Aktualizacja: Kwiecień 2024

Poranne wstawanie to codzienne wyzwanie znacznej większości z nas. Przeraźliwy dźwięk alarmu nigdy nie jest czymś, co pomoże nam bezproblemowo wstać, a zbyt ciche pobrzękiwanie przeminie wraz z siódmą drzemkom. Właśnie dlatego rynek coraz częściej oferuje nam naprawdę dobre radiobudziki, które oprócz klasycznego modelu budzenia dziwnymi dźwiękami, oferują nam możliwość wybudzania radiem czy nawet własną playlistą. Urządzenia tego typu już dawno przestały pełnić rolę nakręcanych klasycznych budzików, które pamiętamy ze starych lat, a dzisiejsze modele wyposażone są w czytelne wyświetlacze LCD, tryby weekendowe, bezprzewodową łączność, a nawet w specjalny rzutnik na sufit. Poznaj nasz artykuł, w którym wybraliśmy naszym zdaniem aktualnie najlepszy radiobudzik. Ranking popraliśmy obszernym poradnikiem zakupowym, gdzie wskazaliśmy najważniejsze parametry i funkcje, którymi powinniśmy się kierować. Zapraszamy!   Najtańsza Alternatywa Blaupunkt CR5WH Sposób prezentowania danych Wyświetlacz LCD Wejścia i łączność FM Tryby budzenia Radio lub alarm budzika Zasilanie awaryjne Tylko pamięć ustawień Regulowanie jasności wyświetlacza Trzystopniowe z wyłączaniem na noc Liczba zapamiętywanych stacji 20 pozycji Funkcja podwójnego alarmu TAK Rozwiń
Poranne wstawanie to codzienne wyzwanie znacznej większości z nas. Przeraźliwy dźwięk alarmu nigdy nie jest czymś, co pomoże nam bezproblemowo wstać, a zbyt ciche pobrzękiwanie przeminie wraz z siódmą drzemkom. Właśnie dlatego rynek coraz częściej oferuje nam naprawdę dobre radiobudziki, które oprócz klasycznego modelu budzenia dziwnymi dźwiękami, oferują nam możliwość wybudzania radiem czy nawet własną playlistą. Urządzenia tego typu już dawno przestały pełnić rolę nakręcanych klasycznych budzików, które pamiętamy ze starych lat, a dzisiejsze modele wyposażone są w czytelne wyświetlacze LCD, tryby weekendowe, bezprzewodową łączność, a nawet w specjalny rzutnik na sufit. Poznaj nasz artykuł, w którym wybraliśmy naszym zdaniem aktualnie najlepszy radiobudzik. Ranking popraliśmy obszernym poradnikiem zakupowym, gdzie wskazaliśmy najważniejsze parametry i funkcje, którymi powinniśmy się kierować. Zapraszamy!

 


Najlepszy radiobudzik - ranking urządzeń łączących radio z budzikiem na 2020

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w natłoku dzisiejszych informacji, szukanie jednego konkretnego modelu to bardzo czasochłonne zajęcie. Dlatego w powyższej tabelce wybraliśmy 3 produkty, które naszym zdaniem spełnią oczekiwania zdecydowanej większości naszych czytelników. Dla nas najlepszym wyborem będzie model od firmy First Austria z rzutnikiem, który jest doskonałym przykładem jak można połączyć niską cenę z naprawdę świetną funkcjonalnością. Dla osób, które nie chcą jednak wydawać aż takiej kwoty, dedykujemy produkt od Blaupunkt, posiadający najbardziej podstawowe (ale w zupełności wystarczające) funkcjonalności budzika, natomiast dla najbardziej wymagających i lubiących dobry dźwięk, wskazujemy JBL Horizon Black. Wiemy jednak, że te trzy produkty nie muszą przypasować każdemu, dlatego poniżej znajdziecie pełny ranking radiobudzików, składający się ze staranie dobranych aż 7 modeli! Porównanie najlepszych radiobudzików:

  1. First Austria 2421-8 - nasz ulubiony radiobudzik (z projektorem i kalendarzem!)
  2. Blaupunkt CR5WH - najtańszy i najchętniej wybierany model na rynku
  3. JBL Horizon Black - urządzenie z Bluetooth i najmocniejszymi głośnikami stereo
  4. Terris RW584 - świetna i równie tania alternatywa dla Blaupunkt (wyposażona w ładowarkę usb!)
  5. Sony ICF-C1PJ - najbardziej designerski wygląd i wgrane dźwięki natury
  6. Philips AJ2000 - doskonały model dla seniorów
  7. Gotie GRA-110B - drewniany radiobudzik retro z termometrem

1. Radiobudzik z projektorem First Austria - nasz faworyt

Radiobudzik z projektorem od firmy First Austria
Ten sterowany radiowo budzik od firmy First Autria, to jeden z bardziej zaawansowanych modeli w tej półce cenowej, który może poszczycić się rozbudowanymi funkcjonalnościami i nowoczesną stylistyką. Zdecydowanie najlepszy produkt, za który wcale nie zapłacimy dużo!

JAKOŚĆ

CENA

Urządzenie wyposażone jest w ekran LED, który charakteryzuje się bardzo dobrą czytelnością, dzięki zastosowaniu dużych liter oraz dwóch stopni jasności do wyboru. Istnieje także możliwość przyciemnienia lub wyłączenia wyświetlacza, przy jednoczesnym zachowaniu pracy budzika. Jako jeden z nielicznych w naszym zestawieniu, ten radiobudzik otrzymamy z rzutnikiem. Umożliwia to wyświetlanie danych na ścianie bądź suficie, gdyż projektor kręci się w zakresie 180 stopni. W przypadku zbyt jasnych pomieszczeń obraz może nie być dobrze widoczny, więc jest też opcja wyłączenia projektora. W kwestii zasilania First Austria jest niezawodny – jest ono sieciowe z awaryjnym zasilaniem bateryjnym. Aczkolwiek jest to bateria guzikowa (CR2032), której możemy nie otrzymać w każdym sklepie. Jako dźwięk budzika do wyboru mamy standardowo alarm bądź radio. Dzięki obecności tunera cyfrowego urządzenie samo wyszukuje stacje radiowe. Niestety model ten nie ma łączności, która umożliwiłaby np. wgranie własnej playlisty. Jednak model, jak przystało na naszą ulubioną funkcjonalność - posiada złącze USB, które pozwala na swobodne naładowanie naszego telefonu czy innego urządzenia ładowanego przez port USB. Wśród funkcjonalności, które pozwalają rozszerzyć zastosowanie radiobudzika, znajduje się:

  • Podwójny alarm – możliwość ustawienia dwóch niezależnych budzików,
  • Funkcja sleep – radio emituje dźwięki, które mają pomóc w zaśnięciu. Funkcja wyłącza się po 90 minutach,
  • Opcja wyłączenia weekendów – możemy ustawić pracę budzika wyłącznie w dni robocze.
  • Funkcja kalendarza - z możliwością podglądu aktualnej daty, co gwarantuje automatyczne przestawienie budzika w razie zmiany czasu!

Jest to nasz ulubiony model, który doskonale sprawdzi się dla osób, które od radiobudzika oczekują więcej niż tylko opcji budzenia. First Austria bez wątpienia stanie się funkcjonalną ozdobą każdej sypialni. Niestety z uwagi na brak polskiej wersji językowej, obsługa sprzętu może sprawiać początkowo małe trudności, chociaż samo przejrzenie instrukcji obsługi momentalnie rozwieje wszystkie problemy!  

2. Blaupunkt CR5WH - najtańszy i najchętniej wybierany model w zestawieniu

Radiobudzik Blaupunkt CR5WH - najczęściej kupowany model na rynku
Radiobudzik Blaupunkt CR5WH to najchętniej wybierany model przez użytkowników i jednocześnie jedna z najtańszych opcji w naszym zestawieniu. Cechuje się bardzo prostym designem, więc polecana jest raczej dla osób, które wygląd stawiają na drugim miejscu.

JAKOŚĆ

CENA

Sprzęt wyposażony jest w wytrzymały ekran LCD z czerwonym wyświetlaczem (ewentualnie niebieskim lub zielonym do wyboru) i z dużymi cyframi. Ponadto w celu zapewnienia dobrej czytelności, można dostosować poziom jasności spośród 3 dostępnych trybów. Z innych udogodnień warto wymienić funkcję drzemki oraz podwójnego alarmu, dzięki czemu będzie to dobry radiobudzik dla śpiochów czy też par. Dźwięk budzika może stanowić wybrany alarm lub ulubiona stacja radiowa. Cyfrowy tuner FM automatycznie wyszukuje fale radiowe z możliwością zapisania dowolnych 20 pozycji. Wykorzystanie technologii cyfrowej gwarantuje nam, że siła sygnału i ilość stacji będzie naprawdę zadowalająca (przynajmniej dla słuchaczy tradycyjnego radia). Teraz trochę o samych wadach. I oczywiście zaczniemy od tej, która jest dla nas najważniejsza z punktu komfortowego korzystania - model ten nie ma dodatkowych portów czy łączności, które pozwoliłby rozszerzyć możliwości muzyczne urządzenia. Gdyby urządzenie pozwalało na ładowanie smartfona, byłoby chyba najbardziej uniwersalnym sprzętem za śmiesznie małe pieniądze. Jednak największym minusem jest awaryjne zasilanie, które jest awaryjne tylko z nazwy. Model posiada zasilanie sieciowe jedynie z bateryjnym podtrzymywaniem pamięci w razie chwilowych braków prądu. W praktyce oznacza to, że jeżeli w godzinie wyznaczonego alarmu nie będziemy mieli w domu prądu, to budzik się nie włączy, ale po przywróceniu zasilania zapamięta poprzednio ustawione opcje. Niby przydatna funkcja, ale my jako priorytet stawiamy jednak budzenie. Podsumowując, jeśli zależy nam na prostym urządzeniu, które posiada podstawowe funkcje tj. drzemka czy podwójny alarm, śmiało można rozważyć zakup, gdyż nie bez powodu radiobudziki Blaupunkt to jedne z popularniejszych budzików na rynku. Jeśli jednak obawiacie się braku polskiej wersji językowej, to bez obaw!  Obsługa urządzenia jest dość intuicyjna. To pośrednio zasługa dużych, wygodnych przycisków z wyjątkiem tych do pogłaśniania, które mogłyby być zdecydowanie większe, ale idzie się przyzwyczaić :-)  

3. JBL Horizon - model z Bluetooth i mocnymi głośnikami stereo

Najgłośniejszy model stereo - budzik JBL Horizon
JBL słynie z produkcji jednych z najlepszych głośników na rynku. Kwestia dźwięku stanowi dla nich priorytetową wartość. Zatem Horizon będzie to najlepszy radiobudzik dla osób, które od urządzenia oczekują doskonałej jakości dźwięku.

JAKOŚĆ

CENA

Wystarczy zerknąć w specyfikację tego modelu, aby zauważyć, że wyróżniają go naprawdę liczne, nowoczesne rozwiązania. Zacznijmy od tego, że jest to jedyny radiobudzik cyfrowy stereo w naszym zestawieniu. Specjalizacja marki gwarantuje, że specjaliści od dźwięku mogli umieścić naprawdę mocne głośniki w stosunkowo niedużym produkcie. Każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z bezprzewodowych głośników tej firmy, na pewno wie co mamy na myśli! Jeśli chodzi o wybór dźwięku budzika, to tutaj mamy o wiele szersze możliwości: alarm, radio lub ulubiona playlista. Stacja radiowa wyszukiwana jest automatycznie z opcją zapisu 5 wybranych częstotliwości. Natomiast odtwarzanie muzyki to zasługa tego, że jest to urządzenie z głośnikiem Bluetooth. Radiobudzik możemy zatem połączyć z playlistą w naszym telefonie lub laptopie, co pozwoli nam obudzić się przy naszych ulubionych kawałkach lub w ciągu dnia słuchać wybranych playlist! No dobra, ale co z czytelnością? Wymiary wyświetlacza są stosunkowo duże, a prezentowane dane wyraźne. Jednak źle ustawiony ekran, może w ciągu dnia być słabo czytelny. Pomocne w takim wypadku będzie automatyczne dostosowywanie jasności, które częściowo jest w stanie zapobiegać temu problemowi. Niestety w tej półce cenowej oczekiwalibyśmy lepszego rozwiązania. Warto poświęcić także kilka słów konstrukcji. Wytrzymała obudowa została wzmocniona specjalną gumą, której zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia w sytuacji upadku. Przejdźmy jednak do tego, co my lubimy najbardziej - JBL Horizon wyposażony jest dwa porty USB o mocy 5 W każdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy podłączyć do ładowania nie jeden, ale aż dwa różne urządzenia jednocześnie. Do tego zasilane sieciowe z awaryjną opcją na baterię, która włączy nasz alarm w przypadku braku prądu! Uważamy, że w dzisiejszych czasach tego typu rozwiązania powinny być absolutnym standardem i bardzo cieszymy się, że projektanci z tej firmy uważają tak samo! Radiobudzik Horizon oferuje ponadto:

  • Podwójny alarm – możliwość ustawienia niezależnych budzików,
  • Sleep timer - przez 90 minut radio wydaje dźwięki ułatwiające zasypianie,
  • Kalendarz – aktualna data wyświetlana jest na ekranie głównym. Kłopotliwe mogą okazać się jedynie informacje o dacie w języku angielskim i ich lokalne skróty.

Radiobudzik Bluetooth od JBL daje użytkownikom zdecydowanie szersze możliwości. Jego wyposażenie oraz funkcjonalności sprostają zatem największym wymaganiom, szczególnie dla użytkowników, którzy lubią głośniej posłuchaj swojej muzyki, ale niekoniecznie mają wystarczająco miejsca na porządny sprzęt grający. A uwzględniając, że model od JBL jest jednym z niewielu urządzeń, które posiada wbudowaną lampę LED, która służy do wspomagania procesu budzenia poprzez nastrojowe, delikatne światło - bez problemu jesteśmy w stanie wskazać najbardziej rozwinięty technologicznie budzik z naszego zestawienia!

Warto rozpocząć od tego, że jest to radiobudzik z dużym wyświetlaczem, na którym wyświetlają się wystarczająco duże litery. Specjalnie dostosowane jasne znaki powodują, że bez problemu odczytamy informacje z urządzenia nawet w nocy. Boicie się, że jasność będzie Was budzić w nocy? Bez obaw! W godzinach 23:00 – 5:00, zaledwie po 5 sekundach od ostatniego naciśniętego klawisza, w urządzeniu zostaje automatycznie uruchomiona funkcja wyłączania oświetlenia wyświetlacza. W kwestii wyboru dźwięku mamy dwie opcje: radio lub alarm - osobiście bardzo ubolewamy, że urządzenie nie ma możliwości udostępnienia swojej playlisty. Natomiast w przypadku stacji radiowej dużym udogodnieniem jest automatyczne wyszukiwanie audycji. Model ten jest w stanie zapamiętać aż do 20 pozycji, choć jest to naprawdę sporo, to niestety programator przy przekroczeniu limitu pozycji, podczas ponownego wyszukiwania nadpisze poprzednie wyniki. Oznacza to, że wyszukiwanie 21 stacji nadpisze naszą pozycję nr 1. Druga opcja uwielbiana szczególnie przez pary to możliwość ustawienia dwóch alarmów. Idealne rozwiązanie w przypadku, gdy wstajemy o innej godzinie niż nasz partner. Do funkcjonalności alarmu należy oczywiście uwzględnić regulowaną funkcję drzemki z automatycznym wyłącznikiem czasowym. Jej długość można swobodnie zmieniać w zakresie 5-90 minut. Przy pomocy wygodnego pokrętła możemy też regulować głośność alarmów. Jeśli zaś w weekend lubicie pozwolić sobie na dłuższą drzemkę, to Terris oferuje ustawienie alarmu w wybrane dni tygodnia. Istotny jest też fakt samej łączności i to, że jest to radiobudzik z USB. Port modelu oferuje napięcie do 5 W, co może nie jest jakimś powalającym wynikiem, ale swobodnie pozwoli to naładować nasze urządzenie. Natomiast w razie ewentualnej przerwy w dostawie prądu, budzik uruchomi się z awaryjnego zasilania bateryjnego (dokładnie 2 x bateria AAA). Co najbardziej nam przeszkadza w tym modelu? Przede wszystkim to, że urządzenie nie jest zbyt intuicyjne i nie posiada polskiego interfejsu. Oczywiście po samodzielnym “przeklikaniu” funkcji radiobudzika, łatwo można nauczyć się jego obsługi, jednak mija się z to z kwestią bycia "użytkowniko - przyjaznym". Podsumowując, model firmy Terris to naprawdę przyjemne urządzenie, a połyskująca czerń radiobudzika idealnie pasuje do sypialni w każdym klasycznym stylu. Poza wszystkimi udogodnieniami od funkcji podwójnego alarmu po łączność USB, zyskujemy dodatkowo stylowy gadżet, który zadowoli zdecydowaną większość codziennych użytkowników.

4. Radiobudzik retro Gotie GRA-110B - model z termometrem dla fanów oldschoolu

Radiobudzik retro Gotie GRA-110B z termometrem
Gotie GRA-110B to drewniany radiobudzik retro, który swoją stylistyką nawiązuje do lat 60. Ten model z czujnikiem temperatury i świetnymi właściwościami tj. kalendarz czy powłoka tłuszczoodporna, sprawdzi się nie tylko w sypialni, ale też w kuchni.

JAKOŚĆ

CENA

Na samym początku zaczniemy od najbardziej indywidualnego parametru, którym jest tutaj zasilanie. Model od Gotie to jedyne urządzenie w zestawieniu zasilane wyłącznie bateriami (AA). Stanowi to niepodważalną zaletę pod względem mobilności radiobudzika, który nie będzie wymagać obecności zewnętrznego gniazdka. Natomiast obecność zewnętrznej, krótkiej antenki pozwala wykorzystać urządzenie jako przenośne radio, choć trzeba wspomnieć, że zdarzają się opinie wskazujące, że takie rozwiązanie powoduje momentami niepożądane szumy lub trzaski. Z dodatkowych portów dostępne jest wejście AUX. Umożliwia ono podłączenie do radiobudzika zewnętrznego sprzętu i odtworzenie swojej muzyki np. z MP3 czy iPoda. Jednak oczywiście podstawowym przeznaczeniem jest skuteczne przebudzenie. Jako alarm możemy wykorzystać dostępne na urządzeniu dźwięki lub muzykę ze stacji radiowych. Cyfrowy tuner odpowiada za automatyczne wyszukiwanie dostępnych częstotliwości. Mimo że to model w stylu retro to wyświetlacz nie jest klapkowy jak w urządzeniach z czasów PRL. Do regulacji głośności i modyfikacji innych ustawień służą nieduże przyciski. Choć dla niektórych użytkowanie ich może być mało komfortowe, to sama obsługa budzika nie jest skomplikowana mimo angielskich napisów. Mimo że zamontowany czujnik pozwala na kontrolowanie wysokości temperatury wewnątrz pomieszczeń, to wbudowany tutaj został ekran LCD, jednak o dość niskiej czytelności. Co niestety sprawia, że ten radiobudzik z termometrem może nie do końca zapewniać komfortowe warunki do odczytywania jej wartości. Osoby, dla których podstawowe funkcjonalności będą wystarczające, a większy nacisk kładą na design i estetyczny, retro wygląd, będą zadowolone z propozycji od marki Gotie. Zresztą sami pamiętamy jak podczas wizyt u naszych babć, bardzo podobne urządzenie pobrzmiewało podczas weekendowego gotowania :-)
Co znajdziesz w dalszej części artykułu:

Dlaczego możesz nam zaufać?

Nasz zespół od ponad dwóch lat przygotowuje rankingi produktów, których na co dzień szukają Polacy. Nasze analizy i researche opieramy o własne doświadczenia, dziesiątki różnych recenzji oraz realne pytania użytkowników, którzy szukają prawdziwego produktu - nie marketingowej papki. W końcu sami jesteśmy na co dzień użytkownikami różnych urządzeń wspomagających budzenie, zarówno radiobudzików i zwykłych alarmów w telefonie. Jako jedyni nie ukrywamy czym się kierujemy podczas wyboru oraz nie mamy problemu, aby nie uwzględnić na liście popularnych produktów, które sprzedają się tylko ze względu na ich markę. Dalej Cię nie przekonaliśmy? Zapraszamy więc do zapoznania się z naszym poradnikiem, gdzie dokładnie wskazaliśmy wszystkie elementy, które były dla nas ważne podczas wskazywania lidera. Po jego przeczytaniu, obiecujemy, że dowiesz się jaki radiobudzik wybrać, aby jego funkcje były naprawdę tym czego będziesz używać!

Jak wybrać najlepszy radiobudzik? Poradnik i polecane wskazówki dla kupujących

Przyjemna pobudka i spokojne zasypianie nie musi być tylko iluzją. Odpowiednio dobrane dźwięki czy ulubiona muzyka, dzięki radiobudzikom coraz częściej zastępuje irytujący dźwięk komórkowego alarmu. W oparciu o masę danych od producentów, ich interpretacje, do tego zupełnie subiektywne informacje i dziesiątki różnych recenzji w dalszej części artykułu dowiecie się, na które elementy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Do tego i tak już obszernego poradnika, dołączyliśmy ponadto informacje, także na podstawie tego, jaki radiobudzik polecacie Wy – użytkownicy na dostępnych polskich forach. W końcu z produktów będzie korzystać żywa osoba, nie robot z pseudo katalogu. Na co zwrócić uwagę:
  1. Funkcje alarmu - wybór dźwięku, podwójny alarm, wybudzanie, funkcja weekendowa, drzemki
  2. Rodzaj zasilania i jego wpływ na niezawodność radiobudzika
  3. Sposób łączności z urządzeniem - DAB+, USB, AUX, Bluetooth lub WiFi
  4. Czytelność informacji - radiobudzik z dużym wyświetlaczem vs model z projektorem
  5. Wymiary i konstrukcja - wytrzymałość i wygląd
  6. Parametry związane z radiem
  7. Funkcje w najlepszych budzikach - kalendarz, pomiar temperatury, ładowarka, lampka
  8. Czy radiobudzik będzie lepszy niż zwykły alarm w telefonie?

Przeczytanie tej części poradnika zajmie Ci około 13 minut. Spieszysz się? Kliknij tutaj i od razu przejdź do rankingu najlepszych radiobudzików!

1. Funkcje alarmu - co powinien posiadać dobry radiobudzik?

Radio z budzikiem może stanowić stylowy gadżet, ale jego głównym zadaniem jest przede wszystkim skuteczne wybudzenie ze snu. W zależności od danego modelu może się to odbywać na różne sposoby, jednak jest pewna grupa stałych elementów, która charakteryzuje najlepsze radiobudziki. To na tych parametrach dotyczących działania budzika, skupimy się w kolejnych punktach.

1.1 Różnorodność dźwięków budzika

Pierwszy dźwięk, który słyszymy po przebudzeniu nie musi być uciążliwym brzmieniem, który chcemy jak najszybciej wyłączyć. Radiobudzik stereo pozwala nam rozpocząć dzień w o wiele milszy sposób, dzięki możliwości wyboru dźwięku spośród kilku, a nawet kilkudziesięciu rodzajów alarmu i dostosowywania ich pod kątem głośności. Ponadto jak sama nazwa wskazuje, budzik z radiem umożliwia nam pobudkę przy radiowych nutach. Jednak producenci idą o krok dalej i w nowszych urządzeniach możliwości są znacznie szersze. Mowa tutaj o wykorzystaniu odtwarzacza płyt, WiFi czy Bluetooth. W pierwszym przypadku możemy jako alarm wybrać muzykę z CD. WiFi umożliwia podłączenie do sprzętu dowolnego radia internetowego bądź aplikacji Spotify. Natomiast Bluetooth pozwala połączyć się z naszą komórką, zaciągając z niej wybrane playlisty. Sprawia to, że radiobudzik możemy dowolnie spersonalizować, w zależności od naszych aktualnych upodobań muzycznych. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie jedna z najfajniejszych opcji nowoczesnego urządzenia!

1.2 Opcja podwójnego alarmu

Aby zrozumieć istotność tej funkcji to musimy to podkreślić - radiobudzik to wielofunkcyjne urządzenie, które może posłużyć nie tylko jednemu użytkownikowi, ale i parze. Poranne wstawanie to dla dziecka udręka. Często zdarza się, że jeden z rodziców wstaje wcześniej, by wyprawić dziecko do szkoły. Między innymi w takich sytuacjach dużym udogodnieniem będzie opcja podwójnego alarmu, czyli możliwość ustawienia dwóch budzików na tym samym urządzeniu. Nie jest to funkcja drzemki, która po pierwszym alarmie, będzie dzwoniła co 5 minut. Czasowa różnica pomiędzy pierwszym, a drugim budzikiem może być dowolna np. pierwsza pobudka może być ustawiona na 6:00 rano, a druga na 8:30.

1.3 Stopniowe wybudzanie

Znacie te uczucie, kiedy głośny dźwięk budzika dosłownie wyrywa Was z łóżka? W naprawdę dobrych radiobudzikach nie ma tego problemu, ponieważ istnieje możliwość ustawienia stopniowego zwiększania głośności. Alarm rozpoczyna się delikatnymi tonami, które powoli stają się coraz głośniejsze. Jest to skuteczny sposób nie tylko na wybudzenie ze snu, ale też poprawę samopoczucia z rana, zamieniając irytujący dźwięk na muzykę o umiarkowanej głośności. A nie oszukujmy się - nie ma lepszego uczucia niż przyjemna pobudka z samego rana!

1.4 Programator na konkretne dni tygodnia (budzik weekendowy)

Praca szczególnie zmianowa często wymaga ustawiania alarmu o różnych porach. Zamiast codziennie pamiętać o zmianie godziny pobudki, możemy skorzystać z programatora. Pozwala on wybrać dowolne dni tygodnia, w które ma zostać uruchomiony radiobudzik. I kto mówi, że budzik w smartfonie to niezbędny gadżet? :-)

1.5 Funkcja drzemki

Dla osób, którym rano wstaje się ciężko, funkcja drzemki jest obowiązkową opcją budzika. Kilka kolejnych alarmów z rzędu stanowi gwarancję, że po pierwszym dźwięku nie wyłączymy urządzenia i po prostu wrócimy do przyjemnego snu w cieplutkim łóżku. Jeśli zdecydujemy się na model z przyciskiem, to powinien on być na tyle duży, aby bez problemu w niego trafić. Możecie mi wierzyć, że nie ma nic bardziej frustrującego niż wyjące urządzenie, którego nie możemy znaleźć, bo przypadkowo zrzuciliśmy się je na podłogę za naszą szafkę nocną. Brrr. Drugą opcją są wspomniane czujniki i chociaż opcja ta brzmi naprawdę nowocześnie i “smart” to my osobiście jej nie rekomendujemy. W takich urządzeniach drzemkę włącza się machając dłonią przed specjalnym czujnikiem ruchu, który odkłada alarm o określony czas. Dla nawet przeciętnych śpiochów uruchomienie takiej drzemki przez sen będzie absolutnie zbyt proste i praktycznie gwarantuje przespanie wszystkich alarmów. Warto tutaj też rozważyć możliwość własnej personalizacji. Radiobudziki z nieco wyższej półki umożliwiają regulowanie czasu trwania drzemki. Oznacza to, że możemy sami ustawić odstęp pomiędzy kolejnymi alarmami, czyli czy dźwięk pojawi się po kolejnych 3 minutach czy po 15. Spora część producentów oferuje budziki z radiem, które nie posiadają funkcji drzemki, reklamując je jako “wyjątkowo skuteczne urządzenia, które zmobilizują do porannego budzenia i nauczą nas wstawać na pierwszy dźwięk budzika”. Pozdrawiamy tutaj cały dział marketingu :-). Naszym zdaniem niestety brak opcji drzemki najczęściej prowadzi do zignorowania alarmu i kontynuowania snu zamiast magicznej zmiany nawyków. Dlatego na wszelki wypadek rekomendujemy, aby lepiej mieć możliwość ustawienia takiej opcji, jeśli chcemy uniknąć notorycznego spóźniania się.  

2. Zasilanie - sieciowe, na baterię lub hybryda z awaryjnym zasilaniem

Zasilanie w przypadku radiobudzika jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ decyduje o niezawodności urządzenia. Chyba nie ma wśród nas osoby, która przegapiła by godzinę pobudki tylko dlatego, że w nocy padł prąd lub rozładował się nam telefon. Dodatkowo sposób zasilania może bezpośrednio wpływać na wiele aspektów związanych z prawidłową pracą sprzętu (np. brzmienie radia, płynna praca wyświetlacza czy wyrazistość liter rzucanych przez rzutnik). Standardowo możemy wyróżnić 3 rodzaje zasilania:
  • Sieciowe – dostęp do gniazdka (230V) jest w takich modelach obligatoryjny, aby w ogóle radiobudzik uruchomić. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wymiany baterii czy sprawdzania ich stanu. Najczęściej w zestawie otrzymujemy dodatkowo ładowarkę,
  • Bateryjne – do prostych urządzeń przeważnie potrzebne są baterie AA lub AAA. Swoboda użytkowania takiego budzika jest większa, ponieważ nie potrzebujemy dostępu do żadnego kontaktu, a samo urządzenie możemy nawet zabrać w podróż. Niestety analizując drugą stronę, należy regularnie sprawdzać stan naładowania baterii i wymieniać akumulatorki, jeśli chcemy mieć pewność, że zostaniemy rano obudzeni,
  • Sieciowe z awaryjnym zasilaniem bateryjnym – jest to pewnego rodzaju 2 w 1, czyli łączy zalety wspomnianych wyżej rozwiązań. W przypadku nagłego braku w dostawie prądu, nie dojdzie do zresetowania ustawień urządzenia czy całkowitego wyłączenia sprzętu.
Naszym pierwszym wyborem zawsze jest użyteczność, dlatego gdybyśmy mieli wskazać najbardziej uniwersalną opcję, to będą to modele sieciowe z awaryjnym zasilaniem bateryjnym. Ich praca jest niezawodna w niemal każdych, nawet tych nieprzewidzianych warunkach. Chociaż tutaj przestrzegamy, aby upewnić się czy “awaryjne zasilanie” na pewno oznacza, że urządzenie włączy się w razie braku prądu czy też po prostu zapamięta ustawienia w razie chwilowego zaniku zasilania.  

3. Sposób łączności - model przewodowy (z USB i AUX) lub bezprzewodowy radiobudzik (Bluetooth, sterowany radiowo lub z WiFi)

Możliwości połączenia się radiobudzikiem wpływają zarówno na komfort użytkowania sprzętu, jak i jego funkcjonalność. Większa ilość opcji do wyboru pozwala dostosować urządzenie do indywidualnych upodobań oraz wprowadzić pewne udogodnienia tj. chociażby sterowanie budzikiem z poziomu aplikacji czy podłączenie do niego zewnętrznych urządzeń.
  • AM/FM – radiobudzik może być wyposażony w tuner analogowy (sygnał ustawiany ręcznie) albo cyfrowy (z technologią DAB+, która sama ustawia najlepszy sygnał), który pozwoli nam cieszyć się o poranku dźwiękami ulubionej stacji radiowej,
  • Bluetooth – umożliwia połączenie się z innymi urządzeniami tj. telefon czy laptop, dzięki czemu to nasza playlista może stać się codziennym budzikiem. Druga opcja to wykorzystanie radiobudzika jako głośnika Bluetooth, co pozwoli słuchać muzyki w ciągu dnia. Nieco nowsze i bardziej zaawansowane modele, mają stworzoną dodatkowo specjalną aplikację za pomocą której jesteśmy w stanie sterować radiobudzkiem,
  • USB – pozwala wgrać ulubione piosenki na wewnętrzną pamięć. Jednak znacznie częściej wykorzystuje się go, aby naładować smartfona czy inne urządzenie, eliminując konieczność korzystania z ładowarek zewnętrznych,
  • AUX – obecność portu jest przydatna, gdy chcemy podłączyć urządzenia zewnętrzne tj. na przykład MP3. Możemy wykorzystać też słuchawki i użytkować budzik w celu posłuchania radia,
  • WiFi – jest to tzw. punkt must have dla osób, które korzystają wyłącznie z internetowego radia czy aplikacji muzycznych typu Spotify. Ponadto niektóre radiobudziki z WiFi umożliwiają zdalne sterowanie sprzętem, a najbardziej nowoczesne modele mogą mieć wbudowaną kamerę, dzięki której możemy monitorować mieszkanie.
Naszym zdaniem w podstawowym wyposażeniu dobrego radiobudzika powinna się znaleźć technologia DAB+ oraz złącze USB. Uważamy, że jest niezbędny duet, który zapewni efektywną pracę radiobudzika oraz przy okazji pozwoli wykorzystać budzik jako ładowarkę dla wszystkich sprzętów z wejściem USB. Jeśli zaś chodzi o port AUX, to naszym zdaniem jest to zazwyczaj zupełnie niepotrzebny dodatek, za który tylko przepłacamy. Port ten zupełnie nie wpływa na wyższą jakość czy użyteczność radiobudzika, a biorąc pod uwagę zazwyczaj słabą jakość głośników w takim urządzeniu, staje się praktycznie nieużywanym bajerem.  

4. Czytelność informacji - klasyczny wyświetlacz LCD lub radiobudzik z projektorem

Coraz to nowsze urządzenia posiadają zupełnie inny sposób prezentowania informacji, natomiast technologia idąca w cyfryzację, wymogła na producentach dodanie nawet do budzików dedykowanych wyświetlaczy. Jednak i tutaj istnieją znaczące różnice, które wpływają na komfort użytkowania i jakość samego doświadczenia.

4.1 Wielkość liter i możliwość zmiany poziomów jasności

W przypadku klasycznego ekranu LCD duży nacisk należy położyć na czytelność danych. Szczególnie, jeśli wybieramy urządzenie dla seniora, to warto postawić na radiobudziki z dużym wyświetlaczem. Tańsze modele przeważnie posiadają narzuconą z góry formę kolorystyczną, której nie możemy modyfikować. Jest to najczęściej zielona, czerwona lub niebieska tarcza. Budziki z nieco wyższej półki umożliwiają wprowadzenie zmian kolorystycznych oraz kilkustopniowej modyfikacji w zakresie jasności wyświetlacza. Należy jednak podkreślić, że ekran nie może być zbyt jasny ani tym bardziej nie powinien mrugać w trakcie pracy, jeśli nie chcemy mieć niepożądanej pobudki w środku nocy. Dlatego nowoczesne radiobudziki wyposażone są w opcję automatycznego czujnika jasności, który dopasowuje intensywność światła w zależności od pory dnia. Zmniejszenie jasności wieczorem i zwiększenie jej dopiero nad ranem, doskonale wspomaga proces naturalnego budzenia się i regulowania naturalnego zegara biologicznego.

4.2 Materiał wykonania

Ważna jest również kwestia materiału, z jakiego wykonano powierzchnię wyświetlacza. Najlepszym rozwiązaniem będzie delikatny mat, który nie będzie odbijał światła, co zagwarantuje czytelność informacji. Musi być to jednak materiał wytrzymały, by nie pękł on przy ewentualnym upadku z szafki. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pod względem nagrzewania się wyświetlacza, to możemy być spokojni. Egzemplarze już ze średniej półki cenowej mają zapewnioną odporność, aby radiobudzik nie stanowił zagrożenia dla dzieci.

4.3 Budzik z projektorem na suficie lub ścianie

Abstrahując od wyświetlacza, trzeba zaznaczyć, że informacje mogą być prezentowane również w zupełnie inny sposób, czego przykładem jest budzik z wyświetlaczem na suficie. Taką możliwość oferują radiobudziki z projektorem. Cechują się nim najnowsze modele i najczęściej też droższe. Rzut wszystkich danych pokazywany jest na dowolnej powierzchni, co pozwala użytkownikowi sprawdzić godzinę bez podnoszenia się z łóżka, po prostu odczytując ją z wybranego wcześniej miejsca. Budzik z projektorem to coś więcej niż tylko efektowny dodatek, aczkolwiek jeśli chcemy by był jak najbardziej użyteczny, to najlepiej wybrać model, który może obrócić się co najmniej o 180 stopni. Pozwoli to bez problemu wybrać powierzchnię, na której mają zostać wyświetlone dane np. ściana bądź sufit.

5. Wymiary i konstrukcja urządzenia

Chociaż nie zawsze da się to prosto określić, to wielkość radiobudzika powinniśmy dobierać odpowiednio do miejsca, w którym planujemy go postawić. O ile modele dedykowane do kuchni, które będą stać na większej szafce czy parapecie, niewiele wpłyną na nasz wybór, o tyle wybierając model, np. do małej sypialni, zdecydujmy się raczej na budzik mniejszych rozmiarów. Pozwoli to zaoszczędzić chociaż trochę miejsca i nie będzie rzucać się w oczy topornymi gabarytami. Oczywiście musimy też zwrócić uwagę, aby wymiary urządzenia gwarantowały jego stabilne ułożenie, pozwalając je swobodnie rano wyłączyć bez ryzyka przypadkowych upadków z szafki nocnej. Wspominając o wymiarach, warto również poruszyć temat wyglądu radiobudzika. Naszym zdaniem jest to zupełnie kwestia indywidualnych upodobań. Możliwości mamy mnóstwo: biały, czarny, drewniany, kwadratowy, owalny, od klasycznych po designerskie. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać sprzęt, który wkomponuje się idealnie do każdego pomieszczenia i wystroju.  

6. Parametry związane z radiem

Wcześniej skupiliśmy się na aspektach dotyczących głównie budzika, teraz kilka słów o parametrach związanych z radiem. Na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że tego typu nie zastąpi nam klasycznego odbiornika radiowego. Niestety w tego typu urządzeniach radio służy głównie do budzenia, a same głośniki są raczej małe i o dość niskiej mocy. Chcąc na nich głośniej słuchać muzyki, nie będziemy zapewne zadowoleni z efektów dźwiękowych. Jedynym wyjątkiem od reguły jest tutaj model JBL Horizon, którego głośnik gwarantuje naprawdę rewelacyjną jakość brzmienia. Jak wspominaliśmy, sygnał radiowy jest odbierany poprzez wbudowany tuner FM. Wersje analogowe umożliwiają samodzielne wyszukanie stacji, a radiobudziki cyfrowe z technologią DAB+ same ustawiają stacje z najlepszym dostępnym sygnałem. Zdecydowanie lepsza jest druga opcja z technologią cyfrową, która gwarantuje, że zawsze będziemy mieli dostęp do dobrej jakościowo audycji. Warto też zwrócić uwagę czy radiobudzik ma opcję zapamiętywania i wyboru przynajmniej 5 ulubionych stacji. Uwierzcie nam na słowo, że ponowne ustawianie kilka razy w miesiącu choćby wspomnianych pięciu stacji radiowych może spowodować naprawdę wiele niepotrzebnej irytacji :). Jeśli chcemy rozszerzyć możliwości sprzętu o odtwarzanie muzyki z innych źródeł, to należy poszukiwać budzików z wbudowanym wejściem AUX, USB, czy wspomnianymi już wyżej technologiami łączności bezprzewodowej, Bluetooth lub WiFi. Dla największych koneserów, których muzyka nie będzie dostępna w sieci lub na przenośnych nośnikach flash, rekomendowane będą natomiast radiobudziki z CD, dzięki którym odtworzymy swoje prywatne, często zupełnie unikalne kolekcje.

6.1 Ułatwianie zasypiania - dla osób, które lubią, gdy im coś brzdęka do snu

Często muzyka pomaga nam nie tylko się obudzić, ale też zasnąć. Osoby, które lubią zasypiać przy spokojnych dźwiękach, będą zachwycone funkcją sleep. Ułatwia ona zasypianie poprzez emitowanie przez określony czas dowolnego dźwięku bądź muzyki z wybranej stacji radiowej czy playlisty. Najwyższymi notami cieszą się tutaj przede wszystkim modele, które posiadają wbudowane dźwięki natury takie jak szum morza, dźwięki lasu czy odgłosy padającego deszczu. Funkcje ułatwiające zasypianie zazwyczaj posiadają sztywne godziny pracy i wyłączają urządzenie po około 90 minutach pracy. I tutaj prosilibyśmy sobie na gwiazdkę, aby w przyszłości nowe radiobudziki pozwalały nam samodzielnie wybrać czas dedykowany do unieruchomienia tej funkcji.  

7. Dodatkowe funkcje, które będą posiadać najlepsze radiobudziki

Wszystkie powyższe elementy dotyczą podstawowych funkcjonalności, które powinien oferować nam naprawdę dobry sprzęt. Jednak wraz z rosnącym popytem, producenci coraz częściej znacznie rozszerzają zastosowanie swoich urządzeń o inne udogodnienia, które sprawiają, że nowsze urządzenia coraz bardziej zasługują na status domowego wyposażenia bez którego nie wyobrażamy sobie planować urządzenia naszego mieszkania. Jakie dodatkowe funkcjonalności mogą (a nawet powinny) znaleźć się w najlepszym radiobudziku?

7.1 Kalendarz i aktualna data

Kalendarz to już taki absolutny klasyk, od którego niestety z niezrozumiałego powodu coraz częściej się odchodzi. Poza godziną, spora część radiobudzików pokazuje dodatkowo aktualną datę z opcją podglądu kalendarza. Większość modeli już z średniej półki posiada ponadto funkcję automatycznej aktualizacji czasu, która jest bardzo pomocna z uwagi na zmiany czasu w okresie zimowym i letnim. Osobiście nie wyobrażamy sobie, aby kupić radiobudzik z wyświetlaczem, który nie posiadałby możliwości wyświetlania aktualnej daty.

7.2 Czujnik temperatury (prosta stacja pogodowa)

Na tą funkcjonalność stawiają najczęściej osoby kupujące radiobudzik kuchenny lub do użytkowania w innych pomieszczeniach wspólnych np. salon. Dzięki nim bez problemu odczytamy aktualną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Nieco lepsze modele wyposażone będą w radiobudzik z termometrem zewnętrznym. Warto wspomnieć, że oczywiście jest to skrót myślowy, ponieważ tego typu urządzenia wykorzystują po prostu specjalny, zewnętrzny czujnik, który montujemy za oknem, a odczyty z jego pomiarów są bezprzewodowo wysyłane do naszego budzika.

7.3 Radiobudzik z ładowarką (indukcyjną lub na USB)

Chcąc ograniczyć ilość kabli przy naszym łóżku, możemy zdecydować się na radiobudzik z ładowarką. Na rynku zazwyczaj można spotkać dwa modele: USB lub coraz popularniejszy typ z ładowarką indukcyjną. Port USB jest rozwiązaniem uniwersalnym, który pomoże naładować nam praktycznie każde urządzenie posiadające złącze USB. Ładowarka indukcyjna dołączona jest przeważnie do droższych modeli. Jest to opcja bardzo wygodna, ponieważ taką bezprzewodową ładowarkę możemy umieścić w dowolnym miejscu i nie zajmuje ona dużo przestrzeni. Oczywiście przed zakupem, musimy upewnić się czy nasz telefon posiada możliwość ładowania tym sposobem (czyli czy jest wyposażony w cewkę odbiorczą).

7.4 Lampka nocna

Kolejnym dodatkiem, który może absolutnie umilić korzystanie z tego typu urządzeń to lampka nocna z budzikiem. Oczywiście nie będzie to jasność, która pozwoli nam swobodnie poczytać książkę, ale opcja ta zdecydowanie ułatwi wieczorne czynnośći, jak chociażby znalezienie telefonu w nocy. Wbudowana lampka wykorzystywana jest także w najnowocześniejszych modelach, które mają opcję budzenia światłem. Stopniowe zwiększanie jasności w pomieszczeniu, przybliża naturalny proces budzenia.

7.5 Dokładna instrukcja obsługi

Chociaż przyjęło się, że nikt nigdy nie czyta dołączonych papierków, to trzeba jasno podkreślić, że im większą ilość funkcji posiada nasze urządzenie, tym czeka nas więcej parametrów do ustawienia. Zatem jeśli radiobudzik nie jest intuicyjny, to powinien posiadać dokładną, ale przede wszystkim przystępną instrukcję obsługi, dzięki której bez problemu zrozumiemy, jak korzystać ze wszystkich możliwości urządzenia.

Czy radiobudzik będzie lepszym wyborem niż zwykły alarm w telefonie?

Nie ma co ukrywać, że zupełna większość ludzi korzysta z zadowoleniem z aplikacji budzika, w którą wyposażony jest dosłownie każdy telefon komórkowy. Nie ma w tym absolutnie nic “gorszego”. Jednak nie trzeba tutaj przytaczać żadnych statystyk ani badań, aby móc zauważyć, że coraz więcej osób prowadzi bardzo duże tempo codziennego życia. Co niestety w konsekwencji bardzo często prowadzi do niedosypiania czy słabej jakości snu. Z tego też powodu coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie światła niebieskiego (emitowanego m.in. przez smartfony) na nasz wzrok oraz efektywność snu. I chociaż bardzo byśmy chcieli, to fizjologii nie oszukamy, a regeneracja organizmu jest podstawą do efektywnego funkcjonowania. Aby ograniczyć zatem dopływ światła z laptopa czy komórki przed snem, warto skorzystać z osobnego budzika, który pomoże nam rozpocząć i zakończyć dzień bez niepotrzebnego pochłaniania kolejnych dawek sztucznych, niebieskich promieni światła. Dla nas takim rozwiązaniem jest właśnie radiobudzik, dzięki któremu jesteśmy w stanie wybudzać się ze snu w sposób zbliżony do naturalnego, zapewniając organizmowi stały rytm dobowy. Dodatkowo możemy cieszyć się wizualnymi aspektami urządzenia, dopełniając nim wystrój wnętrza praktycznie każdego mieszkania.