Aktualizacja: Kwiecień 2024

Czy wiesz, że możesz przywrócić nowy wygląd swojemu samochodowi przy użyciu niedrogiego i prostego w obsłudze urządzenia? Polerka samochodowa sprawdzi się nie tylko do karoserii, ale również i innych powierzchni, na których pojawiły się drobne rysy, zabrudzenia, a powierzchnia straciła dotychczasowy blask. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie polerki samochodowej i które urządzenie sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING najlepszych polerek samochodowych »


Czym jest polerka samochodowa i do czego służy?

Polerka samochodowa (spotkana również pod nazwą: maszyna do polerowania lub polerko-szlifierka) to zgrabne i proste w obsłudze elektronarzędzie, które służy do polerowania lub woskowania powierzchni. Sprawdza się zatem w przypadku każdego pojazdu, który ma karoserię lub lakierowaną powierzchnię — samochodów, busów, quadów, motocykli, a nawet łodzi i jachtów.

Polerko-szlifierki samochodowe przede wszystkim do uzyskania efekt lustra w pojazdach. Wygładzają i wyrównują lakier, pomagają usunąć rysy, hologramy, przywrócić blask zmatowionym powłokom, a nawet drobne usunąć uszkodzenia lakieru.

Rodzaje polerek samochodowych — czym się charakteryzują?

Polerki samochodowe możemy podzielić w zależności od zastosowania (maszyny profesjonalne i polerki na użytek domowy), sposobu zasilania (urządzenia zasilane sieciowo lub wyposażone w akumulator) oraz w zależności od ruchu wykonywanego przez polerkę (obrotowy, oscylacyjno-obrotowy). Jakie mają zalety i wady?

Polerka obrotowa (rotacyjna)

Polerka samochodowa obrotowa to typ narzędzi, które wykonują prosty ruch rotacyjny. Innymi słowy — zamontowany dysk obraca się wokół własnej osi i intensywnie poleruje wybrane miejsce.

Modele obrotowe są często wybierane ze względu na większą moc i siłę polerowania. Dobrze radzą sobie nawet z głębszymi rysami i uszkodzeniami. Jednak polerka obrotowa ma sporą wadę — większa moc oznacza również większe ryzyko, że urządzenie rozgrzeje powierzchnię lakieru i ją uszkodzi.

Wniosek jest zatem prosty — polerki obrotowe to dobry wybór, ale dla doświadczonych osób, które wiedzą, jak ważne jest wyczucie i odpowiedni nacisk podczas jej używania.

Polerka samochodowa orbitalna

Orbitalna polerka samochodowa spotykana jest również pod nazwą polerka eliptyczna lub polerka Dual Action (DA). 

Polerka Dual Action wykonuje dwa ruchy: łagodny ruch rotacyjny oraz ruch eliptyczny (oscylacyjny). Takie połączenie gwarantuje bardziej równomierne polerowanie i mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni. Nadaje się zatem świetnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polerowaniem powierzchni na własną rękę.

Warto również pamiętać, że polerka samochodowa zazwyczaj cechuje się nieco niższą mocą, ale wyższą prędkością obrotową (nawet do 5000-6000 obrotów na minutę).

Polerka samochodowa z zasilaniem sieciowym

Najczęściej wybierane i szeroko dostępne to polerki samochodowe wyposażone w kabel do stałego zasilania sieciowego. Takie urządzenia mogą pracować praktycznie bez przerwy przez długi czas, ponieważ nie mają akumulatora, który musisz regularnie ładować.

Polerka samochodowa sieciowa zapewnia stałą moc, a przez to równomierną pracę. Jest również zdecydowanie mocniejsza — modele akumulatorowe oferują do 200 W mocy, a polerki zasilane sieciowo do 3000 W.

Polerka samochodowa akumulatorowa

Kolejny rodzaj polerek samochodowych to modele bezprzewodowe zasilane akumulatorem. Jak sama nazwa już podpowiada — polerka bezprzewodowa nie potrzebuje stałego zasilania prądu, czyli działa bez kabla. Jest zatem niezwykle wygodna, gdy nie masz blisko żadnego zasilania prądu lub po prostu cenisz sobie pełną swobodę ruchów podczas pracy.

Pamiętaj jednak, że jak większość urządzeń akumulatorowych, również polerki mogą cechować się mniejszą mocą niż ich przewodowe odpowiedniki. Dodatkowo istnieje ryzyko, że zapomnisz ją naładować, co może przesunąć w czasie prace.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polerki do samochodu? Najważniejsze parametry

Polerka samochodowa, jak każde inne elektronarzędzie, charakteryzuje się szeregiem parametrów. Decydują one nie tylko o efekcie, jaki uzyskasz, ale również o tym, z jakimi materiałami polerka sobie poradzi, czy będzie żywotna, a podczas pracy — wygodna i poręczna. Jakie parametry koniecznie musisz wziąć pod uwagę?

Moc i prędkość obrotowa

Dwa podstawowe parametry każdego elektrycznego narzędzia, czyli moc oraz prędkość obrotowa.

Moc polerki samochodowej wynosi od 400 do 3000 W. Teoretycznie, im większa moc silnika, tym lepiej poradzi sobie on z dokładnym polerowaniem nawet pod dużym naciskiem. W praktyce jednak musisz uważać na bardzo tanie urządzenia, których producenci deklarują bardzo wysoką moc — w rzeczywistości może być ona zdecydowanie niższa.

Bardzo dokładnie przyjrzyj się prędkości obrotowej polerki samochodowej. Wielu specjalistów wskazuje go jako zdecydowanie ważniejszy parametr od samej mocy. Dlaczego? Prędkość obrotowa informuje o tym, ile obrotów na minutę wykonuje polerka, a więc jak szybko i dokładnie usuwa wierzchnią warstwę polerowanego materiału.

W zależności od modelu maksymalna prędkość obrotowa może wynosić od 2000 do 6000 obrotów na minutę (RPM). Koniecznie sięgnij po polerkę, która posiada płynną regulację obrotów. Dzięki temu:

 • zyskasz kontrolę nad procesem polerowania
 • dobierzesz odpowiednią prędkość do materiału i stopnia uszkodzeń
 • zadbasz o bezpieczeństwo materiału, z którym pracujesz

Skok polerki

Bardzo istotnym parametrem w przypadku polerek eliptycznych jest również skok, czyli informacja o tym, o ile dysk odchyla się od osi podczas pracy. Skok może wynosić od 8 mm do ponad 20 mm.

Im skok jest niższy tym daje lepszy efekt polerowania, a im wyższy — tym lepiej radzi sobie z cięciem powierzchni materiału podczas usuwania głębokich zarysowań i uszkodzeń.

Waga polerki samochodowej

Elektryczne polerki samochodowe różnią się również wagą — mogą mieć od 1 kg do nawet 3 kg. Im lżejsza polerka, tym mniej wysiłku musisz włożyć w manewrowaniu nią podczas pracy, szczególnie jeśli masz do wypolerowania sporą powierzchnię.

Ergonomiczny uchwyt lub rękojeść

Skoro już mowa o wygodzie podczas pracy — nie zapomnij o wyprofilowanej rękojeści oraz dodatkowym uchwycie. Rękojeść powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem (np. z tworzywa sztucznego), który zapewnia mocny i pewny chwyt. Z kolei dodatkowy uchwyt może mieć różny kształt, a nawet być montowany z prawej lub z lewej strony w zależności od tego, która ręka jest dominująca.

Średnica dysku polerskiego

Średnica dysku w polerkach samochodowych decyduje o tym, jaki rozmiar ma końcówka do polerowania (tarcza, pad, gąbka, filc lub futerko) używane podczas pracy. Najczęściej dostępne polerki są wyposażone w dysk o średnicy od 125 mm do 185 mm.

Jeżeli chcesz wybrać jak najbardziej uniwersalny dysk, sprawdź, czy możesz zamontować na nim nakładki o różnej średnicy.

Długość kabla zasilania lub pojemność akumulatora

Jeśli sięgasz po polerkę z zasilaniem sieciowym, koniecznie sprawdź, jaką długość ma kabel. Im dłuższy, tym daje ci większą swobodę podczas pracy i mniej musisz martwić się o to, jak blisko znajduje się źródło prądu.

W przypadku modeli czerpiących energię z akumulatora, bardzo ważna jest wielkość baterii. Standardowe akumulatory w polerkach bezprzewodowych mają oferują ok. 4000 mAh pojemności, co przekłada się na ok. 40 minut pracy. Niestety, modele z większym akumulatorem są albo trudno dostępne na rynku, albo niesamowicie drogie. Musisz zatem liczyć się z ładowaniem akumulatora.

Dodatkowe funkcje — stabilizacja obrotów, soft start, blokada włącznika

Jakie jeszcze dodatkowe funkcje powinna mieć najlepsza polerka samochodowa? Zwróć uwagę na 3 dodatkowe opcje:

 • Stabilizacja obrotów — to specjalna funkcja, która dba o utrzymanie takiej samej liczby obrotów w trakcie pracy. Dzięki niej urządzenie staje się bezpieczniejsze dla karoserii (lub innych powierzchni), chroni przed przegrzaniem i wahaniami obrotów pod wpływem większej lub mniejszej siły nacisku.
 • Soft start — funkcja wolnego rozruchu chroni urządzenie przed skokami napięcia, gdy uruchamiasz polerkę za każdym razem. Wolniejszy rozruch chroni przed szarpnięciem oraz dba o wszystkie komponenty silnika, co przekłada się na dłuższą żywotność.
 • Blokada włącznika — dzięki niej nie musisz trzymać włącznika cały czas podczas pracy, a możesz skupić się na technice polerowania. To jedna z najwygodniejszych funkcji każdej polerki samochodowej.

Do jakich powierzchni przydaje się polerka samochodowa?

Polerka samochodowa najczęściej przydaje się do domowego odświeżania wyglądu karoserii samochodu i wszelkich innych pojazdów. To jednak nie wszystkie zastosowania polerko-szlifierki w domu.

Do jakich jeszcze materiałów możesz jej użyć?

 • drewna (np. do podłóg)
 • tworzywa sztucznego
 • ceramiki (np. porcelany) i kamienia (np. jadeitu)
 • metalu
 • skóry
 • oraz oczywiście — do polerowania lakierowanych powierzchni

Pamiętaj, że nie wszystkie modele mogą sobie poradzić tak samo dobrze ze wszystkimi wymienionymi materiałami. Zapoznaj się ze specyfikacją danego modelu i informacjami dostarczanymi przez producenta, aby wybrać model o odpowiednim zastosowaniu.

Jak przygotować karoserię do polerowania? Praktyczne wskazówki

Zanim przystąpisz do polerowania samochodu, musisz go odpowiednio przygotować. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że podczas używania polerki samochodowej nie narobisz żadnych szkód, zamiast przywrócić świetność karoserii.

Po pierwsze — dokładnie umyj i osusz auto. Powierzchnia musi być pozbawiona zabrudzeń, zatłuszczeń oraz wszelkich drobinek piasku, aby uniknąć uszkodzeń lub nierównego polerowania. Użyj do tego profesjonalnych szamponów lub płynów do mycia aut.

Gdy auto będzie czyste i suche, zajmij się zabezpieczeniem elementów, które mogą mieć potencjalnie kontakt z polerką i których nie chcesz przypadkiem uszkodzić. Mowa o wszelkich klamkach, brzegach szyb i listwach czy innych elementach, które pełnią rolę dekoracyjną.

Ważne! Polerowanie samochodu powinno odbywać się w chłodnym oraz zacienionym miejscu. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce, która w szybkim tempie może mocno nagrzać karoserię. Wysoka temperatura zwiększa ryzyko, że pasta polerska zaschnie zbyt szybko, zacznie się przypalać, a nawet poważnie uszkodzi karoserię!

Kiedy warto kupić polerkę samochodową? Zalety i wady polerek do karoserii

Polerowanie pojazdu to zazwyczaj usługa oferowana przez lakierników, która nie należy do najtańszych. Można też wykonać ją całkowicie ręcznie, ale ilość spędzonych na tym godzin i włożonego wysiłku nie rekompensuje uzyskanych efektów — nie wspominając o tym, że istnieje większe ryzyko uszkodzenia lakieru.

Polerka samochodowa w takiej sytuacji jest najlepszym gadżetem, po który możesz sięgnąć, aby twój samochód znowu wyglądał jak nowy — z efektem  idealnej tafli lustra na lakierze.

Odpowiednio dobrana polerka samochodowa to produkt dla każdego — nawet dla osób całkowicie bez doświadczenia. Urządzenia już w cenie od 200 zł świetnie poradzą sobie z dokładnym wypolerowaniem powierzchni, dzięki czemu nie wydajesz pieniędzy na drogie usługi, a jednocześnie zyskujesz urządzenie na kolejne lata, które pozwoli ci przeprowadzić zabieg ponownie.

Czy polerki samochodowe mają zatem jakieś wady? Niestety nie są to urządzenia pozbawione minusów. W dalszym ciągu wykonywanie polerowania samemu wymaga ostrożności i uwagi, aby nie uszkodzić trwale lakieru. Dodatkowo musisz zapoznać się z rodzajami padów, filców lub gąbek i stopniem ich twardości, aby dopasować odpowiedni produkt do polerowanego materiału.

Jaką polerkę samochodową wybrać? Podsumowanie

Polerka samochodowa to świetny zakup dla każdego, kto chce odświeżyć wygląd swojego auta, a przy tym zaoszczędzić na wizycie u lakiernika. Przy wyborze odpowiedniego modelu pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko parametry takie jak moc, prędkość obrotowa czy długość kabla zasilającego, ale również — swoje doświadczenie. To od niego właśnie zależy, jaki rodzaj polerki powinieneś wybrać: rotacyjną i oscylacyjną.