Aktualizacja: Kwiecień 2024

Aspirator do nosa to przyjaciel każdego malucha. Taki produkt pomaga dzieciom nie tylko za dnia, ale i w nocy, umożliwiając zarówno niemowlęciom, jak i rodzicom długi i spokojny sen. W sprzedaży znajdziemy dziesiątki różnych modeli aspiratorów, które dodatkowo różnią się poszczególnymi parametrami. Jaki wariant aspiratora będzie dla nas najlepszy? Na które cechy zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy to!

Sprawdź ranking telewizorów:Aspirator elektryczny do nosa »Aspirator do nosa do odkurzacza »

Co to jest aspirator do nosa?

Aspirator do nosa to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest odciąganie wydzielin powstających wewnątrz nosków naszych maluchów. Niemowlęta wymagają w tym stałej pomocy rodziców, a rodzice mogą liczyć na pomoc właśnie aspiratora. Dzięki temu urządzeniu czynność staje się znacznie szybsza i prostsza, a także wygodniejsza dla obu stron.
Aspirator do nosa działa na zasadzie wydzielania podciśnienia w dziurce nosa. Wskutek tego wydzieliny są zaciągane do komory aspiratora, którą następnie opróżniamy. Aspirator działa zatem w bardzo prosty sposób. Obsługa urządzenia polega natomiast na zwilżeniu noska dziecka wodą morską oraz wprowadzeniu gruszki do jednej z dziurek. Drugą dziurkę zatykamy natomiast palcem. Metoda uzyskania podciśnienia różni się natomiast w zależności od wariantu aspiratora. Poszczególne różnice opisujemy w poniższym dziale.

Jakie są rodzaje aspiratorów do nosa?

W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów aspiratorów do nosa. Różnią się one sposobem obsługi, zasilaniem, możliwościami użycia w dowolnych lub ograniczonych miejscach oraz koniecznością użycia dodatkowych sprzętów. Oto poszczególne z nich:

a) Aspirator do nosa elektryczny sieciowy

To aspirator elektryczny, który za każdym razem musimy podłączyć do gniazdka elektrycznego. W innym wypadku nie będziemy mogli uruchomić narzędzia. Sieciowe aspiratory ograniczają nas oczywiście do użytkowania wyłącznie w budynkach, gdzie jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Nie możemy więc liczyć na pomoc aspiratora w trakcie podróży, spaceru czy jazdy autem. Z drugiej strony jest on wygodny w obsłudze i zawsze gotowy do pracy. Nie ma mowy o rozładowanych bateriach.

b) Aspirator do nosa na baterie/akumulatorowy

To ponownie aspirator elektryczny, ale możemy go używać w dowolnym miejscu – także na podwórzu i w podróży. To bardzo istotna zaleta. Zasilaniem są tu baterie lub akumulatory, które ładujemy w domu. Musimy oczywiście pamiętać o uprzednim naładowaniu sprzętu przed wyjazdem. Jest to więc cena, jaką płacimy za możliwość użytkowania aspiratora w dowolnym miejscu.

c) Aspirator do nosa ręczny

Taki aspirator jest bardzo mobilny. To oczywiście zasługa niewielkiej konstrukcji, która mieści się w naszej dłoni – stąd nazwa aspirator ręczny. Aspiratory ręczne występują w wielu wersjach pod względem rozwiązań konstrukcyjnych, ale zawsze mieszczą się w naszej dłoni. To bardzo dobry wybór do zabrania w podróż.

d) Aspirator do nosa w formie gruszki

To najbardziej klasyczne rozwiązanie, znane od dziesiątek lat. Jest ono również najtańsze, ale wymaga też najwięcej uwagi przy używaniu. Musimy być bardzo ostrożni, aby nie wprowadzić gruszki zbyt głęboko do drogi oddechowej. Ściskanie gruszki także musi być wykonywane z wyczuciem – inaczej możemy wprowadzić do noska więcej wydzieliny. Dodatkowym wyzwaniem będzie utrzymanie gruszki w czystości. Zalecamy więc zakup modelu z odkręcaną główką.

e) Aspirator do nosa na wdech

Taki aspirator nie wymaga energii elektrycznej, ale potrzebna będzie energia płuc rodzica. Taki aspirator posiada wężyk, gruszkę oraz ustnik. Gruszkę przykładamy do noska niemowlęcia, a ustnik ląduje w naszej jamie ustnej. Następnie zadaniem rodzica jest wzięcie mocnego wdechu, który w efekcie spowoduje wyssanie wydzieliny z nosa. Bez obaw, żyłka jest dość długa, a także powinna posiadać specjalny filtr blokujący możliwość przedostania się wydzielin do naszej jamy ustnej.

f) Aspirator do odkurzacza (adapter)

To dość głośne, ale skuteczne i wygodne rozwiązanie. Taki aspirator podłączamy do rury odkurzacza. Ten oczywiście służy do wytwarzania podciśnienia i zaciąga wszelkie nieczystości z noska do rurki. To rozwiązanie należy pochwalić za dobrą skuteczność, ale ma też niewątpliwie wady – za każdym razem konieczne jest wzięcie odkurzacza, podłączenie go do prądu i uruchomienie go. To może być problematyczne – szczególnie w nocy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aspiratora do nosa?

1) Rodzaj aspiratora

Typy aspiratorów omówiliśmy powyżej. Decyzja, który z nich wybierzemy, należy do jednej z najważniejszych. To właśnie rodzaj konstrukcji decyduje o możliwościach i ograniczeniach naszego aspiratora. Urządzenia elektryczne są wygodne, modele akumulatorowe i na wdech działają wszędzie, a warianty ręczne idealnie nadają się w podróż.

2) Rodzaj zasilania

Mechaniczne czy elektryczne? Sieciowe czy akumulatorowe? To rodzaj zasilania wpływa właśnie na sposób użytkowania aspiratora. Urządzenia mechaniczne wymagają np. wykonywania wdechów przez rodzica lub ściskania gruszki dłonią. Elektryczne aspiratory wykonują tę pracę za nas, ale oczywiście wymagają dostarczenia energii elektrycznej. Ta dostępna jest stale w gniazdku lub przez określony czas w baterii lub akumulatorze. Z reguły modele akumulatorowe są poręczniejsze i wygodniejsze w użytku, ale wymagają wymiany baterii lub ładowania akumulatorów.

3) Mobilność

W tej kategorii najlepiej wypadają aspiratory ręczne. Ich konstrukcja mieści się w naszej dłoni i nie sprawia trudności w przewożeniu. Jeśli zamierzamy używać aspiratora w podróży czy na spacerze, to powinniśmy wybrać urządzenie akumulatorowe lub mechaniczne – np. na wdech. Szczególnie dobre będą jednak te pierwsze – giętki przewód modeli „na wdech” może się łatwo uszkodzić.

4) Maksymalna moc ssania

Ten parametr tyczy się jedynie urządzeń elektrycznych. Modele mechaniczne uzależniają moc ssania od siły naszych płuc. Parametr ten bezpośrednio wpływa na skuteczność pobierania wydzieliny z nosa. Wysoka moc ssania przekłada się na krótsze użycie aspiratora, a co za tym idzie – zmniejsza czas, w którym dziecko odczuwa dyskomfort. Zaleca się wybierać aspiratory o maksymalnej mocy ssącej powyżej 300mmHg.

5) Ilość poziomów regulacji mocy ssania

Możliwość dostosowania mocy ssania jest praktycznie tak samo ważna, jak maksymalna wartość tego parametru. Wysoka moc zwiększa efektywność, ale może przełożyć się na podrażnienie noska. Wartość tego parametru powinniśmy więc dostosować indywidualnie dla naszego dziecka i odczuwanego przez niego dyskomfortu.

6) Łatwość utrzymania septyki i łatwość czyszczenia

To sprawa krytycznie ważna. Aspirator podczas użytku będzie w ciągłym kontakcie z nosem oraz wydzielinami. Wyczyszczenie sprzętu po każdorazowym użyciu jest zatem obowiązkowe. W przeciwnym razie pozwolimy na rozwój bakterii, drobnoustrojów i wirusów. Aspirator musi umożliwiać zatem łatwe rozkładanie swojej konstrukcji, a także możliwość jej szybkiego i bezproblemowego wyczyszczenia każdej z części: końcówki, głowicy i kubeczka zbiorczego. Tylko w ten sposób zapobiegniemy rozprowadzaniu zarazków.

7) Posiadane certyfikaty jakości i medyczne

Sprzęt przeznaczony do użytku osobistego i kontaktu z ciałem musi spełniać dyrektywy dotyczące wyrobów medycznych. Zwykle gwarancją tego jest symbol CE znajdujący się na obudowie sprzętu. Mile widziany jest także certyfikat jakości i bezpieczeństwa TUV Rheinland.

8) Jakość wykonania

Sprzęt, który wprowadzamy do nosa małego dziecka, musi być idealnie wykonany. Wszelkie nierówne i ostre krawędzie będą powodowały dyskomfort dziecka, a także ewentualne podrażnienie, a w skrajnych przypadkach nacięcia skóry. Aby skutecznie zwalczać katar, musimy korzystać z aspiratora stosunkowo często. Kontakt obudowy oraz końcówki z ciałem będzie więc częsty i wszelkie niedociągnięcia dadzą się we znaki dość szybko.

9) Dostępne akcesoria

Aspiratory do nosów są sprzedawane wraz z kilkoma bardzo ważnymi akcesoriami. Szczególną rolę odgrywają końcówki. Producenci dodają często kilka różnych wariantów końcówek o innych kształtach. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą noska dziecka. Musimy je dopasować do kształtu dziurek nosa. Dodatkowo przydatny będzie pasek nadgarstkowy, dzięki któremu nie upuścimy urządzenia na ziemie, brudząc w ten sposób jego końcówkę. Przyda się nam też ładowarka do akumulatorów czy sól fizjologiczna. Ta druga będzie potrzebna no utrzymania higieny oczu i noska.

Aspirator dla niemowlaka – tradycyjna gruszka czy rozwiązanie elektryczne?

Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników. Jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się obydwóm z nich, to opcja elektryczna okazuje się być atrakcyjniejsza. Tradycyjna gruszka jest co prawda zawsze gotowa do pracy, tania i nigdy się nie zepsuje, ale wymaga od nas większej uwagi podczas obsługi. Trudno ją wyczyścić, a to prowadzi do rozwoju drobnoustrojów i zarazków w jej wnętrzu. Dodatkowo podczas jej naciskania łatwo jest wprowadzić do noska dodatkowe wydzieliny. Tych problemów nie spotkamy w elektrycznym aspiratorze. Ten jest dużo bezpieczniejszy i prostszy w czyszczeniu. Nie wymaga od nas także żadnego naciskania ani wciągania powietrza. Jest więc warty swojej wyższej ceny.

O czym koniecznie pamiętać stosując aspirator do nosa u niemowlaka?

Tuż przed zastosowaniem aspiratora musimy przygotować sobie niewielką ilość świeżego roztworu soli fizjologicznej lub kropli z apteki. Potrzebny będzie także koc, na którym kładziemy dziecko w komfortowej dla niego pozycji. Następnie za pomocą pipety lub strzykawki wprowadzamy do obu nozdrzy po kilka kropel roztworu. Pod ręką musza być także chusteczki higieniczne, na które wyciśniemy śluz pobrany z noska.

Aspirator w formie adaptera do odkurzacza? Czy jest bezpieczny?

Aspiratory podłączane do odkurzacza znajdujące się w sprzedaży to sprzęt, który przeszedł szereg testów i badań. Ciśnienie w końcówkach tych urządzeń jest stałe i ustalone przez konstruktorów, toteż jest ono bezpieczne dla dziecka. Taki aspirator jest zatem bezpieczny przy rozsądnym jego użytkowaniu. Zbyt częste i intensywne używanie mogłoby naruszyć błonę śluzową, co jednak tyczy się praktycznie każdego rodzaju maszyny. Aspirator do odkurzacza jest jednak bardzo skuteczny, a to już nie jest oczywiste w przypadku każdego sprzętu. Dzięki zastosowaniu odkurzacza uzyskano tu bardzo wysoką moc ssania. Problemem może być natomiast hałas powodowany przez nasz odkurzacz. Będzie on denerwujący dla naszej pociechy, jak i pozostałych domowników w trakcie nocy. Jeśli decydujemy się więc na zakup aspiratora tego typu, to najlepiej posiadać odkurzacz typu silent. Dodatkowym problemem może być jeszcze dość długi czas i duży wysiłek poświęcany na rozkładanie i składanie odkurzacza oraz możliwość użytkowania aspiratora tylko w domu. Dobrym pomysłem będzie więc wyposażenie się w dwa rodzaje aspiratorów – jeden do użytku domowego, a drugi podczas spacerów.

Jak stosować aspirator w formie adaptera? Jak dostosować moc?

Aspiratory w formie adaptera posiadają konstrukcję, która nie pozwoli przepuścić zbyt dużego strumienia powietrza. Szansa na odczucie dyskomfortu, a tym bardziej zrobienia krzywdy u dziecka jest znikoma. Aspirator do odkurzacza nie posiada zwykle jednak możliwości regulacji mocy ssania. Powinien zatem posiadać ją odkurzacz. W ten sposób dopasujemy ten parametr do preferencji dziecka, a przy tym zachowamy wystarczająco wysoka skuteczność działania.

Aspirator do nosa na wdech – proste ale czy wygodne rozwiązanie?

Taki typ konstrukcji ma niewątpliwie swoje zalety. Aspirator na wdech jest zawsze gotowy do użycia, nie wymaga zasilania w postaci baterii oraz jest stosunkowo niedrogi. Używanie go jest ponadto proste, ale wymaga pewnego wysiłku. Po włożeniu końcówki do noska dziecka oraz ustnika to naszej jamy ustnej, musimy wziąć dość mocny wdech. Kilkukrotne powtórzenie tej czynności może być już dla nas męczące. Konieczna jest przy tym uwaga, aby nasz wdech nie był zbyt głęboki. W ten sposób pobierana wydzielina nie przepłynie zbyt daleko rurką. Konstrukcje te co prawda posiadają filtry blokujące zbyt daleki przepływ, ale nasz uwaga również jest przy tym wskazana.

Aspirator do nosa elektryczny – kiedy sprawdzi się na pewno, a kiedy na pewno nie?

Aspirator elektryczny poradzi sobie nawet z silnym katarem i dużą ilością wydzieliny. Sprawdzi się on niemal w każdej sytuacji – zarówno w domu, jak i na podwórzu. Wystarczy pamiętać o naładowaniu jego baterii. Problemem może być jednak wytwarzany przez urządzenie hałas. Działający aspirator może nieco wystraszyć dziecko. Przed zakupem konkretnego modelu warto więc sprawdzić poziom wytwarzanego przez niego hałasu, zapoznając się ze specyfikacją techniczną oraz opiniami klientów. Im doroślejsze dziecko, tym mniejszy będzie to problem. Aspiratorów elektrycznych nie polecamy natomiast dla noworodków i dzieci w wieku do 9 miesięcy. W ich przypadku sama sól fizjologiczna powinna wystarczyć, a wszelkie ciała obce mogłyby działać podrażniająco na delikatną skórę.

Jakie normy i certyfikaty powinien posiadać aspirator do nosa?

Wszelkie urządzenia mające kontakt ze skórą, sprzęt elektryczny, a także w ogóle produkty sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać określone normy. W przypadku aspiratorów do nosa kluczowe jest spełnienie dyrektyw o wyrobach medycznych 93/42/EEC. Potrzebny jest również certyfikat CE (Conformité Européenne). Informacje o ich spełnieniu powinny znaleźć się na pudełku każdego aspiratora. Przestrzegamy, że produkty kupione poza granicami Unii Europejskiej (np. w Chinach) nie muszą i prawdopodobnie nie będą spełniały wymogów stawianych przez nasze prawo. Zawsze istnieje ryzyko, że takie produkty nie będą dobrze funkcjonować, a także spowodują podrażnienia skóry.

Jaki aspirator do nosa wybrać? Podsumowanie

Aspirator do nosa to bardzo przydatne urządzenie, które znacząco wspomoże życie każdego nowego rodzica. Dostępne w sklepach aspiratory oszczędzą nam i naszemu dziecku nerwów. Aspirator to duża oszczędność czasu, a także snu. Dodatkowym atutem dla większości modeli aspiratorów jest brak kontaktu między użytkownikiem, a wydzieliną. Po połączeniu tych zalet z atrakcyjnymi cenami aspiratorów do nosa, nie pozostaje nam nic innego jak polecenie tych urządzeń z czystym sumieniem!