Aktualizacja: Sierpień 2024

Wydaje Ci się, że lokalizator GPS to zbędny wydatek? Nic bardziej mylnego! Lokalizator ma niesamowicie szerokie zastosowanie. Pomoże Ci znaleźć psa lub kot, który zwiewa przy najbliższej okazji z domu. Z lokalizatorem GPS zadbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci na wycieczce lub podczas powrotów ze szkoły. Pomoże Ci on znaleźć skradziony pojazd, zgubiony portfel lub klucze. To najlepsza inwestycja dla osób, które mają na uwadze dobro rodziny, czworonogów i swojego mienia. Sprawdź, jaki lokalizator powinieneś wybrać.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING lokalizatorów GPS »


 

Co to jest lokalizator GPS i jaki jest jego cel?

Lokalizator GPS to rodzaj nadajnika, który służy do przesyłania danych geograficznych o tym, gdzie urządzenie dokładnie się znajduje. Lokalizatory i nadajniki pomagają zlokalizować przedmioty, zwierzęta oraz osoby — możesz przyczepić go do kluczy, smyczy psa, kurtki lub plecaka osoby starszej bądź dziecka. 

Lokalizację sprawdzisz w kilka sekund w aplikacji na swoim telefonie. Od teraz zawsze będziesz mieć pewność, że ukochane osoby, pupile lub cenne mienie są bezpieczne, lub znajdują się dokładnie tam, gdzie powinny być. Lokalizator GPS pomoże Ci także znaleźć zgubiony portfel, bagaż lub klucze.

Jak działa lokalizator GPS?

Tradycyjny, profesjonalny lokalizator wykorzystuje do namierzania technologię GPS (ang. Global Positioning System), czyli system nawigacji satelitarnej. Bez zagłębiania się w techniczne niuanse GPS — to bardzo precyzyjne rozwiązanie, które pozwala na określenie położenia urządzenia nawet co do metra.

Warto jednak zaznaczyć, że lokalizatory GPS mogą posiadać dodatkowe moduły do przesyłania danych np. Bluetooth lub wbudowaną kartę SIM. W zależności od tego, jakie rozwiązania pośredniczą przy wymianie danych, proces przesyłania danych o położeniu może wyglądać zgoła inaczej.

Jak działa lokalizator GPS z Bluetooth a lokalizator na kartę SIM?

Przykładowo, lokalizator GPS z Bluetooth wymaga połączenia z telefonem, aby przesłać dane o swojej lokalizacji na mapie. Z kolei wbudowana karta SIM korzysta z łączności komórkowej, dzięki czemu ma o wiele większy zasięg działania i to bez dostępu do bezprzewodowej łączności Bluetooth. Na koniec wszystkie dane są analizowane przy użyciu technologii GPS, a Ty otrzymujesz informację o położeniu na mapie w swoim telefonie.

Jakie są rodzaje lokalizatorów GPS?

Jak już wspomnieliśmy, w zależności od sposobu przesyłania informacji, lokalizatory GPS możemy podzielić na te wykorzystujące łączność Bluetooth lub sieć komórkową i karty SIM. To jednak nie wszystko — lokalizatory różnią się również budową i przeznaczeniem.

Lokalizator GPS do samochodu

Lokalizatory GPS do samochodu to modele, które najbardziej wyróżniają się spośród wszystkich urządzeń. I wbrew swojej nazwie przydadzą się nie tylko właścicielom samochodów, ale również właścicielom:

  • łodzi
  • motorówek
  • motocykli
  • skuterów
  • elektrycznych pojazdów do jazdy po mieście (np. hulajnóg, deskorolek lub rowerów elektrycznych)

Nadajnik GPS do pojazdów wymaga odpowiedniego montażu: zazwyczaj łączy się je z akumulatorem 12-24 V. Oprócz tego posiadają własny akumulator, który pomaga śledzić pojazd również bez uruchomionego silnika, a także mnóstwo modułów i funkcji, które pomagają m.in. śledzić zużycie paliwa, wysyłać sygnał SOS lub wykryć próbę usunięcia lokalizatora z samochodu.

Lokalizator dla dziecka

Jeżeli szukasz nadajnika, który pomoże zadbać o bezpieczeństwo Twojej pociechy, zastanów się nad lokalizatorem GPS dla dziecka. Zazwyczaj są to niewielkie “tagi” (np. SmartTag od firmy Samsung lub AirTag od firmy Apple). Możesz je schować do plecaka lub wszyć w odzież, a ponieważ są niesamowicie lekkie i małe, to nie przeszkadzają nawet najbardziej ruchliwym dzieciom.

Lokalizator GPS dla kota i innych zwierząt

Specjalny rodzaj lokalizatorów GPS to modele stworzone z myślą o zwierzętach. Podobnie jak w przypadku modeli dla dzieci, również są maksymalnie lekkie i małe, dzięki czemu możesz je zamocować na smyczy nawet u małego psa i kota.

Najlepszy lokalizator GPS dla kota lub psa jest również wodoodporny, dzięki czemu deszcz, błoto i śnieg nie uszkodzą urządzenia. Są również bardzo funkcjonalne, a w wielu aplikacjach znajdziesz funkcje tj. nasłuchiwanie otoczenia, sygnał SOS oraz wyszukiwanie innych właścicieli chętnych na wspólny spacer w Twojej okolicy.

Turystyczny lokalizator GPS

Często podróżujesz w miejsca, gdzie trudno o zasięg w telefonie? Zaopatrz się w turystyczny lokalizator GPS. To mały nadajnik, najczęściej zamknięty w formie breloczka, z którym zawsze odnajdziesz swoją drogą w lesie, nad jeziorem, w górach i wszędzie tam, gdzie zazwyczaj zwykłe telefony nie zdają egzaminu.

Lokalizator GPS dla turystów zazwyczaj jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz, na którym pokazuje datę i godzinę, a także poziom baterii i liczbę przebytych kilometrów. Możesz również zaznaczyć punkty startowe, dzięki czemu wrócisz tam, skąd przybyłeś.

Jak wybrać lokalizator GPS? Na co zwrócić uwagę?

Lokalizatory GPS pozornie mogą wydawać się bardzo proste, ale ich wpływa na bezpieczeństwo Twojej rodziny i Twojego mienia sprawia, że musisz naprawdę przemyśleć zakup takiego urządzenia. Na co powinieneś zatem zwrócić uwagę, kupując lokalizator dla seniora, dziecka lub do swojego samochodu?

Rodzaj lokalizatora i przeznaczenie

Lokalizator dla dziecka i seniora, a lokalizator do pojazdu znacznie różnią się oferowanymi funkcjami, jak i sposobem działania. Zastanów się, w jakiej sytuacji masz zamiar używać nadajnika i komu lub czemu ma zapewniać bezpieczeństwo. Jeżeli sam do końca nie jesteś pewien, a lokalizator po prostu wydaje Ci się dobrą inwestycją, możesz też sięgnąć po coś uniwersalnego na początek np. AirTag lub SmartTag.

Wspierane technologie łączności

Drugi krok to wybranie odpowiedniej technologii łączności, czyli tego, w jaki sposób lokalizator GPS będzie przesyłał dane o swoim położeniu. Masz do wyboru takie metody jak:

  • GPS
  • Bluetooth (np. lokalizator do kluczy)
  • LBS (lokalizator na kartę SIM)
  • WiFi

Przykładowo, lokalizatory GPS do kluczy działają na zasadzie łączności bezprzewodowej Bluetooth. Jeżeli połączenie z Twoim telefonem zostanie zerwane, błyskawicznie otrzymasz powiadomienie na telefon, zanim jeszcze zdążysz zbytnio oddalić się od zguby. 

Rodzaj zasilania i żywotność baterii

Chcesz, aby lokalizator był niezawodny i działał naprawdę długo bez konieczności wymiany baterii lub ładowania akumulatora? Koniecznie weź pod lupę rodzaj zasilania oraz żywotność akumulatora/baterii.

W sklepach znajdziesz modele z 3 rodzajami zasilania:

  • wymienne baterie typu CR
  • wbudowany akumulator wymagający regularnego ładowania (np. za pomocą przewodu USB)
  • akumulator podłączany do zewnętrznego zasilania np. samochodu, motocykla lub łodzi

Lokalizatory mogą również łączyć ze sobą dwa rodzaje zasilania np. zasilanie stałe ze wbudowanym akumulatorem, dzięki czemu nawet po wyłączeniu silnika w samochodzie, lokalizator ma zasilanie awaryjne i nadal przesyła dane o lokalizacji pojazdu.

Wielkość urządzenia

Lokalizatory GPS do kluczy, dla zwierząt lub dla dzieci należą do najmniejszych urządzeń dostępnych w ofercie — ich szerokość to maksymalnie kilka centymetrów, a waga wynosi od 6 do 30 gramów. Z kolei nadajniki do samochodów standardowo są nieco większe — ich szerokość wynosi nawet kilkanaście centymetrów.

Pamiętaj, że wielkość nadajnika wcale nie świadczy o jego skuteczności podawania precyzyjnej lokalizacji. Wielkość lokalizatora jest związana ze wbudowanym akumulatorem (akumulator zajmuje więcej miejsca niż bateria typu CR) oraz ma wpływ na to, czy lokalizator jest poręczny lub czy rzuca się w oczy.

Integracja z aplikacją lub programem komputerowym

Wiele osób o tym zapomina, a potem okazuje się, że wybierają lokalizator z oprogramowaniem, które nie działa na ich telefonie lub tablecie. Przed zakupem musisz koniecznie sprawdzić, z jaką aplikacją lokalizator jest kompatybilny. 

Przykładowo, lokalizator AirTag działa tylko na urządzenia z systemem iOS, a SmartTag tylko na urządzeniach z serii Galaxy. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie taki lokalizator, który działa na wszystkich urządzeniach — Android, iOS, a nawet w przeglądarce internetowej. Odpowiednie informacje z pewnością znajdziesz w opisie wybranego lokalizatora.

Pamiętaj, że każda aplikacja ma również swoje funkcje specjalne. W lokalizatorze dla zwierząt będzie to możliwość zaproszenia innych czworonogów na spacer (np. w aplikacji od firmy Locon), z kolei mini lokalizator GPS szpiegowski ma wbudowany mikrofon do nasłuchiwana, dzięki czemu w aplikacji odtworzysz nagrane dźwięki, rozmowy i odgłosy z otoczenia.

Jakość i spełniane certyfikaty

Na koniec zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie lokalizator ma certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość wykonania. Podstawowym certyfikatem, który musi mieć każdy lokalizator i nadajnik, to certyfikat zgodności CE. W przypadku modeli do użytku na zewnątrz (np. dla psów i kotów) warto zwrócić uwagę również na klasę odporności na wodę i wilgoć, aby urządzenie było wytrzymałe w każdych warunkach.

Jakie rodzaje łączności mogą wspierać lokalizatory GPS?

Lokalizatory GPS to ogólna nazwa dla wszystkich urządzeń, które pomagają odnaleźć położenie na mapie. Musisz jednak wiedzieć, że pod tą nazwą znajdziesz różne urządzenia, które wykorzystują różne technologie łączności w zależności od tego, jak są skonstruowane i do czego służą.

Najpopularniejsze typy łączności to:

  • GPS — wykorzystuje satelity krążące wokół Ziemi do precyzyjnego określenia pozycji urządzenia. System GPS należy do najskuteczniejszych technologii i zapewnia najmniejszy margines błędu, ale zużywa bardzo dużo energii, dlatego najczęściej jest spotykany w urządzeniach podłączanych do zasilania na stałe.
  • Bluetooth — najpopularniejsza technologia stosowana m.in. w lokalizatorach do kluczy typu Key Finder. Takie urządzenie jest wyposażone w moduł wysyłający sygnał Bluetooth, który łączy się z Twoim telefonem. Zerwane połączenie Bluetooth uruchamia powiadomienia lub syrenę dźwiękową, która od razu informuje Cię, że przedmiot, osoba lub zwierzak jest poza zasięgiem Twojego telefonu. Technologia Bluetooth to jedno z najtańszych rozwiązań, które nie zużywa dużo energii i mieści się nawet w lokalizatorach mini. Niestety, oferują zdecydowanie gorszą precyzję od nadajników GPS i LBS.
  • LBS — technologia LBS (ang. Location-Based Service) wykorzystuje lokalizację wież sieci komórkowej do określenia pozycji. Sygnał wysyłany z lokalizatora odbija się od najbliższych wież, co pozwala oszacować najprawdopodobniejsze położenie urządzenia. Lokalizatory LBS to modele na kartę SIM (najczęściej bez wykupowania abonamentu), które dają dostęp do danych lokalizacyjnych zarówno przez aplikacje, jak i bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
  • WiFi — ostatni typ lokalizatorów, który wykorzystuje sieć WiFi do oszacowania lokalizacji zgubionego przedmiotu. Jak zapewne się domyślasz, takie rozwiązanie działa najlepiej w domach, mieszkaniach, w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Niestety, lokalizator WiFi ma wiele wad m.in. jego skuteczność zależy od jakości i dostępności sieci WiFi. Niemniej jednak to dobre rozwiązanie do szukania zgubionych kluczy w domu.

Jakie funkcje może pełnić lokalizator GPS do samochodu?

Wydaje Ci się, że lokalizator GPS służy tylko do lokalizacji? Otóż nie! Lokalizatory i nadajniki są obecnie na tyle nowoczesne, że oferują multum funkcji — i to wcale nie takich oczywistych.

Jednym z przykładów najbardziej funkcjonalnych nadajników są lokalizatory GPS do pojazdów. W zależności od modelu dają takie możliwości jak:

  • Śledzenie trasy pojazdu — przebyta droga jest zaznaczona na mapie, dzięki czemu widzisz dokładnie, gdzie był Twój samochód i którędy jechał. To bardzo wygodne do śledzenia pojazdów floty lub do zlokalizowania złodzieja.
  • Obliczanie zużytego paliwa — możesz również obliczyć, ile paliwa spalił samochód na danej trasie, jeśli podasz informacje na temat spalania paliwa w danym pojeździe.
  • Funkcja parkowania — specjalny przycisk pozwala również zaznaczyć miejsce na mapie, w którym zaparkowałeś. To szczególnie przydatne, jeśli masz bardzo słabą pamięć i często parkujesz na wielopoziomych i wielopowierzchniowych parkingach.
  • Przekroczenie prędkości — lokalizator może również zbierać informacje na temat prędkości, z jaką porusza się samochód. Jeśli ją przekroczy, automatycznie dostaniesz odpowiednie powiadomienie na telefon.
  • Sygnał SOS — jeśli dojdzie do wypadku, wystarczy wcisnąć kabel SOS. Powiadomienie przyjdzie na telefon, dzięki czemu domownicy i odpowiednie służby mogą zareagować.
  • Odłączenie zapłonu/silnika — funkcja, która pozwala na automatycznie wyłączenie zapłonu lub całego silnika za pomocą wiadomości SMS. Wymaga odpowiedniego złącza i prawidłowego montażu.
  • Czujnik antysabotażowy — najlepsze lokalizatory mają sensory, które wykrywają oderwanie lub odczepienie lokalizatora. Od razu otrzymasz powiadomienie o tym, że ktoś próbuje zatrzeć swoje ślady i pozbyć się GPSu.

Lokalizator GPS dla dziecka — zawsze 100% pewności, że Twoje dziecko jest bezpieczne

Nadajnik dla dziecka może wydawać się wielu osobom bardzo kontrowersyjnym pomysłem — przecież kontrolowanie położenia dziecka może naruszać jego prywatność. Prawda jest jednak taka, że lokalizator GPS pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo — na co dzień, jak i na wspólnych wycieczkach.

Używanie lokalizatora GPS wcale nie jest jednoznaczne z ciągłym śledzeniem dziecka, sprawdzaniem jego każdego kroku czy upewniania się, że faktycznie mówi nam prawdę. Jeżeli rodzic używa go z głową, jest w stanie ochronić swoje dziecko przed zabłądzeniem, zgubieniem się i niestety nawet przed uprowadzeniem.

Lokalizator GPS dla kota, psa i innych zwierząt — olbrzymie wsparcie przy niespodziewanych sytuacjach

Masz zwierzaka, który ucieka przy każdej możliwej okazji? A może boisz się, że Twój rasowy pupil padnie ofiarą złodziejów? Lokalizator GPS dla zwierząt to nieoceniona ochrona w każdej sytuacji i totalny must-have dla każdego posiadacza wychodzącego zwierzęcia.

Nadajnik dla psa lub kota pomoże Ci w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Przede wszystkim — to największa pomoc, gdy zwierzę ucieknie z podwórka lub zerwie się na smyczy podczas spaceru. A duży pies jest w stanie przebiec nawet kilkanaście kilometrów w ciągu kilku dnia. Bez lokalizatora GPS możesz równie dobrze szukać wiatru w polu!

Wszyscy właściciele czworonogów na pewno ucieszą się również z dodatkowych funkcji, które oferują lokalizatory GPS dla zwierząt. Specjalne nadajniki dla zwierząt pozwalają wysłać sygnał SOS w momencie, gdy ktoś znajdzie Twojego czworonoga bądź umówić się na wspólny spacer z innymi właścicielami w okolicy.

Do czego jeszcze może przydać się lokalizator GPS?

Dla dziecka, zwierząt i dla osób starszych — lokalizator GPS ma naprawdę szerokie zastosowanie. Do czego jeszcze może przydać Ci się to małe, niepozorne urządzenie? Zdecydowanie powinieneś sięgnąć po nie do:

  • Lokalizacja kluczy — nadajniki typu Key Finder przyczepiasz do kluczy od samochodu, domu lub biura, dzięki czemu aplikacja od razu powiadomi Cię, gdy klucze będą poza zasięgiem Twojego telefonu. Od teraz zawsze będziesz wiedzieć, kiedy i gdzie je zgubiłeś, dzięki czemu zareagujesz od razu.
  • Lokalizacja portfela — mały lokalizator w formie taga bez problemu zmieści się również do portfela, dzięki czemu szybko znajdziesz odnalezione dokumenty, pieniądze i karty debetowe.
  • Lokalizacja bagażu — lokalizator GPS również pomoże Ci, jeśli wybierasz się w podróż i chcesz wiedzieć, czy Twój bagaż jest z Tobą na pokładzie samolotu. Gdy dojdzie do pomyłki, o wiele łatwiej i szybciej go odnajdziesz i odzyskasz.
  • Lokalizacja i śledzenie trasy pojazdu — nadajniki do samochodów, motorówek lub motocykli pomoże Ci upewnić się, gdzie jest Twój pojazd (np. na wielopoziomowym parkingu) oraz przydaje się, jeśli odzyskać samochód i pomóc w złapaniu złodziei. Lokalizator służy także do śledzenia przebytej trasy, co jest przydatne, jeśli posiadasz firmę wypożyczającą auta.

Jaki lokalizator GPS wybrać? Podsumowanie

Podsumowując, lokalizator GPS to najlepszy gadżet, który powinien mieć absolutnie każdy — rodzic, właściciel zwierząt, opiekun osoby starszej lub właściciel jakiegokolwiek pojazdu. Sprawdza się nawet jako pomoc w znalezieniu kluczy, portfela lub zagubionego bagażu. I wcale nie kosztuje dużo — Twój spokój ducha kosztuje nawet tylko 150 zł.