązań, które przekładają się nie tylko na większą wygodę użytkowania, ale także na sporą oszczędność suszu.

Waporyzator Pax 3 to urządzenie charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania. W tym przypadku użytkownik może liczyć na wiele lat bezproblemowej eksploatacji. Potwierdza to bardzo długa gwarancja – producent zapewnia aż 10-letnią ochronę gwarancyjną, co jest rzadko spotykane w przypadku urządzeń elektronicznych. Nie można nie wspomnieć, że vaporizer Pax 3 jest niezwykle dyskretny. Kompaktowa obudowa nie rzuca się w oczy, dzięki czemu użytkowanie urządzenia poza domem nie przyciągnie spojrzeń przechodniów.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Pax 3? Vaporizer został zaprojektowany w sposób, który maksymalizuje oszczędność suszu lub koncentratu (dzięki specjalnej wkładce, waporizer Pax 3 umożliwia też inhalowanie substancji oleistych). W ustniku urządzenia zostały umieszczone specjalne czujniki, które wykrywają moment przerwania kontaktu z wargami. W takiej sytuacji temperatura w komorze odparowania zostaje natychmiast obniżona. Nie jest to jedyna zabezpieczenie, jakie oferuje Pax 3. Waporyzator rozpoznaje też moment, w którym użytkownik odkłada urządzenie, np. na stół. Gdy to nastąpi, urządzenie przestanie podgrzewać susz i szybko obniży temperaturę w komorze.

Waporyzator przenośny Pax 3, jak przystało na urządzenie sesyjne, został wyposażony w dużą komorę, do której bez trudu można nabić sporą ilość suszu. Nie każdy lubi jednak długie sesje. Producent pomyślał też o osobach, którym wystarczy krótka waporyzacja. W zestawie znajduje się specjalna wkładka, ograniczająca pojemność komory i umożliwiająca nabicie stosunkowo niewielkiej ilości materiału. Za bogate doznania smakowe odpowiada możliwość regulacji temperatury w zakresie 182-215 °C z dokładnością do 1 stopnia. Vaporizer przenośny Pax 3 został wyposażony w funkcjonalny wyświetlacz, który informuje użytkownika o poziomie naładowania baterii, nagrzewaniu do zadanej temperatury i o gotowości urządzenia do rozpoczęcia sesji. Na tym nie kończą się jednak nowoczesne rozwiązania, które zastosował producent. Waporyzator do suszu Pax 3 może komunikować się z aplikacją, zainstalowaną na urządzeniu mobilnym. Sprawia to, że użytkownik zyskuje wgląd we wszelkie informacje na temat sesji i użytkowania urządzenia.

Nie można nie wspomnieć, że vaporizer do suszu Pax 3 został wyposażony w bardzo pojemną baterię, która zapewnia aż 2 godziny działania urządzenia. Gdy zajdzie taka potrzeba, zapas energii można uzupełnić za pomocą wygodnej ładowarki magnetycznej. Po stronie plusów należy zapisać też błyskawiczną gotowość do pracy – waporyzator sesyjny Pax 3 nagrzewa się do zadanej temperatury w czasie 15 sekund, co należy uznać za imponujący wynik. Urządzenie ma jednak kilka minusów. Vaporizer sesyjny Pax 3 raczej słabo tłumi zapach podgrzewanego materiału. Biorąc pod uwagę dyskretny charakter opisywanego modelu, należy to uznać za sporą wadę. Istotnym minusem jest też cena – vaporizer elektryczny Pax 3 to drugi najdroższy przenośny model w naszym zestawieniu.

Pax 3

Zalety

Zalety
 • Dyskretna obudowa
 • 10-letnia gwarancja
 • Urządzenie dzięki czujnikom w zależności czy jest używane podgrzewa susz albo go schładza
 • W zestawie podkładki umożliwiające dopasowanie ładowności komory
 • Dostępna również wkładka do waporyzacji koncentratu
 • Możliwość regulacji temperatury
 • Nagrzewa się w 15 sekund
 • Możliwość połączenia się za pomocą aplikacji
 • Wszechstronna kontrola inhalacji
 • Magnetyczna ładowarka
 • Bateria wytrzymująca do 2 godzin ciągłej inhalacji

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Słabo tłumi zapach

 

5. Mighty Vaporizer

Mighty-VaporizerWaporyzator przenośny Mighty Vaporizer jest modelem od znanego niemieckiego producenta Storz & Bickel — prawdziwy lider w segmencie waporyzatorów. Jak zapewnia niemiecki producent — a opinie zadowolonych użytkowników to potwierdzają — sprzęt charakteryzuje się świetnymi parametrami, które klasyfikują go na czołowych miejscach większości rankingów. Niemiecka jakość, wydajność i elegancja sprawiają, iż jest to produkt zadowalający nawet najbardziej wymagających klientów.

Cechą wyróżniającą waporyzator hybrydowy Mighty Vaporizer jest doskonała jakość pary, która nie ustępuję tej wytwarzanej przez waporyzatory stacjonarne. Odpowiednio gęsta, czysta, aromatyczna i intensywna — oto jej cechy. Co wpływa na jej wysoką jakość? Otóż waporyzator do suszu Mighty Vaporizer posiada bardzo wydajny system grzewczy, który gwarantuje odparowanie maksymalnej ilości substancji aktywnych z używanego materiału (na przykład ziół). Dodatkowo grzałka o mocy 30 W pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę — także wtedy, gdy z urządzenia w sposób nieprzerwany korzysta jednocześnie nawet kilka osób. I co warte podkreślenia — urządzenie nagrzewa się bardzo szybko i daje wyraźną chmurę pary już przy temperaturze 180 stopni Celsjusza (co w przypadku większości przenośnych waporyzatorów jest niemal niemożliwe do osiągnięcia).

Waporyzator Mighty Vaporizer jest sprzętem o bardzo dobrych parametrach technicznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na mocną baterię, która zapewnia półtorej godziny nieprzerwanej pracy (co umożliwia korzystanie ze sprzętu także poza domem). Dodatkowo całkowite naładowanie baterii trwa zaledwie 2 godziny. I co także zasługuje na uwagę – Vaporizer Mighty może być użytkowany podczas ładowania (co jest ukłonem w stronę osób, które zapomniały o naładowaniu przed rozpoczęciem sesji). A funkcja automatycznego wyłączania ogranicza zużycie baterii i umożliwia kilkukrotne używanie urządzenia na jednym ładowaniu. Jakość i wygoda — oto cechy Mighty. Waporyzator oprócz zaawansowania technologicznego — charakteryzuje się też niezwykłą funkcjonalnością, która sprawia, iż korzystanie ze sprzętu jest łatwe, wygodne i bardzo intuicyjne.

Waporyzator sesyjny Mighty Vaporizer posiada precyzyjną (z dokładnością do jednego stopnia) regulację temperatury, która mieści się w przedziale od 40 do 210 stopni Celsjusza (co umożliwia waporyzację wszystkich rodzajów ziół). Czytelny ekran LCD oraz wibrujący czujnik informuje o ustawionej temperaturze i poziomie naładowania baterii. A niezwykle prosta i intuicyjna obsługa oraz technika inhalacji sprawia, iż vaporizer do suszu Mighty jest jednym z najprostszych urządzeń tego typu.

Czym jeszcze charakteryzuje się Mighty Vaporizer ? Hybrydowy waporyzator niemieckiej firmy Storz & Bickel jest wykonany z materiałów najwyższej jakości, które gwarantują niezawodność, długą żywotność oraz bezpieczeństwo stosowania (czego dowodem są liczne certyfikaty). Warto też wspomnieć o wielu akcesoriach znajdujących się w zestawie — znajduje się między innymi narzędzie do napełniania komory, kapsułka dozująca, młynek do ziół, pędzelek do czyszczenia czy zapasowe sitka i uszczelki. Wszystko to jest zapakowane w eleganckie pudełko, które powoduje, iż Vaporizer hybrydowy Mighty może być niebanalnym pomysłem na prezent.

Waporyzator przenośny Mighty Vaporizer to absolutnie pierwsza liga. Czy urządzenie ma jednak jakieś wady? Niektórzy użytkownicy narzekają na jego rozmiar oraz wagę — jest to efekt tak wielu udogodnień i udoskonaleń technicznych. Jednak nie jest to zbyt duży mankament — zwłaszcza dla osób, które poszukują jakości, bezawaryjności, precyzji i elegancji. Urządzenie firmy Storz & Bickel to produkt, którego zakup na pewno warto rozważyć.

Mighty Vaporizer

Zalety

Zalety
 • Wytrzymała bateria pozwalająca na 1,5 godziny pracy na jednym ładowaniu
 • Mocna grzałka o mocy 30 W, zapewniająca szybkie nagrzewanie
 • Komora mieszcząca 0,25 g suszu może być zmniejszona dzięki dołączonej kapsułce dozującej
 • Szeroki zakres wyboru temperatur 40 – 210 °C z precyzją do 1 stopnia
 • W zestawie został dołączony młynek do ziół oraz narzędzie służące do napełniania komory
 • Można używać w trakcie ładowania
 • Łatwy do utrzymania w czystości (prosty w rozebraniu)

Wady

Wady
 • Urządzenie jest dosyć spore i przez to mniej dyskretne
 • Najdroższy waporyzator w zestawieniu

 

6. Jaki najlepszy waporyzator kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie waporyzatora przenośnego?

Waporyzacja staje się coraz popularniejszą metodą inhalacji ziół, co przekłada się na stale rosnącą ofertę waporyzatorów. Poszczególne urządzenia różną się między sobą nie tylko designem, rozmiarem i jakością wykonania, ale także techniką podgrzewania suszu i możliwością odparowania innych materiałów. Jaki wybrać waporyzator? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę? Poniższy poradnik wyjaśni wszystkie kwestie, warunkujące zakup właściwego urządzenia.

Palenie nadal pozostaje najczęściej stosowaną metodą przyjmowania substancji ziołowych, jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści, jakie daje waporyzacja. Bardzo dobre doznania smakowe, silniejsze działanie substancji aktywnych, oszczędność suszu i obniżenie negatywnego wpływu na zdrowie — to tylko kilka przykładów zalet, jakie niesie z sobą proces odparowania. Aby inhalacja była maksymalnie wydajna, przyjemna i bezpieczna, należy wybrać odpowiedni waporyzator. Rozbudowana oferta rynkowa sprawia jednak, że trudno jest wskazać na najlepszy model, bowiem różnice między poszczególnymi urządzeniami są naprawdę duże. No, ale który waporyzator kupić? Zacznijmy od początku.

 

Waporyzacja — co to jest?

Waporyzacja to nic innego jak proces odparowywania określonej substancji, w tym przypadku, ziół w postaci suszu, olejku lub koncentratu. Służą do tego specjalne urządzenia – waporyzatory do suszu (niektóre modele oferują też funkcję odparowywania gęstych substancji oleistych, czyli właśnie koncentratów). Na pierwszy rzut oka, proces ten przypomina nieco spalanie, jednak jest to całkowicie inna metoda inhalacji. Para nie zawiera substancji smolistych, szkodliwych związków toksycznych, wolnych rodników i nie doprowadza do podrażnienia układu oddechowego. Można zatem powiedzieć, że w tym przypadku, negatywny wpływ na organizm jest minimalny. Kolejna zaleta waporyzacji to aspekt ekonomiczny. W porównaniu do spalania odparowanie jest znacznie bardziej efektywną metodą inhalacji — zużywamy mniej suszu, osiągając lepsze rezultaty. Na rynku funkcjonują dwa warianty waporyzatorów przenośnych – modele zasilane bateryjnie i waporyzatory manualne. Czym różnią się poszczególne warianty?

 

Jaki wybrać waporyzator przenośny?

Vaporizery przenośne stanowią najpopularniejszą grupę tego typu urządzeń. Wynika to z prostego faktu — tego typu modele mogą być bez przeszkód używane w domowym zaciszu (choć wydajniejszy jest waporyzator stacjonarny), jednak gdy zajdzie taka potrzeba, można bez przeszkód schować go do kieszeni i zabrać w dowolne miejsce, ze względu na swoje niewielkie wymiary. Aby podgrzać susz, vaporizer przenośny najczęściej wykorzystuje zjawisko kondukcji. W prostych słowach — substancja jest ocieplana przez rozgrzany do wysokiej temperatury element. Taki system znajdziemy w modelach: VapCap M 2019 i Pax 3. W sprzedaży znajdziemy też modele hybrydowe, które wykorzystują kondukcję i konwekcję (np. Fenix Mini i X-max Starry 3.0). To drugie zjawisko polega na wykorzystaniu pary w procesie podgrzewania i zazwyczaj jest wykorzystywane w modelach stacjonarnych. Jak wynika z opinii użytkowników, hybrydy zapewniają nieco bogatszą parę.

Jaki wybrać vaporizer przenośny? Sesyjny czy on-demond? Przenośny vaporizer występuje jako urządzenie sesyjne lub on-demand.

 • Przenośny waporyzator sesyjny będzie idealny dla osób, które preferują dłuższe sesje, podczas których wykonywanych jest kilka zaciągnięć w krótkich odstępach czasowych. W tym przypadku wskazane jest zużycie całej zawartości komory podczas jednej sesji, w przeciwnym wypadku, można pogorszyć wydajność procesu (waporyzatory sesyjne dość długo stygną). Takie urządzenia są też polecane osobom, które lubią inhalacje przeprowadzane w większym gronie.
 • Przenośny waporyzator on-demond zapewnia styl inhalacji, który można porównać do palenia e-papierosa — taki model bardzo szybko ulega rozgrzaniu i równie szybko stygnie. Z tego względu, inhalację można przerwać w dowolnym momencie.

Trudno jest wskazać,który typ będzie najlepszy, gdyż każde z tych urządzeń ma nieco inne przeznaczenie. W tej kwestii najlepiej zdać się na własne oczekiwania i potrzeby. Kolejna rzecz to sposób zasilania. Waporyzator do suszu może być zasilany bateryjnie lub manualnie. W pierwszym przypadku proces podgrzania jest kontrolowany elektronicznie, za pomocą układu scalonego. Waporyzator manualny jest natomiast podgrzewany zewnętrznym źródłem ognia, np. zapalniczką żarową. Zaletą jest bardzo prosta konstrukcja, w której nie występuje żadna elektronika. Minusem jest natomiast mało dyskretny charakter – vaporizery manualne ze względu na sposób użycia trudno używa się w przestrzeni publicznej. Na co dzień, lepiej sprawdzą się vaporizery elektroniczne. Manualny waporyzator może być jednak bardziej odpowiedni do używania od czasu do czasu, choć jego codzienne użytkowanie nie jest wykluczone.

 

Jaki waporyzator do medycznej marihuany? – Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Waporyzator do leczniczej marihuany i inne modele do terapeutycznej inhalacji różnych ziół, powinny być wyposażone w możliwie najszerszy zakres regulacji temperatury. Dzięki temu, użytkownik ma wpływ na objętość pary i na doznania smakowe. Regulacja temperatury umożliwia też dostosowanie parametrów pracy urządzenia do konkretnego rodzaju suszu lub koncentratu. Spośród polecanych modeli, jedynie VapCap M 2019 nie oferuje takiego udogodnienia. Kolejna istotna cecha, to pojemność komory na susz. Nie ma to zbyt dużego znaczenia w przypadku modeli on-demond, jednak waporyzatory sesyjne często bywają używane do grupowej inhalacji, warto więc wybrać odpowiednio pojemny model.

Inną kwestią wartą uwagi jest możliwość odparowania koncentratów i olejków. Najlepsze waporyzatory oferują dodatkowy zbiornik lub specjalną wkładkę, przeznaczoną na oleiste substancje. Może to być ważna informacja dla niektórych, aby zakupić wszechstronny waporyzator. CBD występuje w różnych formach i to w jakiej postaci użytkownik chce je stosować powinno być brane pod uwagę, aby zakupić odpowiedni vaporizer do CBD. Warto jednak podkreślić, że poszerzona funkcjonalność nie zawsze stanowi o klasie urządzenia. Po prostu, niektóre osoby preferują wyłącznie susz, więc w ich przypadku, zakup modelu na koncentrat nie ma większego sensu.

Dla wielu osób, ważną cechą jest tez czas nagrzewania. Najlepsze vaporizery, nawet sesyjne, potrafią skrócić ten czas do minimum, dzięki czemu użytkownik może bez przeszkód cieszyć się relaksującą inhalacją. Istotną kwestią jest też dyskrecja. Wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że waporyzator do suszu służy wyłącznie do odparowywania nielegalnych substancji. W tym kontekście, niewielkie rozmiary są ogromną zaletą, zwłaszcza dla osób, które nie chcą rzucać się w oczy. Pod tym względem, manualne vaporizery wypadają gorzej od elektronicznych.

 

Jak wybrać waporyzator?

Waporyzacja jest procesem znacznie mniej szkodliwym od spalania, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni sprzęt. Bezpieczne waporyzatory powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania i całkowitym odizolowaniem strumienia pary od układów elektronicznych. Niestety, najtańsze modele są wykonane z marnej jakości tworzyw sztucznych, nie powinny być zatem brane pod uwagę. Ranking waporyzatorów zawiera wyłącznie modele o wysokiej jakości, który nie stanowią zagrożenia i posłużą niezawodnie przez długie lata.