Aktualizacja: Kwiecień 2024

Ile razy padłeś ofiarą wymuszenia pierwszeństwa na drodze? A może zdarzyło ci się zaparkować samochód w miejscu publicznym a po powrocie zastać wgniecenie lub porysowany lakier? Zainwestuj w wideorejestrator samochodowy i bądź mądry przed szkodą. Sprawdź, jaka kamera do samochodu będzie najlepsza i na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie wideorejestratora, z którym poczujesz się o wiele pewniej na drodze.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING wideorejestratorów »


Co to jest wideorejestrator — jaki jest cel kamery samochodowej?

Kamera samochodowa (spotykana również pod nazwą: rejestrator jazdy lub wideorejestrator do samochodu) to specjalny rodzaj kamer montowanych w aucie, które przede wszystkim pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Rejestrator jazdy przyda ci się w niezliczonej liczbie sytuacji w trakcie jazdy. Kierowcy najbardziej docenili ich obecność w takich momentach jak:

  • Monitorowanie sytuacji na drodze.
  • Nagrywanie niebezpiecznych manewrów, wypadków, stłuczek i kolizji
  • Dokumentowanie wypadków na potrzeby spraw sądowych lub dochodzenia roszczeń z ramienia ubezpieczyciela.
  • Ochrona przed wyłudzeniem metodą „na stłuczkę”.
  • Obserwowanie innych pasażerów, zwierząt i dzieci wewnątrz samochodu podczas jazdy .
  • Parkowanie i manewrowanie.
  • Ochrona przed kradzieżą, aktami wandalizmu lub ucieczką z miejsca wypadku.
  • Monitorowanie stylu jazdy niedoświadczonych kierowców.
  • Dokumentowanie podróży.

Rodzaje wideorejestratorów

Jak wybrać najlepszą kamerę samochodową? Pierwszy krok to poznanie rodzajów wideorejestratorów, które masz do wyboru w sklepach. Kamery do samochodu różnią się najczęściej miejscem montażu (wewnątrz lub na zewnątrz auta), rodzajem zasilania (model bezprzewodowy ze wbudowanym akumulatorem lub tradycyjna kamera przewodowa), a także dodatkowymi funkcjami. Jakie mają wady i zalety poszczególne rodzaje wideorejestratorów?

Wideorejestrator wewnętrzny

Najpopularniejszy rodzaj kamer samochodowych. Wewnętrzny wideorejestrator jest montowany w środku auta — na desce rozdzielczej, przedniej szybie lub na lusterku wstecznym. Do wewnętrznych rejestratorów zaliczamy również kamery cofania, które montuje się tylko wewnątrz auta na tylnej szybie.

Tego rodzaju modele nie są odporne na niską temperaturę, wysoką wilgoć, deszcz i śnieg, dlatego nie można ich montować poza samochodem. Mają jednak wiele zalet, do których należą m.in. bardzo dobra rozdzielczość oraz dotykowy ekran do sterowania.

Wideorejestrator zewnętrzny

Rejestrator samochodowy zewnętrzny to model, który pozwala na monitorowanie tego, co dzieje się dookoła samochodu. Najczęściej montujemy go z przodu samochodu, aby rejestrował co dzieje się na drodze przed maską auta i na równoległych pasach. Zewnętrzna kamera może być zamontowana również z tyłu, dzięki czemu pozwala na obserwowanie drogi podczas cofania i parkowania.

Wideorejestrator z kamerą cofania (dual)

Kamery samochodowe typu dual to jedne z najpopularniejszych modeli. Dlaczego? W jednym zestawie otrzymujesz rejestrator jazdy z kamerą cofania — nie musisz kupować dwóch oddzielnych urządzeń.

Wideorejestrator z kamerą cofania zapewnia bezpieczeństwo zarówno podczas jazdy do przodu, cofania, parkowania, jak i w sytuacjach, gdy samochód stoi przez wiele godzin na parkingu. Pozwala Ci obserwować co dzieje przed samochodem i za nim.

Kamera samochodowa z czujnikiem ruchu

Na uwagę zasługuje w szczególności kamera ze wbudowanym czujnikiem ruchu. Dlaczego? Sensor uruchamia kamerę, gdy tylko urządzenie wykryje ruch w otoczeniu wideorejestratora. W praktyce oznacza to dla Ciebie, że kamera zapisuje wszystkie zdarzenia, zanim jeszcze dojdzie do stłuczki, kolizji, kradzieży lub aktu wandalizmu.

Wideorejestrator w lusterku

Niektóre z wideorejestratorów zamontujesz na desce rozdzielczej, a inne na tylnej lub przedniej szybie samochodu. W ofercie znajdziesz również specjalny rodzaj kamer samochodowych, które są montowane na miejscu lusterka do cofania. To jedne z najnowocześniejszych wideorejestratorów, które oferują inteligentne funkcje np. pomocnicze linie parkingowe.

Kamera samochodowa — jak wybrać wideorejestrator? Na co zwrócić uwagę? 

Rozdzielczość nagrań z wideorejestratora

Pierwszy parametr, który każdy powinien wziąć pod uwagę. Najlepsze kamery samochodowe powinny być wyposażone w jak najwyższą rozdzielczość, która mieści się w Twoim budżecie. Dlaczego to tak ważne? Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy, wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz — to bardzo ważne, gdy chcesz zapisać numer rejestracyjny sprawcy wypadku lub kolizji.

Jaką rozdzielczość powinny mieć wideorejestratory?

W ofercie znajdziesz modele, których jakość zaczyna się od HD i sięga do 4K. Zdecydowanie odradzamy rejestratory jazdy, które oferują rozdzielczość poniżej Full HD — takie modele mogą kusić ceną, ale zarejestrowany obraz będzie naprawdę słabej jakości. Jeżeli masz naprawdę duży budżet — możesz postawić na najwyższą dostępną rozdzielczość 4K (2160 p). Dobra rozdzielczość to również Quad HD (1440 p) oraz UWHD (2560 × 1080 p).

Rozmiar i jakość ekranu

Podczas używania rejestratora jazdy na co dzień ma również znaczenie rozmiar i jakość wykonania ekranu. Im większy ekran, tym łatwiejsza obsługa i wygodniejszy dostęp do nagrań. Z kolei, jeżeli ekran jest wykonany ze słabej jakości materiałów (np. nie jest odporny na wstrząsy), nie wytrzyma długo przy dynamicznej, wielogodzinnej jeździe na co dzień.

Rodzaj zasilania

Wideorejestratory samochodowe różnią się także rodzajem zasilania. Wszystkie kamery są wyposażone w przewód do zasilania z gniazdka zapalniczki samochodowej, czyli w zasadzie są zasilane akumulatorem samochodowym. Jednak inaczej sytuacja wygląda, gdy samochód jest zgaszony. Wówczas masz do wyboru zasilanie akumulatorowe oraz kondensatorowe — o nich dokładniej opowiemy w dalszej części artykułu.

Sposób montażu kamery

Wideorejestrator do samochodu musi być również prawidłowo zamontowany tak, aby umożliwiał rejestrowanie wszystkiego, co dzieje się na drodze przed samochodem, za nim lub na siedzeniach kierowcy i pasażerów. Jednocześnie pod żadnym pozorem nie może ograniczać pola widzenia kierowcy.

W zależności od modelu, wideorejestrator jest montowany w miejscu lusterka wstecznego lub obok niego (np. z prawej strony lusterka). Zwróć uwagę, czy model posiada w zestawie specjalny uchwyt, dzięki czemu nie będziesz martwić się o dokupowanie kolejnych akcesoriów do montażu.

Stabilizacja obrazu lub optyczna kamery samochodowej

Jazda w trudnych warunkach (np. po nierównej drodze) może wprawiać kamerę w drgania, które dramatycznie obniżają jakość nagrań z trasy. Koniecznie zwróć uwagę na funkcję stabilizacji obrazu, chroniącej przed rozmazywaniem się szczegółów nawet na wymagających drogach.

Wbudowany tryb parkingowy

Najlepsze wideorejestratory mają wbudowany tryb parkingowy. To specjalna funkcja, która umożliwia dalsze nagrywanie, nawet gdy samochód stoi na parkingu. Tryb parkingowy chroni Cię przed stłuczkami pod domem, biurem lub sklepem, gdy nie ma Cię w samochodzie, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Płynność nagrań — liczba klatek na sekundę

Liczba klatek na sekundę, zaraz obok rozdzielczości, to kolejny ważny parametr, który informuje o tym, jaka jest jakość nagrań rejestrowanych na drodze. Im większa liczba klatek na sekundę, tym płynniejszy obraz i mniejszy efekt klatkowania nagrań. 

Kąt nagrań kamery samochodowej, czyli pole widzenia wideorejestratora

Wideorejestrator musi zapewniać świetną widoczność wszystkiego, co dzieje się na drodze w trakcie jazdy — od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. Rekomendowany kąt widzenia kamery z przodu to 170 stopni, a dla kamery z tyłu co najmniej 120 stopni. Dzięki temu wideorejestrator zarejestruje to, czego nie zauważy kierowca, dlatego pozwoli na udokumentowanie wszystkich niebezpiecznych zdarzeń, które wydarzyły się nie z Twojej winy.

Wbudowana łączność WiFi

Do czego może przydać się WiFi w kamerze samochodowej? Łączność bezprzewodowa z internetem (np. z telefonu) pozwala na zapisywanie, udostępnianie i odtwarzanie nagrań bez konieczności wyjmowania karty microSD lub innego nośnika pamięci. Dodatkowo wideorejestrator bezprzewodowy pomaga w szybkim aktualizowaniu oprogramowania wewnątrz kamery, dzięki czemu urządzenie jest zawsze na bieżąco i posiada wszystkie funkcje oferowane przez producenta.

Wbudowany GPS

Jakie jeszcze funkcje posiadają najlepsze kamery samochodowe? To wbudowany GPS! Wideorejestrator z GPS zastępuje telefon lub zewnętrzne urządzenie do nawigacji, dzięki czemu ostrzeże Cię przed fotoradarami na drodze lub miejscami, w których często dochodzi do wypadków. To jednak nie wszystko. Kamera samochodowa z GPS rejestruje również położenie auta i kierunek jazdy, dzięki czemu staje się ona Twoim zabezpieczeniem i dowodem na wypadek kolizji lub zdarzenia drogowego.

Obsługiwane karty pamięci do zapisywania nagrań

Funkcja WiFi pozwala na zapisywanie nagrań z wideorejestratora w chmurze, ale zdecydowanie częstszym sposobem na zapisywanie filmów jest używanie karty pamięci microSD. Kamery samochodowe różnią się między sobą maksymalną pojemnością karty microSD — wynosi ona od 32 GB do 256 GB.

Dodatkowe funkcje

Skoro już jesteśmy przy zapisywaniu nagrań na kartach pamięci, warto wspomnieć o szczególnej funkcji, którą musi posiadać każdy wideorejestrator. Mowa o zapisywaniu w pętli, czyli funkcji nadpisywania nagrań, gdy pamięć na karcie się zapełni. Pamięć na urządzeniu już nigdy się nie skończy, nawet jeśli zapomnisz zgrać i usunąć stare pliki.

Wraz z zapisywaniem w pętli, przyda Ci się również funkcja blokowania nagrań. Dzięki temu wszystkie ważne pliki ze stłuczek lub wypadków nie zostaną usunięte przez niepożądane osoby ani nie zostaną przypadkiem nadpisane przez urządzenie.

Trzecia funkcja, którą warto mieć w każdym wideorejestratorze z kamerą cofania, to asystent parkowania. Inteligentne wspomaganie podczas parkowania wyświetla pomocnie linie na ekranie, dzięki czemu cofanie, manewrowanie i parkowanie staje się o wiele prostsze i bezpieczniejsze.

Wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania (dual) – na czym polega opcja dual?

Szukasz kamery, która rejestruje nie tylko to, co dzieje się przed maską samochodu, ale również za nim? Wybierz rejestrator jazdy z kamerą cofania. Modele z opcją dual wyposażone są w dwie osobne kamery — jedną z przodu do nagrywania drogi oraz drugą z tyłu samochodu do nagrywania podczas jazdy lub otoczenia w trakcie cofania.

Wideorejestrator z kamerą cofania to absolutna podstawa dla każdego kierowcy. Jeżeli wybierzesz zestaw 2w1, nie będziesz miał dokupować kamery cofania osobno i zyskasz pewność, że oba urządzenia są ze sobą kompatybilne. 

Kamera cofania z czujnikiem ruchu — kiedy ta funkcja może mieć znaczenie?

Najlepsza kamera samochodowa musi być wyposażona w funkcję wykrywania ruchu. W praktyce oznacza to, że urządzenie uruchamia się automatycznie, gdy wykryje ruch w niewielkiej odległości od miejsca, w którym jest zainstalowana. 

W takiej sytuacji automatycznie się włącza i zaczyna nagrywać, co dzieje się wokół samochodu. Dzięki temu kamera reaguje tuż, zanim dojdzie do wypadku lub aktu wandalizmu, a Ty możesz szybciej i skuteczniej namierzyć sprawcę, nawet jeśli ucieknie on z miejsca zdarzenia. 

Kamera samochodowa z czujnikiem ruchu może wykrywać również wstrząsy, nagłe manewry lub nagłe hamowanie i przyspieszanie. Takie modele mają wbudowane czujniki G-Sensor, czyli czujniki wstrząsów.

Kamera samochodowa z zasilaniem akumulatorowym czy kondensatorowym

Zasilanie z gniazdka zapalniczki samochodowej to najpopularniejszy sposób na uruchomienie i działanie kamery samochodowej podczas tras — nawet tych najdłuższych. 

Problem pojawia się, gdy gasisz samochód lub stoi on wiele godzin na parkingu, a w dalszym ciągu chcesz, aby kamera działała. Czasami zdarza się również, że przypadkiem odłączysz kabel od zapalniczki. Co w takiej sytuacji? Musisz przyjrzeć się wbudowanemu zasilaniu, w jakie jest wyposażony wideo rejestrator.

Wbudowany akumulator w wideorejestratorze — wady i zalety

Kamera do auta ze wbudowanym akumulatorem wydaje się idealnym rozwiązanie na wyżej opisane sytuacje. I tak — to świetne rozwiązanie dla wielu osób. Akumulator ma sporą pojemność, dzięki czemu kamera szybko nie rozładowuje się, nawet jeśli samochód stoi na parkingu. I w dalszym ciągu dba o bezpieczeństwo auta.

Niestety, akumulatory nie są pozbawione wad. To urządzenia dość kapryśne, które nie są odporne na bardzo niską temperaturę zimą i duże upały latem. Wahania temperatur sprawiają, że akumulator z czasem traci swoją pojemność, czyli jego żywotność zmniejsza się i zmniejsza.

Kondensator w kamerze samochodowej — wady i zalety

Czym właściwie jest kondensator w wideorejestratorze? To urządzenie, które przez kilka sekund gromadzi ładunek elektryczny. Jeśli zatem wyłączysz nagle kamerę (np. nieopatrznie odłączysz przewód) kamera pozostanie włączona przez kilka sekund, ale niestety nie dłużej.

I chociaż kondensator nie zapewnia bardzo długiego czasu pracy bez dodatkowego zasilania, to jest zdecydowanie odporniejszy na skoki temperatury. W porównaniu z akumulatorem, nie traci swoich właściwości nawet przy mrozach i upałach.

Co zatem powinieneś wybrać? Niestety, trudno to stwierdzić, bo oba rozwiązania mają istotne wady, jak i zalety. Co więcej, obecnie na rynku ciężko o rozwiązanie, które łączyłoby najlepsze cechy obu urządzeń. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze — mniejsza żywotność, ale dłuższy czas czuwania czy większa żywotność, ale tylko kilka sekund pracy bez zasilania.

Wideorejestrator z GPS i WiFi — pełny zakres możliwości i analizy podróży

Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza dla osób, które spędzają w trasie całe dnie? Tylko wideorejestrator z GPS i WiFi!

Po pierwsze, wideorejestrator z GPS i WiFi pozwala na precyzyjną lokalizację twojego auta podczas podróży. Jest to niesamowicie przydatne, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, wypadku albo kolizji, a ty chcesz zyskać niepodważalny dowód dla ubezpieczyciela. 

Kamera samochodowa z funkcją GPS jest niezbędna, jeśli chcesz śledzić flotę samochodów lub auta, które na co dzień wynajmujesz. Zyskasz dostęp do lokalizacji takiego pojazdu i całej trasy, którą przejechał.

Wbudowany GPS sprawdza się również jako klasyczna nawigacja samochodowa dla każdego. Pozwala monitorować trasę, wskazuje niebezpieczne odcinki dróg, a nawet informuje o korkach czy nieprzejezdnych drogach. Najważniejsze jednak, że oszczędzasz pieniądze i miejsce, bo wystarczy ci już tylko jedno urządzenie, żeby monitorować drogę i jeździć szybko i bezpiecznie.

Wideorejestrator w lusterku — co to jest i czy warto rozważyć tę opcję?

Kamera samochodowa w lusterku to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań do twojego samochodu. Zamiast zwykłego lusterka wstecznego zyskujesz nowoczesne, dotykowe i inteligentne lusterko do jazdy na co dzień.

Lusterko i kamera w jednym

Wideorejestrator samochodowy w lusterku to rodzaj kamery samochodowej, która jest montowana w miejscu lusterka wstecznego. Taka kamera zazwyczaj jest wyposażona w dwa mniejsze obiektywy: jeden skierowany do środka samochodu, a drugi w kierunku drogi. 

Co najważniejsze, kamera samochodowa w lusterku zapewnia świetną widoczność równoległych pasów na drodze bez blokowania pola widzenia kierowcy. Szybko i prosto możesz zmienić jej kąt nachylenia, tak aby zyskać, jak najlepszą widoczność jako kierowca.

Dodatkowe wsparcie przy cofaniu i parkowaniu tyłem

Warto również wspomnieć o ciekawych funkcjach, które posiadają najlepsze kamery samochodowe w lusterku. Jedną z nich jest wyświetlanie linii pomocniczych podczas cofania i parkowania tyłem. Dzięki temu nawet kierowcy z małym doświadczeniem zaparkują równo już za pierwszym razem.

Kamery samochodowe w lusterku, aby działały naprawdę skutecznie, muszą być naprawdę dopracowane. Z tego powodu rekomendujemy je tylko osobom z większym budżetem, które mogą sobie pozwolić na zakup lepszej i droższej kamery do samochodu.

Kamera samochodowa 360 stopni — pomocna przy prędkościach do 20 km/h

Czy słyszałeś kiedykolwiek o kamerze samochodowej 360 stopni? To najbardziej zaawansowany typ wideorejestratorów, które pozwalają kontrolować wszystko, co dzieje się wokół twojego auta podczas jazdy.

Kamera samochodowa 360 to w zasadzie pełen pakiet co najmniej czterech kamer, które montujesz z przodu, z tyłu, jak i na bocznych lusterkach auta. Zapewne domyślasz się, że tak wiele kamer wiąże się z wyższą ceną – i niestety masz rację. 

Jeżeli jednak zależy ci na najwyższej wygodzie parkowania i najwyższym bezpieczeństwie, nawet w przypadku stłuczek i wypadków, to bezkonkurencyjnie najlepsza inwestycja dla twojego samochodu.

Jaki wideorejestrator wybrać? Podsumowanie

Jakie wideorejestrator będzie najlepszy? Pamiętaj, aby wybrać najlepsze urządzenie, które spełnia twoje wymagania. Niektórzy zadowolą się tanim i funkcjonalnym wideorejestratorem, który zadba o bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Z kolei inni mogą mieć większe wymagania i większy budżet dlatego zdecydują się na kamery samochodową z nowoczesnymi i inteligentnymi funkcjami. 

Pamiętaj jednak, że niezależnie od budżetu, jakim dysponujesz, nie warto rezygnować ze świetnej rozdzielczości, która może okazać się kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa.