Jaki toster do chleba wybrać? Ranking tosterów

Aktualizacja: Luty 2020

 1. Tefal TT1408 UNO
 2. Smeg TSF01BLEU
 3. Bosch TAT3A014
 4. Philips HD2581/00
 5. DeLonghi Brillante CTJ 2103
 6. Poradnik wyboru tostera

Porównanie najlepszych tosterów:

MODELMoc [W]
Ilość kromek
Regulacja mocy
Tacka na okruchy
Waga [kg]
Rozmrażanie
TEFAL TT1408 UNO
7002TAK
TAK
1,2
TAK
SMEG TSF01BLEU
9502TAK
TAK
2,5
TAK
BOSCH TAT3A014
9802TAK
TAK
1,46
NIE
PHILIPS HD2581/00
8302TAK
TAK
1,1
TAK
DELONGHI Brillante CTJ 2103
9002TAK
TAK
1,5
TAK

Najlepszy toster – Ranking tosterów 2019

1. Tefal TT1408 UNO

Tefal TT1408 UNO

TEFAL TT1408 oferuje wiele przydatnych funkcji, dzięki którym bardzo dobrze spisuje się w codziennej eksploatacji. Nie jest to jednak model pozbawiony wad, obniżających nieco jego użyteczność.

Producent wyposażył toster Tefal w funkcję rozmrażania pieczywa. Dzięki temu, już po kilku chwilach, chleb wyjęty prosto z zamrażalnika jest gotowy do spożycia. W zestawie znajdziemy praktyczny ruszt. Rozwiązanie to umożliwia podgrzanie bułek i rogalików, dzięki czemu, nawet jednodniowe pieczywo staje się chrupiące i ciepłe, niemal jak po wyjęciu z piekarnika. Tefal UNO oferuje aż siedem poziomów intensywności opiekania. Wybór żądanego wariantu pracy jest realizowany za pomocą łatwego w użyciu pokrętła. Dzięki temu, użytkownik może zdecydować, jak mocno zostanie opieczony chleb. Funkcja ta jest też bardzo przydatna, gdy toster jest używany do opiekania różnych rodzajów chleba.

Niektóre pieczywa tostowe wymagają wydłużenia czasu opiekania. Siedmiostopniowa regulacja daje sobie z tym radę bez najmniejszego problemu. Niezwykle praktycznym udogodnieniem są komory opiekające (dwie) o regulowanej szerokości. Sprawia to, że Tefal TT1408 UNO bez najmniejszego problemu poradzi sobie nawet z grubymi kromkami. Szerokość komór dostosowuje się automatycznie, więc nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, żeby w trakcie jednego cyklu pracy urządzenia opiec cienki i gruby kawałek pieczywa. Producent nie zapomniał też o możliwości zatrzymania opiekania. Funkcja ta przyda się w wielu sytuacjach, np. gdy przypadkowo wybrana została zbyt duża intensywność opiekania. Żeby przerwać pracę tostera, wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk.

Opisywany model przedstawia wiele walorów użytkowych, a jak wygląda praktyczny wymiar urządzenia? Tefal TT1408 UNO nie zawodzi także pod tym względem. Czyszczenie tostera jest niezwykle łatwe, a to za sprawą odłączanej tacki na okruchy. Wystarczy dosłownie jedna chwila, żeby pozbyć się zgromadzonych na dnie komory pozostałości pieczywa. Toster Tefal jest też niezwykle lekki (za sprawą obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego). Dzięki temu, urządzenie łatwo można schować do wysoko zawieszonej szafki, gdy nie jest używane. A jakie wady przedstawia Tefal? Toster TT1408 UNO jest najsłabszym modelem spośród wszystkich, które znalazły się w naszym zestawieniu – wyróżnia się mocą na poziomie zaledwie 800 W. Taka specyfikacja sprawia, że urządzenie pobiera niewiele prądu (rachunki za energię elektryczną są niższe), jednak w porównaniu z mocniejszą konkurencją, proces opiekania trwa dłużej. Pewnym rozczarowaniem jest też brak możliwości jednoczesnego rozmrażania i opiekania pieczywa. Nie można też nie wspomnieć, że w przypadku opisywanego modelu, nie zaleca się stosowania torebek do opiekania.


Tefal TT1408 UNO

Zalety

Zalety
 • Funkcja rozmrażania
 • Tacka na okruchy
 • Ruszt do podgrzewania
 • 7 poziomów opiekania
 • Regulowana komora tostowa
 • Lekka waga

Wady

Wady
 • Najniższa moc urządzenia w zestawieniu
 • Nie jest możliwe jednoczesne rozmrażanie i opiekanie

 

2. Smeg TSF01BLEU

Smeg TSF01BLEUToster Smeg , model TSF01BLEU, to niezwykle stylowe urządzenie, które jednak urzeka czymś więcej niż tylko designem. Funkcjonalne dodatki i najwyższa jakość wykończenia to cechy, dzięki którym opisywane urządzenie szybko stanie się niezastąpionym kompanem w każdej kuchni.

Opiekacz Smeg reprezentuje linię produktów 50’s Style. Jak wskazuje na to sama nazwa, stylistyka urządzenia wyraźnie nawiązuje do lat 50., co wyraźnie widać w dosłownie każdym detalu. Obudowa charakteryzuje się masywnym kształtem i wyraźnymi obłościami. Dźwignia i pokrętło są na tyle duże, że bez problemu można je obsłużyć, nawet gdy na dłoni mamy założoną kuchenną rękawicę. Jak przystało na urządzenie utrzymane w konwencji retro, toster Smeg dosłownie olśniewa użytkownika elementami z polerowanej stali.

Stylowy design to jednak niejedyna zaleta, jaką wykazuje Smeg. Toster TSF01BLEU oferuje długi przewód zasilający, którego nadmiar można łatwo schować w dedykowanej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprzyja utrzymaniu porządku na kuchennym blacie lub w szafce, gdy urządzenie nie jest używane. Nie zabrakło też praktycznych nóżek antypoślizgowych, dzięki którym toster stoi stabilnie w miejscu, w którym życzy sobie użytkownik. Przyciski funkcyjne (obsługujące tryb rozmrażania, podgrzewania i opiekania bajgli) są podświetlone, dzięki czemu użytkownik wie, jaki tryb pracy jest aktualnie aktywy. Funkcjonalne pokrętło umożliwia wybór jednego z sześciu stopni podgrzewania.

Co jeszcze potrafi toster Smeg? 4 kromki są poza jego zasięgiem, ale urządzenie szybko i sprawnie opiecze dwa kawałki chleba, a dzięki funkcji automatycznego centrowania, użytkownik nie traci czasu na ich układanie – kromki zostają automatycznie ułożone w odpowiedniej pozycji. Jak przystało na urządzenie tej klasy, model TSF01BLEU oferuje funkcje automatycznego wyłączania – gdy chleb zostanie opieczony, toster samoczynnie zakończy pracę. Bogaty zestaw sprzedażowy obejmuje ramki do opiekania i ruszt do podgrzewania pieczywa. Producent zadbał o to, żeby urządzenie można było łatwo dostosować do stylistyki kuchni – Smeg TSF01BLEU oferowany jest w aż 8 wersjach kolorystycznych. A co z wadami urządzenia sygnowanego przez Smeg?

Opiekacz TSF01BLEU zachwyca stylistyką i funkcjonalnością, ale nie ceną. Opisywany model kosztuje ok. 500 zł, a w niektórych sklepach – nawet 800 zł. Mimo tak wysokiej ceny, producent nie dodaje do zestawu rusztu do bułek. Istotnym minusem jest też waga – 2,5 kg to najwyższa wartość w naszym zestawieniu. Może to stwarzać pewien dyskomfort, zwłaszcza gdy toster trzeba będzie schować do wysoko zawieszonej szafki.


Smeg TSF01BLEU

Zalety

Zalety
 • Ruszt do podgrzewania pieczywa i ramki do opiekania kanapek
 • Długi przewód zasilający z możliwością schowania
 • 8 wersji kolorystycznych
 • Podświetlane przyciski
 • Nóżki antypoślizgowe
 • 6 stopni czasu opiekania
 • Oldschoolowy design
 • Automatyczne wyłączenie
 • Automatyczne centrowanie tostów

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Najcięższy z zestawienia
 • Dodatkowy ruszt nie mieści bułek

 

3. Bosch TAT3A014

Bosch TAT3A014

Bosch TAT3A014 to toster, który charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Za relatywnie niewielką kwotę otrzymujemy urządzenie, które z pewnością spełni oczekiwania większości użytkowników.

Toster Bosch cechuje się mocą na poziomie 980W. Dzięki temu, urządzenie sprawnie, skutecznie i szybko opieka chleb. Nie zabrakło funkcjonalnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają obsługę opiekacza. Model TAT3A014 został wyposażony w funkcję centrowania kromek. Sprawia to, że chleb zawsze jest równomiernie opiekany, a użytkownik nie musi tracić czasu na układanie kromek we właściwym położeniu – wystarczy tylko umieścić chleb w szczelinach, pociągnąć za dźwignię i gotowe.

Bardzo przydatnym dodatkiem jest też regulacja wysokości rusztu. Rozwiązanie to sprawia, że wyjmowanie niewielkich tostów nie nastarcza żadnych trudności i nie stwarza ryzyka poparzenia. Toster Bosch TAT3A014 oferuje 6 poziomów opiekania. Dzięki temu, użytkownik zawsze otrzymuje tosty wypieczone w odpowiednim stopniu. Nie zabrakło też praktycznej tacki, umożliwiającej łatwe i szybkie pozbycie się okruchów pieczywa. To niepozorny dodatek, jednak na co dzień okazuje się bardzo pomocny. Nie trzeba “trzepać” tostera nad koszem na śmieci, wystarczy tylko wysunąć tackę, by błyskawicznie pozbyć się pozostałości po pieczywie. Praca urządzenia jest sygnalizowana wyraźnie widocznymi lampkami kontrolnymi. O bezpieczeństwo dba funkcja automatycznego wyłączania. Opiekanie kromek to nie jedyne, co potrafi opisywany model Bosch. Toster TAT3A014 został wyposażony w praktyczny ruszt do podgrzewania bułek. Dzięki temu, łatwo i szybko można otrzymać ciepłe i chrupiące pieczywo, jakby było wyjęte prosto z pieca.

Dla niektórych, wadą może być jakość wykonania opisywanego modelu. To prawda, Bosch TAT3A014 nie został wyposażony w metalową obudowę (opisywany toster został wykonany z tworzywa sztucznego), jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia, trudno jest mieć do producenta jakiekolwiek pretensje z tym związane. Opisywany model jest czerwony, choć w ofercie producenta można znaleźć bliźniacze tostery w innych kolorach, choć i tak, nie jest to duży wybór. Czerwony kolor jest przyjemny dla oka i sprawia, że produkt wydaje się droższy niż jest w rzeczywistości, jednak z całą pewnością nie będzie pasował do każdej kuchni, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu dominują sprzęty wykonane z szczotkowanego metalu. Kolejną wadą, o której nie można nie wspomnieć, to brak funkcji rozmrażania. Szkoda, bowiem w istotny sposób ogranicza to użyteczność urządzenia.

Best Compact Toaster? BOSCH TAT3A011 Review

Toster Bosch TAT3A014 to najczęściej wybierany toster wśród użytkowników


Bosch TAT3A014

Zalety

Zalety
 • Automatyczne centrowanie tostów
 • Ruszt do opiekania bułek
 • 6 stopniowa regulacja opiekania
 • Tacka na okruchy
 • Automatyczne wyłączanie
 • Lampki kontrolne
 • Duża moc urządzenia
 • Cena adekwatna do jakości

Wady

Wady
 • Brak funkcji rozmrażania
 • Obudowa z tworzywa sztucznego

 

4. Philips HD2581/00

Philips HD2581/00

Philips HD2581/00 to nowoczesny toster, który oferuje wiele przydatnych opcji. Dzięki kompaktowej obudowie, urządzenie nie zajmuje dużo miejsca w kuchni, a niska waga sprawia, że bez problemu można je schować nawet do wysoko zawieszonej szafki.

Producent zadbał o to, żeby korzystanie z tostera było maksymalnie łatwe i przyjemne. Philips HD258 został wyposażony w dwa duże otwory na pieczywo. Takie rozwiązanie sprawia, że bez problemu można opiekać nawet grube kromki. Podczas jednego cyklu pracy, z łatwością przygotujemy gruby i cienki tost – obie szczeliny dostosują się do rodzaju pieczywa. Tostery Philips to urządzenia, które oferują wiele przydatnych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. HD2581/00 oferuje aż 8-stopniową regulację intensywności opiekania (wiele konkurencyjnych modeli nie może pochwalić się tak rozbudowaną regulacją). Dzięki temu, użytkownik może zdecydować, jak mocno wypieczony tost otrzyma.

Szeroki zakres regulacji przyda się też w momencie, gdy zajdzie konieczność dostosowania parametrów pracy urządzenia do rodzaju opiekanego pieczywa. Przycisk anulowania umożliwia natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzenia (funkcja przydatna w sytuacji, gdy np. przypadkowo została ustawiona zbyt wysoka intensywność opiekania). Kolejnym przydatnym dodatkiem jest ruszt do podgrzewania pieczywa. Z jego pomocą, łatwo otrzymamy ciepłe i chrupiące bułki, rogaliki czy ciastka. Praktycznym rozwiązaniem jest tez tacka na okruszki, umożliwiająca szybkie pozbycie się pozostałości po pieczywie. Dzięki funkcji rozmrażania, możliwe jest opiekanie pieczywa wyjętego prosto z zamrażalnika. Toster Philips został zaprojektowany w sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo jego użytkowania. O pracy urządzenia informują wyraźnie widoczne lampki kontrolne. Nie zabrakło też funkcji automatycznego wyłączania.

Nie można nie wspomnieć, że opisywany model jest bardzo lekki. Sprawia to, że toster można łatwo odłożyć (np. gdy nie jest używany), nawet na wysoką półkę. A co z wadami urządzenia sygnowanego przez Philips? Toster HD2581/00 jest lekki, ale niewielka waga nie bierze się znikąd. Obudowa urządzenia została wykonana z tworzyw sztucznego. Należy więc założyć, że opiekacz nie będzie tak wytrzymały, jak choćby Smeg TSF01BLEU, który został wykonany z metalu. Urządzenie legitymuje się mocą na poziomie 830 W, co stanowi drugą najniższą wartość w naszym zestawieniu. Sprawia to, że toster pobiera mniej prądu, ale proces opiekania chleba trwa dłużej niż ma to miejsce w przypadku mocniejszych modeli.


Philips HD2581/00

Zalety

Zalety
 • 8 poziomów opiekania
 • Ruszt do bułek
 • Funkcja rozmrażania
 • Przycisk anulowania
 • Tacka na okruchy
 • Lampki kontrolne
 • Lekka waga
 • Automatyczne wyłączanie

Wady

Wady
 • Plastikowa obudowa
 • Druga najniższa moc urządzenia z zestawienia

 

5. DeLonghi Brillante CTJ 2103

DeLonghi Brillante CTJ 2103Włoska firma De’Longhi, choć specjalizuje się w ekspresach do kawy, tworzy także małe AGD. Zaskakuje przy tym oryginalnym designem. Toster DeLonghi Brillante to doskonały przykład twórczości tej marki. Choć kosztuje niemało, warto się z nim zapoznać i wziąć pod uwagę przy wyborze opiekacza – szczególnie, gdy oprócz funkcjonalności liczy się dla nas wygląd.

Jeszcze przed przejściem do dodatkowych funkcjonalności i niezwykłego wyglądu produktu warto powiedzieć kilka słów na temat specyfikacji technicznej sprzętu. Brillante CTJ 2103 to toster o mocy wejściowej 900 W, w wymiarach zewnętrznych (szer. × głęb. × wys.) 170×310×200 mm. Napięcie znamionowe wynosi 220-240 V. Obudowana wykonana jest częściowo ze stali, a w większej części z tworzywa sztucznego (plastiku), co przez niektórych użytkowników jest uważane za wadę produktu. DeLonghi toster oferuje 5 stopni opiekania, co sprawia, że można w nim przygotować zarówno lekkie tosty na śniadanie, jak i grzanki do zupy. W razie potrzeby (na przykład gdy okaże się, że toster został nastawiony na zbyt wysoki poziom) można też przerwać opiekanie i wyjąć pieczywo. Opiekacz posiada funkcję rozmrażania i podgrzewania, a o ich użyciu można decydować za pośrednictwem elektronicznego panelu sterowania. Funkcja Browning Control nie dopuszcza do przypalenia chleba.

Dodatkowym atutem jest zakładany na toster DeLonghi ruszt do opiekania. To świetny sposób, by przyrumienić lub podgrzać rogaliki czy bułeczki. ruszt jest elementem ruchomym, w zależności od potrzeb można go założyć lub zdjąć. Pozwala w dowolnym momencie uzyskać efekt “pieczywa prosto z piekarni”. DeLonghi toster Brillante to także wygoda użytkowania. Urządzenie wyposażone jest w łatwo wyjmowaną tackę na okruchy, która umożliwia sprawne czyszczenie. Zalegające okruszki nie przypalają się, nie trzeba też przechylać całego tostera, by wysypać z niego resztki pieczywa. Funkcja Extra Lift pozwala wyjąć z tostera najmniejsze kromki bez konieczności wkładania do niego palców i bez ryzyka poparzenia się. Toster posiada także nóżki antypoślizgowe, dzięki którym stabilnie stoi na każdej powierzchni. To wygodny model, który świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Włoska firma ma swój niepowtarzalny styl, który sprawia, że urządzenia AGD stanowią DeLonghi Brillante toster jest jednym z urządzeń tworzących oryginalną kolekcję Brillante. Firma DeLonghi zaprojektowała ją z myślą o nowoczesnych kuchniach, nawiązujących nieco do stylu Glamour.

Oprócz tostera, w kolekcji znajduje się także czajnik elektryczny, który świetnie wizualnie dopełnia całości. Toster dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, nie wykraczających jednak poza klasyczną elegancję – czerń i biel. Obudowa urządzenia nie jest gładka, pokrywają ją liczne załamania i trójwymiarowe płaszczyzny, na wzór powierzchni brylantu. Świetnie odbija światło, a elegancki efekt dopełniają chromowane elementy. Brillante CTJ 2103 to toster niebanalny, stanowiący pełnoprawny element wystroju kuchni, który trudno przeoczyć. To świetna opcja dla wszystkich, którzy lubią sprzęty kuchenne przykuwające spojrzenia. Urządzenie włoskiego producenta jest więc funkcjonalne (choć proste i nieskomplikowane technologicznie) i oryginalne. Za takie połączenie trzeba zapłacić dość wysoką cenę – to drugi najdroższy toster w zestawieniu.


DeLonghi Brillante CTJ 2103

Zalety

Zalety
 • Ciekawy design
 • Możliwość zatrzymania opiekania
 • 5 stopni opiekania
 • Tacka na okruchy
 • Nóżki antypoślizgowe
 • Ruszt do opiekania
 • Funkcja ‘Extra lift’ do podnoszenia małych kromek
 • 2 wersje kolorystyczne

Wady

Wady
 • Obudowa częściowo wykonana z tworzywa sztucznego,a tylko częściowo ze stali
 • Drugi najdroższy spośród zestawienia

 

6. Jaki toster kupić? Czym się kierować wybierając toster?

Tostery to urządzenia, których zasada działania nie zmieniła się od wielu lat. Producenci zadbali jednak o to, żeby współczesne modele opiekaczy do chleba oferowały rozwiązania i stylistykę na miarę naszych czasów. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry toster? poniżej udzielamy odpowiedzi na to i na wiele innych pytań.

Toster do grzanek powinien spełniać jedno podstawowe założenie – musi sprawnie i równomiernie opiekać chleb. Wszelkie funkcje dodatkowe i atrakcyjna stylistyka to dodatkowy plus, który może przeważyć szalę na stronę konkretnego urządzenia. W teorii, wybór tostera wydaje się więc bardzo prostą sprawą, jednak w praktyce, warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, żeby podjęta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, a nie rozczarowaniem. Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych cech tosterów, skupmy się przez chwilę na rodzajach tego typu urządzeń.

Jaki toster – pionowy? Poziomy?

Pod względem dostępnych modeli tosterów, rynek odpowiada na potrzeby właściwie wszystkich grup użytkowników. Najpopularniejszą grupę produktów stanowi toster pionowy, w którym metalowy zasobnik na pieczywo, jak wskazuje na to sama nazwa, umieszczony jest w pionie, a grzałki opiekające chleb – po bokach. Jest to najprostsza grupa urządzeń tego typu, warto jednak zaznaczyć, że i w tym segmencie oferowane są dość nietypowe udogodnienia. Przykładowo, niektóre tostery wyposażone są w jajowar. Taka maszynka do grzanek pozwala na przyrządzenie właściwie kompletnego śniadania, jednak ta dość oryginalna koncepcja nie podbiła serc użytkowników zwłaszcza na polskim rynku. Można znaleźć też modele, które wypiekają w chlebie różne znaki (gratka dla najmłodszych) i które opiekają grzankę tylko z jednej strony (w angielskim stylu). Kolejna grupa produktów to tostery poziome. Tak naprawdę, są to pomniejszone wersje elektrycznych piekarników. Takie urządzenia oferują kilka poziomych rusztów, na których przygotujemy nie tylko grzanki, ale i zapiekanki oraz wiele innych smakołyków.

Ostatnia grupa, niemal tak samo popularna, jak tostery pionowe, to zamykane opiekacze. Takie urządzenia podgrzewają pieczywo za pośrednictwem metalowych powierzchni, umieszczonych w części dolnej i górnej (w podstawie i w pokrywie) i bardziej niż do tostów, nadają się do przygotowania sandwichy. Warto zaznaczyć, że tradycyjny toster pionowy też może pełnić taką funkcję (jeżeli producent dopuszcza możliwość stosowania specjalnego koszyczka, można w takim urządzeniu przyrządzić kanapki na ciepło), a opiekacz poradzi sobie z opieczeniem suchej kromki, jednak w obu przypadkach, znacznie lepszy efekt uzyskamy, stosując urządzenie przeznaczone do danego celu.

Stając przed wyborem – toster a opiekacz – warto więc przeanalizować upodobania kulinarne, swoje i reszty domowników. Grzanki z tostera idealnie nadają się na śniadanie dla całej rodziny. Zależnie od potrzeb, warto zdecydować się na model, z pomocą którego szybko przygotujemy tosty dla wszystkich domowników. Wciąż jeszcze można znaleźć tostery, w których opieczemy tylko jedną kromkę chleba, jednak należy przyznać, że taki opiekacz do grzanej to już produkt niszowy. Nie brakuje też wariantów dla większych rodzin, które pozwalają na opieczenie czterech kromek w trakcie jednego cyklu pracy. W tej kategorii, mamy do wyboru modele z czterema komorami na pieczywo i z dwoma długimi komorami, w których zmieścimy po dwie kromki chleba. Największą popularnością cieszą się jednak warianty dwukomorowe (na dwie kromki chleba). Takie modele są kompromisowym rozwiązaniem między funkcjonalnością a wagą i gabarytami i właśnie na tego typu tosterach skupia się nasze zestawienie.

Toster – jaki? Jednym z kluczowych parametrów jest moc

Im mocniejszy toster do chleba, tym szybciej przygotuje tosty. W przypadku tego typu sprzętów obowiązuje dokładnie ta sama, jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych – moc ma przełożenie na efektywność. Jeżeli priorytetem jest czas (dla wielu rodzin, każda minuta o poranku jest na wagę złota) warto skupić się na mocniejszych tosterach – przygotowanie grzanek zajmie mniej czasu. Najmocniejszy model w naszym zestawieniu – Bosch TAT3A014 – wyróżnia się mocą na poziomie 980 W, co stanowi udany kompromis między czasem trwania jednego cyklu pracy a poborem prądu. Najsłabszy model – Tefal TT1408 UNO – oferuje 700 W. Czy to oznacza, że nie jest wart uwagi? Oczywiście, że nie. Taki toster na grzanki to dobre rozwiązanie dla osób, którym nigdzie się nie spieszy i stawiają na energooszczędność, czyli ponownie – wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb.

Jaki opiekacz do tostów? Najlepiej z regulacją mocy

Każdy model z naszego zestawienia oferuje regulację mocy. Przykładowo, Smeg TSF01BLEU zapewnia 6 poziomów opiekania, Tefal TT1408 UNO – 7, a Philips HD2581/00 – 8. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik może zadecydować o tym, czy tosty z tostera będą słabo, średnio czy mocno wypieczone. To jednak jeszcze nie wszystko. Regulowany czas opiekania daje możliwość eksperymentowania z różnymi rodzajami pieczywa – niektóre wymagają dłuższego tostowania, inne – krótszego.

Urządzenie do robienia grzanek może oferować dodatkowe funkcje

Wcześniej wspomnieliśmy, że toster może też służyć do przygotowania sandwichy. Jest to przydatne udogodnienie, jeżeli od czasu do czasu lubimy sięgnąć po kanapkę na ciepło (w codziennym użytkowaniu, lepiej w tym zakresie sprawdzi się zamykany opiekacz). Należy jednak pamiętać, że jeżeli producent nie dopuszcza takiej możliwości, nie warto eksperymentować. Może to doprowadzić do zniszczenia urządzenia (przez osadzający się tłuszcz) lub do wystąpienia sytuacji potencjalnie niebezpiecznej. Przydatnym udogodnieniem jest też funkcja rozmrażania chleba. Niektóre tostery mogą jednocześnie rozmrażać i podgrzewać pieczywo, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (jeden cykl pracy to mniejsze zużycie prądu). Nie sposób nie docenić też funkcji podgrzewania bułek (za pomocą specjalnego rusztu). Dzięki temu, szybko można odświeżyć jedno- lub nawet dwudniowe pieczywo, można też podgrzać świeże bułeczki.

Podsumowując – ile kosztuje toster?

W przypadku tego typu urządzeń, rozrzut cenowy jest bardzo duży. Całkiem niezły model można kupić już za kilkadziesiąt zł, jednak nie jest problemem, żeby wydać na toster nawet 1000 zł. Dobrym przykładem jest Smeg TSF01BLEU, który w niektórych sklepach kosztuje… aż 800 zł! Co otrzymujemy w zamian? Toster retro (stylistyka wyraźnie nawiązuje do lat 60.), który poza bardzo solidnym wykonaniem, nie oferuje żadnych nietypowych funkcji. Czy zatem zwykły toster vintage jest warty takiej kwoty? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie.