Aktualizacja: Kwiecień 2024

Waporyzacja staje się coraz popularniejszą metodą inhalacji ziół, co przekłada się na stale rosnącą ofertę waporyzatorów. Poszczególne urządzenia różną się między sobą nie tylko designem, rozmiarem i jakością wykonania, ale także techniką podgrzewania suszu i możliwością odparowania innych materiałów. Jaki wybrać waporyzator? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę? Poniższy poradnik wyjaśni wszystkie kwestie, warunkujące zakup właściwego urządzenia.

Palenie nadal pozostaje najczęściej stosowaną metodą przyjmowania substancji ziołowych, jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści, jakie daje waporyzacja. Bardzo dobre doznania smakowe, silniejsze działanie substancji aktywnych, oszczędność suszu i obniżenie negatywnego wpływu na zdrowie — to tylko kilka przykładów zalet, jakie niesie z sobą proces odparowania. Aby inhalacja była maksymalnie wydajna, przyjemna i bezpieczna, należy wybrać odpowiedni waporyzator. Rozbudowana oferta rynkowa sprawia jednak, że trudno jest wskazać na najlepszy model, bowiem różnice między poszczególnymi urządzeniami są naprawdę duże. No, ale który waporyzator kupić? Zacznijmy od początku.

 

Waporyzacja — co to jest?

Waporyzacja to nic innego jak proces odparowywania określonej substancji, w tym przypadku, ziół w postaci suszu, olejku lub koncentratu. Służą do tego specjalne urządzenia – waporyzatory do suszu (niektóre modele oferują też funkcję odparowywania gęstych substancji oleistych, czyli właśnie koncentratów). Na pierwszy rzut oka, proces ten przypomina nieco spalanie, jednak jest to całkowicie inna metoda inhalacji. Para nie zawiera substancji smolistych, szkodliwych związków toksycznych, wolnych rodników i nie doprowadza do podrażnienia układu oddechowego. Można zatem powiedzieć, że w tym przypadku, negatywny wpływ na organizm jest minimalny. Kolejna zaleta waporyzacji to aspekt ekonomiczny. W porównaniu do spalania odparowanie jest znacznie bardziej efektywną metodą inhalacji — zużywamy mniej suszu, osiągając lepsze rezultaty. Na rynku funkcjonują dwa warianty waporyzatorów przenośnych – modele zasilane bateryjnie i waporyzatory manualne. Czym różnią się poszczególne warianty?

 

Jaki wybrać waporyzator przenośny?

Vaporizery przenośne stanowią najpopularniejszą grupę tego typu urządzeń. Wynika to z prostego faktu — tego typu modele mogą być bez przeszkód używane w domowym zaciszu (choć wydajniejszy jest waporyzator stacjonarny), jednak gdy zajdzie taka potrzeba, można bez przeszkód schować go do kieszeni i zabrać w dowolne miejsce, ze względu na swoje niewielkie wymiary. Aby podgrzać susz, vaporizer przenośny najczęściej wykorzystuje zjawisko kondukcji. W prostych słowach — substancja jest ocieplana przez rozgrzany do wysokiej temperatury element. Taki system znajdziemy w modelach: VapCap M 2019 i Pax 3. W sprzedaży znajdziemy też modele hybrydowe, które wykorzystują kondukcję i konwekcję (np. Fenix Mini i X-max Starry 3.0). To drugie zjawisko polega na wykorzystaniu pary w procesie podgrzewania i zazwyczaj jest wykorzystywane w modelach stacjonarnych. Jak wynika z opinii użytkowników, hybrydy zapewniają nieco bogatszą parę.

Jaki wybrać vaporizer przenośny? Sesyjny czy on-demond? Przenośny vaporizer występuje jako urządzenie sesyjne lub on-demand.

  • Przenośny waporyzator sesyjny będzie idealny dla osób, które preferują dłuższe sesje, podczas których wykonywanych jest kilka zaciągnięć w krótkich odstępach czasowych. W tym przypadku wskazane jest zużycie całej zawartości komory podczas jednej sesji, w przeciwnym wypadku, można pogorszyć wydajność procesu (waporyzatory sesyjne dość długo stygną). Takie urządzenia są też polecane osobom, które lubią inhalacje przeprowadzane w większym gronie.
  • Przenośny waporyzator on-demond zapewnia styl inhalacji, który można porównać do palenia e-papierosa — taki model bardzo szybko ulega rozgrzaniu i równie szybko stygnie. Z tego względu, inhalację można przerwać w dowolnym momencie.

Trudno jest wskazać,który typ będzie najlepszy, gdyż każde z tych urządzeń ma nieco inne przeznaczenie. W tej kwestii najlepiej zdać się na własne oczekiwania i potrzeby. Kolejna rzecz to sposób zasilania. Waporyzator do suszu może być zasilany bateryjnie lub manualnie. W pierwszym przypadku proces podgrzania jest kontrolowany elektronicznie, za pomocą układu scalonego. Waporyzator manualny jest natomiast podgrzewany zewnętrznym źródłem ognia, np. zapalniczką żarową. Zaletą jest bardzo prosta konstrukcja, w której nie występuje żadna elektronika. Minusem jest natomiast mało dyskretny charakter – vaporizery manualne ze względu na sposób użycia trudno używa się w przestrzeni publicznej. Na co dzień, lepiej sprawdzą się vaporizery elektroniczne. Manualny waporyzator może być jednak bardziej odpowiedni do używania od czasu do czasu, choć jego codzienne użytkowanie nie jest wykluczone.

 

Jaki waporyzator do suszów? – Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Waporyzator do suszu i inne modele do terapeutycznej inhalacji różnych ziół, powinny być wyposażone w możliwie najszerszy zakres regulacji temperatury. Dzięki temu, użytkownik ma wpływ na objętość pary i na doznania smakowe. Regulacja temperatury umożliwia też dostosowanie parametrów pracy urządzenia do konkretnego rodzaju suszu lub koncentratu. Spośród polecanych modeli, jedynie VapCap M 2019 nie oferuje takiego udogodnienia. Kolejna istotna cecha, to pojemność komory na susz. Nie ma to zbyt dużego znaczenia w przypadku modeli on-demond, jednak waporyzatory sesyjne często bywają używane do grupowej inhalacji, warto więc wybrać odpowiednio pojemny model.

Inną kwestią wartą uwagi jest możliwość odparowania koncentratów i olejków. Najlepsze waporyzatory oferują dodatkowy zbiornik lub specjalną wkładkę, przeznaczoną na oleiste substancje. Może to być ważna informacja dla niektórych, aby zakupić wszechstronny waporyzator. CBD występuje w różnych formach i to w jakiej postaci użytkownik chce je stosować powinno być brane pod uwagę, aby zakupić odpowiedni vaporizer do CBD. Warto jednak podkreślić, że poszerzona funkcjonalność nie zawsze stanowi o klasie urządzenia. Po prostu, niektóre osoby preferują wyłącznie susz, więc w ich przypadku, zakup modelu na koncentrat nie ma większego sensu.

Dla wielu osób, ważną cechą jest tez czas nagrzewania. Najlepsze vaporizery, nawet sesyjne, potrafią skrócić ten czas do minimum, dzięki czemu użytkownik może bez przeszkód cieszyć się relaksującą inhalacją. Istotną kwestią jest też dyskrecja. Wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że waporyzator do suszu służy wyłącznie do odparowywania nielegalnych substancji. W tym kontekście, niewielkie rozmiary są ogromną zaletą, zwłaszcza dla osób, które nie chcą rzucać się w oczy. Pod tym względem, manualne vaporizery wypadają gorzej od elektronicznych.

 

Jak wybrać waporyzator?

Waporyzacja jest procesem znacznie mniej szkodliwym od spalania, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni sprzęt. Bezpieczne waporyzatory powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania i całkowitym odizolowaniem strumienia pary od układów elektronicznych. Niestety, najtańsze modele są wykonane z marnej jakości tworzyw sztucznych, nie powinny być zatem brane pod uwagę. Ranking waporyzatorów zawiera wyłącznie modele o wysokiej jakości, który nie stanowią zagrożenia i posłużą niezawodnie przez długie lata.