Aktualizacja: Kwiecień 2024

Zorganizowana kuchnia z pewnością należy do tych rzeczy, które poprawiają komfort życia w naszym domu. Wyposażając naszą kuchnię, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu noży kuchennych. Nie tylko przed samym niszczeniem się ostrza, ale i przed dostępem dla dzieci. Dodatkowo organizując miejsce na noże mamy do nich szybki dostęp, ale jednocześnie chronimy się przed skaleczeniem podczas sięgania po nie. Dlatego stojak na noże, jest rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę w trakcie wyposażania naszej kuchni. Stojaki na noże mają formę bloku, ale dostępne jest wiele innych rozwiązań takich, jak listwa magnetyczna na noże, stojak magnetyczny czy po prostu organizer na noże umieszczany w szufladzie. Na które rozwiązanie się zdecydować? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Po co mi stojak na noże?

Na dobrą kondycję i dłuższą żywotność noży wpływa nie tylko ich odpowiednia pielęgnacja, ale i sposób przechowywania. W tym celu warto zaopatrzyć się w stojak na noże kuchenne, który pełni kilka funkcji:

  • Pomaga w organizacji układu noży, dzięki czemu nie musimy szukać odpowiedniego ostrza,
  • Stanowi bezpieczne miejsce do przetrzymywania noży, zmniejszając ryzyko ewentualnych obrażeń w porównaniu z wyciąganiem ostrzy z szuflady,
  • Pozwala zaoszczędzić przestrzeń w kuchni, a szuflady wykorzystać jako bezpieczne schowki,
  • Chroni metalowe krawędzie oraz noże przed zarysowaniem czy uderzaniem o siebie ostrzy.

Zestaw noży w bloku to element, który wizualnie wzbogaci naszą kuchnię i sprawi, że będzie wyglądała bardzo profesjonalnie. Choć nasze kulinarne zdolności nie wzniosą się, dzięki takiemu gadżetowi na wyższy poziom, to na pewno zadbają o lepszą organizację w kuchni, ułatwiając nam przy tym pracę.

Blok, listwa magnetyczna czy organizer do szuflady? Porównajmy metody na przechowywanie noży w kuchni

Samo przechowywanie noży nie jest skomplikowaną czynnością, natomiast już sposób w jaki to robimy, ma znaczący wpływ na ostrość noży, ich wydajność oraz czystość i higienę przechowywania. Dostrzec to możecie na podstawie naszego porównania, uwzględniającego najpopularniejsze metody przechowywania noży:

Sposób przechowywania noży
Zajmowanie miejscaWygoda stosowaniaUtrzymywanie czystościOchrona przed dziećmi
Drewniany blok na nożeWymaga miejsca na blacieŚredni komfortSłaba, wymaga dodatkowych
szczotek
Słaba, łatwy dostęp z blatu
Listwa magnetycznaNie wymaga dodatkowego miejscaDuży komfortDoskonałe w utrzymywaniu
czystości
Średnia, przyciąga uwagę dzieci,
ale możemy zamontować wysoko
Stojak magnetyczny
(połączenie bloku i listwy)
Wymaga miejsca na blacieMały komfortDoskonałe w utrzymywaniu
czystości
Słaba, łatwy dostęp z blatu
Organizer do szufladyWymaga miejsca w szufladzie Duży komfortŚrednia, wymaga regularnego
wyjmowania i czyszczenia
Średnia, bardzo łatwy dostęp do szuflady

Blok na noże stojący na blacie

Drewniany blok na noże

 

 

 

 

 

 

Najczęściej hasło stojaki na noże w pierwszej kolejności przywodzi nam na myśl tradycyjne, drewniane bloki stojące na blacie w kuchni. Jednak to tylko jeden z wielu materiałów, które mogą zostać użyte do produkcji.

Materiał wykonania

Na pewno drewniany stojak na noże pięknie zaprezentuje się w kuchniach wykończonych w stylu klasycznym. Jeśli chcemy, by design szedł w parze z funkcjonalnością, to blok dębowy lub bambusowy będzie dobrym rozwiązaniem, co wynika z właściwości tych odmian drewna.

W pierwszym przypadku mamy zapewnioną odporności na wilgoć, zarysowania czy też uszkodzenia mechaniczne, zaś modele bambusowe nie wchłaniają zapachów, nie zostawiają odbarwień oraz są odporne na pękanie.

Ponadto na rynku otrzymamy stojak metalowy lub wykonany syntetycznego tworzywa sztucznego. Bloki ze stali nierdzewnej doskonale pasować będą do wnętrz nowoczesnych. Takie rozwiązanie nie nadaje się jednak do noży ceramicznych, ponieważ może uszkodzić ich powłokę. Modele wykonane z tworzywa sztucznego często kuszą niższą ceną, lecz ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Warto również pamiętać, że skoro stojak ustawiony jest najczęściej na blacie, to warto aby w jego podstawce znalazł się ciężarek z matą antypoślizgową. Podczas pracy w kuchni pozwoli nam to ograniczyć ryzyko przewrócenia bloku.

Przechowywanie noży i kąt wsuwania

Stojak na noże drewniany czy też metalowy przechowywany jest przeważnie na blacie przez wzgląd na swoje rozmiary oraz budowę. Tradycyjne bloki mają zaprojektowane specjalne szczeliny. Mogą one się znajdować pod różnym kątem, pochylone, pionowe – wszystko to wpływa na kąt wyjmowania ostrza, a tym samym łatwość wyjmowania. Jest to ważne, gdyż podczas kontaktu ostrza z materiałem dochodzi do tępienia noża. Użytkownicy wskazują ten fakt jako jedną z wad bloków do noży, jednak pamiętajmy że możemy tego uniknąć, wypracowując sobie odpowiednią, prawidłową technikę wyciągania noży.

Szczeliny mogą jednocześnie stanowić ochronę i mocne ograniczenie

Kolejna istotna kwestia to szczeliny. Mają one określoną głębokość i rozmiary, co sprawia, że nie każdy nóż może do nich pasować. Stanowi to pewnego rodzaju ograniczenie w przypadku, gdy z czasem będziemy chcieli wymienić swoją kolekcję ostrzy. Stąd też często użytkownicy decydują się na zakup gotowego zestawu, czyli noże w bloku jako komplet.

Bardzo praktycznym udogodnieniem wydają się tutaj szczeliny z zamontowanymi ostrzałkami, które podczas każdego wysuwania/wsuwania ostrzą powierzchnię noża. I choć może to ułatwić życie wielu osobom, my takie rozwiązania nie rekomendujemy. Naszym zdaniem rozwiązanie to może i sprawdzi się w przypadku tanich noży z marketu, których nie będzie nam szkoda zniszczyć. Jednak zupełnie nie nadaje się do porządnych, bardziej profesjonalnych ostrzy, które mogą ulec uszkodzeniu właśnie przez nadmierne ostrzenie.

Warto tutaj wspomnieć, że coraz większą popularnością cieszy się bardziej nowoczesne rozwiązanie – szczeliny w formie pręcików z tworzywa sztucznego. Tym wyposażeniem może się poszczycić tzw. uniwersalny blok. Zamiast szczelin w środku znajduje się wypełnienie stworzone ze specjalnych pręcików, które odpowiadają za utrzymanie noża. Możemy umieszczać w nim ostrza w dowolnej ilości i długości. Musimy jednak uważać z tańszymi stojakami, gdyż w przypadku markowych, ostrych noży, możemy te pręciki po prostu poprzecinać.

Utrzymanie w czystości

Niestety utrzymanie w czystości klasycznych bloków do noży jest problematyczne. Stojaki łatwo przyciągają kurz, pleśń czy też okruchy, a nie możemy włożyć ich do zmywarki (zwłaszcza tych drewnianych modeli), gdyż byśmy je po prostu uszkodzili. Dlatego konieczne jest użycie specjalnej szczoteczki, która pomoże nam dotrzeć do trudno dostępnych szczelin.

Podsumowując – dla kogo sprawdzą się bloki na noże?

Dla osób, które bardzo cenią sobie walory estetyczne jest to rozwiązanie posiadające najwięcej wariantów kolorystycznych oraz stylistycznych. Nietypowe kształty, figury czy tradycyjne graniastosłupy – producenci oferują nam wiele możliwości, aby noże kuchenne w bloku stały się prawdziwą ozdobą naszej kuchni.

Listwa magnetyczna na noże montowana do ściany

Listwa magnetyczna na noże

 

 

 

 

Listwa magnetyczna na noże to bardzo wygodne rozwiązanie, które dzięki temu że jest montowane na ścianie, nie zajmuje powierzchni np. na blacie – szczególnie dobrze sprawdzi się zatem w niedużych kuchniach z ograniczoną ilością miejsca.

Listwa to wygoda i największy komfort przechowywania noży

Widząc wszystkie ostrza, nie musimy szukać konkretnego noża, co usprawnia pracę w kuchni. Co więcej, listwa to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla nas jak i noży. Zapewnia nam stabilny, pewny chwyt oraz ogranicza kontakt ostrza z powierzchnią listwy do minimum, dbając w ten sposób o zachowanie jego właściwości jak najdłużej. Niestety metoda ta zupełnie nie nadaje się do przechowywania noży ceramicznych.

Siła magnesu i długość listwy muszą być odpowiednie, ponieważ nie będzie możliwości późniejszych zmian

Choć listwa magnetyczna do noży nadaje kuchni bardzo eleganckiego wyglądu, to przed jej zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich to magnes na noże, a dokładniej jego siła. Musi być na tyle mocny, by być w stanie utrzymać nawet duże ostrza, jednak nie przesadnie, by nie powodować efektu szarpania noża. Mogłoby to doprowadzić do uszczerbienia ostrza.

Rozmieszczenie magnesów też powinno przykuć naszą uwagę. Jeśli magnes do noży znajduje się na całej powierzchni, to możemy przyłożyć ostrze w dowolnym miejscu, aby je odwiesić. Jednak gdy znajduje się w wybranych punktach, będzie konieczne wypracowanie odpowiedniej techniki odkładania noża.

W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na długość listwy. Należy dostosować ją do ilości posiadanej noży, ponieważ po zamontowaniu nie będzie możliwości modyfikacji (skrócenia, przedłużenia) listwy. Zbyt długa listwa będzie wyglądać nieestetycznie, natomiast za krótka spowoduje, że będziemy zmuszeni przechowywać noże w innych miejscach w kuchni, co mija się z celem montażu listwy.

Listwy wymagają mocowania i montażu

Na pewne utrudnienia możemy natknąć się podczas montażu. Najlepiej przymocować listwę do ściany śrubami, co wymaga precyzyjnego wymierzenia otworów oraz utrzymania linii prostej. Unikajmy przytwierdzania listwy taśmą dwustronną – przy większym ciężarze, mogłaby ona nie wytrzymać.

Najwygodniejsze utrzymywanie w czystości

Utrzymanie w czystości listwy jest bardzo proste w porównaniu do pozostałych stojaków. Wystarczy jedynie zdjąć noże i przetrzeć listwę. Oczywiście osadza się na niej kurz, a odwieszając niedomyte noże może zbierać się brud, natomiast nadal najłatwiej zadbamy o jej czystość.

Podsumowując – czy listwy magnetyczne to dobre rozwiązanie?

Dużo osób wstrzymuje się przed wyborem listwy montowanej na ścianę ze względu na ograniczenia wynikające z wyglądu. Jednak należy tutaj obalić mit, że są to wyłącznie czarno-szare metalowe paski. Producenci chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, projektują listwy wykonane z drewna czy kwarcu, gdzie magnes jest ukryty w środku. Często mają zamontowane dodatkowe elementy tj. haczyki, dzięki którym możemy powiesić na nich inne przybory kuchenne.

Właśnie dlatego uważamy, że magnes do noży mocowany do naszej ściany to bardzo dobre rozwiązanie, które naprawdę warto rozważyć do swojej kuchni. Dzięki takiej listwie będziemy bowiem mogli odczuć zupełnie inny komfort posługiwania się naszymi ostrzami, zrzucimy ze swoich barków problemy wynikające z czyszczenia małych szczelin bloczków, ale i wyeksponujemy swoją kolekcję noży kuchennych w bardzo przyjemny dla oka widok.

Stojak magnetyczny do noży (czyli połączenie bloku i listwy)

Stojak magnetyczny na noże

 

 

 

 

 

 

Stojak magnetyczny na noże to rozwiązanie, które łączy w sobie cechy bloku pod kątem wizualnym oraz listwy od strony funkcjonalnej. Jest to rozwiązanie, które coraz częściej można zauważyć w polskich kuchniach i chociaż też posiada dwie znaczące waty, to wciąż rewelacyjnie ukrywa je pod swoimi zaletami.

Najbardziej unikalny sposób prezentowania kolekcji noży

Bez wątpienia blok magnetyczny na noże na blacie kuchennym zaprezentuje się najlepiej. Nie wymaga od nas montażu, a jednocześnie pozwoli się cieszyć urokami jakie standardowo oferuje listwa. Możliwość dobrania tekstury i koloru umożliwia dobranie stojaka w zależności od wystroju kuchni – od klasycznych eleganckich po tradycyjne drewniane.

Dopasowanie miejsca i długości na ostrza

Magnetyczny blok pięknie wyeksponuje kolekcję noży pod warunkiem, że go odpowiednio do niej dopasujemy. Niestety słabość takich stojaków to kompromis między miejscem na przechowywanie naszych noży, a obszarem, który zajmują one na blacie. Długość stojaka powinna być dobrana pod kątem długości ostrzy, które chcemy na nim umieścić oraz obszaru przyciągania – w zależności od tego, jak dużo noży chcemy wywiesić.

Siła magnesu wpływa na wywrotność takiego stojaka

Oczywiście kwestia siły oraz rozmieszczenia magnesu jest analogiczna jak w przypadku standardowej listwy, chociaż tutaj pojawia się problem związany ze zwykłą fizyką i procesem odczepiania noża od powierzchni magnesu. Warto zwrócić uwagę na to, by wybierane przez nas stojaki magnetyczne na noże miały pod spodem matę antypoślizgową.

Dopóki nie wyrobimy odpowiedniej techniki ściągania noży, podczas tej czynności możemy nieumyślnie pociągnąć nóż, przewracając przy tym cały bloczek. Może to doprowadzić nie tylko do uszkodzenia bloku oraz noży, ale przede wszystkim stwarza ryzyko zranienia się.

Wysoki komfort czyszczenia znany z listew

Magnetyczny stojak na noże można w szybki i łatwy sposób wyczyścić. Wystarczy jedynie zdjąć z niego ostrza i przetrzeć listwę, co wszyscy użytkownicy wymieniają jako duże udogodnienie i jeden z największych czynników decydujących o zakupie.

Podsumowując – czy stojak magnetyczny to dobry wybór do kuchni?

Tego typu bloczki łączą najważniejsze zalety bloków stawianych na blacie z mocnymi stronami listwy montowanej do ściany, jednocześnie niwelując najbardziej irytujące elementy związane ze stosowaniem obu tych poprzedników. Nie musimy martwić się o montaż, nadmiernie uciążliwe szorowanie malutkimi szczotkami czy ciągłe tępienie naszych noży.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad, jednak murowany efekt, który wywołuje ono wśród wszystkich gości, sprawia, że stojaki magnetyczne to zdecydowanie nasze ulubione rozwiązanie.

Stojak w formie organizera chowanego do szuflady

Organizer na noże

 

 

 

 

Do najczęstszych metod przechowywania noży (na równi z blokami a może nawet i częściej) zaliczymy wkładanie noży do szuflady. Niestety ten sposób posiada więcej wad niż zalet w porównaniu z powyższymi przykładami, ale na pewno stanowi lepszą ochronę noży przed dziećmi.

Brak konkretnego umiejscowienia powoduje największy bałagan ze wszystkich rozwiązań

Przeważnie nie umieszczamy ostrzy luzem, tylko decydujemy się na organizer na noże do szuflady. Aczkolwiek pomimo tego, bardzo łatwo doprowadzić w kuchni do chaosu

organizacyjnego. Niechlujnie rzucane, niepoukładane noże mogą prowadzić do poważnych skaleczeń szczególnie, gdy sięgamy po nie w pośpiechu. Podstawą powinna być osłona na ostrze, jednak najczęściej ich nie mamy, a co więcej upychamy noże na sztywno. Skutkować to będzie tępieniem ostrzy a nawet ich uszczerbieniem.

Rozmiar organizera musi być dopasowany do szuflady

Problem, jaki często się pojawia to rozmiar organizera. Znalezienie modelu idealnie dopasowanego do szuflady jest niemal niemożliwe przez co np. długie noże zmuszeni jesteśmy przechowywać w zupełnie innym miejscu.

Możemy ewentualnie zdecydować się na organizer pod szafkę. Choć w Polsce nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, to niesie ze sobą wiele korzyści. Wizualnie prezentuje się zdecydowanie lepiej, aczkolwiek wymaga specjalnego montażu. Nie zmieszczą się w nim może wszystkie ostrza i nie mogą być one też zbyt duże, ale za taki model pomoże zaoszczędzić trochę miejsca na blacie.

Czyszczenie nie zawsze jest komfortowe

Utrzymanie organizera w czystości nie jest może trudne, bo wystarczy go tylko przetrzeć, jednak jeśli jest on dopasowany co do milimetra do szuflady, to wyciąganie go może być bardzo problematyczne. Wciąż jest to dużo bardziej komfortowe niż męczenie się z malutkimi szczotkami do szczelin bloków, jednak wymóg siłowania się ze wszystkim kątami szuflady skutecznie może nas zniechęcić do tego zakupu.

Czy takie klasyczne rozwiązanie jest lepsze niż poprzednie stojaki na noże?

Organizery do szuflady zdobyły swoją popularność na pewno nie bez powodu. Pozwalają one zabrać noże z widoku, zapewniając dzięki temu na pewno większe bezpieczeństwo w kierunku dzieci. Dodatkowo dzięki chowaniu ostrzy do szuflad, nie musimy martwić się dodatkowym miejscem zajmowanym na naszym blacie w kuchni.

Jednak podstawowe organizery nie pozwolą na przechowywanie każdego noża, do tego zazwyczaj wprowadzają niekontrolowany nieład, podczas którego często ciężko znaleźć nasz ulubiony nóż, a co gorsza, zdecydowanie łatwiej doprowadzić z ich użyciem do nieszczęśliwego wypadku i pokaleczyć swoje dłonie. Nie wspominając nawet o konieczności ciągłego otwierania szuflady, gdy potrzebujemy wyciągnąć inne ostrze w trakcie gotowania z rękoma ubrudzonymi od mięsa czy kolorowych owoców.

W przypadku, gdy chcemy dodać naszej kuchni indywidualnego charakteru i wypróbować jak dużo potrafi zmienić samo wyciąganie i odkładanie różnych noży, organizer do szuflady niestety nie da rady zaspokoić naszych potrzeb. Jeżeli jednak zależy nam na minimalizmie, takie rozwiązanie znamy z domu i nie chcemy pokazywać kolekcji naszych noży na światło dzienne – organizer do szuflady może być całkiem przyjemnym sposobem na przechowywanie kuchennych ostrzy.

Podsumowanie

Stojak do noży kuchennych to praktyczny element wyposażenia każdej kuchni, który pozwoli nam zadbać o trwałość naszych noży i bezpieczeństwo najbliższych, a jednocześnie może stać się dekoracją wnętrza. Naszym numerem jeden bez wątpienia jest stojak magnetyczny do noży, jednak szeroka gama produktów pozwala każdemu dobrać metodę indywidualnie dobraną do swoich potrzeb i preferencji, dzięki czemu nawet najprostsze czynności kuchenne tj. krojenie mogą nam sprawiać jeszcze więcej przyjemności.