Aktualizacja: Kwiecień 2024

Stojak pod telewizor to ciekawa alternatywa dla standardowych uchwytów i tradycyjnych szafek. Zainteresuje Cię w szczególności, jeśli nie chcesz montować telewizora na stałe w jednym miejsca i w każdej chwili chcesz móc przenieść go z miejsca na miejsce. Jaki stojak najlepiej sprawdzi się w Twoim wypadku? Poznaj najpopularniejsze rodzaje stojaków pod TV i sprawdź, czym powinieneś kierować się przy jego zakupie.

Stojak pod telewizor — kiedy może okazać się przydatny?

Stojak TV nie jest oczywistym i pierwszym wyborem, który przychodzi nam na myśl, gdy szukamy sposobu na zamontowanie telewizora. A szkoda, bo to jeden z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych gadżetów, z którym możemy bezpiecznie zamontować telewizory nawet o dużych gabarytach. W jakich sytuacjach stojaki pod telewizory mogą okazać się szczególnie przydatne?

Stojak na telewizor do biura

Stojaki pod telewizor to świetny wybór do każdego biura. Wszystko dlatego, że oferują elastyczność i sprawiają, że przedstawienia prezentacji, sprawozdań i prowadzenie szkoleń stanie się jeszcze wygodniejsze.

I co najważniejsze — nie jesteś uzależniony od prowadzenia spotkań wyłącznie w jednym pomieszczeniu, w którym jest telewizor. Z pomocą stojaka pod TV przeniesiesz urządzenie tam, gdzie sobie życzysz.

Stojak pod TV do sal lekcyjnych i świetlic

Tego rodzaju rozwiązanie fantastycznie sprawdzi się również w szkołach, świetlicach i u korepetytorów. Niskim kosztem możesz wyposażyć salę lekcyjną w praktyczny stojak, na którym wyświetlisz prezentacje, filmiki edukacyjne, a uczniowie będą mogli przedstawić swoje zadania domowe czy prezentacje.

Stojaki TV na potrzeby domowe

Stojak pod TV to oczywiście również świetne rozwiązanie do każdego domu. W ofercie znajdziesz modele, które mogą zastąpić szafki i naścienne uchwyty. Dodatkowo wiele modeli sprawdzi się również jako ciekawy dodatek do wnętrz ze względu na różnorodne materiały, a nawet nowoczesny design.

Jakie są rodzaje stojaków pod telewizor?

Większość stojaków pod TV charakteryzuje się bardzo prostą budową. Jednak w zależności od tego, jakie mają funkcje dodatkowe lub w jaki sposób zostały zaprojektowane, możemy wyróżnić całkiem sporo rodzajów tych akcesoriów. Jakie rodzaje stojaków na telewizor są dostępne w sprzedaży?

Stojak pod telewizor uniwersalny

Najpopularniejszy stojak pod telewizor to uniwersalny model, który sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu. Stojakiem uniwersalnym nazywamy modele, które posiadają najważniejsze funkcje tego typu gadżetów. Przykładowo — są wyposażone w kółka do transportu, mają co najmniej jedną półkę na sprzęt AV oraz są wyposażone w uchwyt z regulowaną wysokością. To najbardziej uniwersalny i wszechstronny wybór do domu.

Stojak pod telewizor z półkami

W ofercie możesz natknąć się również na stojaki pod telewizor wyposażone w półki. To świetny wybór, jeśli planujesz podłączyć do telewizora laptopa, konsolę do gier, dekodery lub innego rodzaju sprzęt audio i wideo.

Półki bardzo często są regulowane, a to pozwala dopasować wysokość półki w zależności od potrzeb czy długości przewodów. Niektóre z nich są nawet zabudowane i zamykane na kluczyk, dzięki czemu chronią sprzęt przed kradzieżą.

Stojak pod telewizor na kółkach

Szukasz mobilnego stojaka pod telewizor, który możesz łatwo i bezpiecznie przesunąć TV z miejsca na miejsce? W takiej sytuacji sięgnij po stojak na kółkach. Taki model jest osadzony na stelażu wyposażonym w skrętne kółka (zazwyczaj 4). Jeśli martwisz się, że stojak pod telewizor z kółkami nie będzie zbyt stabilny, to mamy dobrą wiadomość. Wiele modeli posiada kółka z funkcją blokady, dzięki czemu telewizor pozostanie na swoim miejscu.

Stojaki pod telewizor typu tripod (stojaki pod telewizor narożne)

Stojak na TV typu tripod swoim wyglądem przypomina duży statyw. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które szukają akcesoriów w nietuzinkowym kształcie. Stojaki pod telewizor tripod mogą być wykonane nie tylko z aluminium, ale również z eleganckiego drewna i ozdobnej stali, dzięki czemu stanowią niesamowicie ciekawy dodatek do każdego wnętrza.

Niestety, stojaki na telewizor tripod bardzo rzadko są wyposażone w dodatkowe półki na sprzęt AV, a ich wysokość nie daje dużych możliwości regulacji (a nawet wcale). Może to okazać się ogromną wadą dla wielu osób, które liczą na elastyczny i maksymalnie funkcjonalny stojak pod TV.

Jak wybrać stojak pod telewizor? Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze stojaka do telewizorów LED i LCD musimy wziąć pod uwagę nie tylko sam rodzaj stojaka, jaki nas interesuje, ale również szczegółowe parametry techniczne takie jak: rozmiar, standard mocowania telewizora, jak i możliwości regulacji stojaka. Oto wszystkie aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Rodzaj stojaka

Jaki rodzaj stojaka pod telewizor powinieneś wybrać? Wszystko zależy od tego, jakich funkcji od niego oczekujesz. Jeżeli stojak ma być przede wszystkim mobilny — wówczas koniecznie wybierz model na kółkach. Jeżeli szukasz modelu z nietuzinkowym designem, sięgnij po stojak typu tripod. Jeśli jednak liczy się dla ciebie funkcjonalność i dodatkowe miejsce na sprzęty audio i wideo, w takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie stojak pod TV z dodatkowymi półkami.

Wspierana przekątna telewizora

W ofercie dostępne są również różne stojaki, które różnią się rozmiarem uchwytu do montażu telewizora. To niezwykle istotny parametr, który decyduje o tym, jak duży lub jak mały telewizor możesz na nim bezpiecznie zamontować.

W ofercie znajdziesz stojaki do telewizorów o przekątnej od 19 cali do 40 cali, jak i modele, które są dedykowane największym telewizorom — nawet do 100 cali. Koniecznie upewnij się przed zakupem, że wybrany przez Ciebie stojak jest odpowiedni do przekątnej, którą ma ekran Twojego telewizora.

Technologia mocowania do telewizora

W przypadku stojaków do telewizora nie możemy również pominąć samego sposobu mocowania telewizora na załączonym uchwycie. Najlepsze i najbardziej uniwersalne stojaki są wyposażone w uchwyty ze standardem VESA i właśnie takie modele stojaków pod TV powinny nas interesować.

Materiał wykonania

Z jakiego materiału może być wykonany stojak pod telewizor? Do wyboru masz modele z aluminium, stali, a także z naturalnego drewna (np. bukowego). 

Aluminium należy do najczęściej stosowany materiałów, gdyż jest niedroga, a jednocześnie dość lekka i wytrzymała. Stal cechuje się jeszcze większą wytrzymałością, ale należy już do nieco cięższych materiałów. Natomiast drewno jest rzadziej spotykane, ale za to gwarantuje nietuzinkowy i efektowny design.

Możliwość regulacji pochylenia pionowego i poziomego

Przy wyborze stojaka pod telewizor warto zwrócić uwagę również na to, jakie opcje regulacji daje nam sam uchwyt. Przykładowo, uchwyty w stojakach do telewizora mogą być obrotowe, dzięki czemu obrócisz telewizor o 90, a nawet 360 stopni. Takie rozwiązanie pozwoli Ci korzystać z telewizora również pionowo. Niektóre modele oferują również możliwość odchylenia ekranu pod kątem.

Obecność pólek

Chcesz podłączyć do telewizora konsolę do gier, dekoder, odtwarzacz DVD lub laptopa? W takim razie na pewno przyda Ci się dodatkowa półka, na której możesz ustawić jakikolwiek sprzęt audio i wideo. Dzięki temu rozwiązaniu nie potrzebujesz dodatkowej szafki na sprzęt, gdyż stojak zapewnia odpowiednią ilość miejsca na gadżety AV.

Maksymalny udźwig stojaka pod telewizor i półek

Na koniec zwróć również uwagę na to, ile wynosi maksymalny udźwig całej konstrukcji stojaka. To bardzo ważne, ponieważ telewizory różnią się nie tylko przekątną, ale również wagą.

Maksymalny udźwig stojaków pod TV waha się od 20 do 50 kg w zależności od tego, jak solidny model wybierzesz. Jeśli stojak ma półki, w takiej sytuacji producent również powinien zamieścić informację na temat maksymalnego udźwigu — zazwyczaj wynosi on ok. 4 kg.

Z jakich materiałów mogą być wykonane stojaki pod TV?

Materiał, z którego wykonany jest stojak ma ogromne znaczenie dla jego trwałości, wyglądu oraz bezpieczeństwa samego telewizora. Jakie materiały najczęściej stosuje się w stojakach pod telewizor?

Metalowy stojak pod telewizor

Stojaki pod TV wykonane z metalu to najczęściej spotykane i najchętniej wybierane modele do biur i domów. Metalowy stojak jest bardzo wytrzymały, a do tego jego cena zaczyna się już od 200 zł, dlatego może sobie na nie pozwolić praktycznie każdy. To dobry wybór, jeśli liczysz na wytrzymałość i bezpieczeństwo, a wygląd stanowi dla Ciebie kwestię drugorzędną.

Szklany stojak pod tv ze szkła hartowanego

Stojaki pod TV ze szkła hartowanego to rzadziej wybierany model, ale taki, który z pewnością będzie wyglądał elegancko w każdym wnętrzu. Musisz wiedzieć, że nawet szklane stoliki w dalszym ciągu są wyposażone w uchwyt wykonany z metalu, aby w 100% zadbały o bezpieczeństwo nawet dużych telewizorów.

Drewniany stojak pod telewizor

Jeżeli szukasz stojaka pod TV wykonanego z naturalnych materiałów, w takim razie sięgnij po model z drewna. Drewniany stojak TV z pewnością wyróżnia się na tle modeli wykonanych z metalu — to zatem świetny model dla osób, które przykładają wagę do detali w pomieszczeniu i nie chcą kupować pierwszego lepszego stalowego stojaka pod telewizor.

Stojaki wykonane z połączeń różnych materiałów

Na koniec nie możemy zapomnieć oczywiście o stojakach, które łączą w sobie kilka różnych typów materiałów, ponieważ takie modele również bardzo często pojawiają się w ofercie. To świetny wybór, jeśli zależy Ci na połączeniu efektownego wyglądu (np. szkła hartowanego lub drewna) z wytrzymałymi komponentami ze stali i aluminium.

Jaki typ stojaka jest najbardziej praktyczny w domowym zastosowaniu?

Wśród stojaków pod TV do domu znajdziemy zarówno modele na kółkach, jak i modele typu tripod, które kółek zazwyczaj nie posiadają. A to tylko dwa podstawowe rodzaje stojaków pod telewizor — w ofercie jest ich znacznie więcej. Naturalnie więc pojawia się pytanie, jaki typ stojaka będzie najbardziej funkcjonalny do domu?

Stojak pod TV na kółkach czy bez — jaki lepiej sprawdzi się w domu?

Niestety wybór wcale nie jest taki oczywisty. W tym wypadku najwięcej zależy od tego, jakie masz potrzeby i możliwości. Stojaki z kółkami wydają się najbardziej praktyczne, gdyż możesz je bez problemu przenieść z pokoju do pokoju. Jednak czy naprawdę tego oczekujemy po stojaku do domu?

W warunkach domowych telewizor w 90% przypadków ma swoje określone miejsce i nie wędruje często pomiędzy pomieszczeniami. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej praktyczny i korzystniejszy pod względem wizualnym może okazać się stojak bez kółek np. tripod.

Jakie są technologie mocowania telewizora w przypadku stojaków?

Jedną z najbardziej istotnych elementów każdego stojaka na telewizor jest uchwyt mocujący, który producent dołączył do zestawu. To właśnie on gwarantuje, że telewizor jest przymocowany bezpiecznie i stabilnie przez cały czas niezależnie od tego, ile wynosi jego waga i przekątna.

Standard mocowania VESA

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze mocowanie, które spotkasz zarówno w stojakach pod TV, jak i w samych telewizorach to standard VESA. To norma ogólnoświatowa, która została wprowadzona w 1997 roku, aby ujednolicić sposób montażu telewizorów. Obecnie każdy współczesny telewizor jest wyposażony w zestaw otworów do śrub montażowych, który uwzględnia standard VESA. Dzięki temu masz pewność, że określony stojak pasuje do danego modelu telewizora.

Co należy uwzględnić w przypadku mocowania VESA?

Standard VESA to dwa parametry podane w milimetrach — pierwsza wartość określa odległość śrub w pionie, a druga odległość śrub w poziomie. Jakie są najpopularniejsze rozstawy według standardu VESA stosowane w telewizorach?

Popularne rozstawy śrub wg. standardu VESA

  • 75 × 75 mm
  • 100 × 100 mm
  • 200 × 200 mm
  • 400 × 400 mm
  • 800 × 400 mm

Wspierany rozstaw VESA przez dany stojak

Jak sam widzisz — mocowanie typu VESA to nie bez powodu najbardziej uniwersalna metoda montażu telewizora. Z tego powodu przy zakupie stojaka pod telewizor musisz koniecznie sprawdzić, jaki zakres mocowania typu VESA dany stojak oferuje. Następnie porównaj parametry z tymi, które ma Twój telewizor, aby oba sprzęty były ze sobą kompatybilne, a mocowanie było bezpieczne.

Stojak pod telewizor czy standardowy uchwyt mocowany do ściany? Który sposób montażu telewizora ma przewagę w różnych przypadkach?

Stojak pod telewizor i standardowy uchwyt na ścianę mają wiele wspólnych cech, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Bardzo często pada pytanie, który wybór będzie lepszy i czy stojak pod telewizor to faktycznie lepszy wybór od rozwiązań pozwalających zamocować telewizor na ścianie.

Kiedy warto sięgnąć po stojak pod TV zamiast standardowego uchwytu na ścianę?

Stojak pod telewizor — łatwy montaż bez wiercenia otworów

Jeśli nie widzi Ci się wiercenie otworów w ścianach lub po prostu nie chcesz montować telewizora na stałe na ścianie (np. ponieważ wynajmujesz mieszkanie), to w takiej sytuacji stojak pod telewizor będzie najlepszym wyborem. Montaż przebiegnie szybko i bez żadnych dodatkowych sprzętów w postaci wiertarki, ponieważ wszystkie akcesoria (w tym śruby) otrzymasz w zestawie ze stojakiem na telewizor.

Ma to jeszcze jedną ogromną zaletę — takie telewizor możesz umieścić gdziekolwiek w pomieszczeniu i nie musi wisieć na jednej ścianie przez cały czas. W każdej chwili możesz przenieść go w dowolne miejsce.

Mobilny i wszechstronny sposób na montaż telewizora

Stojaki na telewizor bardzo często są wyposażone w kółka, dzięki którym telewizor zyskujesz na mobilności. To Ty decydujesz, w jakim pomieszczeniu masz z niego zamiar korzystać w danej chwili. To ogromna zaleta, jeśli cenisz sobie wszechstronne gadżety do domu, jak i do biura czy do klasy.

Nawet jeżeli wybierzesz stojak pod telewizor bez kółek, to jego konstrukcja w dalszym ciągu pozwoli Ci na bezpieczne przeniesienie telewizora w jedną lub dwie osoby.

Udogodnienia dla większej funkcjonalności

Stojak pod telewizor, w przeciwieństwie do samego uchwytu, często jest wyposażony w akcesoria i sprytne rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z niego na co dzień. Przykładowo, może być wyposażony w:

  • dodatkowe półki na sprzęt AV — to ogromny atut, którego nie znajdziesz w uchwytach mocowanych na ścianie. Dodatkowe półki to więcej miejsca na sprzęt, który chcesz do telewizora podłączyć.
  • wbudowaną listwę zasilającą — niektóre modele mają również wbudowany przedłużacz, dzięki czemu podłączenie wszystkich sprzętów w jednym miejscu jest o niebo wygodniejsze.
  • system zarządzania kablami — organizer przewodów od telewizora to niepozorny dodatek do stojaków, który pomaga zadbać o schludny wygląd stojaka i jednocześnie zapewnia bezpieczne podłączenie wszystkich kabli. To rozwiązanie również pojawia się w uchwytach do telewizora, ale jednak zdecydowanie rzadziej.

Nowoczesne stojaki na telewizor — czym się wyróżniają?

Nowoczesny stojak na telewizor może zaskoczyć Cię przede wszystkim na dwa sposoby: swoim nietuzinkowym designem, jak i dodatkowymi funkcjami, które uprzyjemniają korzystanie z nich na co dzień.

Minimalistyczny, ale interesujący design przy użyciu wysokiej jakości materiałów

Nowoczesne stojaki na telewizor to przede wszystkim jakość i ciekawa estetyka. Zastosowane materiały różnią się wykończeniem i jakością już na pierwszy rzut oka. Zdecydowanie częściej znajdziesz tu połączenie stali ze szkłem hartowanym i drewnem niż zwykłym aluminium lub tworzywem sztucznym.

Na uwagę również zasługuje to, w jaki sposób nowoczesne stojaki na telewizor są zaprojektowane. Znajdziesz tu proste linie, bardzo minimalistyczny lub wręcz przeciwnie — artystyczny design.

Funkcje, które wyróżniają nowoczesne stojaki na telewizor

Jakie funkcje znajdziemy w nowoczesnych stojakach na telewizor? W zależności od tego, jak nowoczesny model wybierzesz i jakim dysponujesz budżetem, taki stojak na TV może zaskoczyć Cię wbudowanym przedłużaczem, specjalnymi półkami na subwoofer lub głośniki, a także z regulowanym i obrotowym uchwytem na telewizor.

Jaki stojak pod telewizor wybrać? Podsumowanie

Stojak na telewizor to świetna alternatywa, która łączy funkcję szafek RTV z uchwytami na telewizor. Jest mobilny, nie zajmuje dużo miejsca, możesz bezpiecznie zamontować na nim nawet duży telewizor, a dodatkowo wyróżnia go wiele praktycznych funkcji. Wszystko to sprawia, że stojak pod telewizor sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, w szkole czy w miejscach użyteczności publicznej.