Jaki waporyzator stacjonarny kupić? Ranking vaporizerów stacjonarnych

Aktualizacja: Czerwiec 2020

Musiało minąć wiele czasu, aby ludzkość zauważyła, że aromaty ziół i ich składniki można wdychać nie tylko przy ich spalaniu, ale i poddawaniu działaniu wysokiej temperatury, generującej parę wodną. Proces ten to waporyzacja, a urządzenie służące do jej uzyskania to vaporizer stacjonarny, służący do użytku domowego lub przenośny. Przedstawiamy wybór urządzeń takich jak waporyzatory stacjonarne. Ranking sporządzony przez nas pozwala odpowiedzieć na pytanie, jaki waporyzator stacjonarny wybrać dla generowania bezdymnej inhalacji aromatycznych ziół. Najlepsze waporyzatory stacjonarne cechują się przede wszystkim dużą efektywnością w produkcji pary. Jak kupić odpowiedni waporyzator stacjonarny? Ranking przedstawiony poniżej z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego, wydajnego urządzenia.

 1. Volcano Digit
 2. Plenty Vaporizer
 3. Arizer Extreme Q 6.0
 4. VapexHale Cloud Evo
 5. Aromed Vaporizer 4.0
 6. Poradnik wyboru waporyzatora stacjonarnego

Porównanie najlepszych waporyzatorów stacjonarnych:

ModelCenaSystem grzewczyZakres temperatur [°C]Sposób inhalacjiTryb sesji inhalacyjnej
Materiał do inhalowania
Volcano Digit
Sprawdź cenę »Konwekcja
40-230Balon z zaworem
SesyjnySusz, koncetrat
Plenty Vaporizer
Sprawdź cenę »Konwekcja
130-202Wężyk
SesyjnySusz, koncetrat
Arizer Extreme Q 6.0
Sprawdź cenę »Konwekcja
40-260Balon bez zaworu, wężyk
SesyjnySusz, koncetrat
VapexHale Cloud Evo
Sprawdź cenę »Konwekcja
90-260Szklany ustnik
On-demandSusz, koncetrat
Aromed Vaporizer 4.0Sprawdź cenę »Lampa halogenowa
65-235Wężyk
SesyjnySusz, koncetrat

Najlepsze waporyzatory stacjonarne – Ranking vaporizerów stacjonarnych 2020

 

1. Volcano Digit Kliknij aby kupić »

Volcano-DigitVolcano Digit to zaawansowany waporyzator stacjonarny, sygnowany przez jednego z najbardziej uznanych producentów w branży. Wysoka jakość wykonania i zastosowana technologia przekłada się na znakomitą wydajność i na doskonałe doznania smakowe, towarzyszące inhalacji.

Waporyzator Volcano Digit to urządzenie prezentujące najwyższą jakość. wynika to z doświadczenia niemieckiego producenta Storz & Bickel, który jest jednym z prekursorów rynku vaporizerów. Do dziś, wprowadzone przez Volcano rozwiązania są powielane przez wiele firm, aspirujących do miana najlepszych. Jakie zalety przedstawia Volcano Digit? Vaporizer został wyposażony w regulację temperatury w bardzo szerokim zakresie od  40°C  do 230°C. Sprawia to, że użytkownik może dostosować objętość pary i doznania smakowe do własnych potrzeb i oczekiwań. Warto podkreślić, że waporyzator stacjonarny Volcano Digit to bardzo wydajne urządzenie — nawet gdy temperatura oscyluje w okolicach dolnego zakresu, obłok jest bardzo obfity.

Decydująć się na model Vaporizer Volcano Digit, użytkownik nie dostrzeże największej wady, charakterystycznej dla tego typu modeli — wolnego nagrzewania. Waporizer Volcano Digit błyskawicznie osiąga zadane parametry pracy, pozwalając cieszyć się gęstą i aromatyczną parą.

Modele stacjonarne zwykle „uwiązują” użytkownika w pobliżu urządzenia, na cały czas trwania sesji. Nic takiego nie ma miejsca w przypadku urządzenia sygnowanego przez Volcano. Vaporizer Digit jest wyposażony w specjalny balon do inhalacji, który pozwala na swobodne przemieszczanie się po domu lub mieszkaniu. Co bardzo istotne, element ten został wyposażony w zawór, który zapobiega niekontrolowanemu wydobywaniu się pary.Wymienione cechy to nie jedyne zalety Volcano Digit.

Waporyzator Storz & Bickel został zaprojektowany tak, aby utrzymanie go w czystości nie stanowiło większego problemu. W przypadku urządzenia, które ma być wykorzystywane do terapeutycznej inhalacji, jest to niezwykle istotne. Warto też zaznaczyć, że waporyzator do suszu Volcano Digit jest znacznie wydajniejszy od modeli przenośnych, szybciej się nagrzewa, dłużej może pracować. Poza tym może wygenerować duży i gęsty obłok pary, który będzie charakteryzował się doskonałymi walorami smakowymi. Większa wydajność to także gwarancja, że zawarte w suszu lub w koncentracie substancje aktywne, zadziałają dokładnie tak, jak powinny.

A jakie wady przedstawia Volcano? Waporyzator Digit jest dosyć drogi. Kolejny minus to sposób inhalowania pary za pomocą balonu. O ile taka metoda niesie z sobą wiele zalet (największą jest możliwość przemieszczania się), to sam sposób wdychania pary wymaga przyzwyczajenia. Za minus należy też uznać intensywny zapach suszu, który pojawia się w trakcie podgrzewania. Warto nadmienić, że producent zamieszcza w zestawie również zapasowe baloniki z zaworem, młynek do suszu oraz niezbędne akcesoria służące do czyszczenia i konserwacji urządzenia.


Volcano Digit

Zalety

Zalety
 • Elektroniczna regulacja temperatury w szerokim zakresie od 40 °C do 230 °C
 • Inhalacja za pomocą przenośnego balonika z zaworem
 • Użytkownicy chwalą urządzenie za gęstą i przyjemną parę
 • Krótki czas oczekiwania na gotowość urządzenia do pracy, balonik wypełnia się w 30 sekund
 • Produkt jednej z najbardziej renomowanych firm Storz & Bickel, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji urządzeń do inhalacji medycznej
 • Urządzenie jest w stanie pracować bez przerwy

Wady

Wady
 • Inhalowanie za pomocą balonika, mimo,że zwiększa mobilność to jednak nie jest zbyt wygodne
 • Słabo tłumi zapach podczas nagrzewania

Kup na VapeFully 

 

2. Plenty Vaporizer Kliknij aby kupić »

Plent-VaporizerPlenty Vaporizer to wysokiej klasy urządzenie, które doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku dłuższych, jak i krótszych sesji. Dzięki zastosowaniu konwekcyjnego systemu grzewczego, waporyzator Plenty idealnie oddaje smak suszu i koncentratu.

Vaporizer Plenty został zaprojektowany w sposób, który umożliwia odparowanie dwóch materiałów – ziołowego suszu i koncentratu w postaci olejku. Przekłada się to na dużą uniwersalność opisywanego urządzenia. Urządzenie posiada regulację temperatury w zakresie 130 °C do 202 °C z oznaczoną na wskaźniku optymalną temperaturą komory grzewczej. Przydatne w przypadku braku informacji nt. rekomendowanej temperatury palenia danego suszu.

Co jeszcze oferuje Plenty? Waporyzator z pewnością przypadnie do gustu osobom, które preferują dłuższe sesje, także w większym gronie – komora odparowania może zmieścić nawet 0,7g suszu, co należy uznać za dobry wynik. Nie oznacza to jednak, że waporyzator stacjonarny Plenty nie nadaje się na mniejsze sesje. Producent dołącza do zestawu specjalny reduktor, który ogranicza pojemność komory. Po zastosowaniu tego dodatku, możliwe jest zmniejszenie ilości suszu w komorze nawet do 0,15g suszu.

Vaporizer stacjonarny Plenty wykorzystuje technologię konwekcyjną. Oznacza to, że susz lub koncentrat jest podgrzewany nie rozgrzanym do wysokiej temperatury metalem, a strumieniem gorącego powietrza. Żadna część zespołu grzewczego nie ma kontaktu z materiałem który ma być odparowany. Co to oznacza dla użytkownika? Waporyzator sesyjny Plenty pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich dobroczynnych właściwości ziół do inhalacji, bez ryzyka przypalenia materiału. Kolejną zaletą tej technologii jest niezwykle bogaty smak – vaporizer sesyjny Plenty świetnie przekazuje cały ziołowy aromat, nie przekłamując pojedynczych nut. Dzięki temu, użytkownik może cieszyć się parą o bogatych właściwościach i doskonałych walorach smakowych.

Jakie jeszcze zalety przedstawia Plenty? Vaporizer do suszu charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wykonania, która przekłada się na bezawaryjną pracę urządzenia. Potwierdza to długa, bo aż 3-letnia gwarancja producenta. Waporyzator konwekcyjny Plenty jest urządzeniem, z obsługą którego poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy. Para przekazywana jest za pośrednictwem wężyka. Taki sposób inhalacji jest znacznie bardziej naturalny niż realizowany za pośrednictwem balona, więc nie wymaga przyzwyczajenia, jednak “uwiązuje” użytkownika przy urządzeniu. A co z wadami opisywanego modelu od Plenty? Vaporizer konwekcyjny ma tendencję do nagrzewania się przy dłuższej sesji, co wskazuje na kiepskie odprowadzanie ciepła i na słabą izolację termiczną obudowy. Należy też pamiętać, że utrzymanie temperatury wymaga wciskania “spustu”. Producent w zestawie zamieszcza młynek do suszu, akcesoria do czyszczenia, wymienne sitka, oraz dwie rurki o różnej długości.


Plenty Vaporizer

Zalety

Zalety
 • Urządzenie posiada oznaczony optymalny zakres temperatury do inhalacji na wskaźniku
 • Nadaje się zarówno do inhalacji suszu jak i koncentratu
 • Pojemna komora grzewcza (około 0,7 g) z możliwością zredukowania pojemności (do 0,15 g)
 • Regulacja temperatury w zakresie 130 °C do 202 °C
 • Chwalony przez wielu użytkowników za dobrą jakość pary

Wady

Wady
 • Przy każdym zaciąganiu należy przytrzymywać wciśnięty spust
 • Przy dłuższym używaniu zaczyna się mocno nagrzewać

Kup na Vapefully

 

3. Arizer Extreme Q 6.0 Kliknij aby kupić »

Arizer-Extreme-Q-6.0Arizer Vaporizer to niezwykle funkcjonalny model, który zapewnia użytkownikowi ogromne możliwości w kwestii waporyzacji. Jeżeli dodamy do tego fakt, że stosunkowo niedrogie urządzenia jest w stanie wyprodukować gęstą, a jednocześnie łagodną parę, otrzymujemy bardzo ciekawy model do sesyjnej inhalacji.

Arizer Extreme Vaporizer daje możliwość inhalowania ziół lub koncentratów z użyciem dwóch narzędzi. Pierwszym z nich jest wąż, który jest prosty w obsłudze, a drugim — przenośny balon. To rozwiązanie docenią osoby, którym zależy na funkcjonalności i możliwościach waporyzatora stacjonarnego, a jednocześnie, w obszarze własnych czterech ścian, nie chcą rezygnować ze swobody, jaką daje waporyzator przenośny. Osoby te docenią też niezwykle funkcjonalny dodatek, jakim jest pilot zdalnego sterowania. Warto podkreślić, że waporyzator Arizer Extreme Q został przystosowany do odparowania zarówno suszu ziołowego, jak i koncentratu w postaci olejku — kolejny plus po stronie funkcjonalności opisywanego modelu.

Jaki system grzewczy wykorzystuje Arizer? Waporyzator Extreme Q 6.0 działa na zasadzie zjawiska konwekcji. Oznacza to, że susz lub koncentrat jest podgrzewany strumieniem gorącego powietrza, dzięki czemu materiał nie styka się z rozgrzanym zespołem grzewczym. Taka technologia całkowicie wyklucza ryzyko przypalenia i przekłada się na bardzo dobre właściwości produkowanej pary.

Arizer Extreme Q 6.0 wykorzystuje wszystkie dobroczynne właściwości ziół i oddaje ich naturalny smak. Vaporizer Arizer Extreme Q daje możliwość inhalacji typu Elbow-pack. Metoda ta eliminuje konieczność napełniania suszem szklanej komory grzewczej. Użytkownik nabija materiał do specjalnego sitka, które jest umieszczone w szklanym kolanku, znajdującym się na końcu węża. Takie rozwiązanie sprawia, że struga powietrza w stu procentach koncentruje się na użytym materiale, a para jest wyraźnie gęstsza. Metoda Elblow-pack przypadnie też do gustu osobom, które lubią krótkie sesje, z użyciem niewielkiej ilości zioła — do sitka można nabić nawet 0,1g suszu.

Jakie zalety jeszcze przedstawia Arizer Extreme? Waporyzator sesyjny ma na wyposażeniu niezwykle praktyczny dodatek, jakim jest filtr wodny. Przepuszczenie pary przez wodę wyraźnie łagodzi jej smak, a jednocześnie sprawia, że obłok jest gęstszy. Jeżeli dodamy do tego bardzo szeroki zakres regulacji temperatury (waporyzator stacjonarny Arizer Extreme Q umożliwia regulację co jeden stopień, w przedziale 40-260 stopni Celsjusza, otrzymamy bardzo duże możliwości w kwestii dostosowania walorów smakowych do indywidualnych oczekiwań. Należy też dodać, że waporyzator sesyjny Arizer Extreme Q charakteryzuje się niską ceną, która jednak nie ma przełożenia na słabą jakość wykonania — użytkownik jest chroniony 3-letnią gwarancją producenta. Vaporizer sesyjny Arizer Extreme Q nie jest jednak pozbawiony wad. Wśród największych, należy wymienić dosyć długi czas nagrzewania. Długo, bo od 1,5 min do 4 min, trzeba też poczekać na napełnienie balonu, który nie został wyposażony w zawór. Brak zaworu w balonie powoduje,że za każdym razem trzeba otwór zatykać palcem. Producent dołącza do urządzenia spory zestaw akcesoriów ( m.in zapasowa komora, ustniki, sitka, narzędzia do ładowania suszu).


Arizer Extreme Q 6.0

Zalety

Zalety
 • Możliwa inhalacja zarówno za pomocą silikonowego wężyka jak i balonu
 • Nadaje się zarówno do inhalacji suszu jak i koncentratu
 • Można zamieścić susz również w sitku znajdującym się w wężyku, dzięki temu można ładować mniejsze ilości suszu do inhalacji
 • Bardzo szeroki zakres modulacji temperatury (40 – 260 °C, regulacja co 1 stopień)
 • Posiada filtr wodny
 • Duży zestaw akcesoriów
 • Możliwość używania waporyzatora do aromaterapii

Wady

Wady
 • Baloniki są bez zaworu, przez to trzeba zatykać otwór między zaciąganiem
 • Długi czas oczekiwania na napełnienie się balonu (od 1,5 min do 4 min)

Kup na Vapefully

4. VapexHale Cloud Evo Kliknij aby kupić »

VapexHale-Cloud-EvoVapexHale Vaporizer to niezwykle efektywny model, który charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania i wieloma przemyślanymi rozwiązaniami. Na jego korzyść przemawia łatwy sposób uzupełniania suszu i możliwość rozbudowy urządzenia o dodatkowe elementy. Jakie jeszcze zalety przedstawia VapexHale Vaporizer konwekcyjny?

VapexHale Cloud Evo umożliwia odparowania zarówno suszu ziołowego, jak i koncentratu, więc każdy użytkownik będzie mógł używać tego modelu wedle własnych upodobań. Na uwagę zasługuje system łatwego uzupełniania ziół — VapexHale Cloud Evo Vaporizer wykorzystuje metodę kapsułową, który przekłada się nie tylko na znaczną wygodę, ale także na możliwość natychmiastowego dołożenia kolejnej porcji materiału. Sprawia to, że vaporizer konwekcyjny VapexHale Cloud Evo jest wyjątkowo funkcjonalny.

Jak wynika z opinii osób, które kupiły waporyzator VapexHale Cloud Evo, model ten produkuje parę o bardzo dobrej jakości. A to między innymi dzięki zastosowaniu technologii konwekcyjnej, w której za podgrzanie materiału odpowiada nierozgrzany element grzewczy, a strumień gorącego powietrza. Dzięki temu para charakteryzuje się doskonałym smakiem i znaczną gęstością. Konwekcyjny system grzewczy pozwala też na pełne wykorzystanie właściwości odparowanego materiału. Waporyzator stacjonarny VapexHale Cloud Evo pracuje w trybie on-demond, dzięki czemu oszczędnie obchodzi się z suszem. Producent przewidział możliwość zastosowania ustnika z filtrem wodnym. Co daje takie rozwiązanie? Przepuszczenie pary przez wodę sprawia, że jej smak staje się znacznie łagodniejszy, a obłok — gęstszy. W takiej konfiguracji, vaporizer VapexHale Cloud Evo może być używany nawet przez osoby, które wykazują znaczną wrażliwość na zioła o silnym aromacie.

Co jeszcze potrafi VapexHale? Waporyzator Cloud Evo szybko osiąga temperaturę roboczą, dzięki czemu susz jest gotowy do inhalacji po dosłownie kilku chwilach od momentu włączenia urządzenia. Warto też podkreślić, że vaporizer stacjonarny VapexHale Cloud Evo umożliwia nabicie nawet niewielkiej ilości zioła — do 0,1g. Istotny wpływ na funkcjonalność opisywanego modelu wywiera szeroki zakres regulacji temperatury – waporyzator on-demand VapexHale Cloud Evo może pracować w przedziale od 90 do 260 stopni Celsjusza.

A jak pod względem niezawodności wypada VapexHale Cloud Evo? Waporyzator jest objęty 3-letnią gwarancją producenta, co pozwala przypuszczać, że waporyzator konwekcyjny VapexHale Cloud Evo posłuży niezawodnie przez długi czas. Nie można jednak nie wspomnieć o kilku wadach, jakie przedstawia VapexHale. Vaporizer do suszu Cloud Evo został wyposażony szklany ustnik, co potęguje wrażenie obcowania z produktem kategorii premium, ale wpływa negatywnie na funkcjonalność — szkło jest materiałem dosyć wytrzymałym na wysoką temperaturę. Istotnym minusem jest też cena – vaproizer on-demand VapexHale Cloud Evo jest najdroższym urządzeniem w naszym zestawieniu.

VapexHale Cloud Evo

Zalety

Zalety
 • Kapsułkowy sposób ładowania suszu, pozwala na szybkie wygodne załadowanie kolejnej porcji
 • Szeroki zakres modulacji temperatury (90 – 260 °C)
 • Tryb inhalacji on-demand, pozwalający na oszczędne użycie suszu.(Nie trzeba zużywać całej porcji na raz)
 • Możliwość załadowania nawet niewielkiej ilości suszu (nawet do 0,1 g)
 • Możliwość dokupienia wielu rodzajów ustników, w tym z filtrem wodnym
 • Szklany ustnik przyczynia się do czystszej pary
 • Chwalony przez użytkowników za bardzo wysoką jakość pary

Wady

Wady
 • Najdroższy waporyzator w zestawieniu
 • Słabo tłumi zapach

Kup na VapeFully

5. Aromed Vaporizer 4.0 Kliknij aby kupić »

Aromed-Vaporizer-4.0Aromaterapia zwykle służy celom relaksacyjnym, jednak w niektórych przypadkach (gdy zachodzi ku temu konkretne wskazanie) służy też celom medycznym. AroMed Vaporizer 4.0 jest urządzeniem dedykowanym dla osób, które na co dzień wykorzystują lecznicze właściwości ziół.

Niezwykle precyzyjne działanie i system grzewczy, który wykazuje ponadprzeciętną skuteczność, a jednocześnie pozostaje całkowicie bezpieczny — oto cechy, które predysponują AroMed Vaporizer do miana urządzenia medycznego. Za podgrzanie ziół (świeżych lub suszu) albo koncentratu w formie olejku, odpowiada w tym przypadku silna lampa halogenowa, która nie emituje promieniowania ultrafioletowego. Element ten jest sterowany mikroprocesorem, dzięki czemu użytkownik zyskuje pewność, że waporyzator AroMed Vaporizer 4.0 zawsze podgrzewa inhalowany materiał do właściwej temperatury (zakres regulacji zamyka się w przedziale 65-235 stopni Celsjusza), w której uwalniane są wszystkie składniki aktywne ziół. Ma to ogromne znaczenie w kontekście medycznego zastosowania opisywanego urządzenia.

Należy też podkreślić, że vaporizer AroMed jest zaprojektowany tak, aby substancje aktywne były uwalniane wyłącznie podczas inhalacji — odpowiedzialna za podgrzanie suszu lampa jest umieszczona nad komorą grzewczą. Funkcjonalnym uzupełnieniem skutecznego systemu grzewczego jest filtr wodny. Rozwiązanie to sprawia, że waporyzator stacjonarny AroMed Vaporizer 4.0 produkuje gęstą, ale bardzo łagodną parę, dzięki czemu urządzenie doskonale nadaje się nawet dla tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z waporyzacją.

Co jeszcze potrafi AroMed? Waporyzator stacjonarny bardzo szybko osiąga temperaturę roboczą. Czas nagrzewania nie przekracza w tym przypadku 90 sekund. Para jest inhalowana za pośrednictwem elastycznej rurki, która jest łatwa w użyciu i nie wymaga od użytkownika przyzwyczajenia. Wielu osobom może brakować swobody, jaką zapewnia balon, jednak należy pamiętać, że vaporizer stacjonarny AroMed Vaporizer 4.0 to urządzenie o przeznaczeniu typowo medycznym i w tym kontekście, nie należy rozpatrywać tego w kategoriach wady. W wielu przypadkach chorzy muszą przeprowadzać aromaterapię każdego dnia, nawet gdy znajdują się poza domem. Producent zadbał, żeby waporyzator sesyjny AroMed Vaporizer 4.0 był tak mobilny, jak tylko jest to możliwe — do zestawu sprzedażowego dołączona jest specjalna walizka, która zapewnia wygodę i bezpieczeństwo w trakcie przenoszenia urządzenia. Jest to o tyle istotne, że vaproizer sesyjny AroMed Vaporizer 4.0 został wyposażony w wiele szklanych elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Z jednej strony, jest to istotny minus, bowiem waporyzator konwekcyjny AroMed Vaporizer 4.0 wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania. Z drugiej strony, należy pamiętać o medycznym przeznaczeniu urządzenia. Szkło jest materiałem bezpiecznym, nawet w warunkach wysokiej temperatury. Jego zastosowanie jest więc całkowicie uzasadnione.


Aromed Vaporizer 4.0

Zalety

Zalety
 • Wbudowany filtr wodny
 • Szeroki zakres temperatury (65-235 °C)
 • Krótki czas nagrzewania (do 90 sekund)
 • Docelowo przeznaczany typowo do celów medycznych
 • Podgrzewanie odbywa się za pomocą silnej lampy halogenowej
 • Elastyczna rurka zwiększająca wygodę użycia
 • Do urządzenia dołączona jest walizka, dzięki której można bezpiecznie przewozić sprzęt
 • Możemy być wykorzystywany zarówno do suszu jak i do olejków

Wady

Wady
 • Dużo szklanych części powoduje, że trzeba obchodzić się ze sprzętem dosyć ostrożnie

Kup na VapeFully

6. Jaki najlepszy waporyzator stacjonarny kupić? Najlepsze vaporizery stacjonarne

Waporyzacja to obecnie jedna z najpopularniejszych metod inhalacji mieszanek ziołowych. Wzrastający popyt sprawia, że w sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze waporyzatory do suszu. Jak w tym gąszczu znaleźć właściwy model? Na jakie parametry urządzenia warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Jaki wybrać waporyzator? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Powszechnie wiadomo, że waporyzacja jest znacznie bezpieczniejszą metodą przyjmowania zawartych w ziołach substancji aktywnych. Nowoczesna technologia, którą wykorzystują najlepsze waporyzatory, sprawia też, że proces ten staje się znacznie bardziej efektywny od wchłaniania dymu, powstającego w trakcie spalania suszu. Jaki waporyzator do suszu będzie najlepszym wyborem? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się przez chwilę — czym właściwie jest waporyzacja?

 

Waporyzacja — co to?

Pod pojęciem waporyzacji należy rozumieć przyjmowanie mieszanek ziołowych w formie pary, która powstaje w procesie podgrzewania danej substancji do wysokiej temperatury. Pozornie, wygląda to tak samo, jak zwykłe spalanie, jednak różnice są ogromne. Uwalniana w wyniku podgrzania ziół para jest niemal całkowicie pozbawiona szkodliwych substancji, które powstają w znacznych ilościach w następstwie spalania. Para jest pozbawiona toksyn, wolnych rodników i wielu innych związków, mogących wykazywać działanie kancerogenne. Waporyzacja pozwala za to wygenerować gęstą parę, w której nie brakuje walorów smakowych i, co najważniejsze, zawartych w mieszankach ziołowych substancji aktywnych. Para nie doprowadza do podrażnienia dróg oddechowych i w porównaniu do palenia, zwiększa poziom przyswajania substancji aktywnych.Waporyzacja ma jeszcze jedną, bardzo istotną przewagę nad paleniem – dla uzyskania lepszego efektu, wymaga użycia mniejszej ilości suszu. 

Kolejny plus, podgrzewanie jest procesem dyskretnym – do otoczenia przedostaje się jedynie dyskretny aromat mieszanek ziołowych, który bardzo krótko utrzymuje się w powietrzu, nawet w zamkniętej przestrzeni. Należy jednak podkreślić, że aby proces mógł być niemal nieszkodliwy i efektywny, konieczne jest spełnienie jednego warunku – musi być użyty najlepszy waporyzator z materiałów wysokiej jakości.

 

Waporyzator – jak działa?

Waporyzatory, nazywane też vaporizerami, należy podzielić na dwie grupy – modele przenośne i waporyzatory stacjonarne. Różnice między nimi nie ograniczają się wyłącznie do rozmiarów i zasilania (vaporizer przenośny ma wbudowany akumulator, niektóre modele wymagają uzycia zewnętrznego źródła ciepła, jak choćby zapalniczki, a waporyzator stacjonarny to urządzenie podłączane do gniazdka). Vaporizery stacjonarne znacznie lepiej oddają smak suszu lub koncentratu, generują gęstszą parę i uwalniają z ziół więcej substancji aktywnych. Zasada działania jest jednak bardzo zbliżona. W ofercie producentów dostępne są waporyzatory konwekcyjne i kondukcyjne.

W systemie konwekcyjnym, za podgrzanie suszu do temperatury odparowania odpowiada strumień gorącego powietrza. Modele kondukcyjne wykorzystują natomiast metalowy zespół grzewczy, który podgrzewa susz, stykając się z nim bezpośrednio. Najlepsze efekty dają stacjonarne waporyzatory do suszu, działające w technologii konwekcyjnej. To właśnie takie urządzenia pozwalają na przyswojenie największej ilości substancji aktywnych, generują najgęstszy obłok pary i zapewniają najlepsze doznania smakowe, jakie tylko mogą dać waporyzatory.  Ranking zawiera wyłącznie najwyższej jakości vaporizery stacjonarne konwekcyjne. Należy jednak wspomnieć o jednym wyjątku, a jest nim Aromed Vaporizer 4.0. Model ten podgrzewa susz silną lampą halogenową i jest wykorzystywany w celach leczniczych (waporyzator do medycznej marihuany).

 

Jaki wybrać waporyzator stacjonarny? Sesyjny? A może on-demand?

Przekładające się na duże możliwości parametry waporyzatorów stacjonarnych, predysponują je do miana idealnych urządzeń sesyjnych. Rzeczywiście, większość modeli z naszego zestawienia ma właśnie takie zastosowanie. W rankingu znalazł się jednak jeden vaporizer on-demand, a jest nim VapexHale Cloud Evo. Co oznaczają te pojęcia? Waporyzatory sesyjne są przeznaczone do dłuższych inhalacji, a ich konstrukcja wymusza zużycie całej zawartości komory grzewczej. Wynika to z faktu, że proces nagrzewania i chłodzenia trwa w tym przypadku dość długo. Jeżeli zatem użytkownik postanowi przerwać sesję po kilku wdechach, będzie się to wiązało z marnowaniem suszu, a właściwie – zawartych w nim związków. Pomiędzy poszczególnymi zaciągnięciami, proces podgrzewania suszu nie jest przerywany. Przekłada się to na nieco mniejszą wydajność niż w przypadku modeli on-demand, jednak oznacza też większą wygodę – użytkownik nie musi nieustannie “mieszać” suszu nabijanego do komory.

Waporyzatory on-demand charakteryzują się szybkim nagrzewaniem i równie szybkim stygnięciem. Susz jest podgrzewany wyłącznie wtedy, gdy użytkownik wykonuje wdech. Sprawia to, że inhalacja może być przerwana w dowolnej chwili, bez obawy o marnowanie suszu. Należy jednak pamiętać, że co kilka zaciągnięć trzeba “zamieszać” zawartość komory. Tego typu urządzenia zużywają też sporo energii, jednak vaporizery stacjonarne są zasilane sieciowo, więc w tym przypadku nie występuje problem w postaci rozładowanej baterii.

Na który wariant warto się zdecydować? To zależy od indywidualnych preferencji. Vaporizer stacjonarny sesyjny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które preferują dłuższe inhalacje. Modele on-demand lepiej nadają się dla użytkowników, którzy lubią wykonywać tylko kilka zaciągnięć w trakcie jednej sesji. Taki typ sesji inhalacyjnej cechuje głównie przenośne vaporizery. Ranking urządzeń stacjonarnych zawiera tylko jedno urządzenie tego typu, gdyż jest to rzadko spotykane rozwiązanie.

 

Jaki waporyzator stacjonarny wybrać?

Waporyzator stacjonarny to urządzenie znacznie większe, wydajniejsze i zasilanie sieciowe (z gniazdka). Zaletą takich modeli jest duża wydajność grzałki, która przekłada się na gęstą, bogatą i aromatyczną parę. Waporyzatory stacjonarne doskonale nadają się do sesji przeprowadzanych w większym gronie – szybciej się nagrzewają oraz mogą być stosowane intensywnie (jak choćby Volcano Digit Vaporizer). Co bardzo istotne, w obrębie domu lub mieszkania, vaporizer stacjonarny może być tak samo wygodny, jak przenośny, zapewniając możliwość swobodnego przemieszczania się między pokojami bez przerywania inhalacji. Służą do tego specjalne balony, stanowiące alternatywę dla połączonego z urządzeniem węża. Zatem, jaki waporyzator do suszu? Stacjonarny czy przenośny? W warunkach domowych, lepiej sprawdzą się modele stacjonarne, ponownie, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W tym rankingu zestawienie obejmuje wyłączenie stacjonarne modele.

 

Jaki waporyzator do CBD? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę?

Waporyzator do suszu powinien cechować się możliwością przeprowadzenia dłuższych, jak i krótszych inhalacji. W tym kontekście istotnym parametrem jest pojemność komory grzewczej. Modele sesyjne zwykle umożliwiają nabicie sporej ilości meszanki, jednak niektórzy producenci dodają do zestawu specjalne wkładki, ograniczające pojemność komory. Ma to bardzo duże znaczenie, bowiem nie każda sesja musi trwać długo, a pozostawienie zawartości w komorze wiąże się z marnowaniem substancji aktywnych. W takie udogodnienie jest wyposażony m.in. model Plenty Vaporizer.

Kolejna ważna cecha, to uniwersalność. Waporyzator suszu CBD nie musi być przeznaczony wyłącznie do inhalacji mieszanek ziołowych. Istnieją modele (każdy z vaporizerów ujętych w rankingu), które dają też możliwość zastosowania koncentratu w formie oleju. Niektóre osoby preferują smak suszu, inne wolą koncentrat. Warto zaopatrzyć się w model, który współpracuje z oboma rodzajami materiału. Następny parametr, na który warto zwrócić uwagę, to czas nagrzewania. Jak wspomnieliśmy, często modele sesyjne nie osiągają temperatury roboczej tak szybko, jak on-demand, jednak najlepsze vaporizery znacząco skracają ten proces. Przekłada się to na większą wygodą i przede wszystkim — na oszczędność suszu.

Metody inhalacji w waporyzatorach stacjonarnych

Waporyzator do marihuany CBD (i do każdego innego suszu) może przekazywać parę na jeden z dwóch sposobów — za pośrednictwem silikonowego węża lub balonu. W pierwszym przypadku metoda zaciągania pary nie różni się znacząco od zwykłego palenia np. fajki wodnej, więc nie wymaga przyzwyczajenia. Z tego względu, początkowi użytkownicy powinni zdecydować się na właśnie takie rozwiązanie. Balon przekłada się na większą mobilność (po wypełnieniu jego komory parą, można swobodnie przemieszczać się po domu lub mieszkaniu), jednak w tym przypadku, zaciąganie jest mniej wygodne i wymaga pewnego przyzwyczajenia, zwłaszcza w przypadku modeli, w których element ten jest pozbawiony zaworu (Arizer Extreme Q 6.0). W takim przypadku użytkownik musi przytykać balon palcem.

 

Jaki waporyzator stacjonarny kupić?

Najlepszy vaporizer to spory wydatek, zwłaszcza w zestawieniu z cenami sprzętu nieznanych producentów. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że im więcej wydamy na początku, tym więcej zaoszczędzimy w przyszłości, nie tylko pieniędzy, ale i zdrowia. Modele sygnowane przez uznane marki to bezpieczne waporyzatory, a przy okazji — niezwykle wydajne. Ważna jest też jakość wykonania – vaporizer stacjonarny powinien służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Polecane modele charakteryzują się solidną konstrukcją, co znajduje potwierdzenie w długiej gwarancji, udzielanej przez ich producentów.